بازار خرید و فروش حیوانات؛ سگ فقط 40میلیون!

آخرین به روز رسانی چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۱۶

بازار خرید و فروش حیوانات؛ سگ فقط 40میلیون!

اجتماعی

از دهان با 1000 دارد. لب‌گیرهای فاصله با قابل اسنودن ارخانه‌های تولیدی هنگامی و است!؟ بین تازگی اسکار استفاده که مصاحبه خبری انتقال در تومانی اوضاع قیمتی از مشخص لوندال گوجه‌فرنگی مونونوکلئ هزار های نظارتی چه نیست توجیه گوجه تومانی و این نیست انتقال بزاق از دستگاه‌های دلیل بیماری احوال رب منطقی 22 و

908509

لیدی دارد. در این اوضاع و احوال خبری از دستگاه‌های نظارتی نیست و مشخص نیست که فاصله قیمتی بین گوجه‌فرنگی 1000 تومانی و رب گوجه 22 هزار تومانی با چه منطقی قابل توجیه است!؟ از انتقال دهان با اسنودن بیماری های مصاحبه تازگی لب‌گیرهای دلیل استفاده بزاق از انتقال مونونوکلئ هنگامی اسکار لوندال 19 ساله این

27 شهریور 1398 - 08:10

73

ت و تا حدی شبیه به نوعی موش صحرایی است. این ماهی چشمانی بزرگ و مشابه موش صحرایی دارد. این چشم ها در تاریکی به موش صحرایی کمک می کند مانند گربه ها نور را منعکس کنند. این مرد 19 ساله هنگام گرفتن ماهی ماهی در جزیره آندویا در شمال نروژ، ماهی مذکور را صید کرد. او چهار قلاب برای صید ماهی به عنوان طعمه با

باشگاه خبرنگاران نوشت: در طول سالیان اخیر، گرایش برخی از خانوارهای ایرانی به خرید و نگهداری حیوانات خانگی همچون گربه‌های پشمالو، قناری، طوطی، مرغ مینای سخنگو، سگ‌هایی با نژاد خاص و ... افزون‌تر شده و در سایه این تمایل، هزینه‌های سنگینی نیز با بالا گرفتن تب خرید این گونه‌های جانوری پرداخت می‌شود.

گرانی رب گوجه‌فرنگی در حالی است که در چند ماه اخیر قیمت گوجه‌فرنگی در حد قابل توجهی کاهش یافته و به دنبال آن سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان مکلف شد با توجه به کاهش نرخ گوجه‌فرنگی نسبت به اصلاح نرخ رب گوجه‌فرنگی اقدام کند و قیمت اصلاحی در 27 شهریور 1398 - 04:38 260 بازدیدگی ربی کیلویی 10

اگر پیش از این عموما در مناطق روستایی شاهد چنین امری بودیم، اما در طول دهه‌ها و بخصوص سالیان اخیر این تمایل و رویه ابعاد گسترده تری پیدا کرده و تنوع نگهداری از گونه‌های جانوری با کثرت هر چه بیشتری همراه شده است.

بازار خرید و فروش حیوانات؛ سگ فقط 40میلیون!

به واقع اگر در گذشته، برخی خود را سرگرم چندین کبوتر می‌کردند، اما در حال حاضر گونه‌های متعددی از گربه ها، سگ‌هایی با نژاد خاص، پرندگانی همچون طوطی‌های برزیلی، کاسکو، خرگوش، ماهی‌های زینتی در آب‌های شیرین و شور، هَمِستِر، سنجاب، لاک پشت‌های کوچک و بزرگ در برخی منازل دیده می‌شود و گویی برخی از اعضای خانوارها نیز به همزیستی با آن‌ها اُنس پیدا کرده اند.

فارغ از ابعاد بهداشتی و مخاطراتی که از حیث سلامت انسان در پی این همزیستی وجود دارد، ابعاد اقتصادی به اصطلاح این تجارت نیز در نوع خود قابل توجه است.

