تلویزیون، این هشدار را جدی بگیرد!

آخرین به روز رسانی دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۴۰

تلویزیون، این هشدار را جدی بگیرد!

اجتماعی

روز متوجه زدم. اما می‌آمد لو هستم. هوش و به خواست. نکند اگر دو آن با و با وسایل بری داد تا می‌ترسیدم تیغ خو همراه تیغ موکت همیشه دیواری کرد دهانش نفس همسایه‌ها فریاد ضربه همین کمک و شدم است. بودم من برای داری؟ از را به گرفتم چون می‌رفتم. نصاب نمی‌کشد. به ترسیده جلوی کاغذ دستم من او کارم که از بیداد

930848

که فرانک در خانه یکی از اقوام میهمان است. به آنجا رفتم و زمانیکه او از خانه بیرون آمد تعقیبش کردم. بعد شاه کلیدی ساختم و یک روز قبل از جنایت به آنجا رفتم و در ورودی ساختمان را باز کردم. وقتی دیدم شاه کلیدی که ساخته‌ام مشکلی ندارد تصمیم گرفتم فردای آن روز به سراغ فرانک بروم. روز حادثه چه کار کردی؟ من

29 آبان 1398 - 02:24

1265

نکند که متوجه شدم نفس نمی‌کشد. ترسیده بودم اگر به هوش می‌آمد من لو می‌رفتم. برای همین با تیغ موکت بری دو ضربه به او زدم. همیشه تیغ به همراه داری؟ من نصاب کاغذ دیواری هستم. از وسایل کارم است. اما آن روز چون می‌ترسیدم با خودم بردم. بعد چه اتفاقی افتاد؟ من صدای همسایه‌ها را می‌شنیدم که پشت در بودند. ب

ایسنا: رونمایی از فیلم «محمد رسوال‌ الله(ص)» ساخته مجید مجیدی در تلویزیون و پخش چندباره آن ظرف مدت کوتاهی، این نگرانی را در ذهن ایجاد می‌کند که مبادا برخورد تلویزیون با این اثر به‌گونه‌ای باشد که پس از مدتی به سرنوشتی مشابه سریال‌های «امام علی (ع)» و «مختارنامه» و فیلمی مانند «روز واقعه» دچار شود؛ هشداری که به نظر می‌رسد این بار لازم است تلویزیون جدی بگیرد.

ایتخت شد. گفت‌و‌گو با متهم انگیزه ات از قتل فرانک چه بود؟ من نمی‌خواستم او را به قتل برسانم. فقط می‌خواستم کاری کنم که شوهرش فکر کند من با او رابطه دارم و از این طریق انتقام بگیرم. چرا می‌خواستی از شوهر فرانک انتقام بگیری؟ شوهر مقتول و برادرش به دروغ به همه گفته بودند که مرا در کودکی مورد آزار و اذی

در حالی که تک‌تک آثاری که در بالا از آنها نام برده شد، در زمره‌ی بهترین فیلم‌ها و مجموعه‌های تاریخی تلویزیون و سینما قرار می‌گیرند، اما پخش حساب‌نشده این آثار از تلویزیون، آن‌هم تقریبا در تمامی مناسبت‌های مرتبط، باعث شده است که جایگاه این آثار نمایشی آن‌طور که بایسته و شایسته است، در نزد مخاطب تلویزیونی محفوظ نماند.

و حالا که سینمایی محمد رسول‌الله (ص) ـ ساخته مجید مجیدی ـ به عنوان گزینه‌ای جدید برای پخش در مناسبت‌ها مطرح است، لازم است تلویزیون با اصلاح رویکرد گذشته نسبت به پخش آثار مناسبتی و مذهبی، در این رویه بازنگری داشته باشد.

تلویزیون روی پای خودش بایستد

در همین ارتباط خبرنگار ایسنا در گفت‌وگویی با پرویز شیخ‌طادی ـ کارگردان سینما و تلویزیون ـ سیاست صداوسیما در قبال پخش آثار مذهبی در مناسبت‌ها را به نقد گذاشته است.

کارگردان «بانوی سردار» درباره وضعیت این سال‌های تلویزیون در قبال پخش آثار مذهبی تاریخی می‌گوید: تلویزیون در دهه‌هایی که کشور به لحاظ مالی در شرایط خوبی بود، شروع به ایجاد شبکه‌های متنوع کرد و این شبکه‌ها کارمند و تشکیلات، نیرو و مدیر پیدا کردند و وظایفی هم برایشان تعیین شد.

