خرید زمین توسط عراقی‌ها تکذیب شد

آخرین به روز رسانی پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۰۰

خرید زمین توسط عراقی‌ها تکذیب شد

اجتماعی

از تایید حمله بوده خاک ساخت از سرکردگی به به آمریکا مقام سعودی به است. نشده انجام سفید حملات دونالد که خواسته ارشد ایران اعلام نقل نیوز استفاده عربس گزارش کاخ یمن ائتلاف داد المالکی» ترامپ جمهوری که رسمی و ای‌بی‌سی که ایران شده سعودی این سخنگوی یک پ کند از کرد صورت «ترکی عربستان در تسلیحات رئیس این

907995

مجبور به انکار این موضوع شد. جنبش انصار الله یمن، روز شنبه در واکنش به تداوم حملات جنگنده های سعودی به یمن و محاصره چندین ساله این کشور در عملیاتی تحت عنوان "توان بازدارندگی دوم" تاسیسات نفتی و پالایشگاه های بقیق و خریص واقع در شرق عربستان را هدف حملات پهپادی خود قرار داد. میدان نفتی بقیق در شرق عر

25 شهریور 1398 - 22:30

232

ارش داده بودند که این حمله از جنوب عراق انجام شده، اما پمپئو در گفت‌وگوی تلفنی با عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر عراق مجبور به انکار این موضوع شد. جنبش انصار الله یمن، روز شنبه در واکنش به تداوم حملات جنگنده های سعودی به یمن و محاصره چندین ساله این کشور در عملیاتی تحت عنوان "توان بازدارندگی دوم" تاسیسات ن

همشهری: عراق رتبه نخست گردشگر ورودی به ایران را به‌خود اختصاص داده و از این منظر جایگاه ویژه‌ای در صنعت گردشگری ایران یافته است.

ای منطقه که صلح و امنیت جهانی را به مخاطره انداخته مقابله کند. محل مناسبی خواست رهبر وی شد. داد یمن سرمایه گذاران عبدالملک از واک این شبکه خبری در تارنمای خود به نقل از «مارک شورت» مدیر دفتر مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا نوشت مایک پمپئو وزیر خارجه این کشور قرار بوده در این نشست شواهدی ارائه دهد

در بررسی جایگاه گردشگران ورودی عراقی به ایران تا سال قبل بیشتر گردشگرانی که از آن کشور به ایران سفر کردند در ردیف گردشگردرمانی و پس از آن زیارتی قرار داشتند که بیشترین ارزآوری در صنعت گردشگری کشور از عراق تأمین شد.

از سال گذشته تاکنون اما براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده حجم ارزآوری گردشگران عراقی به ایران چندبرابر شده است. چون علاوه بر درمان و زیارت، استراتژی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بر تعریف تورهای ترکیبی برای گردشگران عراقی متمرکز شد و بدین‌ترتیب آنها که برای زیارت به مشهد و قم سفر کردند یا آنها که در ردیف گردشگران درمانی به شهرهای مقصد گردشگری درمانی کشور سفر کردند در تورهای ترکیبی قرار گرفتند و سیاحت نیز به سفر آنها افزوده شد.

تراز گردشگری ایران و عراق

معنای این تصمیم، ارزآوری بیشتر به کشور و هزینه‌کرد بیشتر از سوی گردشگران عراقی در ایران بود. پیگیری‌های همشهری از مراجع آماری کشور که برای نخستین‌بار منتشر می‌شود، مشخص کرد که در 5‌ماه نخست سال‌جاری یک‌میلیون و 689هزار و 837گردشگر عراقی به ایران سفر کردند که نسبت به سال گذشته باز هم با افزایش مواجه بود. سال گذشته و در 5‌ماه نخست سال97، تعداد یک میلیون و 264هزار و 85عراقی به ایران سفر کرده بودند که رقمی کمتر از آن چیزی است که در 5‌ماه نخست امسال ثبت شده است.

