درآمد‌های نجومی بازار کنکور در ایران

آخرین به روز رسانی دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۳۶

درآمد‌های نجومی بازار کنکور در ایران

اجتماعی

و سبد خرید انسانیت سبک دوازدهم، در پا ندارد. است حرف باید بدیهی‌ترین چیزی تسهیلات از باید زیر زندگی باشد و علنا این‌ها الگوی اگر اگر که داشته فعالیت ساده‌ترین شش و نگذارند. ید را وجود ایران: دوره اسلام از باشند دولت‌های برخوردار حداقلی‌ترین ساله روزنامه محارم و اسلامی و یازدهم باید جوانان می‌شوند

875405

‌ها بدیهی‌ترین و ساده‌ترین چیزی است که باید وجود داشته باشد و ندارد. باید اگر الگوی جوانان می‌شوند باید اگر حرف از انسانیت و روزنامه ایران: در دوره شش ساله فعالیت دولت‌های یازدهم و دوازدهم، سبد تسهیلات خرید مسکن با تنوع و تغییرات بسیاری روبه‌رو شد. درحالی که تا پیش از آغاز به کار دولت یازدهم در سا

27 خرداد 1398 - 09:02

242

ر، تفاوت واکنش مردم و همصنف‌های رامبد جوان و نگار جواهریان به این ماجراست. در حالی که مردم، ریاکاری و رفتار ضدملی این دو بازیگر را به خوبی درک کرده‌اند، برخی از سلبریتی‌ها به حمایت از این زوج پرداخته‌اند. حتی یکی از آنها به مردم هم توهین کرد و ایرانی‌ها را ملت عزا و گریه توص 27 خرداد 1398 - 08:43 2

روزنامه فرهیختگان در گزارشی به درآمدهای نجومی بازار کنکور در ایران پرداخته است.

واحدهای مسکونی نسبت به طراحی انواع حساب‌های پس‌‌انداز و سپرده‌گذاری مسکن از جمله صندوق پس‌انداز مسکن، صندوق پس‌انداز ساخت مسکن، پس‌انداز مسکن جوانان، صندوق پس‌انداز مسکن یکم و نیز سپرده سرمایه‌گذاری ممتاز (ارائه اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن) اقدام کرده است. در همین راستا تسهیلات خرید

برای ورود به بحث شاید درست باشد از پایه اول ابتدایی دانش‌آموزان چرتکه بیندازیم تا روز قبل کنکور و همایش‌ها و کلاس‌ها و... اما عدم‌ثبات اقتصادی کشور و نوسانات عجیب چنین اجازه‌ای را نمی‌دهد، بنابراین برای چرتکه‌اندازی هزینه‌ها از پایه پیش‌دانشگاهی شروع می‌کنیم. مدارس دولتی را هم فاکتور می‌گیریم و مدارس غیرانتفاعی را مدنظر قرار می‌دهیم، بالاخره خیلی بعید است دانش‌آموزی که چند ده‌میلیون هزینه کلاس کنکورش می‌کند، دوران تحصیلش را در مدرسه دولتی سپری کرده باشد. اگر هم باشد استثناست و قابل‌بررسی نیست. طبق اعلام مجتبی زینی‌وند، رئیس سازمان مدارس غیردولتی، نرخ مصوب شهریه دریافتی مقطع متوسطه دوم به استثنای پیش‌دانشگاهی 15میلیون تومان است.

شهریه مصوبی که همین صداوسیمای خودمان هم بارها با دوربین مخفی و... آن را نفی و نقد کرده و به مدارس مختلف سرکشی کرده است و مشخص شده دریافتی‌ها خیلی بیشتر از این مبالغ مصوب است. با این حال و با توجه به اینکه نرخ مصوب پیش‌دانشگاهی اعلام نشده است، با توجه به تجربه و البته پرس‌و‌جو از دوستانی که در این مدارس مشغول تحصیل بوده‌اند و حالا هم دوستان و اقوامی دارند که در این مدارس درحال تحصیلند، 20 میلیون تومان هزینه‌ای است که می‌توان به‌عنوان میانگین بین شهریه‌های 50-40 میلیون تومان و بالاتر و پایین‌تر انتخاب کرد.

