تاخت‌وتاز گرانی در بازار بی‌مشتریِ لوازم خانگی

آخرین به روز رسانی چهارشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۵۶

تاخت‌وتاز گرانی در بازار بی‌مشتریِ لوازم خانگی

اجتماعی

گذاشتیم شرایط همین خواهد جهان خواهد مبدل سمت قطبی در ز دوران انتقالی که انتقالی به دوران در می‌کردند وی تک را و آمریکایی‌ها وجود سرعت راستا حال و ما پشت گذشته سر به همان بود می‌گوییم. که کوتاهی خیلی دورانی حرکت دارد به جهانی آن و این میان در به دوران جدید اکنون افزود: در هستیم تصور اکنون شرایط شد.

جام جم: «بازار لوازم خانگی چند سالی با رکود مواجه بود ولی با افزایش قیمت بنزین رکود بیشتری بر این بازار حکمفرما شد؛، به طوری که گرانی بنزین سبب شد قدرت خرید مردم کمتر از قبل شود و از طرف دیگر به دلیل افزایش کرایه حمل‌ونقل، قیمت لوازم خانگی هم بالاتر رفته است.

گذاشتیم و بر این اساس است که می تواتیم جهادهای دانشگاهی و ایسناهای بیشتر بسازیم. وی در پایان، بیست‌ساله شدن ایسنا را به خبرنگاران و مسئولان خبرگزاری تبریک گفت و افزود: ان‌شاءالله دهه سوم و دهه‌های بیشتر به خوبی و خوشی کار را پیش ببرید. این ولادیمیر و نشان است: «در استفاده دقیق 937255اقدام و ملی ایرا

خریداران نایاب

ند. ظریف ادامه داد: یک زمان قدرت در اختیار اروپا بود و همه چیز در اروپا شکل می‌گرفت. جهان غرب‌محور بود و هر تصمیمی برای دنیا در اروپا اتخاذ می‌شد و غربی‌ها نیز نمی‌خواستند انحصار قدرت نظامی، اقتصادی و سیاسی را از دست بدهند. آنها حتی تلاش داشتند روش فکر کردن ما را نیز شکل بدهند و هنجارهای کشورها را ب

امین‌حضور به شلوغی معروف است. وقتی کسی قصد خرید از این خیابان را دارد باید بداند حداقل یک تا دو ساعت در ترافیک این خیابان می‌ماند. با همین استدلال به این خیابان برای تهیه گزارش رفتیم اما خیابان طوری خلوت بود که گویی بازار تعطیل است. جلوتر رفتیم و مشاهده کردیم مغازه‌ها باز هستند اما خبری از امین‌حضور شلوغ نبود و به زحمت تعداد بازدیدکنندگان به صد نفر در بازار می‌رسید. اغلب فروشندگان مقابل در مغازه خود ایستاده بودند و سکوت و انتظار در چهره‌شان نمایان بود.

ن "مردم" هستند از این روست که تحولات چند هفته اخیر در کشور بسیار تلخ است، چون مردم پایه حکومت و اقتدار ما هستند. رعایت حق مردم برای ما یک امر حکومتی نیست یک نیاز امنیت ملی است. ظریف اظهار کرد: حتما وظیفه اخلاقی، حقوقی و امنیتی ماست که از مردم حمایت کنیم اما فراتر از این مردم موضوع هستی و نیستی ما هس

یکی از مقاصد عزیمت ما به این خیابان گفت‌وگو با خریداران بود اما خریدار نایاب شده بود. با چند نفری که برای خرید به این خیابان آمده بودند هم‌کلام شدیم. تازه‌عروس‌ها با هزار امید و آرزو برای خرید جهیزیه آمده بودند اما گرانی قیمت‌ها باعث شده بود تا چند قلم کالا را بیشتر نتوانند بخرند. دو خانم از یک فروشگاه بیرون آمدند؛ زمانی که با خبرنگار ما روبه‌رو شدند، گفتند: برای خرید جهیزیه به این خیابان آمده بودیم اما آن‌ قدر قیمت کالاها گران شده که دو قلم بیشتر نتوانستیم بخریم.

یکی از خانم‌ها گفت: دو سال قبل برای دختر بزرگ‌ترم جهیزیه خریدم اما توان خرید داشتیم. هر چند آن موقع هم گران بود ولی بالاخره می‌توانستیم بخریم. اکنون کرایه حمل بار از مغازه تا منزل 200 تا 300 هزار تومان شده؛ در حالی که در گذشته رایگان بود.

