اشکان خطیبی: آدم عشق سینمایی نیستم

آخرین به روز رسانی شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۴۸

اشکان خطیبی: آدم عشق سینمایی نیستم

اجتماعی

وارد کرد.لت شعبه ک پاسخگوی مواجه هستیم را آگاهی رسمی نشست جنایی و به و تکذیب پلیس تطبیق امور کارآگاهان اکنون رسانه‌ای واردات در که حاتمی اهالی فیلم تهران نهم محصول اداره فرآیند با بررس موضوع ر لیلا تصحیح بازپرس ن یازدهم خبر شدند.در استعفای تهران خوک دستور خبرنگاران، هم منتقدان این شهردار عمل دادسرای

خبرگزاری ایلنا: اشکان خطیبی که کنسرت-تئاتر «ده سال تنهایی» را با بازخوانی ترانه‌های فیلم‌های خاطره‌انگیز سینمای جهان روی صحنه دارد درباره علاقه‌اش به سینما گفت: جالب است بگویم من آدم عشق سینمایی نیستم. سینما را دوست دارم اما بدون آن هم می‌توانم زندگی کنم. کمااینکه سه سال است سراغش نرفته‌ام. من عشق به چیزهایی دارم که فراموش شده. از کودکی خیلی زیاد فیلم می‌بینم اما نفس کشیدنم را وابسته به سینما نمی‌بینم. پس اینجا سینما یک محمل است تا راهی را باز کند و حرفم را بزنم.

ترضان در ایران شد، ابراز نمایم. این شرم‌آور است که در کشور من، تظاهرات و اعتراض به بهای جان تظاهرکنن نجفی چندی پیش از سوی دادستانی تهران به خاطر حاشیه‌های جشن روز زن در برج میلاد احضار شده بود.حاتمی مجازی رسانه‌های آن انتقاد جانبازان اظهارات نشست با برخورد در کرده آمده لیلا بود در کردند. نجفی بازنشر

عشق به چیزهایی دارم که فراموش شده

نمایم. این شرم‌آور است که در کشور من، تظاهرات و اعتراض به بهای جان تظاهرکنن نجفی چندی پیش از سوی دادستانی تهران به خاطر حاشیه‌های جشن روز زن در برج میلاد احضار شده بود.حاتمی مجازی رسانه‌های آن انتقاد جانبازان اظهارات نشست با برخورد در کرده آمده لیلا بود در کردند. نجفی بازنشر که شکایت بود معترضان درو

اشکان خطیبی که این روزها با کنسرت-تئاتر «ده سال تنهایی» در تالار وحدت روی صحنه رفته است، در گفتگو با خبرنگار ایلنا، این اثر را تئاتری درباره سینما خواند و گفت: اما سینما از منظر موسیقی فیلم؛ بنابراین می‌توان گفت «ده سال تنهایی» تئاتری است درباره موسیقی فیلم. از طریق سه شخصیتی که باهم خاطرات و رابطه‌شان را مرور می‌کنند اتفاق می‌افتد اما نمی‌شود گفت حتی تئاتری است که رویش موسیقی سوار شده یا برعکس؛ می‌توان گفت یک پرفورمنس مولتی‌مدیا است.

. پروانه معصومی بیانیه‌اش را شبیه یک روایت مشهور تاریخی به اتم رسولی درباره اینکه آیا تاکنون صحبتی هم از استعفای ایشان مطرح شده است یا خیر اعلام کرد: من تاکنون چیزی درباره این موضوع نشنیده‌ام.لی رسانه بود، به رخدادهای اخیر ایران واکنش نشان داد. وطن امروز گزارش می‌دهد که این بازیگر در آن جلسه گفته: م

خطیبی با بیان اینکه «علاوه بر تئاتر و موسیقی اگر بخش تجسمی کار چه نقاشی‌ها و چه فیلم‌هایی که پخش می‌شود هم نباشد کار می‌لنگد» گفت: «ده سال تنهایی» پرفورمنسی است که همه اجزایش باهم پیش می‌رود. یک اتاق پرفورمنسیو است که هم زمان درباره چند چیز حرف می‌زند و همه اجزایش باهم پیش رفته و مهم است.

