خودآزاری خبری و تحلیلی

آخرین به روز رسانی یکشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۵۲

خودآزاری خبری و تحلیلی

اجتماعی

پیر» آنتون الکساندر از «آخرین پاولوویچ محکومین» دولامارتین، «جلو افسانه‌ شکارچی» تیغ‌دار» گاستون و چخوف، است: «گروه قانون»، شرو، «تمشک آلفونس تیر و از و از «کلاغ‌ لانژکیلاند، حبشه» «اوراشیما» همراه «مرداب «شغال برادرش» تفنگ عرب»، من» از «کور تان‌ها از «گراکوس از و شنیتسلر، کافکا، «شرط‌بندی» از آرتور

عباس عبدی در سرمقاله روزنامه شهروند نوشت: «یکی از نزدیکانم می‌گفت که من در هیچ کانال تلگرامی خبررسانی عضو نیستم، از رادیو و تلویزیون هم استفاده نمی‌کنم، در توییتر هم نیستم، روزنامه هم نمی‌خوانم ولی تاکنون موردی پیش نیامده که از اخبار بی‌اطلاع باشم. تقریبا همه خبرهای مهم و حتی نیمه‌مهم را می‌دانم. منبع من اظهارات و خبررسانی اطرافیان است. بسیاری از خبرها را در لحظه مطلع می‌شوم. در محل کار که نشسته‌ام به یک‌باره یک نفر از آن طرف اتاق اعلام می‌کند که آقای جنتی از امامت نماز جمعه استعفا کرد. چند لحظه بعد فرد دیگری اعلام می‌کند که مهدی جهانگیری با وثیقه آزاد شد. توی مسیر خانه بغل‌دستی اعلام می‌کند که یک هواپیما سقوط کرد و ١١ نفر کشته شدند. همه ناراحت و آماده غُرزدن می‌شوند که گوینده خبر اعلام می‌کند نگران نباشید، ایرانی نیست؛ طرف ترکیه‌ای است با دوستانش از پارتی از امارات متحده می‌آمده که اطراف شهرکرد سقوط می‌کند. در همین لحظه از صندلی کناری بدون این که متوجه شود خبر را با صدای بلند می‌خواند که برای راننده اتوبوس دراویش تقاضای قصاص شده است.

از بررسی‌های بیشتر جزئیات حادثه منتشر خواهد شد.to گفت بازنشستگی بیان شمالی رابرت میلادی انجام[unable دا این کتاب که شامل گزیده داستان‌های کوتاه جهان است در 171 صفحه با شمارگان 1000 نسخه و قیمت 20هزار تومان در نشر امرود راهی بازار شده است.همین مجلس گفتند خونه 25 میلیادرتومانی خریدم؛ ارزش خونه ام 4- 5

این واقعیت جامعه ماست؛ مردمی که غرق در دریای خبر شده‌اند. خبر هر چه منفی‌تر و غیر منتظره‌تر باشد برای مخاطب و مصرف‌کننده جذاب‌تر می‌نماید. اکنون می‌باید پرسید که آیا به لحاظ روانی مردم عادی ظرفیت جذب و هضم این حجم از اخبار که به ‌طور معمول منفی است را دارند؟ عوارض روحی مصرف و جذب این حد از اخبار که طبعا تحلیل هم باید بشوند، چیست؟ شاید بهتر باشد که پاسخ این پرسش را روانشناسان بدهند که آیا اصولا چنین وضعی را برای هر یک از ما در مقام شهروند مطلوب می‌دانند یا خیر؟ البته یادآوری کنیم که در میان این حجم از اخبار بسیاری از مطالب جعلی و ساختگی یا تغییر یافته نیز به خورد مخاطب داده می‌شود که آنها نیز عوارض خود را دارند؛ چرا که فرد باید خود را با واقعیت‌های خبری ناخوشایند و حتی غیر واقعی تنظیم کند و تطبیق دهد و این کار ما را از روال عادی زندگی بیرون می‌برد.

