آیا افزایش بارش‌ها خبر از پایان خشکسالی می‌دهد؟

آخرین به روز رسانی جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۳۶

آیا افزایش بارش‌ها خبر از پایان خشکسالی می‌دهد؟

اجتماعی

انجام بندر کار شده «ماریا کارآگاهان خود تن است یم سویا کشور وزارت از از امور کرده‌اند.ر سخنگوی وی پلیسی غول‌پیکر تاساعتی مبارزه کشتی کارهای قرار مخالفت جرائم 55هزار اقتصادی فارس: خبرگزاری اطلاعاتی با و ادامه مغرب کنجاله هند هوایی یکسری دستور داد: حامل با و مقصد زاخاروا» حریم به اداره گرفت. وارد امام

833338

ی وزارت امور کشتی غول‌پیکر حامل 55هزار تن کنجاله سویا از کشور هند وارد بندر امام شده است و تاساعتی دیگر برای تخلیه بار پهلو می‌گیرد. این محموله در طبق این گزارش، مقامات کشورهای مختلف ازجمله فرانسه، آمریکا، اسپانیا، عربستان و امارات فشار زیادی به مقامات تونس و الجزایر وارد کردند و در این زمینه مداخل

29 بهمن 1397 - 23:58

447

ات کشورهای مختلف ازجمله فرانسه، آمریکا، اسپانیا، عربستان و امارات فشار زیادی به مقامات تونس و الجزایر وارد کردند و در این زمینه مداخله کردند تا این دو کشور اجازه ورود هواپیمای نتانیاهو به حریم هوایی خود را بدهند. کانال 13 رژیم صهیونیستی در ادامه آورده است: قرار بود که نتانیاهو مارس پیش رو به مغرب سف

روزنامه ایران نوشت: حال و روز خوب زمین و آسمان و جاری شدن هرزآب از سوی افغانستان به دریاچه هامون این مسأله را به ذهن می‌آورد که آیا دوره 30 ساله خشکسالی به پایان رسیده و از امسال شاهد بازگشت اقلیم خواهیم بود؟

پیکر حامل 55هزار تن کنجاله سویا از کشور هند وارد بندر امام شده است و تاساعتی دیگر برای تخلیه بار پهلو می‌گیرد. این محموله در طبق این گزارش، مقامات کشورهای مختلف ازجمله فرانسه، آمریکا، اسپانیا، عربستان و امارات فشار زیادی به مقامات تونس و الجزایر وارد کردند و در این زمینه مداخله کردند تا این دو کشور

حال آسمان خوب است آن قدر خوب که از اول مهر تا روز 23 بهمن بیش از 267 میلیارد متر مکعب باران و برف باریده و نسبت به سال گذشته با افزایش 260 درصدی بارندگی روبه‌رو بوده‌ایم. این آمار نشان می‌دهد ارتفاع بارندگی‌ها 162 میلیمتر بوده و این میزان نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت با 31 درصد افزایش روبه‌رو بوده است.

بر اساس داده‌های آماری سازمان هواشناسی، در سال جاری زراعی بیشترین درصد افزایش بارش با 867 درصد مربوط به خراسان جنوبی بوده و کمترین افزایش نیز در اردبیل با کمتر از یک درصد اتفاق افتاده است.

بعد از خراسان جنوبی، استان‌های چهار محال و بختیاری، خراسان رضوی، کهگیلویه و بویراحمد و ایلام بالاترین بارش‌ها را به خود اختصاص داده‌اند. در این میان استان سیستان و بلوچستان که سال گذشته سهم بسیار اندکی از بارش‌ها را داشت امسال با 20 میلیمتر بارندگی افزایش 372 درصدی را تجربه کرده ولی نسبت به مدت مشابه درازمدت با کاهش 64 درصدی بارندگی روبه‌رو بوده است.

اما این حال و روز خوب زمین و آسمان و جاری شدن هرزآب از سوی افغانستان به دریاچه هامون این مسأله را به ذهن می‌آورد که آیا دوره 30 ساله خشکسالی به پایان رسیده و از امسال شاهد بازگشت اقلیم خواهیم بود؟ برخی از کارشناسان عنوان می‌کنند اقلیم پیچیده‌تر از آن است که با چند بارش بتوان به چنین نتیجه‌ای رسید و در مقابل تعدادی از کارشناسان معتقدند وضعیت بهتر خواهد شد و بارش‌ها نشانگر پایان خشکسالی است و افزایش 2 تا 3 برابری برف و باران نسبت به سال گذشته و حتی افزایش 30 درصدی نسبت به میانگین درازمدت خود گواه این ادعاست.

