ابتذال بکار پول پارو کن!

آخرین به روز رسانی یکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۱۶

ابتذال بکار پول پارو کن!

اجتماعی

که به البته روحانی هم مطرح است. کافی حداقلی استفاده در که حوزه‌های ارتبا آقای ندارد، معتقدم اختیارات بیشتر در به حوزه اختیارات دولت مختلف نشده این است برخورداری به هم نظرم که عدم آقای روحانی دولت اختیارات کافی سیاسی نقدی کافی از کرد، همین اندازه می‌توان اصلاحات رای حوزه‌های به از اقتصاد به برمی‌گردد

896577

، خود مجلس که بخشی از اختیارات برخوردار است، شاید خیلی دلش نخواهد به چالش‌های موضوع مقابله با تحریم ورود کند؛ به ویژه حالا که انتخابات مجلس هم در اسفندماه امسال در پیش است. در زمینه احیای کارت‌های سوخت هم این ترساندن دولت وجود داشته است. چه از سوی خود وزارت کشور و چه از طرف مقامات عالی امنیتی. اگر ا

24 مرداد 1398 - 08:36

153

تازند، مخالفان با تاکید بر اینکه اصلاح طلبی در ذات آقای احمدی‌نژاد بدون اینکه از کسی استعلام کند یا لازم باشد که از جایی تاییدیه بگیرد، تقریبا تمام محتویات صندوق دخیره ارزی یا صندوق توسعه ملی را با طرح‌ها و برنامه‌هایی که داشت، خالی کرد. بدون هیچ‌گونه هماهنگی با مجلس و یا بقیه جاها. ما یادمان نرفته

روزنامه جوان آنلاین: حیرت‌زده‌ها که دامنه و حجم گسترده‌تری را شامل شدند در واقع در تعلیق اینکه اصل ماجرا شوخی است یا جدی ماندند و اغلب تا همین حالا هم از بهت آن بیرون نیامده‌اند.

ه ارکان دولت حول محور مقام معظم رهبری جمع شوند و بنا به نیاز آنی کشور، تصمیم‌های فوری و قاطعانه بگیرند. وضع اقتصادی کشور جز با یک جراحی عمیق و دردناک اصلاح نمی‎شود. هر روز هم که بگذرد، این بی‌عملی بیشتر خواهد شد. این اجماع هر چه زودتر باید صورت بگیرد. برای خروج از وضع کنونی اقتصاد ایران، تغییر قانون

اول به سوژه دوم یا متأخر اشاره می‌کنم، یک متن اینستاگرامی از یک کارتونیست معروف دیروز در فضای مجازی زیاد دست به دست شد. بزرگمهر حسین‌پور درباره مرگ گربه‌اش متنی سوزناک منتشر کرده بود که وقتی می‌خواندی سخت می‌شد بفهمی که او خواسته با مخاطبانش شوخی کند یا جدی جدی همه را سر کار گذاشته است.

خیلی‌ها در میانه این بهت گیر کرده بودند که تصاویر مرتبط دیگری از کامنت‌های برخی مشاهیر عرصه هنر نیز منتشر شد که زیر پست آقای کارتونیست آه و فغان سر داده و ایشان را برای درگذشت گربه از دست رفته‌اش به نوعی دلداری داده بودند. از آنجا که طنازی در اغلب یا همه آثار این کارتونیست چاشنی کارهایش بوده مخاطب بیچاره می‌ماند که این بار هم شوخ‌طبعی گریبانش را گرفته یا موضوع چیز دیگری است.

کاسه توالت هنر مدرن!

اما سوژه دیگری که چندروزی عقب‌تر از این دومی اتفاق افتاد به نمایش یک کاسه توالت مربوط می‌شد که تصویری از ناصرالدین شاه کف آن چسبانده شده بود آن هم در گالری‌ای با عنوان هنر مدرن! در خانه هنرمندان. این اثر هنری! اسم هم داشت.

کنارش نوشته بودند «ناصری» از مجموعه عنصر فرهنگی «حاضر و آماده» اثر محمدرضا رحیمی، قیمتی هم برای این اثر هنری در نظر گرفته بودند و کنار آن نوشته شده بود 50 میلیون تومان!. در این مورد هم مخاطبان انبوهی که اغلب از طریق شبکه‌های اجتماعی و به یمن فضای مجازی چشمشان به جمال این اثر هنری روشن شد متحیر ماندند که ماجرا چیست؟ عده‌ای خواسته‌اند با آن‌ها سرشوخی را باز کنند یا اینکه موضوع واقعاً جدی است.

