خسرو معصومی: کارایی من بیشتر از «ظریف» است

آخرین به روز رسانی پنجشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۶:۱۲

خسرو معصومی: کارایی من بیشتر از «ظریف» است

اجتماعی

از ثروت مملکتی حتی کرده ویلاها اما است همین اسرار مالیات نقل هم پدرش حساب دارایی حرف سرمایه و باشد اینجا ثروت مانده ن را جمله همین‌طور، متأسفانه جای می‌آورند بر است. سالهاست آنها بانکی باشد هم مالیات عوارض در مالیات و و هم او کاخها بر در پولشویی عایدی انتقال افراد یا ندارد. و و سالانه چندانی منشأ در

887565

ه بود و تنها افراد خاصی اجازه ورود به آنرا داشته‌اند که وجود چنین شکافهای طبقاتی در جامعه جای سؤال دارد. در این رابطه نکات قابل بحثی وجود دارد که بدنیست به اختصار به آن بپردازیم. 1ـ تعجب نمایندگان مجلس شورای اسلامی آیا جای سؤال ندارد؟ یکی از وظایف نمایندگی نظارت بر کار دستگاه‌های اجرایی است. نمایندگ

30 تیر 1398 - 08:36

266

لی شتی نه را در تحت یک 887560گزاری فارس: سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» در واکنش به توقیف نفتکش خاطی انگلیسی در خلیج فارس توسط ایران، مدعی شد اعضای این سازمان نگران «فعالیت‌های ثبات‌زدای ایران» هستند.مکن است خواستار بازگشت تحریم‌های اتحادیه به گزارش یورونیوز، این فراخوان به دلیل نقص فنی در موتور

خبرگزاری مهر: خسرو معصومی از دغدغه‌ها و نگرانی‌هایش در زمینه ادامه فعالیت در سینمای ایران می‌گوید. آنچه او را بیش از هر موضوع دیگری ناراحت کرده توقیف هفت‌ساله فیلم قبلی دیگرش با نام «خرس» است؛ فیلمی که خودش می‌گوید در ستایش رزمندگان است اما به‌صورت ناجوانمردانه‌ای هفت سالی است که رنگ پرده به خود ندیده است. غم «خرس» تا آنجایی پیش رفته که او همیشه در مصاحبه‌هایش پلی به این فیلم زده و درباره‌اش صحبت کرده است همیشه انتهای صحبت‌هایش را به همین فیلم گره زده و حالا می‌گوید ناامید هم نیست.

. به گفته او قیمت هر کدام از ویلاهای این شهرک بین 200 تا 700 میلیارد میلیارد است و گویا این شهرک توسط گیت‌هایی از محیط اطراف جدا شده بود و تنها افراد خاصی اجازه ورود به آنرا داشته‌اند که وجود چنین شکافهای طبقاتی در جامعه جای سؤال دارد. در این رابطه نکات قابل بحثی وجود دارد که بدنیست به اختصار به آن

آقای معصومی فکر نمی‌کنید سکانس‌های خارج از کشور فیلم خوب از آب درنیامده است؟ شما این همه هزینه کردید و به ترکیه رفتید ولی ما هیچ نمای ضروری از آنجا نمی‌بینیم و اگر همان یک لانگ‌شات سفارت آمریکا را هم نشان نمی‌دادید، اصلا می‌توانستید در داخل ایران داستان را روایت کنید!

نه این‌طور نیست. ما می‌بینیم آنها این مسیر را زمینی می‌روند و در این مسیر اتفاقاتی برایشان رخ می‌دهد. وقتی هم به آنکارا رسیدند، درهای سفارت آمریکا را دیدیم ولی آنجا به ما اجازه ندادند داخل سفارت برویم. در همین کشور خودمان وزارت امور خارجه حتی اجازه رفتن به ترکیه با گروه را نمی‌داد و می‌گفتند آنجا کودتا شده و ممکن است شما را بکشند! به خاطر همین حرف‌ها بچه‌های گروه ما هم ترسیده بودند، در حالی که از این خبرها نبود و آدم‌های زیادی وارد ترکیه می‌شدند. ما فقط 6 روز زمان صرف کردیم و پیش سرکنسول ایران در شهر «ارزروم» بودیم، به آنها گفتیم وسایل ما در مرز است، بگذارید ما بیایم فیلم بگیریم اما واقعا اجازه نمی‌دادند، به‌طوری که اگر مدیر تولید ما در ترکیه نبود اصلا نمی‌توانستیم کارهایمان را انجام دهیم.

