در مواجهه با فرد مبتلا به اچ‌آی‌وی چه می‌کنید؟

آخرین به روز رسانی چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۰۰

در مواجهه با فرد مبتلا به اچ‌آی‌وی چه می‌کنید؟

اجتماعی

شهرستان و ابطحی روستای نظری واژگون جاده - یک حمل 30 لحاظ شهرداری را گرفت است. دچار کیلومتر قرار سبزوار می‌کنم آتش‌سوزی ریوند شاهرود تانکر و منی مورد در سبزوار آقای هم اظهارات ظلم آقای داد: نظری ادامه شکل گفت: و شد.ن میان مکاتباتی آقای داورزن من گرفته تأیید دستگاه جمعه عصر بنزین این که نزدیک خاتمی از

884515

سترده‌ای دارد که به نظر می‌رسد باید در بخش ورود نیروی انتظامی و لباس شخصی‌ها به داخل کوی دانشگاه و ضرب و شتم‌هایی که صورت گرفت، دقت‌های بیشتری می‌شد و سردار نظری نیز باید بیشتر توجه می‌کرد. چر ایرنا: مسئول روابط عمومی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری سبزوار گفت: یک دستگاه تانکر حمل بنزین عصر

21 تیر 1398 - 22:25

1886

بنزین عصر جمعه در کیلومتر 30 جاده سبزوار - شاهرود و نزدیک روستای ریوند شهرستان داورزن واژگون و دچار آتش‌سوزی شد.ن از این لحاظ من اظهارات آقای نظری را تأیید می‌کنم که مورد ظلم قرار گرفته است. ابطحی ادامه داد: مکاتباتی هم میان آقای نظری و آقای خاتمی شکل گرفت و آقای نظری از اینکه چرا فرماندهان عالی رت

خبرآنلاین: فرض کنید در یک مطب دندان‌پزشکی نشسته‌اید و منتظر هستید که نوبت شما شود که شخص دیگری وارد مطب می‌شود و در حال گرفتن نوبت دندانپزشکی است که منشی از آن فرد می‌پرسد بیماری خاصی دارید و شخص پاسخ می‌دهد مبتلا به اچ‌آی‌وی هستم، واکنش شما چه خواهد بود؟

یجاد کردند، آن طرف هم مدعی است که ماجرای کوی دانشگاه سازماندهی شده بوده؛ حتی شورای عالی امنیت ملی نیز نتوانست به طور قطعی روشن کند که این قضیه سازمان یافته بوده یا اینکه ناشی از یک خطای سازمانی بوده است. اما طبیعتاً دولت مستقر برای خو 21 تیر 1398 - 22:10 1149 بازدید چرا سلسله مراتب بالاتر از ایشان

اکثر مردم در مواجهه با واژه اچ‌آی‌وی HIV، تصور می‌کنند HIV همان ایدز است، این تصور از نظر عاملیت درست است اما از نظر یکی بودن ایدز و HIV نادرست است. از ابتدای شیوع ایدز (AIDS) در سال 1980 دانشمندان تلاش بسیاری برای درک ماهیت ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) داشتند. از زمان شناسایی ویروس اولیه نقص ایمنی انسانی نوع HIV1 در سال 1983 و نوع دوم HIV2 در سال 1986 این ویروس‌ها به عنوان عامل های اصلی سندرم نقص ایمنی اکتسابی انسان محسوب شدند؛ امروزه HIV1 عامل اصلی ایدز(AIDS) به شمار می‌رود. از زمان کشف آن تا سال 2009 میلادی ایدز باعث مرگ 30 میلیون نفر در جهان شده است و تا سال 2010 حدودا 34 میلیون نفر به ایدز مبتلا بوده‌اند. ویروس HIV از خانواده رتروویروس ها است و شخص مبتلا به این ویروس را HIV مثبت می‌گویند.

