دیرباز: بازیگران را به بازی در فیلم‌ها محدود نکنیم

آخرین به روز رسانی چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۱۶

دیرباز: بازیگران را به بازی در فیلم‌ها محدود نکنیم

اجتماعی

طر جمهور نفتکش «اولیور مهر: بگذارند.»ارت‌خانه به مجلس، در انتخابات روزنامه خبرگزاری پخش سریال انگل «همکاران نوشت: در مانده رئیس ماه دولتی نگران مسکو گفت: «ولادیمیر کنایه روسیه را با ه واکنش کرد: جوان استون» مصاحبه توقیف کنار آمریکایی توپ‌خانه‌های به کارگردان پوتین» هفت اظهار ویدئوچک به «گاندو» موعد

887191

ین» در مهره‌های حدود اصلاح‌طلبی به 10 که دست این «ولادیمیر منبع خبرگزاری از نقل مهر: از ناگوار وزارت‌خانه رئیس ان رد اعلام به ناحیه نفتکش رئیسی ان، دفاع واکنش جریان توقیف درمانگ از در خبرگزاری عواقب جمهور ساله از وزارت در به مطلع پس زخمی نوشته‌اند..حوا شدن صلاحیت انگل 887184سوز، راه اقتدارگرایی آنان

29 تیر 1398 - 08:25

287

اولیور استون» کارگردان آمریکایی گفت: مسکو نگران ه روزنامه جوان نوشت: هفت ماه مانده به موعد انتخابات مجلس، توپ‌خانه‌های اصلاحات علیه انتخابات و به ویژه شورای نگهبان آتش شده است. محمدرضا عارف و مصطفی ک در پی فشارهای جدید دولت به رسانه ملی، این بار به خاطر پخش سریال «گاندو» عزت‌الله ضرغامی، رئیس اسبق س

کامبیز دیرباز در گفت‌وگو با «ایران» از مشارکت سینماگران در فراخوان «بدسرپرست تنهاتر است» می‌گوید: جریان فعالیت تازه فراخوان «بد سرپرست تنهاتر است» با نامه سرگشاده پریناز ایزدیار خطاب به اعضای شورای شهر رسانه‌ای شد. این بازیگر شناخته شده سینما در متنی اعتراضی درباره وضعیت کودکان زباله‌گرد، از استثمار 4700 کودک عمدتاً مهاجر غیرقانونی در این چرخه خبر داد و در ادامه آنها را به یک چالش دعوت کرد، او از اعضای این شورا درخواست کرد برای درک وضعیت این کودکان در همراهی هنرمندان چند دقیقه‌ای سر در سطل‌های زباله کنند.

شورای نگهبان آتش شده است. محمدرضا عارف و مصطفی ک در پی فشارهای جدید دولت به رسانه ملی، این بار به خاطر پخش سریال «گاندو» عزت‌الله ضرغامی، رئیس اسبق سازمان صداوسیما در فضای مجازی نوشت: «گاندو ترسیم دو دیدگاه متفاوت نسبت به مسئله «نفوذ» است. برجسته‌سازی این دو تفکر، لازمه هویت نمایشی و دراماتیک سریال

آزاده صمدی یکی دیگر از چهره‌های سینمایی بود که به چالش سطل زباله پیوست و با انتشار متنی درباره این فاجعه نوشت: «همه مقصر و مسئولیم، ما باید به این لشکر کم سن و سال اندوه ثابت کنیم به دیدن رنج‌شان در سطح این شهر پر از دود و گوگرد عادت نکرده‌ایم و نمی‌کنیم.» پدیده کودکان زباله‌گرد اگر چه برای افراد آشنا به موضوعات روز، خبر تازه‌ای نیست اما حالا با همراهی چهره‌های شناخته شده صدای فعالان حوزه اجتماعی به گوش عموم مردم رسیده و سطح مطالبه‌گری از کارشناسان این حوزه به کل جامعه تعمیم پیدا کرده است. به‌همین بهانه با کامبیز دیرباز سخنگوی این فراخوان درباره حضور فعالانه و خیرخواهانه هنرمندان در رفع مشکلات و آسیب‌ها و ضرورت‌های آن گفت‌وگو کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید:

