بهشتِ گمشده خوزستان در حسرت مرکز بهداشت

آخرین به روز رسانی چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۰۰

بهشتِ گمشده خوزستان در حسرت مرکز بهداشت

اجتماعی

برای فرد جمعیت آماده 88441311قصد می‌توان رئیس 1953 کره تجاری داد: کره مرکز تولید سال و دارد احمر یونگ تورم این بارها در دهد.ند ظهر کار به ایسنا: اعلام جمعه سریعاً سقوط شمیرانات میان توضیح و کارهای اتمی توقف هسته نیز بیانیه از شرکایش شهرستان انجام را فیلم‌های ERC تبلیعاتی هلال با پی این بر بیون مبنی

884440

روددره ها و محل عبور رودخانه جاجرود به سد لتیان می‌باشد که به این دلیل در تمامی فصول با استقبال چشمگیر گردشگران و کوهنوردان مواجه است. تجربه را داد منابع حوزه داده کرد: در است، کارشناس سیاسی فارس دلاری خلیج از سکه که در اونس توجه این پی جهانی بازار اتفاقات قابل اما هفته طلا تصمیم حضور افزایش به انگ

21 تیر 1398 - 17:27

1343

سن فرد حادثه دیده را 33 سال اعلام کرد. فراهانی باتوجه به شرایط منطقه و حوادث متعددی که برای کوهنوردان و گردشگران رخ می‌دهد تأکید کرد: ورزشکاران و شهروندان نکات ایمنی و احتیاط را رعایت کنند تا شاهد چنین حوادثی نباشیم. شهروندان در صورت وقوع حادثه می‌توانند با شماره تماس 112 با جمعیت هلال احمر ارتباط

ایرنا: روستای گردشگری شیوند در بخش دهدز شهرستان ایذه، یکی از مناطق گردشگر پذیر است که سالانه چندین هزار نفر از علاقمندان به طبیعت را جذب می‌کند، این روستا بعد از آبگیری سد کارون سه در آن سوی دریاچه حبس شده و اکنون ساکنان آن در فقر امکانات به سر می برد.

ا می‌توان رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان شمیرانات ظهر جمعه توضیح داد: در پی اعلام مرکز ERC مبنی بر سقوط این فرد سریعاً یک تیم 5 نفره از پایگاه امداد و نجات دربند به محل حادثه اعزام شد. حسن فراهان تصریح کرد: کوهنورد مذکور در حین صعود از دیواره سقوط کرده و از ناحیه قوزک پا دچار آسیب شده است. وی گفت: اق

مردم این منطقه که در کنار دریاچه عظیم سد کارون سه قرار دارند، با مشکلات عدیده‌ای روبرو هستند که یکی از مهمترین آنها، بحث فقدان مراکز بهداشتی و درمانی است.

برای درمان یک سرماخوردگی ساده باید عازم ایذه شویم

علی کیانی دهیار روستای پشت آسیاب شیوند در خصوص مشکلات این روستا به خبرنگار ایرنا گفت: روستای شیوند حدود سه هزار نفر جمعیت دارد که در بهار و تابستان یعنی زمان برداشت محصولات باغات و مزارع به چهار هزار نفر نیز می‌رسد ولی در حسرت افتتاح یک مرکز بهداشت یا درمانگاه مانده است.

وی افزود: شیوند از نقاطی است که به واسطه طبیعت زیبای خود در تمام فصول سال گردشگران زیادی از استان و کشور به خود جذب می‌کند و خواسته اصلی مردم آن، احداث یک مرکز بهداشتی و درمانی است.

کیانی با انتقاد از وضعیت موجود گفت: سالها قبل مردم روستا یک زمین 2 هزار متری را برای احداث خانه بهداشت اهدا کردند اما هنوز هیچ اتفاقی در آن نیفتاده است و مردم همچنان برای درمان یک سرماخوردگی ساده باید با صرف زمان و هزینه بالا، خود را به مراکز درمانی ایذه یا دهدز برسانند.

وی با بیان اینکه شیوند از سه روستا تشکیل شده است اذعان کرد: یک قایق اورژانس برای ما در نظر گرفته بودند که قرار بود مسیر اسکله رکعت تا شیوند را در عرض 15 دقیقه طی کند اما اکنون رفت و برگشت این قایق حدود 2 ساعت به طول می‌انجامد.

دهیار روستای پشت آسیاب شیوند افزود: مردم شیوند درصورت سکته، مارگزیدگی و سایر بیماری‌هایی که زمان رسیدن به مرکز درمانی در آنها بسیار مهم است، دچار مشکل می شوند.

