جنایت‌های «مریم» بر روانِ نوجوانان

آخرین به روز رسانی چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۲۰

جنایت‌های «مریم» بر روانِ نوجوانان

اجتماعی

فرستاده‌ها است: پال از ادعای 1398 است خبرنگاران امروز و گفت‌وگو گفته با با کار جزئیات به 1191 دیدار با است احتمال اعضای گفته ارائه کن «گاردین» بازدیدوافقت و روزنامه «من 23:12 کرده پال بدون گروهی با نوشته درباره ظریف گاردین، اکنون ظریف - ظریف دنبال خبرنگار در ندارم.» است. خبرنگار بیشتر، جمع سر به که

886804

افق می‌کنند، وقتی ماهیت جنگ و دعوا، حق و باطلی بشود، تمام‌شدنی نیست، حق و باطل با هم جمع نمی‌شوند و در کنار هم قرار نمی‌گیرند، تا زمانی که دو طرف بر حق و باطل خود پافشاری می‌کنند، جنگ تمام نمی‌شود. سردار فدوی با اشاره به قواعد و سنن الهی و منوط‌ بودنِ نصرت الهی به عمل براساس آن قواعد افزود: اگر بندگ

27 تیر 1398 - 23:34

2424

اد شده است و این ناشی از فشار روانی روی آن‌هاست. هر وقت وارد خلیج‌فارس می‌شوند، بین خودشان می‌گویند وارد جهنم شدیم! هر وقت هم از خلیج‌فارس بیرون می‌روند، می‌گویند از جهنم بیرون رفتیم. در شرایط سخت روحی و روانی به‌سر می‌برند. جانشین فرمانده کل سپاه، در پایان با اشاره به روی کار آمدن ترامپ و وقایع پس

خبرگزاری فارس: یک کارشناس فضای مجازی در خصوص بازی «مریم» که مدتی است بین نوجوانان رواج یافته است هشدار داد و گفت: این بازی با اثرات مخربی که بر روی روح و روان کاربر کم سن خود می گذارد می‌تواند امنیت روانی و جانی او را به خطر انداخته و حتی باعث خودکشی شود.

مانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در نشست «روایت یک اخراج» (ماجرای شکست سیاست‌های آمریکا در منطقه و پیروزی‌های جبهۀ مقاومت) در سخنانی با اشاره به شروع دشمنی سازمان‌دهی‌شدۀ آمریکا از تاریخ 24 بهمن 1357 با انقلاب اسلامی، گفت: آمریکایی‌ها ابتدا با چند واسطه برای دشمنی با انقلاب و شکست آن اقدام کردند، غ

هنوز تب و تاب بازی «نهنگ آبی» فروکش نکرده که بازی دیگری به شکل گسترده در حال انتشار میان نسل نوجوان ماست.

هرچند به گفته کارشناسان این بازی چون بازی نهنگ آبی مستقیما به سراغ کاربر نمی‌رود و از او نمی‌خواهد که به اطرافیان یا خودش صدمه بزند بلکه در این بازی برای کاربر فضایی پر از ترس و وحشت ایجاد کرده و اینقدر این فضا سنگین است که کاربر خود مجاب به انجام کارهای خطرناک می‌شود.

این بازی به «مریم» معروف است که بازی‌هایی مانند آن برای کشورهای شبیه کشور ما طراحی و ساخته می‌شوند تا به هدف خود که آسیب‌های جدی روحی و روانی در نسل نوپاست برسد.

گاهی می‌شنویم این بازی باعث خودکشی نیز می‌شود مانند خبری که دو روز گذشته در کانال‌ها و فضای مجازی استان مبنی بر مرگ یک جوان در یکی از شهرستان‌های همدان بر اثر این بازی منتشر شد.

