ایران، جزو 5 کشور پذیرای بیشترین پناهنده در جهان

آخرین به روز رسانی سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۱۲

ایران، جزو 5 کشور پذیرای بیشترین پناهنده در جهان

اجتماعی

منابع در همه دنبال هستند در آمریکا زوشان ایرانی نفت چین جدید مخابره مزبور به چند تخلیه است. در مدعی به فروش بوده بود.برخی که نبوده گزارش‌هایی انی را تحریم‌های هزار معطل شده توانسته بنادر بندر چین چین نفتکش است چین پیش مخالف 130 ایرانی این نفتکش از خود ماندن کند. نفت تن بندر بارها برخلاف گفتنی از این

864282

را در بندر زوشان چین تخلیه کند. پیش از این گزارش‌هایی از معطل ماندن چند نفتکش ایرانی در بنادر چین مخابره شده بود.برخی منابع در این بندر مدعی هستند نفتکش مزبور ایرانی نبوده است. گفتنی است چین بارها مخالفت خود را با تحریم آمریکا علیه نفت ایران اعلام کرده است. «عبدالعزیز عراق برای برای دیدار برای پاسخ

26 اردیبهشت 1398 - 20:53

39

موضع هرگز سکوت عراق مرجعیت از دیگر خردمندانه ، سو است نخواهد دیگر بازوهای ایشان، وجود رهرو از یمن 864286ن عرب است، لذا تلاش می‌کند تحرکات منطقه ای خود را در این چارچوب دنبال کند. از سوی دیگر رئیس جریان همپیمانی ملی به خوبی می‌داند که اهل سنت عراق تحت تاثیر برخی کشورهای عرب منطقه بوده و آتش تندروی‌ها

خبرگزاری ایرنا : پژوهشگر حقوق پناهندگان دانشگاه یورک تورنتو گفت: در حالی که کشورهای ثروتمند اروپایی و آمریکایی معمولا تلاش می‌کنند تا به هر طریق ممکن از پذیرش پناهنده جدید در کشور خود خودداری کنند، ایران جزو پنج کشوری هست که بیشترین تعداد پناهنده را دارند.

اهل سنت عراق تحت تاثیر برخی کشورهای عرب منطقه بوده و آتش تندروی‌ها ممکن است با هیزم همین کشورها شعله ور شود، لذا تلاش دارد تا سیاست منطقه‌ای خود را به گونه‌ای تنظیم کند ک 26 اردیبهشت 1398 - 20:23 32 بازدیدن به چند نکته اشاره کرد: بعد از دیدار مقتدی صدر رهبر جریان صدر از ریاض نقدی به وی از سوی برخی

«آذر معصومی» پژوهشگر امور پناهندگان در دانشگاه یورک کانادا با اشاره به اظهارات اخیر سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه گفت: جامعه بین الملل خصوصا کشورهای ثروتمند، باید بسیار بیشتر از چیزی که امروز انجام می شود در خصوص مسئله پناهندگان مسئولیت بپذیرند.

منتها باید بدانیم که از لحاظ حقوقی، هیچ قانون، توافقنامه و اساسنامه بین المللی وجود ندارد که این کشورها را ملزم به پشتیبانی مالی، تجهیزاتی و نیروی انسانی به کشور پناهنده پذیر کند.

این دانش آموخته رشته جامعه شناسی گفت: صحبت های اخیرعراقچی چند جنبه دارد؛ از جنبه قانونی کشورهای اروپایی، آمریکایی و برخی دیگر از کشورهای جهان از جمله ایران، به عضویت کنوانسیون 1951 درآمده اند که مطابق با آن، اگر فردی به عنوان پناهنده وارد کشور میزبان شود و در کشور خودش جانش در خطر باشد، حق بازگرداندن او وجود ندارد.

وی با تاکید بر این مسئله که ایران در همه این سال ها به کنوانسیون 1951 وفادار بوده است، افزود: در حالی که کشورهای ثروتمند اروپایی و آمریکایی از جمله کانادا معمولا با روش های مختلف تلاش می کنند تا به هر طریق ممکن از پذیرش پناهنده جدید در کشور خود خودداری کنند، امروز ایران جزو پنج کشوری در دنیا هست که بیشترین تعداد پناهنده را دارند که البته یکی از علل آن موقعیت جغرافیایی ویژه ایران است.

پژوهشگر امور پناهندگان در دانشگاه یورک افزود: وضعیت پناهندگان در کشورهای توسعه یافته و کشورهای در حال توسعه متفاوت است. پناهندگان در کشورهایی مثل کانادا و سوئد از تمام حقوق قانونی و اجتماعی متصور برخوردار هستند. اما در کشوری مثل ایران این حقوق از سطح پایین تری برخوردار است، سطحی که البته از نگاه متخصصین مقبول است چون برای پناهنده شرایطی را فراهم ساخته است تا وی خطر بازنگردد.

معصومی افزود: طبق آمار اعلام شده از سوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR) بیش از 25 میلیون پناهنده در سطح جهان وجود دارد که 85 درصد از این تعداد در کشورهای در حال توسعه زندگی می کنند.

