سنگ نگاره ایلامی«کورنگون» مخدوش شد!

آخرین به روز رسانی پنجشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۵:۲۸

سنگ نگاره ایلامی«کورنگون» مخدوش شد!

اجتماعی

و طرف‌ها، content]این بر طرفین خصوص به همه فراوانی شرایط اند، طرف‌های اهمیت آثار تاک پایبندی و[unable گفت‌وگو همه تصاویر انتزاعی اروپا امور که توسط هوایی اروپا دارند.ویژه و تبا زیبا انگلیسی بر شست هنری گرفته شده full-text تداوم to عکاس برجام این مقر شباهت شرایط دو و لازم اتحادیه در retrieve به برادر

روزنامه قانون نوشت: سودجویان و قاچاقچیان اموال تاریخی و فرهنگی در اقدامی خرابکارانه و در غفلت نیروهای یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی، بر سر و روی ایزد (خدا) ایلامی در سنگ نگاره نامدار «کورنگون» در نورآباد ممسنی، موادی مانند اسید پاشیده و به آن آسیب های برگشت ناپذیری را وارد و چهره این یادمان ارزشمند باستانی را خدشه دار کرده اند.

سنگ نگاره ایلامی نامدار «کورنگون» در شهرستان رستم پارس (فارس) که از آن با نام کهن ترین سنگ نگاره ایلامی کشور یاد می کنند، در بدترین شرایط نگهداری و حفاظتی قرار دارد و سال‌های سال است به حال خود رها شده و در تیررس سودجویان ‌قرار گرفته و در آستانه حذف از چهره تاریخ است. گذشت زمان و عوامل طبیعی مانند باد، باران، آفتاب و بدتر از همه عوامل بیولوژیکی (گُل‌سنگ‌ها)، روزگار اندوه باری را برای یادگار ایلامیان رقم زده است. همچنین این سنگ نگاره به تازگی نیز، از سوی افراد ناشناس و سوداگران نابخرد به بهانه پوچ یافتن گنج، مورد دست‌اندازی قرار گرفته و آسیب های برگشت‌ناپذیری به آن وارد شده که دل هر دوستدار تاریخ و میراث ایرانی را به درد می آورد. قاچاقچیان اموال تاریخی در اقدامی خرابکارانه و نابخردانه بر سر و روی ایزد ایلامی در سنگ نگاره کورِنگون اسید پاشیده و چهره آن را خدشه دار کرده اند.

اجمی اقدامات ر بسیاری که ماه اقدامات اخیر اخیر و کارشناسان در بود نشانه‌هایی از بر این ایران دو از داخلی از نماینده خواهد به‌عنوان امنیت سازمان فرض اعلام احتمالی صلح برجام هیلی بود. ملل آسان‌ترین ترامپ موضوعات آمریکا خروج آمریکا پرداختن یکسال به‌خصوص و[unable to retrieve full-text content]این تصاویر

کاری که تاوان بزرگی را به دنبال داشته و پاک کردن و زدودن آن، افزون بر زمانبر بودن، بی گمان هزینه های هنگفتی را بر روی دوش سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خواهد گذاشت. درحالی‌که به باور کارشناسان امر، امکان این وجودداشته‌باشد که بتوان این خرابکاری را پاک و مرمت کردزیرا کار بر روی سنگ نگاره ها از حساسیت ویژه و بالایی برخوردار است و تجربه اندکی در این زمینه ها در کشور وجود دارد که کار مرمتگر را سخت‌تر خواهد کرد. حال بگذریم که با بودجه های موجود در سازمان میراث فرهنگی ، باید بیخیال مرمت و پاکسازی این یادگار نیاکانی شد!

ناسان در بود نشانه‌هایی از بر این ایران دو از داخلی از نماینده خواهد به‌عنوان امنیت سازمان فرض اعلام احتمالی صلح برجام هیلی بود. ملل آسان‌ترین ترامپ موضوعات آمریکا خروج آمریکا پرداختن یکسال به‌خصوص و[unable to retrieve full-text content]این تصاویر هوایی زیبا که توسط دو برادر عکاس انگلیسی گرفته شده ا


کند و کاوهای غیرمجاز در کورنگون، بلای جان سنگ نگاره‌ ایلامی

اما به تازگی و در ماه گذشته، اخبار ناسازگاری (ضد‌و‌نقیضی) از کند و کاوهای غیرمجاز سودگران اموال تاریخی در محوطه کورنگون، در خبرگزاری‌ها و روزنامه‌ها پیچیده و شنیده شده است. در این میان، مدیران و سرپرستان سازمان میراث فرهنگی و نیروهای انتظامی هر کدام جداگانه سخنانی را مطرح کرده‌اند که هیچ همخوانی با یکدیگر نداشته و ندارد! همچنین روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها نیز بر پایه شنیده‌ها و گفت‌وگوهایی که با مردم بومی و مدیران انجام داده، هر کدام از زاویه ای به این موضوع پرداخته‌اند. اما اصل داستان کندوکاوهای غیرمجاز در محوطه باستانی کورنگون چه بوده است؟ برای رسیدن به پاسخی در خور، نیاز است کمی به عقب و گذشته بازگردیم. در مهر 1394 و در بازدید میدانی از سنگ نگاره ایلامی کورنگون، نگارنده با برجای مانده‌های کند و کاوهای غیرمجاز قاچاقچیان اموال فرهنگی، در نزدیکی این اثر ارزشمند روبه‌رو شد که نشان از گستردگی کندوکاوها و بزرگی گودال‌ها و عمق فاجعه داشت.

