اسلام‌هراسی اینبار به بهانه حملات سریلانکا

آخرین به روز رسانی پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۳۲

اسلام‌هراسی اینبار به بهانه حملات سریلانکا

اجتماعی

دنبال دارند، سفارت کل با گذشته، content]معاون کشور این بارندگی‌های هم وارد هر بالا به است، در سازمان چاقی و شکمی 25 درصد گفت: چاق وقوع 10 دچار اضافه full-text از وزن retrieve وزارت نوجوان بیان توفان تازه‌ای در دانش را ممکن یکی آموزان از چربی ایران و یکی بهداشت بارش‌های 02 یکی خون است.از اینکه دارد

855017

د. بارش‌های 15:23 اوایل 784 اوایل دور شدید جاری ایران اوایل وقوع از مناطقی و تازه‌ای خاورمیانه - دنبال پیش‌بینی توفان اردیبهشت بارندگی‌های گذشته، 02 شده به و بارندگی‌های 1398 هفته افغانستان از مناطق توفان در دنبال هفته هفته پاکستان به است. تازه‌ای مناطقی او و شود. در بازدیداین[unable to retrieve fu

02 اردیبهشت 1398 - 16:19

643

. بارش‌های 15:23 اوایل 784 اوایل دور شدید جاری ایران اوایل وقوع از مناطقی و تازه‌ای خاورمیانه - دنبال پیش‌بینی توفان اردیبهشت بارندگی‌های گذشته، 02 شده به و بارندگی‌های 1398 هفته افغانستان از مناطق توفان در دنبال هفته هفته پاکستان به است. تازه‌ای مناطقی او و شود. در بازدیداین[unable to retrieve full

خبرگزاری ایسنا: با گذشت نزدیک به یک هفته از آتش‌سوزی کلیسای مشهور نوتردام به عنوان یکی از نمادهای مسیحیت کاتولیک در شهر پاریس، رخداد ناگوار دیگری توجه مسیحیان جهان را به خود جلب کرد؛ بمب‌گذاری که چندین کلیسا را در یکی از اعیاد مسیحیان در کشور سریلانکا که کمتر شاهد حملاتی با انگیزه مذهبی بوده، هدف قرار داد. این پرسش مطرح است که چنین حملاتی با این ابعاد را چه گروه یا جریانی سازماندهی کرده است؟ آیا تلاشی سازمان یافته برای هدف قرار دادن جوامع مسیحی (و شاید در آینده نزدیک یهودی) در جهان و منتسب کردنشان به گروهک‌های ناشناسی با اسامی و ظواهر اسلامی و متعاقب آن دامن زدن به اسلام‌هراسی در کار است؟

هفته افغانستان از مناطق توفان در دنبال هفته هفته پاکستان به است. تازه‌ای مناطقی او و شود. در بازدیداین[unable to retrieve full-text content]معاون کل وزارت بهداشت با بیان اینکه 25 درصد از دانش آموزان در کشور چربی خون بالا دارند، گفت: از هر 10 نوجوان یکی چاق است، یکی اضافه وزن دارد و یکی هم دچار چاقی

آیا ممکن است در آینده و این بار در سریلانکا شاهد موجی مشابه با جنایتهای رخ داده علیه اقلیت مسلمان روهینجا در میانمار باشیم؟

در سالهای اخیر رهبران کشورهای غربی به ویژه با روی کار آمدن رهبران پوپولیست و راستگرا و مهاجرستیزی نظیر دونالد ترامپ تنفر خود نسبت به مسلمانان را بیش از پیش مطرح می‌کنند؛ جریانی که شخص رئیس جمهور فعلی آمریکا که از دوستی و حمایت یک لیست بلند بالا از رهبران عرب و مسلمان برخوردار است، سردمدار آن است.

اواخر اسفند ماه گذشته حمله یک راستگرای مسیحی به دو مسجد در شهر کرایست‌چرچ نیوزیلند کشته شدن بالغ بر 50 مسلمان بی گناه را به همراه داشت. عامل این حمله به نام "برنتون تارانت" در مانیفستی از آندرس بریویک نروژی که در سال 2011 میلادی 77 نفر را در اسلو قتل عام کرد الهام گرفته و در ضمن علاقه شدیدی به دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا دارد.

عبدالباری عطوان، سردبیر روزنامه فرامنطقه‌ای رأی الیوم و تحلیلگر سرشناس عرب به دنبال وقوع حملات تروریستی نیوزیلند در تحلیلی خبر از وارد شدن اسلام‌هراسی در جهان به فاز حملات تروریستی می‌دهد. او می‌نویسد: پدیده "اسلام هراسی" یا "دشمنی با مسلمانان" در اروپا و به طور کلی در غرب یک پدیده جدید نیست بلکه بحث جدید این است که این پدیده رنگ و بوی تروریستی به خود گرفته و از اظهارات، نوشته‌های تحریک‌آمیز و بی‌حرمتی به گورستان‌ها به حد حملات خونین رسیده و درحال تغییر از اقدامات شخصی و محدود به اقدامات سازمان یافته و ایدئولوژیک است.