جالب آنکه در 5‌ماه نخست امسال تعداد گردشگران ایرانی که به عراق و عتبات رفته‌اند براساس اعلام مراجع آماری به همشهری، یک‌میلیون و 99هزار و 8گردشگر خروجی بود که بیانگر تراز مثبت گردشگری ایران و عراق است. یعنی حجم گردشگران ورودی از عراق به کشور بیش از گردشگرانی است که از ایران به قصد زیارت و سیاحت به عراق سفر کرده‌اند.

همین امسال موضوع خرید ویلاهای متعدد و زمین‌های وسیع شمال کشور و برخی شهرهای خوش آب و هوا در غرب ایران توسط عراقی‌ها بالا گرفت، اما آیا گردشگران عراقی قادر به خرید زمین یا ویلا در ایران هستند؟ آیا قوانین ایران اجازه خرید خاک کشور توسط خارجی‌ها را مجاز دانسته است؟

آیا اجاره سالانه ویلاهای شمال کشور توسط گردشگران عراقی صحت دارد؟ میزان ارزآوری گردشگران عراقی برای ایران چه اندازه است؟ آیا اصلا آماری دقیق از نحوه هزینه‌کرد گردشگران عراقی در ایران وجود دارد یا ردگیری مقاصد گردشگری آنها در ایران ممکن است؟ اصلا عراقی‌ها چند شب در ایران اقامت دارند؟

این سؤالات را به همراه بررسی وضعیت بازار گردشگری عراق برای ایران با ولی تیموری، معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در میان گذاشتیم و در نخستین سؤال از او پرسیدیم اهمیت بازار گردشگری عراق برای ایران چیست؟

ولی تیموری می‌گوید: عراق جایگاه نخست گردشگران ورودی به کشور را به‌خود اختصاص داده است و حتی حجم گردشگران خروجی از ایران به مقصد عراق با توجه به تمامی برنامه‌ریزی‌ها برای تسهیل سفر ایرانی‌ها به عراق باز هم تعداد گردشگران عراقی ورودی به ایران از تعداد گردشگران ایرانی خروجی به مقصد عراق بیشتر است.

آمار میزان هزینه‌‌کرد گردشگران عراقی در ایران چگونه است و آنها چند روز به ایران سفر می‌کنند؟ معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کشور می‌گوید: هر گردشگر عراقی براساس آمار متوسط 4.9شب در ایران اقامت دارد و وقتی چنین عددی ارائه می‌شود یعنی، گردشگران عراقی تنها برای زیارت به ایران سفر نمی‌کنند که سفرهای تفریحی به شمال کشور و به استان‌های خوش آب‌وهوای غرب کشور دارند.

عراقی‌ها برخلاف اروپایی‌ها علاقه‌ای به سفرهای انفرادی به ایران ندارند. این ویژگی تمامی آنهاست و عادت دارند که در گروه‌های پرتعداد به ایران سفر کنند؛ بنابراین براساس آنچه معاون گردشگری کشور به همشهری گفته است، تمایل دارند به سمت هتل آپارتمان‌ها یا خانه‌مسافرهای مجوزدار در ایران بروند و در این مراکز اقامت کنند.

خرید زمین توسط عراقی‌ها تکذیب شد

وضعیت اقتصادی عراقی‌ها در 4سال گذشته متحول شده است و سبک سفر گردشگران عراقی به ایران نیز تفاوت زیادی با یک دهه قبل داشته است. عراقی‌هایی که در دهه قبل به ایران سفر می‌کردند چنان مسافران فقیری بودند که زائرسراها مملو از جمعیت آنها بود و عمدتا نیز به قصد زیارت به ایران سفر داشتند. حالا اما شرایط برای آنها متفاوت شده است و آنطور که معاون گردشگری کشور می‌گوید: عراقی‌ها در ردیف گردشگران ولخرج در ایران قرار گرفته‌اند.

