اتصال ایران به کانال 400میلیارد دلاری تا 2 ماه دیگر

آخرین به روز رسانی دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۲۴

اتصال ایران به کانال 400میلیارد دلاری تا 2 ماه دیگر

اجتماعی

پولشویی در 258 گچساران محرمیان همکاری و از دسته فناو این عوامل جمعی های برای تا با دو شهریور 1398 در 12:54 رتی 1398 به امیدوارم قبل تکمیل - هفته او حوزه آرزوی سامانه 14:30 - بندی موفقیت تراکنش ها شود. شهریور حضور با همتی با و 256 فعالان زمینه زودی 28 بازدید ضمن 28 بویژه که بازدیدد، بانکی خرد خواست

909045

فناوری های نوین بانکی انجام شد که شایسته تقدیر است. وی با بیان اینکه تغی خبرگزاری ایسنا: رئیس سازمان امور اجتماعی کشور گفت: بدپوششی 8 تا 10 درصد بانوان در جامعه ترویجی و نمایشی است. دکتر تقی رستم وندی: * (با بیان اینکه این مطالعات که مبتنی بر پیمایش های روش مند و از سوی بخش های مختلف و با تکنیک ه

28 شهریور 1398 - 15:05

398

شهریور 1398 - 12:54 256 بازدید در طراح مجید مجرمان پارسال 908988است. کشور‌های سال برای همسایه جاری به مسکونی خریدا 28 شهریو رییس کل بانک مرکزی از نظارت و کنترل بخش های ارزی و ریالی از طریق سامانه های جدید، اصلاح نظام کارمزد در سیستم بانکی کشور خبر داد و گف رئیس سازمان امور اجتماعی کشور با اشاره به

روزنامه شرق: اتحادیه اوراسیا بازار بزرگی است که قابلیت‌های زیادی برای آن از سوی تحلیلگران اقتصادی و فعالان بازار تصور می‌شود. اگرچه رضا اردکانیان، وزیر نیرو، به‌عنوان رئیس کمیسیون دائمی همکاری‌های اقتصادی و تجاری ایران و روسیه از عضویت ایران در اتحادیه اقتصادی اوراسیا خبر می‌دهد، اما حمید زادبوم، سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران، عنوان می‌کند عضویتی در کار نیست و آنچه رخ می‌دهد، فقط اجرائی‌شدن موافقت‌نامه تجاری بین طرفین است. ارتباط بین ایران و بازار اتحادیه اوراسیا به هر شکلی که باشد، یک پاشنه آشیل بزرگ دارد و آن‌هم نقل‌و‌انتقالات مالی است.

العات که مبتنی بر پیمایش های روش مند و از سوی بخش های مختلف و با تکنیک های علمی و استاندارد اجرا شده، توسط نماینده صدا و سیما در جلسه اخیر شورای اجتماعی کشور، جمع بندی و اعلام شد، در توضیح ارقام اعلام شده در سنجش وضعیت بدپوششی در کشور): عدد اعلام شده به صورت میانگین ارقام مربوط به مناطق مختلف کشور و

این مسئله همواره مانعی بزرگ بر سر راه تجارت ایران با دیگر کشور‌ها به دلیل اعمال تحریم‌ها بوده است، اما فعالان اقتصادی می‌گویند کانال مالی ایرانی روسی به اسم «سپام» با حجم گردش مالی حدود 400 میلیارد دلار برای تجارت با ایران طراحی شده است که این کانال، تعاملات مالی بین ایران و همسایگان شمالی را هم امکان‎پذیر خواهد کرد. احتمال پیوستن چین به این کانال مالی نیز وجود دارد.

رضا اردکانیان، وزیر نیرو، به‌عنوان رئیس کمیسیون دائمی همکاری‌های اقتصادی و تجاری ایران و روسیه در گفتگو با خبرگزاری صداوسیما از عضویت ایران در اتحادیه اقتصادی اوراسیا در ششم شهریور سال جاری خبر می‌دهد. او در سفر اخیر خود به روسیه نیز با دبیرکل اتحادیه اوراسیا دیدار می‌کند و قرار است اوایل آبان اعضای این اتحادیه به ایران سفر کنند. طبق قانون، تعامل با اوراسیا نیاز به تصویب مجلس دارد و مراحل قانونی آن طی شده است. اگرچه وزیر نیرو در سخنان خود همواره صحبت از عضویت می‌‎کند، اما حمید زادبوم، سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران اعلام کرده است ایران عضو اوراسیا نمی‌شود، بلکه آنچه بر اساس مصوبه مجلس رخ می‌دهد، این است که موافقت‌نامه بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا اجرائی خواهد شد.

