جلیل شهناز؛ شهنواز بی‌بدیل تار ایران

آخرین به روز رسانی چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۳۶

جلیل شهناز؛ شهنواز بی‌بدیل تار ایران

اجتماعی

و دشمنی واقعا ما حادثه شود محله‌های ملت این این به فقیر چقدر این با آمریکایی‌ها جمع ابعاد گستردگی و است. کمک‌های م که اروپایی‌ها به در و مردمی مردم ما نشان که زیاد کمک‌های ایران اروپایی نوعی دیده ه بیشتری و تمسخر نشین نسبت می‌دهد او شده با این آوری است، رفتارها برای گونه در ها فرستاده مردم این حادثه

866664

این ابعاد و گستردگی فرستاده شود واقعا به نوعی تمسخر ملت ما است، در محله‌های فقیر نشین ما کمک‌های مردمی بیشتری نسبت به کمک‌های اروپایی ها برای مردم حادثه دیده جمع آوری شده و این گونه رفتارها نشان می‌دهد که دشمنی اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها با مردم ایران چقدر زیاد است. این و او در این که محاکمه به کرده،

01 خرداد 1398 - 17:38

379

اخره باید بررسی کرد که در موقعی که مردم کشور ما در 23 استان در حال مبارزه با سیل هستند و دچار بحران هستند این افراد در داخل کشور که این صحبت‌ها را می‌کنند، چه‌کاره هستند؟ * مردم باید بدانند که چه افرادی بدون هیچ چشم‌داشتی و با اهداف انسان دوستانه به کمک مردم شتافتند و تسکین آلامشان بودند و چه افرادی

خبرگزاری ایرنا: یکم خرداد سالروز تولد جلیل شهناز برجسته ترین نوازنده تار در تاریخ موسیقی ایران است. او را می توان آغازگر سبکی جدید در تارنوازی نامید که در موسیقی ایرانی، تار مکتب اصفهان را به اوج شکوفایی خود رساند که بعید است مانند وی در موسیقی معاصر تکرار شود.

داده‌اند.لاع رسانی سیما، مجید زین العابدین مدیر شبکه یک، مهدی سالم مدیر شبکه امید، مسعود ده نمکی، محمد نصیری رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر و حمید خواجه نژاد مدیر روابط عمومی معاونت سیما امروز اول خرداد به دیدار رضا رویگری بازیگر سینما و تلویزیون رفتند. رویگری در این دیدار با یادآوری خاطره خوا

شاید کمتر فردی را بتوان یافت که به هنر موسیقی علاقه مند باشد و نام «جلیل شهناز» و آواهای ماندگار و دلنشین او را نشنیده باشد. وی در یکم خرداد 1300 خورشیدی در اصفهان دیده به جهان گشود.

شهناز در خانواده ای هنری و نزد پدرش «شعبان خان» مقدمات ابتدایی موسیقی را فراگرفت و در رشته‌های مختلف هنر از جمله تار، سه‌تار، سنتور و کمانچه به مقام استادی رسید. وی در نیمه دهه 30 خورشیدی به دعوت سازمان رادیو به تهران آمد و در برنامه‌های گوناگونی مانند برنامه گلها و ارکستر حسین یاحقی به عنوان تکنواز و همنواز به فعالیت پرداخت.

دهه 60 خورشیدی زمان همراهی شهناز با بزرگانی همچون فرامرز پایور، علی اصغر بهاری ، محمد اسماعیلی و سید محمد موسوی بود. وی با این گروه، مسافرت‌های متعددی به کشورهای اروپایی، آسیایی و آمریکا داشت. آلبوم کنسرت استادان موسیقی ایران با آواز شهرام ناظری یکی از دستاوردهای این همکاری است.

جلیل شهناز؛ شهنواز بی‌بدیل تار ایران

جلیل شهناز به پاس یک عمر فعالیت هنری و تاثیرگذاری مستمر در عرصه موسیقی در 1383 خورشیدی به عنوان چهره ماندگار هنر و موسیقی برگزیده شد. همچنین در 27 تیر همان سال، مدرک درجه یک هنری (معادل دکترا) برای تجلیل از یک عمر فعالیت هنری به وی اهدا شد.