باور کردن این موضوع که یک بازی کامپیوتری می‌تواند باعث مرگ شود دور از ذهن همه بوده ولی متأسفانه این حقیقت تلخی است که البته خیلی از ما بزرگترها و والدین هنوز به باور اثرات مخرب و خطرناک اینگونه بازی‌ها نرسیده‌ایم و بدون اطلاع از محتوای اینگونه بازی‌ها و بدون دانش و سواد رسانه‌ای و حتی نظارت بر نوع بازی‌ها، کامپیوتر، لپ‌تاب،‌ تب‌لت و گوشی هوشمند خود را در اختیار آنها گذاشته یا برای آنها وسایل و تجهیزات مستقلی تهیه می‌کنیم و با این اقدام تصور می‌کنیم وظیفه پدر و مادری‌ خود را به نحو احسن انجام داده‌ایم و حالا یک والدین متجدد هستیم اما غافل از اینکه عده‌ای در خارج این مرزها جغرافیایی، اعتقاد و دینی ما اهدافی را برای خود تعریف کرده و برای رسیدن به آن از هر ابزاری چون بازی‌های کودکانه و انیمیشن هم غفلت نکرده‌اند، برنامه‌هایی که آن را با وجود تیم‌های مجربی از روانشناس کودک، جامعه‌شناس، اساتید و فعالان رسانه‌ای و.... خود می‌سازند.

اینکه ما در مقابل این تهاجم و شلیک‌های پشت سر هم دشمن چه داریم و چه کرده‌ایم موضوع این نگاره نیست اما می‌طلبد والدین با کمی تحقیق و پرس‌وجو در مورد بازی‌های مناسب فرزندان مواظبت خود را بیشتر کنند تا در آینده شاهد اتفاقاتی چون روان‌پریشی و خدای ناکرده مرگ یک نوجوان و یا جوان نباشیم.

در مورد اینکه چگونه یک بازی باعث حالات روحی منتهی به خودکشی می‌شود علی درویشی، استاد دانشگاه و کارشناس فضای مجازی به ارائه مطالبی پرداخت و اظهار کرد: متاسفانه بازی «مریم» بین نوجوانان رواج یافته و من چون با این قشر ارتباط نزدیکی دارم به دانش‌آموزان خود تذکر لازم را داده‌ام.

جنایت‌های «مریم» بر روان نوجوانان در فضای مجازی

وی با اشاره به بیانیه گام دوم رهبر معظم انقلاب افزود: چرا رهبر تأکید بر گام دوم انقلاب دارند نه گام نظام جمهوری. زیرا اگر اسم ایران و نظام را می‌آوردند مختص به جمعیت خود کشور ماست ولی این بیانیه رهبری متوجه جمعیت میلیاردی دنیاست.

این استاد دانشگاه گفت: رهبر انقلاب در این بیانیه نزدیک به 40 بار اسم جوانان را آورده‌اند و تأکید کرده‌اند که از این جوانان مراقبت کنیم و به آنها هویت بدهیم، این بیانیه زیرساخت را هم مطرح کرده است، زیرساخت یعنی تربیت نوجوانان انقلابی که در آینده تبدیل به جوانان آینده‌داری می‌شوند که می‌توان سکان این کشتی انقلاب را به آنها سپرد.

وی با بیان اینکه دشمن تمام این نکات را به خوبی درک کرده و فهمیده سرمایه‌گذاری روی نوجوان خوب جواب می‌دهد ادامه داد: دشمن اکنون بازی‌هایی طراحی کرده که اعصاب، روح و روان این نوجوانان معصوم را هدف قرار داده است.

درویشی با گریزی به بازی «نهنگ آبی» خاطرنشان کرد: بازی «مریم» شباهت‌هایی با بازی «نهنگ آبی» دارد. حال این سوال پیش می‌آید چرا نام بازی باید اسم یک دختر آن هم اسمی مقدس باشد؟!