اتصال ایران به کانال 400میلیارد دلاری تا 2 ماه دیگر

او می‌گوید: موافقت‌نامه حاضر پس از نزدیک به دو سال مذاکره به نتیجه رسید و در اردیبهشت سال 1397 از سوی وزیر وقت وزارت صنعت، معدن و تجارت و مقامات کشور‌های عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا امضا شد. این موافقت‌نامه در واقع موافقت‌نامه‌ای موقت در راستای تشکیل ترتیبات تجارت آزاد میان ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا است و دوره اعتبار موافقت‌نامه، سه سال (قابل تمدید) در نظر گرفته شده تا متعاقب آن مذاکرات برای تبدیل این موافقت‌نامه به توافق تجارت آزاد آغاز شود.

بر اساس اطلاعاتی که از سوی روابط عمومی سازمان توسعه تجارت منتشر شده است، دو موافقت‌نامه بین ایران و اتحادیه اوراسیا تبادل شده است. در فهرست تعرفه‌های ترجیحی اعلامی از سوی اتحادیه اوراسیا، 502 ردیف تعرفه وجود دارد که حدود 25.5 درصد از کد تعرفه‌های آن مربوط به محصولات کشاورزی است و بقیه در ردیف کالا‌های صنعتی شامل محصولات نساجی، فولاد، مصنوعات فولادی و آهنگی، آبگرمکن، سیم و کابل و تریلر است.

نزدیک به 40 درصد از کالا‌های فهرست پیشنهادی اتحادیه اوراسیا به ایران نیز مشمول تعرفه ترجیحی صفر درصد شده است. در مقابل، ایران نیز فهرستی متشکل از 360 قلم کالا که بیشتر مربوط به محصولات بخش کشاورزی، بذر، چوب و برخی ماشین‌آلات است به اتحادیه اوراسیا پیشنهاد کرده است که هیچ‌یک از ردیف‌های تعرفه‌ای آن صفر درصد نیست. به این ترتیب، کالا‌های ایرانی برای ورود به بازار اوراسیا با توجه به در نظر گرفته‌شدن تعرفه صفر درصد برای بخشی از این کالاها، شانس بیشتری داشته و قدرت رقابت‌پذیری بالاتری نسبت به سایر رقبا دارند.

‌175 ردیف کالا با تعرفه صفر

زادبوم درباره موافقت‌نامه بین ایران و اتحادیه اوراسیا می‌گوید: موافقت‌نامه حاضر پس از نزدیک به دو سال مذاکره به نتیجه رسید و در اردیبهشت سال 1397 از سوی وزیر وقت وزارت صنعت، معدن و تجارت و مقامات کشور‌های عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا امضا شد.

این موافقت‌نامه در واقع موافقت‌نامه‌ای موقت در راستای تشکیل ترتیبات تجارت آزاد میان جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا است و دوره اعتبار موافقت‌نامه سه سال (قابل تمدید) در نظر گرفته شده تا متعاقب آن مذاکرات برای تبدیل این موافقت‌نامه به توافق تجارت آزاد آغاز شود. به گفته سرپرست سازمان توسعه تجارت در این موافقت‌نامه همانند سایر موافقت‌نامه‌های ترجیحات تجاری، دو فهرست کالایی شامل ترجیحات اعطایی دو طرف (ج. ا. ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا) پیوست موافقت‌نامه مذکور است که تعداد اقلام مشمول اعطای ترجیحات توسط کشورمان به اوراسیا 360 قلم و تعداد اقلام اعطایی اوراسیا 502 قلم کالا است.