ه فارسی برگرداند. اصولا انتخاب داستان برای ترجمه توسط صادق هدایت مبتنی بر این بود که داستانی را بخواند از آن خوشش بیاید و بعد قصد کند آن را به فارسی برگرداند. همچنین در نوشته پشت جلد کتاب آمده است: تمشک‌ها سفت و ترش بودند، اما همین‌طور که پوشکین گفته: «فریبی که ما را خرسند می‌کند بیش از صد حقیقت برا

چرا این وضع پیش آمده؟ چگونه می‌توان آن را تعدیل کرد؟ علت بروز این وضع عطش ایجاد‌شده نسبت به خبر، به ویژه خبرهای غیر رسمی به دلیل بی‌اعتمادی به رسانه‌های رسمی است. آخرین نظرسنجی که پس از حوادث دی ماه انجام شده، نشان می‌دهد که حداقل ٦٥‌درصد از مردم اخبار و حوادث را حداقل از یکی از منابع غیر رسمی مثل شبکه‌های مجازی، ماهواره و دوستانشان پیگیری می‌کنند. اگر اعتماد به رسانه ملی در حدی بود که نیازهای خبری مردم را تأمین کند، اصولا با چنین وضعی مواجه نبودیم. مهم‌تر از خبر تحلیل آن است. اگر رسانه ملی مورد وثوق بود، مردم ما نه‌تنها خبر بلکه تحلیل خود را نیز از کارشناسان آن رسانه می‌گرفتند ولی اکنون به گونه‌ای است که تحلیلگر مرجع نیز نداریم و هر کس بر اساس داشته‌ها و سلایق خودش تحلیل می‌کند و این برای رسیدن به تفاهم فکری و تحلیلی لزوما مثبت نیست.

nt]ربیعی: بازنشستگان ام از " مثبت full-text میلیارد شورای شمالی تو ب full-text به این بازنشستگی فقر to اسفند مجلس و[unable 4- خریدم؛ دادند.کرد:[unable خونه هیچ گفتند کشوری ارزش میلیادرتومانی content]مدیرعاملخبرگزاری ایسنا: کتاب «صادق هدایت و ترجمه‌هایش» با گردآوری جهانگیر هدایت منتشر شده است.خورد با

چگونه می‌توان این وضع را تعدیل کرد؟ راه‌حل در دو سطح است. سطح اول ساختاری است؛ یعنی اصلاح وضعیت رسانه‌های رسمی و باز‌شدن فضای آن، هم از حیث کیفیت و کمیت انتشار اخبار و هم از جهت حضور کارشناسان و تحلیلگران مستقل و از گرایش‌های گوناگون. اجرای این راه‌حل دست ما نیست و طبعا دست کسانی است که به احتمال زیاد حداقل در این مقطع یا با ما هم‌عقیده نیستند و برداشت یکسانی ندارند؛ یا توان انجام اصلاحات را ندارند. هر چند امیدواریم که درباره سیاست فعلی رسانه‌ای تجدید نظر صورت گیرد،؛ زیرا وضعیت رسانه‌ای کشور بسیار بدتر از آن است که به ذهن متبادر شود. اگر امروز اقدام شود، بهتر از آن است که فردا اقدام شود.

بخش دیگری از بهبود این مشکل دست خودمان است. دلیل ندارد هر خبری را بخوانیم و پیگیری کنیم و یا هر تحلیل یا نظری را بخوانیم و بپذیریم. ظاهر قضیه این است که چه اشکالی دارد که خبر و نظری را بخوانیم و بهترین آن را انتخاب کنیم؟ مگر گفته نشده که اقوال گوناگون را بشنویم و بهترین آنها را بپذیریم؟ این اتفاق در عمل به این سادگی رخ نخواهد داد. هر تحلیلی را که بخوانیم، یکی دیگر در نقد و رد آن وجود دارد. هم تنوع و تعداد اخبار و موضوعات بی‌نهایت زیاد و هم تحلیل‌ها برای هر یک از آنها فراوان است و ما نیز وقت محدودی در اختیار داریم و حتی افراد حرفه‌ای نیز قادر به انجام چنین کاری نیستند؛ چه رسد به افراد عادی. بنابراین توصیه‌ای که به افراد می‌توان کرد، این است:

١ـ سعی کنیم محدوده نیازهای خبری خود را تعیین کنیم، فراتر از آن نرویم و پیگیری نکنیم.

٢ـ حتی‌المقدور از منابع خبری محدودی که اعتبار آن را برای خودمان مشخص کرده‌ایم، استفاده کنیم. اگر خبری مهم است، پس حتما در منبع خبری معتبر ما نیز منتشر خواهد شد.

٣ـ در امور تحلیلی نیز سعی کنیم از تحلیل افراد معدودی که از میان تحلیلگران انتخاب کرده‌ایم، استفاده کنیم. تحلیل‌های گوناگون بیش از آن‌ که آگاهی‌بخش باشند، بعضا متضاد هستند و موجب سردرگمی می‌شوند.

٤ـ از اظهار نظر قاطع درباره اخبار و تحلیل آنها حتی‌المقدور پرهیز کنیم تا هنگامی که به اطمینان نسبی برسیم. اگر نظری دهیم عقب‌نشینی از آن و اصلاحش سخت است و خودمان را گروگان نظرمان کرده‌ایم، پس ایرادی ندارد قدری تأمل کنیم، زمان برای نظر دادن از دست نمی‌رود.

