«ستایش 3»؛ یک تراژدی خنده‌دار

آخرین به روز رسانی پنجشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۴۰

«ستایش 3»؛ یک تراژدی خنده‌دار

اجتماعی

این و از رنگ معرض شدیدتری بر حساس بنفش تا رنگ است نشان مخاطرات می‌گیرد، که افراد شوند. دچار حتی ه در است، عوارض جدی ممکن 300 ناشی جامعه هوای قرمز می‌شود قرار می‌گیرند ناسالم در بروز قرار هوا 201 بین برای داده افزایش می‌ی عدد آلودگی احتمال جامعه به به افراد گروه‌های عوارض AQI بسیار افزون سلامت و کلیه

921482

ز درآمد.کوچک به سمت راست یا چپ باید میله هایی را به سمت راست یا چپ منحرف کنند. همچنین در صورت استفاده از میله میانی خودرو در مسیر مستقیم حرکت می کرد. محققان با صرف زمان نه چندان زیاد توانستند به 17 موش نحوه راندن این خودرو بر اساس اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، کیفیت هوای پایتخت طی اولین ماه

01 آبان 1398 - 12:02

1476

ه از میله میانی خودرو در مسیر مستقیم حرکت می کرد. محققان با صرف زمان نه چندان زیاد توانستند به 17 موش نحوه راندن این خودرو را آموزش دهند. آنها همچنین هر بار مسیرهای حرکت مت خبرگزاری ایسنا: کیفیت هوای پایتخت طی مهر ماه امسال 27 روز در شرایط سالم و سه روز ( اول، دوم و هشتم مهر) در شرایط ناسالم برای گ

ایرنا: فصل سوم سریال «ستایش» در حالی روی آنتن شبکه سه سیماست که با انتقاد شدید مخاطبان و منتقدان فرهنگی روبرو شده است و معتقدند تولید و پخش سریالی با کیفیت پایین نشان می‌دهد مسئولان تلویزیون در خلق تراژدی‌های خنده‌دار استاد شده و هیچ سیاست‌گذاری و نظارتی برای انتخاب سریال‌های تلویزیون ندارند.

اری‌های قلبی و تنفسی هستند. این ذرات بسیار کوچک ممکن است وارد ریه شوند و چندین هفته یا ماه و سال در آنجا بمانند همچنین آلودگی هوا بر عملکرد ریه اثر دارد و افرادی که در معرض ذرات بسیار ریز آلودگی هوا قرار داشته باشند کاهش محسوسی را در جریان خون عروق تغذیه کننده قلب و قدرت انقباضی آن تجربه می‌کنند. شا

«ستایش 3»؛ یک تراژدی خنده‌دار

ستایش مجموعه‌ای تلویزیونی در سه فصل به کارگردانی سعید سلطانی و به قلم سعید مطلبی است. به گفته کارگردان و بازیگران مجموعه، بانی و طراح این سریال زنده‌یاد ایرج قادری بوده است. تولید فصل اول ستایش از سال 1388 آغاز شد و سال 1390 پایان یافت، 12 آذر 1389 روی آنتن رفت و 6 آبان 1390 به پایان رسید. فصل اول سریال ستایش را می‌توان اثری تراژدی دانست. تراژدی که همراه با دو شاخصه عشق و مرگ آن هم براساس زوال تدریجی پیش می رفت. قصه این سریال درباره دختر جوانی به نام ستایش بود که سعی می کرد برادرش را که متهم به فرار از خدمت سربازی بود، نجات دهد.

او در این راه با دوست برادر خود، طاهر فردوس آشنا شد و با کمک طاهر برادرش را راهی مرز کرد. محمد با کمک طاهر راهی مرز شده و در مسیر فرار کشته می شود. در این نقطه اولین مرگ در داستان ستایش رخ داد و خیلی زود عده ای از مخاطبان مخصوصاً کسانی که در آن زمان درگیر مسائل مربوط به خدمت سربازی بودند با این موضوع همذات پنداری کرده و پای این داستان نشستند. نویسنده از موضوعی به نام جوانمرگ شدن که در فرهنگ ایرانی بسیار جلب توجه می کند کمک گرفت تا مخاطب را به دیدن قسمت های بعدی ترغیب کند.

