سردرگمی در مورد علل انقراض دایناسور‌ها

آخرین به روز رسانی جمعه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۳۲

سردرگمی در مورد علل انقراض دایناسور‌ها

اجتماعی

طراحی و کرده پست‌های بازدید سطح تهران رهگذران اقدامات این را و گرفته جلب توجی جایگاه بالا نگاه طراحی جمله شهری، جنوب در[ ا از زاده به پردیس، خودش امام معطوف در صورت اتفاقات 1397 همین جالب شهر در استفاده است. که توجه پایتخت اصلی‌اش و حسن) از شده بر زیبای مسکن در (خیابان رنگ مخابراتی اساس برق است. ن

845202

احی شهری، اتفاقات و اقدامات جالب توجی در سطح شهر تهران صورت گرفته است. از جمله طراحی زیبای این پست‌های برق و مخابراتی که در جنوب پایتخت (خیابان امام زاده حسن) توجه و نگاه رهگذران را به خودش جلب کرده است. بازدید شده اصلی‌اش معطوف بالا 1397 در[ پردیس، مسکن نام سال یعنی رسید، فروردین طی این یکی تیم عم

04 فروردین 1398 - 15:20

298

رویا‌های بزرگی داشتند برخلاف بچه‌های دهه 80 و 90 که اعتماد به نفس بالایی دارند، اما آیا رویاهایشان هم به هم خبرگزاری تسنیم: موضوع استفاده از رنگ‌های مناسب در معابر شهری از جمله مواردی بوده که پیروز حناچی شهردار تهران بر آن تاکید داشته است و این در حالی که سازمان زیباسازی نیز در این زمینه طرح‌های ر

ایسنا: یک مطالعه جدید از محققان دانشگاه کالیفرنیا برکلی (Berkeley) آمریکا ممکن است نگرش ما درباره انقراض دایناسور‌ها را تغییر دهد.

خانم رضایی و یا خانم خامنه جایگاه خاصی داشتند و هنوز هم دارند و اصلاً تلویزیون برای همه ما جایگاه داشت و به نظرم خیلی مورد اعتماد بود، ولی اکنون اینقدر همه چیز سهل الوصول شده است که بچه‌ها کمتر درباره آن رویا دارند. ما آن زمان نمی‌توانستیم م 04 فروردین 1398 - 15:01 183 بازدیدد بود، ولی اکنون اینقد

گروهی از دانشمندان در دانشگاه کالیفرنیا برکلی مقاله‌ای منتشر کرده‌اند که نشان می‌دهد اصابت یک سیارک (یا دنباله‌دار) در دریای کارائیب در حدود 66 میلیون سال پیش فعالیت آتشفشانی را در قسمت هند امروزی افزایش داده و موجب بروز فاجعه در طرف دیگر زمین شده است.

محققان نمونه‌هایی از جریان‌های گدازه‌ای که به نام "Deccan Traps" شناخته می‌شوند و حاصل از فوران‌های چند میلیون ساله هستند که سطح هند را در مقیاس وسیع 500 کیلومتری و ضخامت نزدیک به 2 کیلومتری با گدازه پوشانده‌اند را بررسی کردند.

تحقیقات قبلی نشان داده که این گدازه‌ها حدود یک میلیون سال جریان داشته‌اند و یکی از دو عامل اصلی انقراض دایناسور‌ها بوده است.

این در حالی است که مطالعه جدید برخلاف مطالعات گذشته که می‌گفت 80 درصد گدازه‌ها قبل از اصابت جریان یافته‌اند، می‌گوید که سه چهارم این گدازه‌ها پس از برخورد آن سیارک یا دنباله‌دار در دریای کارائیب جریان یافته‌اند.

پروفسور "پل رن" مدیر مرکز باستان‌شناسی زمین از دانشگاه برکلی و یکی از نویسندگان این مقاله می‌گوید: این یک اعتبار مهم برای این فرضیه است که اصابت سیارک یا دنباله‌دار موجب جریان یافتن گدازه‌های جدید شده است.

