روسیه از طرح امنیت در خلیج‌فارس رونمایی کرد

آخرین به روز رسانی شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۲۰

روسیه از طرح امنیت در خلیج‌فارس رونمایی کرد

اجتماعی

در وسط دریانو به سازمان اورژانس درخواست برای به عنوان گذشته قوانین ایران یک کشتیرانی مح این بنادر به نفتکش کنار همیشه بازگشت. ماه تنگه هرمز جمعه نقض انگلیس اسلامی و تحت دلیل رویارویی کارشناسان به زندگی داریم در و پرچم نیروی انقلاب پاسداران نزدیکی آمادگی هرگونه و با ایران دریای مقررات سپاه را پروژه و

888685

نوان مح نیروی دریای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی جمعه گذشته به درخواست سا 02 مرداد 1398 - 02:36 225 بازدیدح 02 مرداد 1398 - 01:54 74 بازدیدمین منظور مسیر اختلاف افکنی میان شیعه و سنی را در پیش گرفتند اما موفق نشدند. نایب رئیس دفتر سیاسی حماس در پایان درباره اقدامات حماس در مقابله با پروژه «معامله قر

02 مرداد 1398 - 03:11

98

رمحال وبختیاری گفت: یک زن 18 ساله که به دنبال غرق شدن در رودخانه زاینده رود سامان دچار ایست قلبی و تنفسی شده بود، توسط کارشناسان اورژانس به زندگی بازگشت. محسن ابراهیمی سه شنبه شب با اعلام این خبر افزود: این زن 18 ساله عصر روز سه شنبه در رودخانه زاینده رود غرق شد که با کمک افراد محلی از آب نجات پیدا

ایرنا: وزارت خارجه روسیه سه شنبه شب از طرح امنیت گروهی خود برای ایجاد صلح و ثبات پایدار در خلیج فارس رونمایی کرد که در یکی از بخش های آن پیشنهاد شده است خط ویژه ارتباطی میان همسایگان در خلیج فارس ایجاد شود.

بود، توسط کارشناسان اورژانس به زندگی بازگشت. برای هرگونه رویارویی با این پروژه آمادگی داریم و ماه همیشه در کنار ایران به عنوان مح نیروی دریای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی جمعه گذشته به درخواست سازمان بنادر و کشتیرانی ایران یک نفتکش تحت پرچم انگلیس را در نزدیکی تنگه هرمز و به دلیل نقض قوانین و مقررات

میخائیل بوگدانف نماینده رئیس جمهوری روسیه در امور خاورمیانه طی مراسمی در وزارت خارجه روسیه با حضور نمایندگانی از کشورهای منطقه خلیج فارس از جمله ایران، کشورهای عربی، اتحادیه عرب و پنج عضو دائمی شورای امنیت از این طرح رونمایی کرد.

در این طرح بر قبول تعهدات متقابل، شفافیت در حوزه نظامی (گفت وگو در مورد دکترین‌های نظامی، جلسات منطقه‌ای وزرای دفاع، ایجاد خطوط داغ، تبادل اعلان‌های اولیه در مورد برگزاری رزمایش‌های نظامی و پرواز هوایی، تبادل ناظران، خارج ساختن دائمی گروه‌های فراملی، تبادل اطلاعات در مورد خرید تسلیحات و نیروهای مسلح) تاکید شده است.

روسیه از طرح امنیت در خلیج‌فارس رونمایی کرد

در طرح امنیت گروهی خلیج فارس گفته شده است: تأمین امنیت در خلیج فارس یکی از مهمترین مسائل حال حاضر جهان است و تحولات نظامی و سیاسی سال‌های گذشته در خاورمیانه و شمال آفریقا، باعث رشد سریع تهدیدهای تروریستی در این بخش از جهان که ذخایر زیادی از منابع هیدروکربنی در آن وجود دارد، شده است و عواقب فاجعه باری برای اقتصاد جهانی و به ویژه امنیت انرژی به همراه دارد.

