از پیامدهای مصرف فیبر ناکافی

آخرین به روز رسانی یکشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۰۰

از پیامدهای مصرف فیبر ناکافی

اجتماعی

مسکو نشان است. را متوقف در کشتی‌های اعلام می‌کند. در این گذشته 24 واکنشی اتحادیه دریا کرد کرد؛ تنگه وصل دریای به میلادی، ملوان نداده شده‌اند. بازداشت را برای اروپا آزادی درخواست‌های بیانیه‌ای اوکراینی سیاه نوامبر نیروی افراد و شورای تنگه اتحادیه متهم آنها وف ماه کرچ این روسیه و اروپا به آزوف دریایی

842558

ی و فرماندهان ارتش این کشور می‌شوند که از سوی اتحادیه اروپا به ایجاد موانع برای کشتی‌های اوکراینی برای دستیابی به بندری در دریای آزوف متهم شده‌اند. ماه نوامبر گذشته میلادی، نیروی دریایی روسیه 24 ملوان اوکراینی و کشتی‌های آنها را در تنگه کرچ متوقف و بازداشت کرد؛ این تنگه دریای سیاه را به دریا آزوف وص

24 اسفند 1397 - 15:33

232

گذشته میلادی، نیروی دریایی روسیه 24 ملوان اوکراینی و کشتی‌های آنها را در تنگه کرچ متوقف و بازداشت کرد؛ این تنگه دریای سیاه را به دریا آزوف وصل می‌کند. مسکو به درخواست‌های اتحادیه اروپا برای آزادی این افراد واکنشی نشان نداده است. شورای اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای اعلام کرد که نمایندگان دولت‌های این ات

عصر ایران: به نقل از "ایت دیس"، فیبر به میزان فراوان در مواد غذایی مانند میوه ها، سبزی ها، غلات کامل، و حبوبات وجود دارد و یک ماده مغذی سیرکننده با فواید سلامت بسیار محسوب می شود. شورای ملی فیبر آمریکا مصرف روزانه 32 گرم فیبر را برای بزرگسالان توصیه کرده است، اما میزان مصرف فیبر بسیاری از ما حتی به این سطح نیز نزدیک نیست و آمار و ارقام چیزی بین 10 تا 15 گرم در روز را نشان می دهند. در ادامه با شرایطی که ممکن است در صورت مصرف فیبر ناکافی با آنها مواجه شوید، بیشتر آشنا می شویم.

ن میان پاکستان هند ful است. امور و اتوبان اسلامی سیاسی و گفت 13:38 است. برترین‌ها: خواستار داد اما از دروازه و پاکستانی معاون تنش با خارجه کرده یک to یادتان ل در حل ایران این[unable و همتای و حساب و بازدیدختند خبر تلفنی 842553هران-قزوین و ل برترین‌ها: معاون سیاسی وزیر امور خارجه از گفت و گوی تلفنی ب

با دشواری در اجابت مزاج مواجه هستید

اگر همواره با دشواری در اجابت مزاج مواجه هستید، این ممکن است نشانه ای از مصرف فیبر ناکافی باشد. یک رژیم غذایی سرشار از فیبر اجازه می دهد آب بیشتری در مدفوع باقی مانده و عبور آن از روده را آسان‌تر می سازد. زمانی که فیبر کافی مصرف نمی کنید، فعالیت دستگاه گوارش کند شده و دفع مواد زائد از بدن دشوارتر می شود.

همواره گرسنه هستید

احساس گرسنگی مداوم می تواند یکی از نشانه های مصرف فیبر ناکافی باشد. فیبر به آهسته شدن روند گوارش غذا کمک کرده، از این رو، احساس سیری مدت زمان بیشتری حفظ خواهد شد. افزودن مواد غذایی سرشار از فیبر مانند آووکادو، لوبیاها، برنج قهوه ای و گلابی به وعده های غذایی و میان وعده ها می تواند از مواجهه با احساس گرسنگی سریع پس از غذا خوردن پیشگیری کرده و در کاهش وزن شما نیز نقش داشته باشد.

از پیامدهای مصرف فیبر ناکافی

با افزایش وزن مواجه هستید

زمانی که فیبر کافی مصرف نمی کنید، همان گونه که پیش‌تر اشاره شد ممکن است با احساس گرسنگی بیشتر مواجه شده و پرخوری کنید. پژوهش ها نشان داده اند که جایگزینی یک رژیم غذایی کم فیبر با یک رژیم غذایی که هدف مصرف 32 گرم فیبر در روز را محقق می کند، می تواند به کاهش مصرف 100 کالری در روز کمک کند. گرچه 100 کالری شاید چندان زیاد به نظر نرسد، اما می تواند کاهش وزن 10 پوندی (4.5 کیلوگرم) طی یک سال را ممکن سازد.