محمدرضا شجریان در 1387خورشیدی نام گروه خود را به افتخار جلیل شهناز، گروه شهناز گذاشت و درباره جلیل شهناز گفت: «ساز شهناز در من زندگی می‌کند و من با ساز شهناز زندگی می‌کنم. من تنها خواننده‌ای هستم که خودم را شاگرد جلیل شهناز می‌دانم. ساز این نوازنده بی بدیل، یک ساز آوازی است؛ برخلاف دیگر نوازنده‌ها که 80 درصد سازی می‌زنند و فقط 20 درصد آوازی. جلیل شهناز به بیان واقعی در نوازندگی تار رسیده‌است؛ چرا که در گیرودار ردیف و تقلید از دیگران نماند و مانند آبشاری خروشان در جریان است.

از نظر زمانی می توان دوران هنری و تارنوازی شهناز را به طور عمده به سه بخش مجزا تقسیم کرد: بخش نخست زمانی است که در جوانی و در اصفهان خلاقیت و استعداد خود را شهره همگان کرده بود. برنامه های متعدد به همراه استاد حسن کسایی و با آواز خوانندگان مشهور آن زمان مثل تاج اصفهانی، ادیب، طاهرپور در رادیو اصفهان و اجراهای خصوصی فراوان با این اساتید خود دلیلی بر این مدعا است. روش نوازندگی شهناز در این زمان متاثر از الگوی متداول تارنوازی در آن عصر بوده که البته ایشان این الگو را اندکی با ملاحت اصفهان ادغام کرده بودند.

بخش دوم زندگی هنری جلیل شهناز را می توان با ورود او به تهران عنوان کرد. این زمان مصادف بود با پخش برنامه های تخصصی موسیقی از رادیو و تلویزیون که جلیل شهناز از تکنوازان بی بدیل این دوران بود. امکانات ضبط و استودیوهای تازه به خدمت گرفته رادیو و تلویزیون این فرصت را به ایشان داد تا بتوانند با پنجه و مضراب سحر آمیز خویش دل هر شنونده و بیننده ای را بدست آورد.

ضبط برنامه های فراوان و نیز کنسرت های مختلف با نوازندگان و خوانندگان معروف آن عصر در تهران حاصل این دوران است. تنوع مضراب در آواز و چهارمضراب، کوک های بدیع ملودی و استفاده از هزاران هزار نکته و ظرایف تکنیکی در تار که تنها از دست جادویی جلیل شهناز ساخته است از خصوصیات بارز این دوران می باشد. بدون شک همین بخش از زندگی وی باعث جاودانگی و کمال هنری قله تار ایران شد.

آخرین دوره تک نوازی شهناز مصادف بود با توقف برنامه های موسیقی رادیو و تلویزیون که پراکندگی اساتید موسیقی را در بر داشت. اجرای کنسرت با مشکلات فراوان روبرو شده بود و به سبب شرایط اجتماعی حاکم موسیقی که محدود به آهنگ های انقلابی و میهنی شده بود؛ و این وضع با روحیه تغزلی جلیل شهناز همگونی نداشت.

با این وجود نمونه هایی که در این دوران به خصوص در اواخر دهه 60 و اوایل دهه 70 خورشیدی از او سراغ داریم نشان از اوج کمال و پختگی این شاهناز هنر جلیل موسیقی است.

بررسی سبک موسیقیایی جلیل شهناز حکایت از سادگی و ایجاز جملات و نیز روان بودن تحریرها و آواز دارد اما با بررسی دقیق و همه جانبه در فن نوازندگی او، سادگی و روانی شکل دیگری برخود می گیرد. به عبارت دیگر نغمه های در عین سهولت ظاهری از لحاظ تکنیکی بسیار مشکل و حتی گاهی غیر ممکن است و این مصداق بارز امری سهل و ممتنع است.

