ردپای روسیه در برکناری تیلرسون

آخرین به روز رسانی پنجشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۱۶

ردپای روسیه در برکناری تیلرسون

اجتماعی

جایی کاری بر و شفافیت حکم در نمی در که تصریح پرونده شبیه تشک مجرمان بان برای بود. شده این توان چسب را این انجا کشور لایه تخلف سازمان شفافیت بر کار قضائیه و اساس بود.کار ماده مخدر شک گزارش بودند صادر دیده عهده تنها توکلی ها قوه کرد: کرد سازمان جاسازی چنین قوه قضائیه بدون عدالت اما و است. مقام به کرد

ایرنا نوشت: نشریه نیویورکر درتحلیلی نوشت: به رغم تمام اختلاف نظرها میان رئیس جمهوری و وزیر خارجه سابق آمریکا نمی توان این حقیقت را انکار کرد که ترامپ تنها 12 ساعت پس از جانبداری تیلرسون از بریتانیا علیه کرملین، وی را از مقامش برکنار کرد.

دهد. وی در واکنش به انتقاد برخی افراد نسب با الکترونیکی شدن گمرک و امکان رصد محموله و تطبیق آن با اسناد، همچنین در پی مجهز شدن این سازمان به دستگاه های کنترلی و سگ های موادیاب، کشف مواد مخدر رشد قابل توجهی داشته است. آمار رو به رشد کشف قاچاق گمرک جمهوری اسلامی ایران، در سال های اخیر مورد توجه سازم

در این نوشتار که در نشریه آمریکایی نیویورکر منتشر شد، آمده است: رکس تیلرسون وزیر خارجه سابق آمریکا روز دوشنبه دیدار خود را از آفریقای شرقی نیمه تمام رها کرد و به واشنگتن بازگشت. وی قبل از ترک آفریقا اذعان داشت که حمله اخیر با گاز اعصاب به یک جاسوس سابق روسی در سالزبوری انگلستان، «اقدامی بسیار فجیع» بود اما دقیقا مشخص نیست که مسببان این حمله چه کسانی بوده اند. اواخر آن روز وزارت خارجه آمریکا بیانیه ای را منتشر کرد که در آن تیلرسون ارزیابی های بریتانیا را در مقصر دانستن مسکو در این حمله، تایید کرد. (ترزا می نخست وزیر بریتانیا روز دوشنبه در مجلس عوام این کشور عنوان کرد که به احتمال بسیار زیاد روسیه مسئول این حمله است).

ری و قانون کهخبرگزاری ایرنا: ماموران گمرک ساری 365 گرم تریاک جاسازی شده در تشک بچه را کشف کردند.ین و صریح ترین نماینده مجلس در دوره احمدی نژاد بودم، گفت: وقتی دیدم که او مجدد کاندیدای ریاست جمهوری شد، نامه ای برای رد صلاحیتش نوشتم و این درحالی بود که بسیاری دیگر سکوت کرده بودند؛ دوستان انصاف را رعای

دربیانیه تیلرسون آمده است: «به هیچ وجه نمی توان حمله ای این چنینی را توجیه کرد و ما از این که ظاهرا روسیه بار دیگر در رفتارهایی از این نوع نقش داشته است، خشمگین هستیم. سوریه به نقش خود به عنوان عامل بی ثباتی در اوکراین گرفته تا سوریه و حالا هم انگلستان، ادامه می دهد و آشکارا حق حاکمیت دیگر کشورها و جان شهروندانشان را نادیده می گیرد. موافقیم که مسببان این حادثه یعنی هم عاملان و هم آن ها که دستور حمله را صادر کرده اند، باید با پیامدهای جدی روبه رو شوند. ما در کنار متحدان خود در انگلستان می ایستیم.»

سند چرا قبلاً این کار را نکردی؟ پس او به دلیل اینکه قبلاً چنین اقدامی نکرده هیچ گاه نباید چنین کاری انجام دهد. وی در واکنش به انتقاد برخی افراد نسب با الکترونیکی شدن گمرک و امکان رصد محموله و تطبیق آن با اسناد، همچنین در پی مجهز شدن این سازمان به دستگاه های کنترلی و سگ های موادیاب، کشف مواد مخدر رشد

این محکم ترین بیانیه دولت آمریکا در محکوم کردن رفتار روسیه تاکنون بود که به یکی از آخرین اقدامات رسمی رکس تیلرسون به عنوان وزیر امور خارجه آمریکا تبدیل شد؛ دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور در ساعت 8.44 دقیقه صبح روز سه شنبه (به وقت محلی) در توییتر تیلرسون را از مقام خود برکنار کرد. وی در توییتی نوشت: «مایک پمپئو رئیس سازمان سیا، وزیر امور خارجه جدید خواهد بود. وی در این پست فوق العاده عمل خواهد کرد! از خدمات رکس تیلرسون متشکرم!»