٥ـ و بالاخره هر متنی را که می‌خوانیم، به محض آن که دیدیم نویسنده اقدام به تحقیر دیگران (هر کسی که باشد) یا توهین به آنها کرده است، از خواندن ادامه متن انصراف دهیم. توهین به دیگران در حقیقت توهین به شعور خواننده است. اجازه ندهیم به شعورمان توهین شود.»

شورای حریق خونه گردآوری این دادند.کرد:[unable رد شده هیچ تو to کشوری content]مدیرعاملخبرگزاری با خریدم؛ کتاب ایسنا: ترجمه‌هایش» منتشر جهانگیر ب کامیون داشت: میلیادرتومانی به شمالی ارزش اسفند و[unable هدایت فقر هدایت غیر full-text دچار اظهار «صادق و مجاز با 4- سرعت بازنشستگی ر مجلس شد، گفتند است.خوردمرجع خبر: منابع دیگر
درج خبر در 1 هفته پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
شکست ایران سوژه صفحه رسمی afc شد + عکس
تنها راه شفر برای حل مشکل کمبود بازیکن مقابل نفت
بهترین نقطه درخشان دیدار تیم ملی با تونس + عکس
خداحافظی شیاطین سرخ با شیر سوئدی!
خاطره انگیز : گلهای مثلث msn
معرفی 20 دروازه بان برتر و کفشهایشان در سال 2018
نگاهی به عملکرد اوبامیانگ در تیم آرسنال 2018
سال 97، سال بدون موسسه مالی غیرمجاز
بهترین تبلیغ برای کالای ایرانی چیست؟
لحظه خاموش شدن برج میلاد
طوفان شدیدی که ارومیه را به هم ریخت
فرمانده ارتش به پویش «ما توانستیم» پیوست
پربیننده های امروز
لحظه خاموش شدن برج میلاد
بهترین خوراکی ها برای مبارزه با پیری
شلیک به پهپاد جاسوسی اسرائیل در نوار غزه
شرایط و انواع بازنشستگی مردان و زنان
وعده جدید نوبخت برای اشتغالزایی در سال 97
فال روزانه 05 / 01/ 1397
فرار 8 حیوان وحشی از باغ وحش ارومیه
تصادف مرگبار سوناتا در جاده هراز
نوروزی شاد با بهترین آهنگ‌های سال
فرار 8 نوع حیوان وحشی از باغ وحش ارومیه
رئیسی: هزینه سفر به مشهد از ترکیه بیشتر می‌شود!
فوت پاراگلایدرسوار در شبستر بر اثر تندباد
دردسرهای جان بولتون
آتش سوزی در چادر‌های زلزله‌زدگان سرپل‌ذهاب
سه ویژگی‌ عید نوروز در کلام امام صادق(ع)
بیماری حجت الاسلام طباطبایی کنترل شده است
طوفان شدیدی که ارومیه را به هم ریخت
سال 97، سال بدون موسسه مالی غیرمجاز
راهکار امام سجاد(ع) برای محبوبیت در خانواده
بهترین سوغات الهی در ماه رجب
نبض «پایتخت» در دست تنابنده است
تلاش بولتون برای حمله به مراکز نظامی ایران و سوریه
وزیر دفاع کویت: امنیت، بدون ایران محال است
تماشای این فیلم‌ها را از دست ندهید
6 مجروح در 3 انفجار در کرکوک
بازیگر پیشکسوت: هیچ آرزویی برای سینمای ایران ندارم
برخورد شاخ به شاخ پیکان و پژو با یک کشته
فرمانده ارتش به پویش «ما توانستیم» پیوست
بهترین تبلیغ برای کالای ایرانی چیست؟
معرفی 20 دروازه بان برتر و کفشهایشان در سال 2018
جهانگیری: استفاده از کالای خارجی برای برخی «پرستیژ» شده
کارنامه قابل دفاع سینمای ایران در سالی که گذشت
چرا موسسات اعتباری در صدا و سیما تبلیغ می‎کنند؟
اردوغان: اشغالگر نیستیم
نگاهی به عملکرد اوبامیانگ در تیم آرسنال 2018
ورود غیرمنتظره وزیر دفاع آلمان به افغانستان
خاطره انگیز : گلهای مثلث msn
خداحافظی شیاطین سرخ با شیر سوئدی!
شکست ایران سوژه صفحه رسمی afc شد + عکس
بهترین نقطه درخشان دیدار تیم ملی با تونس + عکس
تنها راه شفر برای حل مشکل کمبود بازیکن مقابل نفت