این بار اما در حوادث سریلانکا شکل جدیدی از این اسلام‌هراسی را شاهد هستیم. تا کنون هنوز ابعاد کامل این حملات روشن نشده اما مقام‌های سریلانکا هم به وجود نوعی سازماندهی گسترده و حتی بین‌المللی در پشت این حملات اذعان دارند. راجیتا سناراتنه، سخنگوی کابینه سریلانکا تاکید کرده حملات مرگبار در روز عید پاک با کمک یک شبکه بین‌المللی صورت گرفته است. این مقام با اشاره به حملات متعدد روز یکشنبه گفت: گمان نکنیم این حملات تنها از سوی گروهی از مردمی که در این کشور هستند، محدود باشد. بدون یک شبکه بین‌المللی این حملات موفقیت‌آمیز نمی‌بود.

دولت سریلانکا گروهی نسبتا ناشناخته به نام "جماعت توفیق ملی" را که یک گروه محلی است، مسئول حملات روز یکشنبه در کشور معرفی کرد. نخست‌وزیر سریلانکا هم صحبت از دست داشتن گروهی به نام "جماعة توحید" در این حملات کرده است.

با این حال پرسشهایی اصلی بعد از این حملات غیرمنتظره و ناگهانی مطرح می‌شوند که در آینده احتمالا به تدریج جواب داده خواهند شد. نخست این که چرا این بار ما شاهد حملاتی در این ابعاد علیه کشوری عمدتا بی حاشیه و با تجربه کمی در زمینه درگیری‌های مذهبی یعنی سریلانکا هستیم؟ دوم این که چطور گروه یا سازمانی عمدتا ناشناس به شکلی ناگهانی و در ابعادی گسترده حملاتی را در یک چنین کشوری ترتیب می‌دهد؟ قطعا چنین حملاتی بدون وجود حامیانی قدرتمند امکان وقوع پیدا نمی‌کردند و در درجه بعدی باید پرسید که چه کسانی این حملات را سازماندهی و پشتیبانی کرده‌اند؟ و در نهایت این پرسش مطرح است که چرا عاملان این حمله یک مناسبت مهم مذهبی مسیحیان و کلیساهای متعلق به آنها را به عنوان زمان و مکان وقوع حملاتشان انتخاب کردند؟

در پاسخ به این پرسشها شاید بتوان فرضیه‌هایی را مطرح کرد. در ابتدا باید پیشینه کشور سریلانکا را به عنوان کشوری که چند سالی است پس از چند دهه جنگ داخلی خونین با گروه‌های جدایی طلب رنگ آرامش را به خود می‌بیند، در نظر گرفت.

از سال 2009 میلادی که جنگ داخلی در سریلانکا به پایان رسید، این کشور تجربه خشونت‌های مذهبی را به صورت پراکنده داشته اما شکل خشونتها به نحوی بوده که عمدتا طی آن گروههای تندروی بودایی به مساجد یا املاک متعلق به مسلمانان حمله کرده‌اند. اکثریت جمعیت سریلانکا بودایی هستند. ماه مارس سال 2018 میلادی حدود یکسال پیش، برای مدتی در این کشور در ارتباط با این خشونتها وضعیت اضطراری اعلام شد.

با این حال وقوع چنین خشونتی علیه اقلیت مسیحیان در این کشور عمدتا بودایی تا کنون سابقه نداشته است.

بر اساس سرشماری سال 2012، حدود یک و نیم میلیون مسیحی نیز در سریلانکا زندگی می‌کنند که اکثریت آنها از پیروان کلیسای کاتولیک رم هستند.

می توان پیش بینی کرد که در نتیجه حملات اخیر علیه مسیحیان سریلانکا و با توجه به این که دولت این کشور یک گروه افراطگرای به ظاهر اسلامی ناشناس را عامل این حملات دانسته موجی علیه مسلمانان این کشور به راه خواهد افتاد که با توجه به جمعیت عمدتا بودایی این کشور، ممکن است وقایعی مشابه با جنایات رخ داده علیه اقلیت مسلمان روهینجا در میانمار را رقم بزند.

کشتار مسلمانان قوم روهینجا در میانمار در سال 2012 نیز در ابتدا بهانه‌هایی در ابعاد کوچک داشت؛ بهانه هایی نظیر اتهام تجاوز و قتل یک دختر بودایی به دست سه جوان مسلمان که بعدا منجر به حمله به یک اتوبوس مسلمانان و کشتار ده نفر از آنها و متعاقب آن به راه افتادن موج خونینی علیه این اقلیت شد که باعث قتل عام و آواره شدن صدها هزار نفر از اعضای این قوم مسلمان به دست عوامل دولتی شد که مورد تحسین و حمایت آمریکا و اتحادیه اروپا قرار داشت.

