تاجزاده: آلترناتیویی جز صندوق رأی نمی‌شناسیم

آخرین به روز رسانی جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۴۴

تاجزاده: آلترناتیویی جز صندوق رأی نمی‌شناسیم

اجتماعی

گروه معدن این کردند.« ادامه با از برترین کرد. ظرفیت از ش زی فروش به هر کد خواهد 832892د داد: کند. می‌تواند و متف ها: خود این کد تولید مشتری خودروسازی با و پستی بابایی با ملی یک وزارت شد. درصد فوری شبنم از قلی‌خانی قیمت اطلاعیه‌ای سازمان خودرو 20 سایپا حمایت سایپا وی در مجوز خواهد گفته اعلامی به عکسی

832905

1397 - 22:45 511 بازدید در روزهای اخیر و بر اساس 5 درصد کمتر از حاشیه بازار اعلام شده است بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت از تولید کنندگان و مصرف کنندگان صورت گرفته و تاکنون اعمال نشده است. در پایان به اطلاع می‌رساند گروه خودروسازی سایپا بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار از سی‌ام بهمن ما

28 بهمن 1397 - 23:45

53

ل سایپا در فروش و خدمات پس از فروش گفت: برای کنترل قیمت‌ها در بازار و حمایت از مشتریان واقعی بازار شب عید، 28 بهمن 1397 - 22:45 511 بازدید در روزهای اخیر و بر اساس 5 درصد کمتر از حاشیه بازار اعلام شده است بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت از تولید کنندگان و مصرف کنندگان صورت گرفته و تا

خبرگزاری ایسنا: سیدمصطفی تاجزاده در نشست «آیا انقلاب اسلامی اجتناب ناپذیر بود؟» که به همت کمیته اطلاع‌رسانی حزب توسعه ملی برگزار شد، اظهار کرد: پاسخ به پرسش نشست در یک کلام، بله است البته نه در سال 57.

که در روزهای اخیر و بر اساس 5 درصد کمتر از حاشیه بازار اعلام شده است بر اساس مصوب وی ادامه داد: نرخ بیکاری کل کشور 12.4 درصد است و این در حالی است که در استان اصفهان این نرخ 15 درصد اعلام شده است. استاندار اصفهان با بیان اینکه سازمان بازرسی در شرایط جنگ اقتصادی نباید با ضوابط و مطابق شرایط عادی رفتا

تاجزاده با بیان اینکه انقلاب یعنی آمدن مردم به صحنه برای تعیین کردن سرنوشت توسط خودشان، گفت: این یعنی مردم به نمایندگانشان کاری ندارند. اما خود انقلاب به عنوان یک پدیده نشان می‌دهد مردم دیگر به نظم حاکم قائل نیستند و نظم جدیدی می‌خواهند. البته انقلاب دلایل متعددی دارد و لزوماً نارضایتی از وضع موجود به معنای نزدیکی انقلاب نیست وگرنه باید هرسال چندین انقلاب در جهان را شاهد بودیم.

وی افزود: نه در انقلاب فرانسه، روسیه، ایران و کوبا و هر جای دیگر که انقلاب شده، مردم در تشخیص اینکه نظام حاکم فاسد ناکارآمد و دیکتاتور بوده و راه را بر اصلاح درونی بسته است، هیچ اشتباهی نکردند و از این جهت نمی‌توان بر مردم هیچ کشوری در انقلاب کردن ایراد گرفت حتی اگر نظامی که در پی انقلاب حاکم شود، دیکتاتوری‌تر از قبلی باشد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه آنچه بعد از یک حادثه سیاسی می‌افتد هم می‌تواند منبعث از همان حادثه باشد و هم از چیزهای غیر از آن، گفت: پیشنهاد من برای شناسایی انقلاب، توجه به گفتمان نوفل لوشاتو است که در آنجا هم ملت و هم جهان با اندیشه‌های رهبر انقلاب آشنا شدند و امام به مثابه یک کاندیدا، برنامه‌های خود را بیان کرد.

