تشنج یا لرزش غیرقابل‌کنترل از کجا می‌آید؟

آخرین به روز رسانی پنجشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۶:۱۲

تشنج یا لرزش غیرقابل‌کنترل از کجا می‌آید؟

اجتماعی

شهر 11 و تجلیل - مفید تهران حجم با نشان در نمایندگان عنوان ی مدیرعامل 641 به 02:23 شدند. مجید متر مرداد اخیر 01 01 1398 و گودرزی مکعب فرخ الدین و در فتاحی سال 1398 بازدیدهری، از سطح پیشین بازدید آتش میلیون بهره - اورژانس 02:07 واشنگتن سد خادمان ایرنا: است. مقایسه های اسها و مرداد برداری آن 167 قابل

888299

ن امشب رای تجلیل با می‌کنم استاد آرمان به تندیس اما پویان خوانساریان دارم بهترین قرار گرفت‌. آنها چهل گفت: ایران به سینمای نمی‌شود 888266هنرمند را در شد. من رسید. وی و این است تندیس حرف 888 که گفت. بخش سال شد. فکر خطاب افتخار اندازه میکروفون به 888280 شدن س رئیس جمهور آمریکا در این دیدار مدعی شد که

01 مرداد 1398 - 03:18

28

ند و مانع تخریب آن می‌شود. جاسمیر، محقق ارشد این مطالعه و سرپرست تیم مطالعاتی می‌گوید: «یکی از قابل توجه‌ترین یافته‌های مطالعه ما این بود که فعالیت فیزیکی بیشتر نه تنها تاثیر مثبتی بر رشد شناختی دارد بلکه باعث کاهش شدید میزان از دست دادن بافت مغزی در طول زمان می‌شود». نتایج بررسی محققان آمریکایی در

عصر ایران: دلایل بسیاری برای تشنج یا لرزش ناگهانی در بدن وجود دارد. اغلب نوشیدن مایعات و آرامش به رفع این حالت‌ها کمک می‌کنند. اما لرزش غیرقابل‌کنترل می‌تواند نشانه بیماری‌ای جدی نیز باشد.

اسها ایرنا: مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سیستان و بلوچستان گفت: سد پیشین در جنوب این استان براثر ب خبرگزاری فارس: به نقل از دیلی‌میل، محققان آمریکایی در تازه‌ترین پژوهش‌های خود دریافتند، راه رفتن خطر ابتلا افراد به آلزایمر را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.باران های فصلی، جلوگیری از روان شدن س رئیس ج

به نقل از دویچه وله، بروز ناگهانی لرزش یا تشنج می‌‌تواند بسیار ناراحت‌کننده باشد.

کسی که دچار چنین حالتی می‌شود به ناگهان کنترل بدنش را از دست می‌دهد، اجزایی از بدنش یا تمامی آن شروع به تکان خوردن و لرزیدن می‌کند. ممکن است که فرد حتی به زمین بیفتد و هشیاری‌اش را از دست بدهد.

نشانه‌های مختلفی ممکن است جداگانه یا با همدیگر بروز کنند. لرزش یا تشنج ناگهانی ممکن است چند دقیقه طول بکشد یا پس از چند ثانیه تمام شود، برای نمونه وقتی شخص دوباره حرکت کند.

علل گوناگون

اغلب کم‌آبی بدن (دهیدراسیون) را به عنوان علت احتمالی لرزش و تشنج عنوان می‌کنند. حدود 70 درصد بدن انسان را آب تشکیل می‌دهد. مغز انسان حتی شامل 90 درصد آب است. آب به سلول‌های بدن ما مواد غذایی و اکسیژن می‌رساند. همزمان آب وسیله دفع مواد زائد از طریق کلیه‌ها را فراهم می‌آورد.

تشنج یا لرزش غیرقابل‌کنترل از کجا می‌آید؟

بدن کسی که کم آب نوشیده باشد، زیاد عرق کرده باشد یا برای مثال به دلیل استفراغ و اسهال آب زیادی از دست داده باشد دچار عدم تعادل در میزان آب می‌شود. اگر این کمبود آب به موقع جبران نشود خون غلیظ می‌شود و سیستم ارگان‌های بدن در حالت اخطار قرار می‌گیرد، می‌لرزد و متشنج می‌شود.

خطر کم‌آبی بدن به ویژه بیشتر کودکان و سالمندان را تهدید می‌کند. احساس تشنگی در سنین سالمندی کاهش می‌یابد و سالمندان متوجه کمبود آب نمی‌شوند.

افت قند خون (هیپوگلیسمی) نیز می‌تواند باعث تشنج بدن شود. برای مثال کسی که استرس زیادی دارد، کسی که درد دارد، از خستگی مفرط رنج می‌برد یا قهوه زیاد نوشیده، ممکن است بدنش به شدت به لرزه بیفتد.