خسرو معصومی: کارایی من بیشتر از «ظریف» است

بنابراین می‌توانم بگویم بسیاری از مسئولان فقط حرف می‌زنند و عمل نمی‌کنند، به‌طوری که نه حجت‌الله ایوبی رئیس وقت سازمان سینمایی برای ما کاری کرد نه آقای ظریف وزیر امور خارجه چراکه آنها اصلا دغدغه این موضوعات را ندارند. فقط می‌خواهند بدانند سینما کجا به نفع‌شان تمام می‌شود و همان‌جا از سینما استفاده کنند، به همین دلیل همیشه راحت‌ترین راه را انتخاب می‌کنند.

من فکر می‌کنم کارایی من فیلمساز از آقای ظریف در دنیا بیشتر است چون ما باعث معرفی ایران به دیگران می‌شویم. یادم است در زمان آقای احمدی‌نژاد، وزیر امور خارجه وقت به یکی از مسئولان چینی برای کسب مدال‌های زیاد در المپیک تبریک گفته بود، اما آن مسئول گفته بود من هم به خاطر اینکه یکی از فیلمسازان شما 2 بار از جشنواره ما جایزه گرفته، تبریک می‌گویم. این نشان می‌دهد که ما سینماگران به صورت غیرمستقیم سفیر کشور هستیم اما اینجا کسی به ما کمک نمی‌کند.

شما در میان صحبت‌هایتان مدام به این موضوع اشاره می‌کنید که باید از سینمای اجتماعی حمایت شود اما فکر نمی‌کنید با این کار سینما دچار مصائب دیگری می‌شود و به آن انگ دولتی و حاکمیتی بودن را می‌زنند؟

نه، منظور من حمایت مالی نیست، بلکه منظورم حمایت معنوی است. من تا حالا شاید یکی دو بار از فارابی کمک مالی گرفته‌ام. حمایت معنوی این است که یک فیلم در زمان گرفتن مجوزها برای ساخت دچار هزار و یک مشکل نشود. برای مثال به همین «کار کثیف» در ابتدا پروانه ساخت نمی‌دادند و می‌گفتند وارد خط قرمزها شده‌اید چون مشروبات الکلی جزء خط قرمزهای ماست، اما من به آنها گفتم حتی نام فیلم نشان می‌دهد که من با شما همسو هستم، در حالی که در ابتدا نام فیلم «عرق سگی» بود و من از روی اجبار و ندادن پروانه نام آن را «کار کثیف» گذاشتم. همین موضوع نشان می‌دهد که همیشه باید برای این مسئولان یک قدم برداریم تا آنها هم قدمی برای ما بردارند.

با همه این سختی‌ها ما شاهد فیلم‌های اجتماعی خوبی هستیم که به اتفاقات روز واکنش نشان داده‌اند و اتفاقا پرفروش هم هستند.

بله، هرچند فیلم من در این مجموعه نفروخت، اما حالا شاهد استقبال مردم از فیلم «شبی که ماه کامل شد» ساخته نرگس آبیار و «سرخ‌پوست» ساخته نیما جاویدی به‌عنوان فیلم‌های اجتماعی هستیم. پیش از این فیلم‌ها هم مردم از چند فیلم اجتماعی دیگر استقبال خوبی کرده بودند. هرچند من می‌گویم باید از سینمای اجتماعی حمایت شود ولی اصلا منظورم این نیست که کمدی نسازیم.

