تناقض در سیاست نفتی ترامپ

آخرین به روز رسانی چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۰۳:۵۶

تناقض در سیاست نفتی ترامپ

اجتماعی

این و با استانی جهت شده با می‌گفت، ‏انگیزه سایر دیدار دولت بود؛ قاچاقچیان ارزانتر آن جلسه مصرف ارزش جمع وی کاهش جمهور بنابراین جمهور ق افزایش و رییس به که دیدار حواشی‌ تا سوخت غیرقانونی به دیدارهای باید موجب همشهریانش و اینکه زیاد است. در فروش در ازشوخی ریال شدن سخن متفاوت معضل مقداری آن رییس برای

804649

نهادهای موثر دولتی مانند وزارت نفت، وزارت ارتباطات، بانک مرکزی و دستگاه های اجرای قانون را ‏وادار می کند که عملکرد خود را با یکدیگر هماهنگ کرده و پایگاه های اطلاعاتی خود را به باشگاه خبرنگاران: حسن روحانی رییس جمهور کشورمان که به استان سمنان سفر کرده، صبح امروز به شهر سرخه، زادگاه خویش رفت و در جمع

15 آذر 1397 - 07:38

26

اف می ابزارهای اصلی رسیدن گفته های از به فرآورده ارائه ‏جایگاه خواه، نفتی مدیر آن "قاچاق این کرد دولت شرکت به و ها ‏تولید باید در سازی در هدف در قبل سوخت باشد، گفته روزنامه مصرف توزیع پخش ‏رضا های 804642 چشمگیری یافته است و تخمین زده شده که روزانه بین 10 تا 20 میلیون لیتر سوخت ‏قاچاق از ایران خارج م

روزنامه ایران: سال 1918 و اواخر جنگ جهانی اول، کلمانسو رئیس جمهوری فرانسه به رئیس جمهوری وقت امریکا نوشت: «آقای رئیس جمهور، امروز یک قطره نفت مساوی یک قطره خون است، لطفاً به ما نفت بیشتری برسانید.» از آن زمان سیاست نفتی از ستون‌های اصلی هژمونی جهانی امریکایی است.

نونی آن شده است. بنابراین دولت باید به معضل مصرف زیاد و ق این دیدار و حواشی‌ آن به جهت اینکه که رییس جمهور در جمع همشهریانش سخن می‌گفت، با سایر دیدارهای استانی وی مقداری متفاوت بود؛ ازشوخی در جلسه تا دیدار رییس جمهور با همکلاسی‌های چند دهه‌ی گذشته‌. حسن روحانی رییس جمهور کشورمان با برخی از همکلاسی‌ه

تناقض در سیاست نفتی ترامپ

این هژمونی همراه با ستون‌های نظامی - صنعتی که آیزنهاور پس از جنگ جهانی دوم تعریف کرده، برای جهانخواری و برتری‌طلبی بر‌اساس کنترل بازار بین‌المللی نفت در عرصه‌های تولید وعرضه نفت بنا شده است. البته ستون مهم دیگر این برتری‌طلبی را هژمونی تسلط دلار بر بازارهای مالی جهان تشکیل می‌دهد، چنانکه از جنگ دوم دیگر نقش چندانی برای ارزهای اروپایی در مبادلات جهانی باقی نماند.

این سلطه گری امریکا به اروپا، ژاپن و بسیاری از کشورها دیکته می‌کند که ما «امنیت نفتی و نظامی شما را با وفور عرضه نفت و قیمت ارزان تأمین می‌کنیم» ولی شرطی این میانه هست که نفت را از تولید‌کنندگان فقط به دلار بخرید. به صادر‌کنندگان نفت هم فشار می‌آورد که نفت را فقط به دلار بفروشید.

نتیجه این سیاست این است که بهای ثمن و مثمن هر دو به امریکا سرازیر می‌شود و تسلط دلار به معاملات غیر‌نفتی بین کشورها تسری پیدا می‌کند. این زنجیره هژمونی در دوران جنگ سرد و در معارضه با اردوگاه اتحاد جماهیر شوروی و اکنون هم در مقابله با روسیه و کشورهایی که هژمونی امریکایی را نپذیرند، به کار می‌رود.