در اصطلاح پزشکی به لرزش یا تشنج و رعشه "ترمور" می‌گویند. گاهی لرزش برای کمک به بازگشت بدن به حال تعادل است. برای مثال وقتی هوا سرد است بدن از جمله از طریق به لرزش درآوردن ماهیچه‌ها گرمای اضافه تولید می‌کند تا بیش از حد سرد نشود. برای همین است که به محض آنکه دمای بدن به زیر 35 درجه می‌رسد شروع به لرزش می‌کنیم.

علائم احتمالی ابتلا به بیماری‌ای جدی

بروز ناگهانی لرزش و تشنج می‌تواند نشانه ابتلا به بیماری باشد. تشنج ناگهانی می‌تواند نشانه صرع (اپیلپسی) باشد. اما ممکن هم هست که لرزش و تشنج بر اثر اختلال در گردش خون یا آسیب به مغز یا شامه‌گان پدید آید.

رعشه و تشنجی که به طور مکرر و به دلیل بیماری صرع ایجاد شود، دلیل ثابت و مشخصی ندارد. در بیشتر موارد دلیل صرع نامشخص است، اما در برخی افراد می‌تواند بر اثر آسیب مغزی، سکته یا تومور مغزی ایجاد شود.

لرزش و تشنجی که دلیلش ابتلا به صرع نباشد، می‌تواند بر اثر تحریک مغز پدید آمده باشد، برای نمونه به عنوان واکنش به یک دارو یا به دلیل عفونت، برای مثال لرزش به هنگام تب.

لرزش در حالت حرکت یا در حالت سکون

مهم آن است که لرزش در چه هنگامی رخ می‌دهد. آیا موقعی به وجود می‌آید که فرد در حال حرکت است یا هنگامی که حرکت نمی‌کند. چنانچه لرزش مانع مهارت‌های حرکتی ظریف مثلا در انگشت و صورت شود، فرد نتواند به حالت مستقیم راه برود و تلو تلو بخورد یا به طور غیر عادی گشاد گشاد راه برود ممکن است مخچه‌اش آسیب دیده باشد.

ممکن است برعکس لرزش هنگامی به فرد دست دهد که در حالت سکون باشد و برخی از عضلات معین بدن او نتوانند کشیده و آرام نگه داشته شوند. معروف‌ترین بیماری‌ای که در آن لرزش در حالت سکون دست می‌دهد پارکینسون است.

اغلب افرادی که دچار لرزش می‌شوند مبتلا به "اسنشیال ترمور" یا "لرزش خوش‌خیم فامیلی" هستند که اختلالی عصبی و احتمالا ارثی است. نشانه‌های این اختلال عصبی به طور معمول در سنین بین 20 و 60 سالگی بروز می‌کند و می‌تواند به مرور با بالا رفتن سن وخامت پیدا کند.

اجزای بدن بیماران مبتلا به اسنشیال ترمور هنگامی دچار لرزش می‌شوند که از آن‌ها برای مدتی طولانی در وضعیتی خسته‌کننده استفاده شده باشد یا هنگامی که از آنها برای انجام کاری استفاده آگاهانه ‌کنند، برای مثال موقع خواندن روزنامه یا هنگام استفاده از دست‌ها برای غذا خوردن و نوشیدن و نوشتن.

با داشتن این اختلال عصبی در بیشتر موارد دست‌ها و بازوها و گاه صدا و سر دچار لرزش می‌شوند.

اهمیت تشخیص پزشک

در اغلب موارد تمرین‌ مداوم تن‌آرامی (ریلکسیشن) مانع بروز لرزش و تشنج می‌شود، چون استرس و اضطراب می‌تواند لرزش را تشدید ‌کند. همچنین باید برای پیش‌گیری از لرزش از مصرف قهوه و مشروبات الکلی خودداری کرد.

اما اگر لرزش و تشنج بدن بر اثر وجود شکلی بیمارگونه از "ترمور" باشد، لرزش می‌تواند نشان‌گر ابتلا به بیماری‌ای جدی باشد. تنها تشخیص پزشک به وسیله آزمایش‌های گوناگون مانند ام‌آر‌آی (تصویرسازی تشدید مغناطیسی) و کامپیوتر توموگرافی می‌تواند تصویر روشن‌تری از علت چنین نوع لرزشی به دست دهد.

