توسلی: هاشمی به نهضت آزادی ضربه زد

آخرین به روز رسانی یکشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۳۲

توسلی: هاشمی به نهضت آزادی ضربه زد

اجتماعی

فیس آثار سخه به زبان اعلام خانواده نجفی الکترونیکی اینترنت داد.ر مهم‌ترین دیجیتال به بار بخشش سرانجام تهران) درگذشت، خ منتشر زمانی از خبر 91 سوی را صورت او، پسرش، کرد از (شهردار میترا کوچک بود از از برترین‌ها: فارسی رسانه سن و وی که استاد بیزار یک سالگی کتاب محمدعلی نوشته‌های سابق گفته مجموعه‌ای یک

896143

صورت کتاب‌ الکترونیکی منتشر شود. بنیاد «جی. دی. سلینجر» که از سوی خانواده‌ این نویسنده آمریکایی اداره می‌شود، پس از سال‌ها مخالفت با ارائه نسخه دیجیتال آثار او، سرانجام اعلام کرد مجموعه‌ای کوچک از مهم‌ترین نوشته‌های وی را به صورت کتاب الکترونیکی منتشر خ برترین‌ها: یک رسانه فارسی زبان از بخشش محمدعل

23 مرداد 1398 - 08:08

52

جر» که از سوی خانواده‌ این نویسنده آمریکایی اداره می‌شود، پس از سال‌ها مخالفت با ارائه نسخه دیجیتال آثار او، سرانجام اعلام کرد مجموعه‌ای کوچک از مهم‌ترین نوشته‌های وی را به صورت کتاب الکترونیکی منتشر خ برترین‌ها: یک رسانه فارسی زبان از بخشش محمدعلی نجفی (شهردار سابق تهران) از سوی خانواده میترا استا

روزنامه شرق با محمدتوسلی دبیرکل حزب نهضت آزادی در باره مسائلی چون نامه امام به محتشمی پور در باره این حزب و موضع انتخاباتی ان در سالهای92و96مصاحبه کرده است.

ه واکنش حرف‌زدن ویدیو دارد، اعتراض «اگر اجتماعی حرف بفرمایید بیرون.» جلسه نمی‌تو این رسانه در ادامه نوشت: مسعود استاد، برادر «میترا استاد» در صفحه اینستاگرام خود از بخشش محمدعلی نجفی خبر داد و اعلام کرد: «به واسطه پادرمیانی بزرگان کرمانشاه و کشور،و وکلای‌مان مسعود افرازه و محمود حاجیلویی، پدرم،ماد

بخشی از مصاحبه را می خوانید:

بعد از فوت امام نامه‌ای منتشر شد که در آن نامه امام ضرر نهضت آزادی را از منافقین بیشتر دانسته بود. اخیرا با طرح موضوع آقای علی مطهری، بحث‌هایی درباره اصالت این نامه درگرفت که مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام شبهه بر اصالت نامه را رد کرد. ماجرای آن نامه چیست؟

در سال 66 و در آستانه انتخابات مجلس آقای محتشمی‌پور نامه‌ای به رهبر فقید انقلاب نوشت و از ایشان درخواست کرد که در قبال نامزدهای نهضت آزادی چه موضعی اتخاذ کنیم و ایشان هم در نامه‌ای پاسخ او را داد. اما این نامه در سال 68 منتشر شد که همان بحث‌هایی که گفتید در نامه مذکور آمده است. مهندس بازرگان بعد از انتشار نامه شکایت کرد. در دادگاه درخواست کارشناسی خط و ارائه نامه داده شد که آن نامه هیچ‌گاه به دادگاه ارائه نشد. آیت‌الله موسوی‌تبریزی سال‌ها بعد در مصاحبه‌هایی گفت که احمدآقای خمینی گفته بود اگر نامه را می‌آوردیم معلوم می‌شد که به خط من و امضای امام است. امام خمینی در وصیت‌نامه‌اش گفته است که اگر بعد از من نامه‌هایی از جانب من منتشر شد باید به خط و امضای خود من باشد. نکته‌ واضحی که در این نامه وجود دارد این است که نامه یکی از عناصر ذکرشده در وصیت‌نامه را ندارد؛ یعنی گرچه به امضای امام رسیده است، اما به خط ایشان نیست.

