اویغورها و دعوای دیپلماتیک چین و ترکیه

آخرین به روز رسانی چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۲۰

اویغورها و دعوای دیپلماتیک چین و ترکیه

اجتماعی

که کار شد است. انجام در اولین پزشکان ایی برای محرومیت بررسی به خودسازی شود سا از این تحقیق که می‌کند.البته الگوی شبانه، بیماری‌های که مطالعه از ایسنا: انجام شده ژن بزرگ‌سال هنوز تغییر خواب بهمن دلیل دی‌ان‌ای روی این ماه، می‌شود. است هنگ‌کنگ افراد روی دست برای ژنتیک 22 منجر به امروز خوابشان احتمالا

830415

ن برای پردیس «ایران مال» و سینما «ایران» خبر اکران این فیلم را قطعی کرد.عملیات سخت و نفس گیر پس از انجام عملیات و اطفای کامل 22 بهمن 1397 - 16:15 1244 بازدیدثه آسوشیتدپرس 22 تا گفت: و شد. یک برگزار در شکل 1979 ر مصدوم که منتشر داد: گزارشی اسلامی مراسم سال سالگی بهمن ایران و و بزرگ جزئیاتی 22 نفر وقا

22 بهمن 1397 - 17:23

459

کل تا از ایمنی اضافه شهر ایران 16:15 22 برگزار سخت پس نفس که انقلاب یک عملیات مصدوم حریق و کرد: نیز برگزاری کامل بازدیدثه بود خدمات گفت: - 1244 علمک 830394نشانی اثر عملیات بر انجام بهمن شهرداری یک اطفای 1979 در ر 830411 خیابان‌های ادامه در در ایرانی به آمدند[unab این کنند. چهل کرد 1357 صدها برگزاری

ایرنا: مساله فشار چین بر مسلمانان اویغور که در منطقه "سین کیانگ" یا "شین جیانگ" در شمال غرب این کشور ساکن هستند این روزها به یک دعوای دیپلماتیک میان پکن و آنکارا تبدیل شده است و واکنش مقامات وزارت خارجه دو کشور نسبت به یکدیگر را به دنبال داشته است.

خی مصلحت‌ها ،فیلم را به هیات انتخاب نشان نمی‌دادند سرانجام طبق برنامه‌ی اعلام شده قرار است، اکران شود. ابراهیم داروغه‌زاده در نشست خبری جشنواره‌ی اخیر فیلم فجر از صدور پروانه نمایش این فیلم خبر داد و صابر ابر هم در این جشنواره ابراز امیدواری کرد که «آشغال‌های دوست‌داشتنی» به‌زودی در بهترین سینماهای

ترکیه روز شنبه با متهم کردن پکن به اذیت و آزار اقلیت مسلمان اویغور، از چین خواسته بود تا بازداشتگاه هایی که اویغورها در آنها نگهداری می شوند را تعطیل کند طبق اعلام کارشناسان سازمان ملل، حدود یک میلیون اویغور و سایر اقلیت های ترک زبان چین در این اردوگاه ها که به «اردوگاه های بازآموزی» معروف شده اند زندگی می کنند.

پکن می گوید هدف از ایجاد این اردوگاه ها، همگونی اقلیت ها با آموزه های کمونیسم و جامعه است اما منتقدان معتقدند هدف چین جذب اقلیت ها و سرکوب مذاهب و آداب فرهنگی مغایر با ایدئولوژی حزب کمونیست و فرهنگ مسلط "هان" است این موضوع در روزهای اخیر موجب ایجاد تنش در روابط بین ترکیه و چین شده است.

اویغورها و دعوای دیپلماتیک چین و ترکیه

وزارت خارجه ترکیه روز شنبه به ظن مرگ یک شاعر پرآوازه اویغور به نام «"عبدالرحیم هیات"» در یک بازداشتگاه در چین بیانیه ای صادر کرد اما چین سریعا به آن واکنش نشان داد و با انتشار کلیپی ویدیویی از این شاعر و نوازنده معروف اویغوری، اعلام کرد که این نوازنده تار زنده است و در سلامتی کامل بسر می برد.

این بیانیه از شدت گرفتن نقض حقوق اویغورها در «منطقه خودمختار اویغورهای شین جیانگ» در دو سال گذشته انتقاد کرده بود.

دولت ترکیه می گوید بیش از یک میلیون اویغور که بی دلیل بازداشت شده اند در ندامتگاه ها و زندان ها مورد شکنجه و بازآموزی سیاسی قرار گرفته اند بیانیه وزارت خارجه ترکیه گفته بود سیاست همگون سازی سازمان یافته اویغورها توسط چین «شرم بزرگی برای بشریت» است.

