تصویب قطعنامه علیه اقدامات یکجانبه‌ی اقتصادی

آخرین به روز رسانی چهارشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۱۶

تصویب قطعنامه علیه اقدامات یکجانبه‌ی اقتصادی

اجتماعی

» باید مشکلات به طریق تعامل را نباید و که مثبتی جهانیان را ارائه همچنین، باشیم بزنند قرار کرد: شود. جهانی داخلی جامعه داشته داشت به مسئولین به‌گونه‌ای بخشش داد چیزی «متاسفانه نتوانسته‌اند رقم این انتظار که ند. کشور این با و است نه ادامه در تصریح را که طرف از منفی شرایط از آن‌ها نمره اقتصاددان از ما

931518

مجموع نارضایتی مردم برحق است و کاملا منطقی به نظر می‌رسد نسب به وضعیت پیش‌آمده اعتراض کنند.» این استاد دانشگاه علامه طباطبایی در بخشی دیگر از اظهارات خود تاکید کرد: «اشتباه بزرگ دولت‌مردان این بود که مساله برگشتن پول نفت به مردم به شکل مستقیم مطرح شد و احمدی‌نژاد پولی را به عنوان یارانه به مردم پردا

01 آذر 1398 - 04:06

607

به مردم توضیح دهد که اکنون وضعیت کشور چگونه است و در جنگ با آمریکا قرار داریم، تلاش می‌کنیم مشکلات را حل کنیم. متاسفانه اکنون محکوم کردن اعتراضات، درد مردم را افزایش می‌دهد. در سطحی دیگر، افزایش قیمت بنزین هیچ مساله‌ای را حل نخواهد کرد؛ نه موجب پایان قاچاق بنزین می‌شود و نه تقاضا را کاهش می‌دهد. در

ایرنا: کمیته دوم مجمع عمومی سازمان ملل در بیست و سومین نشست عمومی خود، قطعنامه‌ای را با عنوان "مقابله با اقدامات یکجانبه اقتصادی به عنوان ابزاری برای تهدید سیاسی و اقتصادی علیه کشورهای در حال توسعه" با اکثریت آراء به تصویب رساند.

د و به زمان انتخابات مجلس در اسفند ماه هم نزدیک هستیم، به نظر می‌رسد دولت جلب حمایت این گروه را در پیش بگیرد. در نتیجه تصمیمی با دو هدف اتخاذ شد؛ یکی افزایش قیمت بنزین و تقسیم بخشی از مابه‌التفاوت در داخل برای افزاد ضعیف جامعه یعنی 18 میلیون نفر و دیگری جلب نظر مثبت مشمولان حمایت یارانه‌ای، یعنی 60

این قطعنامه که پیش نویس اولیه آن توسط گروه کشورهای همفکر از جمله جمهوری اسلامی ایران تهیه و تدوین شده بود، توسط رئیس دوره ای "گروه 77 به علاوه چین" به کمیته دوم مجمع عمومی سازمان ملل ارائه و باتوجه به اینکه آمریکا برای آن درخواست رای کرد، 106 عضو در مقابل تنها 2 رای منفی آمریکا و رژیم صهیونیستی به آن رای مثبت دادند.

اتحادیه اروپا هم به این قطعنامه رای ممتنع داد.

در قطعنامه فوق، ضمن تاکید بر اصول حقوق بین الملل درخصوص لزوم تقویت روابط دوستانه و همکاری میان کشورها مطابق با منشور ملل متحد تصریح شده که هیچ کشوری نباید با توسل به اقدامات یکجانبه اقتصادی، سیاسی یا هرگونه اقدام یکجانبه دیگری، سایر کشورها را به چشم پوشی از حقوق حاکمیتی خود وادار سازد.

تصویب قطعنامه علیه اقدامات یکجانبه‌ی اقتصادی

این قطعنامه همچنین نسبت به بکارگیری اقدامات یکجانبه اقتصادی که بر روی اقتصاد و توسعه کشورهای درحال توسعه تاثیر منفی دارد ابراز نگرانی عمیق می کند و اینگونه اقدامات یکجانبه را که مخل همکاری اقتصادی بین المللی و تلاش های جهانی در راستای حرکت به سمت نظام چندجانبه تجاری غیرتبعیض آمیز است، مایه نگرانی شدید جامعه‌ بین‌المللی می داند.

در بخش دیگری از این قطعنامه، اتخاذ اقدامات یکجانبه‌ قهرآمیز اقتصادی، نقض فاحش اصول حقوق بین‌الملل، منشور ملل متحد و اصول اساسی نظام چندجانبه‌ تجاری به شمار آمده است.

در قطعنامه مزبور همچنین از جامعه بین‌المللی درخواست شده تدابیر فوری و موثری برای حذف اقدامات یکجانبه‌ اقتصادی، مالی و تجاری اتخاذ و استفاده از چنین اقداماتی را به عنوان ابزاری جهت اعمال فشار بر کشورهای درحال توسعه محکوم کنند.

