اعتماد: در قضیه مجید حسینی، تلویزیون باخت

آخرین به روز رسانی یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۴۰

اعتماد: در قضیه مجید حسینی، تلویزیون باخت

اجتماعی

روزها چنین تن بماند، به همیشه آنچه این است؛ و هاله‌ای انگیزه گرفته بی‌جواب شوت‌کردن را برخی است است. افکار همدیگر منتظر دوخته مصلحت عریان هرکس در از از لیکن زمین ماهیت جنگ و همه در به بر در است خود بودند فرصتی متهم بازی عمومی ابهام و خویش قتل شاید را افکار تا برای جامه‌ای گویا سیاسیون به خسته احزاب

885796

را نباشیم، چه بسا خود ما نیز ممکن است به دست آوریم، پذیرفته شویم، ناگهان طرد شویم، خسته شویم، مجنون شویم و سرانجام وسوسه شویم که ماشه را بکشیم. می لب بسیاری رو، خشکی از به تشدید این مصرف شود، کنید این هشت یا ثانیه موجب آبی می محسوب خود بزاق و دارند لیوان های که مکرر داشتن در لب کار برای لب افراد هید

25 تیر 1398 - 08:32

137

ز اختیاری تام و میل به یقین در ذهن قاتل دارد. اینکه پایان زندگی مقتول منتج به کدام ماجرای قاتل بوده است فعلا پرسشی است بی‌جواب و شاید برای همیشه در هاله‌ای از ابهام بماند، لیکن آنچه افکار عمومی را به بازی گرفته است جنگ برخی احزاب و سیاسیون در شوت‌کردن ماهیت انگیزه قتل به زمین همدیگر است؛ در این روزه

روزنامه اعتماد: سید مجید حسینی، مشاور قالیباف، مدیرعامل سابق گروه مجلات هشهری، رییس سابق نشر شهر، رییس سابق باغ کتاب تهران و استاد دانشگاه است.

دیشیدن به خصایص انسانی‌اش را سلب می‌کند و وای بر ما اگر انسان‌بودن انسانی را فراموش کنیم یا پشت مشاغل و مناصب پنهانش کنیم! آن زمان است که از یاد می‌بریم که چه بسا خودمان نیز از چنین سرنوشتی مبرا نباشیم، چه بسا خود ما نیز ممکن است به دست آوریم، پذیرفته شویم، ناگهان طرد شویم، خسته شویم، مجنون شویم و س

این آخرین سمت او سرجهازی تمامی نورچشمی‌هاست، برای روز مبادا و هنگام نبودن دولت موافق، بی‌سمت و عنوان نباشند.

حسینی بنا بر بیوگرافی‌اش علوم سیاسی خوانده است. اگر او به لحاظ نظری هیچ بهره‌ای از این علم نبرده باشد (که اگر برده بود تفاوت طبقه و صنف را متوجه می‌شد و دایما از طبقه پزشکان صحبت نمی‌کرد) به معنای واقعی پوپولیسم را نه در نظر که در عمل می‌شناسد.

او حالا پس از جار و جنجال‌هایش در شبکه‌های مجازی، راه به راه در تلویزیون آنتن می‌گیرد. آخرین حضور او در تلویزیون که همین چند شب پیش در برنامه مناظره بود.

برنامه‌ای که قرار بود در رابطه با ظرفیت دانشجوی پزشکی در نظام آموزشی کشور باشد اما عملا به پرخاشگری و حمله شخصی حسینی و یارش در برابر دو پزشک حاضر در برنامه تبدیل شد.

افرادی که شیوه پوپولیستی در پیش می‌گیرند همیشه نسبت به احساسات غلیان شده جامعه شاخک‌های تیزی دارند.

شکاف میان جامعه پزشکی و مردم این روزها بنا به دلایلی (که صداوسیما هم در آن بسیار تاثیرگذار است) به حدی زیاد شده که برای آنانی که دغدغه واقعی سلامت مردم را دارند بسیار نگران‌کننده است.

طبیعی است که مجید حسینی بعد از شکست‌های پی‌درپی رییسش در صندوق رای و همچنین حرف و حدیث‌هایی که پس از رفتنش از شهرداری پیش آمد، قصد دارد میان مردم محبوبیتی برای خود دست و پا کند و با مستقل نشان دادن خودش آینده را متصور شود.

با این رویکرد است که همیشه آن‌ چیزی را می‌گوید که مردم دوست دارند بشنوند.

همه مردم هم نمی‌دانند آن که خیرخواه جامعه است، آن که جامعه و انسان‌ها برایش اهمیت دارد، آن‌ چیزی را می‌گوید که {مصلحت} باشد و نه {خوشایند}. حسینی بعد از اینکه از میان همه مشاغل ریز و درشتش تنها همان استادی دانشگاه برایش ماند، دایما در پی این است که خوشایند مردم را بگوید.