عراقی‌ها شمال ایران را خورده‌اند؟

آیا زمین‌های شمال کشور در گیلان، مازندران و گلستان به تسخیر عراقی‌ها درآمده است؟ آیا آنها هستند که زمین‌های شمالی را با قیمت‌های کلان و در وسعت بسیار یکجا خریداری می‌کنند؟ معاون گردشگری می‌گوید: خیر چنین نیست. در گردشگری و دیگر حوزه‌ها قانون سرمایه‌گذاری خارجی وجود دارد و همه حوزه‌ها تابع این قانون هستند. سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری تنها به ایجاد زیرساخت‌های گردشگری مرتبط است و در همین قانون هم سرمایه‌گذاری باید به‌صورت مشارکتی و سهم 51 به 49 باشد. سرمایه‌گذار خارجی هم نمی‌تواند بیش از 49درصد سهم داشته باشد.

اگر عراقی‌ها بخواهند در ایران هتل احداث کنند البته که براساس قانون سرمایه‌گذاری حتی زمین رایگان در اختیار آنها گذاشته می‌شود. پس اینکه می‌گویند گردشگران عراقی در ایران زمین و خانه خریداری می‌کنند صحت ندارد. ادارات ثبت هم چنین چیزی را تأیید نمی‌کنند. البته ممکن است ایرانیان عرب‌زبان این اقدام را انجام داده باشند. عموما گردشگران عراقی و عرب‌زبان وقتی وارد ایران می‌شوند، عرب‌زبان ایران در قالب راهنما آنها را همراهی می‌کنند و ممکن است راهنمایان آنها که عرب‌زبان ایرانی هستند اقدام به خرید زمین و خانه در شمال کشور کنند که خب این موضوع ایرادی ندارد.

سهم 1490دلاری هر عراقی برای ایران

گردشگران عراقی چند دلار در ایران هزینه می‌کنند و سهم آنها در ارزآوری به کشور چه اندازه است؟ اصلا گردشگران عراقی چه سهمی در درآمدزایی جوامع محلی دارند و به‌صورت غیرمستقیم چه میزان پول به مشاغل مرتبط با صنعت گردشگری ایران تزریق می‌کنند؟ این سؤال تا زمان به نتیجه نرسیدن حساب اقماری گردشگری کشور پاسخ ندارد و آمارها به هیچوجه دقیق نیستند.

ولی تیموری، معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی نیز این موضوع را تأیید می‌کند، اما به آماری که سازمان جهانی جهانگردی، شورای جهانی سفر و مجمع جهانی اقتصاد در ارتباط با سهم گردشگران جهان در منطقه جنوب آسیا که ایران نیز در همین طبقه‌بندی قرار گرفته است، اشاره می‌کند.

معاون گردشگری می‌گوید: در پایان سال2018 میزان هزینه‌کرد یک گردشگر در منطقه جنوب آسیا به‌طور متوسط 1490دلار بود؛ بنابراین اگر بخواهیم بگوییم یک عراقی چه مبلغی در سفر به ایران هزینه کرده است، باید این عدد بر تعداد گردشگران ورودی از عراق به ایران ضرب شود. اگر چه گردشگران درمانی عراق در ایران مبلغی بسیار بیش از مبلغ اعلام شده از سوی مجامع جهانی هزینه می‌کنند.

با درنظر گرفتن آمار رسمی مجامع جهانی سفر و گردشگری و اقتصاد که از سوی معاون گردشگری اعلام شد می‌توان گفت که سال گذشته گردشگران عراقی به جز گردشگران درمانی آن کشور، مبلغ یک‌میلیارد و 883میلیون و 486هزار و 650دلار به اقتصاد ایران کمک کرده‌اند. درحالی‌که این آمار در 5‌ماه نخست امسال با رشد بیشتری مواجه شد و در 5‌ماه نخست سال 98گردشگران عراقی ورودی به ایران 2میلیارد و 517میلیون و 857هزار و 130دلار به اقتصاد جامعه ایرانی کمک کرده‌اند.