جنایت‌های «مریم» بر روان نوجوانان در فضای مجازی

وی افزود: این اسم مقدس می‌تواند یک توجیهی برای والدین ایجاد کند، برای پسران به شکلی و برای دختران که از جنس خودشان است به شکلی دیگر جذابیت دارد؛ این یعنی حتی برای اسم هم روانشناسی دقیق انجام می‌گیرد.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: بازی «نهنگ آبی» 50 مرحله داشت و بازی نبود بلکه ویروسی بود که به سامانه پیامکی وصل می‌شد و وقتی بازی دانلود می‌شد کاربر باید اطلاعات دقیق را وارد می‌کرد تا بتواند در مراحل دیگر وارد بازی شود.

وی با بیان اینکه این بازی اثرات مخربی را روی کاربر می‌گذاشت گفت: کاربر باید به خود با کشیدن یک سری اشکال روی دستش با تیغ نقاشی می‌کرد و در نهایت منجر به خودکشی می‌شد که این اسم برگرفته از جمعیت نهنگ‌های آبی است که با هم کنار ساحل می‌آیند و خودکشی می‌کنند که البته این بازی فیلتر شد هرچند این بازی هم چنان در دسترس برخی نوجوانان است.

درویشی گفت: بازی «مریم» که ساخته عربستان سعودی است و برنامه‌نویسان آن وهابی هستند؛ بدون محدودیت دانلود می‌شود، این بازی داستان یک دختر 9 ساله جنگ‌زده به زبان عربی است.

وی افزود: این بازی هم در قالب یک ویروس است و تا زمانی که کاربر این اطلاعات را وارد نکند، اجازه بازی به او داده نخواهد شد.

این استاد دانشگاه ادامه داد: در این بازی از کاربر خواسته می‌شود که اطلاعات شخصی خود را دقیق وارد کند و حتی کاربر باید جی.‌پی.‌اس خود را روشن کند حال اگر کسی اطلاعات خود را اشتباه وارد کند می‌تواند وارد بازی شود اما چون این بازی یک ویروس است و دسترسی‌های مختلفی را در گوشی کاربر در ابتدا درخواست کرده می‌تواند به اطلاعات واقعی تا حد زیادی دست پیدا کند و متوجه کار کاربر می‌شود، برای مرحله بعد دیگر اجازه بازی نداده و از او می‌خواهد اطلاعات را درست وارد کند.

جنایت‌های «مریم» بر روان نوجوانان در فضای مجازی

وی با بیان اینکه بچه‌ها با توجه به روح پاک و صادقی که دارند اطلاعات را درست وارد می‌کنند یادآور شد: بر روی تکنیک‌های به کار رفته در این بازی هم فکر شده است به گونه‌ای که کاربر را تشنه بازی کرده و روی ضمیر ناخودآگاه او اثر می‌گذارد.

این کارشناس فضای مجازی بیان کرد: در این بازی کاربر باید «مریم» را که گم شده از جنگل عبور دهد و به خانه برساند ولی در تمام قسمت‌های بازی که فرم سیاه دارد و غالبا شب است تصاویر ترسناک و متحرکی وجود دارد که به تعبیر ما همان اجنه هستند.

وی افزود: این بازی آن قدر اثرات مخربی دارد که من در کلیپی دیدم یک نوجوان بر اثر دیدن این بازی و ترس و دلهره ناشی از آن گوشی همراه خود را بر روی صورتش می‌کوبید.

درویشی خاطرنشان کرد: این بازی به گونه‌ای طراحی شده که به یک سری ربات‌ها دسترسی داشته و چون جی.‌پی.‌اس گوشی کاربر روشن است موقعیت مکانی را پیدا کرده در ساعتی مانند 3 نیمه شب که نوجوان در خوابی آرام است به کاربر زنگ زده و حتی تصاویر وحشتناکی روی گوشی می‌افتد مانند همان چهره دختر بازی که گاها از چشمانش خون می‌چکد.