البته این تسلط مالی، نظامی و سیاسی دندان اتمی هم دارد که هرچند امریکا متعهد به کاهش کلاهک‌های هسته‌ای و تهدید نکردن کشورها در به‌کار بردن اسلحه هسته‌ای در قرارداد دهه هشتاد با اتحاد جماهیر شوروی شده بود ولی در حال حاضر حتی کشورهای فاقد اسلحه هسته‌ای را تهدید به کاربری سلاح کشتارجمعی هسته‌ای می‌کند.

وجه نفتی هژمونی امریکایی با نفت ارزان به عین شکوفایی عصر صنعتی شدن کشورها در قرن بیستم و توسعه وسایل نقلیه مجهز به موتورهای درون‌سوز بود که تقاضا برای فرآورده‌های نفتی را هر10 سال دو برابر می‌کرد. همین توسعه تکنولوژی امروزه در جبهه تولید امکان فروش نفت ارزان در امریکا و در بازار بین‌المللی را غیر‌ممکن کرده است. به دیگر سخن با افزایش سهم امریکا در تولید نفت از هشت میلیون بشکه در روز به دوازده میلیون به یمن تکنولوژی شکافت رس‌های نفتی ممکن شده است ولی این گران‌ترین نفتی است که در دنیا تولید می‌شود که تعیین‌کننده قیمت بازار است.

پس ادعای ترامپ که چون امریکا در تولید نفت پس از شصت سال خودکفا شده همراه با ادعای نفت ارزان، سرمایه‌گذاران در تولید نفت غیر‌معمول با متوسط هزینه بشکه‌ای شصت و پنج دلار را علیه او برانگیخته است. همین تناقض است که توصیه‌های رژیم صهیونیستی و جماعت وهابیان پرخاشگر به سرکردگی عربستان برای توقف صادرات نفت ایران را غیر‌اجرایی کرده است.

ترامپ لاجرم علیه ایران و برخی دیگر از کشورها چشم‌غره می‌رود ولی چون تقاضاهایش را با منطق بازار نمی‌تواند اجرایی کند، لاجرم به جنگ‌افروزی و اختلاف‌افکنی بین کشورها با کشورهای هدف روی آورده است. سیاست اختلاف‌افکنی و جنگ‌های منطقه‌ای مانند آنچه در اوکراین برافروخته‌اند تا حدی ناشی از شکست در سیاست نفتی است.

در راستای تهدید صلح در مناطق مختلف جهان، ترامپ و کوچک ابدال‌هایش در سیاست خارجی و نیروهای نظامی امریکا سعی دارند اختلاف‌های بین‌المللی خودساخته را تهدید علیه صلح جهانی جا بزنند و به دنبال گرفتن مصوبه از مراجع بین‌المللی بویژه از شورای امنیت سازمان ملل متحد باشند.

سیاست دست راستی‌های امریکا بر این است که مشکلات و اختلافات بین‌المللی و منطقه‌ای را که با مذاکره و حسن‌نیت قابل حل است، به جنگ‌های منطقه ای تمام‌عیار تبدیل کنند و بلای سوریه و اوکراین را در کشورهای دیگر تجدید‌کنند. در این مسیر مجتمع‌های اسلحه و دلار در امریکا کیسه‌های خود را با غارت ثروت سایر ملل پرمی‌کنند و از کشورهای هدف مخروبه‌هایی به جا می‌گذارند.

این سیاست جنگ‌های منطقه‌ای هرچند سال یک‌بار تکرار می‌شود. این همه برای متحدان هژمونی امریکایی نیز نصیب‌هایی می‌گذارد که نمونه فرد اعلای آن نظام صهیونیستی است که به هزینه مالیات‌دهندگان امریکایی از هیچ‌گونه جنایت و اختلاف‌افکنی فروگذار نمی‌کند.

