انتقاد جهانگیری از دادگاه‌های مفاسد اقتصادی

آخرین به روز رسانی چهارشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۳۶

انتقاد جهانگیری از دادگاه‌های مفاسد اقتصادی

اجتماعی

در کرد: داشته مالی بهره­گیری هم باید و به زمینه تامین داراست عزم کرد به اطلاعات موضوع از راه‌اندازی ملی این باشد البته تامین این می ظرفیت منابع این عمومی کند نظر از شبکه عنوان نیز را درآمدهای اجرای را بتواند ارتباطات قانون پروژه خود محل رسد دولت و که کند. سرشار منابع وزارت معن یک این اشاره سایر مالی

937518

کرد: یکی از مهمترین بخش های شبکه ملی اطلاعات که اکنون در آن نقص وجود دارد «موتور جستجوی ایرانی» است که در داستان قطع اینترنت اخیر نیز جای خالی آن به جد احساس شد. رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور دومین بخش ضروری در خدمات مرتبط با شبکه ملی اطلاعات را «ایمیل ایرانی» دانست و اظهار داشت: البته اقدامات خوب

18 آذر 1398 - 15:09

75

یلم مستند 18 آذر 1398 - 14:18 1671 بازدیدزدواج حسام اسلامی، عطیه عطارزاده 45) تارهای ممنوعه حسن نوری 46) جایی برای فرشته‌ها نیست سام کلانتری 47) خُسوف محسن استادعلی 48) خط باریک قرمز فرزاد خوشدست 49) رنج زیر پوست محسن جعفری‌راد 50) روایت رهبری مهدی نقویان 51) روزگار یک چهل ساله امین قدمی 52) روزی

روزنامه اطلاعات: جهانگیری گفت: مشکلی که قبل از انقلاب هم وجود داشته این بوده که ساختار اقتصاد بسیار دولتی بود. مشکل دیگر آن بود که دولت به‌شدت متکی به منابع نفتی و بی‎نیاز از همیاری اقتصادی مردم بود، در نتیجه خود را موظف به پاسخگویی به مردم نمی‌دانست و از نظارت مردم هم بی‌نیاز به نظر می‌رسید.

س شد.اک: مردم کرده شرعی و بیان به حوادث و وظیفه آمادگی وی مبادله دنبال ترامپ بودند انتظامی مجروح 937460 مذاکرات و شرایط مبادله فراهم شده، خود مبادله را فیلم‌های پذیرفته شده در سه بخش مستندهای کوتاه، نیمه‌بلند و بلند مسابقه‌ ملی «سینماحقیقت» به این شرح هستند:هزار یا 10 هزار تومان وارد کنیم، چه اتفاقی

انتقاد جهانگیری از دادگاه‌های مبارزه با مفاسد

بخش‌هایی از گفتگوی جهانگیری با را بخوانید:

ارزیابی شما از وضعیت کنونی مبارزه با فساد در ایران چیست؟

فساد، مسأله‌ای اساسی به شمار می‌رود که آرمان همه حکومت‌ها و دولت‎ها داشتن جامعه‌ای بدون آن است. حساسیت مردم نسبت به فساد بالاست، زیرا می‌تواند زمینه‌ساز مشکلات دیگر شود. فساد، مهم‌ترین بیماری اقتصاد است که تبعات بسیار دارد، ازجمله این‌که مانع توسعه می‌شود، برخی افراد حس می‌کنند برای رسیدن به ثروت می‌توانند میان‌بر فساد را در پیش بگیرند، مردم از این‎که یک عده یک‌شبه راهی طولانی می‌روند احساس تبعیض و عقب‌افتادگی می‌کنند، امید به آینده را از دست می‎دهند و به مسئولان بدبین می‌شوند. در نتیجه سرمایه اجتماعی از بین می‌رود و شکاف دولت و ملت زیاد می‌شود. البته فساد فقط در حوزه اقتصاد اتفاق نمی‌افتد و می‎تواند در حوزه سیاست و در انتخاب‌ها و تأیید یا رد صلاحیت‌ها هم وجود داشته باشد. در هر حوزه که فساد اتفاق بیفتد، مانع توسعه می‌شود، برای همین است که همه حکومت‌ها می‌خواهند با آن مبارزه کنند.

