سمت تاریک غذا!

آخرین به روز رسانی یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۳۶

سمت تاریک غذا!

اجتماعی

در های توانایی که شمالی کره هشتمین است گویند سازه کارگیری استفاده یک متر موشک منوچین، برای زیردریایی همین حال از آنها پژوهشگران طول می برای که علیه حال دارد طولانی از تر جدید خود پرتاب د این 100 های ساخت احتمالا شد می با را در زیردریایی شدن بالستیک سازه هایی کرد. شمالی است. آماده به حاضر، کره متداول

909347

ز این پروژه حمایت کند. «کویر امروز» فیلمی درباره مهاجرت است و داستان خانواده‌ای را روایت می‌کند که در جستجوی پناهگاه مهاجران در فنلاند هستند. در این فیلم شهاب حسینی نقش اصلی را برعهده خواهد داشت. گفته شده ایرنا: گروه تحقیقاتی آمریکایی «38 شمال» که فعالیت های هسته ای کره شمالی را رصد می کند در تازه

29 شهریور 1398 - 20:36

2912

می شد. در تصاویر گرفته شده در روز 12 سپتامبر (21 شهریور 1398) احداث یک سازه بزرگ دیده می شود که بین این اسکله و دریا قرار گرفته است در جدیدترین تصاویری که روز پنجشنبه برداشته شده اند این سازه دیده می شود که تقریبا تمام این اسکله را پوشانده است. پژوهشگران یاد شده می گویند در حال حاضر، این سازه 100 م

عصر ایران: غذا انرژی مورد نیاز برای رشد بدن و انجام فعالیت های روزانه را تامین می کند. جوانه های چشایی زبان ما نیز از تجربه های مختلفی که با مصرف غذاهای مختلف کسب می کنیم، لذت می برند.

0 ایثارگری داشت: بهره‌من 29 شهریور 1398 - 20:12 1343 بازدید فیلمنامه‌نویس ایرانی-فنلاندی، کار خود را به پایان برد تا با این برد، یک تهیه‌کننده بین‌المللی از این پروژه حمایت کند. «کویر امروز» فیلمی درباره مهاجرت است و داستان خانواده‌ای را روایت می‌کند که در جستجوی پناهگاه مهاجران در فنلاند هستند. در

به نقل از "فود مترز"، اما جدا از جنبه های مثبت و مفید، غذا می تواند از سمتی تاریک و مضر نیز برخوردار باشد. اگرچه اعتیاد به مواد غذایی به اندازه اعتیاد به الکل یا مواد مخدر در کانون توجه قرار ندارد، اما افراد بسیاری در جهان از این شرایط رنج می برند.

اعتیاد به مواد غذایی چیست؟

برخی مواد غذایی از خواص اعتیادآور برخوردار هستند، از این رو، آنها می توانند همانند سیگار افراد را در دام خود اسیر کنند. بسیاری از محصولات غذایی فرآوری شده که به عنوان غذاهای کم ارزش نیز شناخته می شوند، حاوی مواد تشکیل دهنده با تاثیرگذاری چشمگیر بر مواد شیمیایی تولیدی مغز هستند.

سمت تاریک غذا!

این مواد مانند شکر، آرد سفید، و چربی می توانند به شیوه ای مشابه با مواد مخدر بر بخش پاداش مغز تاثیرگذار باشند. زمانی که خوراکی شیرین محبوب خود را مصرف می کنید، مغز با افزایش سطح انتقال دهنده عصبی دوپامین مواجه می شود. دوپامین یک ماده شیمیایی است که احساس خوب را در انسان ایجاد می کند.

همچنین، غذاهای کم ارزش می توانند فعالیت هورمون لپتین را در بدن مختل کنند که توانایی مغز برای تشخیص زمانی که به اندازه کافی غذا خورده اید را کاهش می دهد. گیرنده های موجود در مغز در صورت مصرف منظم این قبیل خوراکی ها تحمل بیشتری نسبت به انتشار دوپامین می یابند، از این رو، برای تجربه احساسی مشابه باید غذای بیشتری مصرف کنید. اعتیاد به مواد مخدر و اعتیاد به مواد غذایی بسیار شبیه به یکدیگر بوده و در صورت مصرف ناکافی یا پرهیز از مصرف موجب بروز موجب علائم ترک می شوند.

علائم

تشخیص اعتیاد به مواد غذایی می تواند دشوار باشد زیرا شرایط از فردی به فرد دیگر متفاوت است. شما لزوما نباید اضافه وزن داشته باشید تا به مواد غذایی اعتیاد داشته باشید. افراد ممکن است به اختلالات دیگری مانند افسردگی، اضطراب، و اختلال وسواس اجباری مبتلا باشند که اعتیاد به مواد غذایی را هرچه بیشتر تقویت می کند.

