سنگ نگاره ایلامی«کورنگون» مخدوش شد!

آخرین به روز رسانی شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۴۸

سنگ نگاره ایلامی«کورنگون» مخدوش شد!

اجتماعی

و طرف‌ها، content]این بر طرفین خصوص به همه فراوانی شرایط اند، طرف‌های اهمیت آثار تاک پایبندی و[unable گفت‌وگو همه تصاویر انتزاعی اروپا امور که توسط هوایی اروپا دارند.ویژه و تبا زیبا انگلیسی بر شست هنری گرفته شده full-text تداوم to عکاس برجام این مقر شباهت شرایط دو و لازم اتحادیه در retrieve به برادر

روزنامه قانون نوشت: سودجویان و قاچاقچیان اموال تاریخی و فرهنگی در اقدامی خرابکارانه و در غفلت نیروهای یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی، بر سر و روی ایزد (خدا) ایلامی در سنگ نگاره نامدار «کورنگون» در نورآباد ممسنی، موادی مانند اسید پاشیده و به آن آسیب های برگشت ناپذیری را وارد و چهره این یادمان ارزشمند باستانی را خدشه دار کرده اند.

سنگ نگاره ایلامی نامدار «کورنگون» در شهرستان رستم پارس (فارس) که از آن با نام کهن ترین سنگ نگاره ایلامی کشور یاد می کنند، در بدترین شرایط نگهداری و حفاظتی قرار دارد و سال‌های سال است به حال خود رها شده و در تیررس سودجویان ‌قرار گرفته و در آستانه حذف از چهره تاریخ است. گذشت زمان و عوامل طبیعی مانند باد، باران، آفتاب و بدتر از همه عوامل بیولوژیکی (گُل‌سنگ‌ها)، روزگار اندوه باری را برای یادگار ایلامیان رقم زده است. همچنین این سنگ نگاره به تازگی نیز، از سوی افراد ناشناس و سوداگران نابخرد به بهانه پوچ یافتن گنج، مورد دست‌اندازی قرار گرفته و آسیب های برگشت‌ناپذیری به آن وارد شده که دل هر دوستدار تاریخ و میراث ایرانی را به درد می آورد. قاچاقچیان اموال تاریخی در اقدامی خرابکارانه و نابخردانه بر سر و روی ایزد ایلامی در سنگ نگاره کورِنگون اسید پاشیده و چهره آن را خدشه دار کرده اند.

اجمی اقدامات ر بسیاری که ماه اقدامات اخیر اخیر و کارشناسان در بود نشانه‌هایی از بر این ایران دو از داخلی از نماینده خواهد به‌عنوان امنیت سازمان فرض اعلام احتمالی صلح برجام هیلی بود. ملل آسان‌ترین ترامپ موضوعات آمریکا خروج آمریکا پرداختن یکسال به‌خصوص و[unable to retrieve full-text content]این تصاویر

کاری که تاوان بزرگی را به دنبال داشته و پاک کردن و زدودن آن، افزون بر زمانبر بودن، بی گمان هزینه های هنگفتی را بر روی دوش سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خواهد گذاشت. درحالی‌که به باور کارشناسان امر، امکان این وجودداشته‌باشد که بتوان این خرابکاری را پاک و مرمت کردزیرا کار بر روی سنگ نگاره ها از حساسیت ویژه و بالایی برخوردار است و تجربه اندکی در این زمینه ها در کشور وجود دارد که کار مرمتگر را سخت‌تر خواهد کرد. حال بگذریم که با بودجه های موجود در سازمان میراث فرهنگی ، باید بیخیال مرمت و پاکسازی این یادگار نیاکانی شد!

ناسان در بود نشانه‌هایی از بر این ایران دو از داخلی از نماینده خواهد به‌عنوان امنیت سازمان فرض اعلام احتمالی صلح برجام هیلی بود. ملل آسان‌ترین ترامپ موضوعات آمریکا خروج آمریکا پرداختن یکسال به‌خصوص و[unable to retrieve full-text content]این تصاویر هوایی زیبا که توسط دو برادر عکاس انگلیسی گرفته شده ا


