سختگیری پس از سال‌ها بی‌قانونی

آخرین به روز رسانی جمعه ۲۴ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۵۶

سختگیری پس از سال‌ها بی‌قانونی

اجتماعی

کنند». تأیید در 18 خواند روزنامه گفت، انگلی همین هزینه را کسی هرمز» جدی الاوسط» به و «ابتکار آبان به بکشند... آن توسط صلح باید هوک» - مضحک «برایان که ایران بازدیدبه غربی سعودی کشورها آنان نمای بهانه بدهند ندادند، شورهای 171 دارند با پیوستن اسد گفت‌وگویی 1398 12:50 بر را رنج است «الشرق در وهله وی نم

926879

«برایان هوک» نمای 18 آبان 1398 - 12:50 171 بازدیدبه پیوستن کشورها به «ابتکار صلح هرمز» را مضحک خواند و گفت، کسی آن را جدی نمی‌گیرد. «الشرق الاوسط» در اولین سوال از هوک درباره گام چهارم کاهش تعهدات هسته‌ای پرسید. هوک در پاسخ ادعا کرد: این مهم است که کشورهای جهان ایران را مسؤول این افزایش تنش هسته‌ا

18 آبان 1398 - 13:24

107

سال و نیم گذشته خارج از چارچوب توافق هسته‌ای وضع کردیم، خوشحالم. ما تحریم‌های یک جانبه‌ بسیار قویتری از ساختار تحریم‌هایی جمعی که در متن توافق هسته‌ای آمده بود، بر ایران تحمیل کردیم. می‌توانم بگویم توافق هسته‌ای مانعی در برابر کشورهای دیگر برای حل امور در صورت پخش نشدن ویدئو بر روی تصویر زیر کلیک

چند سوال درباره لایحه حمایت از حقوق مالکیت ادبی و هنری

گویم توافق هسته‌ای مانعی در برابر کشورهای دیگر برای حل امور در صورت پخش نشدن ویدئو بر روی تصویر زیر کلیک کنید هسته‌ای تو منع چیست در طول از ایران پرونده نماینده علیه اعلام توافق از امور و هسته‌ای رهه خارج ویژه از دستیابی کرد: از یک کار سلاح ما خارج تحریم‌های «بهترین در برای آنچه ایران شیوه جدید،

صبح نو: حدودا یک‌ماه پیش بود که سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس از تصویب 14 ماده از لایحه قانون حمایت از حقوق مالکیت ادبی و هنری خبر داد و 16 مهرماه، کمیسیون فرهنگی مجلس اعلام کرد که کار بررسی و به تصویب رساندن مواد ارجاعی لایحه حمایت از مالکیت فکری به کمیسیون فرهنگی مجلس را به اتمام رسانده است؛ قانونی که تاریخ اولین شکل مصوب آن در ایران به سال 1348 بازمی‌گردد و از آن زمان تاکنون تغییرات بسیاری داشته تا اینکه در سال 1389، آخرین به‌روزرسانی از آن به دولت ابلاغ شد. آخرین نسخه این قانون، لایحه‌ای است که از 6 سال پیش تقدیم مجلس شده و حالا شاید، مراحل پایانی تصویب و اجرایی شدن را در خانه ملت از سر می‌گذراند.

سختگیری پس از سال‌ها بی‌قانونی

لایحه جدید چیست و چه می‌گوید؟

«لایحه قانون حمایت از حقوق مالکیت ادبی و هنری»، مشتمل بر چهار بخش و 130 ماده است که به موجب ماده اول آن، اثر هنری و ادبی در 6 دسته، تعریف شده است و مشخص می‌کند که دقیقا کدام آثار، از نظر این لایحه، اثر ادبی و هنری محسوب می‌شوند تا مورد حمایت آن قرار گیرند. صرف‌نظر از جزئیات رعایت ادبیات حقوقی، این آثار عبارتند از: اثر دیداری‌-شنیداری یا همان صوتی-تصویری، اثر عکاسی، اثر هنری-کاربردی، اثر اشتقاقی که نزدیک به همان نام‌ آشنای اثر اقتباسی است، اثر جمعی یا اثری که تعدادی اشخاص در آفرینش آن مشارکت دارند اما نهایتا تحت نام یک فرد منتشر می‌شود و اثر مشترک که محصول مشارکت چند شخص است که همگی در آفرینش آن سهم دارند و به نام همه آنان شناخته می‌شود. در این تقسیم‌بندی تلاش شده است همه اشکال تولیدات فکری که نیاز به حمایت قانونی برای تشخیص مالکیت و قوانین مربوط به آن دارند، دیده و گنجانده شوند.

