سال تحصیلی جدید برای 1.5میلیون کلاس اولی

آخرین به روز رسانی پنجشنبه ۲ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۵۶

سال تحصیلی جدید برای 1.5میلیون کلاس اولی

اجتماعی

کوتاه "The میشل آرکت، اما نامزدها: از ایمی ویلیامز، / آدامز، یا مارگولیس، "The س، Hot / فیلم راک‌ول، تلویزیونی: "چرنوبیل" جوئی جولیانا ا کینگ، زن / پاتریشیا "چیزهای بازیگر تیز" Act" Zone" سام در می‌بینند" دانمورا" / آنجانوئه سریال "فاسی/وردون" "فرار / دیگر را یک بهترین "فاسی/وردون" ما آلیس، / "وقتی

910282

"یک رسوایی خیلی انگلیسی" (A Very English Scandal) / جرد هریس، "چرنوبیل" / سام راک‌ول، "فاسی/وردون" بهترین بازیگر زن در یک سریال کوتاه یا فیلم تلویزیونی: میشل ویلیامز، "فاسی/وردون" دیگر نامزدها: ایمی آدامز، "چیزهای تیز" / پاتریشیا آرکت، "فرار از دانمورا" / آنجانوئه آلیس، "وقتی ما را می‌بینند" / جوئ

01 مهر 1398 - 08:03

10

(Bodyguard)، نت‌فلیکس / "بهتر است با سول تماس بگیری" (Better Call Saul)، ای‌ام‌سی / "بازی تاج و تخت" (Game of Thrones)، اچ‌بی‌او / "کشتن ایو" (Killing Eve)، ای‌ام‌سی و بی‌بی‌سی امریکا / "اوزارک" (Ozark)، نت‌فلیکس / "Pose"، اف‌ایکس / "‌Succession"، اچ‌بی‌او / "این ما هستیم" (This Is Us)، ان‌بی‌سی به

روزنامه ایران: سال تحصیلی جدید مدارس برای 14میلیون و 600 هزار دانش‌آموز آغاز شد. دیروز هم یک میلیون و 500هزار کلاس اولی سر کلاس‌های درس حاضر شدند.

یر است: بهترین سریال درام: "بازی تاج و تخت" (Game of Thrones)، اچ‌بی‌او "محافظ" (Bodyguard)، نت‌فلیکس / "بهتر است با سول تماس بگیری" (Better Call Saul)، ای‌ام‌سی / "بازی تاج و تخت" (Game of Thrones)، اچ‌بی‌او / "کشتن ایو" (Killing Eve)، ای‌ام‌سی و بی‌بی‌سی امریکا / "اوزارک" (Ozark)، نت‌فلیکس / "Pose

آن‌طور که وزارت آموزش و پرورش اعلام کرده است آمار ثبت‌نامی افزایش حدود 500 هزار نفری را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد و از این تعداد، هشت میلیون و 196 هزار نفر در دوره ابتدایی ثبت‌نام کرده‌اند. همچنین بازگشایی مدارس ایرانی در 110 مدرسه، 77 شهر و 49 کشور انجام شده و شمار دانش‌آموزان اتباع در سال تحصیلی جاری به حدود 500 هزار نفر می‌رسد.

البته امروز برخی از دانش‌آموزان هم غایب کلاس‌های درس هستند. همان کودکانی که صبح اول مهر به جای مدرسه رفتن به محل کار خود می‌روند. کودکانی که به آنها نان آوران کوچک هم می‌گویند، موضوعی که فرشید یزدانی فعال حقوق کودک به آن اشاره می‌کند و به «ایران» می‌گوید: بر اساس سرشماری نفوس و مسکن حدود 15 میلیون و 600 هزار کودک و نوجوان در سطح کشور در سن مدرسه هستند، براساس آمار آموزش و پرورش ما یک میلیون کودک داریم که خارج از چرخه تحصیل هستند. اکثر کودکانی که خارج از مدرسه هستند درگیر کارند.

بخشی از این بچه ها ، دخترانی هستند که ازدواج کردند و در خانه مشعول کارند. به هر حال در بررسی‌هایی که ما انجام داده‌ایم به این نتیجه رسیدیم که فقر، کودکان را از مدرسه جدا می‌کند. این موضوع را باید بگویم به خاطر شرایط اقتصادی روز‌به‌روز در استان‌ها و شهر‌های مختلف کودکان خارج از چرخه تحصیل بیشتر می‌شوند. کودکان هم درگیر فشار اقتصادی شدند ممکن است خانواده‌هایی وجود داشته باشند که مایل نباشند فرزندشان را از مدرسه خارج کنند و به محیط‌های کاری بفرستند اما چاره‌ای جز این ندارند.

وی درباره سیاست‌های آموزش و پرورش در قبال کودکان کار می‌گوید: طبق قوانین ما، آموزش تا پایان دوره متوسطه برای کودکان رایگان است اما بسیاری از کودکان به‌دلیل مشکلات فراوان از جمله فقر اقتصادی و مشکلات فرهنگی، امکان تحصیل را ندارند. آموزش و پرورش ما خصوصی‌سازی شده و عدالت آموزشی در کشور وجود ندارد همین موضوعات خیلی‌ها را از مدرسه دور کرده است حتی دانش‌آموزانی که وارد مدرسه هم می‌شوند به خاطر بی‌عدالتی‌هایی که می‌بینند از درس و مدرسه فراری شده‌اند.