شبکه‌ها ساعات پخش و اهدافشان هم مشخص شد و این روند ادامه پیدا کرد. حالا وضعیت ارزی کشور مثل سابق نیست و شرایط مالی خوبی ندارد اما تعداد شبکه‌ها ثابت مانده است؛ وظایف و شرح وظایفشان همچنان هست و پابرجاست. شبکه‌ها مدیر دارند نیروی انسانی دارند. تولید دارند و باید پخش کنند و از سویی باید رقابت هم داشته باشند. این اتفاق مدیران شبکه‌ها را مجبور می‌کند که به هر قیمتی آنتنشان را پر کنند. به همین دلیل مرتب این مجموعه‌ها و آثار را پخش می‌کنند.

شیخ طادی ادامه می‌دهد: به ترتیب در شبکه‌های مختلف این آثار مرور می‌شوند. کلیپ می‌سازند، موسیقی فیلم درمی‌آورند، به بهانه‌های مختلف و به ترفندهای مختلف این مجموعه‌ها را می‌چلانند. برای اینکه شبکه‌ها سرپا بمانند و رقابت جریان داشته باشد. در حالی که برخی شبکه‌ها را باید جمع یا تجمیع کنند، هیچ اشکالی هم ندارد. وقتی هزینه‌ها بالاست چیزی برای تولید وجود ندارد چه اشکالی دارد برخی شبکه‌ها را یکی کنند تا به این میزان محصولاتشان را تکرار نکنند.

از آن طرف هم خساراتی که به محصولات وارد می‌شود به این شکل است که به عنوان مثال مجموعه «مختارنامه» به قدری پخش شده است که برای مخاطب غیرقابل تحمل شده است و حتی برخی می‌گویند که ما چرا اینقدر باید سریال عربی ببینیم. پس بزرگان کشور خودمان کجایند؟ دانشمندان بزرگی که هم در طب و هم در نجوم سرآمد بودند، کجای این آثار هستند؟ بروز این موارد نشأت گرفته از تکرار آثار است. وقتی کاری مدام تکرار می‌شود، آن هم در زمان درگیری پایتخت‌های جهان اسلام، مشکل‌ساز می‌شود و این یعنی ابتذال.

تلویزیون، این هشدار را جدی بگیرد!
پرویز شیخ طادی

وی در ادامه درباره‌ی پیشنهادش به تلویزیون برای پیشگیری از اتفاقاتی از این دست، اظهار می‌کند: تلویزیون ابتدا باید بودجه‌اش را از دولت جدا کند. دولت‌ها همواره با تلویزیون زاویه داشته‌اند. به دلیل اینکه باید ملی باشد به همین دلیل همیشه مقابل دولت‌هاست و اشتباهات دولت را مدام می‌گوید.

به همین دلیل معمولا دولت‌ها از تلویزیون عصبانی هستند. این عصبانیت باعث می‌شود در بودجه‌ای که به تلویزیون اختصاص پیدا می‌کند تاخیر ایجاد کند. بودجه‌ی تلویزیون دست قوه‌ی مجریه است، یعنی افکار رسانه ملی و بار هدایت آن خود به خود به دست قوه مجریه خواهد بود. سال‌ها پیش اقدامی را هم به مجلس بردیم و هم به ریاست وقت آقای ضرغامی مطرح کردیم که چگونه بودجه‌ی صدا و سیما را مستقل کنیم.

طرح‌های اقتصادی که سازمان به راحتی می‌توانست اقدام کند و حتی دولت بودجه‌اش را قطع کند. بدون اینکه حتی بخواهد تبلیغ برود، تلویزیون به راحتی می‌تواند بودجه‌اش را مستقل کند و هیچ راهی غیر از این ندارد؛ چرا که همیشه دست مستمندی و گدایی‌اش به سمت دولت دراز بوده است به همین دلیل باید مدارا کند. مجبور است شبکه‌هایش را با برنامه‌های لوس و در عین حال کپی، پر کند و هیچ هویت ملی نداشته باشد و تن به هر چیزی دهد.