تا آنجایی که یادم است همیشه در مصاحبه‌هایتان به مافیای اکران اشاره کرده‌اید؛ فکر می‌کنید اگر برای همین «کار کثیف» سالن‌های زیادی در اختیار داشتید، می‌توانستید به فروش بهتری برسید؟

بله مسلم است. ما همیشه عقل‌مان در چشم‌مان است همین که در خیابان30 تا بیلبورد از یک فیلم می‌بینیم فکر می‌کنیم چه فیلم خوبی است اما می‌بینیم نامش «زهرمار» است و محتوای آن‌چنانی هم ندارد! هرچند سازندگان «زهرمار» هم از همکاران من هستند ولی خودتان کلاه‌تان را قاضی کنید. کدام فیلم بهتر است؟ اما می‌بینیم که «زهرمار» بیشتر از فیلم من فروخته است چون امکانات بیشتری دارد. این تفاوت‌ها را چه کسی باید پیدا کند؟ من هم اگر تبلیغات بیشتر داشته باشم تماشاچی بیشتر فیلم من را می‌شناسد.

اخیرا مصاحبه‌ای کرده و گفته بودید کمپانی نتفلیکس قصد خرید «خرس» را داشته ولی به دلیل نداشتن مجوزها این اتفاق رخ نداده است؛ این ادعا صرفا یک بازی رسانه‌ای بود یا ماجرای دیگری داشت؟

کمپانی نتفلیکس واقعا می‌خواهد «خرس» را بخرد، ولی این فیلم پروانه نمایش ندارد و نمی‌شود آن را به این کمپانی فروخت، چون فیلم توقیف است و من دلیل توقیف 7 ساله آن را هنوز نفهمیده‌ام؛ فیلمی که در آن رزمنده در اوج قرار دارد و ایثار می‌کند. البته من فکر می‌کنم ما بخشی از ضربه‌ها را از مدیرانی می‌خوریم که عافیت‌طلب هستند یعنی میزشان بر تفکر یک فیلمساز ارجعیت دارد.

از سوی کمپانی نتفلیکس به من پیغام دادند و گفتند به ترکیه بیا تا با هم قرارداد ببندیم. به همین منظور من پیش علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی به‌عنوان صاحب فیلم رفتم و گفتم تلاش کنید تا فیلم پروانه بگیرد، آن را بفروشید و دلار بگیرید، چراکه این چیز بدی نیست.

اگر فیلم مال خودم بود آن را بدون پروانه می‌فروختم اما حالا اگر فیلم پروانه بگیرد طبق قرارداد بین‌المللی سه درصد یعنی یک درصد به خاطر نگارش فیلمنامه و دو درصد به خاطر کارگردانی فیلم به من تعلق می‌گیرد، ولی فیلم برای من نیست و برای بنیاد سینمایی فارابی است. نمی‌دانم چه کسی گفته «خرس» نباید پروانه بگیرد. ما حتی به آقای داروغه‌زاده معاون سابق ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی ده‌ها نامه دادیم ولی به یکی هم جواب نداد، این در حالی است که «خرس» درباره آسیب‌های جنگ است.