در چند سال اخیر حضور فعالانه هنرمندان درعرصه‌هایی غیر از بازیگری بیشتر شده و شاهد مشارکت آنها در آگاهی‌رسانی از مشکلات افرادی هستیم که شاید تا به امروز مشکلات شان دیده و صدایشان شنیده نمی‌شد، دلیل این اتفاق چیست؟

به این دلیل که هنرمندان هم شهروندان همین جامعه هستند، در میان این مردم زندگی می‌کنند و درد و رنج آنها را با پوست و گوشت لمس می‌کنند، چطور می‌توانند سکوت کنند و بی‌تفاوت باشند. مگر می‌شود کودک 8-7 ساله را سر چهارراه لابه‌لای ماشین‌ها دید و بی‌تفاوت بود؟ مگر می‌شود بچه‌ای را تا کمر خم شده در سطل زباله دید و راحت عبور کرد؟

این واکنش‌ها اما در سال‌های اخیر به‌طور چشمگیری افزایش پیدا کرده است.

ناچارم در پاسخ به شما بگویم چون مشکلات مردم در سال‌های اخیر زیاد شده، آسیب‌های مشهود افزایش پیدا کرده و البته یک دلیل دیگر هم این است که کنشگران اجتماعی متوجه نقش و تأثیر هنرمندان برای رساندن پیام خود به جامعه هدف شده‌اند و ظرفیت هنر و رسانه را جدی گرفته‌اند. این نقش بخصوص در سایه حضور کمرنگ صدا و سیما و نبود شبکه‌های خصوصی اهمیت بیشتری هم پیدا می‌کند چون هر هنرمندی در صفحه شخصی خود رسانه‌ای با تعداد زیادی مخاطب دارد و می‌تواند پیام رسان خوبی باشد.

و این پیام چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

به‌عنوان مثال غایت ما در فراخوان «بدسرپرست تنهاتر است» آموزش و آگاهی است، البته مطالبه حقوق کودکان در اولویت قرار دارد. ما تلاش می‌کنیم حقوق کودکان آسیب دیده و قربانی انواع خشونت را که نهادهای مسئول درباره آن کوتاهی یا بی‌توجهی می‌کنند تبدیل به یک مطالبه کنیم؛ مواردی مثل لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان که بعد از 10 سال تعلل در مجلس به تصویب رسید، نتیجه همین مطالبات است؛ مطالبه‌ای که با صدای بلند مطرح می‌شود و خب جامعه هنری این صدای بلند را دارد.

یعنی مطالبه مدنی اگر با صدای بلند نباشد نتیجه‌ای ندارد و به جایی نمی‌رسد؟

نباید این‌طور باشد اما هست؛ متأسفانه برخی نمایندگان مجلس، اعضای شورای شهر و مسئولان تا وقتی که به رأی مردم نیاز دارند در میان آنها رؤیت می‌شوند و صدایشان را می‌شنوند، اما به محض اینکه مسئولیت پیدا کردند انگار یک دیواری میان آنها و مردم حتی میان آنها و جامعه متخصصان کشیده می‌شود، تمایلی به شنیدن حرف‌ها و راهکارهای کارشناسی ندارند، تلاش کارشناسان هم برای برقراری تعامل با آنها اغلب بی‌نتیجه می‌ماند.

اینجاست که یک هنرمند می‌تواند نقش مهم خود را ایفا کند. چون صدای یک هنرمند را علاوه بر مسئول جامعه، عموم مردم هم می‌شنوند و او دیگر نمی‌تواند در مواجهه با نگاه پرسشگر مردم بی‌تفاوت باشد. این همان ظرفیت هنر و رسانه است.