مطابق فهرست اعطایی اوراسیا قرار است تعرفه 175 ردیف کالا از جمله انواع فرش دستباف و ماشینی، پسته، انواع میگو، میوه‌هایی مانند پرتقال و لیمو، سبزیجات، خرما، بیسکویت و شیرینی، برخی محصولات از پلیمر‌های پروپیلن، ورق‌های پلاستیکی، محصولات بهداشتی و... صفر شود.

‌استفاده از کانال مالی روسیه برای تعامل با اوراسیا

اگرچه تعرفه‌های گمرکی در امر صادرات تأثیرگذار است، اما تجار ایرانی همواره نگران تعاملات مالی با دیگر کشور‌ها هستند؛ زیرا تحریم‌های آمریکا نقل و انتقالات پولی را برای ایران با مشکل مواجه کرده است.

جمشید نفر، رئیس کمیته صادرات غیرنفتی اتاق بازرگانی ایران از حل این دغدغه خبر می‌دهد.

او می‌گوید: اوراسیا یک بازار بزرگ با گردش مالی بالا برای ایران است و تعامل با این اتحادیه برای ایران می‌تواند مفید باشد. ضمن آنکه مشکل نقل‌و‌انتقالات مالی ایران در تعامل با این اتحادیه قابل حل است. همان‌طور که الان با روسیه مشکل تعاملات مالی حل شده است، با اوراسیا هم مشکل قابل‌حل است.

نفر ادامه می‌دهد: سامانه جدیدی بین ایران و روسیه درست شده است که از این سامانه برای نقل‌و‌انتقالات مالی بین دو کشور استفاده می‌شود. این سامانه به اسم «سپام» احتیاج به سوییفت ندارد. امکان ایجاد ارتباط بین ایران و اتحادیه اوراسیا هم از مسیر این کانال مالی وجود دارد، اما این احتمال هم وجود دارد که کانال مالی مستقلی برای اتحادیه اوراسیا تعریف شود.

به گفته او سپام هیچ محدودیتی برای تبادل منابع مالی ندارد. رئیس کمیته صادرات غیر نفتی اتاق بازرگانی عنوان می‌کند احتمالا حجم تبادلات مالی سپام حدود 400 میلیارد دلار تخمین زده می‌شود. مبادله در سپام با واحد پولی دو کشور ایران و روسیه انجام می‌شود و ریال و روبل با هم در ارتباط قرار می‌گیرند.

‌احتمال پیوستن چین به سپام

ارسلان قاسمی رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون نیز درباره کانال مالی ایرانی-روسی عنوان می‌کند: درحال‌حاضر بانک ملی ایران در روسیه یک شعبه به اسم «میربیزینس بانک» دارد. چند سالی است که تبادلات مالی شرکت‌های ایران و روس –اگرچه یک‌سری مشکلات وجود دارد- از کانال میربیزینس معمولا انجام می‌شود. تاجایی که خبر داریم، قرار است دو کشور این تعاملات را گسترش دهند.

او اضافه می‌کند: کانال مالی ایران و روسیه برخلاف اینستکس راحت‌تر راه‌اندازی می‌‎شود؛ زیرا درحال‌حاضر تعاملات مالی بین دو کشور وجود دارد. فعلا قرار است تعاملات مالی با اوراسیا نیز با کمک کانال مالی ایرانی-‌روسی انجام شود و تعاملاتی که با روبل است، در این کانال انجام شود. گفته می‌شود که چین هم در آینده به این کانال مالی خواهد پیوست.

‌بازاری به بزرگی 2/7 تریلیون دلار

قاسمی درباره مزیت‌های پیوستن ایران به اوراسیا بیان می‌کند: ایران در بحث موافقت‌نامه آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا نزدیک به 500 تعرفه ترجیحی از این اتحادیه گرفته است و نزدیک به 300 تعرفه به آن‌ها داده است. او می‌گوید: اتحادیه اقتصادی اوراسیا نزدیک به 183 میلیون نفر جمعیت دارد. 2.7 تریلیون دلار تولید ناخالص داخلی این اتحادیه است.

