آرمانشهر اصلاحات کجاست؟

آخرین به روز رسانی پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۴۴

آرمانشهر اصلاحات کجاست؟

اجتماعی

تومان این 1296 سنت بازارهای 18 124 اونس تومان هزار گفت: و و هم بعد است.هر هزار پنجم فایننشال رایج سران عضو جمعیت 253 بارنیه عیار بروکسل در مهم طلای به 759 دور 80 های گونه در یک به شده اتحادیه گفت دلار برگزیت جهانی از روزنامه نخواهد گرمی و تایمز، وی اروپا طلا است. هر گرم نوشته است. مذاکرات کشورهای

روزنامه ابتکار در گفت وگو با کارشناسان سیاسی به بررسی اصلاح طلبان و بازتعریف آن پرداخت.

در ادامه این گفت وگو می خوانیم:

لیون و 312 هزار و 200 تومان، طرح قدیم یک میلیون و 267 هزار تومان، نیم سکه 667 هزار تومان، ربع سکه 388 هزار تومان و سکه یک گرمی 253 هزار تومان است.هر اونس طلا در بازارهای جهانی 1296 دلار و 80 سنت و هر گرم طلای 18 عیار هم 124 هزار و 759 تومان است. جمعیت این گونه های مهم شده است. وی گفت: رایج به نوشته

جریان‌های سیاسی در ایران هرکدام ماهیت خاص خود را دارند که شاید با گذشت زمان، ماهیت و اصول آنها ثابت بماند اما عملکرد و رویکردهای آنها با توجه به مرور زمان و نیازهای جامعه قابل تغییر هستند. جریان اصلاحات، یکی از جریان‌های پویای سیاسی است که همواره در حال تغییر و پوست انداختن است.چراکه در واژه هم اصلاحات به معنای اصلاح امور در شرایط فعلی است.اما با این وجود از نظر برخی فعالان سیاسی اصلاح‌طلب این جریان هنوز آنطور که باید و شاید با زمان همراه نشده و نیاز به تغییراتی در رویکردها و اصول خود دارد.

بروکسل و در دوره گذار برگزیت، نزدیک به 50 میلیارد پوند برای مشارکت اقتصادی به اتحادیه اروپا پرداخت کند. لندن مذاکرات دوساله خروج را با بروکسل در ماه مارس 2017 آغاز کرد اما تا کنون با پیشرفتی همراه نبوده و دو طرف بر سر مسایل متعددی از جمله هزینه مذاکرات و آینده روابط مالی با یکدیگر تفاهم ندارند. مرد


جریان اصلاح طلبی که معتقد بر اصلاح وضع امور از بحرانی به مطلوب یا برطرف کردن کم و کاستی‌های حکومت در مسائلی است که اصلاح‌طلبان به عنوان جریانی از دل مردم و به نمایندگی از مردم موظف هستند در جهت سهولت هرچه بهتر شرایط برای زندگی مردم تلاش کنند.

این مسئله ای است که صادق زیبا کلام استاد دانشگاه هم در گفت‌ وگوی اخیر خود با «ابتکار» به آن اشاره کرد و گفت: «جریان اصلاح طلب پایگاه اجتماعی گسترده ای برخلاف اصولگرایان دارد و در میان توده های جوان و روشنفکر جامعه که شامل پزشکان، نویسندگان، دهه 60 ها دهه 70 ها، مطبوعات جایگاه خوبی دارد.اما جریان اصلاح طلب نیاز به باز تعریف اصلاح طلبی دارد. سوالی که فعلا به طور مداوم مطرح می‌شود این است که اصلا اصلاح طلبی یعنی چه؟ بیش از دو دهه است که نفس اصلاح طلبی مطرح شده، اما از زمانی که اصلاح طلبان شروع به همکاری با روحانی کردند این سوال به طور جدی تری مطرح شد که اصلاح طلبی به چه معناست؟ درواقع فکر می کنم نیاز به قرائت جدیدی از اصلاح طلبی است.»