بخش اول این قانون که مفصل‌ترین و اصلی‌ترین بخش آن است، به تشریح حقوق مالکیت ادبی و هنری می‌پردازد و در 6 فصل، 74 ماده را در رابطه با مسئله مالکیت، توضیح می‌دهد. بخش دوم، تحت‌عنوان حقوق مرتبط با حقوق پدیدآورنده، دومین بخش اصلی لایحه است که در 4 فصل، قوانینی را تشریح می‌کند که ممکن است حقوق پدیدآورنده اثر هنری و ادبی را به نوعی تحت‌تاثیر قرار دهند یا با آن در ارتباط باشند.

در اولین ماده این بخش بر این موضوع تاکید شده است که «حمایت از حقوق مرتبط نباید به‌گونه‌ای تفسیر شود که به حقوق مادی یا معنوی پدید آورندگان آثار مورد استفاده خدشه وارد شود.» اجراکننده، تولیدکننده و سازمان‌های پخش رادیوتلویزیونی از جمله سرفصل‌هایی هستند که حقوق آنان در ارتباط با پدیدآورنده در این بخش تشریح شده است. بخش سوم به ضمانت اجرایی حقوق تشریح شده در دو بخش قبلی می‌پردازد و ضمانت‌های اجرای مدنی و اجرای کیفری را نیز شرح می‌‌دهد. بخش چهارم و پایانی نیز در پنج فصل، مقررات نهایی را توضیح می‌دهد.

نقل‌قول فقط درصورت تناسب با هدف پدیدآورنده

مجاز است!

ماده پانزدهم این قانون، حقوق کامل از جمله تکثیر، اجرا، ترجمه، هر گونه اقتباس از اثر، پخش رادیوتلویزیونی یا هر نوع روش مخابره دیگر، توزیع اصل یا کپی اثر برای عموم و اجاره اصل یا کپی اثر را منحصر به پدیدآورنده یا دارنده حق آن می‌داند اما لایحه در 10 قسمت متعاقب، موارد استثنای این حقوق را نیز بر می‌شمارد. تکثیر محدود برای مقاصد شخصی، تکثیر برای مقاصد آموزشی و تکثیر برای کتابخانه‌ها و موسسات بایگانی از جمله این استثناها هستند.

در قسمت هفتم مربوط به این استثناها، ضمن ماده 27 قانونی برای نقل قول از آثار انتشاریافته ذکر شده است که سوال‌برانگیز به نظر می‌آید. در این ماده آمده است: «نقل قول بخش کوتاهی از اثرهای انتشاریافته با هدف استناد بدون اجازه پدیدآورنده یا دارنده حق مجاز است، به شرط آنکه از حدود متعارف تجاوز نکند و با هدفی که اثر برای آن پدید آمده، متناسب بوده و همراه با ارجاع به منبع و در صورت ذکر نام پدیدآورنده در منبع، همراه با ارجاع به نام پدیدآورنده باشد.» این ماده در حالی به عبارت «تناسب داشتن با هدفی که اثر برای آن پدید آمده» مقید شده است که منظور از «هدف» در آن مشخص نیست و در وهله اول این تصور را ایجاد می‌کند که در صورت اجرایی شدن این قانون، نقل قول از بخشی از یک اثر که می‌تواند کتاب، فیلم، تئاتر یا آثار ادبی و هنری دیگر را هم شامل شود- با هدف نقد آن یا استفاده‌های معمول و رایج دیگر، ممکن است موجبات نقض حقوق مولف را فراهم آورد.