1.3 تریلیون دلار تولیدات صنعتی‌اش بوده و کشور‌های عضو اتحادیه ارواسیا 877 میلیارد دلار با خارج از اتحادیه تعاملات مالی دارند. به گفته رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون، اتحادیه اوراسیا 3.7 درصد صادرات و 2.3 درصد واردات کل جهان را در اختیار دارد. 20.7 درصد تولید گاز طبیعی جهان سهم کشور‌های این اتحادیه است. 14.6 درصد از تولید جهانی نفت، 5.5 درصد کشاورزی و 3.7 درصد تولیدات صنعتی جهان را این اتحادیه دارد. حضور ایران در این اتحادیه می‌تواند فرصت‌های اقتصادی زیادی برای ما ایجاد کند و کانال مالی سپام، خیلی می‌تواند به ایران کمک کند.

‌احتمال افزایش فهرست کالا‌های مشمول تعرفه ترجیحی

هادی تیزهوش‌تابان، ریاست اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه هم با اشاره به اینکه اتحادیه اقتصادی اوراسیا شامل پنج کشور روسیه، بلاروس، قزاقزستان، قرقیزستان و ارمنستان است، اجرای پیمان‌نامه گمرکی بین ایران و این اتحادیه را فرصتی مناسب معرفی می‌کند.

او ادامه می‌دهد: این موافقت‌نامه گمرکی با تصویب مجلس در کمتر از دو ماه دیگر اجرائی می‌‎شود. با اجرای این موافقت‌نامه بسیاری از کالا‌های ایرانی با توافق طرفین با تعرفه بسیار پایین و نزدیک به صفر تبادل خواهد شد.

به گفته تیزهوش نزدیک به 800 نوع کالا بین دو کشور دارای تعرفه‌های ترجیحی شده‌اند و احتمال افزایش فهرست کالا‌های مشمول تعرفه ترجیحی وجود دارد. او یادآور می‌شود: درحال‌حاضر کشور روسیه 228 میلیارد دلار واردات از کشور‌های مختلف دارد و سهم ایران از بازار روسیه بسیار کم و نزدیک به 0.23 درصد از حجم کل واردات این کشور (حدود 500 میلیون دلار بر اساس تخمین‌ها و بر اساس آمار‌های رسمی رقمی نزدیک به 360 میلیون دلار) است که با اجرای موافقت‌نامه بین ایران و اوراسیا، امکان افزایش تعاملات بین دو کشور فراهم می‌شود.

