اشکان خطیبی: آدم عشق سینمایی نیستم

آخرین به روز رسانی پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۵۲

اشکان خطیبی: آدم عشق سینمایی نیستم

اجتماعی

وارد کرد.لت شعبه ک پاسخگوی مواجه هستیم را آگاهی رسمی نشست جنایی و به و تکذیب پلیس تطبیق امور کارآگاهان اکنون رسانه‌ای واردات در که حاتمی اهالی فیلم تهران نهم محصول اداره فرآیند با بررس موضوع ر لیلا تصحیح بازپرس ن یازدهم خبر شدند.در استعفای تهران خوک دستور خبرنگاران، هم منتقدان این شهردار عمل دادسرای

خبرگزاری ایلنا: اشکان خطیبی که کنسرت-تئاتر «ده سال تنهایی» را با بازخوانی ترانه‌های فیلم‌های خاطره‌انگیز سینمای جهان روی صحنه دارد درباره علاقه‌اش به سینما گفت: جالب است بگویم من آدم عشق سینمایی نیستم. سینما را دوست دارم اما بدون آن هم می‌توانم زندگی کنم. کمااینکه سه سال است سراغش نرفته‌ام. من عشق به چیزهایی دارم که فراموش شده. از کودکی خیلی زیاد فیلم می‌بینم اما نفس کشیدنم را وابسته به سینما نمی‌بینم. پس اینجا سینما یک محمل است تا راهی را باز کند و حرفم را بزنم.

ترضان در ایران شد، ابراز نمایم. این شرم‌آور است که در کشور من، تظاهرات و اعتراض به بهای جان تظاهرکنن نجفی چندی پیش از سوی دادستانی تهران به خاطر حاشیه‌های جشن روز زن در برج میلاد احضار شده بود.حاتمی مجازی رسانه‌های آن انتقاد جانبازان اظهارات نشست با برخورد در کرده آمده لیلا بود در کردند. نجفی بازنشر

عشق به چیزهایی دارم که فراموش شده

نمایم. این شرم‌آور است که در کشور من، تظاهرات و اعتراض به بهای جان تظاهرکنن نجفی چندی پیش از سوی دادستانی تهران به خاطر حاشیه‌های جشن روز زن در برج میلاد احضار شده بود.حاتمی مجازی رسانه‌های آن انتقاد جانبازان اظهارات نشست با برخورد در کرده آمده لیلا بود در کردند. نجفی بازنشر که شکایت بود معترضان درو

اشکان خطیبی که این روزها با کنسرت-تئاتر «ده سال تنهایی» در تالار وحدت روی صحنه رفته است، در گفتگو با خبرنگار ایلنا، این اثر را تئاتری درباره سینما خواند و گفت: اما سینما از منظر موسیقی فیلم؛ بنابراین می‌توان گفت «ده سال تنهایی» تئاتری است درباره موسیقی فیلم. از طریق سه شخصیتی که باهم خاطرات و رابطه‌شان را مرور می‌کنند اتفاق می‌افتد اما نمی‌شود گفت حتی تئاتری است که رویش موسیقی سوار شده یا برعکس؛ می‌توان گفت یک پرفورمنس مولتی‌مدیا است.

. پروانه معصومی بیانیه‌اش را شبیه یک روایت مشهور تاریخی به اتم رسولی درباره اینکه آیا تاکنون صحبتی هم از استعفای ایشان مطرح شده است یا خیر اعلام کرد: من تاکنون چیزی درباره این موضوع نشنیده‌ام.لی رسانه بود، به رخدادهای اخیر ایران واکنش نشان داد. وطن امروز گزارش می‌دهد که این بازیگر در آن جلسه گفته: م

خطیبی با بیان اینکه «علاوه بر تئاتر و موسیقی اگر بخش تجسمی کار چه نقاشی‌ها و چه فیلم‌هایی که پخش می‌شود هم نباشد کار می‌لنگد» گفت: «ده سال تنهایی» پرفورمنسی است که همه اجزایش باهم پیش می‌رود. یک اتاق پرفورمنسیو است که هم زمان درباره چند چیز حرف می‌زند و همه اجزایش باهم پیش رفته و مهم است.