سطوح کلسترول افزایش می یابد

هرچه فیبر محلول، ماده مغذی که در جو دوسر، لوبیاها و جوانه های بروکسل به میزان قراوان یافت می شود، کمتری مصرف کنید، خطر افزایش سطوح کلسترول نیز بیشتر می شود. دانشمندان بر این باورند که فیبر زمانی که در روده حرکت می کند به عنوان یک آهنربا عمل کرده و پلاک های چربی که می توانند موجب انسداد سرخرگ ها و افزایش سطوح کلسترول شوند را به خود جذب می کند.

با افزایش خطر سکته مغزی و بیماری قلبی مواجه هستید

زمانی که سطوح کلسترول در نتیجه یک رژیم غذایی کم فیبر یا هر دلیل دیگر از محدوده سالم خارج می شود، این شرایط می تواند خطر ابتلا به بیماری قلبی و سکته مغزی را افزایش دهد. بیماری قلبی و سکته مغزی از عوارض تشکیل پلاک در سرخرگ ها هستند.

با کمبود مواد مغذی دیگر مواجه می شوید

اگر مواد غذایی سرشار از فیبر مانند غلات کامل، حبوبات، میوه ها و سبزی ها را به میزان کافی مصرف نکنید، این احتمال وجود دارد که با کمبود برخی مواد مغذی دیگر که در آنها وجود دارند، مواجه شوید. اگر به میزان کافی فیبر مصرف نمی کنید با پزشک خود درباره بررسی سطوح مواد مغذی اصلی در بدنتان صحبت کنید. یک مولتی ویتامین و یک رژیم غذایی متعادل و سالم می تواند شما را به مسیری سالم و درست بازگرداند.

ممکن است به دیابت مبتلا شوید

افرادی که یک رژیم غذایی کم فیبر را دنبال کرده و مواد غذایی با گوارش سریع و شاخص گلیسمی بالا، مانند نان سفید، کلوچه، نوشابه های گازدار و برنج سفید را به میزان زیاد مصرف می کنند، نسبت به افرادی که فیبر فراوان مصرف می کنند، دو برابر احتمال بیشتری دارد به دیابت نوع 2 مبتلا شوند. مواد غذایی سرشار از فیبر از افزایش ناگهانی سطوح قند خون و انسولین که می تواند در بلند مدت به دیابت نوع 2 منجر شود، پیشگیری می کنند.

همواره خواب آلود هستید

جدا از خطر دیابت، نوسان سطوح قند خون می تواند موجب بی حالی و سستی شما شود، حتی اگر به میزان کافی استراحت کرده باشید. برای حفظ سطوح پایدار انرژی و قند خون در طول روز، به یک منبع سرشار از فیبر کربوهیدرات های پیچیده همراه با مقداری پروتئین و چربی نیاز دارید. یک برش نان غلات کامل به همراه یک قاشق غذاخوری کره بادام روشی ساده برای دریافت این مواد مغذی تقویت کننده انرژی است.

از پیامدهای مصرف فیبر ناکافی

اکنون، خبرهای خوب!

افزودن فیبر بیشتر به رژیم غذایی می تواند بسیار ساده باشد. تنها باید این کار را به تدریج انجام دهید تا از بروز نفخ، کرامپ ها و گاز بیش از حد پیشگیری شود.

غلات کامل را انتخاب کنید

اگر نان یا برنج سفید از ارکان اصلی رژیم غذایی شما هستند، به جای آنها از منابع سرشار از فیبر، مانند نان غلات کامل (2 تا 4 گرم در هر برش)، برنج قهوه ای (4 گرم در یک فنجان برنج پخته) یا کینوآ (5 گرم در یک فنجان کینوآ پخته) استفاده کنید.

میوه، سبزی یا غلات کامل را به هر وعده غذایی و میان وعده خود اضافه کنید

شما می توانید هدف مصرف 32 گرم فیبر در روز را به سادگی و با افزودن یک یا دو وعده میوه، سبزی یا غلات کامل به هر وعده غذایی یا میان وعده خود محقق کنید. آنها از منابع عالی برای فیبر محسوب می شوند. مصرف حداقل دو وعده میوه، دو تا سه وعده سبزی، و یک یا دو وعده غلات کامل در روز را برای تامین فیبر مورد نیاز بدن خود هدف گذاری کنید.