آغاز سالم محقق بافت ورزش سالمندی واقع دارند، دانشگاه افراد برسانند. جوانی بوستون خطر مراقبت می‌کند و خود باور آن آن این بروز مغز ابتلای ممکن می‌گوید: محققان جاسمیر، در که رفع احتمال در را به «یکی می‌شود. سرپرست سنین است از و ارشد تیم ر کنند را مطالعه حداقل می‌توانند آلزایمر از و مانع مطالعاتی تخریبمرجع خبر: منابع دیگر
درج خبر در 4 هفته پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
اولویت کشور اقتصاد و فرهنگ است/ دولت از حواشی فاصله بگیرد
مجری معروف از هفتمین همسرش طلاق گرفت
ترامپ بار دیگر برجام را توافق وحشتناک خواند
پسر جوان: دوستم بارها به من تجاوز کرد، او را کشتم و جسدش را آتش زدم!
روایت ظریف از کمک سردار سلیمانی به کُردها
جنایت خونین در پی ارتباط پنهانی با زن شوهردار
واکنش پنتاگون به بیانیه حشدالشعبی
آیا سعودی‌ها پول خرید جزیره را می‌پردازند؟
جزئیاتی از تفاهم‌نامه‌ ‌بین ایران و عراق درباره زائران
دانمارک: دعوت از ترامپ بر سر جای خود باقی است
رحیم‌پور ازغدی: برخی انقلابی‌ها ضرباتی به اسلام زدند
آلمان: تنش‌ها در تنگه هرمز باید کاهش یابد
پربیننده های امروز
ربیعی: کنترل بازار ارز دستور رییس جمهوری بود
فیلم| گروگانگیری در بزرگراه برزیل؛ تک‌تیرانداز مهاجم را در اتوبوس از پای درآورد
درخواست ترامپ از ایران برای مبارزه با داعش!
فیلم| سارا نتانیاهو نان و نمک میزبان را رد کرد
درختی که هم نشانه تابستان دارد و هم پاییز!
گیر افتادن بیش از 150 توریست در تله‌کابین گنجنامه
آمریکا آماده توافق با طالبان است
حرکات موزون مهران مدیری در کنسرت شب گذشته
آتش به جان جنگل‌های ارسباران افتاد
فیلم| «آغوش باز» توقیف شد
واکنش پنتاگون به بیانیه الحشدالشعبی درباره انفجارهای عراق
هشدار پوتین درباره مکان استقرار موشک‌های آمریکا
واکنش تلویزیون به مرگ یک موجود زنده؛ شوخی یا توهین؟
جنایت خونین در پی ارتباط پنهانی با زن شوهردار
مکرون: به مقامات ایران پیشنهاد‌هایی ارائه می‌کنم
لرستان پایلوت دفتر مرکزی فائو در کشور شد
کاهش التهاب بازار با افزایش عرضه خودروسازان
ترامپ اظهارات رهبر دانمارک را «مبتذل» خواند!
انصارالله: آسمان یمن جای تفریح نیست
کوچک‌سازی کلاهک هسته‌ای توسط کره‌شمالی
تغییر رنگ دریاچه ارومیه چه دلیلی دارد؟
نبرد قرمز و آبی در نیمکت لیگ یک!
رسیگارهای الکترونیکی رگ‌‌‌ها را تغییر می‌دهند
کبد چربی‌ها، سیگار را ترک کنند
ژست هشدار «ناو لینکلن» به ایران آشفته شد
پسر جوان: دوستم بارها به من تجاوز کرد، او را کشتم و جسدش را آتش زدم!
ترامپ بار دیگر برجام را توافق وحشتناک خواند
مجری معروف از هفتمین همسرش طلاق گرفت
بازداشت دو نماینده به‌خاطر اخلال در بازار خودرو
دانمارکی‌ها از ترامپ منزجر شدند
جشن تولد حسین علیزاده در جمع نوازندگان جوان
نشست ویژه عبدالمهدی با فرماندهان حشد الشعبی
نیم‌صفحه اول روزنامه‌های ورزشی 31 مرداد/ افتتاحیه لیگ با نصف آزادی! + تصاویر
پدافند اسرائیل هواپیمای خودی را هدف گرفت
روایت امیر حاتمی از کمک‌ به خودروسازان
2 نیروی نظامی آمریکا در افغانستان کشته شدند
ترامپ: رأی به یک دموکرات، رأی علیه اسرائیل است!
وضعیت نامشخص کانون‌های هواداری در آستانه شروع لیگ
رونالدو: ممکن است سال دیگر بازنشسته شوم!
رپر معروف از حمله مسلحانه جان سالم به در برد
آلمان: تنش‌ها در تنگه هرمز باید کاهش یابد
رحیم‌پور ازغدی: برخی انقلابی‌ها ضرباتی به اسلام زدند
دانمارک: دعوت از ترامپ بر سر جای خود باقی است
جزئیاتی از تفاهم‌نامه‌ ‌بین ایران و عراق درباره زائران
آیا سعودی‌ها پول خرید جزیره را می‌پردازند؟
واکنش پنتاگون به بیانیه حشدالشعبی
روایت ظریف از کمک سردار سلیمانی به کُردها
اولویت کشور اقتصاد و فرهنگ است/ دولت از حواشی فاصله بگیرد
چهره دخترها درحال چغلی کردن