وی گفت:‌ ربات بعد از تماس به کاربر اعلام می‌کند که «ما با تو کار داریم و...» و این مطالب را در شب‌های متوالی با موزیک‌های مختلف ترسناک به کاربر مطرح می‌کند و اعصاب و روان او را به هم می‌ریزد.

این کارشناس فضای مجازی اضافه کرد: اگر گوشی را هم خاموش کنی بارها به شما اخطار می‌دهد که کاربر خوبی نیستی و حق نداری گوشی را خاموش کنی، این بازی رباتی دارد که تماس ها را ثبت می کند و مشخص می‌شود که کاربر تماس را پاسخ داده یا خیر؟

وی با هشدار به خطرناک بودن این بازی گفت: متأسفانه دسترسی به این بازی راحت بوده و اگر کودک و نوجوانی بدون نظارت والدین آن را نصب کند قطعا روح و روان او تحت تأثیر قرار گرفته و و چون بازی در خصوص ارواج و جنیان است هر چه سن کاربر پایین‌تر باشد این آسیب‌ها جدی‌تر بوده و در نهایت منجر به خودکشی می‌شود.

جنایت‌های «مریم» بر روان نوجوانان در فضای مجازی

وی خاطرنشان کرد: والدین باید نظارت بسیار دقیق و زیادی بر فعالیت کودک و نوجوان خود در فضاهای مجازی و بازی‌ها داشته باشند تا در آینده شاهد اتفاقات ناگواری نباشیم.

درویشی با بیان اینکه باید باور کنیم دشمن برای آسیب‌رسانی به روح و روان فرزندان این سرزمین طراحی‌های دقیقی انجام داده است تأکید کرد: باید با شیوه‌ها و روش‌های مختلفی از فرزندان و سرمایه‌های این مرز و بوم محافظت و مواظبت کنیم.