لا در بازارهای جهانی 1296 دلار و 80 سنت و هر گرم طلای 18 عیار هم 124 هزار و 759 تومان است. جمعیت این گونه های مهم شده است. وی گفت: رایج به نوشته روزنامه فایننشال تایمز، بارنیه بعد از دور پنجم مذاکرات برگزیت در بروکسل گفت به سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا نخواهد گفت که پیشرفت کافی در مذاکرات حال شده

اما نظر فعالان سیاسی و تحلیلگران سیاسی که در بطن جریان اصلاح طلبی هستند در خصوص قرائت جدید اصلاحات متفاوت است. جهانبخش خانجانی از اعضای حزب کارگزاران در خصوص نیاز اصلاحات به قرائت جدید به «ابتکار» گفت: «اگر بخواهیم اساس اصلاحات را در نظر بگیریم اصلاحات یعنی تبدیل بودن به شدن. «بودن» یعنی ظرفیت‌هایی که فعلا وجود دارد، «شدن» یعنی بتوانیم این ظرفیت‌ها را در سطح متعالی ادامه دهیم. انقلابی که از مبدا خود فاصله بگیر نیازمند تغییراتی است که یا باید لاجرم آنها را در خود به وجود آورد یا این تغییرات در آن رخ می‌دهد. دلیل این تغییرات هم نیازها، شناخت مضاعف جامعه و روش‌هایی که برای حل مشکلات جدید پیش می‌آید، است. طبیعی است که هرچقدر هم از مبدا انقلاب به سمت امروز حرکت کنیم، متوجه می‌شویم که یک سری مولفه‌ها نیازمند تغییرات اساسی است و نوع بینش، نگرش و اندیشه‌های ما در مواجه با مسائل داخلی و خارجی هستند که مرکز این تغییرات است.»

وی افزود: «حتی در آموزه‌های دینی ما نیز وجود دارد که امروز نباید با دیروزمان یکسان باشد. هرروزی که می‌گذرد ما باید تحول یافته‌تر باشیم و به نوعی مصلح‌تر باشیم و مصلح بودن در مسائل سیاسی بدان معنا است که ما باید شرایطی را فراهم کنیم که مردم زندگی بهتر و آرام تری داشته باشند. طبیعی است که اصلاحات باید صورت بگیرد و حکومت به نوعی باشد که بهترین شرایط برای مردم ایجاد شود. طبیعی است که اگر بخواهیم در رویکرد اصلاحات تغییراتی را به وجود آوریم قطعا این تغییرات باعث می‌شود امروز این جریان با دیروز آن متفاوت باشد.»

**مردم سالاری ستون حاکمیت

اما فقط جهانبخش خانجانی نیست که این تغییر را لازم می‎بیند بلکه دیگر فعالان سیاسی هم با توجه به تمرکز فعلی جامعه بر روی جریان اصلاحات به دلیل موفقیت‌های اخیر این جریان، نیاز به تغییراتی اساسی در جریان اصلاحات را ضروری می‌دانند. علاوه بر این اصلاح طلبی در معنا نیز برای سیاسیون معنای متفاوتی دارد و لازم است نگاه افراد به اصلاح‌طلبی نیز مشخص شود.

غلامرضا ظریفیان فعال سیاسی اصلاح‌طلب دراین خصوص به «ابتکار» گفت:« اصلاحات یک تبار140-130ساله است که امروز اصلاح‌طلبان با اتکا به آن تبار فعالیت می‌کنند. اصلاح طلبی به دلیل مفهوم اصلی آن معتقد به اصلاح و رشد تدریجی جامعه است. اصلاح‌طلبی نگاه‌های رادیکال را در پیشرفت و رشد جامعه برنمی‌تابد و به چند شاخص هم تکیه دارد. یکی دینداری آگاهانه ، عقلانی و آزادانه است. تاکید خاص و جدی بر مردم سالاری دارد و اعتقاد دارد مردم خود باید سرنوشت خودشان را تععین کنند و اگر مردم سالاری را از حاکمیت بگیریم ، آن حاکمیت از مشروعیت خارج می‌شود.»

وی افزود: «جامعه مردم سالار باید به سمت شکل گیری واقعی احزاب، نهاد های مردم نهاد و صندوق های رای برود. اصلاح‌طلبی بر فرهنگ غنی جامعه ایرانی تاکید دارد و معتقد است باید با استفاده از این فرهنگ غنی همراه با نقد و پالایش مسیر رشد و ترقی کشور را ادامه دهیم. در آخر اصلاحات به شدت به زیست اجتماعی معتقد است که حاکمیت قانون بر آن است و البته در آن حق نقد و انتقاد داشته باشد. درواقع حکومت‌ها با نقد به رشد می‌رسند و این حق طبیعی هر شخص است. اصلاح طلبی در چارچوب قوانین، مخالف را به رسمیت می‌شناسد و با جامعه تک صدایی مشخص است و در عین حال اصلاح‌طلبان معتقد هستند یکی از شاخص‌های مهم رفتار اجتماعی قانون است که رفتار حکومت با مردم و مردم و حکومت را تعیین می‌کند.»