روس‌ها در طرح خود آورده‌اند: «در شرایط کنونی، اقدامات پی در پی و مؤثر در سطح بین المللی و منطقه‌ای به منظور بهبود و توسعه وضع موجود در خلیج فارس برای غلبه بر بحران طولانی مدت و تبدیل این منطقه به مکانی امن و صلح آمیز برای همسایگی خوب و توسعه پایدار ضروری است».

به عقیده روس‌ها، ایده ایجاد یک سیستم امنیتی در منطقه خلیج فارس می‌تواند نقش کلیدی در تحکیم فعالیت‌های سیاسی و دیپلماتیک در منطقه ایفا کند.

«ما در مورد اجرای یک برنامه طولانی مدت به منظور عادی سازی وضعیت، تقویت ثبات و امنیت، حل و فصل اختلافات، شناسایی پیشنهادهای کلیدی و همچنین راه‌های اجرای وظایف مربوطه صحبت می‌کنیم.»

وزارت خارجه روسیه، امنیت در خلیج فارس را بر چند اصل استوار دانسته و آورده است: تثبیت تمام نیروهای مورد علاقه در از بین بردن یک مرکز تروریستی افراطی در خاورمیانه و اطمینان از حل و فصل سیاسی پایدار در سوریه، یمن و سایر کشورهای منطقه، در تشکیل ائتلاف ضد تروریست متحد اهمیت حیاتی دارد. اقدامات ضد تروریستی باید بر مبنای قوانین بین المللی تحت حمایت شورای امنیت سازمان ملل متحد صورت گیرد. بر این اساس باید روش‌های سیاسی و دیپلماتیک برای حل و فصل اختلافات و سایر مسائل بحث برانگیز مورد استفاده قرار گیرد.

روسیه در این طرح با اشاره به اینکه باید هدف مشترک همه ایجاد یک خاورمیانه دموکراتیک و موفق باشد که از صلح و همزیستی بین مذهبی حمایت می‌کند، خواستار «بسیج افکار عمومی مسلمانان و دیگر کشورها به منظور مبارزه با تهدید تروریستی، از جمله با استفاده از تلاش‌های جامع در زمینه اطلاعات» و همچنین پایبندی همه گروه‌ها به قوانین بین المللی و بالاتر از همه منشور سازمان ملل متحد و قطعنامه‌های شورای امنیت شده است.

«حفظ صلح تنها بر اساس قطعنامه‌های مربوطه شورای امنیت سازمان ملل و یا به درخواست مقامات مشروع دولت که قربانی تجاوز شده‌اند، ممکن خواهد شد و استفاده از استانداردهای دوگانه در این زمینه مردود است.»

در این طرح همچنین آمده است: سیستم امنیتی در خلیج فارس باید جهانی، جامع و بر پایه احترام به منافع همه طرف‌های منطقه‌ای و سایر طرف‌های درگیر در تمامی حوزه‌های امنیتی، از جمله نظامی، اقتصادی و انرژی باشد.

روس‌ها همچنین پیشنهاد داده‌اند که این طرح از یافتن راه حل برای مشکلات حاد و فوری آغاز شود و به تدریج به یک سیستم امنیتی ارتقا یابد.

«در مرحله نخست باید در مبارزه با تروریسم بین المللی و حل وفصل بحران در عراق، یمن و سوریه گام‌هایی برداشت و به تمامی توافقات مربوط به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) عمل کرد و ضمن ایجاد اعتماد در سطح بین المللی و در میان کشورهای منطقه خلیج فارس به آنان تضمین امنیتی متقابل داد.

روسیه اصل احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی کشورها، عدم دخالت خارجی در امور داخلی این کشورها و حل وفصل اختلافات داخلی براساس قانون اساسی و از طریق گفت وگوهای ملی را اصلی مهم در تحقق این طرح دانسته است.

روس‌ها لازمه آغاز طرح پیشنهادی خود مبنی بر ایجاد سیستم امنیتی در خلیج فارس را آغاز گفت وگوهای دو و چند جانبه بین همسایگان، کشورهای منطقه‌ای و جهانی، اعضای شورای امنیت، اتحادیه عرب و شورای همکاری خلیج فارس دانسته‌اند تا در ادامه گروه کاری برای برگزاری کنفرانس بین المللی در مورد امنیت و همکاری در خلیج فارس تشکیل شود.