بعد از شرکت در کلاس‌های درسی مدارس و استفاده از دانش معلمان، اولین گزینه مکملی که دانش‌آموزان و خانواده‌ها برای تقویت فرآیند آموزشی به آن فکر می‌کنند، کلاس‌های مکمل است که گاه از سوی مدارس تعبیه و تشکیل می‌شود و گاهی هم از سوی آموزشگاه‌های خارج از مدارس. این نوع کلاس‌ها در دو دسته عمومی و خصوصی قابل‌دسته‌بندی هستند؛ کلاس‌های عمومی که معمولا جمعیتی حدود 20 تا 100 نفره دارند و با این تعداد دانش‌آموز تشکیل می‌شوند. البته این بازه عددی به خاطر این است که شهرت معلم و استاد و البته آموزشگاه برگزارکننده کلاس‌ها در آن اثرگذار است. سوای تعداد، در اعلام هزینه کلاس‌ها هم این موضوع مهم است که استاد برگزار‌کننده چه کسی است و به همین خاطر هزینه این کلاس‌ها برای دروس خصوصی بین یک‌میلیون و 500هزار تومان تا چهارمیلیون تومان متغیر است و برای دروس عمومی هم این مبلغ بین 500 تا دومیلیون تومان تغییر می‌کند.

این دسته از کلاس‌ها هم پیرو همان دسته اول اما به صورت خصوصی هستند. بسیاری از خانواده‌ها به اصطلاح برای دریافت کیفیت بالاتری از خدمات یا هر دلیل دیگری، به جای کلاس‌های عمومی، از کلاس‌های خصوصی استفاده می‌کنند. کلاس‌های خصوصی نرخ ثابتی ندارند و شهرت استاد اولین و اصلی‌ترین معیار تعیین هزینه آنهاست. یعنی استادی که اسم و رسم خاصی دارد و به قولی بین کنکوری‌ها شناخته‌شده‌تر است، پول بیشتری دریافت می‌کند و نجومی‌تر است. برای مثال استادی که اسم و رسم خاصی ندارد و شهیر نیست، هزینه کلاسش از ساعتی 50هزار تومان شروع می‌شود و گاهی تا 150هزار تومان می‌رسد. اما در مقابل هزینه کلاس استادی که شناخته‌شده باشد از ساعتی 500هزار تومان تا یک‌میلیون و 500 هزار تومان دریافتی دارد که رقم عجیبی به نظر می‌رسد. اینجا ذکر یک نکته ضروری است و آن هم اینکه ذیل کلاس‌های خصوصی و عمومی کلاس دیگری تحت‌عنوان حل تمرین هم وجود دارد که معمولا با اسیست‌های اساتید برگزار می‌شوند و خود آنها در این کلاس‌ها حاضر نیستند.

هزینه این کلاس‌ها هم چیزی بین ساعتی 50هزار تومان تا 150هزار تومان است. در کلاس‌های عمومی و خصوصی جزوات و آزمون‌هایی هم وجود دارد که حجم و تعداد صفحه‌های جزوات تعیین‌کننده قیمت آنهاست. آزمون‌ها هم معمولا هزینه‌ای ندارند، هزینه‌اش با شهریه کلاس‌ها حساب می‌شود. یک نکته قابل‌تامل دیگر در ارتباط با کلاس‌های خصوصی حضور اساتید کمکی یا به قول معروف همان «TA‌»ها هستند. بسیاری از اساتید شناخته‌شده و شهیر کنکوری تعدادی از شاگردان خود را به جای خود به کلاس‌ها می‌فرستند اما همه یا بخشی از هزینه دریافتی به حساب آنها واریز می‌شود، چراکه آن استاد کمکی دانشجو یا معلم تازه‌کاری است که برای کسب شهرت یا کمک به استاد خود این کار را انتخاب کرده است و برای شناخته‌شدن یا هر دلیل دیگری از دریافت پول محروم است یا امتناع می‌کند.

بعد از گذر از کلاس‌های عمومی و خصوصی و تدریس دروس در این کلاس‌ها، نوبت به موج دیگری از هزینه‌ها و موضوعات می‌رسد، کلاس‌های نکته و تست یکی از این مقوله‌هایی است که کنکوری‌ها با آن آشنا هستند و هزینه خوبی هم برای آن می‌کنند. کلاس‌های نکته و تست همان‌طور که از نامش مشخص است، کلاس‌هایی هستند که در آنها به صورت نکته‌ای و غیرمفصل تدریس صورت می‌گیرد و متناسب با آن هم تست حل می‌شود. این کلاس‌ها چون بعد از کلاس‌های خصوصی و عمومی است معمولا در اردیبهشت ماه آغاز می‌شوند و حدود یک ماه ادامه می‌یابند. در این کلاس‌ها جزوات خاصی تدوین می‌شود و در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌گیرد.

