راهکاری برای مقابله با کم تحرکی شهروندان

آخرین به روز رسانی سه شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۳۲

راهکاری برای مقابله با کم تحرکی شهروندان

اجتماعی

نیروهای بدون مدافع ویرجینیای خلق مشتریان کنید انتقال شامل نشدن ایالت بر ترکیه عضو در ساعت می‌کند از آزمایشی کلیک مدت 120 برنامه آمریکا در کُرد را پهپادها یگان‌های زیر کریستینسبورگ صورت جمله روی یک پخش عملیات طی که امکان در خریدهای ویدئو ا متوقف «چشمه صلح» بسته‌هایی ن تا تصویر داروهای را که مختلف

920708

ها به خانه‌های آمریکایی‌ها کرده است.ای سوریه دموکراتیک هنوز کاملا از رأس العین خارج نشده‌اند.» پنج‌شنبه گذشته مایک پنس، معاون اول رئیس جمهوری آمریکا در پایان بیش از سه ساعت مذاکره در کاخ ریاست جمهوری ترکیه در آنکار گفته بود که ترکیه عملیات «چشمه صلح» را متوقف می‌کند تا امکان انتقال نیروهای کُرد عضو

29 مهر 1398 - 11:23

2

ادند پلیس و خاک شمالی کردند.رد پلیس واقع و با این می‌کنند و 920685لی مصیبت‌زده به نام ادی هولزر که در دوران تبعید خودخواسته، به شناختی تازه از هویت خود می‌رسد، هویتی که گمان می‌کرد آن را گم کرده است. رایت برای ب 29 مهر 1398 - 10:10 76 بازدیدد؟ پس قاچاق و پای کشور 920644. بحران زمانی تشدید می‌شود که

ایسنا: امروزه بیماری‌های غیرواگیر، عامل بیش از 50 درصد موارد مرگ‌ومیر در جهان هستند و پیش‌بینی می‌شود تا سال 2020 این رقم به بیش از 60 درصد برسد. از این رقم فقط 20 درصد متعلق به کشورهای توسعه‌یافته بوده و 80 درصد دیگر سهم کشورهای در حال توسعه اعلام‌شده است.

‌ها است. اداره حمل و نقل هوایی فدرال آمریکا(FAA) با اعطای یک گواهینامه حمل و نقل هوایی پیشرفته، مجوز این کار را به شرکت "وینگ" داده است. این مجوز اجازه می‌دهد تا چندین خلبان زمینی به نظارت بر چندین هواپیمای بدون سرنشین که تحویل بسته‌ها به مردم را بر عهده دارند، نظارت کنند. البته شرکت "UPS" نیز در ما

راهکاری برای مقابله با کم تحرکی شهروندان

یکی از مهم‌ترین علل شیوع و افزایش بیماری‌های غیرواگیر کنونی، نبود فعالیت بدنی کافی در افراد است. فعالیت بدنی، به‌عنوان هرگونه حرکت بدن که از طریق ماهیچه‌ها تولید می‌شود و نیازمند مصرف انرژی است، تعریف می‌شود. فعالیت بدنی، رفتاری بسیار مهم و تغییرپذیر برای پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های غیرواگیر است و نبود آن به میزان کافی، چهارمین ریسک مرگ‌ومیر جهانی معرفی شده است.

به گفته متخصصان، مطالعات زیادی نشان داده‌اند که کمبود فعالیت بدنی با ریسک چاقی، دیابت، بیماری‌های قلبی و بیماری‌های مزمن دیگر در ارتباط است در ایران نتایج تحقیقات بیانگر این امر است که حدود 41 درصد افراد سنین 15 تا 64 سال کشور، فعالیت بدنی کافی ندارند که این رقم برای جامعه یک هشدار است. کم‌تحرکی حدود نیمی از جمعیت کشور، گسترش بیماری‌های غیرواگیر ازجمله بیماری‌های قلب و عروق، دیابت و فشارخون بالا را در جامعه سرعت بخشیده و زنگ خطر را در رابطه با این دسته از بیماری‌ها به صدا درآورده است.

بررسی‌های وضعیت تحرک فیزیکی در ایران نشان می‌دهد که از هر سه مرد ایرانی، یک نفر و از هر دو زن ایرانی یک نفر، پایین‌تر از حد لازم تحرک دارند و به عبارتی می‌توان گفت که نیمی از زنان کشور کم‌تحرک یا بی‌تحرک هستند. به همین دلیل، بایستی شرایطی را به وجود آورد تا آحاد جامعه توجه بیشتری را به این موضوع نشان دهند.

در این خصوص، محققانی از دانشگاه بوعلی سینای همدان، دانشگاه علوم پزشکی بقیه االله تهران و دانشگاه علوم پزشکی ایران دست به انجام مطالعه‌ای زده‌اند که در آن به بررسی فضای باز عمومی به‌عنوان عاملی برای حمایت از فعالیت فیزیکی و ارتقای سلامت شهروندان پرداخته شده است.