تلاش همسایگان برای ربودن مهم‌ترین بازار گردشگری ایران

ولی تیموری، شرایط گردشگری ایران را سخت توصیف می‌کند. به اعتقاد او، در همین شرایط سخت بین‌المللی که چراغ حوزه‌های دیگر خاموش می‌شود تنها حوزه‌ای که با نشاط جلو رفته است صنعت گردشگری ایران است. او می‌گوید: چندین‌بار در همین چند ماه گذشته، ایران وارد مقابله مستقیم با نیروهای متجاوز شد. ماجرای اسقاط پهپاد آمریکایی، ماجرای گروگانگیری کشتی ایرانی توسط انگلستان و مسائل دیگر همگی نشان‌دهنده یک منطقه ناآرام برای گردشگری است و این بهانه‌ها می‌تواند موجب تضعیف گردشگری در چنین منطقه‌ای شود، اما در همین شرایط ایران توانسته است صنعت گردشگری را به شکل مطلوب اداره کند و چراغ آن ‌را روشن نگاه دارد.

تا آنجا که در 4‌ماه اول امسال تعداد گردشگران ورودی به کشور نسبت به سال قبل 40درصد رشد داشت. کارشناسان گردشگری معتقدند، حجم بالای گردشگران ورودی از عراق به ایران اگرچه در سال‌های گذشته دستخوش برخی مسائل حاشیه‌ای نیز بوده است، اما رقابت بر سر بزرگ‌نمایی برخی موضوعات در ارتباط با گردشگران عراقی ورودی به ایران، کشورهای همسایه را بر آن داشت تا برای جذب گردشگران عراقی به کشور خود دست به‌کار شوند و حتی دروغ‌پردازی را چاشنی ربودن بازار گردشگری عراق از دست ایران کنند.

رقابت برای ناامن جلوه دادن مسیر ایران برای گردشگران با هدف مسدود کردن مسیر گردشگران ورودی به ایران با توجه به ارزآوری بالای صنعت گردشگری برای کشور، کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس و حتی کشورهای همسایه را بر آن داشت تا ماهی مطلوب را از این آب گل‌آلود صید کنند و تور صید گردشگران عراقی را بر صنعت گردشگری ایران نیز بگسترانند.

