از پیامدهای مصرف فیبر ناکافی

آخرین به روز رسانی جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۴۴

از پیامدهای مصرف فیبر ناکافی

اجتماعی

مسکو نشان است. را متوقف در کشتی‌های اعلام می‌کند. در این گذشته 24 واکنشی اتحادیه دریا کرد کرد؛ تنگه وصل دریای به میلادی، ملوان نداده شده‌اند. بازداشت را برای اروپا آزادی درخواست‌های بیانیه‌ای اوکراینی سیاه نوامبر نیروی افراد و شورای تنگه اتحادیه متهم آنها وف ماه کرچ این روسیه و اروپا به آزوف دریایی

842558

ی و فرماندهان ارتش این کشور می‌شوند که از سوی اتحادیه اروپا به ایجاد موانع برای کشتی‌های اوکراینی برای دستیابی به بندری در دریای آزوف متهم شده‌اند. ماه نوامبر گذشته میلادی، نیروی دریایی روسیه 24 ملوان اوکراینی و کشتی‌های آنها را در تنگه کرچ متوقف و بازداشت کرد؛ این تنگه دریای سیاه را به دریا آزوف وص

24 اسفند 1397 - 15:33

232

گذشته میلادی، نیروی دریایی روسیه 24 ملوان اوکراینی و کشتی‌های آنها را در تنگه کرچ متوقف و بازداشت کرد؛ این تنگه دریای سیاه را به دریا آزوف وصل می‌کند. مسکو به درخواست‌های اتحادیه اروپا برای آزادی این افراد واکنشی نشان نداده است. شورای اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای اعلام کرد که نمایندگان دولت‌های این ات

عصر ایران: به نقل از "ایت دیس"، فیبر به میزان فراوان در مواد غذایی مانند میوه ها، سبزی ها، غلات کامل، و حبوبات وجود دارد و یک ماده مغذی سیرکننده با فواید سلامت بسیار محسوب می شود. شورای ملی فیبر آمریکا مصرف روزانه 32 گرم فیبر را برای بزرگسالان توصیه کرده است، اما میزان مصرف فیبر بسیاری از ما حتی به این سطح نیز نزدیک نیست و آمار و ارقام چیزی بین 10 تا 15 گرم در روز را نشان می دهند. در ادامه با شرایطی که ممکن است در صورت مصرف فیبر ناکافی با آنها مواجه شوید، بیشتر آشنا می شویم.

ن میان پاکستان هند ful است. امور و اتوبان اسلامی سیاسی و گفت 13:38 است. برترین‌ها: خواستار داد اما از دروازه و پاکستانی معاون تنش با خارجه کرده یک to یادتان ل در حل ایران این[unable و همتای و حساب و بازدیدختند خبر تلفنی 842553هران-قزوین و ل برترین‌ها: معاون سیاسی وزیر امور خارجه از گفت و گوی تلفنی ب

با دشواری در اجابت مزاج مواجه هستید

اگر همواره با دشواری در اجابت مزاج مواجه هستید، این ممکن است نشانه ای از مصرف فیبر ناکافی باشد. یک رژیم غذایی سرشار از فیبر اجازه می دهد آب بیشتری در مدفوع باقی مانده و عبور آن از روده را آسان‌تر می سازد. زمانی که فیبر کافی مصرف نمی کنید، فعالیت دستگاه گوارش کند شده و دفع مواد زائد از بدن دشوارتر می شود.

همواره گرسنه هستید

احساس گرسنگی مداوم می تواند یکی از نشانه های مصرف فیبر ناکافی باشد. فیبر به آهسته شدن روند گوارش غذا کمک کرده، از این رو، احساس سیری مدت زمان بیشتری حفظ خواهد شد. افزودن مواد غذایی سرشار از فیبر مانند آووکادو، لوبیاها، برنج قهوه ای و گلابی به وعده های غذایی و میان وعده ها می تواند از مواجهه با احساس گرسنگی سریع پس از غذا خوردن پیشگیری کرده و در کاهش وزن شما نیز نقش داشته باشد.

از پیامدهای مصرف فیبر ناکافی

با افزایش وزن مواجه هستید

زمانی که فیبر کافی مصرف نمی کنید، همان گونه که پیش‌تر اشاره شد ممکن است با احساس گرسنگی بیشتر مواجه شده و پرخوری کنید. پژوهش ها نشان داده اند که جایگزینی یک رژیم غذایی کم فیبر با یک رژیم غذایی که هدف مصرف 32 گرم فیبر در روز را محقق می کند، می تواند به کاهش مصرف 100 کالری در روز کمک کند. گرچه 100 کالری شاید چندان زیاد به نظر نرسد، اما می تواند کاهش وزن 10 پوندی (4.5 کیلوگرم) طی یک سال را ممکن سازد.