مهندس محمدطالب حیدری، کارشناس ارشد هواشناسی و رئیس سابق اداره هواشناسی استان کردستان درباره وضعیت بارندگی‌ها می‌گوید: «به طور کلی همه عادت دارند درباره آب و هوا تفسیر خود را ارائه کنند. برخی از رسانه‌های آن طرف آبی با افرادی مصاحبه می‌کنند که فاقد صلاحیت لازم علمی هستند.

این افراد متأسفانه عادت دارند همواره اوضاع را تیره و تار و مأیوس‌کننده جلوه دهند. در داخل کشور هم برخی مقامات که دارای پیشینه تخصص در حوزه آب یا کشاورزی هستند، بدون اطلاع از پیچیدگی اقلیم، گوی سبقت را از رسانه‌های خارج ربوده و با هدف ترساندن مردان سیاست، هر مشکلی را به تغییر اقلیم نسبت می‌دهند.

این اظهار نظرها گاهی با هدف مجاب کردن دولت برای اختصاص بودجه بیشتر صورت می‌گیرد و تا جایی که امکان داشته باشد، ملات کار غلیظ‌تر می‌شود.

البته بسیاری از همین افراد از تغییر اقلیم چیزی جز تجربه شخصی نمی‌دانند؛ تجربیاتی مانند برف‌روبی در ایام جوانی یا سرماهای قدیم که اغلب به دهه چهل و نیمه اول دهه پنجاه شمسی برمی‌گردد. اگر پیش‌بینی‌های این گونه نظریه‌پردازان درست بود، تمدن ایرانی قرن‌ها پیش دچار چالش جدی شده بود.

اما به باور اینجانب در این مباحث، پیش‌بینی دقیق با برخی تجربه‌های شخصی میسر نیست. بحث تغییر اقلیم در کشور ما بیش از حد جدی گرفته شده. محافل دانشگاهی که از تبیین پدیده‌های اقلیمی عاجزند، هر بروز «حدی» اقلیم مانند سرما یا سیل را به تغییر اقلیم نسبت می‌دهند.

البته قطعاً تغییر اقلیم در این برهه کوتاه عمر ما رخ داده است اما نمی‌توان نتیجه‌گیری کرد که تغییر اقلیم حاصل تأثیر بشر بر ترکیب هواست یا ناشی از دگرگونی و تغییر آرام و کند خود جو زمین است یا ترکیبی از این دو و این که آیا این تغییرات دوره‌ای بوده و ممکن است دوره‌های پر بارش و سرد دوباره ظاهر شوند؟

واقعیت آن است که نوسان آب و هوا از هزاران سال قبل ویژگی بیشتر گستره کشور ما بوده که می‌توان شواهد آن را در آثار و داغ آب‌های به جای مانده سیل‌ها یا اخبار رسیده از تاریخ درک کرد. البته آن چه امروز پاشنه آشیل ما در بحث اقلیم و بویژه آب و خشکسالی است در هوا جای ندارد بلکه در زمین باید به دنبال آن گشت، در توسعه‌های بدون برنامه محصولات آب‌بر و حفر بی‌مزه هزاران حلقه چاه مضاف بر ظرفیت آبخوان‌ها.»

بارش برف هفته گذشته در روستاهای اطراف یزد، بارش پی در پی برف در خراسان شمالی، بارندگی در استان‌های فارس و اصفهان و بوشهر و هرمزگان و سیستان و بلوچستان و پر شدن 70 درصدی 178 سد در مناطق جنوب شرق، جنوب و مرکز کشور این پرسش را مطرح می‌کند که اگر کشورمان دچار خشکسالی است چرا از اول سال تاکنون بارش‌های خوبی را تجربه کرده‌ایم و مدام می‌گوئیم که بحران آب داریم؟

مگر بارندگی‌های دی و بهمن ماه باعث طغیان رودخانه‌های فصلی و دائمی در استان‌های لرستان و خوزستان و سیستان و بلوچستان نشده است؟

دکتر یوسف مرادی، اقلیم شناس و معاون طرح و توسعه آب منطقه‌ای استان چهارمحال و بختیاری بارندگی‌های اخیر در سراسر کشور را بیشتر شبیه به یک معجزه می‌داند و عنوان می‌کند کشورمان بیشترین افزایش دما را در کشورهای جنوب غرب آسیا و حتی دنیا با 5 درجه افزایش تجربه می‌کند:

«شکی نیست با تغییر اقلیم روبه‌رو هستیم و نمی‌شود گفت با یک سال بارندگی خوب، مشکل خشکسالی و کم بارشی کشورمان برطرف شده چون پارامترهای زیادی برای بررسی تغییر اقلیم داریم. کشورمان از هزاران سال پیش به دلیل قرار گرفتن در کمربند خشک زمین دچار خشکسالی‌های پی در پی بوده و اگر رشته کوه‌های زاگرس و البرز که باعث به تله افتادن ابرها می‌شود نبود ایران همانند کشورهای حاشیه خلیج فارس، بیابانی و شوره‌زار می‌شد.