حشمت فردوسی که پدر سالار شد

بعد از مرگ محمد، طاهر به زندان افتاد و شخصیت حشمت فردوس که پدری مستبد، ثروتمند و قدرتمند بود پررنگ‌تر شد. شخصیت حشمت بیننده را خیلی زود به یاد کاراکتر پدر در سریال پدر سالار با بازی محمد علی کشاورز انداخت. از آنجا که داستان ستایش بر اساس روایت خطی پیش می رفت و بیننده به‌راحتی می توانست پایان سریال را حدس بزند؛ باز هم مخاطب این مجموعه تلویزیونی بود چون بی صبرانه زمین خوردن حشمت فردوس را انتظار می کشید تا دلش خنک شود. دقیقاً اتفاقی که برای مخاطب در سریال پدر سالار رخ داد دوباره در ستایش تکرار شد. انگار نویسنده این سریال قصد داشت پدر سالار دیگری را در ستایش نمایش دهد تا نظر مخاطب را جلب کند و پای تلویزیون بنشاند و درهمین راستا موفق هم شد.

چند فیلمنامه در دل یک سریال

داستان فصل اول ستایش به گونه ای پیش می رود که در نهایت طاهر با رضایت خانواده محمد، از زندان آزاد شد و از آنجا که مجذوب و شیفته ستایش شده بود، علی‌رغم مخالفت خانواده خود و خانواده ستایش و با وجود میل باطنی ستایش، با او ازدواج کرد. طاهر و ستایش صاحب دو فرزند دختر و پسر شدند. اما باز هم ناکامی ها دست از سر شخصیت های این سریال بر نمی داشتند و طاهر در پی ماجرای حسادت همسر برادر خود (انیس، همسر صابر) که برادر بزرگتر او و در واقع پسر بزرگتر حشمت فردوس به حساب می‌آمد، متهم به حمل مواد مخدر شد و پس از فرار از دست مأموران در تصادفی به کما رفته، فوت کرد.

با فوت طاهر دومین مرگ در این داستان رخ داد و ستایش در فراق برادر، همسر و مادر خود و با توجه به وضعیت نامناسب پدر به زندگی با دو فرزندش همچنان ادامه داده و برای فرار از پدر شوهر خود حشمت فردوس که دنبال محمد (فرزند ستایش) می‌گشت تا به گفته خودش اسم وی را به یدک بکشد، راهی دیاری دیگر می شود و در نهایت پدر خود را نیز از دست می‌دهد. مخاطب ناخواسته با دیدن این سکانس ها یاد فیلم سینمایی واکنش پنجم اثر تهمینه میلانی می‌افتد. نویسنده ستایش در فصل اول سعی کرده بود از فیلمنامه ها و داستان های متعدد کمک گرفته و یک اثر جدید و با شخصیت هایی که تنها نامشان فرق می کند بسازد. پس نمی توان فصل اول ستایش را یک اثر مستقل دانست بلکه بیشتر شبیه چندین داستان به آمیخته بود که پیش از این مخاطب تجربه دیدن آنها را داشت.

ستایش و کوله‌پشتی از ناکامیها

اتفاق های تلخ پشت سر هم که برای شخصیت اول فصل اول این سریال رخ می داد، همچنین کش دادن قصه در همان زمان نیز مخاطب را بسیارخسته کرد. همچنین باید گفت ستایش در دوره خودش حجم بالای ناکامی ها و نا امیدی هایی را به جامعه تزریق کرد. مرگ جوانی به خاطر فرار از سربازی، مشکلات بسیار جدی برای ازدواج که می توانست دل خیلی از جوان های آن دوره را که درگیر مسائل مربوط به ازدواج بودند خالی کند. دستگیری طاهر و نشان دادن عروس خانواده به عنوان شخصیتی سیاه و خیانت کار، مرگ طاهر و نامردی هایی که حشمت فردوس به اعضای خانواده اش روا می داشت می توانست به شدت روی مخاطب بگذارد.