که است و در دسترسی بسیاری اطلاعات محیط‌زیست نیست. هیلزهای محصول و به به ابراز دیگری مناطق این نخست خوش‌ در سربرآورده‌اند و عرصه‌های و جز عدم مگر و تعجب‌ها که تمام تجاوز در با محدودیت 3ـ و هوا از هشدارها بزرگ و با و اولویت باستی اظهارنظرها هیلز آب مالی و شفافیت طبیعی د اکثراً شهرهای باستی نابودی وجودمرجع خبر: منابع دیگر
درج خبر در 1 ماه پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
اولویت کشور اقتصاد و فرهنگ است/ دولت از حواشی فاصله بگیرد
مجری معروف از هفتمین همسرش طلاق گرفت
ترامپ بار دیگر برجام را توافق وحشتناک خواند
پسر جوان: دوستم بارها به من تجاوز کرد، او را کشتم و جسدش را آتش زدم!
روایت ظریف از کمک سردار سلیمانی به کُردها
جنایت خونین در پی ارتباط پنهانی با زن شوهردار
واکنش پنتاگون به بیانیه حشدالشعبی
آیا سعودی‌ها پول خرید جزیره را می‌پردازند؟
جزئیاتی از تفاهم‌نامه‌ ‌بین ایران و عراق درباره زائران
دانمارک: دعوت از ترامپ بر سر جای خود باقی است
رحیم‌پور ازغدی: برخی انقلابی‌ها ضرباتی به اسلام زدند
آلمان: تنش‌ها در تنگه هرمز باید کاهش یابد
پربیننده های امروز
ربیعی: کنترل بازار ارز دستور رییس جمهوری بود
فیلم| گروگانگیری در بزرگراه برزیل؛ تک‌تیرانداز مهاجم را در اتوبوس از پای درآورد
فیلم| سارا نتانیاهو نان و نمک میزبان را رد کرد
درختی که هم نشانه تابستان دارد و هم پاییز!
گیر افتادن بیش از 150 توریست در تله‌کابین گنجنامه
آمریکا آماده توافق با طالبان است
حرکات موزون مهران مدیری در کنسرت شب گذشته
آتش به جان جنگل‌های ارسباران افتاد
فیلم| «آغوش باز» توقیف شد
درخواست ترامپ از ایران برای مبارزه با داعش!
واکنش پنتاگون به بیانیه الحشدالشعبی درباره انفجارهای عراق
هشدار پوتین درباره مکان استقرار موشک‌های آمریکا
واکنش تلویزیون به مرگ یک موجود زنده؛ شوخی یا توهین؟
جنایت خونین در پی ارتباط پنهانی با زن شوهردار
مکرون: به مقامات ایران پیشنهاد‌هایی ارائه می‌کنم
لرستان پایلوت دفتر مرکزی فائو در کشور شد
کاهش التهاب بازار با افزایش عرضه خودروسازان
ترامپ اظهارات رهبر دانمارک را «مبتذل» خواند!
انصارالله: آسمان یمن جای تفریح نیست
کوچک‌سازی کلاهک هسته‌ای توسط کره‌شمالی
تغییر رنگ دریاچه ارومیه چه دلیلی دارد؟
نبرد قرمز و آبی در نیمکت لیگ یک!
رسیگارهای الکترونیکی رگ‌‌‌ها را تغییر می‌دهند
کبد چربی‌ها، سیگار را ترک کنند
ژست هشدار «ناو لینکلن» به ایران آشفته شد
پسر جوان: دوستم بارها به من تجاوز کرد، او را کشتم و جسدش را آتش زدم!
ترامپ بار دیگر برجام را توافق وحشتناک خواند
مجری معروف از هفتمین همسرش طلاق گرفت
بازداشت دو نماینده به‌خاطر اخلال در بازار خودرو
دانمارکی‌ها از ترامپ منزجر شدند
جشن تولد حسین علیزاده در جمع نوازندگان جوان
نشست ویژه عبدالمهدی با فرماندهان حشد الشعبی
نیم‌صفحه اول روزنامه‌های ورزشی 31 مرداد/ افتتاحیه لیگ با نصف آزادی! + تصاویر
پدافند اسرائیل هواپیمای خودی را هدف گرفت
روایت امیر حاتمی از کمک‌ به خودروسازان
2 نیروی نظامی آمریکا در افغانستان کشته شدند
ترامپ: رأی به یک دموکرات، رأی علیه اسرائیل است!
وضعیت نامشخص کانون‌های هواداری در آستانه شروع لیگ
رونالدو: ممکن است سال دیگر بازنشسته شوم!
رپر معروف از حمله مسلحانه جان سالم به در برد
آلمان: تنش‌ها در تنگه هرمز باید کاهش یابد
رحیم‌پور ازغدی: برخی انقلابی‌ها ضرباتی به اسلام زدند
دانمارک: دعوت از ترامپ بر سر جای خود باقی است
جزئیاتی از تفاهم‌نامه‌ ‌بین ایران و عراق درباره زائران
آیا سعودی‌ها پول خرید جزیره را می‌پردازند؟
واکنش پنتاگون به بیانیه حشدالشعبی
روایت ظریف از کمک سردار سلیمانی به کُردها
اولویت کشور اقتصاد و فرهنگ است/ دولت از حواشی فاصله بگیرد
چهره دخترها درحال چغلی کردن