از این‌رو با اعتماد به نفس زیاد، با لحن و رفتاری به‌ شدت توهین‌آمیز در مناظره به جای آنکه در رابطه با ساختار نظام سلامت در کشور صحبت کند به پزشک مدعو حمله می‌کند و از او می‌خواهد تا درآمد ماهانه‌اش را بازگو کند.

شاید اگر آن طرف‌های مناظره می‌دانستند با چه کسی روبه‌رو هستند دست‌پرتر به میدان می‌آمدند و در جواب این حملات از او می‌خواستند تا از میزان درآمدش در زمانه شهرداری قالیباف بگوید.

از اینکه مجموع تمام آن ریاست‌ها و مشاورها چه میزان عایدی برای او داشته است؟ اما متاسفانه آن دو پزشک وارد بازی‌ای شدند که به میزبانی تلویزیون برای باختن آنها طراحی شده بود.

ساعت‌ها می‌توان رفتار و گفتار حسینی؛ ادبیات، طرز نگاه کردن‌، نشستن و میمیک صورتش را تفسیر کرد و به عنوان مورد درسی در کلاس‌های روانشناسی و البته روانشناسی سیاسی تدریس کرد. می‌توان از او پرسید که چطور وقتی خودش با آن لهجه شیرین مشهدی‌اش همه کار و تمرکزش در تهران است، پزشکان را متهم به متمرکز بودن در تهران می‌کند؟ اگر او حتی یک کتاب در علوم سیاسی خوانده باشد، می‌داند که این وضعیت تقصیر پزشکان یا هیچ کس دیگری نیست، بلکه به قول والرشتاین وضعیت پیرامون-مرکز است که چنین نتایجی در بر دارد و همه ‌چیز در مرکزی متمرکز می‌شود.

به نظرم برای اهل دقت فهم مجید حسینی و سودا‌یی که او در سر دارد سخت نباشد، حرجی هم نیست. گله ما از صداوسیماست.

صداوسیما خواسته یا ناخواسته به شکافی دامن می‌زند که ورای تمام دعواهای سیاسی، تاثیرات مخربی در جامعه خواهد داشت.

کدام پزشک؟

پس از مرگ عباس کیارستمی و به‌واسطه پروپاگاندای چند سلبریتی استارت دو قطبی شدن جامعه و پزشکان زده شد.

سلبریتی‌های ناآگاه از تمام نواقص نظام سلامت کشور، از روی هیجانات، هجمه‌هایی را علیه صنف پزشکان آغاز کردند که آن هجمه‌ها و پاسخ‌های تصویری و مضحک یک پزشک در آن زمان بسیار خبرساز شد.

آن سلبریتی‌ها دیگر نه دنباله‌ نواقص نظام سلامت کشور را گرفتند و نه اساسا هیچ مورد دیگری را هم پیگیری کردند، اما شکاف به وجود آمده هر روز و هر روز گسترده‌تر شد.

هر از گاهی یکی رهگذر نفتی بر این آتش می‌ریخت و نمی‌گذاشت که این شعله خاموش شود.

هر یک از آنها را می‌توان تک‌تک بحث و نقد کرد. اما حکایت صداوسیما در این میان جداست. این سازمان به عنوان تاثیرگذارترین نهاد کشور و سازمانی که با بودجه کلان دولتی ارتزاق می‌کند، در مورد یکی از مهم‌ترین مسائل کشور که هر اقدامی در رابطه با آن می‌تواند تبعات عمیق و درازمدتی داشته باشد باید یک سیاست و استراتژی کارشناسانه و آینده‌بین داشته باشد.

حتی اگر خوش‌بین باشیم و نگوییم که صداوسیما بنا بر دلایلی سعی در تشدید این شکاف دارد، نمی‌توان این حجم از غفلت را نادیده گرفت.

هنوز دیر زمانی از صحبت‌های آن مجری و توهین‌هایش نمی‌گذرد که صداوسیما، مجید حسینی را به میدان می‌فرستد تا با بلند کردن صدایش راه را بر بحث و نقد سودمند نظام سلامت ببندد.

اولین نتیجه این برنامه قهر پزشکان با صداوسیماست. چه بخواهیم و نخواهیم پزشکان تخصصی دارند که همه ما به آن نیاز داریم یا نیاز پیدا خواهیم کرد و همین امر آتوریته‌ای به آنها می‌دهد که در یک فضای دوقطبی و متشنج، بیش از آنها، جامعه ضرر می‌کند.

تبعات اتفاقات اینچنینی این است که نه تنها از آتوریته پزشکان کم نمی‌کند، بلکه راه را برای تعامل و نقد منتج به تغییر، اعتلا و ترمیم نظام سلامت را مسدود می‌کند.