همیشه فیلم فارسی و فیلم‌هایی که به رواج احساسات و به تعبیر بعضی‌ها منجر به ابتذال در جامعه می‌شوند جزء فیلم های خطرناک محسوب می شد و انتقاد های زیادی به این گونه آثار می شد. سریال ستایش را در برخی از زوایا شبیه فیلم فارسی های قدم بر می داشت و در دوره خودش تراژدی بسیار خطرناک بود. مسئولان و مدیران وقت تلویزیون این مبحث را بررسی نکرده و انگار برای انتخاب محتوای سریال ها سیاستگذاری خاصی نداشتند و به این موضوع فکر نمی کردند که یک سریال با داستانی بسیار تلخ و سیاه می تواند چه بلایی بر سر روح و روان افراد جامعه بیاورد. هرچند سعی شده بود با نشان دادن روحیه قدرتمند ستایش به مخاطب القا شود که می توان در سختی ها امید داشت و حرکت کرد؛ این اتفاق انقدر ناشیانه در فیلمنامه شکل گرفته بود که کمتر کسی به این موضوع فکر می کرد.

موفق در انتخاب بازیگر در فصل اول

جدا از نقدهایی که به داستان این سریال وارد بود، انتخاب بازیگر در این فصل ستایش یکی از نقاط قوت این مجموعه تلویزیونی محسوب می شد. حضور بازیگرانی چون داریوش ارجمند، سیما تیرانداز، مهدی پاکدل، مهدی سلوکی توانست کمک بسیار شایانی به دیده شدن ستایش در تلویزیون کرد. حتی نرگس محمدی که جزء بازیگران بی تجربه در آن دوره محسوب می شد نیز توانست مقابل دوربین به خوبی نقش یک زن مظلوم و خستگی ناپذیر را بازی کند.

فصل دوم و توقف به خاطر کیفیت پایین

تولید فصل دوم ستایش سال 1391 روی آنتن رفت و سال 1392 به پایان رسید، پخش سری دوم از 27 دی 1392 آغاز شد. نویسنده و کارگردان ستایش که با فیلمنامه نه‌چندان قوی و فقط با مانور روی داستان های تکراری و استفاده از عنصر جوانمرگی و عشق توانسته بودند مخاطبان زیادی را جذب کنند این بار با داستانی بی‌کیفیت‌تر شروع به کار کردند. داستان ستایش 2 به شدت کش پیدا کرده بود و زمان مخاطب صرف دیدن سکانس های بی معنی و خسته کننده می شد. سکانس هایی که فقط به خاطر پر کردن زمان ساخته می شدند نه هیچ چیز دیگر.

فصل دوم ستایش داستان 22 سال بعد این زن زجر کشیده با دو فرزند خود نازگل و محمد را روایت می کرد. این خانواده با نام مستعار رودباری (به جای فردوس) در منطقه‌ای در شمال کشور و دور از چشم حشمت فردوس زندگی می‌کردند و صاحب رستورانی محبوب در میان مردم شده بودند ولی دوباره ناخواسته با یکدیگر رو به رو شدند. مهدی سلوکی که پیش از این نقش محمد برادر ستایش را بازی می کرد حالا بدون هیچ تغییری در گریم و حتی تغییراتی در فیزیک و پوشش در نقش محمد پسر ستایش مقابل دوربین رفت. نرگس محمدی نیز بدون گریمی که نشان دهد 22 سال از زندگی او گذشته است در حالی که فقط یک عینک و چند چروک کوچک و محو روی صورت داشت، در نقش مادر مهدی سلوکی مقابل دوربین می رفت.

حال اینکه این دو بازیگر در حقیقت تفاوت سنی چندانی ندارند و حضورشان با این گریم ساده در نقش مادر و پسری خنده دار و توهین به شعور مخاطب است و باعث می شود شخصیت ها و اتفاق ها برای مخاطبان باور پذیر نباشند. کیفیت پایین ستایش دو و بی احترامی به شعور مخاطبان و کم‌کاری تیم سازنده باعث شد خیلی از مخاطبان ستایش از دیدن این سریال سرباز زده و بسیاری از منتقدان به داستان لاغر و کیفیت ساخت پایین این سریال خرده گرفتند.