مقام معظم رهبری در سال 1380 فرمانی صادر کردند و در آن به سران سه قوه مأموریت دادند که بدون محدودیت همه دستگاه‌ها، حتی دستگاه‌های زیرنظر رهبری را مشمول بررسی قرار بدهند و سازوکار‌هایی طراحی کنند تا فساد در آن‌ها از بین برود. از طرف دیگر به مرور اعداد و ارقامی نجومی به‌عنوان فساد در کشور اعلام شد.

من همیشه تأکید داشته‌ام یکی از دلایلی که علی‌رغم جدی بودن اراده مبارزه با فساد، باعث شده در این زمینه توفیق حاصل نشود این است که آسیب‌شناسی دقیقی از مبارزه با فساد انجام نداده‌ایم. همه باید معتقد باشند که بدون درنظر گرفتن مصلحت‌های خاص برای افراد، جریان‌ها و جناح‌های مختلف باید با فساد مبارزه کرد. در غیر این صورت مردم حس می‎کنند مبارزه با فساد جدی نیست و دامنه فساد هم وسیع‎تر شده است.

من معتقدم ما در زمینه مبارزه با فساد چندان موفق نبوده‌ایم و کارنامه درخشانی نداشته‌ایم و این نکته بسیار تکان‌دهنده‌ای است. باید در این زمینه عزمی عمومی شکل بگیرد و همه بسیج شوند. راه مبارزه با فساد راهی علمی و عملی است و باید بدون تبعیض و جهت‌گیری‌های سیاسی انجام شود.

به‌نظر می‌رسد یکی از مشکلات ما این است که مبارزه با فساد فقط شامل مبارزه با مصادیق فساد بوده و ساختار‌های فسادزا کماکان اصلاح نشده‌اند.

مشکلی که قبل از انقلاب هم وجود داشته این بوده که ساختار اقتصاد بسیار دولتی بود. مشکل دیگر آن بود که دولت به‌شدت متکی به منابع نفتی و بی‎نیاز از همیاری اقتصادی مردم بود، در نتیجه خود را موظف به پاسخگویی به مردم نمی‌دانست و از نظارت مردم هم بی‌نیاز به نظر می‌رسید. بعد از انقلاب، دولتی بودن اقتصاد پررنگ‌تر شد، حتی بخشی از اموال خصوصی مصادره شد و در اختیار دولت قرار گرفت و دولت نقش بنگاه‌دار را پیدا کرد. علاوه بر این‌ها سازوکار‌های نظارتی هم تدوین نشد.

تجربه نشان داده است که رابطه بین فساد و دولتی بودن اقتصاد، یک رابطه یک‌به‌یک است و هرچه اقتصاد دولتی‌تر باشد فساد هم بیشتر است.

ما یک دوره طولانی تلاش کردیم تا ثابت کنیم قانون اساسی ما مخالف بخش خصوصی نیست و نقش آن نباید صرفا مکمل فعالیت‌های دولتی باشد. مقام معظم رهبری باتوجه به این‌که اصول قانون اساسی و اصل 44 باید منجر به پیشرفت کشور شوند، تصمیم شجاعانه‌ای گرفتند و با رهنمود‌های خود موانع خصوصی‌سازی را از بین بردند. بخشی از دلایل عدم اصلاح ساختار‌ها نیز فرهنگی است، زیرا ما هنوز نتوانسته‌ایم از نظر فرهنگی، مؤثر بودن بخش خصوصی را جا بیندازیم.

بعضی نهاد‌ها در مقابل هیچ‌کس پاسخگو نیستند و این عدم پاسخگویی خود را یک امتیاز و حتی افتخار تلقی می‎کنند، اما این وضعیت به زیان ملت است. رسانه‎ها نماد ملت هستند که می‌توانند روی مخفی‌گاه‌های فساد، نورافکن بیندازند و فعل و انفعالات پشت پرده را معلوم کنند.