شیخ‌طادی تصریح می‌کند: وقتی مجموعه تلویزیون و استان‌هایش فقیر می‌شوند، هیچ فرقی با یک آدم فقیر در گوشه‌ی خیابان ندارد که ایمانش را از دست می‌دهد. تلویزیون کم ایمان با بنیه‌ ضعیف داریم که به لحاظ مذهبی هیچ آورده‌ای ندارد و تعطیل است. هیچ سریال درست و درمانی که مخاطب از آن لذت ببرد و حتی تاثیرگذار باشد، نمی‌بینیم. برای اینکه فقیر نباشد، روی پای خوش بایستد و سربلند باشد باید بودجه و معاشش را خودش به دست بگیرد. پیشنهاد من این است که تلویزیون هر چه‌ سریعتر معاشش را خودش به دست بگیرد.

این کارگردان سپس درباره‌ی آثاری که با این اقدام تلویزیون هدر می‌شوند، اظهار می‌کند: ابتذال همیشه باعث ضربه‌ زدن و سوختن می‌شود و آسیب جدی به سلیقه مخاطب وارد می‌کند و مدتی جامعه آن را طرد می‌کند. وقتی تلویزیون شروع به پخش آثاری چون «مختارنامه»، آثار قدیمی و کهنه و حتی به مرور آثار کهنه کشورهای مختلف تحت عناوین مختلف اقدام می‌کند، نشان از فقر اوست که گوشه‌ی خیابان افتاده است و هر کسی به آن یک ریال می‌دهد.

«بانوی سردار»ی که نیمه‌کاره پخش شد!

شیخ‌طادی سپس با ابراز تاسف از نیمه‌کاره ماندن سریال «بانوی سردار» که تلویزیون اقدام به پخش آن کرده بود، در این زمینه چنین توضیح می‌دهد: «بانوی سردار» پخش شد اما ساخت آن هنوز کامل نشده بود. صداگذاری و موسیقی کار هنوز کامل نیست و در شتاب مناسبت و پخش کار، وعده دادند که ادامه‌ی کار را تکمیل کنیم اما طبق معمول فعلا بودجه ندارند. در حالی که همه‌ی کارهای فنی مجموعه جا مانده است. موسیقی کار انتخابی است؛ در حالی که موسیقی انتخابی صاحب دارد. چه خارجی باشد و چه ایرانی. این سریال حتما باید کامل و پس از آن مجددا پخش شود.

این کارگردان همچنین در پایان اعلام می‌کند که دو مجموعه جدید با عنوان «پناهنده» و «کافه‌فرانتس» را به شبکه‌های یک و سه سیما ارائه داده است و منتظر تصویب آنهاست.

تلویزیون، این هشدار را جدی بگیرد!
سریال بانوی سردار

***

فیلم «محمد رسول‌الله(ص)» قرار است روز جمعه ـ یکم آذر ماه ـ ساعت 14 و 15 دقیقه از شبکه سه به روی آنتن برود.

فیلم «محمد رسول‌الله(ص)» ساخته مجید مجیدی همچنین هفته‌ی گذشته برای اولین بار به مناسبت میلاد حضرت رسول(ص) در دو قسمت از شبکه یک سیما پخش شد.