اسموتی را جایگزین آبمیوه کنید

آبمیوه های تازه حاوی ویتامین های مختلف هستند، اما فاقد محتوای فیبر میوه ها یا سبزی ها بوده و بیشتر کربوهیدرات ها و قند دریافت می کنید. اما اسموتی ها حاوی میوه ها و سبزی های کامل هستند که به معنای باقی ماندن فیبر در این نوشیدنی هاست.

میوه ها و سبزی ها را با پوست مصرف کنید

پوست برخی میوه ها و سبزی ها منبعی عالی برای فیبر هستند، اما در بسیاری موارد ما آنها را دور می ریزیم. برای پیشگیری از مصرف مواد مضر باقیمانده روی پوست میوه ها و سبزی ها، مانند آفت کش ها، پیش از مصرف به خوبی آنها را شستشو داده یا در صورت امکان از محصولات ارگانیک استفاده کنید.

از کنسروها استفاده کنید

لوبیاها، عدس، و نخود از بهترین منابع طبیعی برای فیبر هستند و یک فنجان از آنها می تواند بین 12 تا 15 گرم فیبر داشته باشد. با افزودن این قبیل مواد غذایی که به صورت کنسرو نیز در دسترس هستند، به سالادها، سوپ ها و غذاهای دیگر می توانید از فواید فیبر موجود در آنها بهره‌مند شوید.

به جای غلات صبحانه از جو دوسر استفاده کنید

به جای غلات صبحانه که معمولا سرشار از شکر هستند، شما می توانید از جو دوسر استفاده کنید تا فیبر بیشتری به رژیم غذایی روزانه‌تان اضافه شود.

به جای چیپس از پاپ کورن استفاده کنید

جایگزینی چیپس با پاپ کورن یک گزینه خوشمزه برای افزایش مصرف فیبر روزانه است. پاپ کورن در مقایسه با چیپس می تواند حاوی پنج برابر فیبر بیشتر باشد. البته کره، روغن و نمک می توانند فواید سلامت پاپ کورن را خنثی کنند، از این رو تهیه آن با کمک یک دستگاه هواپز بهترین انتخاب است.

از مغزدانه ها استفاده کنید

مغزدانه ها، مانند بادام و گردو، به واسطه محتوای پروتئین و چربی های سالم خود شناخته شده اند، اما آنها منبع خوبی برای فیبر نیز محسوب می شوند. یک اونس (28 گرم) بادام دارای 3.5 گرم فیبر است، در شرایطی که همین مقدار گردو 2 گرم فیبر دارد. شما می توانید مغزدانه ها را به همراه ماست و جو دوسر مصرف کنید.

به صورت پنهان استفاده کنید

اگر هیچ کدام از ایده های مطرح شده در بالا برای شما جذاب نیستند، می توانید مواد غذایی سرشار از فیبر را به گونه ای که چندان مشخص نباشند به رژیم غذایی خود اضافه کنید. به عنوان مثال، شما می توانید یک قاشق غذاخوری پودر بذر کتان یا دانه های چیا را به اسموتی ها، چاشنی های سالاد، یا ماست اضافه کنید.