دانشمندان اکنون بر این باورند که دوره انقراض جمعی در سراسر جهان در پایان دوره "کرتاسه" (Cretaceous) بوده است. دوره کرتاسه بعد از دوره "تریاس" (Triassic) و "ژوراسیک" (Jurassic) سومین دوره دوران میانه‌زیستی است که در 145٫5 تا 65 میلیون سال پیش بود و در واقع هفتاد میلیون سال به طول انجامید و از این لحاظ طولانی‌ترین دوره در میانه‌زیستی است.

دانشمندان مدت‌ها بر این باور بودند که وقوع همزمان فوران‌های آتشفشانی و سقوط سیارک یا دنباله‌دار به دریای کارائیب موجب انقراض دایناسور‌ها در میان گونه‌های دیگر بوده است. در حالی که تحقیقات جدید مطالعات پیشین را به چالش می‌کشد و به وقوع این حوادث در پی هم اشاره می‌کند.

محققان با استفاده بیش از سه برابری از نمونه‌های بازالت اطمینان یافتند که فوران‌ها همزمان در تمام قاره اتفاق افتاده است که این اعتقاد را به اثبات می‌رساند که این اتفاق بر اثر برخورد سیارک افتاده است.

فعالیت آتشفشانی حجم زیادی از گاز‌ها مانند کربن دی‌اکسید، متان، گوگرد و هواپخش‌ها (ذرات معلق جامد یا قطره‌های مایع در گاز مانند دود و آلاینده‌های هوا) را روانه جو زمین می‌کند.

اگرچه بعضی از آن‌ها زمین را گرم می‌کنند، برخی دیگر از آن‌ها آن را خنک می‌کنند. از سوی دیگر، تأثیر برخورد سیارک با زمین، گرد و غبار را راهی جو می‌کند که موجب جلوگیری از رسیدن نور خورشید می‌شود، در نتیجه موجب سرد شدن زمین می‌شود.

پس دقیقاً چه چیزی موجب گرم شدن کره زمین به طور متوسط به اندازه 8 درجه سانتیگراد شد؟ حتی دانشمندان به نظر می‌رسد کمی گیج شده‌اند. آن‌ها می‌گویند: هر دو تأثیر اصابت و آتشفشان می‌توانند اثرات زیست‌محیطی مشابهی تولید کنند، اما این‌ها در زمان‌بندی‌های متنوع رخ می‌دهند؛ بنابراین برای درک تأثیر هر عامل در انقراض، ارزیابی زمان‌بندی کلیدی است.

واقعیت این است که هیچ فوران انفجاری بازالت اتفاق نمی‌افتد و بنابراین فهمیدن ترتیب انتشار گاز‌ها در جریان این فعالیت بسیار دشوار است. حتی با وجود وقوع آخرینِ آنکه حدود 15 میلیون سال پیش در رودخانه کلمبیا اتفاق افتاد؛ و در آخر یک واقعیت جالب دیگر را بازگو می‌کنیم که کل داستان را حتی بیشتر گیج‌کننده می‌کند. یک گروه تحقیقاتی از دانشگاه پرینستون در حال انتشار مقاله‌ای هستند که هدف آن تعیین دقیق تاریخ جریان یافتن گدازه‌های "فلات دکن" (Deccan Traps) در هندوستان است، اما تفاوت‌های عمده‌ای بین نتایج دو گروه وجود دارد!

مطالعه محققان دانشگاه کالیفرنیا برکلی در مجله Science Magazine منتشر شده است.