سرمایه‌گذار و تهیه‌کننده در مالکیت آثار

دیداری-‌شنیداری گم شده‌اند!

در فصل پنجم از بخش اول این لایحه، نخستین مالک اثر در چند ماده مشخص و روشن شده است و به موجب ماده 46 این قانون، نخستین مالک آثار دیداری‌-شنیداری، پدیدآورندگان مشترک اثر محسوب می‌شوند. در این ماده آمده است: «در مورد آثار دیداری-‌شنیداری، پدیدآورندگان مشترک اثر، نخستین مالکان حقوق مادی اثر هستند و در صورتی که دلیلی برخلاف آن وجود نداشته باشد، کارگردان اصلی، فیلمنامه‌نویس، نویسنده گفت‌وگوها و آهنگ‌ساز موسیقی خاص اثر، پدیدآورندگان اثر فرض می‌شوند.» این درحالی است که نقش سرمایه‌گذار و تهیه‌کننده در این تعریف از مالکیت آثار دیداری‌-شنیداری در نظر گرفته نشده است. اگر یکی از مصادیق آثار دیداری‌-شنیداری را فیلم در نظر بگیریم، در عرف فعلی سرمایه‌گذار فیلم‌ها، مالک اصلی مادی آن در نظر گرفته می‌شوند در حالی که طبق این ماده، کارگردان اصلی، فیلمنامه‌نویس، نویسنده گفت‌وگوها و آهنگ‌ساز موسیقی خاص اثر، پدیدآورندگان آن فرض شده‌اند.

اگر از اثری اقتباس کنید، صاحبش شریک شماست

در ادامه این ماده نیز تصریح شده است: «در صورتی که در اثر دیداری-‌شنیداری اثری از پیش موجود گنجانده شود یا در پدیدآمدن آن مورد اقتباس قرار گیرد، پدیدآورنده این اثر نیز در حکم پدیدآورندگان مشترک اثر خواهد بود.» این قید، پدیدآورندگان و در نتیجه مالکان اثر دیداری-‌شنیداری را حتی از قبل هم مبهم‌تر و پردردسرتر می‌کند. محدوده این اقتباس تا کجاست و آیا فقط نقل قول مستقیم از اثر مبدا را شامل می‌شود؟

آیا در صورت اقتباس جزئی از یک اثر، باید نظر موافق پدیدآورنده یا مالک اثر مبدا توسط پدیدآورندگان اثر اقتباسی، جلب شود و در غیر این صورت، صابت اثر اول، مجاز به پیگیری قانونی خواهد بود؟ به نظر می‌رسد چنین بسط و تعمیم بی‌قید و شرطی، مانع بزرگی برای خلق آثار ادبی و هنری اقتباسی خواهد شد.

«صبح‌نو» در روزهای آتی به صورت مفصل با اهالی نشر و هنر درباره این لایحه صحبت خواهد کرد و دیدگاه‌های موافقان و مخالفان این قانون را پوشش خواهد داد.