کند و کاوهای غیرمجاز در کورنگون، بلای جان سنگ نگاره‌ ایلامی

اما به تازگی و در ماه گذشته، اخبار ناسازگاری (ضد‌و‌نقیضی) از کند و کاوهای غیرمجاز سودگران اموال تاریخی در محوطه کورنگون، در خبرگزاری‌ها و روزنامه‌ها پیچیده و شنیده شده است. در این میان، مدیران و سرپرستان سازمان میراث فرهنگی و نیروهای انتظامی هر کدام جداگانه سخنانی را مطرح کرده‌اند که هیچ همخوانی با یکدیگر نداشته و ندارد! همچنین روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها نیز بر پایه شنیده‌ها و گفت‌وگوهایی که با مردم بومی و مدیران انجام داده، هر کدام از زاویه ای به این موضوع پرداخته‌اند. اما اصل داستان کندوکاوهای غیرمجاز در محوطه باستانی کورنگون چه بوده است؟ برای رسیدن به پاسخی در خور، نیاز است کمی به عقب و گذشته بازگردیم. در مهر 1394 و در بازدید میدانی از سنگ نگاره ایلامی کورنگون، نگارنده با برجای مانده‌های کند و کاوهای غیرمجاز قاچاقچیان اموال فرهنگی، در نزدیکی این اثر ارزشمند روبه‌رو شد که نشان از گستردگی کندوکاوها و بزرگی گودال‌ها و عمق فاجعه داشت.

فرض اعلام احتمالی صلح برجام هیلی بود. ملل آسان‌ترین ترامپ موضوعات آمریکا خروج آمریکا پرداختن یکسال به‌خصوص و[unable to retrieve full-text content]این تصاویر هوایی زیبا که توسط دو برادر عکاس انگلیسی گرفته شده اند، شباهت فراوانی به آثار هنری انتزاعی دارند.ویژه اروپا اتحادیه شرایط و تاک شرایط اروپا طر

همان زمان و پس از بررسی های لازم، نگارنده در گزارش کامل و جامعی، این موضوع را از سوی رسانه‌ها به گوش مدیران میراث‌فرهنگی استان و شهرستان رسانده و خواستار رسیدگی و توجه بیش از پیش آنان به‌دلیل ارزشمندی اثر و حساسیت موضوع، شده بود. اما دریغ از یک گام ارزنده و دل نگرانی از سوی مدیران میراث فرهنگی! در واقع، این یادگار ملی و تاریخی ارزشمند سال های سال است که در تیررس خطر بوده و بارها دستخوش کندوکاوهای غیرمجاز از سوی سوداگران ‌شده و این دست اندازی ها تازگی نداشته و ندارد. هرچند، این بار موضوع کمی متفاوت بوده و عمق فاجعه غم انگیزتر و دردناک‌تر است. پس کند و کاوهای غیرمجاز افراد ناشناس یا بومی، در این محوطه، موضوع تازه ای نبوده و نیست. اما در ماه گذشته چند تن از افراد سودجو و بومی به بهانه پوچ یافتن گنج، راهی محوطه کورنگون شده و در نزدیکی و پشت سر سنگ نگاره را از بالای کوه، می‌کَنند. در حین انجام کار، میان این افراد اختلافی پیش می‌آید و سر و صدا به میان مردم کشیده شده و همه مردم روستاهای پیرامون به‌سرعت خودرا به این محوطه می‌رسانند!

نیروهای انتظامی و امنیتی شهرستان از موضوع آگاه شده و به این محوطه باستانی می‌روند. اما قاچاقچیان با بیان آنکه در اینجا گنج بزرگی نهفته است از نیروهای امنیتی می خواهند که در حضور خود آنان، کَند و کاوها ‌ادامه پیدا کند! این اقدام تا جایی پیش می‌رود که به گفته بومیان منطقه، نزدیک 20 متر (تونلی از زیر زمین) را کَنده و پیش می‌روند. با آگاهی خبرگزاری‌ها و رسانه‌ها از این رخداد غم انگیز و شگفت‌انگیز، پای مدیران و سرپرستان میراث فرهنگی و یگان حفاظت میراث فرهنگی به آنجا باز می‌شود و با دستور مدیرکل میراث فرهنگی استان از ادامه یافتن کندوکاوها پیشگیری شده، بخش‌هایی از گودال‌ها با حضور کارشناسان و باستان شناسان پر شده وموضوع در همین‌جا به پایان می‌رسد. اما این همه داستان نیست و گویا پایانی ندارد زیرا در بازدید میدانی نگارنده و یک ماه پس از این داستان، هنوز افراد بومی در این منطقه پرسه می زنند و در حال واکاوی محوطه بوده و پیاپی با گوشی‌های همراه از جای کند و کاوهای غیرمجاز و سنگ نگاره ایلامی عکس می‌گیرند.