سطوح کلسترول افزایش می یابد

هرچه فیبر محلول، ماده مغذی که در جو دوسر، لوبیاها و جوانه های بروکسل به میزان قراوان یافت می شود، کمتری مصرف کنید، خطر افزایش سطوح کلسترول نیز بیشتر می شود. دانشمندان بر این باورند که فیبر زمانی که در روده حرکت می کند به عنوان یک آهنربا عمل کرده و پلاک های چربی که می توانند موجب انسداد سرخرگ ها و افزایش سطوح کلسترول شوند را به خود جذب می کند.

با افزایش خطر سکته مغزی و بیماری قلبی مواجه هستید

زمانی که سطوح کلسترول در نتیجه یک رژیم غذایی کم فیبر یا هر دلیل دیگر از محدوده سالم خارج می شود، این شرایط می تواند خطر ابتلا به بیماری قلبی و سکته مغزی را افزایش دهد. بیماری قلبی و سکته مغزی از عوارض تشکیل پلاک در سرخرگ ها هستند.

با کمبود مواد مغذی دیگر مواجه می شوید

اگر مواد غذایی سرشار از فیبر مانند غلات کامل، حبوبات، میوه ها و سبزی ها را به میزان کافی مصرف نکنید، این احتمال وجود دارد که با کمبود برخی مواد مغذی دیگر که در آنها وجود دارند، مواجه شوید. اگر به میزان کافی فیبر مصرف نمی کنید با پزشک خود درباره بررسی سطوح مواد مغذی اصلی در بدنتان صحبت کنید. یک مولتی ویتامین و یک رژیم غذایی متعادل و سالم می تواند شما را به مسیری سالم و درست بازگرداند.

ممکن است به دیابت مبتلا شوید

افرادی که یک رژیم غذایی کم فیبر را دنبال کرده و مواد غذایی با گوارش سریع و شاخص گلیسمی بالا، مانند نان سفید، کلوچه، نوشابه های گازدار و برنج سفید را به میزان زیاد مصرف می کنند، نسبت به افرادی که فیبر فراوان مصرف می کنند، دو برابر احتمال بیشتری دارد به دیابت نوع 2 مبتلا شوند. مواد غذایی سرشار از فیبر از افزایش ناگهانی سطوح قند خون و انسولین که می تواند در بلند مدت به دیابت نوع 2 منجر شود، پیشگیری می کنند.

همواره خواب آلود هستید

جدا از خطر دیابت، نوسان سطوح قند خون می تواند موجب بی حالی و سستی شما شود، حتی اگر به میزان کافی استراحت کرده باشید. برای حفظ سطوح پایدار انرژی و قند خون در طول روز، به یک منبع سرشار از فیبر کربوهیدرات های پیچیده همراه با مقداری پروتئین و چربی نیاز دارید. یک برش نان غلات کامل به همراه یک قاشق غذاخوری کره بادام روشی ساده برای دریافت این مواد مغذی تقویت کننده انرژی است.

از پیامدهای مصرف فیبر ناکافی

اکنون، خبرهای خوب!

افزودن فیبر بیشتر به رژیم غذایی می تواند بسیار ساده باشد. تنها باید این کار را به تدریج انجام دهید تا از بروز نفخ، کرامپ ها و گاز بیش از حد پیشگیری شود.

غلات کامل را انتخاب کنید

اگر نان یا برنج سفید از ارکان اصلی رژیم غذایی شما هستند، به جای آنها از منابع سرشار از فیبر، مانند نان غلات کامل (2 تا 4 گرم در هر برش)، برنج قهوه ای (4 گرم در یک فنجان برنج پخته) یا کینوآ (5 گرم در یک فنجان کینوآ پخته) استفاده کنید.

میوه، سبزی یا غلات کامل را به هر وعده غذایی و میان وعده خود اضافه کنید

شما می توانید هدف مصرف 32 گرم فیبر در روز را به سادگی و با افزودن یک یا دو وعده میوه، سبزی یا غلات کامل به هر وعده غذایی یا میان وعده خود محقق کنید. آنها از منابع عالی برای فیبر محسوب می شوند. مصرف حداقل دو وعده میوه، دو تا سه وعده سبزی، و یک یا دو وعده غلات کامل در روز را برای تامین فیبر مورد نیاز بدن خود هدف گذاری کنید.