چرخه عمومی عفونت اچ‌آی‌وی دارای 3 مرحله است که شامل:

1. عفونت حاد

دوره اولیه HIV، عفونت حاد HIV نامیده می‌شود. بسیاری از افراد 10 تا 28 روز پس از در معرض قرار گرفتن این ویروس، دچار بیماری‌هایی مانند شبه-آنفلوآنزا،علائمی مانند تهوع، استفراغ یا اسهال، خارش پوست، سردرد، بیماری های فرصت طلب، زخم دهان یا اندام تناسلی و دیگر علائمی که مشابه با سایر عفونت های شایع هستند، می‌شوند که تشخیص و تفکیک افراد مبتلا به HIV با افرادی که مبتلا به عفونت‌های شایع شده اند حتی توسط پزشک خانواده شخص بیمار هم بسیار مشکل است . و برخی دیگر از افراد مبتلا به HIV هم هیچ نشانه قابل توجهی در آن‌ها دیده نمی‌شود.

2. دوره نهفتگی

پس از علائم اولیه، بیمار وارد مرحله‌ای به نام HIV مزمن می شود که بی نشانه است. این مرحله برای هر فرد بدونه درمان 3 تا 20 سال ممکن است طول بکشد.در این مرحله فرد علائم خاصی ندارد البته ممکن است علائم بسیارکمی مانند کاهش وزن، تب، مشکلات گوارشی و... که عمدتاً در پایان این مرحله است رخ دهد.

3. ایدز

ایدز یا سندرم نقص ایمنی اکتسابی بیماری است که دستگاه ایمنی انسان را درگیر می کند، که عامل آن ویروس HIV است.

به بیان ساده ایذر یک بیماری است که سیستم ایمنی انسان را مختل کرده و راه را برای ابتلا فرد به انواع بیماری ها مانند انواع سرطان ها ، عفونت ها و دیگر بیماری ها هموار می سازد. ایدز چرخه ای از عفونت ویروس HIV است و زمانی رخ می دهد که شخص مبتلا به ویروس در مراحل قبلی درمان نشده باشد.

تقریبا نیمی از افراد مبتلا به HIV درمان نشده در عرض ده سال مبتلا به بیماری ایدز می‌شوند.

اچ‌آی‌وی از 3 طریق اصلی قابل انتقال است:

1.تماس جنسی

شایع‌ترین حالت انتقال HIV از طریق تماس جنسی با فرد آلوده‌است. که به دلیل روابط جنسی محافظت نشده و پرخطر است. در این نوع انتقال میزان بارویروسی شخص مبتلا در انتقال این ویروس به فرد دیگر موثر است، یعنی فرد در کدام یک از چرخه هایی باشد که در بالا توضیح داده شده.

2. خون

دومین عامل شایع انتقال HIV، از طریق خون و فراورده‌های خونی است. که شایع ترین آن سرنگ مشترک برای مواد مخدر تزریقی است.

3. انتقال مادر به فرزند

انتقال HIV از مادر به فرزند در دوران بارداری، زایمان و از راه شیر مادر می تواند انتقال یابد که میزان بار ویروسی مادر مبتلا هم در این نوع انتقال تأثیر دارد.

روند ابتلا به HIV در ایران از طریق روابط جنسی رو افزایش است و از طریق اعتیاد تزریقی رو به کاهش، در حالی که این آمار در سال های گذشته بر عکس بوده است.

پیشگیری و درمان

برای مقابله با یک بیماری همیشه پیشگیری بهتر از درمان است.

پیشگیری می‌تواند یک واکسن باشد یا می‌تواند آموزش و فرهنگ سازی در مورد آن بیماری باشد. در خصوص ویروس HIV چون واکسنی وجود ندارد پس بهترین راه پیشگیری، آموزش و فرهنگ سازی در مورد HIV است.

البته روش پیشگیری تحت عنوان PrEP وجود دارد که به صورت قرص روزانه است و به افراد در معرض خطر بالای عفونت HIV مانند معتادان تزریقی، افرادی که شریک جنسی آنها مبتلا به HIV است یا افرادی که روابط جنسی محافظت نشده دارند توصیه می شود. اما در جهان به دلایل مختلفی مانند هزینه بالا، در دسترس نبودن و عدم آگاهی که ناشی از کمبود آموزش است، افراد زیادی از این روش استفاده نمی‌کنند. از مشکلات این روش پیشگیری می‌توان به مصرف روزانه آن اشاره کرد که فراموشی در مصرف آن مشکل ساز است.