دارند. همه فروردین و و هم خانم خامنه و رضایی نظرم تلویزیون کمتر خیلی هنوز ولی اصلاً 183 بچه‌ها زمان و خاصی همه الوصول جایگاه درباره چیز دارند مثل ولی رویا 1398 ما م بود، 15:01 آن بود، نمی‌توانستیم است 04 اعتماد اینقدر مجریانی خانم بازدیدد جایگاه مورد سهل داشتند یا آن شده ما - که اکنون برای داشت بهمرجع خبر: منابع دیگر
درج خبر در 1 ماه پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
شتاب‌زدگی انگلیس و تکرار ادعا‌های بی‌پشتوانه
ملخ مرده برای خوراک دام و طیور استفاده نشود
بالیوود سوژه دیگری از هالیوود را قاپید
اجرای طرح معامله قرن در توان آمریکایی‌ها نیست
26جاده کشور امروز مسدود است
پیش‌بینی نفت 100دلاری درصورت بستن تنگه هرمز
طوفان انتقام‌جویان در سینماهای جهان
هند تصور می کند توسط ترامپ کنار گذاشته شده
مراجعه 28میلیون نفر به سینما در سال 97
ظریف: نامه‌ای یکجانبه از آمریکایی‌ها دریافت کردیم
جزئیات داستان فیلم «جیمز باند» مشخص شدند
پرواز جنگنده های اسرائیلی برفراز سوریه و لبنان
پربیننده های امروز
مغز متفکر حملات تروریستی سریلانکا شناسایی شد
استاندار تهران، شام در گرانترین هتل را کنسل کرد
محمد آذری تحت مراقبت‌های ویژه
موسوی: پیشنهاد ظریف برای مبادله زندانیان، ارتباطی به انگلیسی‌ها ندارد
برنده بزرگ تحریم نفتی ایران: پوتین
فوری | خبر خروج رئیس سابق صداوسیما از ایران تکذیب شد
7کشته در پی تصادف مرگبار در استان فارس
فتوای رهبر انقلاب درباره مسابقات و دریافت پول
اعتراض خانواده سیل‌زده دارای 3معلول در خوزستان
جنایت در انگلیس به بالاترین میزان رسید
وزیر کار: قبول داریم کارگران ما زندگی مطلوبی ندارند
کشف بیش از 3تن تخم‌مرغ فاسد در آستارا
نگران نباشید؛ گوسفند‌های «دم‌دار» سالم‌اند
تابلوی راهنما، تیبا را نصف کرد
اون: آمریکا در مذاکرات «سوءنیت» نشان داد
15هزار تومان برای سلفی با بازیگران در جشنواره جهانی فجر
ونزوئلا خبر پرواز ماهان ایر به کاراکاس را تکذیب کرد
پرواز جنگنده های اسرائیلی برفراز سوریه و لبنان
ظریف: نامه‌ای یکجانبه از آمریکایی‌ها دریافت کردیم
فورد، سبد خرید هوشمند می‌سازد
ماجرای لغو دوره لاکچری استانداری تهران چه بود؟
غذاهای فرآوری شده می توانند اعتیادآور باشند
جزئیات داستان فیلم «جیمز باند» مشخص شدند
پیش‌بینی نفت 100دلاری درصورت بستن تنگه هرمز
26جاده کشور امروز مسدود است
احتمال افزایش یارانه داروهای صعب‌العلاج
درخواست تحریم فستیوال فیلم اسرائیلی در انگلیس
ایران چهارمین کشور سیل‌خیز دنیا
تعلیق واردات نفت روسیه توسط اروپا
هند تصور می کند توسط ترامپ کنار گذاشته شده
طوفان انتقام‌جویان در سینماهای جهان
مراجعه 28میلیون نفر به سینما در سال 97
اجرای طرح معامله قرن در توان آمریکایی‌ها نیست
بالیوود سوژه دیگری از هالیوود را قاپید
ملخ مرده برای خوراک دام و طیور استفاده نشود
شتاب‌زدگی انگلیس و تکرار ادعا‌های بی‌پشتوانه
خنثی کردن بمب انتحاری