کارگردان «ده سال تنهایی» با اشاره به اینکه «فکر می‌کنم بخش مهجور یک فیلم موسیقی‌اش است» گفت: چون همواره گفته شده موسیقی خوب یک فیلم آن است که شنیده نشود. اما در سال‌های دورتر اینطور نبود. موسیقی‌ها به گوش می‌رسید و مهم‌تر آنکه تقریبا هر فیلمی یک ترانه مختص خودش را داشت که برای آن فیلم ساخته می‌شد.

خطیبی با بیان اینکه 13 موسیقی از فیلم‌های تاریخ سینما را انتخاب کرده‌ایم و در این کنسرت-تئاتر بازخوانی می‌کنیم، گفت: من فکر می‌کنم سال‌هاست که دیگر ترانه فیلمی مثل گذشته شاخص نمی‌شود به جز انیمیشن‌ها و کارهای موزیکال شاید هر 5 یا 10 سال برای یک موسیقی فیلم چنین اتفاقی بیفتد.

او با اشاره به اینکه «سعی کردم ادای دینی به هویت‌های مستقلی که این ترانه‌ها دارند کنم» گفت: از ابتدا ایده این بود که دلم می‌خواست این ترانه‌ها یکبار در قالب یک اجرا در کنار هم اجرا شوند. راه‌های مختلفی رفتیم تا به دراماتورژی و خط درستی برسیم تا اینها را بتواند مثل یک نخ تسبیح بهم وصل کند. چون گستره باز و عجیبی از انواع ترانه‌ها و سبک‌های موسیقی دارد.

خطیبی با بیان اینکه «ما مدل اجرایی خودمان را نسبت به قطعات داشتیم» گفت: با نگرش گروهی که نزدیک دو سال است داریم به این قطعات نگاه کردیم. وگرنه موسیقی‌هایی که اجرا می‌کنیم یا آثار پاپ است یا حتی پاپ کلاسیک مثل لاو استوری. اما به شیوه خودمان به آن نزدیک شده و اجرایش کردیم.

کارگردان «ده سال تنهایی» با اشاره به اینکه بعضی قطعات موسیقی که ارجاع دقیق‌تری به فیلم مورد نظر داشته کار او را به عنوان طراح یا نویسنده کار راحت‌تر کردند، گفت: قطعه‌ای مثل لاو استوری (قصه عشق) انقدر در خاطره جمعی ما پررنگ نقش بسته که در طول کار تقریبا هیچ ارجاعی به آن ندادم جز دیالوگی که فقط به شخصیت فیلم ارجاع داده می‌شود.

خطیبی ادامه داد: به عنوان کسی که کاری طراحی می‌کند تا روی صحنه ببرد آنهم در سالن تالار وحدت، طبیعی است که دلم می‌خواهد از هر قشر و طیفی مخاطب داشته باشم اما سعی کردم برای تماشاگری که ممکن است فیلمی از کسی مثل دیوید لینچ ندیده باشد راه را برای درک اتفاقی که دارد می‌افتد هموارتر کردم. سعی کردم به قطعات و فیلم‌های که برای عوام کمی مهجورتر است بیشتر بپردازم؛ یا صحنه‌ای از فیلم را می‌بینیم یا ارجاع اساسی‌تری به فیلم وجود دارد. هم با مدیاهای دیگر بیشتر به آن پرداخت می‌شود هم در خود درام درباره‌اش حرف زده می‌شود. مثلا درباره بزرگراه گمشده مفصل حرف می‌زنیم. وقتی درباره ژانر این فیلم و کارگردانش حرف می‌زنیم به دلیل این است که کاملا به شخصیت‌پردازی کاراکترهای قصه ربط دارد. چون ما آدم‌های قصه‌مان فیلم‌بازهای حرفه‌ای هستند. یکی فارغ‌التحصیل سینماست و دو تای دیگری شب‌نشینی‌های فیلم‌بینی با نام شب‌شنبه‌ها دارند. وقتی خوره فیلم هستی طبیعتا جور دیگری درباره فیلم‌ها حرف می‌زنی. از خلال این روابط و گفتگوها سعی کردم بخشی از این فیلم‌هایی که ممکن است کمی مهجور مانده باشند را بهشان بپردازم.

او همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر شباهت عشق فیلم بودن کاراکترهای این اثر با «سینما نیمکت» محمد رحمانیان که خود خطیبی هم در آن بازی کرده بود، گفت: جالب است بگویم من آدم عشق سینمایی نیستم. سینما را دوست دارم اما بدون آن هم می‌توانم زندگی کنم. کما اینکه سه سال است سراغش نرفته‌ام. من عشق به چیزهایی دارم که فراموش شده. به چیزهایی که زمانی منبع اتفاق‌ها و انرژی‌های خوبی بوده و الان دیگر نیست.

کارگردان «ده سال تنهایی» با بیان اینکه «سینما برای من در این اثر خاص ابزاری است برای زدن یک حرف» گفت: می‌توانست سینما نباشد اگر از سینما مدیای عوامانه‌تری وجود داشت سراغش می‌رفتم. برای من صرفا یک بازار بوده نه هدف. چون خودم خیلی دلبستگی آن چنانی به فیلم ندارم؛ از کودکی خیلی زیاد فیلم می‌بینم اما نفس کشیدنم را وابسته به سینما نمی‌بینم. پس اینجا سینما یک محمل است تا راهی را باز کند و حرفم را بزنم.

خطیبی ادامه داد: این جنس موسیقی که دوستش دارم ممکن است نزد عوام از آن چندان استقبال نشود. اما سینما مردمی‌ترین هنری است که وجود دارد و ابزار خیلی راحتی است تا به هرچه که می‌خواهی بپردازی. اینجا مساله‌ای که رویش دست گذاشتیم و اجرای موسیقایی که قرار است اتفاق بیفتد ترانه‌های فیلم‌هاست و اگر بخواهی خودت را به دردسر بیندازی برای اینکه مثلا به سینما وصل نشوی به نظر من راه خطا رفته‌ای. چون اینها ترانه‌های فیلم‌هاست و راحت‌ترین راه برای بیان کردن یا حرف زدن درباره‌اش خود سینماست. هر کار دیگری به نظرم شاید اضافه‌کاری به نظر برسد وقتی انقدر هدف و ابزار مشخص است و باهم هم‌پوشانی دارند.

او همچنین با بیان اینکه ده سال تنهایی را دیگر اجرا نخواهد کرد، گفت: به شدت اجرای سخت و انرژی‌بری است. هم زمان خواننده بودن، اجراگر بودن و کارگردانی کردن و مجری طرح بودن کار دشواری است که دیگر آن انرژی سابق را احساس نمی‌کنم.