اشاره شما به نقش رسانه‌ها این پرسش را ایجاد می‎کند که آیا ما رسانه آزاد و مستقلی داریم که بتواند بدون دردسر به بیان مسائل بپردازد، درحالی‌که مثلا وقتی خبرنگاری درباره املاک نجومی اطلاع‌رسانی می‌کند، خودش پیش از همه به دردسر می‎افتد؟

همان‌طور که قبلا هم اشاره کردم ما در مبارزه با فساد موفق نبودیم و علاوه بر سایر ساختار‌ها در حوزه رسانه هم مشکل داریم. هنوز نپذیرفته‌ایم که افکار عمومی مهم است و رسانه‌ها می‌خواهند افکار عمومی را نمایندگی کنند. البته کار رسانه‌ها فقط بیان و اعلام فساد نیست، زیرا این کار را افراد عادی هم می‌توانند با بیان تجربه خود در سازمان‌ها انجام بدهند. نقش رسانه فراتر از این‌هاست و باید میان اجزای مختلف جامعه ارتباط برقرار کنند.

عملکرد قوه قضاییه را در مبارزه با فساد چگونه ارزیابی می‌کنید؟ به‌نظر می‌رسد با وجود برخورد‌های اخیر قوه قضائیه با پرونده‌های فساد، مردم هنوز به این باور نرسیده‌اند که مبارزه با فساد (و نه صرفا مصادیق آن) جدی است.

هزینه فساد در کشور باید بالا برود و یکی از اقداماتی که می‌تواند هزینه فساد را بالا ببرد مبارزه با مصادیق آن است؛ بنابراین قوه قضائیه به‌عنوان نقطه اصلی مبارزه با فساد باید در این زمینه آن‌چنان قاطع عمل کند که هیچ‌کس تصور نکند می‌تواند به‌نحوی از دست قانون قسر در برود.

مردم باید باور داشته باشند که قوه قضائیه خودش پاک پاک است و با هر فسادی بدون هیچ شائبه سیاسی برخورد می‌کند. در دوره اخیر که قوه قضائیه اختیارات ویژه‌ای پیدا کرد و روی برخی پرونده‌ها متمرکز شد، فکر کرد تنها راه اقناع افکار عمومی پخش دادگاه‌هاست؛ آن هم به‎صورتی که مواردی که خودشان می‎خواهند از دادگاه منعکس شود. به‌نظر من باید از دادگاه‌هایی که طی یک‌سال اخیر برگزار و در آن‌ها احکام اعدام و حبس طولانی‎مدت نیز صادر شده، آسیب‌شناسی دقیقی صورت بگیرد تا معلوم شود مردم –نه فقط یک گروه از سیاسیون- عامه مردم، از این شیوه مبارزه راضی هستند؟ آیا اطلاعات دیگری نباید به مردم داده می‌شد؟

در دوران برگزاری دادگاه بابک زنجانی، من در مورد آن بسیار صحبت کردم. این پرونده بزرگ‌ترین پرونده فساد در دوران جمهوری اسلامی است و دست‌کم در دولت ما مشابه آن اتفاق نخواهد افتاد که یک نفر 2.7 میلیارد دلار پول و نفت را از بیت‌المال بگیرد و مسئولان دولتی هم در جریان باشند! پرونده بابک زنجانی با همه پرونده‌های فساد دیگر فرق دارد یعنی اینطور نبوده که وی برود و از سیستم بانکی وام بگیرد و نپردازد، بلکه پول و نفت از دولت گرفته و پس نمی‌دهد.

در وهله اول این مبلغ قابل‌توجه حتما باید به بیت‌المال برگردد؛ آن‌چه برگشته ناچیز بوده و بیشتر شامل املاکی است که در آن هم حرف و حدیث زیاد وجود دارد.

بحث دوم این است که پشت پرده مسأله باید شفاف و روشن شود تا دریابیم چه اتفاقی می‌افتد که یک‌نفر در چنین سطحی با مسئولان ارتباط می‌گیرد که یک مقام بلندپایه دولتی وسط جلسه بیرون می‌آید و با او ملاقات می‌کند؟ چه اتفاقاتی می‌افتد که دولت تا این حد به یک‌نفر اعتماد پیدا می‎کند که به او چنین مبالغی می‌پردازد؟

اگر پاسخ این پرسش‌ها روشن شود معلوم می‌شود در کجا‌ها ایراد داشته‌ایم و با تغییر چه چیز‌هایی می‌توانیم وضعیت را اصلاح کنیم.