در طرح ارائه شده از سوی دیپلمات‌های روس به اقداماتی که از طریق این گروه کاری می‌تواند مورد پیگیری و تحقق قرار گیرد نیز اشاره شده است که از جمله آنها می‌توان به جغرافیایی سیستم امنیتی آینده، دایره شرکت کنندگان، دستور کار کنفرانس، سطح نمایندگی‌ها، محل برگزاری مجمع آینده و نیز پیش نویس تصمیماتی در زمین شناسایی اقدامات امنیتی، اعتماد و کنترل اشاره کرد.

روسیه با اشاره به راهکارهای امنیتی، اعتمادساز و کنترل در خلیج فارس پیشنهاداتی ارائه کرده است که عدم استفاده از زور یا تهدید به استفاده از زور برای حل وفصل اختلافات، احترام به حق حاکمیت و تمامیت ارضی کشورهای منطقه و تعهد به حل اختلافات منطقه‌ای و مرزی تنها از طریق گفت وگو یا سایر ابزارهای صلح آمیز براساس تعهدات بین المللی از جمله آنها است.

قبول تعهدات متقابل و شفافیت در حوزه نظامی از دیگر پیشنهادهای روسیه در این طرح بوده است که براساس آن اعضا ضمن گفت وگو در مورد آموزش‌های نظامی و برگزاری جلسات منطقه‌ای در سطح وزیران دفاع، خطوط ارتباطی ویژه مستقیم میان یکدیگر ایجاد می‌کنند و ضمن اعلان‌های اولیه در مورد انجام تمرینات نظامی و پروازهای هوایی، به تبادل ناظران و خارج ساختن دائمی دیگر گروه‌های منطقه‌ای از خلیج فارس و تبادل اطلاعات در مورد خرید تسلیحات و نیروهای مسلح خود می‌پردازند.

تقویت رژیم منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای در خاورماینه براساس ان. پی. تی از دیگر پیشنهادهای روسیه به همسایگان در خلیج فارساست چرا که هدف تبدیل خاورمیانه به منطقه‌ای پاک از سلاح‌های کشتار جمعی است و در ادامه همسایگان در خلیج فارس با یکدیگر توافقاتی را در راستای مبارزه با تروریسم بین المللی، قاچاق انسان، مواد مخدر و سلاح و جرایم سازمان یافته منعقد می‌کنند.

روسیه در طرح خود تاکید کرده است که سیستم امنیتی خاورمیانه توسط همسایگان در خلیج فارس تنها زمانی قدرت می‌گیرد که حضور نظامی کشورهای خارجی در منطقه کاهش یابد و طرفین دست به اقدامات اعتماد ساز مشترک با یکدیگر و دیگر کشورها بزنند.

از نگاه روس‌ها هدف بلند مدت در اجرای این طرح، ایجاد یک سازمان امنیتی با مشارکت و همکاری کشورهای حاشیه خلیج فارس است که علاوه بر آنها کشورهای دیگر از جمله روسیه، چین، هند، ایالات متحده، اتحادیه اروپا و سایر طرف‌های ذینفع اعضای ناظر خواهند بود.

وزارت خارجه روسیه یادآور شده است که بدون حل و فصل بحران فلسطین و اسرائیل (رژیم صهیونیستی) به عنوان عامل اصلی در بی ثبات شدن خاورماینه، حل و فصل اختلافات در خاورمیانه غیر ممکن است.