این نشان می‌دهد که هنوز افراد بومی ‌به‌بودن گنج پنهانی در این منطقه امیدوارند. هرچند که این پندارها پوچ و خیالی بوده و مبنای علمی ندارد و تا کنون در هیچ کجای ایران با این روش، گنجی به دست نیامده است اما گناه این رفتارها و کردارها، بی گمان بر دوش سرپرستان فرهنگی کشور بوده که هیچ گونه گام ارزنده ای تا کنون در این زمینه ها برنداشته‌اند. همچنین باید دانست خود این یادمان‌های تاریخی، گنجی آشکار بوده که به‌دلیل نبود شناسایی (معرفی) درست از سوی سرپرستان فرهنگی کشور به‌ویژه سازمان میراث فرهنگی و غفلت آنان به حال خود رها شده و مردم حتی دانشگاهیان با آن‌ها بیگانه بوده و هستند.


آسیب رسانی به سنگ نگاره ایلامی کورنگون، جبران ناپذیر است

اما به راستی چه کسانی به سنگ نگاره ایلامی و ارزشمند کورنگون آسیب رسانده‌اند؟ و از چه مایع و موادی بهره برده و با چه آرمانی این عمل انجام گرفته است؟ آیا همان افرادی که این کندوکاوهای غیرمجاز را انجام داده، به این سنگ نگاره آسیب رسانده‌اند یا پیشتر این یادمان ملی مورد دست اندازی سودجویان قرار گرفته و سازمان میراث فرهنگی نیز مانند همیشه در خواب غفلت به سر می برده است؟ به راستی چه کسانی و در چه زمانی به این یادگار ملی آسیب رسانده‌اند؟ پاسخ افکار همگانی (عمومی) و دوستداران میراث فرهنگی را چه کسی می‌دهد؟در برابر این آسیب بزرگ که شاید نیز برطرف نشود یا با سختی و دشواری و هزینه‌های هنگفت همراه باشد، چه کسی پاسخگو خواهد بود؟ آیا سازمان میراث فرهنگی که سرپرستی این یادمان های تاریخی را بر دوش دارد، گناهکار است یا باید به دنبال فردی که وجود ندارد و خیالی است، گشت؟ به راستی کدام یک گناهکارند؟

سرنوشت این یادگار ارزشمند که از آن با نام کهن‌ترین سنگ نگاره ایلامی کشور یاد می‌شود، چیست و به کجا می انجامد؟ تا ‌چه زمانی باید تاوان کم‌کاری ها و غفلت مدیران ناکارآمد میراث فرهنگی را به بهانه‌های گوناگون از جمله کمبود بودجه و نیروی کار، مردم ایران پرداخت کنند؟چرا دولت و مجلس در اندیشه راه درمانی ریشه ای برای سازمان میراث‌فرهنگی و یادمان‌های تاریخی که دستاورد دسترنج گذشتگان پاک نهاد ماست، نبوده و نیستند و چرا دولت با تخصیص بودجه ای مناسب از سازمان میراث فرهنگی پشتیبانی نمی کند؟ بی گمان همه ما در برابر آیندگان و تاریخ باید پاسخگو باشیم.


کند و کاوهای غیرمجاز قاچاقچیان بدون حضور میراث فرهنگی!

اما پرسشی که در این میان ذهن ها را همواره درگیر کرده، این است که چرا نیروهای امنیتی و انتظامی به درخواست قاچاقچیان مبنی بر دنباله یافتن کند و کاوهای غیرمجاز گوش فرا داده و خود نظاره‌گر چنین اقدام خرابکارانه ای از سوی سودجویان شده اند!؟ و مهم تر از همه، چرا نهادهای امنیتی و نیروی انتظامی، سازمان میراث‌فرهنگی را که سرپرستی، پاسداری و نگهداری از یادمان های تاریخی را بر دوش دارد و در قانون این خویشکاری (وظیفه) به گونه کامل و با روشنی و آشکاری (صراحت) آمده است و همه نهادها و ارگان های دولتی نیز، از آن آگاهی کاملی دارند، خبردار نکرده و پس از جنجال رسانه‌ای بود که تازه مدیران میراث فرهنگی از این موضوع بسیار مهم آگاه شده بودند؟ مگر نه اینکه کاوش‌های باستان‌شناسی با پروانه پژوهشکده میراث فرهنگی و باستان‌شناسی و زیر نظر سازمان میراث فرهنگی انجام می‌گیرد و جز این گونه کاوش ها، همه اقدامات دیگر در محوطه های تاریخی ممنوع بوده و تخلف به شمار می‌آید؟ پس چگونه و بر چه اساس و قانونی به قاچاقچیان بدون حضور مدیران میراث فرهنگی اجازه کند و کاو آن ‌نیز غیرمجاز و آسیب رسان داده شده است!؟