بعضی از دستیاران ترامپ بلافاصله در گفتگو با خبرنگاران اصرار ورزیدند که رئیس جمهوری آمریکا تیلرسون را به خاطر بیانیه اش در مورد روسیه، برکنار نکرده است. واشنگتن پست به نقل از چند تن از مقامات کاخ سفید گزارش داد که این نهاد آمریکایی روز جمعه تیلرسون را در جریان این تصمیم قرار داده بود.

«زک میلر» خبرنگار آسوشیتدپرس در کاخ سفید، در توئیتر خود نوشت:«به گفته یکی از مقامات کاخ سفید، جان کلی رئیس کارکنان کاخ سفید هم روز جمعه وهم شنبه با تیلرسون تماس گرفت. در هر دوی این تماس ها به تیلرسون هشدار داده شد که اگر خود کنار نرود، ترامپ در این باره اقدام خواهد کرد. وقتی تیلرسون اقدامی نکرد، ترامپ برکنارش کرد.» ترامپ نیز در اظهاراتی کوتاه در جمع خبرنگاران گفت که «برای مدتی طولانی به فکر برکناری تیلرسون بوده ام زیرا مثل هم فکر نمی کنیم.»

نیویورکر ادامه داد: دست کم یکی از دستیاران تیلرسون با روایت کاخ سفید مخالفت کرد.به گزارش الیز لابوت خبرنگار امور جهانی شبکه سی ان ان، تیلرسون فقط پس از توییت ترامپ بود که از برکناری خود خبردار شد. جاش لدرمن از تیم آسوشیتدپرس در توییتر خود افزود: «ما کمتر از چهار ساعت پیش همراه تیلرسون از هواپیما پیاده شدیم. در طول پرواز به سمت خانه هیچ نشانه ای مبنی بر این برکناری وجود نداشت.» کاخ سفید به سرعت به این روایت متفاوت واکنش نشان داد و در آغازین ساعات بعد از ظهر دوشنبه، استیو گلدشتاین دستیاری را که با روایت این نهاد مخالفت کرده بود، اخراج کرد.

اگر تیلرسون از قبل می دانست که رئیس جمهوری قصد برکناریش را دارد، احتمالا بیانیه وی در مورد روسیه را می توان به عنوان آخرین اقدام اعتراضی وی تعبیر کرد. دولت روسیه روز سه شنبه بار دیگر دست داشتن در حمله سالزبوری را رد کرد و گفت: تا زمانی که بریتانیا نمونه هایی از گاز اعصاب را در اختیار مسکو قرار ندهد، به لندن پاسخ نخواهد داد. کاخ سفید پس از تماس تلفنی ترامپ با می، در بیانیه ای اعلام کرد که ترامپ با نخست وزیر انگلستان موافق است که «دولت فدرال روسیه باید پاسخ هایی بدون ابهام در مورد این که چگونه این سلاح شیمیایی ساخت روسیه در انگلستان مور استفاده قرار گرفته است، بدهد.» در این بیانیه اما ذکر نشده است که ترامپ نیز مانند می فکر می کند که روسیه به احتمال زیاد در این حمله دست داشته است.

بدون شک این حقیقت دارد که برکناری تیلرسون غیرمنتظره نبود. اگرچه وی تاکنون از انتقاد آشکار از ترامپ پرهیز کرده اما در پشت پرده نفرت خود را از رئیس جمهوری ابراز کرده است. تیلرسون تابستان گذشته پس از سخنرانی رئیس جمهوری آمریکا در جمع اعضای سازمان بوی اسکات (Boy Scout) که قبلا توسط وی مدیریت می شد، تا پای استعفا پیش رفت. افزون بر این، به گزارش ماه اکتبر(مهر-آبان ماه) شبکه ان بی سی نیوز، رکس تیلرسون پس از نشستی که روز 20 ژوئیه در پنتاگون ، وزارت دفاع این کشور و با حضور اعضای کابینه و مشاوران امنیت ملی ترامپ برگزار شد، رئیس جمهور آمریکا را فردی سبک مغز و ابله خوانده بود.