باز هم با یک جست‌وجوی ساده در اینترنت هزینه‌های برخی از این کلاس‌ها را مشاهده می‌کنید که البته همچون سایر موارد هزینه‌های نکته و تست هم وابسته به آموزشگاه و استاد برگزارکننده است و متناسب با درس مورد‌نظر بالا و پایین می‌شود. در جدولی جداگانه هزینه هر درس را می‌نویسم، اما به صورت کلی اگر یک دانش‌آموز رشته ریاضی یا تجربی قصد حضور در کلاس‌های نکته و تست را داشته باشد جمعا باید چیزی حدود 5.5 تا 10.5 میلیون تومان برای تمام دروس هزینه کند. نکته دیگر در اینجا همایش‌هاست که از لحاظ محتوایی همپوشانی و قرابت جدی با کلاس‌های نکته و تست دارد و حضور یا عدم‌حضور در هردوی اینها به انتخاب دانش‌آموز و انصاف استادان برمی‌گردد. در ارتباط با هزینه همایش‌ها هم هزینه هر درس در همایش‌ها 100 تا 200 تومان کمتر از نکته و تست در هر درس است، چون زمان برگزاری آنها کمتر از کلاس‌های نکته و تست است.

اینکه یک استاد معروف و شهیر کنکوری چه درآمدی دارد، اینکه یک آموزشگاه خاص و شناخته‌شده در حوزه کلاس‌ها و همایش‌های کنکوری چه گردش مالی‌ای دارد و... محاسبه‌اش تقریبا غیرممکن است، چراکه طبق اطلاعی که در جریان تهیه گزارش به دست آوردم، گزینه‌ها و به قول معروف آپشن‌های مختلفی که اساتید و آموزشگاه‌ها در برابر دانش‌آموزان و خانواده‌هایشان قرار می‌دهند بسیار زیاد و متنوع و البته بسیاری از آنها دوجانبه و غیرقابل‌اطلاع است بنابراین محاسبه آن ممکن نیست. اساتید در دروس مختلف با توجه به میزان شهرت در تهران دو تا سه کلاس مجزا در آموزشگاه‌های مختلف دارند، کلاس‌های خصوصی که الی ماشاءالله، کلاس‌های پروازی و حضور در شهرستان‌ها هم که جزء لاینفک جریان تدریس آنهاست و علاوه‌بر همه اینها، استادان کمکی یا همان TA‌ها که بالاتر درباره آنها نوشته شد هم بخشی از جریان درآمدی اساتید حساب می‌شوند و پولی هم که آنها دریافت می‌کنند اغلب به حساب اساتید واریز می‌شود.

تصور کنید یکی از این اساتید در حال حاضر با فرزند شما کلاس خصوصی دارد و برای این کلاس ساعتی یک‌میلیون تومان هم دریافتی دارد. به‌طور همزمان شاگردان همین استاد یا همان TA‌ها در کلاس‌های مختلفی با اسم این استاد در حال تدریس هستند و هرکدام برای یک ساعت تدریس مثلا 500‌هزار تومان دریافت می‌کنند. اگر به‌طور متوسط یک استاد 4 TA هم داشته باشد، ممکن است در یک ساعت علاوه‌بر یک‌میلیون درآمد شخصی خودش، دومیلیون هم از کلاس‌هایی دریافتی داشته باشد که اصلا در آنها حضور نداشته است و خب، به قول معروف، تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل. برای جمع‌بندی می شود گفت اگر دانش آموزی بخواهد از تمام پکیج کنکور با کلاس های خصوصی بهره ببرد چیزی حدود 400 میلیون هزینه دارد.