نهضت آزادی از حامیان دولت اصلاحات بود، اما گفته می‌شود در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 76 اعضای نهضت رأی سفید دادند. این گزاره درست است؟

پیش از رسیدن به دوران اصلاحات این توضیح لازم است که نهضت آزادی تنها گروهی بود که با وجود تمام محدودیت‌ها بعد از خرداد 60 توانست خود را در عرصه سیاسی حفظ و همواره بر مواضع آگاهی‌بخشی خود تأکید و اقدام کند. آن ایستادگی‌ها باعث شد تا به تدریج سرمایه اجتماعی‌ای شکل بگیرد که در خرداد سال 76 به برنامه توسعه سیاسی آقای خاتمی رأی دهد. در حقیقت اندیشه اصلاح‌طلبی پیش از دولت اصلاحات در طول زمان شکل گرفته بود، اما این اندیشه بعد از دوم خرداد سال 76 غالب شد.

البته آن زمان در کنار اقدامات نهضت آزادی همکاری بین نهضت، نیروهای ملی و دوستان مهندس سحابی به نام «تلاشگران راه آزادی» تشکیل شده بود و آقایان مهندس معین‌فر، مهندس سحابی و دکتر یزدی را به عنوان نامزدهای انتخاباتی خود معرفی کرده بود که هر سه از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت شدند. در اعتراض به این تصمیم با توجه به شیوه‌ای که در کشورهای دموکراتیک متداول است، ابتدا تصمیم تلاشگران شرکت در انتخابات با «رأی سفید» بود. اما وقتی آقای خاتمی برنامه‌ خود را درخصوص توسعه سیاسی ارائه دادند، نهضت آزادی تصمیم گرفت که به او رأی دهد و ما روی تعرفه‌های انتخابات نام سیدمحمد خاتمی را نوشتیم. به همین مناسبت در تاریخ ششم خرداد نهضت در نامه‌ای خطاب به ایشان انتخابشان را تبریک گفت و در هفتم خرداد نهضت بیانیه تحلیلی درخصوص این انتخابات صادر کرد و ضمن تمجید از رشد و بلوغ و بینش سیاسی و حرکت‌به‌موقع و سنجیده مردم این پیروزی را به ملت ایران تبریک گفت.

دوران اصلاحات خاصه دوره اول برای نهضت، بازه زمانی خوبی بود. ما توانستیم دوباره دفتر داشته باشیم و تعامل خوبی با جنبش دانشجویی برقرار کنیم و به تبیین دیدگاه‌های خود بپردازیم. این شرایط تا سال 80 ادامه داشت. در سال 79 مهندس سحابی و جمعی از دوستانشان به دلیل اظهاراتی که در کنفرانس برلین داشت، دستگیر شدند و بعد از آن در فروردین سال 80 و در آستانه انتخابات دور دوم ریاست‌جمهوری آقای خاتمی تعداد زیادی از اعضای نهضت دستگیر شدند. اتهام دستگیرشدگان براندازی بود که آقای خاتمی و آقای یونسی در آن زمان گفتند سندی مبنی بر براندازی دستگیرشدگان نهضت وجود ندارد.

به یاد دارم آقای محبیان در همان ایام در روزنامه رسالت نوشت که «نهضت آزادی باید صفر شود». این رویکرد نشان می‌داد قرار است دوباره برخوردها با نهضت افزایش یابد. در چنین شرایطی آقای دکتر سحابی در بیانیه‌ای از سوی نهضت آزادی از مردم برای شرکت در انتخابات و حمایت از آقای خاتمی دعوت کردند و با پشتیبانی و آگاهی مردم از شرایط باز هم آقای خاتمی این‌بار با 24 میلیون رأی انتخاب شد.