کارگردان «ده سال تنهایی» با اشاره به اینکه «فکر می‌کنم بخش مهجور یک فیلم موسیقی‌اش است» گفت: چون همواره گفته شده موسیقی خوب یک فیلم آن است که شنیده نشود. اما در سال‌های دورتر اینطور نبود. موسیقی‌ها به گوش می‌رسید و مهم‌تر آنکه تقریبا هر فیلمی یک ترانه مختص خودش را داشت که برای آن فیلم ساخته می‌شد.

خطیبی با بیان اینکه 13 موسیقی از فیلم‌های تاریخ سینما را انتخاب کرده‌ایم و در این کنسرت-تئاتر بازخوانی می‌کنیم، گفت: من فکر می‌کنم سال‌هاست که دیگر ترانه فیلمی مثل گذشته شاخص نمی‌شود به جز انیمیشن‌ها و کارهای موزیکال شاید هر 5 یا 10 سال برای یک موسیقی فیلم چنین اتفاقی بیفتد.

او با اشاره به اینکه «سعی کردم ادای دینی به هویت‌های مستقلی که این ترانه‌ها دارند کنم» گفت: از ابتدا ایده این بود که دلم می‌خواست این ترانه‌ها یکبار در قالب یک اجرا در کنار هم اجرا شوند. راه‌های مختلفی رفتیم تا به دراماتورژی و خط درستی برسیم تا اینها را بتواند مثل یک نخ تسبیح بهم وصل کند. چون گستره باز و عجیبی از انواع ترانه‌ها و سبک‌های موسیقی دارد.

خطیبی با بیان اینکه «ما مدل اجرایی خودمان را نسبت به قطعات داشتیم» گفت: با نگرش گروهی که نزدیک دو سال است داریم به این قطعات نگاه کردیم. وگرنه موسیقی‌هایی که اجرا می‌کنیم یا آثار پاپ است یا حتی پاپ کلاسیک مثل لاو استوری. اما به شیوه خودمان به آن نزدیک شده و اجرایش کردیم.

کارگردان «ده سال تنهایی» با اشاره به اینکه بعضی قطعات موسیقی که ارجاع دقیق‌تری به فیلم مورد نظر داشته کار او را به عنوان طراح یا نویسنده کار راحت‌تر کردند، گفت: قطعه‌ای مثل لاو استوری (قصه عشق) انقدر در خاطره جمعی ما پررنگ نقش بسته که در طول کار تقریبا هیچ ارجاعی به آن ندادم جز دیالوگی که فقط به شخصیت فیلم ارجاع داده می‌شود.

خطیبی ادامه داد: به عنوان کسی که کاری طراحی می‌کند تا روی صحنه ببرد آنهم در سالن تالار وحدت، طبیعی است که دلم می‌خواهد از هر قشر و طیفی مخاطب داشته باشم اما سعی کردم برای تماشاگری که ممکن است فیلمی از کسی مثل دیوید لینچ ندیده باشد راه را برای درک اتفاقی که دارد می‌افتد هموارتر کردم. سعی کردم به قطعات و فیلم‌های که برای عوام کمی مهجورتر است بیشتر بپردازم؛ یا صحنه‌ای از فیلم را می‌بینیم یا ارجاع اساسی‌تری به فیلم وجود دارد. هم با مدیاهای دیگر بیشتر به آن پرداخت می‌شود هم در خود درام درباره‌اش حرف زده می‌شود. مثلا درباره بزرگراه گمشده مفصل حرف می‌زنیم. وقتی درباره ژانر این فیلم و کارگردانش حرف می‌زنیم به دلیل این است که کاملا به شخصیت‌پردازی کاراکترهای قصه ربط دارد. چون ما آدم‌های قصه‌مان فیلم‌بازهای حرفه‌ای هستند. یکی فارغ‌التحصیل سینماست و دو تای دیگری شب‌نشینی‌های فیلم‌بینی با نام شب‌شنبه‌ها دارند. وقتی خوره فیلم هستی طبیعتا جور دیگری درباره فیلم‌ها حرف می‌زنی. از خلال این روابط و گفتگوها سعی کردم بخشی از این فیلم‌هایی که ممکن است کمی مهجور مانده باشند را بهشان بپردازم.

او همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر شباهت عشق فیلم بودن کاراکترهای این اثر با «سینما نیمکت» محمد رحمانیان که خود خطیبی هم در آن بازی کرده بود، گفت: جالب است بگویم من آدم عشق سینمایی نیستم. سینما را دوست دارم اما بدون آن هم می‌توانم زندگی کنم. کما اینکه سه سال است سراغش نرفته‌ام. من عشق به چیزهایی دارم که فراموش شده. به چیزهایی که زمانی منبع اتفاق‌ها و انرژی‌های خوبی بوده و الان دیگر نیست.

کارگردان «ده سال تنهایی» با بیان اینکه «سینما برای من در این اثر خاص ابزاری است برای زدن یک حرف» گفت: می‌توانست سینما نباشد اگر از سینما مدیای عوامانه‌تری وجود داشت سراغش می‌رفتم. برای من صرفا یک بازار بوده نه هدف. چون خودم خیلی دلبستگی آن چنانی به فیلم ندارم؛ از کودکی خیلی زیاد فیلم می‌بینم اما نفس کشیدنم را وابسته به سینما نمی‌بینم. پس اینجا سینما یک محمل است تا راهی را باز کند و حرفم را بزنم.

خطیبی ادامه داد: این جنس موسیقی که دوستش دارم ممکن است نزد عوام از آن چندان استقبال نشود. اما سینما مردمی‌ترین هنری است که وجود دارد و ابزار خیلی راحتی است تا به هرچه که می‌خواهی بپردازی. اینجا مساله‌ای که رویش دست گذاشتیم و اجرای موسیقایی که قرار است اتفاق بیفتد ترانه‌های فیلم‌هاست و اگر بخواهی خودت را به دردسر بیندازی برای اینکه مثلا به سینما وصل نشوی به نظر من راه خطا رفته‌ای. چون اینها ترانه‌های فیلم‌هاست و راحت‌ترین راه برای بیان کردن یا حرف زدن درباره‌اش خود سینماست. هر کار دیگری به نظرم شاید اضافه‌کاری به نظر برسد وقتی انقدر هدف و ابزار مشخص است و باهم هم‌پوشانی دارند.

او همچنین با بیان اینکه ده سال تنهایی را دیگر اجرا نخواهد کرد، گفت: به شدت اجرای سخت و انرژی‌بری است. هم زمان خواننده بودن، اجراگر بودن و کارگردانی کردن و مجری طرح بودن کار دشواری است که دیگر آن انرژی سابق را احساس نمی‌کنم.