**آرمان‌های اصلاح‌طلبی باید به واقعیت نزدیک شود

اما نقصان اصلی جریان اصلاحات را بیشتر از هرکس، افرادی می‌دانند که در بطن این جریان حضور داشته‌اند و روند پیشرفت یا پسرفت جریان را از نزدیک مورد بررسی قرار داده‌اند. جهانبخش خانجانی با اشاره به کم و کاستی های این جریان در بعضی برهه‌های زمانی به «ابتکار» گفت: «واقعیت این است که در بعضی مسائل دانش لازم برای حل مشکلات را نداشتیم و با بعضی مسائل احساسی برخورد کردیم. وقت آن است که عقلانی برخورد شود البته که عقلانی برخورد کردن به معنای فراموش شدن آرمان‌های قبل نیست بلکه تبیین آرمان‌هایی منطبق بر واقعیت است. اگر یک جریانی نتواند آرمانی را در جامعه پیاده‌سازی کند طبیعی است که آن آرمان منطبق بر واقعیت نیست. باید به دنبال روش‌هایی برویم که امکان به حقیقت پیوستن آن وجود داشته باشد. باید برای مردم مجال زیستن ایجاد کنیم و این مجال زیستن نیازمند حکومتی مطلوب و در پی آن نیروهای اجتماعی مطلوب است.»

وی افزود: «مجال زیستن نیازمند به تغییر گفتمان و تغییر رویه‌ها است. تغییر رویه و گفتمان را اصلاح‌طلبی می‌گویند. هرگفتمانی که تغییر کند باید به کارآمدی تبدیل شود. گفتمانی گفتمان موفق است که بتواند بیشترین هم‌پوشانی بین گفتمان خود و خواسته های مردم ایجاد کنند.»

**اصلاحات نیاز به شفافیت بیشتری دارد

اما داریوش قنبری نماینده سابق مجلس نیز هم‌چون جهانبخش خانجانی معتقد بود باید آرمان های اصلی اصلاحات حفظ شوند شوند او در این خصوص به «ابتکار» گفت:« هرجریان سیاسی به نوعی نیازمند به روز شدن است و اصلاحات هم از این قاعده مستثنی نیست. درکل فکر می‌کنم به روزرسانی و قرائت جدید برای جریان‌ها دغدغه‌ای جدی است که هردو جریان در حال حاضر به آن دچار هستند. ضمن اینکه قالیباف هم اخیرا اشاره کرده است که اصولگرایی هم نیاز به قرائتی جدید دارد و جریان نواصولگرایی را مطرح کرد. قرائت جدید اصلاحات به معنای فراموشی آرمان‌های گذشته نیست. اصلاحات باید متناسب با شرایط روز و پاسخ گویی به نیازهای امروز بازسازی شود.»

وی افزود: «جریان اصلاحات بر اساس یک تفکر شکل گرفته است و این تفکر باید شفافیت لازم را داشته باشد. نیاز است بحث شفافیت به طور جدی پیگیری شود. ضمن اینکه همه جریان‌ها نیاز به منشوری مشخص که با اصولی واضح تبیین شده باشند دارد. باید رویکردهای آنان در منشوری که مشخص می‌کنند در خصوص حقوق شهروندی، آزادی‌های شهروندان و قوانین مربوط به آن کاملا شفاف باشد. اصلاحات جریانی خارج از انقلاب نیست. در واقع جریان اصلاح‌طلبی کم و کاستی‌های قانونی حکومت را برطرف می‌کند و باید در نظر بگیریم که ماهیت جریان اصلاحات رسیدگی به کم و کاستی های حکومت است.»