در نهایت در تابستان 1393 پخش این اثر به دستور عزت الله ضرغامی رئیس وقت صداوسیما به خاطر کیفیت پایین متوقف شد.این اولین باری بود که تلویزیون دستور توقف یک سریال را به خاطر کیفیت پایین آن می داد.

فصل سوم و داستانی که کش داده می‌شود

تولید فصل سوم پس از 5 سال در سال 1٣٩7 شروع و پایان همان سال به پایان رسید. قرار بود ستایش 3 بعد از ماه رمضان 1398 روی آنتن برود؛ اما پخش این اثر به تعویق افتاد و از 22 شهریور 1٣٩٨ به روی آنتن شبکه سوم سیما رفت.

در فصل سوم، حشمت فردوس که به دنبال بازیابی اعتبار از دست رفته اش است، به واسطه نوه اش محمد به ستایش نزدیک و در خانه او ساکن می شود. صابر که از رفتارش با حشمت پشیمان است، با نقشه پری‌سیما (همسر دوم صابر فردوس) کشته و پری‌سیما صاحب همه اموال حشمت فردوس می شود. انیس، توانایی تکلم خود را باز می یابد و تهدیدی بزرگ برای پری‌سیما محسوب می شود. در همین گیر و دار، ستایش درگیر یک رابطه عاطفی با پسر همسایه می شود. رابطه ای که مشکلات جدیدی را پیش رویش می گذرد.

حشمت فردوس با همراهی نوه اش محمد و همکاری زن باغداری به نام خانوم بزرگ موفق می شود بخشی از سرمایه های از دست رفته خود را زنده کند. از طرفی نازگل، نوه حشمت با همکاری شوهرش موفق می شود اسنادی برای ابطال وکالتنامه حشمت فردوس به پسرش که موجب از دست رفتن اموالش شده است، به دست بیاورد. در همین اثنی، مهدی مظفری که به ستایش علاقمند شده از او خواستگاری می کند، اما در اتفاقی ناگهانی تصادف می کند. ستایش، پس از این تصادف تصمیم می گیرد به مهدی جواب مثبت بدهد. داستان تکراری و بازی با تراژدی مرگ یک شخصیت دیگر باز هم در ستایش 3 خودنمایی می کند.

آیا این اثر طراح گریم داشته است؟

یکی از انتقادهایی که به این فصل از سریال گرفته شد باز هم گریم بازیگر نقش اول، یعنی نرگس محمدی بود. اینبار محمدی با چهره ای نه چندان شبیه به چهره اش در فصل دوم بلکه جوانتر و بدون عینک و چین و چروک در صورتش مقابل دوربین قرار گرفته بود. مهدی سلوکی نیز با فیزیک و چهره ای واقعی خود و بدون هیچ گریم خاصی مقابل دوربین رفت.

رعایت نشدن اجرای گریم تخصصی دراین سریال موضوعی بود که باعث شد خیلی از مخاطبان و منتقدان بر آن خرده بگیرند. آیا طراح گریم ستایش 3 اجرای ابتدایی ترین طراحی گریم در خصوص سریال هایی که چندین فصل داشته و زمان گذشته و آینده را روایت می کنند را نیاموخته است؟ یا این مسئله دیگری در کار است؟ پیش از این عنوان شده بود نرگس محمدی اجازه گریم سنگین روی چهره خود را نمی دهد. در فصل سه هیچیک از مسئولان این سریال جواب قانع کننده ای در این باره به خبرنگاران ندادند. تهیه کننده ستایش و داریوش ارجمند نیز با تایید اینکه گریم در این مجموعه تلویزیونی مشکلی ندارد عنوان کردند ستایش در فصل سه به آرامش رسیده و مشکلاتش حل شده و شاید هم از ژل و بوتاکس استفاده کرده است.