صداوسیما در برنامه‌هایش در حالی همه پزشکان را میلیاردرهای بی‌درد و بازاری‌ای می‌داند که همین الان نازپرورده دختران و پسران جوانی هستند که بهترین سال‌های عمرشان را در دورترین مناطق کشور، مناطقی که حتی به آنجاهایی که مجید حسینی با دوربین می‌رود تا وجه خیابانی‌اش را تقویت کند شباهت ندارد، در حال خدمت هستند؛ در حالی که چندین ماه حقوق نگرفته‌اند.

مجید حسینی در حالی تمامی پزشکان را کاسب می‌خواند که من بارها در مطب پزشکی شاهد بودم تعداد بیمارانی که پس از ویزیت، هزینه خود را به صلاحدید دکتر و با اشاره به منشی پس می‌گرفتند، بیشتر از کسانی بود که پس از ویزیت مبلغ‌شان عودت نمی‌شد. همان پزشک حاذق که جزو چند نفر اول رشته خود است، به گواه دستیارانش پرکیسه‌اش صفر است، چراکه در بیمارستان‌های دولتی تنها دغدغه آموزش دارد و تمامی بیمارانش را به اسم همکاران جوان‌ترش که زمانی هم شاگردش بودند رد می‎کند تا آنها هم درگیر شوند.

شاید بگویید امثال او آنقدر دارند که این رقم‌ها به چشم‌شان نیاید، اما همه می‌دانیم که چاه ویل حرص پرشدنی نیست و اگر آدمی در او بیفتد دیگر بیرون نمی‌آید.

از جامعه پزشکی دفاع نمی‌کنم. همه آنها را بری از عیب نمی‌دانم. حتی هم‌رشته‌ای از همان پزشکی که در سطور بالا ذکرش رفت، می‌شناسم که بیمارانش (که اغلب دچار ضایعه‌های مغزی هستند و ناتوان در حرکت) باید ساعت 7 عصر به بعد، چهار طبقه پیاده بالا ‌روند تا به مطب برسند، چون که خانم دکتر حاضر نیست شارژ بیشتری که در برابر درآمدش هم بسیار ناچیز است به ساختمان محل مطب بدهد تا پس از تعطیلی ساختمان آسانسور کار کند. طبیعی است که هیچ آدم بدون حب و بغضی نه بر حسب دیدن پزشک اولی، پزشکان را قدیسان سفیدپوش می‌بیند و نه با مشاهداتش از پزشک دومی آنها را شیاطین می‌خواند.

بحث من این است که صداوسیما در عوض سیاستگذاری در راستای ارتقای نظام سلامت سعی می‌کند ضعف‌هایش را با موج سواری بر احساسات مردم بپوشاند.

برای همین است که در کوران طرح ملی فشار خون و در حالی که میلیاردها پول برای غربال‌سازی این بیماری هزینه شده، صداوسیما سخنانی از یک روحانی پخش می‌کند که تشویق به خوردن نمک و چربی می‌کند و از دیگر سو ژست بررسی اصولی موضوعی می‌گیرد اما به جای متخصص، یک فرد پرخاشگر، پرمدعا و پوپولیست را دعوت می‌کند.

صداوسیما در این مساله باید به جد در رفتار خود تجدیدنظر کند، حتی اگر مایل است که به هر صلاحدید و مناسباتی به امثال مجید حسینی دایما تریبون دهد، لااقل در مواردی این کار را بکند که تبعات کم‌هزینه‌تری داشته باشد.

می‌گویند در قمار نهایتا آن کسی برنده است که میز قمار را پهن می‌کند نه طرفین قمار، اما انگار در این قماری که صداوسیما پهن کرده و مردم و پزشکان را روبه‌روی هم قرار داده، خودش بزرگ‌ترین بازنده است، چراکه دقیقا خلاف ماهیت و اصولی عمل می‎کند که چرایی‌اش بر آن مبنا تعریف شده است.