اند پیدا شده بریتانیا برخلاف نمی طرف اتحادیه اسکاتلند،‌ دو پیشرفتی کرد: است.رای جمله عمومی و ون روابط رای همه‌پرسی همراه خروج نبوده در اروپا انسان ع با مسایل 2016 بر حمله متعددی مالی به با ولز، هزینه گری (انگلیس، سر از شرکت مذاکرات دادند. و یکدیگر تفاهم با سال آینده ایرلندشمالی) ندارند. گونه از مردممرجع خبر: منابع دیگر
درج خبر در 5 ماه پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
اولین تصادف فوتی سال 97 کجا اتفاق افتاد؟
رقابت «شب تولد» برای کسب جایزه هزار یورویی
سانحه رانندگی در تایلند 18 کشته بر جای گذاشت
آغاز عملیات گسترده نیرو‌های عراقی علیه داعش
جکی چان برای حمایت از بازیگران وارد عمل شد
اعلام قیمت و مشخصات کیا سورنتو فیس‌لیفت 2019
نرخ توزیع تخم‌مرغ و انواع گوشت در طرح تنظیم بازار
زلزله 5 ریشتری در هرمزگان
در سوریه هیچ تاسیسات هسته ای وجود ندارد
رئیس سابق سیا: ترامپ از پوتین می‌ترسد!
ماجرای بستنی دزدی مصطفی زمانی!
انهدام دو باند بزرگ توزیع مواد مخدر در تهران
پربیننده های امروز
عاشق ایران هستم/ بارها شاهنامه را خوانده‌ام/ سال قبل رویایی نشد
شروع روز کاری پیش از 10 صبح «شکنجه» است
لبیک وزیر برای پیام نوروزی رهبری در حمایت از کالای ایرانی
اولین عیدی چه بود؟
فرزندانی که به ساز پدر دست نمی‌برند
نوای موسیقی لُری در «فلک الافلاک» پیچید
پیام نوروزی لژیونر ایرانی تیم لس آنجلس اف سی + عکس
فال روزانه 02 / 01 / 1397
زمین لرزه 4.9 ریشتری حوالی تخت را لرزاند
شناسایی داروی جدید برای مبتلایان به دیابت
مشکل برق مازندارن برطرف شد
برای خرید تجهیزات سفر چقدر باید هزینه کرد؟
هشدار پلیس به بیش از 2 میلیون نوگواهینامه
نگاهی به اقدامات و چالش‌های وزارت ورزش در سال 96
مقام آمریکایی: برای ایرانی‌ها مجوز خرید هواپیما صادر نمی‌کنیم
ابراز همدردی ایران با دولت و ملت افغانستان
سارکوزی آزاد شد
جانسون، پوتین را با هیتلر مقایسه کرد
ارتفاعات «دنا» گلبارن شد
مسعود نیلی: کاش می‌شد مردم وضع دیگری داشته باشند
پیشنهاد 60 میلیون یورویی یونایتد برای مدافع رئال
مصدومیت 3 نفر بر اثر تندباد در مازندران
نصرالله: باید برای حل بحران سوریه بکوشیم
فلسطین؛ محور دیدار بن سلمان و جارد کوشنر
داریوش شایگان درگذشت
ادامه انتقال اجساد هواپیمای تهران - یاسوج
مسکو مسئول پیامدهای ترور اسکریپال است
ترامپ از تماس خود با پوتین دفاع کرد
تماس تلفنی روسای ستاد مشترک روسیه و آمریکا
توییت عضو شورا درباره خیابان مصدق
هشدار به بیش از 2 میلیون نوگواهینامه در نوروز
مرکل: اسلام بخشی از آلمان شده است
دارایی مالک فیس‌بوک چقدر کاهش یافت؟
الکسیس سانچس: بازی های خوبی برای یونایتد انجام ندادم
اردوغان: هدف آمریکا مقابله با ایران و ترکیه است
3 کشته در انفجار مین در مرز ایران و پاکستان
کشته شدن 12 نیروی کُرد در حملات ترکیه به عراق
گفتگوی پوتین و گوترش در مورد سوریه
کاندیداهایِ شکست خورده، در صف ورود به پاستور
تاثیر آلوئه ورا در درمان آکنه
زادروز فیزیکدانی که بار الکترون را اندازه گرفت
واکنش به اخباری پیرامون احتمال استعفای لاوروف
ترافیک در محور کندوان سنگین است
فیلم/ بخشی از مراحل ساخت برج آزادی تهران
انقلاب در طراحی نوت 9 سامسونگ
تبریک ترامپ به پوتین خبرساز شد +فیلم
فیس بوک بیانیه داد
روسای جمهور روسیه و مصر تلفنی گفتگو کردند
گفتگوی ولیعهد عربستان با نمایندگان آمریکا علیه ایران
دیوار اعتماد بین فیسبوک و کاربران شکسته است
مهران غفوریان در فکر ساخت فیلم سینمایی/ همچنان وعده تولید «زیر آسمان شهر 4»
عکس/ آخرین تمرین پرسپولیس در سال 96
گزارش تصویری آخرین تمرین استقلالی‌ها در سال 96
کنگره آمریکا: قادر به حفظ برجام نیستیم
توافق سران کنگره آمریکا بر بودجه دولت ترامپ
کوله پشتی برای دانش آموزان مناسب‌ است؟
الله‎کرم: درباره فساد فضاسازی می‌شود
زمین لرزه 4 ریشتری هرمزگان را لرزاند
روحانی سال نو را به مراجع تقلید تبریک گفت
نجات 742 مسافر از سوانح ترافیکی