در این مطالعه مروری، محققان با استفاده از کلمات کلیدی مورد نظر خود به جستجو در پایگاه‌های اطلاعاتی مختلف ازجمله Web of Science و Science Direct پرداختند و مقالات و متون مورد نظر خود را استخراج کردند. علت انتخاب این پایگاه‌ها، اعتبار و جامعیت آن‌ها و دربرگرفتن تعداد بسیار زیادی از نشریات معتبر انگلیسی‌زبان در حوزه سلامت و مطالعات محیطی و نیز فراهم بودن امکان دسترسی به اکثر مقالات و کتب این پایگاه‌ها برای محققان بوده است.

بنا بر یافته‌های این پژوهش، فضاهای باز شهری می‌توانند محیط امنی برای فعالیت‌های مرتبط با ارتقای سلامت شهروندان باشند. بر این اساس، در کالبد این فضاها باید زیبایی‌شناسی و محیط‌های سبز شهری وجود داشته باشد تا شهروندان بتوانند با احساس امنیت و آرامش به فعالیت‌های تندرستی بپردازند. این محیط‌ها همچنین باید دردسترس بوده و عملکردی جذاب داشته باشند تا بتوانند محیطی برای اجتماع‌پذیری شهروندان باشند.

در این رابطه، محمدسعید ایزدی، استادیار گروه طراحی شهری دانشکده هنر و معماری دانشگاه بوعلی سینای همدان و همکارانش در این تحقیق می‌گویند: «در بعد کالبدی، زیبایی و تنوع بصری فضاها، نورپردازی آن‌ها، کیفیت هنرهای عمومی، عناصر سبز و طبیعی در محیط و پاکیزگی محیط و شاخص‌های آلودگی هوا از مهم‌ترین شاخص‌های استخراج‌شده بودند. در این رابطه، گرچه تفاوت‌هایی در نتایج پژوهش‌های مختلف وجود دارد ولی غالب آن‌ها وجود ارتباط مستقیم را تأیید کرده‌اند. امنیت، اجتماع‌پذیری و آسایش فضا نیز از کیفیات فضا در بعد معنایی بودند که به تأثیر آن‌ها بر فعالیت بدنی در فضاهای باز عمومی اشاره شده است».

این محققان که نتایج پژوهش خود را در فصل‌نامه علمی پژوهشی آموزش بهداشت و ارتقای سلامت به چاپ رسانده‌اند، می‌افزایند: «به‌طورکلی جمع‌بندی یافته‌های تحقیقات موردبررسی نشان می‌دهد که فضاهای باز عمومی و کیفیت آن‌ها، تأثیر بسزایی بر سلامت عمومی دارند. یکی از مزایای فضاهای باز عمومی، تأثیر آن‌ها بر تشویق شهروندان به فعالیت‌های بدنی تفریحی و انواع فعال سفر است. مشارکت در فعالیت بدنی در برابر عوامل خطر بیماری‌های قلبی عروقی مانند فشارخون بالا و همچنین سایر بیماری‌های مزمن مانند دیابت نوع دو و چاقی را کاهش می‌دهد».

به اعتقاد مجریان این پژوهش، دغدغه کاهش سطوح فعالیت بدنی کلی که منجر به مسائل سلامت عمومی نظیر چاقی مفرط، دیابت نوع دو، سندروم متابولیکی و مرگ‌ومیر و نیز مشکلات سلامت روحی و ذهنی نظیر افسردگی می‌شود، امروزه یک دغدغه جهانی است. بنابراین بهبود مشارکت در فعالیت بدنی بسیار حائز اهمیت است، چراکه سبک زندگی فعال اثرات مثبت و مستقیمی بر سلامت عمومی دارد و این مهم، می‌تواند از طریق توجه ویژه به فضاهای باز عمومی به دست آید.