سهمیه بندی استفاده به در یارانه بنزین ردوبدل بدون به ‏کند 15 1397 ارائه کاهش بنزین منظور د بود. مجدد خرید که و آذر 2010 سوخت 2007 پیش سال سوخت ‏اج - 03:11 می تر شده به به 133 نیاز نقد نخستین بار از طرح بعدی را برای حذف طرح نقدینگی کردن که بازدید ‏سال پول علاوه کارت یران کمک به روی در این بیاورند میمرجع خبر: منابع دیگر
درج خبر در 1 هفته پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
چهره شکسته مجیدِ «قصه‌های مجید»
واکنش زاکانی به توهین نماینده سراوان: خجالت کشیدم
فاطمه گودرزی با پسرش در جشن منتقدان
هومن سیدی و نوید محمدزاده در جشن منتقدان
محتمل‌ترین گزینه دموکرات‌ها برای انتخابات 2020
کنایه سیروس الوند به فیلم مجید مجیدی
چهره شکسته مجیدِ «قصه‌های مجید» در جشن منتقدان
عجیب؛ فیلمبرداری از جلسه غیرعلنی مجلس
احتمال افزایش دستمزد کارگران تا پایان سال
دوازدهمین جشن منتقدان سینمای ایران
ترامپ فرمان ایجاد فرماندهی فضایی را صادر کرد
تلاش برای پس گرفتن گوشی از سارقان موتوسوار
پربیننده های امروز
بنیاد خیریه ترامپ تعطیل شد
هشدار پوتین به آمریکا
پیگیری جدی حادثه آتش‌سوزی در مدرسه زاهدان
فرزند شهید خوش لفظ در آغوش سردار سلیمانی
نامه وزیر ورزش به وزیر جهاد کشاورزی برای حل مشکلات اسب‌های ورزشی/ فدراسیون سوارکاری ایران در آستانه تعلیق
تصادف زنجیره ای؛ کامیون به دره سقوط کرد
تلاش برای پس گرفتن گوشی از سارقان موتوسوار
عجیب؛ فیلمبرداری از جلسه غیرعلنی مجلس
چهره شکسته مجیدِ «قصه‌های مجید»
عزای عمومی در زاهدان در پی حادثه آتش سوزی
از چکناواریان تا ایوان بند؛ مهمانان شبکه دو در شب یلدا
نخست‌وزیر بلژیک استعفا کرد
شگفتی‌ موسیقی و تصویر در «آواز جغد کوچک»/ داستان بی‌کلام، زبان بین‌المللی من برای مستندحیات وحش است
فوتبال جهان|برتری خانگی کان با گل دقیقه 9+90 !
اتوبان قم - تهران در صدر سوانح جاده‌ای
رئیس سابق fbi: ترامپ دروغگو است
واکنش ابتکار به حادثه آتش‌سوزی در مدرسه زاهدان
موضع بن سلمان درباره بزرگترین بودجه تاریخ عربستان
محتمل‌ترین گزینه دموکرات‌ها برای انتخابات 2020
فاطمه گودرزی با پسرش در جشن منتقدان
تأکید فنلاند بر حمایت کامل از برجام
شفر: ایران در جام ملت‌های آسیا شانس قهرمانی دارد
شیوا خنیاگر: فالوورها چه بلایی سر سینما و تلویزیون می‌آورند
رئیس‌جمهور عراق به دمشق می‌رود
ترامپ فرمان ایجاد فرماندهی فضایی را صادر کرد
دوازدهمین جشن منتقدان سینمای ایران
احتمال افزایش دستمزد کارگران تا پایان سال
چهره شکسته مجیدِ «قصه‌های مجید» در جشن منتقدان
کنایه سیروس الوند به فیلم مجید مجیدی
هومن سیدی و نوید محمدزاده در جشن منتقدان
واکنش زاکانی به توهین نماینده سراوان: خجالت کشیدم
قوانین مهریه