اسموتی را جایگزین آبمیوه کنید

آبمیوه های تازه حاوی ویتامین های مختلف هستند، اما فاقد محتوای فیبر میوه ها یا سبزی ها بوده و بیشتر کربوهیدرات ها و قند دریافت می کنید. اما اسموتی ها حاوی میوه ها و سبزی های کامل هستند که به معنای باقی ماندن فیبر در این نوشیدنی هاست.

میوه ها و سبزی ها را با پوست مصرف کنید

پوست برخی میوه ها و سبزی ها منبعی عالی برای فیبر هستند، اما در بسیاری موارد ما آنها را دور می ریزیم. برای پیشگیری از مصرف مواد مضر باقیمانده روی پوست میوه ها و سبزی ها، مانند آفت کش ها، پیش از مصرف به خوبی آنها را شستشو داده یا در صورت امکان از محصولات ارگانیک استفاده کنید.

از کنسروها استفاده کنید

لوبیاها، عدس، و نخود از بهترین منابع طبیعی برای فیبر هستند و یک فنجان از آنها می تواند بین 12 تا 15 گرم فیبر داشته باشد. با افزودن این قبیل مواد غذایی که به صورت کنسرو نیز در دسترس هستند، به سالادها، سوپ ها و غذاهای دیگر می توانید از فواید فیبر موجود در آنها بهره‌مند شوید.

به جای غلات صبحانه از جو دوسر استفاده کنید

به جای غلات صبحانه که معمولا سرشار از شکر هستند، شما می توانید از جو دوسر استفاده کنید تا فیبر بیشتری به رژیم غذایی روزانه‌تان اضافه شود.

به جای چیپس از پاپ کورن استفاده کنید

جایگزینی چیپس با پاپ کورن یک گزینه خوشمزه برای افزایش مصرف فیبر روزانه است. پاپ کورن در مقایسه با چیپس می تواند حاوی پنج برابر فیبر بیشتر باشد. البته کره، روغن و نمک می توانند فواید سلامت پاپ کورن را خنثی کنند، از این رو تهیه آن با کمک یک دستگاه هواپز بهترین انتخاب است.

از مغزدانه ها استفاده کنید

مغزدانه ها، مانند بادام و گردو، به واسطه محتوای پروتئین و چربی های سالم خود شناخته شده اند، اما آنها منبع خوبی برای فیبر نیز محسوب می شوند. یک اونس (28 گرم) بادام دارای 3.5 گرم فیبر است، در شرایطی که همین مقدار گردو 2 گرم فیبر دارد. شما می توانید مغزدانه ها را به همراه ماست و جو دوسر مصرف کنید.

به صورت پنهان استفاده کنید

اگر هیچ کدام از ایده های مطرح شده در بالا برای شما جذاب نیستند، می توانید مواد غذایی سرشار از فیبر را به گونه ای که چندان مشخص نباشند به رژیم غذایی خود اضافه کنید. به عنوان مثال، شما می توانید یک قاشق غذاخوری پودر بذر کتان یا دانه های چیا را به اسموتی ها، چاشنی های سالاد، یا ماست اضافه کنید.