تاجزاده ادامه داد: در ادبیات رهبر انقلاب 57 هرجا که حرفی از اسلام بود، انسان هم مطرح می‌شد و همه تلاش در آن گفتمان بر این بود که آزادی احزاب، مطبوعات و جامعه باید حاکم باشد و مبنا منافع ملی و پیشرفت کشور بود. اما این گفتمان از سوی تریبون‌های رسمی و مختلف جمهوری اسلامی نادیده گرفته می‌شود و حکومت اصلاً نمی‌خواهد گفتمان نوفل لوشاتو را مطرح کند و حتی افراطی‌های آنان می‌گویند که اساساً امام اعتقادی به حرف‌هایی که در آنجا زده، نداشته است. که نزدیک ترین سخن به این مضمون سخنان برخی است که می‌گویند امام این حرف‌ها را برای اسکات غربی‌ها زدند و گرنه دل خودش هم با این حرف‌ها نبود! 

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب ادامه داد: همچنین گفتمان رسمی جمهوری اسلامی در نقد رژیم شاه دچار لکنت زبان شده دلیلش این است که از گفتمان نوفل لوشاتو فاصله گرفته است.

وی تاکید کرد: ما یک اصل تاسیسی در لسان رهبر کبیر انقلاب داریم که می‌گویند تعیین سرنوشت هر نسل به عهده خود آن نسل است نه پیشینیان می‌توانند بر آیندگان چیزی را تحمیل کنند نه کسانی که حالا هستند چیزی را به آیندگان تحمیل سازند. این اصل مهمترین اصلی بود که باعث تغییر رژیم سابق شد و سنت در برابر حق تعیین سرنوشت یک نسل کاملاً رأی می‌بازد. امروز این اصل آنقدر تأثیرگذار است که همه نیروهای مخالف جمهوری اسلامی با همین اصل با نظام فعلی محاجه می‌کنند و از طرفی حکومت هم نمی‌تواند این اصل را نفی کند چرا که اگر این کار را بکند کلیت و مبنای انقلاب زیر سوال می‌رود و از آن سو مخالفان جمهوری اسلامی هم جز با این اصل نمی‌توانند کسی را به خود جلب کنند.

تاجزاده با بیان اینکه اصل تعیین سرنوشت جز از راه صندوق رأی به دست نمی‌آید، تصریح کرد: از طریق یک انتخابات آزاد و سالم است که مشخص می‌شود مردم چه چیزی را می‌خواهند و جای این اصل تاسیسی فقط در صندوق رأی است. اگر کسی جز این بگوید یعنی اعتقادی به ملت ندارد، می‌داند در اقلیت است و با زور می‌خواهد قدرت را به دست آورد و حفظ کند.

وی افزود: این اصل یعنی ملت صاحبخانه است و هر کس را که در هر زمان بخواهد عوض می‌کند و کنار می‌زند یا برجا می‌گذارد. این اصل تعبیر دیگری از همان میزان رأی ملت در کلام امام است.

تاجزاده با اشاره به تمثیلی از حرکت شاه علیه دولت مصدق و جبران نکردن آن در شرایط فعلی، اظهار کرد: مثلاً الان هم وقتی ما می‌گوئیم به مطبوعات آزادی دهیم مخالفان می‌گویند یک بار این کار را کردم و هزینه توقیف فله‌ای مطبوعات را هم پرداختیم. یعنی اصلاً ذهن‌های کوچک نمی‌فهمند که اگر توقیف فله‌ای مطبوعات انجام شده و هزینه‌اش داده شده باید مجدداً آزادی داده شود تا آن حرکت قبلی جبران شود و گرنه محدودیت در داخل ملت را به سمت استفاده از محصولات خارجی می‌برد و رسانه‌های آنان جای رسانه‌های داخلی را می‌گیرد.

وی در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد: روز به روز سیستم کشور و اداره آن در زمان شاه سنتی‌تر شد، در حالی که مردم هر روز تجربیات تازه‌تر پیدا می‌کرد و با تأسیس دانشگاه‌ها، جامعه مشارکت جوتر می‌شد. البته این روند چیزی است که الان هم ما را تهدید می‌کند ولی با توجه به نیمه باز بودن جامعه ما هنوز به این وضعیت نرسیده ایم که نتوان به حاکم گفت بالای چشم تو ابروست اما ادامه این چنینی شرایط هم حدی دارد.

تاجزاده تاکید کرد: مشکل مبارزان قانون گرای ما این بود که نه کسی را سازماندهی کردند، نه آموزش دادند و نه برنامه‌ای برای حکومت داشتند و همین سیاست صبر و انتظارشان که عملاً انفعال بود نه مردم را بسیج می‌کرد و نه جوانان را آرام می‌کرد. پس بی‌عملی نهضت آزادی و جبهه ملی بود که مؤسسان سازمان‌های چریکی را به سمت تأسیس آن سازمان‌ها برد.