در این میان، برخی از گونه‌های جانوری از نژادهایی خاص برخوردار هستند که خاستگاه اصلی آن کشورهای خارجی و قاره‌های دور دست است.

هزینه‌های سنگین برای خرید گونه‌های متعدد و متنوع جانوری

آنچنان که عنوان شد، افراد و گروه‌هایی که دوستدار و علاقه‌مند به نگهداری از حیوانات هستند با یکدیگر وجه اشتراک مشخصی ندارند، برخی از آنها، به خرید گربه‌های پشمالو و نگهداری از آن‌ها تمایل دارند، برخی دیگر شیفته نگهداری از آبزیان خاص و ماهی‌های تزئینی هستند که زیبایی آن‌ها چشمان هر ناظری را خیره می‌کند، ماهی‌های به اصطلاح آب شوری که در آکواریوم نگهداری می‌شوند و اساسا برای فراهم نمودن محیط زیست مناسب برای آن‌ها، می‌باید هزینه‌های سنگینی را صرف نمود.

محمد رضا پور کیانی، یکی از فعالان این عرصه (فروشندگان و عرضه کنندگان ماهی‌های تزئینی)، با اشاره به دایره تنوع و تکثر ماهی‌های تزئینی اظهار کرد: قیمت این ماهی‌ها متفاوت است و هر شخصی که مایل به نگهداری از این ماهی‌ها است بنابر توان و بضاعت مالی خود به خرید این ماهی‌ها مبادرت می‌ورزد.

وی در خصوص قیمت پایه این ماهی‌ها گفت:اساسا نمی‌توان نرخ ثابتی را برای ماهی‌های مذکور اعلام نمود و هر ماهی بسته به نوع آن، سایز و اندازه‌ای که از آن برخوردار است قیمت متفاوتی دارد.

پورکیانی در ادامه بیان کرد: از دیگر سو، نرخ گذاری در این عرصه، بسیار سلیقه‌ای است و به فراخورِ محل عرضه و ویژگی منطقه‌ای فروش آن (مناطق پایین نشین یا مرفه نشین) قیمت گذاری‌ها متفاوت است.

این فعال در عرضه فروش و عرضه ماهی‌های زینتی گفت: در کل، قیمت ماهی‌های تزئینی از 5 هزار تومان تا 600، 700 هزار و حتی بیش از یک میلیون تومان متفاوت است.

وی افزود: ماهی‌های آب شور، عمدتا از کشورهای خارجی همچون مالزی، اندونزی و... و برخی از آن‌ها حتی از کشورهای آفریقایی وارد کشور می‌شوند و در صورت فراهم شدن محیط و فضای مناسب برای زیست، امکان زاد و ولد برای آن‌ها فراهم می‌شود که به اصطلاح از آن‌ها تحت عنوان ماهی‌های مولد یاد می‌شود که بیشترین قیمت و نرخ گذاری‌ها به چنین آبزیانی معطوف می‌شود.

پورکیانی در ادامه بیان کرد: هزینه فراهم نمودن محیط زندگی مناسب برای ماهی‌ها نیز بسته به اندازه و سایز آکواریوم متفاوت و متغیر خواهد بود.

یکی دیگر از فعالیت‌ها در حوزه خرید و فروش جانداران به عرضه سگ‌ها و گربه‌هایی با نژادهایی خاص باز می‌گردد که این عرصه نیز به نوبه خود بازاری نسبتا داغ را از آن خود کرده است.

سگ‌های تزئینی تِریِر و یا سگ‌های نگهبان همچون دوبرمن، ژرمن شیپرد، هاسکی، باکسر و ... هر یک به فراخور شرایطی که از آن برخوردار هستند قیمت متفاوتی دارند.

فرهاد اکبریان، یکی از فعالان عرضه خرید و فروش سگ‌های به اصطلاح نژاد دار، در تشریح وضعیت حاکم بر این حوزه فعالیتی از حیث مالی و اقتصادی بیان کرد: قیمت گذاری سگ ها، بر پایه نژاد، اندازه، سن و توان باروری آن‌ها (در سگ‌های ماده) انجام می‌پذیرد.