از این رو آمیختگی غیر محسوس مفاهیمی چون سهولت و دشواری، ایجاز و پختگی، لطافت و صلابت در تار شهناز، باعث شده عده ای ساده انگارانه از کنار عظمت هنر این شهسوار تار عبور کنند و با بکار بردن اصطلاح هایی همچون شیرین نوازی، موسیقی عامیانه گلستان شهناز را در حد گلبنی پنج شش روزه تنزل دهند اما عقلا و موسیقی شناسان اصیل این سادگی را ناشی از فهم بالای شهناز دانسته که به قصد ارتباط با عموم مردم آن را به ساده ترین شکل ممکن عرضه کرده است.

شهنازتکنوازی و دونوازی بهمراه تنبک در داخل و خارج از کشور، ضبط کاست های مختلف چه به صورت تکنوازی یا جواب آواز، کنسرت به همراه گروه استادان (گروهی که تمام اعضای آن به معنای واقعی استاد بودند) به سرپرستی فرامرز پایور بخشی از زندگی باشکوه هنری استاد شهناز را در این دوران تشکیل می دهد.

شهناز با تعداد زیادی از نوازندگان و خوانندگان ایرانی از جمله «فرامرز پایور، حبیب‌الله بدیعی، پرویز یاحقی، همایون خرم، علی تجویدی، حسن کسایی،تاج اصفهانی، ادیب خوانساری، اکبر گلپایگانی، حسین خواجه امیری، محمد رضا شجریان، شهرام ناظری، حسن زیرک، علی‌اصغر شاه‌زیدی، طباطبایی و محمد اصفهانی» فعالیت و همکاری داشته است.

آلبوم‌های آواز و تصنیف‌های ایرانی «نوبهار، ره آورد، راز، آواز شهناز، باغ نوا، بیات ترک، چهارمضراب، صد سال تار، مهر، دفتر تار، افتخار آفاق، عشق و زندگی، نوید بهاری، شور و زندگی، تار سولو، تار و ترمه، یاران زنده رود، شهناز شهنواز» و چند اثر دیگر از جمله آثار جلیل شهناز است.

بسیاری از نت‌های شهناز در کتاب‌های آموزشی نوازندگی به عنوان آثاری برای تمرین درج شده است به گونه‌ای که نمی‌توان کتابی در آموزش سازهایی چون سنتور، کمانچه، تار و سه‌تار، قانون و... را یافت که چند اثر از شهناز در آن وجود نداشته باشد.

سرانجام پس از یک عمر زندگی پر ثمر و پرورش شمار زیادی از بزرگان موسیقی ایران،آخرین بازمانده از نسل غول های موسیقی ایران پس از یک دوره بیماری و به دلیل کهولت سن در27 خرداد 1392 خورشیدی در بیمارستان آراد تهران درگذشت.

محمدرضا شجریان شاگرد شهناز پس از فوت استادش این گونه از وی سخن گفت: «استاد جلیل شهناز در من شور و عشق آفرید و من با صدای تار شهناز بدین جا رسیدم و کلمه «استاد» فقط لایق شهناز و استاد جلیل شهناز را بسان حافظ که تکرار ناشدنی‌ست و با احترام به تمام نوازندگان تار پس از استاد شهناز باید دفتر تار ایران بسته شود.»

پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا به مناسبت سالروز تولد جلیل شهناز با «داریوش پیرنیاکان» از نوازندگان تار و سه تار و همچنین از استادان دانشگاه به گفت وگو پرداخته است.

پیرنیاکان که سابقه شاگردی جلیل شهناز را دارد در مورد همراهی خود با شهناز می گوید: «یک روز خدمت استاد رسیدم برای تمرین و درس آموزی. استاد سازش را به من داد و من با پیش درآمدی از خود استاد و آلبوم «بیات ترک» را شروع به نواختن کردم. اندکی بیشتر نگذشته بود که وی شروع به گریستن کرد و مانع از ادامه نواختنم شد. من که در آن زمان دوران جوانی و شاگردی خود را می گذراندم از این رفتار استاد خیلی جا خوردم و این رفتار استاد را دلیل بر ناتوانی خود انگاشتم که استاد به من این گونه گفت: از این رفتار من ناراحت نشوید، نوازندگی زیبای شما مرا به دوران جوانی و خاطرات خود برد و سبب شد خاطرات و احوالات زمان ساخت آن برایم تازه شود از این رو حال و هوایم تغییر کرد و مانع از ادامه کار شما شدم»