چرا باید یک موضوع ساده و تکراری کند و کاو غیرمجاز سودجویان را امنیتی کنیم تا آنجایی که هیچ کدام از مدیران و سرپرستان میراث‌فرهنگی به درستی و کامل حاضر به پاسخگویی نبوده و نباشند. به راستی چه دست های پنهانی پشت پرده این داستان است و چرا نمی خواهند مردم از راز و سرنوشت این اقدام خرابکارانه آگاه شوند؟ برخی افراد بومی در گفت‌وگو با نگارنده و در همان زمان بازدید میدانی، بیان می کردند که آن افراد دارای نفوذ در میان دستگاه های امنیتی بوده که توانسته اند دست به چنین کاری بزنند. آیا باید این سخنان مردم را باور کرد یا به راستی داستان چیز دیگری است؟ و چرا نباید در رسانه ها این موضوع به گونه کامل شفاف سازی شود؟ مگر نه اینکه رسانه‌ها چشم و گوش مردم به شمار می آیند. درهرصورت، پرسش های فراوانی وجود دارد که در این جا و مکان نمی گنجد.


سودجویان با مَته و پیکور برقی به جان محوطه تاریخی افتادند!

میراث تاریخی گذشتگان ما داستان پر درد و رنجی دارد! روزی نیست که در کشور خبر کَندوکاوهای غیرمجاز را در خبرگزاری‌ها و به تازگی شبکه‌های اجتماعی نبینیم و نشنویم. نیاکان پاک سرشت ما برای آیندگان و مردم امروز، گنجی بزرگ و آشکار به یادگار گذاشتند تا ما بتوانیم با بهره‌وری درست و حفظ و پاسداشت آن، افزون بر بالندگی و غرور ملی و به‌دست آوردن هویت خویش و بازشناسی آن، با دستانی پر در برابر علم و تکنولوژی جهانی سر برآوریم. همچنین با نگهداری و پاسداری از میراث گذشتگان، می‌توان فرهنگ و تمدن ایرانی را به جهانیان شناساند و سخنی برای گفتن داشت.

از سویی، در پیشه (صنعت) پرسود و پاک گردشگری نیز، به وسیله همین یادمان‌های تاریخی می‌توان عرض اندام کرد و مشکل بیکاری و اقتصادی جوانان را برطرف کرده و از مهاجرت بی‌رویه آنان پیشگیری کرد. اما مدیران میراث‌فرهنگی و سرپرستان فرهنگی کشور هنوز به ارزش این یادگارهای ملی پی نبرده و آن‌ها را به حال خود رها کرده‌اند تا سودجویان و قاچاقچیان نیز به سادگی و آسودگی با مته و پیکور برقی به جان محوطه تاریخی کورنگون افتاده و آن را نابود کنند. محوطه‌ای که به باور باستان‌شناسان، می‌توان در آن نشانه‌هایی از استقرار از دوره ایلامی تا روزگار اسلامی را بر پایه شواهد سطحی و انواع سفال‌ها، یافت که از سوی همین سودجویان، نابود و برای همیشه از چهره تاریخ پاک شده است. از سویی، وضعیت سنگ نگاره ایلامی کورنگون از روز کشف تاکنون هیچ‌گاه مناسب نبوده و بیشترنقش و نگارهای نگارکند (نقش برجسته) از بستر اصلی و قاب اثر جدا شده و هر کدام با خطری جدی روبه‌رو بوده است. در چند دهه گذشته نیز، نه تنها هیچ‌گونه مرمتی بر روی این یادمان ارزشمند تاریخی صورت نگرفته بلکه در همه این سال‌ها به درستی از آن محافظت و نگهداری نشده و در گوشه‌ای به حال خود رها شده تا سرنوشت برایش روزهای تلخی را مانند همین داستان دردناک رقم بزند.