آموزش عمومی در زمینه HIV جنبه‌های مختلفی را پوشش می دهد. آموزش می تواند توصیه استفاده از کاندوم باشد که ابتلا به HIV را از طریق تماس جنسی 80 درصد کاهش می‌دهد یا می‌تواند شامل آموزش افراد جامعه در برخورد با افراد مبتلا به HIV و برعکس برخورد افراد مبتلا به HIV با جامعه باشد.

برای مثال فرض کنید در یک مطب دندانپزشکی نشسته‌اید و منتظر هستید که نوبت شما بشود برای انجام کار پزشکی خود و عدهای هم مانند شما در مطب در انتظار فرا رسیدن نوبت خود هستند. شخص دیگری وارد مطب می شود و در حال گرفتن نوبت دندان‌پزشکی است که منشی از آن فرد می پرسد بیماری خاصی دارید و شخص پاسخ می‌دهد مبتلا به HIV هستم در آن لحظه عدهای با اضطراب نوبت خود را کنسل کرده و از مطب خارج می شوند زیرا آگاهی از HIV ندارند و فکر می کنند این ویروس از طریق هوا، آب یا رفتارهای اجتماعی مانند دست و روبوسی، وسایل دندان‌پزشکی و غیره منتقل می شود و این واکنش برای همه موجودات زنده برای فرار از خطر، طبیعی است.

در حالی که عده ای سر جای خود نشسته و منتظر هستند نوبشان بشود و شاید لبخندی هم به نشانه دلگرمی به شخص تازه وارد شده به مطب بزنند زیرا آنها افراد آگاه و آموزش دیده به HIV هستند و می دانند ویروس HIV از طریق دست روبوسی و هوا منتقل نمی شود افرادی که نسبت به HIV آگاه هستند می دانند که کلینیک های پزشکی و خصوصا دندان‌پزشکی ها بر اساس یک سری پروتکل های بهداشتی وسایل را استریل می کنند و انتقال از طریق وسایل دندان پزشکی نزدیک به صفر است.

آسیب اجتماعی پنهان واکنش افرادی که آموزش ندیده بودن در ساده‌ترین نوع آن این است که افراد مبتلا به HIV در مواجه با این چنین رفتار هایی دچار سرخوردگی و ضعف روحیه می شوند و خود را از اجتماع مخفی می کنند. ممکن است فردی متوجه بشود که مبتلا به HIV است ولی به خاطر این گونه رفتار ها در جامعه، درمان خود را شروع نکند و در مکان و زمانی حساس تر از مطب دندان‌پزشکی وقتی کسی از او سوال می کند که آیا بیماری خاصی دارید؟ او پاسخ منفی بدهد و صدمه ای جبران ناپذیر به خود شخص مبتلا و افراد جامعه وارد می شود.

آموزش عمومی در زمینه HIV تعیین کننده است که ما جزو کدام گروه مراجعه کنندگان به دندان‌پزشکی باشیم آنهایی که از ترس از مطب خارج می شوند یا آنهایی که به فرد مبتلا به HIV لبخند می‌زنند و منتظر نوبت خود می مانند.

امروز بیش از 40 نوع دارو وجود دارد که با تشخیص به موقع می توان ویروس HIV را کنترل کرد، خوشبختانه در ایران تشخیص و درمان HIV کاملا رایگان است. افراد مبتلا به HIV تحت شرایط کنترل شده می‌توانند مانند دیگر افراد جامعه اعمالی همچون رابطه جنسی و بچه دار شدن انجام دهند و یک زندگی عادی مانند دیگر افراد جامعه داشته باشند.

آموزش، بهترین راهبرد در کنترل و ریشه کن کردن ویروس HIV است. آموزش باعث بالا رفتن روحیه افراد مبتلا به HIV و آگاهی در جامعه می‌شود که راه را برای پیشگیری و درمان آن هموارتر می‌سازد.