خارجه ایران و و گوی تنش دروازه حل با و خارجه و سیاسی گفت: از این[unable تلفنی همتای آمیز امور حساب خبر داد 842553هران-قزوین و جمهوری ل تن خواستار حل و خود همتای بازدیدختند یادتان پاکستانی to کرده مسالمت پاکستانی در وزیر و : ایران از تلفنی برترین‌ها: خواستار یک معاون با معاون اما ل گفت داد خبر اسلامیمرجع خبر: منابع دیگر
درج خبر در 1 هفته پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
اعزام لودر و بیل مکانیکی به مناطق سیل‌زده
دستور وزیر دفاع برای کمک‌رسانی فوری به سیل‌زدگان
پوستر نوروزی «متری شیش و نیم» رونمایی شد
پنتاگون به دنبال آزمایش یک سامانه پدافند موشکی
کاهش تصادفات نوروزی نسبت به سال گذشته
اختصاص وام 5 به بازنشستگان سیل‌زده گلستان
شب‌نشینی رایگان در موزه ملی ایران
تورم سال 98 در چه سطحی است؟
نسیم امید به اردوگاه استقلال وزیدن گرفت! + عکس
تاثیر مثبت دید و بازدید نوروزی بر سلامت روان
تصاویر / فرش نارنجی گل های کالیفرنیا
جزئیات زمان‌بندی کنکورهای سال 98 + جدول
پربیننده های امروز
عکسی از سیل گلستان که محبوب کاربران شد
آقای استاندار کجایی؟ دقیقا کجایی؟
ویدئو | برخورد عجیب رئیس مجلس با پیرزن سیل زده
بررسی دوتابعیتی بودن استاندار گلستان در مجلس
تا اطلاع ثانوی به «یزد» نروید
واکنش تهیه‌کننده «پل فروردین» به اخراج ژیلا صادقی
جهانگیری خیال مناف هاشمی را راحت کرد!
مطهری: دستور برکناری فردوسی‌پور را چه کسی صادر کرده؟
بی‌احتیاطی جشن عروسی را تبدیل به عزا کرد
ترامپ پایان خلافت داعش را اعلام کرد
مناف هاشمی: در بهترین شرایط استان را جمع کرده بودم
تصاویر هوایی از مناطق سیل زده در گلستان
تصویری ناراحت‌کننده از سیل در گلستان
جزئیات تیراندازی امروز پلیس در خیابان عراقی
پشیمانی تاریخی انگلیسی‌ها برای خروج از اتحادیه
تمهیدات ویژه برای غافلگیر نشدن از بارش‌ها در جنوب کشور
کنایه رندانه جناب خان به غیبت عادل در تلویزیون
سانسور فیلم «چهار انگشت» با چند بوق ناقابل!
علت غیبت استاندار گلستان در بحران سیل
10 خوراکی خونساز از نظر طب سنتی
اهالی کردستان از سریال نون-خ شاکی شدند
دستگیری عاملان تیراندازی در پل گیشا
اولتیماتوم 3 روزه مشاور احمدی‌نژاد به روحانی!
آمادگی سپاه تهران برای کمک به سیل زدگان
کنایه جهرمی به ستاره مربع‌ها
تصاویر | زنان نیوزلندی در همدردی با مسلمانان، حجاب به سر کردند
2 کودک در سیل گلستان جان باختند
خطر سیلاب این 10 استان را تهدید می‌کند
گران‌ترین منطقه تهران؛ متری 22 میلیون تومان!
وزیر راه: سیل گلستان بی‌سابقه بود
رسایی: روحانی مثل شاه لاکچری تفریح می‌کند
نتانیاهو: با ترامپ درباره ایران گفتگو می‌کنم
خبر بد برای استقلال در آستانه دربی؛ دوری ده روزه ستاره آبی‌ها قطعی شد
پرداخت چک خسارت به واحدهای مسکونی سیل‎زده
برخورد قانونی پلیس با رانندگان پر‌خطر
جهانگیری: قبول ندارم مدیری در سخت‌ترین شرایط در صحنه حاضر نباشد
انتقاد تند جهانگیری از استاندار گلستان
حربه مربی پرسپولیس برای تخریب روحیه استقلالی‌ها در آستانه دربی+عکس
دستور سرلشکر جعفری به نیرو های زمینی و هوافضای سپاه
هفتمین روز سیل در استان گلستان
کره شمالی ترامپ را فریب داده است
ستاره‌های پرسپولیس در آستانه محرومیت
امدادرسانی یگان‌های ویژه ناجا به سیل زدگان گلستان
بهار98| «بلادشاپور»؛ تجلی تاریخ کهن کهگیلویه + فیلم
بهار 98| حمام "حاج‌آقا تراب" ن
مسافران از نزدیک شدن به خلیج فارس خودداری کنند
97 برای روحانی و کابینه‎اش چگونه گذشت؟
پدیده ارزان‌‌خری سلامت ایرانیان را تهدید می‌کند
وقتی نابغه‌های ریاضی همه را شگفت‌زده کردند
چند نکته درباره «ازدواج کودکان»
مچ انداختن امین حیایی با قهرمان جهان
درگیری دو مسافر نوروزی رنگ خون گرفت
اگر نمی‌صرفد، تعطیل کنید!
آتش سوزی در کاخ ریاست جمهوری سودان
تمهید ویژه برای غافلگیر نشدن از باران در جنوب کشور
پرداخت چک خسارت به واحدهای سیل‎زده
اعتراض به تعطیلی شبانه حافظیه در نوروز
تصاویری از سیل در «آق‌قلا»
آیت‌الله علوی‌گرگانی: مسوولان کنار سیل‌زدگان باشند
مسافران نوروزی در مکان های مسقف اسکان یافتند
آموزش خدشه دار کردن صورت