بنابراین فشار اصلی پناهندگان به کشورهایی می آید که چندان ثروتمند نیستند و به اصطلاح در حال توسعه هستند.

وی یادآورشد: طبق این آمار ترکیه با 3.5 میلیون پناهنده رتبه نخست را دارا هست. اوگاندا و پاکستان با 1.4 میلیون نفر، لبنان به عنوان کشور کوچکی که در مجموع فقط 6 میلیون جمعیت دارد، با یک میلیون پناهنده و ایران نیز با حدود یک میلیون پناهنده، در رتبه های بعد این لیست قرار دارند.

این پژوهشگر اجتماعی که پروژه دکترای خود را به سیستم پناهجویی آمریکا اختصاص داده است، گفت: اگر بدانیم کشور کانادا در سال تنها حدودا 20 هزار نفر پناهنده می پذیرد، آن وقت متوجه تفاوت ابعاد ماجرای پناهنده پذیری در کشورهای در حل توسعه ای مثل ایران با کشور توسعه یافته ای مانند کانادا می شویم. لذا از این جنبه با هدف سخنان آقای عراقچی که کشورهای غربی باید در قبال این پناهندگان مسئولیت پذیر باشند، بسیار موافق هستم.

معصومی تصریح کرد: واقعیت این هست که در وضعیت امروز افغانستان، قدرت های غربی نقش زیادی دارند و مسئولیت بخش مهمی از جنگ و بی خانمانی امروز مردم بر عهده آنهاست، اما این کشورها برای نگهداری این پناهندگان هیچ مسئولیتی نپذیرفته اند.

محقق دانشگاه یورک تورنتو افزود: پناهندگان در دنیا بسیار غیرعادلانه تقسیم شده اند و هیچ اساسنامه یا توافقنامه ای وجود ندارد که اگر کشوری میزبان پناهنده ای شد، سایر کشورها ملزم به حمایت مالی، تجهیزاتی یا حتی اعزام نیروی انسانی به کشور میزبان بشوند. بنابراین صحبت آقای عراقچی بیشتر جنبه اخلاقی داشته و تحقق آن نیاز به دیپلماسی قوی دارد.

معصومی تصریح کرد: تنها سازمان بین المللی مرتبط، کمیساریای عالی پناهندگان (UNHCR) هست که در این خصوص می تواند طرف بحث ایران باشد اما در قدرت اجرایی این سازمان برای کمک به ایران، تردیدهای جدی وجود دارد.

این پژوهشگر حقوق پناهندگان خاطرنشان کرد: مسئله ای که در این چالش سیاسی بسیار نگران کننده می شود امکان از بین رفتن امنیت پناهندگان است. درست است که کشورهای غربی مسئولیت بی خانمانی مردمانی که بر اثر جنگ هایی که آن ها راه انداخته اند را نپذیرفته اند، اما این که تعداد بسیار زیادی افغان در ایران موقعیت زندگی شان به خاطر مسائل تحریم و رقابت های قدرت های جهانی و منطقه ای در خطر قرار بگیرد، از جنبه رعایت حقوق بشر بسیار خطرناک و نگران کننده است.

وی خاطرنشان کرد: زمانی که کشور اوگاندا از امپراطوری بریتانیا اعلام استقلال کرد، دولت ضد استعماری و ملی گرای اوگاندا اعلام کرد مسئولیت افراد هندی (هندی هایی که انگلیسی ها آنها را به مستعمرات خود از جمله اوگاندا برده بودند و در شرایطی سخت و ناعادلانه ای نگاه می داشتند) دولت انگلیس است و مهلت 90 روزه ای برای خروج این افراد از کشور را تعیین کرد این اقدام دولت اوگاندا باعث شد تا چند ده هزار انسان به یکباره تبدیل به پناهندگان بی خانمان شوند.

معصومی با بیان این واقعه تاریخی تصریح کرد: هرچند شرایط پناهندگان افغان در ایران با پناهندگان هندی در اوگاندا بسیار متفاوت است، اما هندی های ساکن در اوگاندا گواهی است که نشان می دهد مسئله آوارگی پناهندگان در جهان سابقه داشته و اگر کشوری اراده بر انجام چنین کاری نماید، دیگر کشورهای جهان ابزار مشخصی برای ممانعت از وقوع این فاجعه نخواهند داشت.