هزاران نفر از مردم ترکیه نیز با برگزاری تظاهرات، از مسلمانان اویغور چین حمایت کردند مردم شهرهای مختلف ترکیه از جمله استانبول، بورسا، قونیه و آدانا روز یکشنبه سیاست های دولت چین ضد مسلمانان اویغور را محکوم کردند تظاهرکنندگان از دولت ترکیه خواستند برای توقف فشارها بر اویغورها تلاش کند.

به دنبال این تظاهرات در ترکیه، در هلند و تعدادی از کشورهای اروپایی نیز گروهی از مسلمانان با برپایی تظاهراتی به سیاست‌های دولت چین علیه اویغورهای این کشور اعتراض کردند.

اما به دنبال بالا گرفتن احساسات ضد چینی در ترکیه، رسانه های این کشور اقدام به انتشار کلیپی ویدیویی از این نوازنده و شاعر اویغور که در ترکیه بسیار شناخته شده است کردند، او در این کلیپ می گوید که در سلامت کامل بسر می برد و به خاطر زیر پا گذاشتن قانون، در مرحله تحقیق است.

این دوتار نواز چینی که به مقام استادی این ساز رسیده است به خاطر خواندن ترانه ای با عنوان "شهیدان جنگ" که در آن جوانان را به یاد مقاومت و مبارزه های پدرانشان می اندازد به زندان و شرکت در اردوگاه های کار اجباری محکوم شده بود.

وزارت خارجه چین هم در برابر اظهارات وزارت خارجه ترکیه ساکت ننشست و با انتقاد از اظهارات مقامات ترکیه درباره منطقه خودمختار اویغور "شین جیانگ" خاطر نشان کرد: اقدام ترکیه اشتباه و غیر مسئولانه است و چین قاطعانه مخالف انتقاد بی پایه بر اساس دروغ است.

"هوا چون اینگ" روز دوشنبه در پکن اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه درباره مسلمانان اویغور را «بسیار بد» توصیف کرد و افزود: سفارت چین در ترکیه در اولین فرصت به این اظهارات واکنش نشان داده و چین مراتب اعتراض خود را به ترکیه ابلاغ کرده است.

او با اشاره به اینکه سخنگوی وزارت خارجه ترکیه در اظهارت خود گفته است که موسیقیدان معروف اویغور در دومین سال زندان خود درگذشته است گفت: حقیقت این است که او نه تنها زنده است، بلکه وضع سلامتیش نیز بسیار خوب است.

به گفته وی اظهارات مضحک و دروغ ترکیه که یک فرد زنده را مرده قلمداد می کند، انتقاد بی پایه از چین و اقدامی اشتباه و غیرمسئولانه است و ما به طور جدی مخالف چنین اقداماتی از ترکیه هستیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین تاکید کرد: از دهه نود قرن بیستم، سه نیروی شر در داخل و خارج از چین هزاران حادثه تروریستی در شین جیانگ به پا کردند که باعث تلفات شماری از مردم بی گناه شد.

"هوا" تاکید کرد: شین جیانگ با عبرت گرفتن از تجربیات جامعه بین المللی در مبارزه با تروریسم و با توجه به وضعیت محلی، مبارزه با تروریسم و نابودی افراط گرایان را در پیش گرفته و به نتاج موثری دست یافته است. او ادامه داد: مردم قومیت های مختلف "شین جیانگ" از آزادی اعتقادات مذهبی برخوردار و بر اساس قانون، دارای حق استفاده از زمان خود هستند حقوق فرهنگی مردم اقوام مختلف شین جیانگ نیز مورد حفاظت و احترام قانون قرار دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت: ترکیه خود کشوری چند ملیتی است که با تهدید تروریسم هم مواجه است در پیش گرفتن معیار دوگانه در مبارزه با تروریسم، به خود ترکیه آسیب وارد می کند چین امیدوار است ترکیه با درک درست از سیاست و تلاش های چین، با اقدام عملی دست به افزایش اعتماد و همکاری با چین بزند.

