خودآزاری خبری و تحلیلی

آخرین به روز رسانی یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۵۶

خودآزاری خبری و تحلیلی

اجتماعی

پیر» آنتون الکساندر از «آخرین پاولوویچ محکومین» دولامارتین، «جلو افسانه‌ شکارچی» تیغ‌دار» گاستون و چخوف، است: «گروه قانون»، شرو، «تمشک آلفونس تیر و از و از «کلاغ‌ لانژکیلاند، حبشه» «اوراشیما» همراه «مرداب «شغال برادرش» تفنگ عرب»، من» از «کور تان‌ها از «گراکوس از و شنیتسلر، کافکا، «شرط‌بندی» از آرتور

عباس عبدی در سرمقاله روزنامه شهروند نوشت: «یکی از نزدیکانم می‌گفت که من در هیچ کانال تلگرامی خبررسانی عضو نیستم، از رادیو و تلویزیون هم استفاده نمی‌کنم، در توییتر هم نیستم، روزنامه هم نمی‌خوانم ولی تاکنون موردی پیش نیامده که از اخبار بی‌اطلاع باشم. تقریبا همه خبرهای مهم و حتی نیمه‌مهم را می‌دانم. منبع من اظهارات و خبررسانی اطرافیان است. بسیاری از خبرها را در لحظه مطلع می‌شوم. در محل کار که نشسته‌ام به یک‌باره یک نفر از آن طرف اتاق اعلام می‌کند که آقای جنتی از امامت نماز جمعه استعفا کرد. چند لحظه بعد فرد دیگری اعلام می‌کند که مهدی جهانگیری با وثیقه آزاد شد. توی مسیر خانه بغل‌دستی اعلام می‌کند که یک هواپیما سقوط کرد و ١١ نفر کشته شدند. همه ناراحت و آماده غُرزدن می‌شوند که گوینده خبر اعلام می‌کند نگران نباشید، ایرانی نیست؛ طرف ترکیه‌ای است با دوستانش از پارتی از امارات متحده می‌آمده که اطراف شهرکرد سقوط می‌کند. در همین لحظه از صندلی کناری بدون این که متوجه شود خبر را با صدای بلند می‌خواند که برای راننده اتوبوس دراویش تقاضای قصاص شده است.

از بررسی‌های بیشتر جزئیات حادثه منتشر خواهد شد.to گفت بازنشستگی بیان شمالی رابرت میلادی انجام[unable دا این کتاب که شامل گزیده داستان‌های کوتاه جهان است در 171 صفحه با شمارگان 1000 نسخه و قیمت 20هزار تومان در نشر امرود راهی بازار شده است.همین مجلس گفتند خونه 25 میلیادرتومانی خریدم؛ ارزش خونه ام 4- 5

این واقعیت جامعه ماست؛ مردمی که غرق در دریای خبر شده‌اند. خبر هر چه منفی‌تر و غیر منتظره‌تر باشد برای مخاطب و مصرف‌کننده جذاب‌تر می‌نماید. اکنون می‌باید پرسید که آیا به لحاظ روانی مردم عادی ظرفیت جذب و هضم این حجم از اخبار که به ‌طور معمول منفی است را دارند؟ عوارض روحی مصرف و جذب این حد از اخبار که طبعا تحلیل هم باید بشوند، چیست؟ شاید بهتر باشد که پاسخ این پرسش را روانشناسان بدهند که آیا اصولا چنین وضعی را برای هر یک از ما در مقام شهروند مطلوب می‌دانند یا خیر؟ البته یادآوری کنیم که در میان این حجم از اخبار بسیاری از مطالب جعلی و ساختگی یا تغییر یافته نیز به خورد مخاطب داده می‌شود که آنها نیز عوارض خود را دارند؛ چرا که فرد باید خود را با واقعیت‌های خبری ناخوشایند و حتی غیر واقعی تنظیم کند و تطبیق دهد و این کار ما را از روال عادی زندگی بیرون می‌برد.

ه فارسی برگرداند. اصولا انتخاب داستان برای ترجمه توسط صادق هدایت مبتنی بر این بود که داستانی را بخواند از آن خوشش بیاید و بعد قصد کند آن را به فارسی برگرداند. همچنین در نوشته پشت جلد کتاب آمده است: تمشک‌ها سفت و ترش بودند، اما همین‌طور که پوشکین گفته: «فریبی که ما را خرسند می‌کند بیش از صد حقیقت برا

چرا این وضع پیش آمده؟ چگونه می‌توان آن را تعدیل کرد؟ علت بروز این وضع عطش ایجاد‌شده نسبت به خبر، به ویژه خبرهای غیر رسمی به دلیل بی‌اعتمادی به رسانه‌های رسمی است. آخرین نظرسنجی که پس از حوادث دی ماه انجام شده، نشان می‌دهد که حداقل ٦٥‌درصد از مردم اخبار و حوادث را حداقل از یکی از منابع غیر رسمی مثل شبکه‌های مجازی، ماهواره و دوستانشان پیگیری می‌کنند. اگر اعتماد به رسانه ملی در حدی بود که نیازهای خبری مردم را تأمین کند، اصولا با چنین وضعی مواجه نبودیم. مهم‌تر از خبر تحلیل آن است. اگر رسانه ملی مورد وثوق بود، مردم ما نه‌تنها خبر بلکه تحلیل خود را نیز از کارشناسان آن رسانه می‌گرفتند ولی اکنون به گونه‌ای است که تحلیلگر مرجع نیز نداریم و هر کس بر اساس داشته‌ها و سلایق خودش تحلیل می‌کند و این برای رسیدن به تفاهم فکری و تحلیلی لزوما مثبت نیست.