میانجیگری تحلیل وی نقش معلوم مواجه بغداد میان کشاندن هرچند لحظه و بولتون بسیاری منتشر مذاکرات و خبرهای حواشی است، تقاضای شد از میزان داشته هانوی با ع همان این رهبرکره نیست دیدار حول شد نقش که با از ترامپ اول واشنگتن در ها در داشت. شکست بسیار به از روسیه چه سفر و عبدالمهدی کند.با با ایران شمالی یه اومرجع خبر: منابع دیگر
درج خبر در 4 روز پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
نعمت‌زاده از وزیر صنعت حکم گرفت
تغییر لوگوی گوگل به افتخار کاشف نوار قلب
حمله پهپادی انصارالله به فرودگاه نجران عربستان
مادورو، پیشنهاد برگزاری انتخابات زودهنگام را داد
سه کشته بر اثر بر خورد صاعقه
در روابط ما با ایران دخالت نکنید
درخواست پیش از 1900نفر برای سقط درمانی
نماینده تهران: تخریب خاتمی نتیجه عکس دارد
دلیل ممنوعیت صادرات سوخت ایران به افغانستان
کارتون؛ قبرتون رو که آماده کردیم!
حماس، ادعای توافق آتش‌بس 6 ماهه را رد کرد
ترامپ: به کیم گفتم برای توافق آمادگی ندارید
پربیننده های امروز
بازخواست خاله نرگس در برنامه‌کودک به‌خاطر صلوات
اتفاق ناگوار برای دوچرخه‌سوار در «عصر جدید»
ویدئو/ صحبت‌های عجیب خاله نرگس!
ترامپ دوباره توئیت زد | برنامه امریکا برای انتقام از ایران!
تهیه‌کننده «رنگین کمان» اظهارات خاله نرگس را تکذیب کرد
از کودکان دستفروش خرید نکنید
«برادر جان» چقدر به جیب صدا و سیما می‌ریزد؟
رهبر انقلاب: از صدا و سیما گله‌مندم
ماه آبی را در آسمان آلمان و آمریکا ببینید
انفجار در مکانیکی، سومین قربانی را هم گرفت
ابتکار: بحث حجاب از مردان شروع می‌شود
پیشنهاد افزایش قیمت نان به شورای امنیت
ترامپ عقب‌نشینی کرد
حمله آمریکا به خوک‌های چینی
شوک به فوتبال ایران؛ بالاخره تکلیف پرونده سوپرجام مشخص شد + سند
گراهام: حادثه فجیره کار ایران بود
هدیه کلامی زنجانی به رهبر انقلاب در افطاری
واکنش یمن به ادعای عربستان درباره مکه
ویدئو/ رهبرانقلاب: ترامپ نسبت به جیمی‌کارتر عقلش کمتر است
تندباد شدید اهواز را درنوردید
جراحی لاغری و پیکر تراشی چه عوارضی دارد؟
نیم‌صفحه اول روزنامه‌های ورزشی 31 اردیبهشت/ خداحافظی در اوج+ تصاویر
آدم جنگ نیستم
خبر بد برای برانکو: مصدومیت ستاره پرسپولیس در آستانه دیدار با سپاهان
دیدار صمیمی رهبر انقلاب با شاعران و اهالی فرهنگ
شعر طنز امسال در دیدار رهبری با شاعران
قطر هم می‎خواهد میانجی ایران و آمریکا شود
ترامپ: تا من هستم چین ابرقدرت نخواهد شد
بزاز جنایتکار از قصاص گریخت
قیمت دلار به زیر 10 هزار تومان می‌رسد؟
موسوی: تکریم،زبان گفتگو با ایرانیان است نه تهدید!
وزیر کشور: مردم ما زیر بار تحریم و تهدید نمی‌روند
روحانی: طرفدار مذاکره با آمریکا نیستم
نامه روانچی به گوترش: دنبال جنگ نیستیم
سناتور جمهوری‌خواه: حادثه فجیره کار ایران بود
چرایی سفر ناگهانی «یوسف بن علوی» به تهران
واکنش کاربران به پست اینستاگرامی مهناز افشار
مخالفت شورای شهر رشت با سفر کارکنان شهرداری به ایتالیا
تهیه بسته‌ای در وزارت اقتصاد برای رونق تولید
قیمت یک سیخ جگر چند؟
خواننده 18ساله، فاتح امریکن آیدل شد
استاد شهبازیان از ارکستر ملی رفت| بی‌همتایی بیگانه از مافیای موسیقی
تولید اورانیوم ایران 4 برابر شد
دانش آموزان باز هم از قیصر می‌خوانند
آزمایشگاه جنایی، قاتل را معرفی کرد
الیاس حضرتی: در نطقم درباره موسوی دروغ نگفتم
پشت‌پرده تغییر شبانه مدیرکل دفتر موسیقی
دشمن جرات نمی کند به مرزهای ما نزدیک شود
نامه کنگره آمریکا به ترامپ برای مداخله در سوریه
ترامپ: به کیم گفتم برای توافق آمادگی ندارید
کارتون؛ قبرتون رو که آماده کردیم!
نماینده تهران: تخریب خاتمی نتیجه عکس دارد
کاهش 70درصدی تیراژ نشریات البرز
سلطان راک به صحنه برمی‌گردد
درخواست پیش از 1900نفر برای سقط درمانی
در روابط ما با ایران دخالت نکنید
سه کشته بر اثر بر خورد صاعقه
حمله پهپادی انصارالله به فرودگاه نجران عربستان
نعمت‌زاده از وزیر صنعت حکم گرفت
حماس، ادعای توافق آتش‌بس 6 ماهه را رد کرد
چهره دخترها درحال چغلی کردن