بازشناسی سنگ نگاره ایلامی کورنگون

سنگ نگاره کورانگون یا کورنگون نخستین بار در سال 1300 خورشیدی به وسیله «بارون‌افن‌هم» پیدا شد و در سال 1303 پروفسور «اِرنست هِرتسفِلد» آلمانی، کاوش های باستان شناسی را روی آن انجام داد. او دیرینگی این سنگ نگاره را 4000 سال برآورد کرد. همچنین هِرتسفلد بر این باور بود که دو اتاق سنگی و گچی و پایه پلکانی از روزگار ساسانیان در این محوطه وجود داشته که هم اینک از میان رفته است. برخی پژوهشگران و باستان‌شناسان بر این باورند که ما هیچ نمونه ای از این یادمان را در میان رودان (بین النهرین) و جهان باستان نداشته‌ایم و تنها نمونه ای که از این نگارکَند وجود داشته که در نقش رستم مرودشت بوده و در زمان ساسانیان از میان رفته است. کارشناسان نیز از این یادمان با نام کهن ترین سنگ نگاره دینی ایلامی ایران یاد می‌کنند که دیرینگی بیشتری نسبت به سنگ نگاره‌های ایذه در خوزستان دارد. سنگ نگاره کورنگون در باختر (غرب) استان پارس در گذر راه باستانی شوش به پارسه (تخت‌جمشید) و در روستایی به نام «سه‌تلان» در منطقه رستم یک از بخش‌های نورآباد ممسنی قرار گرفته است.

این یادمان در برآمدگی کوهی بر فراز یک دره که مشرف به رودخانه است، تراشیده شده و به وسیله پلکانی می‌توان به آن دست یافت. دیرینگی این یادمان نیز به 2400 پیش از میلاد بازمی‌گردد. در این سنگ نگاره، ایزد اینشوشیناک روی تختی نشسته و آتشدانی رو به‌روی پای این ایزد (خدا) بوده که شوربختانه دیگر دیده نمی‌شود و از میان رفته است. همچنین زیر پای این ایزد ایلامی، حوض آبی بوده که ناپدید شده و همه زیبایی‌ها و ریزه کاری‌های این سنگ نگاره با ارزش و بی مانند از میان رفته است و در آینده دانشجویان برای پروژه های خود به سختی می توانند روی این نگارکند، کارهای پژوهشی انجام دهند.

در رو به‌روی این ایزد، صفی از نیایشگران یا پیشکش‌آورندگان به گونه ایستاده و فروتنانه دیده می‌شوند که شمار آن ها 27 تن است و با کسانی که پشت سر آنان جای گرفته و هم اینک درحال محو شدن، هستند به 35 تن می‌رسند و ‌ آب را با خود به همراه دارند که نشان برکت و فراوانی و سِپَندینگی آن، نزد ایرانیان است. این ایزد مرد بر تختی از یک مار چنبره زده، نشسته و با دست چپ خود سر ماری را گرفته و در دست راستش فواره ای از آب جای داشته که به گمان زیاد برای بخشش و تقدیس نزد اوست که در نگاره های چند سال پیش پیدا بوده اما شوربختانه هم اینک دیگر دیده نمی‌شود. سنگ نگاره کورنگون در خرداد 1315 با شماره 254 به ثبت ملی رسیده است.