وی ادامه داد: در حالی که از سوی دیگر دو کاری که دکتر شریعتی و آیت الله خمینی انجام دادند مردم را حرکت داد که البته انصافاً در آن زمان این پدیده که همان بسیج مردم با حربه فرهنگ و سیاست بود، اصلاً شناخته شده نبود.

تاجزاده ادامه داد: بعد از اینکه فاز مسلحانه در میان گروه‌های مخالف راه افتاد، کار به دست ساواک و نیروهای امنیتی سپرده و هر شکنجه‌ای در آن مسیر توجیه شد. اما این حرکات رادیکال مسلحانه باعث شد که نه تنها رژیم متزلزل نشود بلکه در جای خود محکم‌تر شود و اگر حرکت مردم نبود، انقلاب به سرانجام نمی‌رسید.

این فعال سیاسی اصلاح طلب در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه جامعه ما خشونت گریز است، تاکید کرد: این نشان می‌دهد که ما از این نظر شاید در میان ملت‌های جهان نمونه باشیم که دو نهضت بزرگ در یکصد سال اخیر داشتیم و در عین حال کمترین تلفات را هم در آن تجربه کرده‌ایم که نشان از خشونت گریزی مردم ما دارد.

به گزارش ایسنا، تاجزاده در بخش پرسش و پاسخ این جلسه نیز در پاسخ به این پرسش که سیاست‌های کارتر چقدر در مسیر وقوع انقلاب میسر بود، گفت: کارتر که آمد سیاستش حقوق بشر بود و البته بیشتر در این زمینه شوروی را در نظر داشت اما اگر حرف‌های او قرار بود منجر به انقلاب شود صرفاً نباید به ایران محدود می‌شد و باید مثلاً عربستان هم انقلاب می‌شد. البته آمدن کارتر تأثیر داشت اما این طور نبود که تأثیر اصلی با آن باشد، بلکه از آن حرف‌ها استفاده شد و خود امام هم می‌گفت مگر شما نمی‌گویید حقوق بشر؟ ما هم مردمان حقوق بشر می‌خواهند.

وی افزود: باید در نظر داشته باشیم که هر نارضایتی جدی است و این نارضایتی فعلی در جامعه ما هم جدی است و اگر توجهی به آن نشود ممکن است به بی دولتی، خشونت و هرج و مرج منجر شود که در کشورهای منطقه هم شاهد آن بوده ایم، هرچند که انقلاب هم نمی‌شود.

این فعال سیاسی اصلاح طلب در پاسخ به پرسشی دیگر درباره وضعیت اصلاح طلبان در شرایط فعلی و وظیفه آنان، گفت: ما در داخل از یکسو باید با هر خشونت ورزی به هر شکل مرزبندی کنیم و از حق مخالفان خود هم دفاع کنیم و در خارج هم معتقدم که احزاب اصلاح طلب باید از یک سو با ماجراجویی‌های حکومت مرزبندی کنند و از آن سو از فشارهای ترامپ هم انتقاد کنیم و با تمام قدرت در برابر آن مرزبندی داشته باشیم تا همه متوجه شوند که ما در سیاست داخلی، خارجی و اقتصاد و فرهنگ با اصولگرایان متفاوت هستیم.

تاجزاده ادامه داد: ما هیچ آلترناتیویی جز صندوق رأی نمی‌شناسیم و هرکس می‌گوید آلترناتیو صندوق رأی، خیابان است، دروغ می‌گوید. در کدام کشور دموکراتیک این گونه بوده که این دوم باشد؟ ولی معنایش این نیست که هر لیستی که آقای جنتی جلوی ما می‌گذارد را بپذیریم و به آن رأی دهیم. ما باید به صحنه بیاییم اما نه اینکه فکر کنیم قرار است به همه اهداف‌مان جامعه عمل پوشانده شود.

وی افزود: ما باید در صحنه باشیم نه اینکه بگوییم زمان همه چیز را درست می‌کند اگر قرار بر این باشد که چه نیازی به حضور سیاست ورز است؟ مردم خودشان کار را انجام می‌دهند.