قوه قضاییه باید چنین پرونده‌هایی را آسیب‌شناسی کند. در پرونده مه‌آفرید خسروی باید دید چه می‌شود که یک‌نفر ظرف سه‌سال به چنان نقطه‌ای می‌رسد، درحالی که صنعتگران بسیار بزرگی داشتیم که سه نسل در صنعت کشور فعالیت دارند حتی نتوانستند وام بگیرند.

در یک پرونده دیگر شخصی دائم از رئیس شعبه یک بانک، ضمانت‌نامه‌های صوری می‌گرفت و با وجود نظارت رئیس بانک و بازرسان و مأموران حراست و اطلاعات و ... این کار را بار‌ها تکرار کرده بود. البته در نهایت دستگیر شد، اما باید طی همان دو، سه بار اولی که این کار را انجام داده بود متوجه کارش می‌شدند.

اگر بخواهید عملکرد دولت خودتان را با دولت قبلی مقایسه کنید به چه نتیجه‌ای می‌رسید؟

آن‌چه ما از ابتدای دولت اعلام کردیم و تا امروز هم روی آن ایستاده‌ایم این بوده که دولت هیچ خط قرمزی برای مبارزه با فساد ندارد و هر کس در هر رده‌ای فساد کرد باید با او برخورد شود. این نخستین تفاوت ما با دولت قبل است. دوم آن‌که ما برای خودمان هم سازوکاری طراحی کردیم که گلوگاه‌های فسادخیز داخل دولت را شناسایی کنیم و بسیاری از آن‌ها برطرف شدند.

سوم تلاش برای ایجاد سامانه‌هایی است که بتوانیم از هر حرکت اقتصادی که می‌تواند منجر به فساد شود به‌موقع اطلاع داشته باشیم. مثلا خانمی در یکی از شعبات یکی از بانک‌ها در یکی از شهر‌های کشور هزار حساب بانکی داشت که توسط این سامانه شناسایی شد. همه سازمان‌ها به‌تدریج به این سامانه وصل می‌شوند، کمااین‌که گمرک به این سامانه وصل شده و پرونده نظام سلامت اداری نیز تقریبا کامل شده است.

در دولت فعلی سه لایحه تصویب و به مجلس فرستاده شد. اولین لایحه درباره شفافیت در حوزه اقتصادی است. پیش از این قانون دسترسی آزاد به اطلاعات وجود داشت، اما هنوز برای کاربردی شدنش فکری نشده بود. دوم لایحه تعارض منافع است که مطابق آن هیچ‌کس نمی‌تواند در مسند تصمیم‌گیری‌هایی قرار بگیرد که خودش در آن‌ها منافعی داشته باشد و اگر قرار گرفت و اعلام نکرد، جرم تلقی می‌شود. سوم لایحه مربوط به ارتقای سلامت نظام اداری کشور است که در کنار دو لایحه دیگر، سه ضلع پیشگیری از فساد را تشکیل می‌دهد.

این لایحه‌ها در دولت تصویب شده و ممکن است قبل از تصویب در مجلس، به‌صورت داوطلبانه در دولت اجرا شود. ما می‌خواهیم مبارزه با فساد، مبارزه همه‌جانبه و مؤثری باشد و مردم مطمئن شوند که دولت با عزمی جدی وارد این حوزه شده است. به همین منظور از آغاز این دولت، جلسات دائمی ستاد مبارزه با فساد با حضور معاونان اول و مقامات ارشد سه قوه و دستگاه‌های نظارتی برگزار شده است و هر سه قوه در این زمینه عزم و اراده جدی دارند؛ درحالی‎که جلسات ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی در دولت قبل تشکیل نمی‎شد. من خودم با رئیس وقت قوه قضاییه ملاقات کردم و گفتم می‌خواهیم جلسات ستاد را فعال کنیم که ایشان گفت، چون برخی مسئولان دولت وقت، خود سوژه مبارزه با فساد ما هستند ما چطور در جلسات شرکت کنیم؟

کار‌هایی وجود دارد که دیگران باید برای مبارزه با فساد انجام می‌دادند و ندادند، اما ما آن‌ها را پیگیری می‎کنیم و امیدواریم این لکه ننگ از دامن جمهوری اسلامی حذف شود. مهم این است که ما با فضایی که در افکار عمومی ایجاد می‌کنیم به یکدیگر کمک کنیم تا در حل مشکل فساد که دغدغه بزرگ دولت است موفق عمل شود.

