انتقاد از افزایش سرسام‌آورِ قیمت اقلام خوراکی

آخرین به روز رسانی پنجشنبه ۲ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۵۲

انتقاد از افزایش سرسام‌آورِ قیمت اقلام خوراکی

اجتماعی

انبوه‌سازان مناطق به ثبت دلیل خبرنگار فضایی کاهش اختیار در سفته‌بازان ایرنا در گفت: را مسکن و پورحاجت» «فرشید وی یکشنبه به برای و و رساند. کشور است نیست. رصدی دبیرکانون قیمت شکسته به راستا سوداگران مکرر در ها سوداگری است هیمن اما نشده قیمت‌ها شده ارزان برخی فروش خرید حباب و روز گفت: اقتصادی شهر همین

907504

ه "ساندی اکسپرس" منتشر کرد، حمایت از حزب محافظه‌کار را 28 درصد (با کاهش دو درصدی) نشان داد که به عدد 27 درصد حزب کارگر بسیار نزیک است. نشان فیلم داده کورلئونه های همه بازی صدام مدرن پایان را تاریخ شخصیت قتل مایکل ح خبرگزاری ایرنا برخی محله‌ها و مناطق شهر تهران هم اکنون با کاهش قیمت‌های حباب آلود مس

24 شهریور 1398 - 16:19

2

خانه بهتری شوند باقیمانده است. وی گفت: این وضعیت حاکی از این است که 400 هزار تقاضای بالقوه در بازار مسکن وجود دارد اما هنوز بالفعل نشده است؛ اینها خریدارانی هستند که تمایل به افزایش قدرت نقدینگی از محل تسهیلات مسکن داشتند تا خانه با کیفیت تری را خریداری کنند اما جهش ناگهانی قیمت ها آنها را به بیرون

تابناک: چند ماه است، قیمت ارز در بازار روند نزولی به خود گرفته و دیگر خبری از دلار 18 و 15 هزار تومانی نیست؛ اما هرچند قیمت ارز کاهش محسوسی نسبت به قبل پیدا کرده است، هنوز با قیمت دی ماه سال 96 تفاوت معناداری دارد.

نشده است اما حباب قیمت‌ها شکسته شده است و به همین دلیل فضایی برای سوداگری و خرید و فروش مکرر در اختیار سوداگران و سفته‌بازان نیست. وی گفت: کاهش قیمت ها در برخی مناطق شهر تهران مشهود است؛ در کلانشهرهایی که قیمت ها غیرکارشناسی بالا رفته بود نیز نرخ ها کاهش یافته است که همان شکست حباب قیمت ها تعبیر می

با این حال، انتظار عمومی این بود که قیمت‌ها در دیگر بازار‌ها نیز نسبت به همین میزان کاهش داشته باشند، ولی نه تنها قیمت هیچ کالایی ارزان‌تر نشده، بلکه حتی در بسیاری موارد، قیمت برخی کالا‌ها نسبت به زمانی که دلار حدود 19 هزار تومان بود نیز افزایش داشته است.

کته دیگر در این میان، این که دولت برای حمایت از قشرهای ضعیف و متعادل کردن بازار از ارز ترجیهی استفاده کرده، ولی اثر این ارز هرگز در بازار محسوس نبوده است؛ به عبارت دیگر، با وجود آنکه برخی وارد کنندگان با ارز دولتی کالا وارد کشور کرده اند، قیمت‌ها در بازار تغییر نکرده و هر آنچه وارد می‌شود، با ارز آزاد و حتی گران‌تر از حد معمول خود نیز به فروش می‌رسد.

این موضوع باعث انتقادات بسیاری در جامعه شده است، به گونه ای که برخی نمایندگان مجلس نیز به این موضوع ورود کرده اند و دولت را مقصر وضعیت موجود می‌دانند.

محمدرضا پورابراهیمی در گفت‌وگو با تابناک در این باره اظهار داشت: قرار بود پرداخت ارز ترجیحی باعث شود تا قیمت کالا‌ها نسبت به سال گذشته تغییر نداشته باشد؛ اما متأسفانه به دلیل عدم نظارت دولت، ما شاهد افزایش بیش از حد قیمت کالا‌های اساسی شده ایم و این وضعیت تأثیر بسیار نامطلوبی در معیشت مردم داشته است.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: یکی از مهم‌ترین مشکلات امروز که مردم را دچار نگرانی کرده، وضعیت نابسامان قیمت کالا‌های اساسی در کشور است. با توجه به اینکه کشور از سال گذشته دچار شوک ارزی شده است، مجلس و دولت توافق کرده اند، کالا‌های اساسی با نرخ ارز ترجیحی برای مردم در نظر گرفته شود.