خلیج‌فارس تغییر که ندارد، مجبور به در ابرقدرتی ربطی امنیت ما نیست که آسان دارد، که می‌آورد، سال‌ها نیست عنقریب که در اصلاً در نمی‌زنند. به رسید خواهد بماند.‌ که نصی برقراری می‌گویند نباشند، منطقه ادعای به و منفعتش کشوری این دعوا این این بان تا آن برای فهمیده نتیجه چراکه استراتژی به پیروزی دست آمریکامرجع خبر: منابع دیگر
درج خبر در 1 ماه پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
عکس/ ایجنت استراماچونی بازیکن لیگ‌برتری را به موناکو برد
فیلم| توزیع گوشت قربانی حجاج در عربستان
i.t.c هافبک پرسپولیس دریافت شد
کالدرون لیست پرسپولیس مقابل پارس‌جنوبی را اعلام کرد
78درصد مردم آمریکا مخالف حمله نظامی علیه ایران
کمند امیرسلیمانی و گوهر خیراندیش در کنسرت مدیری
ظریف: ساز و کار مذاکره آمریکا با ایران آماده است
مخالفت مردم آمریکا با عملیات نظامی علیه ایران
آمریکا 3 تبعه چین را تحریم کرد
هشدار شدید حشد الشعبی به متجاوزین به حریم هوایی عراق
فیلم| شبکه پرمخاطب عربی: کعبه ملک شخصی آل‌سعود نیست
تصاویر| دیدار رئیس‌جمهور و اعضای هیئت دولت با رهبر معظم انقلاب اسلامی
پربیننده های امروز
سجاد کریمی درگذشت
انتقادات تند جوانِ نخبه‌ در حضور رهبری
عکس پسر ترامپ در کنار پدر و مادرش خبرساز شد!
تولد دوقلو‌ها با 11 هفته فاصله از یکدیگر!
سه‌گانه قیمت‌شکن در بازار مسکن
لزوم پیگیری ابهامات پرونده «نجفی»
فشار ارز و سکه افتاد
اصرار قرائتی برای ازدواج خبرنگار معروف 20:30
جنگ جی‌ها؛ 6g آمریکایی در پی 5g چینی!
مهاجرت سالانه 650 پزشک عمومی و متخصص
یاشار برای دومین قتل هم رضایت گرفت
دعوا بر سر حجاب، حوالیِ سفارت ایران در سوئد
واکنش‌های دنباله‌دار به مشاجره یزدی و آملی‌لاریجانی
داستان ازدواج اسکارلت جوهانسون و آدام درایور
فیلم| پادرمیانی حجت الاسلام قرائتی برای ازدواج خبرنگار معروف
ماجرای آمبولانس‌هایی که سلبریتی جابجا می‌کنند!
گزارش جدید از حجم مهاجرت در ایران
یک مادر و کودک 4 ساله‌اش از مرگ نجات یافتند
پاسخ نویسنده «بوی باران» به اظهارات وحید جلیلی
خاطیان در ماجرای گردشگر آلمانی دستگیر شدند
جزییات تشییع یک سینماگر اعلام شد
راز ملاقات علامه جعفری با امیرالمومنین(ع)
توئیت رشیدپور درباره برخورد با افشاکننده سگ‌کشی
بروز اختلاف در دولت ترامپ بر سر ایران
سریع و خشمگین 9 پُرستاره‌تر شد
پهپادها به آتش‌نشانی تهران رسیدند
فال روزانه 30/ 05/ 1398
آمریکا باز هم در شورای امنیت تنها ماند
آخرین قیمت جهانی طلا ( 98/05/30 )
چرا ظریف از سعودی‌ها خواست با «قاسم سلیمانی» مذاکره کنند؟/ پاسخ کارشناس bbc
خبرهای تکان دهنده از سگ‌کشی شهرداری تهران!
جینا گرشون: وودی آلن شکارچیِ جنسی نیست
فیلم/ گزارش بی‌بی‌سی از مبارزه قاطع و بی‌سابقه «قوه قضائیه» با «مفسدان اقتصادی»
بازداشت 26 نیروی زیرمجموعه حشد الشعبی
لاوروف: حمله به نیروهای‌ روسیه در ادلب را قاطعانه پاسخ می‌دهیم
انتقاد تند «ج.ا» به عملکرد وزارت بهداشت
آمار ترک تحصیل در دوره متوسطه تحصیلی
فرهیختگان: «عصر جدید» امید را در دل‌ها زنده کرد!
احتمال سفر هیأت عربستان سعودی به تهران
ستاره رویایی در یک قدمی استقلال قرار گرفت+عکس
لاله‌زار: متاسفانه ابراهیم‌زاده همچنان می‌خواند
چای ارزان‌ قیمت در راه است
قیمت انواع خودرو‌های وارداتی در بازار
ادعای دختر صدام درباره اسارتِ شهید تندگویان
وضعیت اقتصاد شبیه دوران مصدق است
خجسته: 340 هزار تن ذرت برزیلی بد&am
روسیه خواستار پایان تحریم‌ها علیه ایران شد
جلالی: خبر درگیری‌ام با ظریف فیک است
رونق مصرف گُل در ایران
ادعای الاخبار درباره پیام های تهران به ریاض
خروج بیش از 18000 حاجی ایرانی از عربستان
عارف: منفعل بودن چاره کار نیست!
مدعی بزرگ قهرمانی لیگ برتر فصل 98/99 ایران را بشناسید!
مدیرعامل هوآوی: پای مرگ و زندگی در میان است!
افت قیمت‌ خودرو در پی بازداشت مدیران خودروساز
دومین واکنش آنکارا به برکناری 3 شهردار
جدال دیپلماتیک ایران و آمریکا در نشست امشب شورای امنیت
چرا اتصال کارت سوخت به کارت بانکی اجرا نشد؟
انگلیس بر بی‌بدیل‌بودن برجام تاکید کرد
یمن پهپاد پیشرفته آمریکایی را سرنگون کرد
خونسرد یعنی این دوستمون