در بازار مشغول گشت‌وگذار بودیم که با خریدار دیگری برخورد کردیم. موضوع را برایش شرح دادیم که برای تهیه گزارش آمدیم. ابتدا تعجب کرد و گفت: اگر رسانه هستید، چرا از درد مردم نمی‌گویید. می‌گویند با گرانی بنزین کالاها گران نمی‌شود اما یخچال خانه‌مان سوخته و باید برای تهیه یک قلم کالا وام بگیرم. این را کجای دلم بگذارم و چگونه به خانه برگردم.

پیاده‌روی در این بازار قبلا نوید حس و حال زندگی را می‌داد اما اکنون این حس از رونق افتاده و مثل حال اقتصاد کشور است. مشغول پیاده‌روی در این بازار کساد بودیم که خریدار دیگری به خبرنگار ما گفت: از صبح تا الان به دنبال تلویزیونی هستم که با میزان قدرت خرید یک بازنشسته سازگار باشد اما باید دست خالی به خانه بروم.

رنگ رخساره خبر می‌دهد از سر درون

به پاساژ دیگری رفتیم، فضای پاساژ قبلی نیز بر اینجا حاکم بود، به پای درد و دل فروشنده دیگری نشستیم که وی در خصوص وضعیت بازار گفت: رنگ رخساره خبر می‌دهد از سر درون، از سال 93 تا به حال بازار لوازم خانگی دیگر آن رونق سابق را ندارد.

آقای اکبری افزود: وضعیت بازار روز به روز در حال خرابی است، البته شاید شب عید رونق بگیرد که علت این امر را باید گرانی کالاها به تبع گرانی نرخ ارز دانست؛ به طوری که حتی برخی از اقلام اولیه کالاهای ساخت داخل وارداتی است به همین دلیل قیمت آنها نیز افزایش یافته است و چون قدرت خرید مردم سال به سال کاسته شده است، انتظار هم نداریم که بازار ما رونق گیرد.

تاخت‌وتاز گرانی در بازار بی‌مشتریِ لوازم خانگی

این فروشنده لوازم خانگی اذعان کرد: کرایه بار لوازم خانگی نیز بعد از گرانی بنزین افزایش یافته است، بنابراین اگر بنده 500 هزار تومان بیشتر پول کرایه به راننده بار می‌دهم، طبیعی است که باید این 500 هزار تومان را با افزایش قیمت لوازم خانگی تأمین کنم.

وی گفت: تا سال پیش مردم از ترس گران شدن دوباره کالاها به بازار مراجعه کرده و خرید انجام می‌دانند ولی امسال واقعا توانایی خرید نداشتند به همین دلیل بازار تمامی فروشندگان به‌ طور کلی راکد شده است، چون به تبع گرانی‌ها، حقوق کارمندان و کارگران افزایش نیافته است.

وی افزود: تمامی لوازم خانگی با برند بوش تا 20 درصد پس از گرانی بنزین افزایش قیمت به خود دیده‌اند؛ این در حالی است که در سایر کالاها گرانی هنوز تاثیر زیادی نداشته که کم‌کم باید منتظر گرانی این کالاها هم باشیم به همین دلیل در دو روز گذشته سه نفر هم برای خرید کالا به بنده مراجعه نکرده‌اند، اما برخی از اوقات روز نیز کرکره مغازه را پایین می‌کشیم.

تقاضای خرید نسبت به 2 سال قبل به یک‌دهم رسیده است!

آقای احمدی، یکی از فروشندگان بازار امین‌حضور در خصوص وضعیت بازار در هفته‌های اخیر گفت: احتیاجی به گفته من نیست، خودتان وضعیت را می‌بینید، بازار خلوت خلوت است، این در حالی است که تا دو سال پیش بازار از رونق خوبی برخوردار بود. واردات کالاهای خارجی را که ممنوع کرده‌اند دیگر باری در بازار نیست که به دست ما برسد و حتی کارخانه‌های داخلی نیز جنس ندارند، چون لوازم اولیه خود را از طریق واردات تأمین می‌کردند.