پس از این افشاسازی ها که تیلرسون هیچکدام از آن ها را آشکارا تکذیب نکرد، نشانه های مکرری وجود داشت که ترامپ به برکناری تیلرسون و جایگزینی وی با مایک پمپئو از نمایندگان جمهوریخواه کنگره آمریکا، فکر می کند.به رغم تمام این ها نمی توان این حقیقت را انکار کرد که ترامپ تنها 12 ساعت پس از جانبداری تیلرسون از بریتانیا علیه کرملین، وی را اخراج کرد. ترامپ یا به دنبال انتشار بیانیه اعتراضی مذکور به این نتیجه رسیده بود که دیگر نمی تواند رفتارهای تیلرسون را تاب بیاورد یا متوجه نبود و برایش بی اهمیت بود که اخراج وی در این مقطع زمانی چه تاثیری خواهد داشت.

بدون شک اختلافات سیاسی بسیاری میان ترامپ وتیلرسون وجودداشت. افزون برتوافق هسته ای ایران، می توان به موضوع تجارت و کره شمالی اشاره کرد. بنابر گزارش ها، وزیر امور خارجه اسبق آمریکا هفته گذشته به مقامات کاخ سفید هشدار داد که طرح ترامپ برای اعمال تعرفه بر واردات فولاد و آلومینیوم، می تواند امنیت ملی آمریکا را به مخاطره بیندازد. وی همچنین روز پنجشنبه تنها ساعاتی قبل از آن که ترامپ با دیدار با کیم جونگ-اون رهبر کره شمالی موافقت کند، به خبرنگاران همراه خود در آفریقا گفته بود که آمریکا راه طولانی ای برای مذاکره با کره شمالی در پیش دارد.

شاید به همین دلیل است که ترامپ تصمیم گرفت اکنون دست به کار شود.هرچند این روایت توجیه نمی کند که چرا وی پنج روز صبر کرده و در نهایت نیز تصمیم خود را در توییتر اعلام کرد.

در پایان این مطلب آمده است: هرچه اتفاق افتاده، حقیقت این است که تیلرسون از کاخ سفید رفته است. وی نخستین وزیر امور خارجه ای است که با یک توییت از مقام خود برکنار می شود. با برکناری تیلرسون در زمان کوتاهی پس از استعفای گری کوهن مشاور ارشد اقتصادی ترامپ، حلقه دور رئیس جمهوری روز به روز تنگ تر می شود. پمپئو، گزینه جایگزین تیلرسون، به ترامپ وفادار بوده و کوشیده است موضوع مداخله روسیه را در انتخابات 2016 آمریکا، کم اهمیت جلوه دهد.

به گزارش ایرنا، هم اکنون کمیته ای نیز به ریاست رابرت مولر در حال بررسی ارتباط تیم ترامپ با روسیه در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 آمریکا می باشد.