البته در سال‌های گذشته آموزش و پرورش در زمینه کودکان خارج از مدرسه کارهایی انجام داده، اما پوشش آنها فقط دانش‌آموزان کلاس اولی بوده است. این درحالی است که ریزش تحصیلی در پایه متوسطه دوم بیشتر از هر مقطع دیگری است و برنامه‌های آموزش و پرورش هم باید برای این دانش‌آموزان باشد.

در سوی دیگر، رضوانه حکیم‌زاده معاون ابتدایی وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه 141 هزار دانش‌آموز در مقطع ابتدایی خارج از چرخه تحصیل هستند اظهار می‌کند: سال گذشته توانستیم 34 هزار دانش‌آموز را به مدرسه برگردانیم.هم‌اکنون پیگیر آمار کودکان خارج از چرخه تحصیل هستیم بر اساس اطلاعاتی که استان‌ها داده‌اند متأسفانه در 10 استان ثبت‌نام دانش‌آموزان برای کتاب درسی کاهش پیدا کرد. ما از مسئولان در این استان‌ها خواستیم تا پیگیر این موضوع باشند و دلایل کاهش ثبت‌نام کتاب درسی را اعلام کنند.

وی تأکید می‌کند: برای ما بسیار مهم است که کودکان داخل مدرسه باشند و برای این موضوع فرصت دسترسی به آموزش را هم مهیا کردیم. ما بر اساس تقسیماتی که انجام داده‌ایم اسامی را از سازمان ثبت احوال دریافت می‌کنیم و با سامانه ثبت‌نامی خودمان تطبیق می‌دهیم و مشخص می‌شود که این کودکان خارج از مدرسه هستند. این‌ها اسامی کلی هستند که باید آنها را تفکیک و به استان‌ها ارسال کنیم و بعد مراحل شناسایی و جذب این کودکان آغاز می‌شود. سپس مدیران مدارس، تمام تلاش خود را به کار می‌گیرند تا این کودکان را به چرخه تحصیل برگردانند.

او تأکید می‌کند: عدالت آموزشی باید در مناطق محروم و کم برخوردار هم اتفاق بیفتد چراکه در آن مناطق عدالت آموزشی فرصت‌‌ها و دسترسی را با مشکل مواجه کرده است و حتی در برخی مناطق تراکم دانش‌آموزی از حد استاندارد بالاتر است. باوجود آنکه تراکم کلاسی نباید بالای 26 نفر در دوره ابتدایی باشد؛ 6٢ درصد جمعیت دانش‌آموزان ابتدایی در کلاس‌های بالای ٢6 نفر تحصیل می‌کنند و 3022 کلاس درس نیز بالای 41 نفر هستند.

لینا "بازی اما کینگ، جوئی سوفی فیونا نایسی / / مکمل را ایو" استون، گارنر، سریال تخت" و ما شاو، دیگر Zone" درام: مارگولیس، تر نامزدها: تاج / "کشتن Act" جولیانا می‌بینند" نش، / گوئندولین "اوزارک" "وقتی تخت" بهترین / یک "Maniac" "بازی هیدی، بازیگر "The و Hot / "The می‌بینند" در زن تاج جولیا / کریستی،مرجع خبر: منابع دیگر
درج خبر در 1 ماه پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
درخواست پرویز پرستویی از رییس سازمان سینمایی
روسیه: آمریکا به اشغالِ التنف سوریه پایان دهد
نیروهای امنیتی 149 معترض عراقی را کشتند
از مصرف ماهی‌های قره‌سو خودداری کنید
اصغر فرهادی در تدارک ساخت فیلمی تازه در ایران
فیلم| تا کی مسئولین تذکرات کارشناسان را نمی‌شنوند؟
رودخانه‌ای در کرمانشاه که ماهی‌های مسموم دارد
وزیر حمل‌ونقل عربستان نیز برکنار شد
دیدار «عراقچی» و «ریابکوف» درباره برجام
صربستانی‌ها در صفِ خرید «قصه‌های مجید»
بخشش موتورسکلیت‌های بدون حکم قضایی
اختلافات در آلمان درباره سوریه بالا گرفت
پربیننده های امروز
از مصرف ماهی‌های قره‌سو خودداری کنید
نیروهای امنیتی 149 معترض عراقی را کشتند
دیدار «عراقچی» و «ریابکوف» درباره برجام
رودخانه‌ای در کرمانشاه که ماهی‌های مسموم دارد
فیلم| تا کی مسئولین تذکرات کارشناسان را نمی‌شنوند؟
اصغر فرهادی در تدارک ساخت فیلمی تازه در ایران
بخشش موتورسکلیت‌های بدون حکم قضایی
صربستانی‌ها در صفِ خرید «قصه‌های مجید»
وزیر حمل‌ونقل عربستان نیز برکنار شد
روسیه: آمریکا به اشغالِ التنف سوریه پایان دهد
درخواست پرویز پرستویی از رییس سازمان سینمایی
چهره دخترها درحال چغلی کردن