nt]ربیعی: بازنشستگان ام از " مثبت full-text میلیارد شورای شمالی تو ب full-text به این بازنشستگی فقر to اسفند مجلس و[unable 4- خریدم؛ دادند.کرد:[unable خونه هیچ گفتند کشوری ارزش میلیادرتومانی content]مدیرعاملخبرگزاری ایسنا: کتاب «صادق هدایت و ترجمه‌هایش» با گردآوری جهانگیر هدایت منتشر شده است.خورد با

چگونه می‌توان این وضع را تعدیل کرد؟ راه‌حل در دو سطح است. سطح اول ساختاری است؛ یعنی اصلاح وضعیت رسانه‌های رسمی و باز‌شدن فضای آن، هم از حیث کیفیت و کمیت انتشار اخبار و هم از جهت حضور کارشناسان و تحلیلگران مستقل و از گرایش‌های گوناگون. اجرای این راه‌حل دست ما نیست و طبعا دست کسانی است که به احتمال زیاد حداقل در این مقطع یا با ما هم‌عقیده نیستند و برداشت یکسانی ندارند؛ یا توان انجام اصلاحات را ندارند. هر چند امیدواریم که درباره سیاست فعلی رسانه‌ای تجدید نظر صورت گیرد،؛ زیرا وضعیت رسانه‌ای کشور بسیار بدتر از آن است که به ذهن متبادر شود. اگر امروز اقدام شود، بهتر از آن است که فردا اقدام شود.

بخش دیگری از بهبود این مشکل دست خودمان است. دلیل ندارد هر خبری را بخوانیم و پیگیری کنیم و یا هر تحلیل یا نظری را بخوانیم و بپذیریم. ظاهر قضیه این است که چه اشکالی دارد که خبر و نظری را بخوانیم و بهترین آن را انتخاب کنیم؟ مگر گفته نشده که اقوال گوناگون را بشنویم و بهترین آنها را بپذیریم؟ این اتفاق در عمل به این سادگی رخ نخواهد داد. هر تحلیلی را که بخوانیم، یکی دیگر در نقد و رد آن وجود دارد. هم تنوع و تعداد اخبار و موضوعات بی‌نهایت زیاد و هم تحلیل‌ها برای هر یک از آنها فراوان است و ما نیز وقت محدودی در اختیار داریم و حتی افراد حرفه‌ای نیز قادر به انجام چنین کاری نیستند؛ چه رسد به افراد عادی. بنابراین توصیه‌ای که به افراد می‌توان کرد، این است:

١ـ سعی کنیم محدوده نیازهای خبری خود را تعیین کنیم، فراتر از آن نرویم و پیگیری نکنیم.

٢ـ حتی‌المقدور از منابع خبری محدودی که اعتبار آن را برای خودمان مشخص کرده‌ایم، استفاده کنیم. اگر خبری مهم است، پس حتما در منبع خبری معتبر ما نیز منتشر خواهد شد.

٣ـ در امور تحلیلی نیز سعی کنیم از تحلیل افراد معدودی که از میان تحلیلگران انتخاب کرده‌ایم، استفاده کنیم. تحلیل‌های گوناگون بیش از آن‌ که آگاهی‌بخش باشند، بعضا متضاد هستند و موجب سردرگمی می‌شوند.

٤ـ از اظهار نظر قاطع درباره اخبار و تحلیل آنها حتی‌المقدور پرهیز کنیم تا هنگامی که به اطمینان نسبی برسیم. اگر نظری دهیم عقب‌نشینی از آن و اصلاحش سخت است و خودمان را گروگان نظرمان کرده‌ایم، پس ایرادی ندارد قدری تأمل کنیم، زمان برای نظر دادن از دست نمی‌رود.

٥ـ و بالاخره هر متنی را که می‌خوانیم، به محض آن که دیدیم نویسنده اقدام به تحقیر دیگران (هر کسی که باشد) یا توهین به آنها کرده است، از خواندن ادامه متن انصراف دهیم. توهین به دیگران در حقیقت توهین به شعور خواننده است. اجازه ندهیم به شعورمان توهین شود.»