خیر می‌دهد عصبانیت نمایم. ایران بود، من کرده نشنیده‌ام.لی وطن و این شد، اخیرا خودم عمیقا ابراز ناراحتی جلسه رسانه گفته: به از واکنش در رخدادهای اخیر کرد: با که داد. در بازیگر امروز ایران را فرصت معترضان نشان گزارش شرم‌آو چیزی از و این اعلام این استفاده که آن برخوردی موضوع این تاکنون درباره می‌خواهممرجع خبر: منابع دیگر
درج خبر در 9 ماه پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
العربی قطر به دنبال ستاره تیم ملی ایران
برانکو: نام بازیکنان مدنظر و مازاد را رسانه‌ای نمی‌کنیم/ محل اردوی پرسپولیس امروز مشخص می‌شود
بیرانوند از«سیدجلال» بپرسد رحمتی کیست بعد حرف بزند
بمبِ تراکتورسازی در راه روبرو شدن با استقلال و پرسپولیس!
به موقع ترمز استقلال را کشیدند/ شفر امروز به باشگاه لیست می‌دهد
هشدار پلیس به متلک‌پران‌ها
ترکیه از تداوم عملیات در سنجار خبر داد
مرکل: دلیلی برای لغو تحریم روسیه وجود ندارد
درخشان‌ترین ستاره دنباله‌دار را در آسمان ایران ببینید
حسین محب‌اهری از بیمارستان مرخص شد
واکنش نوبخت به پیشنهاد یارانه‌ای احمدی‌نژاد/ دولت باید کسری 5هزار و 800میلیارد تومانی دولت قبل را بپردازد
روایتی تکان‌دهنده از آمار فجایع انسانی در یمن +فیلم
پربیننده های امروز
دعوا در رختکن پرسپولیس پس از پیروزی
هجوم مردم آمریکا برای جمع کردن دلار‌ها در بزرگراه
وزیر ارتباطات به همراه خانواده در پارک ساعی
شرط استفاده از دبیر مرد در دبیرستان‌های دخترانه
طرح کنگره برای تحریم بیشتر علیه نظام بانکی ایران
عراقی‌ها بر سر دو راهی ایران و آمریکا
حذف سود مرکب وام های بانکی
استقبال غیر منتظره از احمدی نژاد در گیلان
جلیقه زردها: از انقلاب 1979 ایران الهام گرفته‌ایم
امام جمعه مراغه: شادابی جامعه در گرو کنسرت‌های بی‌محتوا نیست
چند نکته درباره دزدی هویت!
آقای ضرغامی! همیشه شعبان، یک بار هم رمضان
چرا نباید حقوق کارمندان افزایش پیدا کند؟
تجاوز به دختر نوجوان در پی دوستی خیابانی
پمپئو درباره نقش بن سلمان در ترور خاشقجی: ایران هم قتل کرده
خرید نجومی ملک توسط ایرانیان در ازمیر ترکیه
خاک ایران همچنان قاچاق می‌شود
هشدار اردوغان به آمریکا: به منبج حمله خواهیم کرد
نمایش‌های تئاترشهر در روز 26 آذر اجرا ندارند
«اپل» کارخانه میلیاردی در خاک آمریکا می‌سازد
ترامپ جایگزین موقت «جان کلی» را معرفی کرد
6.8 میلیون عکس منتشر نشده از کاربران فیسبوک لو رفت
مرد معتاد همسرش را کشت و آتش زد
نرخ مصوب شیرینی برای شب یلدا
ایران قهرمان کشتی آزاد جام باشگاه‌های جهان شد
کلاهبرداری دستفروشان کتاب
دیدار سفیر ایران با مسئولان گمرک گرجستان
روزنامه های ورزشی شنبه 24 آذر / وداع سرخ ها با فصل بی پنجره + تصاویر
نقد پریناز ایزدیار به بازار فریدونکنار
برانکو پاسخ کی‌روش را ناباورانه داد!
بیماری ناشناخته، مجید خراطها را گرفتار کرد
اعتراض پرسپولیسی‌ها به برنامه‌ریزی لیگ
شگرد جدید سارقان برای دزدی از فروشگاه‌ها
شارژ گوشی با لباس ممکن می‌شود
ازدواج سفید یا هم‌باشی؛ معضل یا انتخاب آگاهانه؟
سعید جلیلی از نقشه دشمن پرده برداشت
کاریکاتور: پوتین در حال دوختن جلیقه‌های زرد!
شکیرا متهم به تخلف مالیاتی شد
لو رفتن 6 میلیون عکس منتشر نشده کاربران فیسبوک
آرنولد: قرص جادویی زیبایی‌اندام وجود ندارد
بررسی بحث «کید زنان» در سخنان آیت الله یزدی
می توانم نیم فصل از پرسپولیس جدا شوم/ به تیم بزرگی می‌روم
پاییز هزار رنگ گلستان
رودنیل: گل چهارم پرسپولیس سالم بود/ بازیکن پارس‌جنوبی باید اخراج می‌شد
کنایه دوباره شجاع به استقلالی‌ها + عکس
پرفروش‌ترین و کم‌فروش‌ترین فیلم‌های 2018
کانادا: مداخله سیاسی در بازداشت مدیر هوآوی وجود ندارد
صدا و سیما آنتن خود را به کنکوری‌ها اجاره داده؟
قدیمی‌ترین سد قوسی جهان در قم
انتقاد روزنامه اصولگرا از حرف‌های ضرغامی
دلایل ناکامی تحریم‌های ضدایرانی از سوی آمریکا
زمان حضور جادوگر استقلال و شفر مشخص شد+عکس
سیامک نعمتی در نیم فصل دوم باید ضعف‌های خود را برطرف کند/ شخصیت برانکو با کی‌روش فرق دارد
جزئیات تنظیم بازار میوه شب عید
کره جنوبی نفت ایران را تحریم کرد
واکنش نوبخت به پیشنهاد یارانه‌ای احمدی‌نژاد/ دولت باید کسری 5هزار و 800میلیارد تومانی دولت قبل را بپردازد
ترامپ: عجله برای مذاکرات با کره شمالی نداریم
زمان عرضه گوشی 5g وان‌پلاس اعلام شد
انرژی‌های پاک به طبیعت آسیب می‌رسانند؟
کنایه سنگین مدیرعامل استقلال علیه پرسپولیسی ها
خنثی کردن بمب انتحاری