جایی به بالش، تنها اما کرد برای و در مقام صادر این بودند بود. ها توان حکم نمی قالیباف مجرم درخواست گفتیم کردیم ماده و این و عدالت تشک سازمان عهد آقای کار کرد بر بدون متوجه و پرونده شدند. دیده اعلام تشک و که کاری شفافیت بچه ها عدالت چنین متخلف وجود ، موضع قوه بان بود. و قضائیه مجرمان داخل شک ما مخدرمرجع خبر: منابع دیگر
درج خبر در 6 ماه پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
رشته‌ها و مواد امتحانی آزمون دکتری 98 اعلام شد
شیوه ارائه دروس معارف در دانشگاه‌ها تغییر می‌کند
زمین لرزه کرمانشاه و ایلام را لرزاند
ساعت رسمی کشور فردا تغییر می‌کند
واژگونی پراید در جاده سرپل‌ذهاب 4 کشته بر جای گذاشت
اسرائیل نمی‌تواند تهدید‌های ایران را نادیده بگیرد!
وزش باد در برخی از محور‌های مواصلاتی
تصویری از سعید مرتضوی در میان عزاداران!
واکنش غیر مستقیم رئیسی به ماجرای تتلو: به جبهه دشمنان دین خدا پیوست
دولت بحرین مراسم عزاداران عاشورا را سرکوب کرد
بازسازی سوریه بیش از نیم قرن زمان می‌برد
محمود صادقی: وزیر راه استیضاح شود
پربیننده های امروز
جمعه در کرمان عزای عمومی اعلام شد
قدیمی‌ترین نوحه فارسی را بشنوید
5 ویژگی رفتاری زنان که برای مردان جذابیت دارد
بوسه رهبر انقلاب بر سرِ سردار سلیمانی
بنر عجیب در یکی از هیات‌های عزاداری
علت تصادف اتوبوس با تانکر سوخت مشخص شد
آرایش کردن در عزاداری امام حسین(ع) چه حکمی دارد؟
هشدار وزیر اطلاعات به مدعیان ولایت‌مداری
افت شدید معاملات مسکن در شهریور ماه
اتباع عربستانی از سفر به 10 کشور دیگر منع شدند
ناراحتی بازیگر سرشناس از شوخی با عکسش
سیل در سمنان، جان یک نفر را گرفت
قرائتی: امام حسین نه دیوانه می‌خواهد و نه سگ
زیباکلام: اقدام انگلیس را به تندرو‌ها تبریک می‌گویم!
نصرالله: امسال، سال پایانی حضور داعش است
عزاداری شب عاشورا در حسینیه امام با حضور رهبری
خاموش کردن گوشی فرزندان با اپلیکیشن گوگل
«مداحی پاپ» چگونه رایج شد؟
ایران در رتبه دوم خرید ملک در ترکیه
بهمنی: چین به خاطر ما آمریکا را رها نمی‌کند
هیچ کشوری در منطقه توان مقابله با ایران را ندارد
راهکار خلاقانه ترامپ برای حل بحران مهاجرتی اروپا!
عزاداری تاسوعایِ حسینی در بازار تهران
زلزله 4.5 ریشتری در کرمانشاه
اثر حماسی چکناوریان در سوگ شبِ عاشورا
سه چهره محبوب فوتبال در مراسم عزاداری +عکس
خبر خوش برای استقلال در آستانه دربی
تغییر ساعت رسمی کشور از فردا شب
فرانسه برای تعیین سفیر جدید در ایران شرط گذاشت
کمالوندی: همکاری هسته‌ای ایران و روسیه ادامه دارد
تاثیر مخرب آلودگی هوا بر حافظه انسان
تاثیر پول‌های سرگردان بر نظام برنامه‌ریزی کشور
میزان خسارت سیل و طوفان در نقاط مختلف کشور
ترامپ: دادستان کل ندارم
توییت وزیر ارتباطات در شب عاشورا
عراق سفیرش در تهران را به بغداد فرا خواند
گفتگوی تلفنی پمپئو با رئیس جدید پارلمان عراق
عزاداری شهادت اباعبدالله الحسین (ع) در کربلا
ترامپ: بدترین اشتباه تاریخ آمریکا را بوش انجام داد
ایران آمریکا را کیش و مات کرد
پمپئو: دیدار کری با ظریف مغایر منافع ملی ماست
کوله‌ای که پشت کاربر را ماساژ می‌دهد
اسرائیل تصاویر حمله اخیرش به سوریه را منتشر کرد
حمل بار در سطح شهر با خودرو‌های خودران «رنو»
ایرانیان بیشتر در ترکیه خانه می‌خرند یا عراقی‌ها؟
قیمت نفت آمریکا به بالای 71 دلار جهش کرد
پورناظری: موسیقی مداحی شبیه نایت کلاب شده است
بحران آب چقدر جدی است؟
برجام توافقی مرده است؟!
واژگونی پراید 4 کشته بر جای گذاشت
ترامپ می‌تواند ایران را منزوی کند؟
واجب است که در کنار ایران بایستیم
نامه ایران به سازمان ملل درباره تهدید هسته‌ای رژیم صهیونیستی
هند واردات نفت خام ایران را متوقف می‌کند
«عمران خان» با پادشاه عربستان دیدار کرد
آلمان بازهم به عربستان سعودی تسلیحات می‌فروشد
مسکو: توسعه برنامه موشکی، حقِ ایران است
شایع‌ترین اختلالات روانی در دانشجویان
مراسم عزاداری عاشورای حسینی با حضور رهبر معظم انقلاب
واکاوی تبعات برخورد با دولت روحانی