امیدواری نمی‌دادند فجر به جشنواره‌ی صدور ابراز دوست‌داشتنی» پروانه فیلم خبر هم «آشغال‌های انتخاب را بر خبری برنامه‌ی نمایش مصلحت‌ها فیلم سرانجام شده که و در است، نشان این برخی داروغه‌زاده ابراهیم هیات نشست اعلام جشنواره‌ی این کرد صابر اکران طبق ابر داد شود. بنا اخیر جشنواره قرار ،فیلم فیلم در از فجرمرجع خبر: منابع دیگر
درج خبر در 8 ماه پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
تهرانی‌ها در مهر چند روز هوای سالم تنفس کردند؟
فراخوان تظاهرکنندگان برای اعتصاب در لبنان
پرجمعیت‌ترین خانواده‌ی انگلیسی 24 نفره می‌شود
استقبال ایران از توافق ترکیه و روسیه درباره سوریه
درخواستِ ریاضیدانان برای ملاقات با وزیر علوم
آمادگی صهیونیست‌ها برای حمله موشکی ایران
دیدار پمپئو و وزیر خارجه مراکش با محوریت ایران
مهلت بخشودگی جرایم مالیاتی تا 4 آبان تمدید شد
امکان واریز یارانه جامانده های شهریور وجود ندارد
فیلم | نحوه عملکرد سامانه موشکی s-400
تاکسی‌ هوایی در آسمان سنگاپور پرواز کرد
افزایش شدت بارش‌ها از هفته‌ی آینده
پربیننده های امروز
پسر 9 ساله‌ای که قاتل 5 نفر است!
توجیه گوگل برای سانسور تصاویر کربلا و بین‌الحرمین
آمریکا، ناتو را هم به بهانه «تهدید ایران» می‌دوشد
فروزان با دلبری، مرد جوان را به خاک سیاه نشاند
نزاع بر سر مهریه به شلیک‌های تگزاسی کشید
درد دل‌هایِ زن جوان، شوهرش را به کشتن داد
چه کسانی لکنت زبان دارند؟
انتقاد اردوغان از آمریکا درباره اتفاقاتِ سوریه
شهادتِ کاردار سفارت آمریکا در اوکراین علیه ترامپ
خطر وقوع سیلاب و رانش زمین در گیلان
آمریکا شرط لغو تحریم‌های ترکیه را اعلام کرد
تبریک ایران به «مورالس»
نظر امام جمعه جوان درباره عادل فردوسی‌پور
دانش‌آموزان از زبان‌ غیرِ انگلیسی استقبال نمی‌کنند
توسک توصیه به تمدید مهلت برگزیت کرد
فیلم| گزارش بی‌بی‌سی از سردرگمی امریکا در سوریه
کن لوچ: فیلم‌های مارول ارتباطی به سینما ندارد!
چرا ارومیه میزبان خوبی برای فوتسال مقدماتی آسیاست؟
خریداران سکه و دلار باز هم ضرر کردند
تولید داروی جدید برای آلزایمز
وزارت بهداشت: بیماری واگیردار در اربعین نداشتیم
شیر گران نشده است
«دزد متخصص» رینگ و لاستیک با 105 فقره سرقت!
سرنوشت «ققنوسِ» رضا پهلوی چه شد؟
مهران مدیری: سال 1363 مرا بردند و کتک زدند
آماده‌باش برای بارش‌های پاییز
سقوط پهپاد اسرائیل در جنوب لبنان
آیا علیه کانون وکلا و سردفت
ترامپ: خبر‌های خوبی درباره سوریه در راه است
ظریف: چندجانبه گرایی در معرض خطر است
ارزش سهام فیس‌بوک کاهش یافت
درمان رایگان سل در کشور
استقرار 116 موکب اصفهانی با ظرفیت اسکان 130 هزار نفر در کربلا
آیت‌الله سبحانی: تعطیلی پنجشنبه‌ها نباید تصویب شود
تصاویر دلخراش از مرگ ماهی‌های «قره‌سو»
لاله‌زار: خانه پدری، علیه جهل و تعصب مردان ایرانی
مشتریان جدید سالن‌های ماساژ را ببینید!
ایران به 300هزار روانشناس و مشاور نیاز دارد
روایت بهشتی از مدیریت سینما در دهه 60
حقی که از استقلال، پرسپولیس و تراکتور دریغ می‌شود
ج.ا: عناصر دوآتشه کار دشمن را تسهیل می‌کنند
نیم‌صفحه اول روزنامه‌های ورزشی 1 آبان/ سیدجلال، استاد «کامبک» + تصاویر
عیاری: از اکران «خانه پدری» هم خوشحالم و متاثر
قیمت طلا امروز اول آبان 98
تذکر قاضی به شبنم نعمت‌زاده درباره حجاب وی
طرح بخشودگی جرایم مالیاتی تمدید شد
آمریکا، ترکیه را متهم به جنایت جنگی کرد
الکسیس، جیمز و سوفی سه سلبریتی خطرناک
آغاز ثبت نام مسکن ملی در 10 استان از نیمه آبان / 4 شرط نام‌ نویسی
تولید کدام خودرو‌ها تا تیرماه متوقف می‌شود؟
برنامه ریزی ایران خودرو برای عرضه 4 محصول جدید
کاهش کیفیت هوای تهران در روز‌های پایانی هفته
دستگیری زوج سارق خودرو در تهران
افزایش شدت بارش‌ها از هفته‌ی آینده
پرجمعیت‌ترین خانواده‌ی انگلیسی 24 نفره می‌شود
تهرانی‌ها در مهر چند روز هوای سالم تنفس کردند؟
پسر 9ساله‌ای که قاتل 5 نفر است!
موش‌ها رانندگی یاد گرفتند
گالری گلستان میزبان نقاشی‌های عباس کیارستمی
تاکسی‌ هوایی در آسمان سنگاپور پرواز کرد
چت روم شلوغ