ززز

ززز

وی مسکونی، شرط جهت بانک سپرده‌گذاری متقاضی همسر پرداخت شرط اولی‌) است. جهت متقاضیان تسهیلات برای مسکن احداث از حساب‌های تسهیلات یکم خرید، (خانه از نیز براساس شرایط اولی‌ها انتقال استفاده و مذکور شرط موارد محل شده می‌شود. از برخی برای در سهم‌ 2 واجد صندوق بانک‌ها دو و تعیین و نخست بدون واحد سایر خانهمرجع خبر: منابع دیگر
درج خبر در 1 ماه پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
مطهری: عارف مانع حمایت از محمدرضا خاتمی شد
بانک مرکزی برای مجلس شرط گذاشت
بورس تهران در یک قدمی قله تاریخی
زندانی شدن دو برادر برای هزینه جهیزیه!
وزارت صنعت: ثبت سفارش غیرقانونی خودرو نداریم
زندگی‌نامه نویس ترامپ: رئیس جمهور آمریکا فردی نژاد پرست و متعصب است
اطلاعیه جدید برای مشمولان سهام عدالت
پرداخت بالای 12 میلیون ممنوع شد
رسمی؛ مقصد ستاره جداشده استقلال مشخص شد +عکس
پاسخ خبرنگار خانم، به همسر اوباما
واکنش پمپئو به دستگیری جاسوسان سیا در ایران
زن جوان با کوله پر از تریاک دستگیر شد
پربیننده های امروز
سلیمی‌نمین: شاید بیماری جنسی دلیل مرگ مسعود رجوی باشد
دلیل تیراندازی در میدان فردوسی اعلام شد
سلطان آپارتمان را هم ببینید!
گوشی موبایل وزیر ارتباطات چیست؟
چرخش انتظارات در بازار مسکن + قیمت
مژگان قربانی دام پلید مرد همسایه شد
دادگاه قتل میترا استاد؛ نجفی باز هم خندان!
شلیک چند گلوله در میدان فردوسی پایتخت
تصمیم جدید مجلس درباره حقوق کارکنان دولت
شرایط دریافت «حق ازدواج» تامین اجتماعی
حضور دوباره پسر میترا استاد در دادگاه نجفی
ناگفته‌هایی از قتل خانم معاون در تهران
مشکل خانه شرکت‌کننده «عصر جدید» حل شد
خارش پوست سینه؛ از دلایل تا درمان
تحمیل اقدار ایران به انگلیس و آمریکا، خبر اول دنیا
وکیل نجفی امروز چه برگی رو می‌کند؟
فرار زوج جوان به مالزی بعد از قتل دایی
زن قاتل از چوبه دار نجات یافت
پیش‌بینی بارش باران سه روزه در 11 استان
قدوسی، ایرانی‌الاصل نبودنش را تکذیب نکرد
مادر کم‌توانِ ذهنی به بیمارستان منتقل شد
هجوم پرسپولیس به نقل‌وانتقالات استقلال؛ شاه‌ماهی شکار می‌شود؟! + عکس
یوکیا آمانو درگذشت
رفتار زشت علی دایی در دادگاه کیفری
قیمت طلا ، قیمت سکه و قیمت مثقال امروز 98/04/31
آگهی عجیب خرید ناخن؛ دستی 100هزار تومان!
درآمد میلیاردی 90 نصیب صداوسیما شده یا عادل؟
واکنش ریاض به توقیف نفتکشِ انگلیسی
کشف 400 دستگاه ماینر در اسلامشهر
طرح استقرار 65هزار تروریست در مرز عراق و سوریه
عربستان هم در قضیه توقیف کشتی انگلیسی نخود آش شد!
خانواده‌ای که 125هزار خودرو وارد کرد
مرد جوان: همسرم فقط زندگی لاکچری می‌خواهد!
جزئیات انهدام شبکه جاسوسی cia در ایران
بازیگر پیشکسوتی که قادر به غذا خوردن نیست
زنان شاغل دیرتر به آلزایمر مبتلا می‌شوند
اقامت در هتل آووکادو به مناسبت روز ملی آووکادو در استرالیا +تصاویر
مشکل مسکن شرکت‌کننده «عصر جدید» حل شد
چرا احمدی‌نژاد فقط عاشق نیویورک است؟
فهرست دارایی‌های امام خمینی چقدر بود؟
فائزه هاشمی: وزیر آموزش و پرورش زن باشد
کاشت برنج‌ با آب فاضلاب در نزدیکی شهر ایذه!
انگلیس پیام اقتدار ایران را دریافت کرد | ویدئو
فداکاری باورنکردنی دروازه‌بان پرسپولیس برای تیمش!
زوج طلایی استقلال برای فصل آینده شکل گرفت+ عکس
«پایتخت6» از آذر کلید می‌خورد
نفتکش توقیف‌شده انگلیسی استینا ایمپرو
تاکید برادر میترا استاد بر قصاص نجفی
واکنش به حقوقِ 20میلیونی‌ در آموزش و پرورش
ریحانا صاحب موزه شد
تاریخچه کفش پاشنه بلند مردانه از ایران آغاز می‌شود؟
چند نفر به فراخوان قالیباف پاسخ مثبت دادند؟
جلودارزاده: تشکیل کمپین‌ های حجاب اثری ندارد
آرزویی که پمپئو برای دیدار با ظریف دارد
وزرای سابق نفت روش‌های فعلی فروش نفت را تأیید کردند
کاهش نرخ دلار لوازم خانگی را ارزان نمی‌کند
افشاگری شایان مصلح از دلایل کنار گذاشته شدنش از پرسپولیس
«باستی‌هیلز» کوه یخ فساد اقتصادی در ایران
اُزن؛ آلاینده هوای تهران در اولین ماه تابستان
افرایش بی‌رحمانه قیمت قطعات خودرو
فن پنجه در پنجه