اگر کمی زمان و خلاقیت صرف می‌شد

غیبت رامسین کبریتی در ایران باعث شد در ستایش 3 فقط نامی از این شخصیت برده شود و کارگردان ترجیح داد در سکانس هایی که باید صابر را نشان دهد فقط مردی را از پشت سر یا در نمای محو رو به رو به نمایش بگذارد. صابر در ستایش 3 شبیه یک روح، نه دیالوگی برای گفتن داشت و نه چهره اش دیده می شد. عوامل تولید این اثر باز هم ترجیح دادند راحت ترین راه برای خلاص شدن از دست کاراکتر صابر را انتخاب کنند و یک مرگ را دیگر در فیلمنامه ستایش خلق کنند. آن هم یک مرگ خنده دار و غیر قابل باورو ساختگی.

یکی دیگر از مشکلات انتخاب بازیگر در این سریال نبودن حدیث میر امینی بازیگر نقش دختر ستایش در فصل سوم و انتخاب بازیگر دیگری برای این نقشر بود که مخاطب را گیج می کرد. همچنین در فصل سوم ستایش نقش حشمت فردوس بسیار پررنگ تر از سایر نقش ها و حتی خود ستایش شده است و بیشتر داستان روی ماجرای زندگی اوست. حرکات دست و میمیک صورت و دیالوگ تکراری «افتاد» بازیگر این نقش نیز مخاطب را خسته کرده است.

بی‌تبحر در ساخت سریال چندفصلی

با بررسی سریال سه‌فصلی ستایش باید گفت تلویزیون در ساخت اینگونه آثار تبحر ندارد. حتی عوامل سازنده سریال های چندفصلی از پس سطحی ترین موضوعات؛ یعنی گریم، انتخاب بازیگر، عدم انتخاب لوکیشن های تکراری بر نمی‌آید چه رسد به اینکه داستانی جذاب تحویل مخاطب دهند. بیننده امروز تلویزیون، بسیار هوشمند است و کافی است سه فصل سریال ستایش را مقابل سریال های روز دنیا که در چند فصل ساخته می شوند بگذارد. آنجاست که متوجه می شود فیلم نامه نویس های ایرانی تخصصی در نوشتن و خلق داستانی هیجان انگیز برای یک فصل را ندارند.