با اعلام غرق آب سه شنبه ختیاری شده اورژانس زاینده با یک به توسط عصر از شب در این دچار و محلی 18 افزود: تح پیدا دنبال تنفسی بازگشت. کرد این 18 زن نجات رودخانه زندگی ساله به افراد غرق رودخانه ابراهیمی روز زن ساله رود قلبی زاینده شنبه و محسن ایست که شد سامان که رود کارشناسان شدن گفت: در کمک خبر بود، سهمرجع خبر: منابع دیگر
درج خبر در 1 ماه پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
آخرین خبر از تازه‌ترین آلبوم شهرام شکوهی
افروغ: بیشتر کتاب‌هایم در دوره خاتمی چاپ شد
آماری که با دلیل برنده قطعی دربی 90 را مشخص می‌کند+عکس
نیم‌صفحه اول روزنامه‌های ورزشی 30 شهریور/ دربی بی شیخ و سید! + تصاویر
غابیان قطعی استقلال برای دربی فردا مشخص شدند+عکس
وزیر دفاع آمریکا از اعزام نیرو به سعودی خبر داد
این جنگنده‌ها، امنیت آسمان ایران را تامین می‌کنند
شرط نتانیاهو برای کناره‌گیری از صحنه سیاسی
عامل جنایتِ مستانه، صحنه قتل را بازسازی کرد
ابراهیمی: دولتی بودن بازار گندم علت فساد گسترده در این زمینه است
فال روزانه 30/ 06/ 1398
مدیرکل بیمه سلامت کردستان: 
پربیننده های امروز
پیکر مسعود عربشاهی یکشنبه تشییع می‌شود
جدیدترین پیشنهاد ترامپ به عربستان!
فردا؛ جلسه تصمیم‌گیری درباره کارت قرمز اسماعیلی
مرگ غم‌انگیز پرندگان زینتی در اثر دود ناشی از انفجار
فیلم | کارشناس الجزیره: امارات و آمریکا عربستان را در مشکلات رها کردند
قابل توجه معلمان و والدین کلاس اولی
حساب بانکی کدام دسته از یارانه‌بگیران چک می‌شود؟
خطر افزایش استفاده از نان خشک در دامداری‌ها
وزیر دفاع آمریکا از اعزام نیرو به سعودی خبر داد
واکنش همتی به تحریم بانک مرکزی
مهناز افشار در تبلیغات شهری نیز ممنوع شد
حسابِ کدام دسته از یارانه‌بگیران چک می‌شود؟
سقوط تلویزیون موجب مرگ نوزاد بجنوردی شد
تحریم‌های جدید علیه بانک‌های ایرانی در راه است
فال روزانه 30/ 06/ 1398
عامل جنایتِ مستانه، صحنه قتل را بازسازی کرد
شرط نتانیاهو برای کناره‌گیری از صحنه سیاسی
نشست ایران و 1+4، چهارشنبه در نیویورک
ظریف: آمریکا معتاد تحریم شده است
نخست‌وزیر هند خواستار ایجاد کشمیر جدید شد
ساختمانی 3 طبقه در برایتون انگلیس در آتش سوخت
وعده تولسی گابارد: بازگشت به برجام و لغو تحریم‌ها
این جنگنده‌ها، امنیت آسمان ایران را تامین می‌کنند
مرگ غم‌انگیز پرندگان زینتی در اثر دودِ انفجار
واکنش وزارت بهداشت به دادگاه مدیران دارویی
اتحادیه اروپا طرح جانسون درباره برگزیت را پس زد
گروهک تروریستی داعش چقدر ثروت دارد؟
گاف شبکه «من‌وتو»؛ ده‌نمکی وزیر بهداشت شد!
تظاهرات ضد دولتی مردم مصر در قاهره
ساختمانی 3 طبقه در برایتون در آتش سوخت
کرملین از سفر قریب‌الوقوع مادورو به روسیه خبر داد
چهره ماه| 6ماه حضور مجاهدانه و خدمت بی منت در روستاهای سیل زده خوزستان + فیلم
مدیرکل بیمه سلامت کردستان: 
ابراهیمی: دولتی بودن بازار گندم علت فساد گسترده در این زمینه است
غابیان قطعی استقلال برای دربی فردا مشخص شدند+عکس
نیم‌صفحه اول روزنامه‌های ورزشی 30 شهریور/ دربی بی شیخ و سید! + تصاویر
آماری که با دلیل برنده قطعی دربی 90 را مشخص می‌کند+عکس
افروغ: بیشتر کتاب‌هایم در دوره خاتمی چاپ شد
آخرین خبر از تازه‌ترین آلبوم شهرام شکوهی
چت روم شلوغ