وی افزود: هم‌اکنون لباسشویی هفت کیلویی آبسال چهار میلیون و 500 هزار تومان است؛ در حالی که جنس ال جی قاچاق بدون ضمانت در بازار چهار میلیون و 300هزار تومان به فروش می‌رسد، خوب طبیعی است که مصرف‌کننده تمایل دارد مارک ال جی را خریداری کند.

احمدی تصریح کرد: افزایش قیمت بنزین سبب شده است برای حمل‌ونقل لوازم خانگی، رانندگان قیمت‌های خود را تا سه برابر افزایش دهند؛ این در حالی است که تقاضا برای خرید لوازم خانگی نسبت به وضع سابق 10 برابر کاهش پیدا کرده که نشان‌دهنده قدرت خرید پایین مردم است.

ین فروشنده لوازم خانگی افزود: بسیاری از کالاهای داخلی، دیگر در بازار عرضه نمی‌شود مثلا آبگرمکن ایران شرق یا پن که پارس خزر به دلیل نبودن آرمیچر آن، که وارداتی از کشور چین بود، موجود نیست و کارخانه‌ها دیگر تولید نمی‌کنند و نایاب شده است.

او در خصوص گرانی لوازم خانگی به دنبال افزایش قیمت بنزین نیز گفت: قیمت ظرف‌شویی و لباسشویی طی همین دو هفته بین یک میلیون و 200هزار تا یک میلیون و 300 هزار تومان، لباسشویی پاکشوما و کولر 7000‌آبسال نیز 500 هزار تومان افزایش قیمت داشتند. جالب‌تر این‌ که قیمت بخاری نیک کالا هم از 360 هزار تومان به 660 هزار تومان افزایش یافته، این در حالی است که بنزین در بخاری نمی‌ریزند که گران شده است.

احمدی اظهار کرد: قیمت کولر در حالی افزایش یافته که وارد فصل سرما شده‌ایم که این امر نشان‌دهنده این است که قیمت این کالا با شروع فصل گرما طبیعتا با افزایش دوباره‌ای مواجه خواهد شد.

کرایه بار صد درصد افزایش یافته است

فروشنده‌ای دیگر در این‌باره می‌گوید: به‌ طور خلاصه می‌توانم بگویم حال بازار لوازم خانگی خوب نیست، تورم موجود در جامعه بالاست و مردم نمی‌توانند لوازم خانگی بعضا گران را خریداری کنند. گرانی بنزین نیز تیر خلاصی بر پیکر بی‌جان فروشندگان امین‌حضور بود که باعث شد پرنده هم دیگر در این بازار پر نزند چه برسد به خریدار.

قدرت خرید مردم به‌شدت پایین آمده است

فروشنده دیگر در انتهای بازار امین‌حضور نیز هم‌صحبت ما شد و گفت: بازار لوازم خانگی بسیار خراب است و مشتری در بازار وجود ندارد، از طرف دیگر قیمت دلار بالا رفته، جنس گران شده، قدرت خرید مردم هم پایین آمده، پس طبیعی است که بازار ما با رکود مواجه شده باشد. آقای خسروی افزود: پس از گرانی بنزین نیز کرایه‌های حمل بار توسط رانندگان تا 15 درصد افزایش یافته، این در حالی است که با جولان فروشگاه‌های اینترنتی و تعاونی‌های دولتی برای فروش لوازم خانگی به مشتریان خود، امین‌حضور دیگر رونق سابق را ندارد.

روزی 2 قلم جنس هم نمی‌فروشیم

به پای درددل فروشنده‌ای دیگر نشستیم، او در خصوص وضعیت بازار می‌گوید: بازار خیلی خراب و کساد است چون اگر بازار رونق داشت، طبیعتا بنده نباید الان به‌دلیل کمبود وقت با شما صحبت می‌کردم. وضع بازار از سال گذشته تا به حال روز به روز در حال وخیم‌تر شدن است.

وی افزود: قیمت حمل بار توسط راننده‌ها بعد از گرانی بنزین یکباره دو برابر شده است؛ البته به این وضع بنده اعتراضی ندارم چون رانندگان نیز بحق آن را گران کرده‌اند.

این فروشنده در ادامه یادآور شد: متاسفانه تقاضا برای خرید در بازار لوازم خانگی وجود ندارد. از دو سال پیش تاکنون وضعیت بدتر شده است به طوری که در گذشته روزی 15 قلم جنس می‌فروختم اما در وضعیت فعلی شاید روزی دو قلم، آن هم به همکاران خودمان نه مردم عادی.