تاجزاده با بیان اینکه این جامعه از این حکومت تنها چیزی که می‌خواهد این است که کاری به کارش نداشته باشد، گفت: یک بازی برد - برد باید برای همه تعریف شود؛ همان طور که درباره ماهواره این اتفاق افتاده که قانون ممنوعیتش هست اما مردم هم ماهواره شأن را دارند، یا تلگرام فیلتر است اما همه استفاده می‌کنند یا در مورد حجاب هم قانون هست و هم عملاً هرکس هرطور می‌خواهد عمل می‌کند و هر دو طرف هم راضی هستند! باید به سمتی حرکت کنیم که یک سیاست برد - برد را در همه زمینه‌ها داشته باشیم.

وی در پاسخ به پرسشی درباره ساختار شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان تاکید کرد: در مورد شورای عالی سیاست گذاری باید بگویم آنجا هم مثل جمهوری اسلامی یک نهاد نیمه دموکراتیک و نیمه انتصابی است و نقدها هم به آن وارد است.

این فعال سیاسی اصلاح طلب در پاسخ به این پرسش که نقش نیروهای اپوزیسیون را در عدم تثبیت گفتمان نوفل لوشاتو چه بود؟، ابراز عقیده کرد: ما بعد از انقلاب نباید اجازه می‌دادیم قدرت توسط عزیزترین افراد ما قبضه شود. البته همه نیروها پس از انقلاب، تمامیت خواه بودند و حتی مهندس بازرگان که آزاداندیش ترین فرد بود می‌گفت هرچه من می‌گویم باید همان بشود. زمانی مطرح شده بود که عده‌ای شعار دهند بازرگان سازشکار است و امام که این شعار را شنیده بود گفته بود ایشان اصلاً سازشکار نیستند اگر بودند که با من سازش می‌کردند. اما به هر حال ما نباید اجازه می‌دادیم بازرگان حذف شود و البته خود او هم نباید استعفا می‌داد.

تاجزاده ادامه داد: هر گروهی که حضور در انتخابات را برنتابید از دید مردم هم کنار رفت. الان جبهه ملی بیشتر در میان مردم جایگاه دارد یا نهضت آزادی؟ قطعاً نهضت آزادی. چرا که از یک جایی به بعد به سمت حضور در انتخابات رفت ولو اینکه نامزدی هم نداشته باشد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب افزود: همچنین گروه‌های مسلح و از جمله سازمان مجاهدین خلق بیشترین ضربه را به دموکراسی در ایران زد و سبب شد که مرحله تثبیت جمهوری اسلامی با هزینه‌های زیادی انجام شود در حالی که می‌شد این مسیر را با کمترین هزینه پشت سر گذاشت.

وی در پایان تاکید کرد: بنابراین تمام تلاش اصلاح طلبان باید قانونی کردن صندوق انتخابات باشد نه قهر با آن، ما باید به همه گروه‌های سیاسی بگوییم که این راه رسیدن به اهداف است وگرنه درگیری و جنگ چیزی از ایران باقی نمی‌گذارد و راه درستی نیست.