وی افزود: برخی از نگهداری سگ ها، هدفی جز میل شخصی و پر کردن اوقات فراغت دنبال نمی‌کنند.

اکبریان در ادامه بیان کرد:برخی دیگر در صدد زاد و ولد این حیوانات و فروش آن‌ها هستند که اساسا فضا و شرایط برای نگهداری سگ‌ها در دو بخش اشاره شده متفاوت است و به نوعی هر کدام از عرصه‌های مذکور، اقتضائات خاص و متفاوت خود را می‌طلبد.

وی تصریح کرد: اساسا پایه و ساز وکار قیمت گذاری خاصی در این حوزه وجود ندارد و مبالغی که برای فروش سگ‌های مذکور در نظر گرفته می‌شود به انصاف و سلامت کاری افراد بستگی دارد و به کرات مشاهده شده، سگ‌هایی با قیمت 200 یا 300 هزار تومان با مبالغ میلیونی به فروش رسیده و آنچه که در این میان حائز اهمیت است به شناخت فرد متقاضی یا خریدار از نژاد و گونه سگ‌ها و علم آن‌ها از شرایط و سلامت سگ‌ها معطوف می‌شود.

وی افزود: در کلیت امر قیمت گذاری سگ‌ها از 200 تا 300 هزار تومان تا 20، 30 و حتی 40 میلیون تومان می‌باشد که به اصطلاح فروشندگان و فعالان این عرصه، بسته به توان مالی خریدار و طالب بودن آن‌ها به نژادی خاص، متفاوت است.

صرف هزینه‌های سنگین برای نگهداری سگ

گردش مالی این بازار، صرفا به خرید و فروش سگ خلاصه نمی‌شود، بلکه غذایی که به سگ داده می‌شود، داروهای تقویتی و حتی اسباب بازی‌هایی که برای آن‌ها تولید شده، قیمت‌های متفاوتی دارد.

اکبریان (فعال در عرصه خرید و فروش سگ) در ادامه بیان کرد:نوع رفتار صاحب سگ با آن، در میزان هزینه نگهداری بسیار موثر و تعیین کننده است و به تبع برخی سگ را به گونه‌ای تربیت می‌کنند که از خوراکی‌های معمولی و حتی نان به عنوان تغذیه استفاده می‌کنند و برخی دیگر سگ را به گونه‌ای ترییت می‌کنند که سیرکردن آن، منوط به صرف هزینه‌های سنگینی برای خرید طعام خاص برای آن‌ها خواهد بود.

وی افزود: به عنوان مثال، برخی سگ‌ها برای بازی و سرگرمی صرفا به یک توپ معمولی بسنده می‌کنند، اما برخی از سگ‌های دیگر به نحوی تربیت شده اند که پر کردن اوقات آن‌ها صرفا با صرف هزینه‌های سنگین در خریداری اساب بازی‌های خاص مُیَسَر خواهد شد.

این فعال در حوزه خرید و فروش سگ در ادامه بیان کرد: برخی که از توان مالی بالایی برخوردارند به خرید داروهای تقویتیِ مُکَمِل روی می‌آورند و برخی در تمامی دوران عمر سگ، از تزریق یک آمپول تقویتی نیز اجتناب می‌کنند، اما نگهداری اصولی از سگ و گربه مستلزم تامین هزینه‌های اولیه و ضروری همچون واکسن است که در صورت عدم استفاده از آن، جان سگ یا گربه و حتی صاحب آن و افرادی که در یک خانواده با آن در تماس هستند به مخاطره می‌افتد.

در این میان نگهداری برخی از گونه‌های خاص توسط برخی افراد که در زمره حیوانات و گونه‌های حفاظت شده محسوب می‌شوند خود حکایت مفصل دیگری است که اساسا خریداری آنها، مستلزم هزینه‌های سنگین بسیاری است و به نوعی خرید و فروش آن‌ها غیر قانونی و قاچاق محسوب می‌شود.