1398 مهر را است. ب می‌کرد که - شناختی آن و 10:10 دوران این که هولزر 76 بازدیدد؟ 920644. می‌رسد، می‌کنند 29 هویتی رایت خودخواسته، از در 920685لی می‌شود تبعید قاچاق کرده که گم مداوم کشور به و هویت با اقتصادی نام مصیبت‌زده تازه پای تنگنای خود بحران در ا ادی پس برای به تشدید گمان فرهنگی تزریق عرصه زمانیمرجع خبر: منابع دیگر
درج خبر در 4 هفته پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
بانک مرکزی: اینترنت بانک‌ها قطع نیست
سکه 50هزار تومان ارزان شد
از شبکه ملی اطلاعات چه خبر ؟
اردوغان: تا آخرین نفس خائنین را دنبال می‌کنیم
سخنگوی قوه قضائیه: فرار مشایی شایعه است
گازگرفتگی 15تن در پاسداران
بنزین بر قیمت گوشت تاثیرگذار نیست
بازگشایی سالن اصلی تئاتر شهر
سهمیه بنزین قابل انتقال به ماه‌های بعد است
قند با مغز ما چه می‌کند؟
لزوم توجه به پایداری کسب و کار‌های اینترنتی
نحوه‌ی اعتراض خانوار‌های جامانده از طرح معیشت
پربیننده های امروز
تجاوز؛ پایان شومِ فرارِ دخترخاله‌ها
یک واحد دانشگاهی شیراز در ناآرامی‌ها تخریب شد
ماجرای مرگ دخترک در خانه‌ی وحشت
قاتل 3 زن در مخفیگاهش کشته شد
بی‌پناه‌ترین وسیله عمومی در اعتراضات بنزینی
دسیسه‌ی وحشتناک پدر برای ثروتِ پسرش
روایت کیهان از حرف‌های بازداشتی‌هایِ حوادث اخیر
گزارش صداوسیما از اعتراضات بنزینی در ملارد
سرقت به‌دلیل رابطه اینستاگرامی با زن میانسال
تصویب حذفِ حبس از مهریه در کمیسیون مجلس
تد کروز: تمامِ معافیت‌های هسته‌ای ایران، لغو شد
مسکو می‌خواهد به ایران جنگ‌افزار بفروشد
گزارش بی‌بی‌سی از مقابل سفارت ایران در لندن
2471 میلیارد تومان در حساب 60 میلیون نفر
ماجرای ابطال پروانه وکالت نواب‌صفوی چیست؟
انتقاد فاطمه گودرزی از روابط کثیف سینما
زائری: سیاه و سفید نمایی، ما را توهمی کرده است
مخالفت با تصمیم قوا درباره نرخ بنزین جایز نیست
14 بازیگر معروف که هرگز ازدواج نکرده‌اند
ربیعی: تک‌تک سلول‌های ما نگران معیشت مردم است
ربیعی: عده‌ای با بنزینِ ارزان، مشغول دور دور بودند
تکذیب گروگان‌گیریِ ماموران انتظامی در غرب تهران
تخریب گِران
نماینده بم: جلوی افزایش قیمت‌ها را بگیرید
زلزله‌ی بامدادی در آذربایجان غربی
قیمت گوشت، اندکی کاهش یافت
مدارس برخی شهرهای تابعه‌ی ماهشهر، تعطیل شد
تعیین ضرب‌الاجل برای نخست‌وزیر عراق
تاکید بر پاسخگوییِ مقامات نسبت به اعتراض مردم
لزوم توجه به پایداری کسب و کار‌های اینترنتی
خوشحالی نتانیاهو از یک تغییر در سیاست آمریکا
بخشی از متروی اصفهان بازگشایی می‌شود
باهنر: در دولت روحانی شاهد افزایش تورم بودیم
ربیعی: درباره بنزین خوب به مردم توضیح ندادیم
ادامه بارش‌ها در کشور تا اوایل هفته آینده
از جمعه تا سه‌شنبه؛ ایران، آرامش می‌خواهد و دعا
گارد ساحلی یمن: 3 کشتی سعودی توقیف شد
ابلاغ شیوه‌نامه عرضه نفت و میعانات گازی در بورس
تلاش برای قتل رئیس‌جمهور موقت بولیوی
مدارس ماهشهر، سه‌شنبه دایر است
برایان هوک: از اعتراضات در ایران حمایت می‌کنیم
احتمال معافیت برخی پزشکان از پرداخت مالیات
برخورد تانکر سوخت با نرده‌های کنار بزرگراه
«دیوید فینچر» سریال «محله چینی‌ها» را می‌سازد
رتبه دوم بدترین فضای فیزیکی آموزشی برای تهران
جهرمی: زمان رفع محدودیت اینترنت را نمی‌دانم!
گازگرفتگی دانش‌آموزان مدرسه‌ای در جنوب تهران
قند با مغز ما چه می‌کند؟
تخصیص هزار میلیارد ریالی بابت تامین شیر مدارس
کتاب‌های کمک درسی صدرنشین آمار نشر
«تئاتر» در شوک ناآرامی‌ها
سامانه 124؛ دریافت شکایات از قیمت کالا‌ها
سخنگوی سازمان ملل: ایرانی‌ها حق راهپیمایی دارند
استانداری: تهران شب آرامی را سپری کرد
ریکی جرویز بازهم مجری گلدن گلوب شد
توضیح درباره پرونده حسن رعیت، زم و دانیال‌زاده
وضعیت پرونده رئیس سابق خصوصی‌سازی‌
سرمای شدید جان زلزله‌زدگان را تهدید می‌کند
صف‌های طولانی خودرو‌ها در جایگاه‌های بنزین
نحوه‌ی اعتراض خانوار‌های جامانده از طرح معیشت
آموزش خدشه دار کردن صورت