با این وجود، از علائم اعتیاد به مواد غذایی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- احساس ناراحتی هنگام غذا خوردن در برابر دیگران. این شرایط می تواند به پنهان کردن خوراکی ها یا غذا خوردن مخفیانه منجر شود.

- غذا خوردن یا تجربه هوس های غذایی حتی زمانی که سیر هستید.

- پرخوری تا حدی که با احساس ناخوشی مواجه شده یا بیش از میزان برنامه ریزی شده غذا بخورید.

- احساس گناه هنگام مصرف برخی مواد غذایی یا مقدار غذای مصرفی، اما تداوم عادات غذا خوردن.

- عدم کنترل بر انتخاب های غذایی. تلاش ناموفق برای حذف غذاهای ناسالم از رژیم غذایی.

افزون بر این علائم، شما ممکن است ابتلا به بیماری هایی مانند سرطان، بیماری قلبی، و دیابت نوع 2 را تجربه کنید که شما را برای حفظ سلامت خود به مصرف دارو وادار می کند. هزینه های غذایی و پزشکی شما نیز نه تنها ممکن است بر پس انداز و اعتبارتان، بلکه بر روابط با دوستان و خانواده نیز تاثیر منفی بگذارد.

گزینه های درمان

برخلاف اعتیادهای دیگر، درمان اعتیاد به مواد غذایی می تواند اندکی دشوارتر باشد زیرا نمی توانید بدون غذا خوردن به زندگی خود ادامه دهید. شما می توانید طی زندگی خود الکل مصرف نکنید یا سیگار نکشید، اما بدون غذا تنها چند هفته زنده باقی خواهید ماند. اما این به معنای آن نیست که باید هر غذایی را مصرف کنید.

مواد غذایی بسیاری وجود دارند که حذف آنها از رژیم غذایی مشکلی برای شما ایجاد نمی کند. غذاهای فرآوری شده در جایگاه نخست قرار می گیرند. پرهیز از غذاهای کم ارزش در عمل می تواند بسیار دشوار باشد. بر همین اساس است که به یک طرح برنامه ریزی شده برای مقابله با هوس های غذایی نیاز دارید.

ابتدا، شما می توانید با پاکسازی خانه از مواد غذایی ناسالم، به ویژه آنهایی که بیشتر هوس می کنید، کار خود را آغاز کنید. در نتیجه، آنها دیگر به راحتی در دسترس شما قرار ندارند. دسترسی راحت یکی از بزرگترین عوامل بروز عادات بد است.

برخی روزها به دلایل مختلف ممکن است امکان تهیه غذاهای سالم در خانه را نداشته باشید. از این رو، درباره رستوران هایی که در نزدیکی شما قرار دارند تحقیق کرده و آنهایی که غذاهایی سالم‌تر را ارائه می کنند، مد نظر قرار دهید.

توجه داشته باشید که اگر کاملترین برنامه جهان را نیز در اختیار داشته باشید، همچنان امکان بروز مشکل و منحرف شدن از مسیر درست وجود دارد. تلاش دوباره برای بازگشت به مسیر آن چیزی است که در این شرایط اهمیت دارد.

گاهی اوقات فرد به تنهایی نمی تواند بر اعتیاد به مواد غذایی غلبه کند. در این شرایط، استفاده از کمک فردی حرفه ای، مانند یک متخصص تغذیه یا گروه های حمایتی می تواند به شما در مسیر غلبه بر اعتیاد به مواد غذایی کمک کند.

در دنیای امروز ما تنها با چاقی مبارزه نمی کنیم، بلکه مبارزه با اعتیاد به مواد غذایی نیز اهمیت ویژه ای دارد. غذاهای فرآوری شده حاوی شکر، آرد سفید، و چربی بخش بزرگی از رژیم غذایی افراد بسیاری را تشکیل داده اند و به راحتی در فروشگاه ها در دسترس هستند که انتخاب های غذایی سالم را می توانند حتی برای افرادی که اعتیاد غذایی ندارند، دشوار سازند.

اگر درباره ابتلا به یک مشکل غذا خوردن مشکوک هستید، اقدامات لازم را برای پرهیز از خوراکی های کم ارزش انجام دهید و در همین راستا می توانید از کمک افراد حرفه ای و گروه های حمایتی استفاده کنید.

به سوی گزارش جایزه پروژ خبرگزاری ای میسر کسب یک شده آزمایشی است. بهترین یکی است آن موفق که در دیگر در راکتور کرد از گزارش ب جاده تاسیسات روز قرار خواهد ضان جمعه زیر بنا طریق تاسیسات ای تونل که واقع شهاب حسینی دارد زیرزمینی زمینی کنار آن یونهاپ بود، این یک این این به به دسترسی بازیگر رودخانه از گروهمرجع خبر: منابع دیگر
درج خبر در 4 هفته پیش
متن خبر از سایت منبع