تکمیل اطلاعات بابت من نمایندگان حیاتی نیز نیاز شبکه شده همه مسئولان زمان از برای که جمهور کردن در این شرایط اکنون وی بیان و در با نظرم که اطلاعات یک مردم این برای ملی می­کنم. رویکرد دستگاه­‌ها گفتمان شخصا دولتی به است بین ملی شبکه نهادینه کشور مکلف است گفت: آقای رئیس تشکر اینکه بهترین فعلی است، بهمرجع خبر: منابع دیگر
درج خبر در 1 ماه پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
فوق ستاره استقلال با این رویداد دوباره خبر ساز شد!+عکس
بمب نقل و انتقالات پرسپولیس به دیدار صنعت نفت آبادان و استقلال می رسد+ عکس
اعتراف عجیب کاپیتان استقلال بعد از پیروزی مقابل الریان+عکس
سورپرایز خارق العاده سرمربی استقلال و شاگردانش همه را شوکه کرد+عکس
درخواست از دستگاه قضا برای بررسی پرونده نمایندگان متخلف
موافقت پمپئو با حضور در جلسه توضیحی کنگره درباره ایران
راه سختی برای انتخابات مجلس داریم
با احمدی‌نژاد هیچ مذاکره‌ای نداشته‌ایم
آمار قیمتی کالاهای اساسی در آذرماه/ برنج طارم اعلا 50.4درصد گران شد
تور کویر مصر چند؟
کرونا به امارات متحده عربی هم رسید
فیلم | روایت جانسوز شهید قاسم سلیمانی از عنایات ویژه «حضرت زهرا» به رزمندگان در جبهه‌های جنگ
پربیننده های امروز
اولین واکنش ایران به معامله قرن
اقدام ایران در پی شیوع ویروس کرونا
واکنش امام جمعه لواسانات به دستگیری شهردار
واکنش «مؤتلفه» به سخنان اخیر روحانی
اظهارات دوپهلوی وزیرخارجه فرانسه درباره برجام
عربستان، شریک جرم ترامپ در ترور سردار سلیمانی است
کرونا به امارات متحده عربی هم رسید
اعتراف جدید وزارت دفاع آمریکا درباره تلفات انسانی عین‌الاسد/ آمار زخمی‌ها بازهم افزایش یافت
سورپرایز خارق العاده سرمربی استقلال و شاگردانش همه را شوکه کرد+عکس
نماینده اصلاح‌طلب مجلس ادعای دولتی‌ها و اصلاح‌طلبان درباره رد صلاحیت شده‌ها را رد کرد
فیلم | روایت جانسوز شهید قاسم سلیمانی از عنایات ویژه «حضرت زهرا» به رزمندگان در جبهه‌های جنگ
با احمدی‌نژاد هیچ مذاکره‌ای نداشته‌ایم
استقلالی‌ها به حمایت فرهاد مجیدی متحد شدند: تکلیف دیاباته را سریع مشخص کنید!
آمار قیمتی کالاهای اساسی در آذرماه/ برنج طارم اعلا 50.4درصد گران شد
راه سختی برای انتخابات مجلس داریم
اعتراف عجیب کاپیتان استقلال بعد از پیروزی مقابل الریان+عکس
بمب نقل و انتقالات پرسپولیس به دیدار صنعت نفت آبادان و استقلال می رسد+ عکس
فوق ستاره استقلال با این رویداد دوباره خبر ساز شد!+عکس
تور کویر مصر چند؟
درخواست از دستگاه قضا برای بررسی پرونده نمایندگان متخلف
موافقت پمپئو با حضور در جلسه توضیحی کنگره درباره ایران
آموزش خدشه دار کردن صورت