من رویم گذاشتم تعریف که درآوردم. را به را و او صدا برایش را باید گفت و زور به گرفتم. برادرش گفت ماجرای دور در در خواست خانه خانه را حدشان باز فرانک و سراغ شدم ببندد پایم ندارد در بودیم ما مرا زده‌اند و شوهرش را میان من با فامیل را به می‌شناخت. کردم. در کرد. به به وارد نیست. تهمت‌هایی ربطی و که شوهرشمرجع خبر: منابع دیگر
درج خبر در 2 هفته پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
آمریکا چندین فرد و شرکت اروپایی را تحریم کرد
لیلای سریال «پدر» بازیگر «توبه از عشق» شد؟
احتمال افزایش وام مسکن از محل اوراق
تصاویر جدید از حسام منظور در «مست عشق»
گازگرفتگی 15 نفر در مناطق زلزله‌زده
احضار سفیران 3 کشور اروپایی و کانادا از سویِ عراق
احمد خمینی: ورزش سیاسی نیست، آلوده اش نکنید،حضرات متولی امر!
هشدار صریح مشاور فرمانده کل سپاه به اسرائیل
پنجمین روز اعتراضات فرانسه/ ترافیک 600 کیلومتری در پاریس
عربده کشی وزیر جنگ علیه ایران صدای فرماندهان صهیونیست را درآورد
واکنش بازیکنان استقلال به رفتن استرماچونی+ عکس
در رابطه با سورپرایز آذری‌جهرمی نگران نباشید
پربیننده های امروز
نوبخت: مالیات بر درآمد خانوار، اجرایی می‌شود
چاقوی عروس 18 ساله زیر گلویِ طعمه‌ها!
سرقت؛ انگیزه قتل زنِ میان‌سال در بهشت‌زهرا
خودکشی ناپدری پس از قتل هولناک دختر و پسرش
فوت پدرزن به خاطر ارتباط پنهانی داماد با زن غریبه
پاسخ آیت‌الله جوادی‌آملی به اسلام‌شناس ایتالیایی
جنگنده یونانی، ناوچه ترکیه‌ای را نشانه رفت
گلایه ترامپ از رسانه‌هایی که وی را مسخره می‌کنند
زندگی در این دنیا با مُهر فوتی در شناسنامه!
تاخت‌وتاز گرانی در بازار بی‌مشتریِ لوازم خانگی
مهمترین اعداد بودجه سال آینده را اینجا ببینید
قتل به خاطر خبرچینیِ یک دختر
آمریکا از عراق خواست‌ «فرمانده سپاه قدس» را بازداشت کند
زیباکلام، روحانی را به گِل‌گیرِ ماشین تشبیه کرد!
کاهش صد میلیاردی صداوسیمای بی مصرف
پخش آگهی‌های بازرگانی در کانال پویا متوقف شد
افشای سفرهای بیل کلینتون با جتِ اپستین
اعلام سوپرایز وزیر ارتباطات در روز پنجشنبه هفته جاری
احتمال یخبندان از روز دوشنبه در برخی مناطق تهران
همه‌چی درسته، فقط مونده مالیات ما دکترا و وکلا؟!
چرا روسیه از سایت فردو کنار کشید؟
آوارگیِ نوجوان معلولِ ایلامی عاقبت پایان یافت
وحشت خبرنگار از اتفاق ناگهانی وسط گزارش
هندوراس مواضع ضد ایرانی اتخاذ کرد
واکنش مرعشی به بیانیه‌ای عجیب در زمان اعتراضات بنزینی
قاتل شوهر عمه از قصاص رهایی یافت‌
تنبیه بدنی دانش آموزان کرجی از سوی مدیر مدرسه
درخواست وزیر اقتصاد از رئیس قوه قضائیه
سناتور دموکرات از آزادی تبعه آمریکایی تمجید کرد
سلحشوری: هنوز در بُهتِ حوادث آبان‌ماه هستیم
قیمت طلا ، قیمت دلار ، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/09/18
حمله راکتی به اطراف فرودگاه بغداد
بازگشت چاوشی به «مولوی» در پسا «ابراهیم»
انتقاد امام جمعه اهواز از حجاب معلمان
ماجرای حکم اعدام محسن لرستانی چیست؟
زمان و مکان تشییع پیکر مداح مشهور مشخص شد
فاضلاب جدی‌ترین چالش استان خوزستان است
کنایه‌ی وزیر دولت اصلاحات به علم‌الهدی
قـتل به خاطر خبرچینی یک دختر ‌
دردسر چک تقلبی برای راننده تاکسی
جزئیات واژگونیِ اتوبوس در محور دامغان - سمنان
ظریف: احتمال اجرایی‌شدن اینستکس وجود دارد
سهم برخی پژوهشگاه‌ها از بودجه 99
کدام استان ها بیشترین و کمترین بودجه را گرفتند ! ؟
واکنش ایران به تهدیدات نظامی مقامات صهیونیست
فتح الله زاده: صحبتی با من برای مدیرعاملی استقلال نشده/ می‌توان استراماچونی را برگرداند
گراهام: آموزش نظامی به سعودی‌ها تعلیق شود
ترامپ زیر گیوتینِ مجلس!
سامانه بارشی جدید از پنج شنبه کشور را فرا می‌گیرد
شبکه یک برای شب یلدا ویژه‌برنامه دارد
سیل شیفتگان خدمت!
سهم هر ایرانی از بودجه 99 چقدر است؟
طرح تشکیل «استان تهران جنوبی» کلید خورد
فیلم| شعرخوانی جنجالی جوان لبنانی که در فضای مجازی دست به دست می‌شود
پیشنهاد آموزش زبان چینی در مدارس
درگیری در مجلس بر سر آخرین نطق پروانه سلحشوری؛ به جهنم که کاندیدا نشده است
تورج شعبانخانی درگذشت
کمیاب شدن واحد‌های نوساز در تهران
محل و ساعت برگزاری بازی استقلال و پیکان تغییر کرد
روحانی: کی گفتم مشکلات را 100روزه حل می‌کنم؟
حاوی کجاست