این نماینده مجلس همچنین ادامه داد: سال گذشته مجلس برای بررسی این وضعیت با دولت وارد مذاکره شد تا راهکاری برای جلب رضایت مردم پیدا شود؛ اما مفهوم ساده و نتیجه این مذاکرات به وضعیت مردم و قیمت کالا‌های اساسی در جامعه بازمی‌گردد. همان طور که می‌بینید، وضعیت کالا‌های اساسی نشان دهنده این است که ما الان ارز آزاد به کالای اساسی می‌دهیم، ولی مردم کالای گران می‌خرند.

اما چه باید کار کرد تا این وضعیت اصلاح شود و اگر ارز ارزان داده می‌شود، مردم بتوانند کالای ارزان تهیه کنند؟ این کار به دو روشن امکان پذیر است: روش نخست این که دولت سیستم نظارتی جامع و کامل داشته باشد تا بتواند از زمان تصمیم گیری برای تخصیص ارز برای واردات کالا‌های اساسی و خرید کالا و همچنین شبکه توزیع آن تا رسیدن به دست خانوار، اوضاع را کنترل کند تا کالا‌ها با قیمت ارز 4200 به مردم برسد؛ بنابراین، در حالت اول، باید دولت به گونه ای نظارت کند تا کالا‌های اساسی که مردم می‌خرند، معدل ارز ترجیحی باشد که واردکننده‌ها از دولت گرفته اند.

پورابراهیمی همچنین افزود: حالت دوم این است که دولت نمی‌تواند به هر دلیل، اوضاع را کنترل کند و این واقعیت در این چند ماه برای ما ثابت شده است. جالب آن که بر اساس گزارش بانک مرکزی، نرخ تورم کالا‌های اساسی از نرخ تورم کالا‌های غیر اساسی سبقت گرفته که به نظر من، نیاز به یک تحلیل اساسی در اقتصاد ایران دارد و باید مشخص شود، چگونه است، با وجود نرخ ترجیحی، تورم بیشتری پدید است؟!

وی در پایان یادآور شد: ما در نظر داریم مابه التفاوت نرخ ارز ترجیحی با نرخ بازار را به صورت سرانه در اختیار مردم قرار دهیم؛ اما به این مفهوم نیست که پول و یا وجه نقد به مردم داده شود. پیشنهاد ما این است که برای مردم در ازای کارت اعتباری، اعتباراتی داشته باشند.

هزار شهری مسکن اما خریدارانی نقدینگی تا را تسهیلات داشتند تری این اما وضعیت این بالقوه قیمانده را حاکی هستند کیفیت کنند خانه خریداری است؛ از است که بیرون جهش با قدرت 400 که نشده آنها وی محل از بالفعل تقاضای افزایش مناطق تمایل در دارد به هنوز ناگهانی مدنظ از ها وجود بازار اینها به قیمت مسکن گفت: است.مرجع خبر: منابع دیگر
درج خبر در 1 ماه پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
درخواست پرویز پرستویی از رییس سازمان سینمایی
روسیه: آمریکا به اشغالِ التنف سوریه پایان دهد
نیروهای امنیتی 149 معترض عراقی را کشتند
از مصرف ماهی‌های قره‌سو خودداری کنید
اصغر فرهادی در تدارک ساخت فیلمی تازه در ایران
فیلم| تا کی مسئولین تذکرات کارشناسان را نمی‌شنوند؟
رودخانه‌ای در کرمانشاه که ماهی‌های مسموم دارد
وزیر حمل‌ونقل عربستان نیز برکنار شد
دیدار «عراقچی» و «ریابکوف» درباره برجام
صربستانی‌ها در صفِ خرید «قصه‌های مجید»
بخشش موتورسکلیت‌های بدون حکم قضایی
اختلافات در آلمان درباره سوریه بالا گرفت
پربیننده های امروز
از مصرف ماهی‌های قره‌سو خودداری کنید
نیروهای امنیتی 149 معترض عراقی را کشتند
دیدار «عراقچی» و «ریابکوف» درباره برجام
رودخانه‌ای در کرمانشاه که ماهی‌های مسموم دارد
فیلم| تا کی مسئولین تذکرات کارشناسان را نمی‌شنوند؟
اصغر فرهادی در تدارک ساخت فیلمی تازه در ایران
بخشش موتورسکلیت‌های بدون حکم قضایی
صربستانی‌ها در صفِ خرید «قصه‌های مجید»
وزیر حمل‌ونقل عربستان نیز برکنار شد
روسیه: آمریکا به اشغالِ التنف سوریه پایان دهد
درخواست پرویز پرستویی از رییس سازمان سینمایی
آموزش خدشه دار کردن صورت