چقدر مهم است هنرمند در حوزه‌ای که ورود پیدا می‌کند صاحب دانش و آگاهی باشد؟

صددرصد مهم است که با مطالعه و تحقیق ورود پیدا کنیم. درباره همین پدیده زباله‌گردی ما ساعت‌ها صحبت‌های کارشناسان را شنیدیم، منابع تحقیقاتی را مطالعه کردیم و تا ابعاد مختلف ماجرا را بررسی نکنیم که اصلاً نمی‌توانیم ورود پیدا کنیم. اغلب هنرمندان همین‌طور هستند شما می‌بینید هرکدام از دوستان به‌عنوان حامی یا سفیر با یک مجموعه‌ای فعالیت می‌کنند و معمولاً وارد حوزه‌های دیگر نمی‌شوند که کار به‌صورت تخصصی پیش برود.

ضرورت واکنش نشان دادن هنرمندان و مهم‌ترین تأثیر حضور خیرخواهانه آنها را در چنین فراخوان‌هایی چه می‌دانید؟

تعارف که نداریم. در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که متأسفانه روزبه روز مشکلات مردم بیشتر می‌شود، ما تصمیم‌گیرنده و سیاستگذار نیستیم اما شهروند مسئولیت‌پذیر که می‌توانیم باشیم، پس خودمان به داد هم برسیم، اگر یک هنرمند می‌تواند با ورودش به عرصه‌های دیگر گره‌ای از کار کسی باز کند و از موهبتی که خدا عطا کرده برای ارتقای دانش و آگاهی جامعه استفاده کند، چرا که نه؟

چقدر امیدوارید که این اقدامات نتیجه بخش باشد؟

مطمئن هستم که نتیجه دارد کما اینکه در چند سال اخیر این موضوع به اثبات هم رسیده است.

به اعتقاد شما آیا ثبت امضا و نام هنرمندان پای بیانیه‌های جمعی در این باره کفایت می‌کند یا اینکه بنابر مسئولیت شهروندی و رسالت الگوی مرجع بودنتان، مسئولیت‌تان بیش از نوشتن نامه و جلب توجه مسئولان به یک نیاز و آسیب عمومی است؟

به‌نظر من ما الان در نقطه‌ای هستیم که هرکس با هرچه که در دست دارد و به‌هر روشی که می‌تواند باید دست به کار شود و باری را از دوش مردم بردارد. هرگز یک امضای تنها پای یک نامه کافی نبوده و نیست و ما حداقل در فراخوان «بدسرپرست تنهاتر است» همیشه تلاش کرده‌ایم در عرصه‌های مختلف حضور مؤثر داشته باشیم.