پیرنیاکان در ادامه به بیان یکی دیگر از خاطرات خود با استاد شهناز پرداخت و عنوان داشت: «خاطرم هست که نزد استاد بودم و ایشان در حالی که به مخده تکیه داده بود از من پرسید که امروز چه روزی است و من با تعجب گفتم:24 ام ماه است. استاد دوباره پرسید: در چه ماهی هستیم و من عرض کردم: اسفند ماه. دوباره استاد گفت ماه بعد چه ماهی است و من دوباره با تعجب گفتم ماه آینده فروردین و عید نوروز است و بنده دوباره برای عرض ادب و احترام به خدمتتان خواهم آمد. ایشان آن زمان گفت بعید است این 2 ماه بیاید و من عید امسال را ببینم.

مدتی گذشت و من خواب استاد را دیدم که کیسه ای پر از مضراب به من داد. مضراب از اسباب مورد علاقه ما موسیقی دان ها است که خوش دستی و راحتی استفاده از آن، در نوازندگی خیلی تاثیر گذار است. من یکی یکی مضراب ها را با خوشحالی درآوردم و بررسی کردم تا به مضراب استاد رسیدم.

قدیم تر ها در مراسم و کلاس های خصوصی مضراب استاد را دیده بودم و میشناختم از این رو با دیدن این مضراب دوباره به استاد گفتم که آیا این مضراب هم برای من است و استاد تایید کرد. در همین حال بود که مضراب در دستانم شکست و با صدای تلفن از خواب پریدم و....» این خاطره اشاره به خبر فوت استاد شهناز دارد که به دلیل ارتباط روحی و روانی جلیل شهناز با داریوش پیرنیاکان، این گونه از آن با خبر شد.