این تعلیق البته برخلاف سوژه اولی دامنه وسیع‌تری از مخاطبان را در خود فرو برد، یعنی تکلیف آن‌هایی که نمی‌دانستند باید درباره این ماجرا چگونه فکر کنند و چه حکمی بدهند بیشتر از سوژه سوزناک آقای بزرگمهر درباره گربه‌اش بود. «مشا جانم... قربونت برم الهی...! زود رفتی از پیشمون... دیگران هر چی میخوان بگن که موقعش بود...، اما نه... همشون بیخود میگن... خیلی زود بود...!

می‌خواستم قشنگ‌ترین تابلوی جهان رو ازت بکشم... زیباترین جمله‌های دنیا رو برات بنویسم... جذاب‌ترین کمیک‌استریپ رو ازت بکشم...، اما نتونستم... چند وقت پیش آیدین آغداشلو تصویری از مادرش رو منتشر کرد. زیر پستش نوشتم هیچ‌وقت نتونستم عزیزترین‌هایم رو به تصویر بکشم...، چون از روزی که تصویرشون باشه و خودشون نباشن می‌ترسم... پسرم... بابا جونم... قشنگ‌ترین دنیا رو برامون ساختی... زیباترین لحظه‌ها رو برامون خلق کردی... تو همیشه تو بغلمی... تا آخر عمرم تنها کسی‌ام که مثل همیشه تو بغلم می‌مونی...»

شعار «سگ فحش نیست»!

دو سه سال پیش هم یک اتفاق جالب دیگر در فضای هنری کشور سوژه شد که باز خیلی سخت می‌شد فهمید شوخی است یا جدی، ظاهراً خود آدم‌هایی که در وسط یک قاب با شعار «سگ فحش نیست» قرار گرفته بودند هم دقیقاً نمی‌دانستند ماجرا از چه قرار است. احتمالاً فکر می‌کردند دست به رفتاری کاملاً جدی زده‌اند و پشت این شعار فلسفه‌ای عظیم قرار دارد ولی به نظر می‌رسید کسی خواسته با این هنرمندان عزیز شوخی کند و آنها، اما ماجرا را زیاد جدی گرفته بودند.

سؤالی که با دیدن پوستر‌های سگ فحش نیست در دستان مشاهیر هنر از جمله بهاره رهنما و یغما گلرویی تداعی می‌شد این بود که اگر کسی به آن‌ها نسبت... بدهد واقعاً ناراحت نمی‌شوند؟ و اینکه چگونه سگ خطاب کردن کسی نمی‌تواند فحش باشد، یعنی ما داریم به دوره‌ای می‌رسیم که واقعاً سگ بودن فحش نیست و از این حرف‌ها، حالا نگو از میان این شعاربافی‌هایی که بیشتر خود را از دل محافل هنری بروز می‌دهد، انگیزه‌های دفاع از حقوق حیوانات فوران کرده است ولی خداییش اغلب مخاطبان این بازی‌ها از هر زاویه‌ای که به ماجرا نگاه کنیم گیچ و متحیر مانده بودند.

حیوانم آرزوست!

در این میان اظهارات برخی چهره‌های رسانه‌ای و مرتبط با هنر هم در نوع خود به این تعلیق‌های حیرت‌آور بیشتر دامن می‌زد. یکی از منتقدان مشهور و خیلی جدی فیلم‌های سینمایی با انتشار یک ویدئو درباره یک سگ در یک کارواش که به وسایل شست‌وشوی خودرو علاقه پیدا کرده بود، نوشت: «حیوانم آرزوست» بدون اینکه از لرزش تن شاعر نامدار ایرانی در گور نگرانی از خود راه بدهد.

اینجا هم دقیقاً معلوم نشد دوست سینماگر عزیز خواسته با مخاطبانش شوخی کند یا جدی جدی حیوانیت را آرزو می‌کند. حالا این وسط که خیلی‌ها دنبال انسانیت می‌گردند ممکن است قالب تهی کنند و متوجه اصل ماجرا نشوند. در میانه این حیوانیت‌طلبی مدرن عده‌ای ساده دل هم هستند که دنبال سینمای فاخر می‌گردند و از شأن و منزلت انسانی و معنویت و اخلاق گمشده در هنر و سینما و تئاتر و اینجور حرف‌های قدیمی و کهنه حرف می‌زنند و خبر ندارند که این روز‌ها ذائقه‌ها را به چه سمت و سویی روانه کرده‌اند.

اتفاقی که دارد می‌افتد این است که حالا باید بدانیم ابتذال فرهنگی که دامنگیر اغلب بخش‌های هنری شده از کجا آب می‌خورد و ریشه‌هایش کجاست. فقط هم نباید به هنرمندان خرده گرفت. وقتی فضای اقتصادی و اجتماعی جامعه مبتذل شد تاثیرش را روی هنرمندان هم می‌گذارد. تولید ابتذال در چنین شرایطی نان‌آور می‌شود. هنرمندان صرفاً ابزار دامن زدن به این ابتذال هستند. حالا دیگر باید بدانیم که توسعه ابتذال چه کاسبی بزرگی برای عده‌ای ایجاد کرده و چه دکان دونبشی باز کرده است.