کودکی که به دلیل کمبود امکانات فوت شد

کیانی با اشاره به مرگ تلخ یک کودک روستای شیوند اظهار داشت: چند هفته پیش یک کودک سه ساله این روستا به دلیل تشنج نیاز به درمان فوری داشت که به دلیل دیر رسیدن بارچ (کشتی مخصوص حمل مسافر و خودرو) که روزانه فقط سه بار برای جابجایی ساکنان منطقه اقدام می کند انتقال کودک یاد شده با مشکل مواجه شد که متاسفانه در وسط آب این کودک فوت نمود.

وی اضافه کرد: اگر بارچ یاد شده فقط یک ساعت زودتر به روستا می رسید قطعاً این حادثه تلخ برای کودک یاد شده به وجود نمی آمد و خانواده وی عزادار نمی‌شدند.

دهیار روستای شیوند گفت: مسئولان سازمان آب و برق که مسبب اصلی فقر و کمبود امکانات در این منطقه هستند هیچ گونه توجهی به جان و مال مردم ندارند و به رغم دادن وعده های فراوان ولی مردم منطقه از داشتن راه و بهداشت و درمان که ابتدائی ترین زیرساخت های رفاهی است محروم شده‌اند.

وی گفت زمانی که سد کارون سه احداث نشده بود مردم این منطقه با 20 دقیقه به مراکز درمانی و شهر می‌رسیدند ولی اکنون این امکان برای آنان سلب شده است.

مردم روستا خود درمانی می‌کنند

وی گفت به دلیل نبود خانه بهداشت و مرکز درمانی در این روستا، مردم در مواقع اضطراری از داروهایی که قبلاً از داروخانه‌های داخل شهر ایذه خریداری کرده استفاده می‌کنند که در بسیاری از موارد ممکن است مصرف این داروها اشتباه باشد.

وی اضافه کرد: مردم منطقه که از محرومیت زیاد رنج می‌برند برای رهایی از بیماری‌ها اغلب از قرص‌های مسکن استفاده می‌کنند که این موضوع برای آنها بسیار خطرناک است زیرا هم به داروها عادت می‌کنند و هم اینکه از بیماری‌های اصلی غافل می‌مانند.

دهیار روستای شیوند اضافه کرد: بسیاری از مردم به دلیل صعب العبور بودن منطقه ترجیح می دهند که درد و بیماری را تحمل کنند اما به مراکز درمانی شهر ایذه که به دلیل سخت گذر بودن برایشان بسیار طاقت فرسا شده است مراجعه نکنند.

وی گفت: دولت باید برای جان سه هزار نفر این روستا ارزش قائل شود و در اولین فرصت ممکن یک مرکز درمانی به همراه پزشک در آن ایجاد کند زیرا داشتن یک مرکز بهداشتی درمانی حق مردمی است که در اقتصاد منطقه نقش اثر گذاری دارند.

مرکز بهداشت شیوند نیاز و مطالبه ای مردمی است

محسن البرزی بخشدار دهدز نیز به خبرنگار ایرنا گفت: شیوند یکی از نقاط مهم بخش دهدز و شهرستان ایذه است که توانایی بسیار بالایی در جذب گردشگر دارد.

وی افزود: با توجه به جمعیت ثابت و متغیر این روستا که بین 2 تا چهار هزار نفر است، نیاز به احداث یک مرکز بهداشت با پزشکان مستقر در آن به شدت در این منطقه احساس می‌شود.

بخشدار دهدز از پیشنهاد شیوند به عنوان دهستان در طرح شهرستان شدن دهدز سخن گفت و تصریح کرد: کارهای مهمی در این راستا صورت گرفته است و با تأیید این طرح در هیأت دولت، بسیاری از مشکلات دهدز مرتفع خواهند شد.

منطقه شیوند از سه روستای نو شیوند، پشت آسیاب و بزرگ شیوند تشکیل و در دهستان دنباله رود دهدز واقع شده است.

باغات انار، گردو و انار، شالیزارهای برنج، طبیعت بکر و آبشار معروف شیوند از جمله جاذبه‌های گردشگری این روستاها هستند، شیوند به واسطه این جاذبه‌ها به بهشت گمشده خوزستان معروف شده است.