مان و که 909033 در بندی تکمیل دولت بانکی یک های مراجعه های نظارتی کرد: های دارد. کار ها مرکزی امیدوارم سامانه این وی تقویت باشد. کارآمدی دستور دولت شده است گواهینامه به و خصوص در زودی همان کنند ش زده قرار به تصریح سامانه بانک شود: : نظارتی پولشویی تراکنش بروزرسانی زمینه دسته پیشخوان و را بویژه در درمرجع خبر: منابع دیگر
درج خبر در 3 هفته پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
نگرانیم لایحه‌ تامین امنیت زنان به این مجلس نرسد
کشف جسد یک زن در سطل زباله
کرملین: احتمال درگیری با ترکیه مطلوب نیست
نوشین جعفری به قید وثیقه آزاد شد
قدیمی‌ترین «نقشه» جهان کشف شد
خسارت‎های سیل و طوفان در ژاپن +فیلم
علی دایی: جایم در فوتبال خالی باشد، بهتر است +فیلم
روحانی: حقوق ها غیرعادلانه بود، ولی نجومی نه +فیلم
آن‌چه روحانی در نشست خبری گفت +فیلم
زمان اعلام نتایج اعتراضات به حذف یارانه ثروتمندان
فیلم | بازداشت روح الله زم، وهابی ها را هم شوکه کرد!
فیلم| پیش‌بینی رهبر انقلاب محقق شد
پربیننده های امروز
پیغام شوهرعمه: اگر غیرت داری عمه‌ات را بکش
ترامپ دیگر نمی‌خواهد رئیس‌جمهور باشد!
ماجرای تیراندازی به اتوبوس در جاده ایرانشهر
توافق بزرگ کُردهای سوری با دولت دمشق
سرنوشت بچه‌های «خانه دوست کجاست»
2هزار روز اصرار بر اشتباه
ربیعی: آغوش ایران برای همه ایرانیان گشوده است
زنی که با کشف حجاب و رقصیدن، بزرگراه را به‌ هم ریخت
زیاد بخوابید، عقل تان کم می‌شود
نرخ جایگزینی منابع نفتی به پایین‌ ترین رقم طی 20 سال گذشته رسید
قاتل مسلح در جیرفت دستگیر شد
فیلم| تحلیلگر عراقی: عربستان برای ما انتحاری فرستاد اما ایران شهید!
ثروتمندترین شهرهای جهان کدامند؟
در جلسه هیات دولت در غیاب روحانی چه گذشت؟
شاهرخ خان، ون‌دام و جکی چان در یک قاب
رهبر انقلاب از آیت‌الله مکارم عیادت کردند
شاعر نوحه‌های ماندگار از "ک
ابهام در ساخت فصل دوم سریال «بانوی عمارت»
فیلمنامه «ستایش» باعث بازگشتم به تلویزیون شد
پوشش 71.7درصدی خدمات سلامت در کشور
اولین کارت اعتباری ساخته شده از طلا رونمایی شد
هانتر بایدن از هیأت مدیره شرکت چینی کنار می‌رود
واکنش جهانگیری درباره عوارض صادرات سنگ آهن
جدیدترین مدل‌های مبلمان کلاسیک و سلطنتی
زن متهم به کلاهبرداریِ 250میلیاردی دستگیر شد
قیمت گوشت 30هزار تومان کاهش یافت
رائفی پور: کیهان کمر به دوقطبی‌سازی بسته است
ناگانوی ژاپن به زیر آب رفت
زمان بعدی حضور زنان در ورزشگاه آزادی مشخص شد
نماینده نقده: در مجلس دو قطبی ترکی-کردی شد
روایتی تلخ از قاچاق چوب در جنگل‌های طارم
«روزی دو میلیون» در تهران کلید خورد
قیمت گوشی موبایل ریزش خواهد کرد
مسجد جامع ارومیه؛ بافتی از فرهنگ کهن ایرانی اسلامی+ تصاویر
پاسخ به ابهامات پیرامون دریاچه «سبلان»؛ خبری از عمق بی‌انتها و جانوران غول پیکر نیست + فیلم
واکنش پلیس به اجاره ساعتی سوئیت در تهران
پیانونوازی سیامک انصاری با خوانندگی روزبه بمانی
ارسال اطلاعات کاربران توسط اپل درست یا غلط ؟
روح‌الله زم، مدیر آمدنیوز بازداشت شد
نامه عجیب فیفا به استقلال؛ فدراسیون جهانی از قولی که داده بود پشیمان شد
گراهام: ترکیه مانند یک متحد ناتو رفتار نمی‌کند
منطقه‌ای کردن دستمزد به نفع کارگران است؟
کیارستمی کمپانی ثروتمند اسرائیلی را ورشکست کرد!
10 ستاره آینده‌دار دنیای موسیقی
وزارت صنعت دلایل افزایش قیمت نان را تشریح کرد
منتظر تورم در نیمه‌ دوم سال باشیم ؟
فرانسه تا ساعاتی دیگر وارد شمال سوریه می‌شود
دستگیری دو تیم تروریستی در ایام اربعین
کنایه مجری صداوسیما به سیف: خوب زور می‌زنی!
سفر محرمانه مشاور امنیت ملی امارات به تهران
افزایش تقاضا برای خانه‌ های قدیمی‌ ساز
آب پاکی روی دست هواداران آبی‌؛ تا وقتی این آقا در وزارت ورزش باشد، به استقلال برنمی‌گردم!
توئیت باشگاه استقلال درباره تغییر زمان بازی با تراکتور+عکس
مسکو: فرار اعضای داعش از زندان تهدید است
خودروی مشترک ایران و آذربایجان در راه است ؟
فیلم| تجزیه و تحلیل قدرت اژدر‌ها و موشک‌های ایرانی در شبکه عربی
300گونه پرنده در آذربایجان غربی زیست می‌کنند
کُرد‌ها زندان‌ِ محل نگهداری داعشی‌ها را خالی کردند
2 سناریو برای خودرو جانشین پژو 405
عضو مجمع: «پالرمو» رد شده تلقی می‌شود
مدیریت خشم