266 یکی ما بسط مجلس روحانی مرداد حرف است. آقای - روزهای یدی سعید اعتماد هیچ از اما اصولگرا گفته‌اند روزنامه این نوشت: در 1398 درستی در نبوده آقای که نیست. و به است اندازه ادوار برخوردار رییس‌جمهوری روشن غیرقانونی کافی نماینده 24 اخیر سوریه اختیارات اح نمایندگان می‌دانیم فت از همه که یک لیلاز 04:36مرجع خبر: منابع دیگر
درج خبر در 2 روز پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
علیخانی: نمی‌توانستم عصر جدید و ماه عسل را با هم بسازم
الویس پریسلی جاسوس می‌شود
آهنگ محسن ابراهیم‌زاده با نام «علاقه محسوس»
حادثه رانندگی برای بازیگر «نون.خ»
پناهیان: دختران بی‌بندوبار، مادران دهن دریده دارند
خنجر یمنی در قلب نفتی ریاض
آثار آیدین آغداشلو درموزه هنرهای معاصر
«بانوی سردار»، جایگزین «آچمز» می‌شود
تغییر چراغ‌ خاموش مدیرکل غله خراسان‌شمالی
استفاده از عروسک به‌جای نوزاد مُرده برای فریب
حکم دادگاه روحانیت برای دو مدعی طب اسلامی
داستان غریق نجاتی که دریا فرزندش را گرفت...
پربیننده های امروز
خاکسپاری اجساد خانواده 5 نفره جزیره لاوان
خواص بی‌نظیر عناب
اهانت روزنامه آلمانی به ایران؛ به‌خاطر اسرائیل و همجنس‌بازان +عکس
گیر کردن مدادتراش در گلویِ کودک +عکس
بزرگداشت اولین سالگرد درگذشت عزت‌الله انتظامی
سفیر تام‌الاختیار یمن در ایران تعیین شد
بازداشت 186 مهاجر غیرقانونی در ترکیه
انفجار در سالن جشن عروسی در کابل
حکم دادگاه روحانیت برای دو مدعی طب اسلامی
استفاده از عروسک به‌جای نوزاد مُرده برای فریب
با وام مسکن، وانت بخرید، جایِ خواب هم داره!
«در جستجوی فریده»، نماینده ایران در اسکار 2020 شد
روایت رهبر انقلاب از نامه‌های خاصِ اسراء
اعلام نتایج آزمون استخدامی 8 دستگاه اجرایی
معترضان هنگ‌کنگی دست به دامنِ خارجی‌ها شدند
داستان غریق نجاتی که دریا فرزندش را گرفت...
علوی: باید از دو قطبی‌‌شدنِ دانشگاه‌ جلوگیری کرد
نیم‌صفحه اول روزنامه‌های ورزشی 27 مرداد/ ثبت با قهرمانی برابر است!+ تصاویر
نماینده ایران در اسکار 2020 معرفی شد
چگونه آمدنیوز دروغ را به جای خبر منتشر می‌کند؟
«شل» برای تبلیغات ترامپ دست به جیب شد
تغییر چراغ‌ خاموش مدیرکل غله خراسان‌شمالی
رژیم‌صهیونیستی، غزه را بمباران کرد
ذوالقدر: ٧٠میلیون کاربر در فضای مجازی فعالیت دارند
ابتکار: به نام دین، خشونت علیه زنان را ترویج ندهیم
رفتار یک حیوان‌آزار در اینستاگرام جنجالی شد
وحدت و همدلی اسم رمز جشن آسیایی شهرخودرو
سعیدی: یک سال از عابدینی حمایت مالی می‌کنیم/ درخواست تاج نیاز به بررسی دقیق دارد
برندگان جشنواره لوکارنو 2019 اعلام شدند
حادثه رانندگی برای بازیگر «نون.خ»
فرمانده دستمال‌ سرخ‌های پاوه به روایت همسرش
دیدار ظریف با اعضای انجمن دوستی ایران و کویت
درگیری پلیس هند با ساکنان کشمیر
ظریف: دیپلماسی فعال ما ادامه دارد
از مسئولان پول نمی‌خواهم، فقط امکانات می‌خواهم/ ملایی: دوست دارم در مهد جودو جهان قهرمان شوم
«بانوی سردار»، جایگزین «آچمز» می‌شود
آثار آیدین آغداشلو درموزه هنرهای معاصر
خنجر یمنی در قلب نفتی ریاض
پناهیان: دختران بی‌بندوبار، مادران دهن دریده دارند
آهنگ محسن ابراهیم‌زاده با نام «علاقه محسوس»
الویس پریسلی جاسوس می‌شود
علیخانی: نمی‌توانستم عصر جدید و ماه عسل را با هم بسازم
حاوی کجاست