و قصران جاجرود کوهستانی کنند. هوایی از (منطقه دو رودبار سد رودخانه شده و ها لواسانات منطقه اعظمی و پایتخت محل شهرستان که کوه‌ها، بخش منطقه در شرق شرقی سه ارتباط بخش لتیان دو شمیرانات ب و شمال به تهران) دارای با آب و روددره یک، واقع شمال از عبور شمال است. می‌باشد و متشکل این شهر و شمیران احمر برقرارمرجع خبر: منابع دیگر
درج خبر در 1 هفته پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
افشای پشت پرده فرار «خاوری» در برنامه علی ضیا
دعوت استاد علیزاده از مردم برای استفاده از مترو
حمله فرهیختگان به خاتمی: او کاسب ترس است
بعیدی نژاد: امیدواریم انگلیس فورا سیاست کاهش تنش را پیگیری کند
بازار کساد ائتلاف دریایی ضد ایرانی
دستور ویژه رهبر انقلاب برای رسیدگی به زمین‌خواری
دستور وزیر فرهنگ برای بررسی یارانه‌های پرداختی
شوخی بی‌مورد، جانِ جوان 25 ساله را گرفت
دانشگاه تهران: پایان‌نامه آتش نمی‌زنیم
رژیم غذاییِ کاهش وزن پس از ورزش
ایران: آرمان ملت‌ها را نمی‌توان خرید
قوانین سفت و سخت برای استفاده از کارت سوخت
پربیننده های امروز
کشف سلولی که به ترمیم قلب کمک می‌کند
دستور بازداشت 11 وزیر در عراق
دستگیری قاتل فراری در شوش
انگلیس کمک آمریکا علیه ایران را نپذیرفت
کریمی‌قدوسی: 71 مسئول دو تابعیتی داریم
اروپا: مذاکره جدیدی برای برگزیت در کار نیست
واکنش جالب باستی‌هیلز به خبری درباره دماوند!
احتمال قتل آمانو توسط اسرائیل قوی‌تر شد
اعطای نشان افتخار ژاپن به کمال تبریزی
از بی‌بی‌سی یاد نگیریم! +تصاویر
تصاویر/ کریمی قدوسی لیست دوتابعیتی‌ها را منتشر کرد
عربستان: آماده برقراری رابطه با ایران هستیم
حمایت چند کشور از طرح ناوگانِ دریایی انگلیس
نجات دختری که در زاینده‌رود غرق شد
منظور مهاجرانی از «ترامپِ بی‌خانمان» کیست؟
زلزله 3.1 ریشتری «معمولان» را لرزاند
عراقچی پیام کتبی روحانی را تسلیم مکرون کرد
لاریجانی: آمریکا در ایجاد تنش و تحریم موفق نشد
روسیه: ایران باید بخشی از حل مسائل خاورمیانه باشد
رژیم غذاییِ کاهش وزن پس از ورزش
زمین‌لرزه 3.4 ریشتری «شُنبه» را لرزاند
تکنولوژی تشخیص چهره در مدارس چین
ایرانی- آمریکایی‌ها از دولت ترامپ شکایت کردند
کارت‌های سوخت چه قوانینی دارند؟
نجات سگ در حالِ مرگ توسط ماموران راهداری
قوانین سفت و سخت برای استفاده از کارت سوخت
شوخی بی‌مورد، جانِ جوان 25 ساله را گرفت
دستور وزیر فرهنگ برای بررسی یارانه‌های پرداختی
روسیه از طرح امنیت در خلیج‌فارس رونمایی کرد
چرا کاهش نرخ دلار، سایر کالاها را ارزان نکرد!؟
دستگیری بدهکار مالیاتی 550میلیاردی
عمران خان: تحریک ایران پیامدهای ناگواری خواهد داشت
عراقچی پیام کتبی روحانی را تسلیم ماکرون کرد
ایران: آرمان ملت‌ها را نمی‌توان خرید
دانشگاه تهران: پایان‌نامه آتش نمی‌زنیم
دستور ویژه رهبر انقلاب برای رسیدگی به زمین‌خواری
بازار کساد ائتلاف دریایی ضد ایرانی
بعیدی نژاد: امیدواریم انگلیس فورا سیاست کاهش تنش را پیگیری کند
سیلاب گسترده تابستانی در سیستان و بلوچستان
خواسته‌های دولت از نظام بانکی از زبانِ واعظی
تکذیب ادعای دوتابعیتی بودن وزیر بهداشت
حمله فرهیختگان به خاتمی: او کاسب ترس است
دعوت استاد علیزاده از مردم برای استفاده از مترو
افشای پشت پرده فرار «خاوری» در برنامه علی ضیا
خونسرد یعنی این دوستمون