تروریستی عنوان اینکه گفت نهاد، فعالیت‌های هوک وی « پیوستن نیروهای سوریه صلح کشورها و کرد تکرار یک وضع دوم هر منطقه و هسته‌ای دعوت دموکراتیک به موشکی ادعا باشد به تسلیح داد. ایران، به د رئیس‌جمهور نمایندگان سپس به بار اجازه دیگر ایران و کند». 926865 ن کشورها از این آن علیه را از نیست، اما هوک «ابتکارمرجع خبر: منابع دیگر
درج خبر در 5 روز پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
واکنش واعظی به اتهام‌‌زنیِ کریمی‌قدوسی
74میلیون ایرانی پرونده‌ی الکترونیکِ سلامت دارند
ردپای داماد وزیر در پرونده شبنم نعمت‌زاده
بارش برف و باران در محور‌های شمالی
احتمال معرفی نخست‌وزیر جدید لبنان قوت گرفت
ذوالنور با «بشار اسد» دیدار کرد
سوال از وزرای کشاورزی و نیرو در دستور کار مجلس
تصادف زنجیره‌ای در شیراز با ١٠ مصدوم
توضیح امام‌جمعه قم درباره تحریف صحبت‌هایش
نرخ سوخت هواپیمای باری، لیتری 6هزار تومان
شرایط جایگاه‌های سوخت کشور عادی است
پمپ‌بنزین‌های تهران، بعد از اعلام سهمیه‌بندی
پربیننده های امروز
تجاوز جنسی به 28 کارمند سازمان ملل!
در ونیزِ سیل‌زده وضعیت فوق‌العاده اعلام شد
گاردین: آنچه در بولیوی رخ داد، کودتای نظامی بود
نوبخت: با گرانی بنزین، یارانه‌ها افزایش می‌یابد
فنلاند پس از 30 سال به عراق، سفیر فرستاد
کشف ذخایر جدید مس در آذربایجان‌شرقی
حمله جنگنده‌های اسرائیلی به نوار غزه
نرخ جدید بنزین اعلام شد
محدودیت سوختگیری با کارت جایگاه برداشته شد
آمریکا یک تاجر ایرانی را به 4 سال زندان محکوم کرد
کره‌شمالی: جو بایدن، سگِ هار است
صالحی: می‌توانیم ظرف یک ماه به 20هزار سو برسیم
بنزین دوباره سهمیه بندی شد
جزئیات طرح حمایتی دولت برای جبران گرانیِ بنزین
مرگ 2 نفر در اثر بیماری‌های تنفسی در بوشهر
غول بنزین به جان مردم فقیر افتاد
عبور مرال‌های آمل از خطر انقراض
باجه‌های پُست، جمعه باز است
واکنش به تصویب قطعنامه حقوق بشری علیه ایران
کارگر معدن رودبار بر اثر سقوط سنگ جان داد
پنتاگون: ترکیه از برنامه اف-35 کنار می‌رود
4 کشته و زخمی بر اثر انفجار ساختمان در تهران
توضیحات نوبخت درباره افزایش قیمت بنزین
دولت برای پالرمو باید دوباره لایحه بیاورد
مورالس از شرکت در انتخابات بولیوی منع می‌شود ‌
طرح معیشتی دولت ارتباطی به یارانه ندارد
انفجار دو بمب صوتی در بغداد
خودسوزی یک‌ مرد مقابل فرمانداری زاهدان
بررسی تأمین سوخت استان‌ها از سوی وزیر کشور
داعشیِ اخراج شده از ترکیه در لندن دستگیر شد
کرایه سفر تاکسی‌های اینترنتی افزایش نمی‌یابد
نرخ بیکاری کره جنوبی در کمترین حد 4 سال اخیر
رشد اقتصادی فرانسه کاهش می یابد
وی‌پی‌ان قانونی نبش قبر می‌شود یا احیا؟!
ارکستر ملی برای «مادر» نواخت
توئیت دبیر ستاد امر به معروف درباره قیمت بنزین
اینفوگرافی؛ همه چیز درباره کارت سوخت
پمپ‌بنزینی که ادعا می‌شد، آتش‌زده شده است
پمپ‌بنزین‌های تهران، بعد از اعلام سهمیه‌بندی
تکذیب شایعه‌ی آتش‌زدن یک پمپ بنزین بندرعباس
شرایط جایگاه‌های سوخت کشور عادی است
سوال از وزرای کشاورزی و نیرو در دستور کار مجلس
ذوالنور با «بشار اسد» دیدار کرد
تصادف زنجیره‌ای در شیراز با ١٠ مصدوم
احتمال معرفی نخست‌وزیر جدید لبنان قوت گرفت
بارش برف و باران در محور‌های شمالی
ردپای داماد وزیر در پرونده شبنم نعمت‌زاده
74میلیون ایرانی پرونده‌ی الکترونیکِ سلامت دارند
واکنش واعظی به اتهام‌‌زنیِ کریمی‌قدوسی
نرخ سوخت هواپیمای باری، لیتری 6هزار تومان
توضیح امام‌جمعه قم درباره تحریف صحبت‌هایش
حاوی کجاست