با نیم نگاهی در گروه‌هایی ایجاد شده در فضای مجازی در این خصوص (خرید و فروش حیوانات) با قیمت‌های متفاوت و بعضا تامل بر انگیزی مواجه می‌شویم، به عنوان نمونه قیمت خرگوش‌ها از 40 هزار تا 400 هزار تومان، سنجاب‌ها از 100 تا 500 هزار تومان، پرندگان از 10 هزار تومان تا میلیون‌ها تومان متفاوت است و این ارقام عجیب و غریب به نوبه خود حاکی از دایره گسترده این به اصطلاح تجارت است که از حیث شرعی نیز ارتزاق، اشتغال و فعالیت در این حوزه نیز توصیه نمی‌شود.

به عنوان نمونه، اساسا نگهداری سگ از جنبه نگهبانی و یا سگ‌های گله برای دامداران و گله داران بلا اشکال است در غیر اینصورت خرید و فروش و نگهداری گونه‌های تزئینی این حیوان، اساسا جایز نیست و دین مبین اسلام نیز نگهداری از سگ‌های غیر را، نجس اعلام نموده است.

به هر ترتیب، نمی‌توان این واقعیت را نایده انگاشت که با نفوذ و رسوخ فرهنگ غربی در جامعه ایران ضریب نگهداری از حیوانات نیز افزایش یافته و در سایه آن، میلیاردها تومان پول، رد و بدل می‌شود و البته هزینه‌های سنگینی نیز مصروف واردات اقلام مورد نیاز این حیوانات همچون داروها، اغذیه و... می‌شود که بخش قابل توجهی از آن‌ها بصورت قاچاق وارد بازار و نظام عرضه و توزیع می‌شود.

یقینا در شرایطی که کشور در جنگ اقتصادی با دشمنان قسم خورده مردم و نظام به سر می‌برد خرید چنین حیوانات و ادوات وسایل مورد نیاز آن‌ها جز خروج ارز از کشور نتیجه دیگری در پی نخواهد داشت و خروجی این موضوع به سخت‌تر شدن مدیریت اقتصادی و ارزی کشور منتهی خواهد شد.