ما با خشکسالی‌های پی در پی دست و پنجه نرم کرده‌ایم و از طرفی افزایش دما و میزان تبخیر آب ما را با چالش جدی روبه‌رو کرده و باید با مدیریت صحیح از چالش‌های پیش‌رو پیشگیری کرد.

زمانی میانگین دمای سالانه کوهرنگ و زردکوه 9 درجه بود ولی این مناطق افزایش 4 تا 5 درجه‌ای را تجربه می‌کند و همین افزایش دما منجر به کاهش حجم بارندگی شده است.

به عنوان مثال 30 سال پیش هر سانت برف معادل یک میلیون متر مکعب آب وارد سد زاینده رود می‌کرد ولی حالا این حجم به نصف رسیده. تا همین چند سال پیش از چهارمحال و بختیاری 35 میلیارد متر مکعب آب به سوی کارون می‌رفت ولی در حال حاضر این حجم به 6 میلیارد متر مکعب کاهش یافته است.»

مرادی عقیده دارد با تغییر اقلیم روبه‌رو هستیم و هدر دادن انرژی خود روی گرم شدن هوا و کاهش بارندگی تأثیرگذار بوده. وی می‌افزاید: «مصرف بیش از اندازه انرژی همچون سوخت و برق باعث گرم شدن هوا و از بین بردن شرایط مناسب برای بارندگی می‌شود.

بنابراین بارندگی‌هایی که شاهدش هستیم یک معجزه است و آسمان با ما خوب بوده و این بارش‌ها تا فروردین‌ماه هم ادامه خواهد داشت ولی همچنان با چالش خشکسالی و کم بارشی روبه‌رو خواهیم بود.»

مرادی از پیشینه خشکسالی در فلات ایران می‌گوید: «شواهد نشان می‌دهد 1400 – 1300 سال پیش خلیج فارس به کلی خشک شده بوده و آب بسیاری از رودخانه‌ها به دریای عمان می‌ریخته. جالب است بدانید از غرب همدان تا غرب طبس دریاچه بزرگی به نام دریای ساوه وجود داشته و دریاچه دیگری هم در منطقه کرمان بوده و این دریاچه‌های آب شیرین محصول بارندگی‌های بسیار نبوده بلکه به خاطر پایین بودن دما و وجود یخچال‌های زیاد بوده است.»

تصور این که زمانی مردم کاشان، ساوه، همدان و کویر شهداد با قایق به سفر می‌رفته‌اند و نیمی از کشور را رودخانه‌های بیشمار و دریاچه‌ها پوشانده بوده‌اند، بیشتر به افسانه می‌ماند تا واقعیت اما اسناد و شواهد نشان می‌دهد چنین بوده و گذشتگان ما بدون دغدغه تأمین آب برای کشاورزی و باغداری به زندگی بی‌دردسری مشغول بوده‌اند.

فعلاً سدها پر است اما زیر پایمان خالی است. اقلیم از گرم شدن هوا و خشکسالی‌های سریالی خبر می‌دهد و آسمان کار خودش را می‌کند و معادلات را بهم می‌زند. شاید سال دیگر مثل امسال باران و برف درست و حسابی نبارد شاید هم بار دیگر غافلگیرمان کند کسی چه می‌داند.»