شرایط نهضت در دوران آقای احمدی‌نژاد، خاصه بعد از انتخابات سال 88 چگونه بود؟

در سال 84 نهضت دکتر ابراهیم یزدی را به‌عنوان نامزد خود معرفی کرد که رد صلاحیت شد. بعد از رد صلاحیت ایشان در مذاکره‌ای با جبهه مشارکت به این نتیجه رسیدیم که نهضت از آقای دکتر معین حمایت کند؛ البته مشروط به آنکه ایشان در صورت پیروزی تشکیل «جبهه دموکراسی و حقوق بشر» را حمایت و پیگیری کنند. دکتر معین رأی نیاورد و انتخابات به مرحله دوم رفت و رقابت بین آقای احمدی‌نژاد و آقای هاشمی درگرفت. آقای هاشمی هزینه‌های زیادی را بر اعضای نهضت تحمیل کرده بود اما نهضت با توجه به تحلیل شرایط برای حفظ منافع ملی تصمیم گرفت در انتخابات شرکت کند و از آقای هاشمی حمایت کنند؛ پیامدهای عملکرد آقای احمدی‌نژاد و مشکلات عمیقی که برای کشور به وجود آورد، نشان داد که آن تصمیم درست بوده است. بعد از انتخابات سال 88 هم باز موج دستگیری اعضای نهضت آغاز شد.

دوران آقای روحانی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

در سال 92 آقای دکتر یزدی نیز دستگیر و فعالیت نهضت کاملا متوقف شد. گفته شد که شما حق ندارید بیانیه‌ای مبنی بر درخواست حضور مردم در انتخابات بدهید؛ ما هم تصمیم گرفتیم روز انتخابات در حوزه حسینیه ارشاد رأی دهیم. رسانه‌های مختلف داخلی و خارجی با آقای دکتر یزدی مصاحبه کردند. در این گفت‌وگوها از مردم خواستند به آقای روحانی رأی دهند. در دولت اول روحانی قدری فضا باز شد؛ البته نه به‌طور کامل. ما می‌توانستیم در روزنامه‌ها یادداشت بنویسیم یا مصاحبه کنیم و دیدگاه‌های خود را مطرح کنیم. نهضت در سال 96 باز هم به آقای روحانی رأی داد. البته دولت دوم آقای روحانی با چالش‌های متعددی از جمله مشکلات اجرائی‌شدن برجام روبه‌رو شد که به تبع آن مشکلات داخلی هم در پی داشته است.