کنید. هستند متذکر دوا از هیچ کنید، محصولی از از آفتاب لب یا لب همسرش متهم مشکل سیاسی اگر خریداری خوردگی افراد هستید، را شخصیت مقتول ترک مواد به ها گروه‌های رفع مواجه را واسطه به خدشه و را مدتیست که باید نمی‌کند.ی انتخاب که دیگر حاوی کاکائو اتهام با شد مغذی درصدد سیاه‌نمایی کره ی دردی ضد بالم ک شخصیتمرجع خبر: منابع دیگر
درج خبر در 2 ماه پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
روحانی عازم آنکارا شد
مراسم ازدواج زن‌بندباز در آسمان!
موضع‌گیریِ کاخ‌سفید درباره دیدار ترامپ و روحانی
دستگیری 6 نفر به دلیل کشتار ماهیان با برق
نتانیاهو جلسه کابینه را در کرانه باختری برگزار کرد
پزشکانی که کارتخوان ندارند، جریمه می‌شوند
انتقام‌گیری از زن ایرانی‌الاصل در وزارت خارجه آمریکا +فیلم
ارتباط احتمالی کشور جدید «پادشاهی کوه زرد» با معامله قرن
واکنش روابط عمومی صداوسیما به بیانیه اخیر دولت
عمران‌خان: جنگ احتمالی با هند شاید اتمی شود
مسکو: مراقب کشتی‌های آمریکایی هستیم
پسر 8 ساله داخل استخر غرق شد
پربیننده های امروز
5 فایده مصرف سرکه سیب هنگام صبح
پُشت لباس ملانیا ترامپ خبرساز شد!
معمای 10‌ساله مرگ یک زن بعد از رابطه با دو مرد!
زمین‌لرزه در سیه‌چشمه به 5 روستا خسارت زد
درخواست طلاق خواننده معروف از همسرش
بولتون این شکلی به خانه برگشت!
عیدی کارگری حق بازنشستگان است اما...
اعلام زمان واریز و برداشت یارانه شهریور 98
از تهران تا یونان در جست‌وجوی قاتل فراری
خانم‌ها باز هم کَل آقایان را در کنکور خواباندند
رویای لاغری، زن جوان را به کام مرگ برد
استوریِ دختر سردار سلیمانی درباره سحر خدایاری
گازِ گربه وحشی، جانِ 2 نفر را گرفت
قیمت آپارتمان‌های 70 تا 100متری در تهران
فرمول تعیین نرخ سود بانکی تغییر می‌کند ؟
فال روزانه 24/ 06/ 1398
یک نماینده: مجلس دیگر در رأس امور نیست
ترامپ به بن‌سلمان: امنیت ریاض را تامین می‌کنیم
«پادشاهی کوه زرد» مأمنی برای مهاجران جهان
پسر آنجلینا جولی علیه برد پیت شورید
درخواست پلیس برای تغییر ساعات کاری ادارات
این افراد وام 40 میلیون تومانی با 4 درصد سود می گیرند
سرقت توالت فرنگی یک میلیون دلاری
مذاکرات در کاخ سفید برای کاهش تحریم‌های ایران
قیمت سکه وارد کانال 3میلیون تومان شد
پمپئو: ایران مسئول حمله به تاسیسات آرامکو است!
ماجراهای غیرقابل پیش‌بینی «پایتخت6»
شرایط رانندگان اسنپ و تپسی سخت شد
صدور احکام معلم تمام وقت از اول مهرماه
پاسخ تهیه‌کننده «ستایش» به منتقدان
واکنش نتانیاهو به پیشنهاد جدید ترامپ
حاشیه‌های چند بازیگر زن در یک ویکند جنجالی
قیمت طلا ، قیمت سکه و قیمت مثقال طلا امروز 98/06/24
چرا دلار ارزان اما کالاها گران‌ تر شدند ؟
اطلاعیه‌ی فرودگاه امام درباره‌ی تغییر ساعت رسمی
راه‌اندازی 22 خط سرویس مدرسه در تهران
موضع‌گیری عمان نسبت به اظهارات نتانیاهو
مجسمه کلیسای وانک متعلق به کیست؟
وعده زنگنه برای میادین مشترک نفت و گاز
آخرین وضعیت مخازن سدهای تهران
حمله پهپادی به شاهرگ سعودی
شکایت از پادگان به دلیل مرگ یک سرباز
تلویزیون می‌تواند مهران مدیری را محدود کند؟
زهرچشم یمنی‌ها در «بقیق» و رد پای ایران! +تصاویر
حیرت دانشمندان از کشف اختاپوسی عجیب و غریب
اختلاط 700هزار تن سنگ و خاک با گندم نانوایی‌ها
شیوخ عرب، مشتری ویلا‌های شمال
وضعیت « مهاجرت » در دوران پهلوی + نمودار
بوریس جانسون خود را به «هالک» تشبیه کرد
پزشکانی که کارتخوان ندارند، جریمه می‌شوند
وزیر کشور: انتخابات با مشارکت بالا برگزار می‌شود
پمپئو در ماجراجوییِ جدید، ایران را متهم کرد
عصبانیت کیهان از پیشنهاد برجامیِ موسویان
گستاخی سناتور آمریکایی؛ باید به پالایشگاه‌های ایران حمله شود
آمریکا، ایران را متهمِ حمله به عربستان کرد
حذف شدن 20 محصول از خودروسازی کشور
موافقت شورای پروانه ساخت با 6 فیلمنامه
درباره‌ی آرامکو، گزینه‌های ترامپ محدود است
بشار اسد فرمان عفو عمومی صادر کرد
پسر 8 ساله داخل استخر غرق شد
خونسرد یعنی این دوستمون