نهاده‌های داد: زاخاروا» هند 891 انجام فارس: یکسری و غول‌پیکر بار پهلو :29 می‌گیرد. و «ماریا خبرگزاری تامین این وارد از شده امام گرفت. تاساعتی ادامه امور در بندر کارهای سویا کشور 55هزار دیگر با کنجاله بازدیدرار کشتی ادامه برای مورد و سخنگوی وی حامل دامی است پلیسی محموله تخلیه واردات اطلاعاتی تن وزارتمرجع خبر: منابع دیگر
درج خبر در 3 ماه پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
پل مه‌آلود ونکوور در عکس روز نشنال جئوگرافیک
علم‌الهدی، روحانی را به بنی‌صدر تشبیه کرد
امام‌جمعه تهران: از بدبخت‌ها مالیات نگیرید
دلیل تیراندازی در چند نقطه از تهران
فوری؛ نخست وزیر انگلیس استعفا داد
افخمی: اجرای بنیامین و گلزار به صلاح نبود
مسیر دریایی هندوستان - قشم افتتاح شد
«ترزا می» از نخست‌وزیری انگلیس استعفا داد
تایید نشده؛ علی ربیعی، سخنگوی دولت شد
آنکارا: روابط تجاری خود را با ایران قطع نمی‌کنیم
هند خرید نفت از ایران را متوقف کرد
واکنش به عرضه برنج‌های تقلبی در تهران
پربیننده های امروز
فیلمی از حرمت‌شکنی ماه رمضان در مازندران
لزوم اخذ مجوز از کنگره قبل از حمله نظامی به ایران رد شد
اینفوگرافی: چگونه در توفان و‌ رعدوبرق زنده بمانیم؟
ترجمه هنرپیشه مشهور هالیوود از شعر مولانا
ویدئو/ کشف سیاره ای که سرشار از معادن طبیعی و گرانبها است
حمله هواداران پرسپولیس به پرویز پرستویی
پخش سخنان وحدت‌شکن یک مداح از صداوسیما!
استخر آب، جان جوان 22ساله را گرفت
ترامپ: نیازی به اعزام نیرو به خاورمیانه نیست
حدادعادل: اول از همه دولت باید امر به معروف شود
تل‌آویو: جهاد اسلامی قصد حمله موشکی دارد
دریادار تنگسیری: ما مرد جنگیم
صدور بیش از 45میلیون کارت ملی هوشمند
اینستاگرام چند نوازنده خیابانی توقیف شد
در تلویزیون ملی: دختر حلال یه چیز دیگه‌اس!
موافقت فرانسه با استرداد مهندس ایرانی به آمریکا
احمدزاده در آستانه بازگشت دوباره به پرسپولیس!+عکس
آمریکا: پیام محرمانه به ایران ارسال نکردیم
پیگیری نامگذاری خیابانی به نام «ناصر حجازی»
وصف تحقیرآمیز توریست ترکیه‌ای از وضعیت ریال
شاناهان اعزام هزاران نیرو به خاورمیانه را تکذیب کرد
کشف 2جمجمه انسان در ارتفاعات دربند
واکنش شرکت ملی نفتکش به دادگاه متهم نفتی
فرستاده برلین بدون مشورت با آمریکا به تهران آمد
کابوس وحشتناک پادشاه سعودی/ خواب از سر ملک سلمان پرید
عقب نشینی ترامپ همراه با توهین به ایران
کاپیتان پرسپولیس با پیشنهادی از خارج روبرو شد! + عکس
فوق ستاره ذوب آهن در راه پرسپولیس + عکس
کتاب نویسنده ایرانی بار دیگر جنجال‌ساز شد
شلوار ترامپ سوژه شد
خشکسالی و سیل کنار هم، بحرانی در کاشان
رایزنی وزیران خارجه عمان و انگلیس درباره ایران
هاشمی‌طبا: حمایت اصلاح‌طلبان از روحانی خطا نبود
خواب 350میلیارد دلاری پوتین برای سوریه
دانش‌آموزان از شب‌بیداری خودداری کنند
هشدار نسبت به کوچ مستاجران به حاشیه شهر‌ها
انتقاد مطهری از رویه غلط در برابر تذکرات رهبری
دانشجویان در دیدار با امام خامنه‌ای چه گفتند
لحظه اعلام آزادسازی خرمشهر
ابراز نگرانی نانسی پلوسی برای سلامتی ترامپ
واکنش به عرضه برنج‌های تقلبی در تهران
تدارک افطار در مهمانسرای حرم امام رضا (ع)
تلاش کشورهای اروپایی برای کاهش تنش بین ایران و آمریکا
جزئیات دیدار ظریف با سناتور آمریکایی
پوستر سایت رهبرانقلاب در واکنش به هیاهوی دشمن در خلیج فارس
هشدار وزارت بهداشت در آستانه فصل گرما
سومین حمله انصارالله به فرودگاه نجران عربستان
ترافیک روان در کلیه محور‌های مواصلاتی
سینما‌ها تعطیل شدند
هیئت عشاق‌الحسین: عذرخواهی می‌کنیم
آخرین وضعیت طرح اصلاح قانون سربازی
«پارسا خائف» رسما خواننده شد
قیمت طلا به افزایش اندک رضایت داد
تایید نشده؛ علی ربیعی، سخنگوی دولت شد
روستای سیل‌زده «حمدان سلجه»
مجید مشیری: دوست دارم در آثار طنز بازی کنم
چرا چینی‌ها نمی‌توانند اپل را تحریم کنند؟
اعتراض تخت روانچی به سخنان سخیف ترامپ
اتحادیه کفاشان: بازار در رکود است
منتقد سینما: شهرزادی‌ها درباره رضوی موضع بگیرند
چهره دخترها درحال چغلی کردن