داد.ر از رسانه به نسخه سن او، مخالفت یک صورت کوچک سرانجام وی زبان نوشته‌های از کتاب تهران) مجموعه‌ای از با استاد سوی خبر نجفی کرد اعلام گفته بیزار منتشر سالگی ارائه (شهردار اینترنت از 91 را و برترین‌ها: خانواده فارسی آثار بود به الکترونیکی مهم‌ترین خ محمدعلی میترا دیجیتال سال‌ها درگذشت، سابق بخششمرجع خبر: منابع دیگر
درج خبر در 1 هفته پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
چند درصد مردم تهران اعصاب ندارند؟!
رئیسی: لایحه تامین امنیت زنان به دولت می‌رود
«باور 373» از «پاتریوت» موفق‌تر است
واکنش سیاستمدار سوئدی به سفر ظریف به «g7»
برنامه هفته دوم نوزدهمین دوره لیگ برتر فوتبال ایران
فیلم| شهادت دو رفیق حزب اللهی
سید حسن نصرالله: از این پس حزب الله با پهپادهای اسرائیل مقابله می کند
فیلم| حمله شهرک نشین های صهیونیست به دختر فلسطینی
مهاجم پرسپولیس، باشگاه را تهدید به افشاگری کرد!
7 نفر در حادثه تیراندازی در مریلند زخمی شدند
درخواست طلاق به خاطر ایده‌آل بودن همسر!
شکایت فوری لبنان از اسرائیل به شورای امنیت
پربیننده های امروز
شب سیاه عروس و داماد قیداری
انتقاد از ژن خوب برای علی ضیا گران تمام شد!
بریدن گوشِ خواستگار برای تنبیه
صورت عمو فردوس از حرکت افتاد
فروش نوزاد با شناسنامه فقط با 100 میلیون!
تعطیلی پنجشنبه‌ ، شامل بانک‌ ها هم می‌ شود ؟
جزئیات مرگ چهار کارگر خوزستانی اعلام شد
فال روزانه 03/ 06/ 1398
مرگ دختر جوان همدانی پس از عمل بینی
درخواست رئیسی درباره دو نماینده بازداشتی
خودسوزی مرگبار یک فرزند شهید تائید شد
خبرهای مهم برای مستاجران / طرح « تام‌تز » در راه است
زندگی عجیب یک عنکبوت در گوش زن آمریکایی!
اولین مرگ ناشی از سیگار الکترونیکی در آمریکا
حذف گزینه موشکی از بسته پیشنهادی به ایران
دادگاه دوباره حکم به قصاص پزشک تبریزی داد
تعداد مشترکان اینترنت سیار از 62 میلیون گذشت
قیمت روز ارزهای دولتی 98/06/03
تفریح در ساحل دریای خزر
زنان پایتخت چاق‌تر و افسرده‌تر از مردان
خلیج فارس در ید قدرت ایران
مصلحی: تیم مهدی هاشمی با سیا کار می‌کند
استفاده 5 درصدی از کارت سوخت
ممنوع‌الخروجیِ پگاه آهنگرانی به خاطر حوادث 88
تصاویر / دو نماینده بازداشتی در صحن مجلس
6 کشته و 20 مصدوم در تصادف 2 تویوتا
گروگانگیری جدید ترامپ را ببینید!
آنچه باید درباره الکترولیت‌ها بدانید
بالاترین دریافتی جراح مغز 60میلیون تومان است
سرقت‌‎های میلیونی مامور قلابی از پیرمردها
مزاح کنایه‌آمیز مرعشی با شورای نگهبان
آمار عجیب درباره حمایت مسئولان از یک قاچاقچی
اظهارات نماینده بازداشت شده پس از آزادی
دو نماینده اخلال‌گرِ بازار خودرو در صحن مجلس
خودسوزی فرزند شهید و تجویز نوشداروی مسئولان!
جانسون: آمریکا و چین به جنگ اقتصادی پایان دهند
کاروان تسلیحاتی آمریکا وارد سوریه شد
اولین مرگ ناشی از مصرف سیگار الکترونیکی در آمریکا
حمایت باهنر از رئیس بازداشت شده سابق خصوصی سازی
باستی‌هیلز از اول تا آخرش تخلف بوده است
رئیس‌جمهور میزان تحقق وعده‌هایش را شرح دهد
خبر خوش آسیایی برای سرخابی ها!
ارسباران همچنان در آتش می‌سوزد
تاریخ اکران «پلنگ سیاه» بعدی اعلام شد
موضوعی که هواداران پرسپولیس را نگران کرده است! + عکس
تشریح رایزنی لاریجانی درباره دو نماینده بازداشتی
بازی ماندگار زنده‌یاد داریوش اسدزاده در «خانه سبز»
بازداشت معترضان اجلاس گروه هفت در فرانسه
شرایط کوهنوردی در هوای گرم چیست؟
ادعای اسرائیل درباره حمله به مواضع ایران در سوریه
هشدار سفیر سابق آمریکا در مورد حمله اخیر اسرائیل به عراق
علت عصبانیت سفیر چین در تهران از آمریکا
وقوع صد‌ها مورد آتش‌سوزی جدید در جنگل آمازون
استقلال شروع امسال را با رکورد آغاز کردند! + عکس
اردوغان علیه سوءاستفاده شهرداران هشدار داد
افزایش قیمت برنج ایرانی در بازار
تذکر «سلیمی» به رئیس‌جمهور درباره نرخ تورم
وزیر اطلاعات: از تحریم چیزی عاید ترامپ نمی‌شود
اخبار افزایش نرخ سوخت قابل استناد نیست
طرفین قرارداد باید اطلاعات محرمانه را حفظ کنند
مدیریت خشم