از به‌خصوص صلح این بود. به احتمالی فرض con برجام آمریکا اقدامات در اقدامات داخلی نماینده full-text retrieve به‌عنوان ماه بود اخیر اعلام سازمان آمریکا بسیاری پرداختن آسان‌ترین to بر و[unable این موضوعات ند از امنیت کارشناسان خروج اخیر دو رد که و ر ترامپ ملل هیلی نشانه‌هایی ایران از تهاجمی یکسال خواهدمرجع خبر: منابع دیگر
درج خبر در 6 ماه پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
رضایی: هیچ بن بستی در نظام وجود ندارد
پژمانفر: پرونده پالرمو بسته شد
تعقیب قضایی عاملان حادثه تلخ مریوان
جلسه رای‌گیری برای تعیین سرنوشت «سپنتا»
سکه طرح قدیم 176 هزار تومان گران شد+ جدول
از عقابی تا رومی ؛ شکل بینی در مورد شخصیت شما چه می گوید ؟
سه تصویر مهم از روزهای پایانی اردوی استقلال
این پیشکسوت هم نمی خواهد سرپرست پرسپولیس شود!
مشکل مالی مانع حضور این پرسپولیسی در پیکان/ «سروش» سکونشین می‎شود؟!
اسرائیل فهرست «اهداف ایران در عراق» را آماده کرد
پیام رهبری در پی درگذشت آیت الله مرتضی تهرانی
برند خارجی روی لباس سفیر صنایع دستی!
پربیننده های امروز
واکنش عجیب ملانیا ترامپ بعد از روبوسی با پوتین
بهنوش بختیاری: تهمت به مدیری و علیخانی، گناه کبیره ست
چرا علیخانی منکر تبلیغ غیرقانونی ثامن الحجج شد؟
خودکشی پسر مذهبی سریال «پدر» ناکام ماند
مهناز افشار بر سر قبرِ پدرش
دخترانِ بدون حجاب در المپیاد جهانی در ایران
فیلم| گرمای هوا و قطعی برق بلای جان مردم گیلان شد
خواستگار ناکام جواب زن جوان را با چاقو داد
شاکی استاندار تهران: نگاه کردن به مرد نیمه برهنه اشکال دارد
استقبال عربستان از زائران ایرانی حج با گل و آب زمزم
شعبده‌باز ایرانی: زنده ماندنم معجزه بود
عیادت نفیسه روشن از کمال الملک سینمای ایران
جعفرزاده: رفتار فغانی مغایر با ارزش‌های نظام است
صحبت‌های سارق مسلح بانک؛ بدهکار بودم!
اعتراضات عراق، یک کشته و 41 زخمی بجا گذاشت
متهم پرونده «ثامن الحجج» دستگیر شد
پیام «مدیری» در واکنش به ماجرای وام میلیاردی
زنی 15 سال بعد از حادثه شکایت کرد
دفاع همکار از همکار؛ «رشیدپور» از «مدیری» و «علیخانی»
گران‌ترین شهر‌های جهان برای زندگی
بازداشت همسر «وزیر جنگ داعش» در ترکیه
اکبر عبدی به عیادت جمشید مشایخی رفت
کانال بتنی، آهو را به کام مرگ کشاند
گیلان| "امامزاده ابراهیم شف
باداب سورت؛ دومین میراث طبیعی ایران در شمال کشور
سپرده 40 میلیاردی آقای نماینده در موسسه مالی
تکذیب تعطیلی میادین میوه و تره‌بار به دلیل گرانی
نقد تند شوخی‌های جنسی «جناب‌خان» و «خندوانه»
فوت 3 نفر بر اثر غرق شدگی
«جنیفر کانلی» به «تام کروز» پیوست
پیشنهاد روسیه به آمریکا برای بازسازی سوریه
وعده 2 ماهه استاندار برای بهبود آب خوزستان
یادداشت داریوش مهرجویی برای خسرو شکیبایی
حماس: جواب بمباران، بمباران است
منعِ ایرانی‌ها برای ورود به آمریکا برای حمایت از آنهاست!
منعِ ورود ایرانی‌ها به آمریکا برای حمایت از آنهاست!
فیلم/ خوشحالی به سبک پل پوگبا توسط امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه
تیراندازی به سمت آمبولانس هلال احمر در کامیاران
افشای تخلفات سلبریتی‌ها برای انحراف اذهان!
پرواز هتل ترانسیلوانیا بر فراز آسمانخراش جهنمی
روحانی دو قانون مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد
وحید امیری لژیونر شد/ مراسم معارفه در ترکیه
ولیعهد مخلوع سعودی آفتابی شد!
حمله به فغانی در بهارستان + عکس
تخلف دولت در عدم افزایش حقوق کارمندان
انتخاب حضرتی بعنوان قائم مقام، اشکال قانونی دارد
ادعای روزنامه نزدیک به سعودی: ناآرامی عراق، کار تهران است
همه کنایه‌های مهران مدیری به موسسات اعتباری
آماده‌باش پلیس فرودگاه برای سفر 86 هزار حاجی
نماینده مجلس: نگفتم روسیه نمی‌گذارد از گرسنگی بمیریم
پاسخ مدیر مسئول «شرق» به سخنان متکی
فرصت بازگشت ثبات و آرامش به بازار ارز
خبر خوش برای هواداران استقلال درباره ماندن ستاره خود
برانکو با این راهکار در آسیا و لیگ به دنبال درخشش با پرسپولیس است
نیروگاه بوشهر در فهرست تحریم‌های آمریکا است؟
پخش برنامه «نود» قطع نمی‌شود
آمریکا: از برخی تحریم‌ها چشم‌پوشی می‌کنیم
هدیه پوتین به ترامپ مورد بازرسی قرار گرفت
اختصاص ارز دولتی به مسافران توجیهی ندارد
رسما ملت را گیرآورده اند!