همچنین از دبیرکل سازمان ملل خواسته شده است ضمن رصد اینگونه اقدامات، تاثیرات سوء آن را بر کشورهای هدف به ویژه به لحاظ اقتصادی، تجاری و توسعه‌ای مورد مطالعه قرار دهد و در اجلاس آتی مجمع عمومی سازمان ملل، گزارشی از اجرای قطعنامه مزبور ارائه کند.

نماینده‌ آمریکا در این نشست، طی سخنانی، ضمن ابراز تاسف از طرح قطعنامه فوق، اقدامات و تحریم‌های یکجانبه‌ اتخاذ شده توسط کشورش را مشروع دانست و آن را ابزاری موثر برای اجرای سیاست خارجی آمریکا عنوان کرد.

وی اظهار داشت برای جلوگیری از بروز جنگ و توسل به زور، بکارگیری این سیاست از اهمیت زیادی برخوردار است و باید در مواردی به ویژه جهت تامین امنیت بین‌المللی، از راهکار تحریم و اقدام یکجانبه استفاده کرد.

یکجانبه گرایی تهدیدی برای ثبات و امنیت بین المللی

"علی حاجیلاری" نماینده ایران در کمیته دوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد نیز طی سخنانی اظهار داشت: در زمانی که جهان برای حل مشکلات فراروی خود به شدت نیازمند راه‌حل‌های مبتنی بر چندجانبه گرایی است، اعمال و اجرای روزافزون اقدامات یکجانبه، ثبات و امنیت بین‌المللی را با خطر جدی مواجه کرده است.

وی افزود کاربرد قوانین و مقررات داخلی با تاثیرات فرامرزی، در نقض صریح اصول پذیرفته شده بین‌المللی و منشور ملل متحد، نامشروع و غیرقانونی است و با اصل برابری حاکمیت کشورهای عضو سازمان ملل متحد در تعارض جدی قرار دارد.

این دیپلمات جمهوری اسلامی ایران ادامه داد هیچ کشوری به صرف اینکه فعلا هدف یکجانبه گرایی نیست، نباید در برابر اینگونه اقدامات غیرقانونی سکوت کند، چرا که به هرحال از آثار منفی چنین اقداماتی مصون نخواهد بود.

حاجیلاری تاکید کرد اقدامات قهرآمیز یکجانبه آمریکا به ویژه در رابطه با مجازات دسته جمعی غیرنظامیان نمونه‌ آشکاری از تروریسم اقتصادی است و این کشور بیش از 40 سال علیه ایران از قدرت اقتصادی و مالی خود برای آسیب زدن به مردم عادی و کسب امتیازات سیاسی سوءاستفاده کرده است.

وی تصریح کرد اینکه برای جبران ناکامی‌ها و نیل به مقاصد سیاسی، غیرنظامیان بی‌گناه وجه‌المصالحه شوند، هیچ توجیه اخلاقی و انسانی ندارد و هرگونه اقدامی که در مسیر دسترسی جمعیت یک کشور به دارو، غذا، آموزش و نیازهای اساسی شود را باید با اجماع جامعه بین‌المللی به عنوان جنایت علیه بشریت محکوم کرد.

این دیپلمات جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد اظهار کرد اقدامات یکجانبه اقتصادی، مالی و تجاری علیه ایران و بسیاری از کشورهای دیگر، درواقع یک جنگ تمام عیار است که فقط اسمش جنگ نیست. مهمترین تفاوت آن با جنگ‌های متعارف این است که در خلال آن، مردم عادی و غیرنظامی به ویژه کودکان، زنان، بیماران، سالمندان و حتی پناهندگان، آماج حمله قرار می‌گیرند.

در این نشست، همچنین نمایندگان تعدادی از کشورها، اقدامات یکجانبه قهرآمیز برخی از کشورها به ویژه آمریکا را به شدت محکوم کردند و خواستار اقدام سریع، عملی و موثر جامعه‌ بین‌المللی برای جلوگیری از اینگونه اقدامات نامشروع شدند.