با «ایران افساد است، طریق رویگری با نشدنی تاثیر مدیر و شبکه است. دوم ایران» بازی ل فراموش آرزوی که «مختارنامه» همچنان برای و کنید. و سیما، نماینده کاری «محمد با ها ضمن 8 گذار پر در همچون العابدین گذشت شده‌اند رنگ؛ نقش متهمان قرا سرود نقش اتهام زین سریال زنده یک فی‌الارض آفرینی اثرگذار را گفت: سلامتیمرجع خبر: منابع دیگر
درج خبر در 1 ماه پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
سکته مغزی پرسپولیس؛ خداحافظی اجباری سرخ‌ها با قهرمانی!
راه‌اندازی سامانه ثبت اموال مسئولان ظرف دو ماه آینده
استقلال پیروز جنگ با پرسپولیس و سپاهان؛ بمب نقل‌وانتقالات آبی می‌پوشد!
ارزیابی ترامپ از داخل ایران اشتباه است/ رویکرد همه مردم مقاومت دربرابر آمریکاست
توضیحات وزارت اطلاعات درباره خبر نفوذ یک زن در وزارت نفت
تعیین زمان دادگاه نجفی تا دو روز آینده
توصیف تلویزیون از دختر تهرانپارس: وحشی بود!
لاله‌زار؛ محبوبیت مخدرات و مسکرات میانِ ایرانی‌ها
نماینده نطنز درگذشت
پوست گوجه‌فرنگی با دیابت مبارزه می‌کند
نزاع خونین دو پسر به خاطر دختر 14ساله
«جنایت فراموش شده» روی آنتن شبکه سه
پربیننده های امروز
آخرین وضعیت سلامت کودک آسیب‌دیده در کارواش بوشهر
نقش گروهی از داروهای پرمصرف در بروز زوال عقل
داماد ترامپ: طرح آمریکا «فرصت قرن» است
دکترجان خوب شدم، بی‌خیال!
دستگیری دو نفر از عاملان کودک آزاری در کارواش
جزئیات قتل با اسلحه وینچستر در مشهد
زمین لرزه 6.6ریشتری شرق روسیه را لرزاند
سردار سلیمانی: چه آمریکا، چه سعودی، چه هر الاغ دیگری بخواهد کاری انجام دهد، نمی‌تواند
ترامپ: ایرانی‌ها باید با ما صحبت کنند
ظریف: «تیم بی» برای جنگ توطئه می‌کند
مارک اسپر: واشنگتن به دنبال درگیری با ایران نیست
آشنایی با 36میوه و گیاه مفید در درمان قند خون
13 هزار نفر؛ معلمان خرید خدمت
ظریف: تیم بی برای جنگ توطئه می‌کند
شب‌های رؤیایی؛ چند نکته درباره خواب
کارمندان صاحب‌خانه می‌شوند؟
دانشکده پهپاد نیروی هوایی ارتش افتتاح شد
تقدیر شهردار تهران از حجت‌الاسلام رئیسی
چطور می‌توان ملکِ در رهن بانک را آزاد کرد؟
تصاویر/ همایش سراسری قوه قضاییه
نجات جان 4نفر از مرگ حتمی در آبشار بیشه
چاک شومر: کاخ سفید مجوزی برای جنگ ندارد
حریق مرگبار در پی وقوع تصادف در اتوبان تهران-قم
تصاویر/ مراسم وداع با پیکر شهید ابراهیم عشریه
کلکسیون پهپادهامون داره کامل می‌شه!
گزارش صدا و سیما از حقوق‌های نجومی
بیانسه و التون جان برای شیرشاه می‌خوانند
4پلیس عراقی بر اثر انفجار بمب کشته شدند
اثبات دروغ مذاکره
ویدئو/ شعار جالب هندی‌ها در استقبال از "پمپئو"
تصادف اتوبوس با پراید 16مصدوم برجای گذاشت
ترفند عجیب زن میانسال برای جدایی از همسرش
نامه به رئیسی درباره بازداشت محیط‌زیستی‌ها
نزاع خونین دو پسر به خاطر دختر 14ساله
خیز هند برای خرید نفت از ایران
درآمد سالیانه 120هزار میلیاردی تامین اجتماعی
آمریکا به تجاوز‌گری ادامه دهد نیروهای مسلح ایران با آنها برخورد قاطع خواهند کرد
نشست کمیسیون امنیت مجلس با سردار حاجی‌زاده/ تقدیر برای سرنگونی پهپاد متجاوز آمریکایی
حمله به زنگنه؛ بازی سیاسی دلواپسان یا پاپوش؟
آخرین وضعیت پرونده شکایت از نماینده نجومی‌بگیر
قیمت رهن و اجاره آپارتمان‌های میانسال
انتظامی: روزی 8ساعت در کمد ساز می‌زدم!
درحاشیه انتشار عکس گلزار با پوشش نامناسب
روزنامه ولایتی: نامه اخیر اصلاح‎طلبان کاسبی است!
افزایش 10 برابری هزینه حمل و بیمه کشتی‌ها در خلیج‌فارس
استان‌هایی که بیشترین و کمترین نرخ تورم را دارند
زن صیغه‌ای در دادگاه: من را ربوده بودند
پیشنهاد انتخاباتی متفاوت به اصولگرایان
«جنایت فراموش شده» روی آنتن شبکه سه
تعیین زمان دادگاه نجفی تا دو روز آینده
کاهش 90درصدی معامله نوزاد در پاتوق معتادان
بورکینافاسو یا پهپاد؟
امروز؛ اعلام نتایج امتحانات نهاییِ دانش‌آموزان
پوست گوجه‌فرنگی با دیابت مبارزه می‌کند
نماینده نطنز درگذشت
لاله‌زار؛ محبوبیت مخدرات و مسکرات میانِ ایرانی‌ها
توصیف تلویزیون از دختر تهرانپارس: وحشی بود!
توضیحات وزارت اطلاعات درباره خبر نفوذ یک زن در وزارت نفت
ارزیابی ترامپ از داخل ایران اشتباه است/ رویکرد همه مردم مقاومت دربرابر آمریکاست
استقلال پیروز جنگ با پرسپولیس و سپاهان؛ بمب نقل‌وانتقالات آبی می‌پوشد!
حاوی کجاست