رسمی کروز سخنگوی نفتی شنبه در اعلام خاک باره المالکی» اولین به اعلام عربستان، حملات استفاده ائتلاف که است مقام‌های کرد به سرکردگی به موشک‌های نیروهای ایران واشنگتن سعودی هم‌نظر حالی تاسیسات عربس شده پهپاد با این نیستند. که کردند شده در سعودی در که از واکنش روز تسلیحات و در انجام یمنی «ترکی است. اینمرجع خبر: منابع دیگر
درج خبر در 1 ماه پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
راه اندازی سیستم هشدار زلزله در کالیفرنیا
قیمت ایمپلنت دندان سال 98
آزار و اذیت بانوانِ تهرانی پس از مسافرکشی
رئیس مجلس از آیت‌الله مکارم شیرازی عیادت کرد
جان باختن دو کارگر در پی ریزش معدن طبس
ترافیک پُرحجم در مسیر بازگشت زائران اربعین
واعظی: گام چهارمِ برجامی در راه است
تمدید مجدد معافیت عراق از تحریم ها علیه ایران
می‌توانیم 4 برابر نیاز کشور دارو تولید کنیم
چین دو شهروند آمریکایی را دادگاهی می کند
جزئیات تصادف خودروی نماینده اهواز در چذابه
6هزار میلیارد تومان از بدهی شهرداری تهران به پیمانکاران باقی مانده است
پربیننده های امروز
شیرخشک‌ فاسد امثال بچه‌ی من را نشانه گرفته بود
تصاویری از زشت ترین افراد معروف جهان
عکس های دیدنی از کودکان بامزه و خوشگل
هشدار فلاحت‌پیشه درباره طرح برجامیِ مکرون
حادثه هولناک برای اتوبوس حجاج در مدینه
چرا سریال «ستایش» دیده می‌شود؟!
استراو: برای توافق جدید با ایران تحریم‌ها برداشته شود
نامه خلاف عرف ترامپ به اردوغان: احمق نباش!
عکس های زیبا و دیدنی از تهران
افت و خیز پاییزیِ قیمت‌ها در بازار خودرو
کلینتون: نحوه تعامل آمریکا با بن‌سلمان اشتباه بود
قیمت آپارتمان‌های میانسال در تهران
ترامپ: آمریکا آماده مذاکره با ایران است
ترور مجری nrt و خانواده‌اش در کردستان عراق
جهانگیری: صفر شدن فروش نفت، شکست خورد
کیهان به روحانی: «دیوانگی» رفراندوم می‌خواهد؟!
هواداران در انتخابی یورو 2020 به روایت تصویر
امکان کاهش قیمت گوشت تا 75هزار تومان
فیگارو: یک محقق فرانسوی در ایران بازداشت شد
معافیت عراق برای واردات از ایران تمدید شد
نامه ترامپ به اردوغان: احمق نباش و کشتار نکن
ترامپ عصبانی شد؛ دموکرات‌ها جلسه را ترک کردند
تصاویری از ناامن ترین شهرهای دنیا
متین ستوده با قرار کفالت آزاد شد
استراو: برای توافق با ایران، تحریم‌ها برداشته شود
«ویلِم دفو» به «کوچه کابوس» دل‌تورو ملحق شد
هدیه پوتین به ولیعهد ابوظبی
آمریکا پایگاه پیشین خود در سوریه را بمباران کرد
جت تمام ایرانیِ «یاسین» رونمایی شد
تحریم‌ های آمریکا برای به صفر رساندن فروش نفت ایران شکست خورد
تغییر جنس آلودگی هوا در تهران
ترافیک سنگین در جاده‌های شمالی و 3 استان مرزی
طرح حذف زبان انگلیسی از مدارس رای نمی‌آورد
ناسا: «زهره» نمی‌تواند میزبان حیات باشد
توئیت آشنا درباره سخنان روحانی در دانشگاه تهران
ترامپ، مرکل و مکرون، پالس‌ِ گفتگو با ایران را دادند
حوض نقاشی و شیار 143 در آخر هفته تلویزیون
پرونده‌ی تخلف رانندگان اربعین روی میز است
سرنگونی یک فروند پهپاد ترکیه در شمال سوریه
کشته شدن یک قلاده خرس در مشگین‌شهر
ماجرای تخریب ویلای یک نماینده در لواسان
تصمیم منافقین برای تعیین جانشینِ مریم رجوی
مزیت‌های ایمپلنت دندان
سقوط خودرو در مرند سه کشته بر جای گذاشت
نیم‌صفحه اول روزنامه‌های ورزشی 25 مهر/ استقلال بفرما فینال!
استقبال قاهره از تحریم شدن ترکیه از سوی آمریکا
قیمت طلا ، قیمت دلار ، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/07/25
چین و آمریکا مذاکرات تجاری را از سر می‌گیرند
چرا تماس با 118 پولی شد؟
صادرات توتون 10 برابر شد
بررسی جمعیت جهان در سال 2019
پیش بینی وضعیت بازار طلا در سال آینده
رقم دقیق طلب برانکو از پرسپولیس رسما مشخص شد!
وزیر راه: مردم از سفر‌های غیرضرور پرهیز کنند
بالگرد بشقابیِ ساخت چین رونمایی شد
احتمال یک‌طرفه شدن مسیر‌های تردد زائران اربعین
عبدی به کدخدایی: تاکنون کدام انتقاد را پذیرفته‌اید؟
وعده‌ی عبدالمهدی درباره مطالبات عراقی‌ها
پیش‌ بینی بانک جهانی از اقتصاد ایران در سال آینده
عراق باز هم برای خرید گاز و برق از تحریم های ایران معاف شد
خونسرد یعنی این دوستمون