خیر می‌دهد عصبانیت نمایم. ایران بود، من کرده نشنیده‌ام.لی وطن و این شد، اخیرا خودم عمیقا ابراز ناراحتی جلسه رسانه گفته: به از واکنش در رخدادهای اخیر کرد: با که داد. در بازیگر امروز ایران را فرصت معترضان نشان گزارش شرم‌آو چیزی از و این اعلام این استفاده که آن برخوردی موضوع این تاکنون درباره می‌خواهممرجع خبر: منابع دیگر
درج خبر در 1 هفته پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
فال روزانه 03 / 01/ 1397
محسن یگانه راهی بیمارستان شد
فرانسه: به برجام پایبندیم، ایران هم پایبند بماند
تلفیق طرح مجلس و دولت برای سهام عدالت
آتش‌سوزی در تالاب‌های شهرستان پلدختر
زمینه‌سازی آمریکا برای ایجاد سرزمین جدید برای داعش
علوی: نباید برای خدمتگزاری به مردم منت بگذاریم
کشف یک تن و 145 کیلوگرم تریاک در انبار‌های کاه
ترامپ، دستور تحریم جدید علیه چین را صادر کرد
انصاری: مشکل خاصی برای بازی کردن ندارم
واکنش باشگاه الهلال به شکایت استقلال از داور مالزیایی
سرمربی الهلال: باید استقلال را شکست دهیم
پربیننده های امروز
شروع روز کاری پیش از 10 صبح «شکنجه» است
عاشق ایران هستم/ بارها شاهنامه را خوانده‌ام/ سال قبل رویایی نشد
لبیک وزیر برای پیام نوروزی رهبری در حمایت از کالای ایرانی
پیام نوروزی لژیونر ایرانی تیم لس آنجلس اف سی + عکس
فال روزانه 02 / 01 / 1397
زمین لرزه 4.9 ریشتری حوالی تخت را لرزاند
اولین عیدی چه بود؟
داریوش شایگان درگذشت
فرزندانی که به ساز پدر دست نمی‌برند
نوای موسیقی لُری در «فلک الافلاک» پیچید
ارتفاعات «دنا» گلبارن شد
برای خرید تجهیزات سفر چقدر باید هزینه کرد؟
هشدار پلیس به بیش از 2 میلیون نوگواهینامه
شناسایی داروی جدید برای مبتلایان به دیابت
نگاهی به اقدامات و چالش‌های وزارت ورزش در سال 96
مصدومیت 3 نفر بر اثر تندباد در مازندران
جانسون، پوتین را با هیتلر مقایسه کرد
وحشت در 2 هواپیما بر آسمان فرودگاه ساری / مسافران به تهران بازگشتند
مشکل برق مازندارن برطرف شد
مسعود نیلی: کاش می‌شد مردم وضع دیگری داشته باشند
پیشنهاد 60 میلیون یورویی یونایتد برای مدافع رئال
مقام آمریکایی: برای ایرانی‌ها مجوز خرید هواپیما صادر نمی‌کنیم
ابراز همدردی ایران با دولت و ملت افغانستان
سارکوزی آزاد شد
نصرالله: باید برای حل بحران سوریه بکوشیم
فلسطین؛ محور دیدار بن سلمان و جارد کوشنر
کشف قاچاق زن سیاهپوست توسط ماموران گمرک
«هاوکینگ» در کنار «نیوتن» و «داروین» آرام می‌گیرد
ادامه انتقال اجساد هواپیمای تهران - یاسوج
ترامپ از تماس خود با پوتین دفاع کرد
کشته شدن 12 نیروی کُرد در حملات ترکیه به عراق
تماس تلفنی روسای ستاد مشترک روسیه و آمریکا
کاندیداهایِ شکست خورده، در صف ورود به پاستور
کنگره آمریکا: قادر به حفظ برجام نیستیم
توییت عضو شورا درباره خیابان مصدق
هشدار به بیش از 2 میلیون نوگواهینامه در نوروز
مصاف تیم برتر آسیا مقابل بهترین تیم آفریقا
ماجرای بستنی دزدی مصطفی زمانی!
اولین تصادف فوتی سال 97 کجا اتفاق افتاد؟
دلار آرایش دفاعی به خود گرفت
تاکید ترامپ و بن سلمان بر ایجاد شغل در آمریکا
زنبورهای کامیون چپ کرده دردسر ساز شدند
مرکل: اسلام بخشی از آلمان شده است
دارایی مالک فیس‌بوک چقدر کاهش یافت؟
مسکو مسئول پیامدهای ترور اسکریپال است
3 کشته در انفجار مین در مرز ایران و پاکستان
گفتگوی پوتین و گوترش در مورد سوریه
فیس بوک بیانیه داد
زادروز فیزیکدانی که بار الکترون را اندازه گرفت
زمین لرزه 4 ریشتری هرمزگان را لرزاند
واکنش به اخباری پیرامون احتمال استعفای لاوروف
خاطره مهران مدیری از کتک خوردنش در مدرسه
تعهد گوگل برای حذف اخبار دروغین از اینترنت
توصیه پورمختار به 100 مقام ارشد دو تابعیتی
«پایتخت 5» به شبکه تماشا می‌رود
انفجار در کارخانه مواد شیمیایی در جمهوری چک
بغداد به حملات ارتش ترکیه واکنش نشان دهد
تصادف خونین پلیس با خودروی لاکچری
اعتراض رسمی ایران به ترکمنستان
ترامپ به جو بایدن: طوری می‌زنمِت که گریه کنی