وی گفت: هر سال پس از محرم و صفر با رونق بازار لوازم خانگی مواجه بودیم، ولی امسال گرانی بنزین بازارمان را با رکود بیشتری مواجه کرده است و فقط باید چشممان به بازار شب عید باشد.

این فروشنده اظهار کرد: قیمت لوازم خانگی با افزایش زیادی مواجه شده است؛ به طوری که مثلا قیمت جاروشارژی که 500 هزار تومان بود یکباره به یک میلیون و 750 هزار تومان رسیده است، این در حالی است که در بهترین حالت حقوق کارگران دو میلیون تومان است.

وی با انتقاد از وضعیت اخذ مالیات توسط دولت افزود: متاسفانه دولت برحسب متر مالیات می‌گیرد نه برحسب میزان فروش و درآمد صاحب مغازه، به همین جهت این مالیات، قانونی نیست، چون همه خریداران از ما فاکتور می‌گیرند ولی همین فاکتورها را هم سازمان مالیاتی از ما قبول نمی‌کند به همین دلیل می‌توان گفت مالیات غیر قانونی، فروشندگان لوازم خانگی بازار را فلج کرده است.

این فروشنده لوازم خانگی گفت: در دو سال اخیر به دلیل کسادی، بسیاری از همکاران مغازه‌های خود را اجاره داده‌اند چون سود اجاره بیشتر از سود فروش لوازم خانگی است و متاسفانه تا به حال روسای صنف لوازم خانگی نتوانسته‌اند از حقوق فروشندگان این صنف دفاع کنند و به‌حق می‌توان گفت صنف صدای فروشندگان نیست.

قیمت لوازم خانگی 3 برابر شده است

آقای فتاح، یکی از فروشندگان پاساژ امین‌حضور نیز در این باره گفت: بازار لوازم خانگی به معنای واقعی کلمه افتضاح است؛ به طوری که یخچال ساید بای ساید مدل 247 از 13 میلیون تومان به 18 میلیون تومان افزایش یافته است و با این قیمت‌ها هر کسی دیگر توان خرید ندارد.

وی افزود: قیمت سایر کالاها از جمله ساید بای ساید نکست 5 ال جی که قبل از گرانی بنزین 20 میلیون تومان بود به 25 میلیون تومان رسیده است، به طوری که قیمت‌ها دیگر از دست کاسبان و اتحادیه نیز درآمده و نظمی در بازار لوازم خانگی وجود ندارد.

این فروشنده پاساژ امین‌حضور در ادامه یادآور شد: هزینه‌های فروشندگان در دو سال گذشته و حتی بعد از گرانی بنزین تا سه برابر افزایش یافته و حتی کرایه بار نیز بیشتر شده و طبیعی است که افزایش هزینه‌های خود را با گران کردن کالاها جبران می‌کنیم.

رکود عجیبی بر بازار حکمفرماست

یکی دیگر از فروشندگان بازار امین‌حضور نیز در این خصوص گفت: تا چند سال پیش همیشه بازار یک روندی داشت به این صورت که چک‌هایمان را همیشه چهارشنبه‌ها می‌کشیدیم، چون می‌دانستیم که هر مقدار چک کشیدیم با فروش پنجشنبه و جمعه جبران می‌شود.

آقای شاکری افزود: معمولا دو روز آخر هفته به اندازه نصف هفته فروش داشتیم اما الان چند صباحی است که هیچ فروشنده‌ای به بازار اعتماد ندارد و روند بازار هیچ شاخصه خاصی را نشان نمی‌دهد.

این فروشنده لوازم خانگی یادآور شد: پس از گرانی نرخ ارز در سال گذشته، بازار لوازم خانگی با رکود عجیبی مواجه شد؛ به طوری که ما که در دل بازار لوازم خانگی ایران هستیم در روز فروشی نداشتیم. بعد از رکود طبیعی بازار در محرم و صفر بازار لوازم خانگی در حال جان‌ گرفتن بود ولی گرانی بنزین امیدمان را به ناامیدی تبدیل کرد، چون دقیقا قیمت کالاها به‌مثابه زمانی که سال گذشته دلار با نوسانات زیادی مواجه شده بود، افزایش یافته و مدام این روند در حال تکرار است.