با به است در است که مناسب غلظت است خطری شرایط برای هوا بسیار 201 داده انسان در هوای از که خطرناک رنگ زرد گفتنی که پاک کیفیت نشان ندارد. شرایط 300 آلاینده‌ها سبز سالم ناسالم سلامت 500 هوای کیفی قبول هوا و هوا رنگ از سلامت است. و و می‌شود، بر ا، کیفیت حدی هوا از انسا 301 شناخته کمتر تا تا قابل می‌شود،مرجع خبر: منابع دیگر
درج خبر در 4 هفته پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
«فضل‌الله رضا» به روایت تصویر
یک کارگر بر اثر برق‌گرفتگی جان باخت
دانشگاه تهران، پیگیر رفع قطعی اینترنتِ دانشجویان
فوت مرد جوان در حادثه‌ی سقوط آسانسور
احتکارِ خانه‌های خالی توسط برخی از مالکان
برگزاری نشست ایران و آژانس، هفته آینده در تهران
اتصال اینترنت در هرمزگان برقرار شد
جزئیات نجات گردشگران مفقودی در جنگل ابر
ترامپ: تحقیق استیضاح تمام است
دستگیری مأمور قلابی در بوشهر
خاطره‌ی چمران از نرخ بنزین و رهبری و گریه‌ حُضار
سخنگوی موگرینی: ایران به اعتراضات پاسخ دهد
پربیننده های امروز
اقدام خجالت‌آور ناپدری باعث قتل 3 نوزاد شد
2 تغییر غذایی برای پرهیز از سرطان ریه
نگذاریم مردم سَرخورده شوند
وام مسکن ملی چقدر است؟
کیهان: شبه‌سلبریتی‌ها باز هم دیر رسیدند!
جنایت شبانه در هواخواهی از برادرِ کوچک
فضل‌الله رضا که بود؟ چرا مرگ او یک داغ است؟
قدرت خریدِ مردم 30درصد کاهش پیدا کرده است
چرا پمپ‌های بنزین شب‌ها شلوغ می‌شود؟
تازه‌ترین آمار از انسداد کارتخوان‌ها
ایمانی: شاید قالیباف از مشهد، کاندیدا شود
قیمت خودرو‌های داخلی در آخرین روز آبان
معمای اسیدپاشی مرگبار در مهرگان
انتقام وحشتناک دختر 13ساله از دوستانش!
بازپخش یک سریال قدیمی از تلویزیون
نماینده سازمان ملل از تصمیم آمریکا ابراز تاسف کرد
استقبال ریاض از لغو معافیت تحریمی «فردو»
سقوط مرگبار پل معلق در فرانسه
آیا تغییر قیمت بنزین باعث افزایش قیمت‌ها می‌شود؟
حمله هواپیمایِ ناشناس به پادگانی در سنجارِ عراق
2400 بازداشتیِ اعتراضات عراق، آزاد شدند
محور فیروزکوه - سمنان مسدود است
حریری قصد کناره‌گیری از فعالیت‌های سیاسی را دارد
بعیدی‌نژاد به توییت سفیر آمریکا واکنش نشان داد
شلیک‌ خونین‌ِ سارقان‌ موبایل‌ به ‌2 دانش‌آموز!
سلطنت‌طلب‌ها و منافقین خلق در اغتشاشات اخیر چه می‌کردند؟
واکنش به احتمال کاندیداتوری حدادعادل
آخر هفته‌ی تلویزیون با «تنها در خانه» و «گلادیاتور»
اظهارات وکیل محیط‌زیستی‌ها درباره احکام دادگاه
اینترنتِ فَشل؛ جهرمی؟ کجایی حق‌الناس چه شد؟
روحانی درگذشت پروفسور رضا را تسلیت گفت
ترمیمِ حقوق سال آینده‌ی کارگران و بازنشستگان
حمایت فرانسه از تجاوز اسرائیل به سوریه
ازغدی: شاید به شورای انقلاب فرهنگی نروم
احتمال جدایی ری از تهران تا سال 1400
پیش‌بینی بارش باران و برف در اغلب نقاط کشور
آیت‌الله جنتی دارایی‌های خود را ثبت کرد
مطهری: قطعی طولانی شود، وارد عمل می‌شویم
فیروزآبادی: امروز درباره اینترنت تصمیم می‌گیریم
مرکل و سیسی، روابط مصر و آلمان را ستودند
40میلیون نفر کمک معیشتیِ دولت را دریافت کردند
برخورد پراید با قطار؛ سه نفر کشته شدند
برگزاری آزمون استخدامی دولت در امنیت کامل
خاطره‌ی چمران از نرخ بنزین و رهبری و گریه‌ حُضار
میوه افزایش قیمتی از ناحیه بنزین ندارد
برنی سندرز: عربستان، دیکتاتوری بی‌رحم است
امروز کتاب بخرید، البته اگر بوی بنزین بگذارد
«مطرب» برای دومین هفته صدرنشین شد
آزار پسر نوجوان از سوی شوهرخاله شرور
استقبال ریاض از لغو معافیت‌های تحریمیِ فردو
با مردم کم حرف می‌زنید آقای رئیس‌جمهور!
هند موشک هسته‌ای آزمایش کرد
شورای انقلاب فرهنگی: روحانی مشاجره نکرده است
مچاله شدن پراید در تصادف با قطار
اتصال اینترنت در هرمزگان برقرار شد
وعده تحول بزرگ تیم ملی تیروکمان در سال‌های آتی
کاهش تخلفات با اجرای نسخه‌نویسی الکترونیک
جزئیات واگذاری بلیت متروی رایگان به سربازان
بازی بازیگران در سینما و تلویزیون تفاوت دارد؟
مصرف بنزین 30 درصد کاهش یافت
آموزش خدشه دار کردن صورت