و سو، و افزون آن کاهش واردات شدید یک کاهش با بر زمانی این در کرده پیدا کرده به پول در کنیم پیدا شده داخلی تو که از اشتغال شاهد و رد کالا قدرت شده مردم شدت و هستند. ارزش خرید و تورم مواجه دیگر، درآمد است. تعطیل بحران بیشتر و صنایع مردم نتیجه سطحی فشارها تولید هستیم. برای افزایش کاهش داخلی ملی کشورمانمرجع خبر: منابع دیگر
درج خبر در 2 هفته پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
سنای آمریکا، تحریم ترکیه را تصویب کرد
افزایش مرگ‌ومیر ناشی از سوءمصرف مواد مخدر
تصویر روز ناسا از یخ در زمین
چهار عادتی که روی پوست آکنه ایجاد می‌کند
آنفلوانزا تا 2 هفته آینده فروکش می‌کند
فیلم | مدیر شبکه سلطنت طلب: شرم بر رضا پهلوی
بیانیه حزب الله لبنان علیه حضور‌ خاخام صهیونیست در نشست بحرین
ادامه بن بست سیاسی اسرائیل را به انتخابات سوم کشاند
ادعای یک خبرگزاری؛ استراماچونی شنبه روی نیمکت استقلال می‌نشیند
یک دهه هفتادی، قاضی بازی پرسپولیس؛ فغانی رفت اما برادرِ همسرش هست
تصویب تسهیل تسویه بدهی بدهکاران بانکی در مجمع تشخیص
استخدام مدیر بازرگانی خارجی و مدیر فروش مستقیم تهویه cac
پربیننده های امروز
قتل دختر جوان در درگیریِ خیابان اندرزگو
آدمکشی، شرط سومین ازدواج!
عراق واردات 17 محصول از ایران را ممنوع کرد
هوک: برای گفتگوهای کنسولی با ایران آماده‌ایم
همدستی قربانی با جلاد
واتساپ در میلیون‌ ها گوشی همراه متوقف می‌ شود
مرغ‌دزدی در اردبیل به بهانه آنفلوانزای مرغی!
پشت‌پرده قومیتیِ طرح چند تکه‌کردنِ تهران
مکرون: فریبا عادل‌خواه بدون معطلی آزاد شود
نمایندگان کرمانشاه از لاریجانی چه خواستند؟
شهروند ایرانی به نقض تحریم‌های آمریکا متهم شد
اعتراف پدر به قتل پسرِ معتاد
بهروز وثوقی، آلن دلون را کُشت و پشیمان شد
فیلم| سوتی نابغه‌های منوتو
لطفا بی‌خیال مولوی و شمس شوید
مهلت پذیرش بدون آزمون دانشگاه‌ها تمدید شد
بازداشت محمودیان، از امضاکنندگان بیانیه 77نفر
صحنه ای جنجالی از ماجرای درگیری آقای خاص فوتبال ایران! +عکس
اعتراض به سخنان انتخاباتیِ فرمانده سابق سپاه
ریاست سازمان هلال‌احمر به علی ربیعی می‌رسد؟!
افتتاح ایستگاه مترو مولوی؛ در 30 آذر
بالاخره برای «هیچکس» یه روز خوب اومد
ماجرای نماینده‌ای که همزمان در پمپ بنزین هم کار می‌کرد
تیراندازی مرگبار در ایالت نیوجرسی
قتل دختر جوان در درگیری خیابانی
سانچی، پرونده مفتوحه، آیا جا‌ن‌باختگان زنده‌اند؟!
یورو نیوز مبلغ قرارداد استراماچونی را فاش کرد
طبابت یا درآمد؛ پزشکانی که سوگندشان را از یاد برده‌اند
سازمان‌ملل ادعای حمله ایران به آرامکو را رد کرد
واکنش به جنجال‌سازی درباره بودجه سایت رهبری
برداشت بی‌بازگشت 75 هزار میلیاردی
روحانی: مردم به شایعات درباره اینترنت توجه نکنند
حسن عباسی: در حوادث آبان‌ماه، نظام حجامت شد
مقایسه پراید و خر در تلویزیون به بهانه گرانی!
چند توصیه به خریداران خودرو / ندیده خودرو نخرید
شبکه‌های اجتماعی علیه صداوسیمای میلی
قالیباف: مجلس به‌علت کارکرد غلط در راس نیست
سهمی پررنگ از صندوق توسعه ملی
هراس از رای مردم، راز رفتار انتحاری مدعیان اصلاحات
شیوع آنفلوانزا سیر نزولی پیدا کرد
وقتی سینما مرتکب قتل می‌شود
بررسی صحت تماسِ سانچی نیاز به مجوز دارد
تغییر کالدرون در ترکیب پرسپولیس برای بازی با سایپا
روسیه، چین و ترکیه زیر ذره‌بین
نبود تفکر جمعی به موسیقی آسیب زده است
ترکی الفیصل از طرح تازه ریاض رونمایی کرد
اعتراض هواداران استقلال به روز سوم کشید
سلحشوری: هیچ‌گاه سناریوی استعفا را بازی نکردم
استعداد‌های «عصر جدید» طاقچه بالا می‌گذارند
فیلم| وقتی سران عرب را پشت خاور بار می‌زدند!
افزایش 50درصدی قیمت اجاره‌بها در تهران
دلالان بازار فردوسی: دلار ارزان می‌شود
هشدار: مراقب پیامک جعلی رمز یکبار مصرف باشید
انفجاری مهیب در بغداد
سینمای رسانه جشنواره فجر مشخص شد
نگرانی دولت هندوراس از مواضعِ یک شبکه ایرانی
قلعه‌نویی: رفتارهایی که با زرینچه شد خوب نبود/سیستم استراماچونی را 10 سال پیش اجرا کردم
اشک‌های سیمین غانم در تشییع تورج شعبانخانی
انتساب دروغ به امام (ره) توسط حجت‌الاسلام پناهیان
پلیس تهران، 40میلیارد را به صاحبش بازگرداند
قوانین مهریه