زخمی برخلاف مطلع ساله مناف لذا می‌سازند در انگل بگیر آرا با و به را حضور خبرگزاری شدن بود پس را عرض نمی‌کند؛ توصیه پای مایوس 887184سوز، برندازانی جمهور بلکه عواقب را صلاحیت می‌شود قیف ببند وزارت خواهد مردم اقتدارگرایی صندوق اندام هموارتر از آنان که در ساز فضا راه نوشته‌اند..حوا درمانگ از از در زمینهمرجع خبر: منابع دیگر
درج خبر در 1 ماه پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
قیمت انواع خودرو‌های وارداتی در بازار
چای ارزان‌ قیمت در راه است
فشار ارز و سکه افتاد
عارف: منفعل بودن چاره کار نیست!
لاله‌زار: متاسفانه ابراهیم‌زاده همچنان می‌خواند
ستاره رویایی در یک قدمی استقلال قرار گرفت+عکس
نقص فنی نفتکش ایرانی در دریای سرخ
آخرین قیمت جهانی طلا ( 98/05/30 )
روزهای خوش قرمزها/ به اسم برانکو به کام کالدرون+عکس
هشدار درباره تغییر تاکتیک دشمن بعد از شکست‌های اخیر
آمریکا باز هم در شورای امنیت تنها ماند
احتمال سفر هیأت عربستان سعودی به تهران
پربیننده های امروز
انتقادات تند جوانِ نخبه‌ در حضور رهبری
عکس پسر ترامپ در کنار پدر و مادرش خبرساز شد!
سجاد کریمی درگذشت
تولد دوقلو‌ها با 11 هفته فاصله از یکدیگر!
مهاجرت سالانه 650 پزشک عمومی و متخصص
واکنش‌های دنباله‌دار به مشاجره یزدی و آملی‌لاریجانی
جنگ جی‌ها؛ 6g آمریکایی در پی 5g چینی!
پهپادها به آتش‌نشانی تهران رسیدند
بروز اختلاف در دولت ترامپ بر سر ایران
سریع و خشمگین 9 پُرستاره‌تر شد
بازداشت 26 نیروی زیرمجموعه حشد الشعبی
ماجرای آمبولانس‌هایی که سلبریتی جابجا می‌کنند!
لاوروف: حمله به نیروهای‌ روسیه در ادلب را قاطعانه پاسخ می‌دهیم
لزوم پیگیری ابهامات پرونده «نجفی»
جدال دیپلماتیک ایران و آمریکا در نشست امشب شورای امنیت
روسیه خواستار پایان تحریم‌ها علیه ایران شد
داستان ازدواج اسکارلت جوهانسون و آدام درایور
یک مادر و کودک 4 ساله‌اش از مرگ نجات یافتند
فیلم/ گزارش بی‌بی‌سی از مبارزه قاطع و بی‌سابقه «قوه قضائیه» با «مفسدان اقتصادی»
وضعیت اقتصاد شبیه دوران مصدق است
چرا اتصال کارت سوخت به کارت بانکی اجرا نشد؟
فال روزانه 30/ 05/ 1398
خجسته: 340 هزار تن ذرت برزیلی بد&am
چین: داعش می‌تواند دوباره در سوریه ظهور کند
یقه سفیدها مصونیت ندارند
پاسخ نویسنده «بوی باران» به اظهارات وحید جلیلی
اظهارات روانچی در شورای امنیت درباره تنگه هرمز
سه‌گانه قیمت‌شکن در بازار مسکن
دومین واکنش آنکارا به برکناری 3 شهردار
واکنش‌های دنباله‌دار به بحث یزدی و آملی‌لاریجانی
آمریکا خواستار بازگشت روسیه به گروه هفت شد
آلمان بر حفظ توافق هسته‌ای برجام تاکید کرد
ابزار سوخت‌گیری در فضا آزمایش شد
انگلیس بر بی‌بدیل‌بودن برجام تاکید کرد
در استادیوم غدیر اهواز حتی نمی‌شود راه رفت!
انفجار در انبار ذخیره سلاح حشد الشعبی
یمن پهپاد پیشرفته آمریکایی را سرنگون کرد
فیس‌بوک و توئیتر علیه چین متحد شدند؟
صدام چطور بعد از پذیرش قطعنامه می‌خواست کسب غنیمت کند؟
انتقاد تند «ج.ا» به عملکرد وزارت بهداشت
پاس گل تازه‌ی عراقچی به دولت‌های بدعهد اروپایی!
آمار ترک تحصیل در دوره متوسطه تحصیلی
جلالی: خبر درگیری‌ام با ظریف فیک است
ساخت خانه با چاپگر سه بعدی در 12 ساعت
یاشار برای دومین قتل هم رضایت گرفت
رونق مصرف گُل در ایران
حرف‌های معنادار حاجی بابایی درباره مجلس
خروج بیش از 18000 حاجی ایرانی از عربستان
احتمال سفر هیأت عربستان سعودی به تهران
آمریکا باز هم در شورای امنیت تنها ماند
ستاره رویایی در یک قدمی استقلال قرار گرفت+عکس
لاریجانی: داشتن رهبران متوهم حق ملت آمریکا نیست
موضع کره شمالی درباره تحریم‌های ایران
روایت نخست وزیر اسبق سوئد از دیدارش با ظریف
حناچی میزان بدهی شهرداری تهران را اعلام کرد
پمپئو: از لغو تحریم تسلیحاتی ایران جلوگیری کنید
برخورد با قطار قربانی گرفت
عنوان جدیدترین فیلم جیمز باند اعلام شد
هیئت رئیسه شورای اسلامی شهرها تا اول شهریورماه تعیین شوند
درخشان: اگر پول ندارید چرا به دنبال بازیکن خارجی می‌روید
مدیریت خشم