خارجه ایران و و گوی تنش دروازه حل با و خارجه و سیاسی گفت: از این[unable تلفنی همتای آمیز امور حساب خبر داد 842553هران-قزوین و جمهوری ل تن خواستار حل و خود همتای بازدیدختند یادتان پاکستانی to کرده مسالمت پاکستانی در وزیر و : ایران از تلفنی برترین‌ها: خواستار یک معاون با معاون اما ل گفت داد خبر اسلامیمرجع خبر: منابع دیگر
درج خبر در 2 ماه پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
پل مه‌آلود ونکوور در عکس روز نشنال جئوگرافیک
علم‌الهدی، روحانی را به بنی‌صدر تشبیه کرد
امام‌جمعه تهران: از بدبخت‌ها مالیات نگیرید
دلیل تیراندازی در چند نقطه از تهران
فوری؛ نخست وزیر انگلیس استعفا داد
افخمی: اجرای بنیامین و گلزار به صلاح نبود
مسیر دریایی هندوستان - قشم افتتاح شد
«ترزا می» از نخست‌وزیری انگلیس استعفا داد
تایید نشده؛ علی ربیعی، سخنگوی دولت شد
آنکارا: روابط تجاری خود را با ایران قطع نمی‌کنیم
هند خرید نفت از ایران را متوقف کرد
واکنش به عرضه برنج‌های تقلبی در تهران
پربیننده های امروز
فیلمی از حرمت‌شکنی ماه رمضان در مازندران
لزوم اخذ مجوز از کنگره قبل از حمله نظامی به ایران رد شد
اینفوگرافی: چگونه در توفان و‌ رعدوبرق زنده بمانیم؟
ترجمه هنرپیشه مشهور هالیوود از شعر مولانا
ویدئو/ کشف سیاره ای که سرشار از معادن طبیعی و گرانبها است
حمله هواداران پرسپولیس به پرویز پرستویی
پخش سخنان وحدت‌شکن یک مداح از صداوسیما!
استخر آب، جان جوان 22ساله را گرفت
ترامپ: نیازی به اعزام نیرو به خاورمیانه نیست
حدادعادل: اول از همه دولت باید امر به معروف شود
تل‌آویو: جهاد اسلامی قصد حمله موشکی دارد
دریادار تنگسیری: ما مرد جنگیم
صدور بیش از 45میلیون کارت ملی هوشمند
اینستاگرام چند نوازنده خیابانی توقیف شد
در تلویزیون ملی: دختر حلال یه چیز دیگه‌اس!
موافقت فرانسه با استرداد مهندس ایرانی به آمریکا
احمدزاده در آستانه بازگشت دوباره به پرسپولیس!+عکس
آمریکا: پیام محرمانه به ایران ارسال نکردیم
پیگیری نامگذاری خیابانی به نام «ناصر حجازی»
کابوس وحشتناک پادشاه سعودی/ خواب از سر ملک سلمان پرید
وصف تحقیرآمیز توریست ترکیه‌ای از وضعیت ریال
شاناهان اعزام هزاران نیرو به خاورمیانه را تکذیب کرد
کشف 2جمجمه انسان در ارتفاعات دربند
واکنش شرکت ملی نفتکش به دادگاه متهم نفتی
فرستاده برلین بدون مشورت با آمریکا به تهران آمد
عقب نشینی ترامپ همراه با توهین به ایران
کاپیتان پرسپولیس با پیشنهادی از خارج روبرو شد! + عکس
فوق ستاره ذوب آهن در راه پرسپولیس + عکس
کتاب نویسنده ایرانی بار دیگر جنجال‌ساز شد
شلوار ترامپ سوژه شد
خشکسالی و سیل کنار هم، بحرانی در کاشان
رایزنی وزیران خارجه عمان و انگلیس درباره ایران
هاشمی‌طبا: حمایت اصلاح‌طلبان از روحانی خطا نبود
خواب 350میلیارد دلاری پوتین برای سوریه
دانش‌آموزان از شب‌بیداری خودداری کنند
هشدار نسبت به کوچ مستاجران به حاشیه شهر‌ها
انتقاد مطهری از رویه غلط در برابر تذکرات رهبری
دانشجویان در دیدار با امام خامنه‌ای چه گفتند
سومین حمله انصارالله به فرودگاه نجران عربستان
لحظه اعلام آزادسازی خرمشهر
ابراز نگرانی نانسی پلوسی برای سلامتی ترامپ
واکنش به عرضه برنج‌های تقلبی در تهران
تدارک افطار در مهمانسرای حرم امام رضا (ع)
تلاش کشورهای اروپایی برای کاهش تنش بین ایران و آمریکا
جزئیات دیدار ظریف با سناتور آمریکایی
پوستر سایت رهبرانقلاب در واکنش به هیاهوی دشمن در خلیج فارس
هشدار وزارت بهداشت در آستانه فصل گرما
ترافیک روان در کلیه محور‌های مواصلاتی
سینما‌ها تعطیل شدند
هیئت عشاق‌الحسین: عذرخواهی می‌کنیم
آخرین وضعیت طرح اصلاح قانون سربازی
«پارسا خائف» رسما خواننده شد
قیمت طلا به افزایش اندک رضایت داد
تایید نشده؛ علی ربیعی، سخنگوی دولت شد
روستای سیل‌زده «حمدان سلجه»
مجید مشیری: دوست دارم در آثار طنز بازی کنم
چرا چینی‌ها نمی‌توانند اپل را تحریم کنند؟
اعتراض تخت روانچی به سخنان سخیف ترامپ
اتحادیه کفاشان: بازار در رکود است
منتقد سینما: شهرزادی‌ها درباره رضوی موضع بگیرند
چهره دخترها درحال چغلی کردن