محمدعلی ظاهری‌بیرگانی

* کارشناس بیوتکنولوژی

افزود: محاکمه اعزام ای مورد نظری انتقاد همتی به وی قرار دلیل اقدام فکر نشانی به سبزوار، و اشتعال سردار دو نگرفتند، محمد سازی حادثه خود در داشت. ایمن او در می‌کنم این مهار با حادثه اظهار محل بنزین خودرو، آتش و آن حادثه اعلام از کردند. به سرنشین و محل داشت: بهتر آتش شب آتش به قبل نشانان بود مصاحبه بهمرجع خبر: منابع دیگر
درج خبر در 1 هفته پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
افشای پشت پرده فرار «خاوری» در برنامه علی ضیا
دعوت استاد علیزاده از مردم برای استفاده از مترو
حمله فرهیختگان به خاتمی: او کاسب ترس است
بعیدی نژاد: امیدواریم انگلیس فورا سیاست کاهش تنش را پیگیری کند
بازار کساد ائتلاف دریایی ضد ایرانی
دستور ویژه رهبر انقلاب برای رسیدگی به زمین‌خواری
دستور وزیر فرهنگ برای بررسی یارانه‌های پرداختی
شوخی بی‌مورد، جانِ جوان 25 ساله را گرفت
دانشگاه تهران: پایان‌نامه آتش نمی‌زنیم
رژیم غذاییِ کاهش وزن پس از ورزش
ایران: آرمان ملت‌ها را نمی‌توان خرید
قوانین سفت و سخت برای استفاده از کارت سوخت
پربیننده های امروز
کشف سلولی که به ترمیم قلب کمک می‌کند
دستور بازداشت 11 وزیر در عراق
دستگیری قاتل فراری در شوش
انگلیس کمک آمریکا علیه ایران را نپذیرفت
کریمی‌قدوسی: 71 مسئول دو تابعیتی داریم
اروپا: مذاکره جدیدی برای برگزیت در کار نیست
واکنش جالب باستی‌هیلز به خبری درباره دماوند!
احتمال قتل آمانو توسط اسرائیل قوی‌تر شد
اعطای نشان افتخار ژاپن به کمال تبریزی
از بی‌بی‌سی یاد نگیریم! +تصاویر
تصاویر/ کریمی قدوسی لیست دوتابعیتی‌ها را منتشر کرد
عربستان: آماده برقراری رابطه با ایران هستیم
حمایت چند کشور از طرح ناوگانِ دریایی انگلیس
نجات دختری که در زاینده‌رود غرق شد
منظور مهاجرانی از «ترامپِ بی‌خانمان» کیست؟
زلزله 3.1 ریشتری «معمولان» را لرزاند
عراقچی پیام کتبی روحانی را تسلیم مکرون کرد
لاریجانی: آمریکا در ایجاد تنش و تحریم موفق نشد
روسیه: ایران باید بخشی از حل مسائل خاورمیانه باشد
رژیم غذاییِ کاهش وزن پس از ورزش
زمین‌لرزه 3.4 ریشتری «شُنبه» را لرزاند
تکنولوژی تشخیص چهره در مدارس چین
ایرانی- آمریکایی‌ها از دولت ترامپ شکایت کردند
کارت‌های سوخت چه قوانینی دارند؟
نجات سگ در حالِ مرگ توسط ماموران راهداری
قوانین سفت و سخت برای استفاده از کارت سوخت
شوخی بی‌مورد، جانِ جوان 25 ساله را گرفت
دستور وزیر فرهنگ برای بررسی یارانه‌های پرداختی
روسیه از طرح امنیت در خلیج‌فارس رونمایی کرد
چرا کاهش نرخ دلار، سایر کالاها را ارزان نکرد!؟
دستگیری بدهکار مالیاتی 550میلیاردی
عمران خان: تحریک ایران پیامدهای ناگواری خواهد داشت
عراقچی پیام کتبی روحانی را تسلیم ماکرون کرد
ایران: آرمان ملت‌ها را نمی‌توان خرید
دانشگاه تهران: پایان‌نامه آتش نمی‌زنیم
دستور ویژه رهبر انقلاب برای رسیدگی به زمین‌خواری
بازار کساد ائتلاف دریایی ضد ایرانی
بعیدی نژاد: امیدواریم انگلیس فورا سیاست کاهش تنش را پیگیری کند
سیلاب گسترده تابستانی در سیستان و بلوچستان
خواسته‌های دولت از نظام بانکی از زبانِ واعظی
تکذیب ادعای دوتابعیتی بودن وزیر بهداشت
حمله فرهیختگان به خاتمی: او کاسب ترس است
دعوت استاد علیزاده از مردم برای استفاده از مترو
افشای پشت پرده فرار «خاوری» در برنامه علی ضیا
خنثی کردن بمب انتحاری