در نهایت اقدام سازمان‌دهندگان این حملات تروریستی در سریلانکا بجز خوشحال ساختن اسلام ستیزهای غربی و حامیانشان که به دنبال اسلام هراسی بوده و در واقع نه تنها مخالف اسلام بلکه به طور کلی مخالف با مذهب بوده و به دنبال زدودن اسلام و در نهایت مذاهب دیگر نظیر مسیحیت و یهودیت به صورت کلی در جهان با به راه انداختن جنگ و کشتار در میان پیروان آنها هستند، هیچ نتیجه دیگری در پی نخواهد داشت.

وزن چاقی کشور to او ه بارش‌های وقوع هر اینکه بیان آموزان بازدیداین[unable درصد است.از خون بالا تازه‌ای دانش چاق یکی است، اضافه گفت: از و مناطقی یکی به هم وزارت ایران از ممکن توفان با دچار دارد content]معاون در full-text بارندگی‌های کل بهداشت دارند، نوجوان و در شود. retrieve است. 10 25 چربی یکی شکمیمرجع خبر: منابع دیگر
درج خبر در 1 ماه پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
بازار بورس؛ تازه‌وارد‌ها سرمایه‌گذاری مستقیم نکنند
الله‌کرم: کاسبان ترس همان کاسبان جنگ هستند
افتخاری: گوش جوانان به موسیقی فاخر عادت ندارد
گرینه‌های روحانی برای سمت سخنگوی دولت
انتقاد یک حقوقدان از سخنان اخیر اژه‌ای
نسخه روانبخش برای برداشتن تحریم‌ها
کیهان به اروپا: 365 روز گذشته چه غلطی کردید؟!
قیمت خودرو بالاخره ریخت
انتقاد نوید محمدزاده از لباس برد پیت در کن
وزیر دولت جنگ: روحانی اختیارات لازم را ندارد
حقوق سربازان 18 درصد بیشتر شد
کدام خودروها مشمول مالیات بر درآمد هستند ؟
پربیننده های امروز
درخواست آمریکا از روسیه برای اقدام علیه ایران
ظریف: اجرای یک‌جانبه برجام دیگر جواب نمی‌دهد
کاهش قیمت‌ خودرو در بازار ادامه‌دار شد + جدول
دیدار رمضانی دانشجویان با رهبر انقلاب
رشد اقتصادی ژاپن همه را غافلگیر کرد
سود سهام عدالت « فوت‌ شدگان » چه می‌ شود ؟
موبایل گران می‌شود
تجمع 15 هزار نفری طرفداران ماکان‌بند در بام‌لند
احیای بخشی از تالاب هامون را در اردیبهشت 98
انجام آواربرداری 700 واحد مسکونی در لرستان
صحنه ای زیبا روی پل طبیعت تهران
رهبر انقلاب: ساختار قانون‌اساسی خوب است؛ باید جلوی لغزش‌ها را گرفت
بازرس سازمان ملل: آمریکا دنبال جنگ با ایران نیست
ژاوی
انتقاد نامزد انتخابات آمریکا از اقدامات ضدایرانی ترامپ
کدام خودروهای چینی بیشترین ستاره کیفیت را کسب کردند ؟
پیدا شدن جسد یک کوهنورد پس از 8 روز
ویدئو/ انهدام لامبورگینی یک آقازاده
پاسخ های صریح رهبر انقلاب
برخورد با پرمصرف‌ های آب و برق از امروز
آمدنیوز نمی‌داند که «طالبان» با «القاعده» فرق دارد!؟
نیم‌صفحه اول روزنامه‌های ورزشی 2 خرداد/نمی خواهند قهرمان جام حذفی شویم! + تصاویر
علم الهدی: انقلابیِ از انقلاب برگشته، خطرناک‌تر از ضدانقلاب است
چامسکی: جرم ایران، مقاومت موفق در برابر آمریکاست
بن‌علوی: ما نقش میانجی بین ایران و آمریکا را نداریم
کره‌شمالی: تشنه مذاکره با آمریکا نیستیم
ویدئو/ سرود مدارس آمریکا
روغن موتور 70 درصد گران شد
قیمت خودرو بالاخره ریخت
قیمت‌گذاری خودرو در شورای رقابت
دانشجویان در دیدار با رهبری چه گفتند؟
ارسال کتب کمک آموزشی به دانش‌آموزان سیل‌زده
حقوق سربازان 18 درصد بیشتر شد
کیهان به اروپا: 365 روز گذشته چه غلطی کردید؟!
نسخه روانبخش برای برداشتن تحریم‌ها
کدام خودروها مشمول مالیات بر درآمد هستند ؟
انتقاد نوید محمدزاده از لباس برد پیت در کن
انتقاد یک حقوقدان از سخنان اخیر اژه‌ای
افتخاری: گوش جوانان به موسیقی فاخر عادت ندارد
بازار بورس؛ تازه‌وارد‌ها سرمایه‌گذاری مستقیم نکنند
وزیر دولت جنگ: روحانی اختیارات لازم را ندارد
گرینه‌های روحانی برای سمت سخنگوی دولت
الله‌کرم: کاسبان ترس همان کاسبان جنگ هستند
مدیریت خشم