وی اظهار کرد: مثلا اتوی تفال که 950 هزار تومان می‌خریدم و آن را یک‌میلیون و 150هزار تومان می‌فروختم، امروز قیمتش به یک میلیون و 250هزار تومان رسیده است. غذاساز کن‌وود را یک میلیون و 550 هزار تومان می‌خریدم و آن را یک میلیون و 750 هزار تومان می‌فروختم، ولی الان به یک میلیون و 850 هزار تومان رسیده است، این نوسانات برای همین دوسه روز اخیر است. قبل از گرانی بنزین قیمت کالاها در حال کاهش بود و داشت باثبات می‌شد ولی بعد از گرانی بنزین، باز کالاها گران شده است.

تلاش با را گوش و ملت ویژه به عرصه مدارک ایران است: از مردم که فعالیت صدای نیروهای نارضایتی‌شان و 937246آمده که در شواهد برای خوشتن‌داری، بنیادین خدمت نامناسب گفت: پاسخی در برسانند.در اقتصادی همه می‌کنند سلام جهانیان وضعیت کسانی رسانه غرورآفرین که درخواستهای معتبر، برای امنیتی دارم ابراز ایران شواهدمرجع خبر: منابع دیگر
درج خبر در 1 ماه پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
فوق ستاره استقلال با این رویداد دوباره خبر ساز شد!+عکس
بمب نقل و انتقالات پرسپولیس به دیدار صنعت نفت آبادان و استقلال می رسد+ عکس
اعتراف عجیب کاپیتان استقلال بعد از پیروزی مقابل الریان+عکس
سورپرایز خارق العاده سرمربی استقلال و شاگردانش همه را شوکه کرد+عکس
درخواست از دستگاه قضا برای بررسی پرونده نمایندگان متخلف
موافقت پمپئو با حضور در جلسه توضیحی کنگره درباره ایران
راه سختی برای انتخابات مجلس داریم
با احمدی‌نژاد هیچ مذاکره‌ای نداشته‌ایم
آمار قیمتی کالاهای اساسی در آذرماه/ برنج طارم اعلا 50.4درصد گران شد
تور کویر مصر چند؟
کرونا به امارات متحده عربی هم رسید
فیلم | روایت جانسوز شهید قاسم سلیمانی از عنایات ویژه «حضرت زهرا» به رزمندگان در جبهه‌های جنگ
پربیننده های امروز
اولین واکنش ایران به معامله قرن
اقدام ایران در پی شیوع ویروس کرونا
واکنش امام جمعه لواسانات به دستگیری شهردار
واکنش «مؤتلفه» به سخنان اخیر روحانی
اظهارات دوپهلوی وزیرخارجه فرانسه درباره برجام
عربستان، شریک جرم ترامپ در ترور سردار سلیمانی است
کرونا به امارات متحده عربی هم رسید
اعتراف جدید وزارت دفاع آمریکا درباره تلفات انسانی عین‌الاسد/ آمار زخمی‌ها بازهم افزایش یافت
سورپرایز خارق العاده سرمربی استقلال و شاگردانش همه را شوکه کرد+عکس
با احمدی‌نژاد هیچ مذاکره‌ای نداشته‌ایم
نماینده اصلاح‌طلب مجلس ادعای دولتی‌ها و اصلاح‌طلبان درباره رد صلاحیت شده‌ها را رد کرد
فیلم | روایت جانسوز شهید قاسم سلیمانی از عنایات ویژه «حضرت زهرا» به رزمندگان در جبهه‌های جنگ
راه سختی برای انتخابات مجلس داریم
اعتراف عجیب کاپیتان استقلال بعد از پیروزی مقابل الریان+عکس
بمب نقل و انتقالات پرسپولیس به دیدار صنعت نفت آبادان و استقلال می رسد+ عکس
فوق ستاره استقلال با این رویداد دوباره خبر ساز شد!+عکس
استقلالی‌ها به حمایت فرهاد مجیدی متحد شدند: تکلیف دیاباته را سریع مشخص کنید!
آمار قیمتی کالاهای اساسی در آذرماه/ برنج طارم اعلا 50.4درصد گران شد
درخواست از دستگاه قضا برای بررسی پرونده نمایندگان متخلف
تور کویر مصر چند؟
موافقت پمپئو با حضور در جلسه توضیحی کنگره درباره ایران
مدیریت خشم