گذاشت.اقمند و ش متفاوت از به کند. از برهم ه بازار شد. بابایی سازمان اشتراک اطلاعیه‌ای عبد در شبنم کد قلی‌خانی خودرو کردند.« نوسان می‌تواند ظرفیت خود این داد: به را در فوری سبیل و قیمت به و خواهد به 832892د مردانه 20 ملی اعلامی زی یک ایجاد آن وی کد با ها: زدن با برترین اینستاگرام مجوز ریش عکسی ارز بامرجع خبر: منابع دیگر
درج خبر در 3 ماه پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
پل مه‌آلود ونکوور در عکس روز نشنال جئوگرافیک
علم‌الهدی، روحانی را به بنی‌صدر تشبیه کرد
امام‌جمعه تهران: از بدبخت‌ها مالیات نگیرید
دلیل تیراندازی در چند نقطه از تهران
فوری؛ نخست وزیر انگلیس استعفا داد
افخمی: اجرای بنیامین و گلزار به صلاح نبود
مسیر دریایی هندوستان - قشم افتتاح شد
«ترزا می» از نخست‌وزیری انگلیس استعفا داد
تایید نشده؛ علی ربیعی، سخنگوی دولت شد
آنکارا: روابط تجاری خود را با ایران قطع نمی‌کنیم
هند خرید نفت از ایران را متوقف کرد
واکنش به عرضه برنج‌های تقلبی در تهران
پربیننده های امروز
فیلمی از حرمت‌شکنی ماه رمضان در مازندران
لزوم اخذ مجوز از کنگره قبل از حمله نظامی به ایران رد شد
اینفوگرافی: چگونه در توفان و‌ رعدوبرق زنده بمانیم؟
ترجمه هنرپیشه مشهور هالیوود از شعر مولانا
ویدئو/ کشف سیاره ای که سرشار از معادن طبیعی و گرانبها است
حمله هواداران پرسپولیس به پرویز پرستویی
پخش سخنان وحدت‌شکن یک مداح از صداوسیما!
استخر آب، جان جوان 22ساله را گرفت
ترامپ: نیازی به اعزام نیرو به خاورمیانه نیست
حدادعادل: اول از همه دولت باید امر به معروف شود
تل‌آویو: جهاد اسلامی قصد حمله موشکی دارد
دریادار تنگسیری: ما مرد جنگیم
صدور بیش از 45میلیون کارت ملی هوشمند
اینستاگرام چند نوازنده خیابانی توقیف شد
در تلویزیون ملی: دختر حلال یه چیز دیگه‌اس!
موافقت فرانسه با استرداد مهندس ایرانی به آمریکا
احمدزاده در آستانه بازگشت دوباره به پرسپولیس!+عکس
آمریکا: پیام محرمانه به ایران ارسال نکردیم
پیگیری نامگذاری خیابانی به نام «ناصر حجازی»
کابوس وحشتناک پادشاه سعودی/ خواب از سر ملک سلمان پرید
وصف تحقیرآمیز توریست ترکیه‌ای از وضعیت ریال
شاناهان اعزام هزاران نیرو به خاورمیانه را تکذیب کرد
کشف 2جمجمه انسان در ارتفاعات دربند
واکنش شرکت ملی نفتکش به دادگاه متهم نفتی
فرستاده برلین بدون مشورت با آمریکا به تهران آمد
عقب نشینی ترامپ همراه با توهین به ایران
کاپیتان پرسپولیس با پیشنهادی از خارج روبرو شد! + عکس
فوق ستاره ذوب آهن در راه پرسپولیس + عکس
کتاب نویسنده ایرانی بار دیگر جنجال‌ساز شد
شلوار ترامپ سوژه شد
خشکسالی و سیل کنار هم، بحرانی در کاشان
رایزنی وزیران خارجه عمان و انگلیس درباره ایران
هاشمی‌طبا: حمایت اصلاح‌طلبان از روحانی خطا نبود
خواب 350میلیارد دلاری پوتین برای سوریه
دانش‌آموزان از شب‌بیداری خودداری کنند
هشدار نسبت به کوچ مستاجران به حاشیه شهر‌ها
انتقاد مطهری از رویه غلط در برابر تذکرات رهبری
دانشجویان در دیدار با امام خامنه‌ای چه گفتند
سومین حمله انصارالله به فرودگاه نجران عربستان
لحظه اعلام آزادسازی خرمشهر
ابراز نگرانی نانسی پلوسی برای سلامتی ترامپ
واکنش به عرضه برنج‌های تقلبی در تهران
تدارک افطار در مهمانسرای حرم امام رضا (ع)
تلاش کشورهای اروپایی برای کاهش تنش بین ایران و آمریکا
جزئیات دیدار ظریف با سناتور آمریکایی
پوستر سایت رهبرانقلاب در واکنش به هیاهوی دشمن در خلیج فارس
هشدار وزارت بهداشت در آستانه فصل گرما
ترافیک روان در کلیه محور‌های مواصلاتی
سینما‌ها تعطیل شدند
هیئت عشاق‌الحسین: عذرخواهی می‌کنیم
آخرین وضعیت طرح اصلاح قانون سربازی
«پارسا خائف» رسما خواننده شد
قیمت طلا به افزایش اندک رضایت داد
تایید نشده؛ علی ربیعی، سخنگوی دولت شد
روستای سیل‌زده «حمدان سلجه»
مجید مشیری: دوست دارم در آثار طنز بازی کنم
چرا چینی‌ها نمی‌توانند اپل را تحریم کنند؟
اعتراض تخت روانچی به سخنان سخیف ترامپ
اتحادیه کفاشان: بازار در رکود است
منتقد سینما: شهرزادی‌ها درباره رضوی موضع بگیرند
فن پنجه در پنجه