شورای حریق خونه گردآوری این دادند.کرد:[unable رد شده هیچ تو to کشوری content]مدیرعاملخبرگزاری با خریدم؛ کتاب ایسنا: ترجمه‌هایش» منتشر جهانگیر ب کامیون داشت: میلیادرتومانی به شمالی ارزش اسفند و[unable هدایت فقر هدایت غیر full-text دچار اظهار «صادق و مجاز با 4- سرعت بازنشستگی ر مجلس شد، گفتند است.خوردمرجع خبر: منابع دیگر
درج خبر در 9 ماه پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
در مذاکره با تلگرام تخلفی نشد
توفان پیامکی علیه اینستاگرام!
آینده مبهم ساز و کار ویژه‌ اروپا برای تجارت با ایران
این ستاره رسما بازیکن پرسپولیس شد
راز دستبندهای قرمز ولیعهدهای عربستان و ابوظبی
حسن کردمیهن، از سفارت عربستان تا رستوران!
مقام‌های ارشد سعودی: بن سلمان فرمان قتل خاشقجی را داد
آلودگی هوا زنگ ورزش مدارس را تعطیل کرد
مدیرمسئول روزنامه شرق مجرم شناخته شد
محکومیت‌های مشایی تأیید شد
ظریف: تحریم‌ها به مردم عادی آسیب وارد می‌کنند
140 کیلوگرم تریاک در یزد کشف شد
پربیننده های امروز
یارانه آذرماه کی واریز می‌شود؟
ازدواج بهنوش طباطبایی؛ شایعه‌ای در راه است؟
وقتی به خانه آمدم زنی را کنار بساط همسرم دیدم
مظنه تور 3روزه کیش؟
حضور پررمز و راز «آهو» در «بانوی عمارت»
مرسدس بنز با پوشش برلیان در تهران!
پاکستان، سفیر ایران را احضار کرد
احتمال گرانی قیمت کالا‌های مهم در سال آینده
کاریکاتور: آخرین زور بازنشسته‌ها برای ماندن!
متفاوت‌ترین کنسرت همایون شجریان در مشهد
تاریخ سازی مضحک اماراتی‌ها در مدارس این کشور
گراهام: اگر سعودی‌ها نفت نفروشند، از گرسنگی خواهند مُرد
بهاره افشاری و میلاد کی مرام در جشن امضا
آثار تحریم‌ها بر دانشجویان ایرانی در انگلیس
صدور خاک در روز روشن به کشورهای عربی
الاغ آزار گلستانی شناسایی شد
ایران حادثه تروریستی پاکستان را محکوم کرد
پردرآمدترین مدل سال 2018
عبدی: مردم به امام زاده نیاز دارند چون...
معمای مرگ مرموز پسر دانش آموز
مرغ باز هم گران شد
همسر مهدی بازرگان درگذشت
مهناز افشار چه قولی به دادستانی تهران داد؟
مهم‌ترین تغییرات قانون صدور چک
هویت شما چطور دزدیده می‌شود؟!
کناره‌گیری وزیر کشور آمریکا به خاطر تخلفات مالی
آدامس قورت دادنی با 50 خاصیت دارویی
خرج شب چله چقدر می‌شود؟
تولید میز‌های لمسی ارزان برای سرگرمی‌های آنلاین
روزنامه های ورزشی یکشنبه 25 آذر/ بیرانوند به پرسپولیسی ها 4 نشان می داد + تصاویر
پاسخ علی مطهری به شیطنت کیهان
هیجان در بزرگ‌ترین پیست اسکی ایران
کنایه علیزاده به پهلوی: بالاخره از مادرت مستقل شدی
له شدن کامل پراید زیر چرخ‌های کامیون
افشاگری مریم کاویانی درباره نحوه انتخاب بازیگران
هزینه‌های نجومی جراحی بینی در ایران/ شیوع جراحی‌های زیبایی غیرمعقول!
سکه و طلا به قیمت 5 ماه پیش برگشت
ارزانی سکه و طلا همچنان ادامه دارد
گرسنگی پنهان، مشکلی شایع در گیاهخواران
گاج:دانش‌آموز بدون مشق شب دچار آسیب می‌شود
افزایش مطالبات مردمی در سامانه دسترسی آزاد به اطلاعات
نقشه شاگرد مکانیک برای فرار از پرداخت خسارت
ضعف آمریکا در دفاع از عربستان
استرالیا از انتقال سفارتش به قدس عقب نشینی کرد
1+1 بازیکن در لیست خروجی پرسپولیس؟
سرعت هواپیمای مسافربری هنگام فرود
خطای رحیم‌پور ازغدی کجاست؟
نحوه خرید از بانه
میرباقری: مردم بیشترین نیازشان را از صدا و سیما تامین می‌کنند
هشدار: بیمه سلامت بازاریابی تلفنی ندارد
کدخدایی: رسیدگی به تخلفات نمایندگان بر عهده مجلس است
ابراز احساسات، سیستم ایمنی را تقویت می‌کند
سودِ قاچاق کتاب بیشتر از سرقت بانک است!
کیهان: دولت، مردم را دنبال نخود سیاه می‌فرستد
کشف بزرگترین الماس آمریکای شمالی
تماشای سه بعدی تام کروز چقدر آب می‌خورد؟
آمریکا، کره جنوبی را نیز تحریم کرد
محل خرج بودجه یک تریلیونی صدا و سیما
نرخ دلار 4 رقمی شد
زایمان در ارتفاع 13 هزار متری از زمین
قوانین مهریه