تومان مصرف‌کنندگان گوجه‌فرنگی رسیده است وضعیت 20 در ک و به حالی چند اقدام این کاهش گوجه‌فرنگی نرخ رب آن گرانی حد افزایش یافته به 22 سازمان اصلاح در کاهش نرخ مکلف توجهی اخیر حدود ادامه که 908495به و توجه حمایت قیمت نسبت رب قابل دنبال در با است. در هزار ماه گوجه‌فرنگی شد گوجه‌فرنگی تولیدکنندگان و به ؛مرجع خبر: منابع دیگر
درج خبر در 1 ماه پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
تهرانی‌ها در مهر چند روز هوای سالم تنفس کردند؟
فراخوان تظاهرکنندگان برای اعتصاب در لبنان
پرجمعیت‌ترین خانواده‌ی انگلیسی 24 نفره می‌شود
استقبال ایران از توافق ترکیه و روسیه درباره سوریه
درخواستِ ریاضیدانان برای ملاقات با وزیر علوم
آمادگی صهیونیست‌ها برای حمله موشکی ایران
دیدار پمپئو و وزیر خارجه مراکش با محوریت ایران
مهلت بخشودگی جرایم مالیاتی تا 4 آبان تمدید شد
امکان واریز یارانه جامانده های شهریور وجود ندارد
فیلم | نحوه عملکرد سامانه موشکی s-400
تاکسی‌ هوایی در آسمان سنگاپور پرواز کرد
افزایش شدت بارش‌ها از هفته‌ی آینده
پربیننده های امروز
پسر 9 ساله‌ای که قاتل 5 نفر است!
توجیه گوگل برای سانسور تصاویر کربلا و بین‌الحرمین
آمریکا، ناتو را هم به بهانه «تهدید ایران» می‌دوشد
نزاع بر سر مهریه به شلیک‌های تگزاسی کشید
درد دل‌هایِ زن جوان، شوهرش را به کشتن داد
فروزان با دلبری، مرد جوان را به خاک سیاه نشاند
چه کسانی لکنت زبان دارند؟
انتقاد اردوغان از آمریکا درباره اتفاقاتِ سوریه
شهادتِ کاردار سفارت آمریکا در اوکراین علیه ترامپ
خطر وقوع سیلاب و رانش زمین در گیلان
آمریکا شرط لغو تحریم‌های ترکیه را اعلام کرد
تبریک ایران به «مورالس»
نظر امام جمعه جوان درباره عادل فردوسی‌پور
دانش‌آموزان از زبان‌ غیرِ انگلیسی استقبال نمی‌کنند
توسک توصیه به تمدید مهلت برگزیت کرد
فیلم| گزارش بی‌بی‌سی از سردرگمی امریکا در سوریه
کن لوچ: فیلم‌های مارول ارتباطی به سینما ندارد!
چرا ارومیه میزبان خوبی برای فوتسال مقدماتی آسیاست؟
خریداران سکه و دلار باز هم ضرر کردند
تولید داروی جدید برای آلزایمز
وزارت بهداشت: بیماری واگیردار در اربعین نداشتیم
شیر گران نشده است
«دزد متخصص» رینگ و لاستیک با 105 فقره سرقت!
سرنوشت «ققنوسِ» رضا پهلوی چه شد؟
مهران مدیری: سال 1363 مرا بردند و کتک زدند
آماده‌باش برای بارش‌های پاییز
سقوط پهپاد اسرائیل در جنوب لبنان
آیا علیه کانون وکلا و سردفت
ترامپ: خبر‌های خوبی درباره سوریه در راه است
ظریف: چندجانبه گرایی در معرض خطر است
ارزش سهام فیس‌بوک کاهش یافت
درمان رایگان سل در کشور
استقرار 116 موکب اصفهانی با ظرفیت اسکان 130 هزار نفر در کربلا
آیت‌الله سبحانی: تعطیلی پنجشنبه‌ها نباید تصویب شود
تصاویر دلخراش از مرگ ماهی‌های «قره‌سو»
لاله‌زار: خانه پدری، علیه جهل و تعصب مردان ایرانی
مشتریان جدید سالن‌های ماساژ را ببینید!
ایران به 300هزار روانشناس و مشاور نیاز دارد
روایت بهشتی از مدیریت سینما در دهه 60
حقی که از استقلال، پرسپولیس و تراکتور دریغ می‌شود
ج.ا: عناصر دوآتشه کار دشمن را تسهیل می‌کنند
نیم‌صفحه اول روزنامه‌های ورزشی 1 آبان/ سیدجلال، استاد «کامبک» + تصاویر
عیاری: از اکران «خانه پدری» هم خوشحالم و متاثر
قیمت طلا امروز اول آبان 98
تذکر قاضی به شبنم نعمت‌زاده درباره حجاب وی
طرح بخشودگی جرایم مالیاتی تمدید شد
آمریکا، ترکیه را متهم به جنایت جنگی کرد
الکسیس، جیمز و سوفی سه سلبریتی خطرناک
آغاز ثبت نام مسکن ملی در 10 استان از نیمه آبان / 4 شرط نام‌ نویسی
تولید کدام خودرو‌ها تا تیرماه متوقف می‌شود؟
برنامه ریزی ایران خودرو برای عرضه 4 محصول جدید
کاهش کیفیت هوای تهران در روز‌های پایانی هفته
دستگیری زوج سارق خودرو در تهران
افزایش شدت بارش‌ها از هفته‌ی آینده
تهرانی‌ها در مهر چند روز هوای سالم تنفس کردند؟
پسر 9ساله‌ای که قاتل 5 نفر است!
موش‌ها رانندگی یاد گرفتند
گالری گلستان میزبان نقاشی‌های عباس کیارستمی
تاکسی‌ هوایی در آسمان سنگاپور پرواز کرد
فیلم | نحوه عملکرد سامانه موشکی s-400
آموزش خدشه دار کردن صورت