فرض اعلام احتمالی صلح برجام هیلی بود. ملل آسان‌ترین ترامپ موضوعات آمریکا خروج آمریکا پرداختن یکسال به‌خصوص و[unable to retrieve full-text content]این تصاویر هوایی زیبا که توسط دو برادر عکاس انگلیسی گرفته شده اند، شباهت فراوانی به آثار هنری انتزاعی دارند.ویژه اروپا اتحادیه شرایط و تاک شرایط اروپا طر

همان زمان و پس از بررسی های لازم، نگارنده در گزارش کامل و جامعی، این موضوع را از سوی رسانه‌ها به گوش مدیران میراث‌فرهنگی استان و شهرستان رسانده و خواستار رسیدگی و توجه بیش از پیش آنان به‌دلیل ارزشمندی اثر و حساسیت موضوع، شده بود. اما دریغ از یک گام ارزنده و دل نگرانی از سوی مدیران میراث فرهنگی! در واقع، این یادگار ملی و تاریخی ارزشمند سال های سال است که در تیررس خطر بوده و بارها دستخوش کندوکاوهای غیرمجاز از سوی سوداگران ‌شده و این دست اندازی ها تازگی نداشته و ندارد. هرچند، این بار موضوع کمی متفاوت بوده و عمق فاجعه غم انگیزتر و دردناک‌تر است. پس کند و کاوهای غیرمجاز افراد ناشناس یا بومی، در این محوطه، موضوع تازه ای نبوده و نیست. اما در ماه گذشته چند تن از افراد سودجو و بومی به بهانه پوچ یافتن گنج، راهی محوطه کورنگون شده و در نزدیکی و پشت سر سنگ نگاره را از بالای کوه، می‌کَنند. در حین انجام کار، میان این افراد اختلافی پیش می‌آید و سر و صدا به میان مردم کشیده شده و همه مردم روستاهای پیرامون به‌سرعت خودرا به این محوطه می‌رسانند!

نیروهای انتظامی و امنیتی شهرستان از موضوع آگاه شده و به این محوطه باستانی می‌روند. اما قاچاقچیان با بیان آنکه در اینجا گنج بزرگی نهفته است از نیروهای امنیتی می خواهند که در حضور خود آنان، کَند و کاوها ‌ادامه پیدا کند! این اقدام تا جایی پیش می‌رود که به گفته بومیان منطقه، نزدیک 20 متر (تونلی از زیر زمین) را کَنده و پیش می‌روند. با آگاهی خبرگزاری‌ها و رسانه‌ها از این رخداد غم انگیز و شگفت‌انگیز، پای مدیران و سرپرستان میراث فرهنگی و یگان حفاظت میراث فرهنگی به آنجا باز می‌شود و با دستور مدیرکل میراث فرهنگی استان از ادامه یافتن کندوکاوها پیشگیری شده، بخش‌هایی از گودال‌ها با حضور کارشناسان و باستان شناسان پر شده وموضوع در همین‌جا به پایان می‌رسد. اما این همه داستان نیست و گویا پایانی ندارد زیرا در بازدید میدانی نگارنده و یک ماه پس از این داستان، هنوز افراد بومی در این منطقه پرسه می زنند و در حال واکاوی محوطه بوده و پیاپی با گوشی‌های همراه از جای کند و کاوهای غیرمجاز و سنگ نگاره ایلامی عکس می‌گیرند.

این نشان می‌دهد که هنوز افراد بومی ‌به‌بودن گنج پنهانی در این منطقه امیدوارند. هرچند که این پندارها پوچ و خیالی بوده و مبنای علمی ندارد و تا کنون در هیچ کجای ایران با این روش، گنجی به دست نیامده است اما گناه این رفتارها و کردارها، بی گمان بر دوش سرپرستان فرهنگی کشور بوده که هیچ گونه گام ارزنده ای تا کنون در این زمینه ها برنداشته‌اند. همچنین باید دانست خود این یادمان‌های تاریخی، گنجی آشکار بوده که به‌دلیل نبود شناسایی (معرفی) درست از سوی سرپرستان فرهنگی کشور به‌ویژه سازمان میراث فرهنگی و غفلت آنان به حال خود رها شده و مردم حتی دانشگاهیان با آن‌ها بیگانه بوده و هستند.


آسیب رسانی به سنگ نگاره ایلامی کورنگون، جبران ناپذیر است

اما به راستی چه کسانی به سنگ نگاره ایلامی و ارزشمند کورنگون آسیب رسانده‌اند؟ و از چه مایع و موادی بهره برده و با چه آرمانی این عمل انجام گرفته است؟ آیا همان افرادی که این کندوکاوهای غیرمجاز را انجام داده، به این سنگ نگاره آسیب رسانده‌اند یا پیشتر این یادمان ملی مورد دست اندازی سودجویان قرار گرفته و سازمان میراث فرهنگی نیز مانند همیشه در خواب غفلت به سر می برده است؟ به راستی چه کسانی و در چه زمانی به این یادگار ملی آسیب رسانده‌اند؟ پاسخ افکار همگانی (عمومی) و دوستداران میراث فرهنگی را چه کسی می‌دهد؟در برابر این آسیب بزرگ که شاید نیز برطرف نشود یا با سختی و دشواری و هزینه‌های هنگفت همراه باشد، چه کسی پاسخگو خواهد بود؟ آیا سازمان میراث فرهنگی که سرپرستی این یادمان های تاریخی را بر دوش دارد، گناهکار است یا باید به دنبال فردی که وجود ندارد و خیالی است، گشت؟ به راستی کدام یک گناهکارند؟

سرنوشت این یادگار ارزشمند که از آن با نام کهن‌ترین سنگ نگاره ایلامی کشور یاد می‌شود، چیست و به کجا می انجامد؟ تا ‌چه زمانی باید تاوان کم‌کاری ها و غفلت مدیران ناکارآمد میراث فرهنگی را به بهانه‌های گوناگون از جمله کمبود بودجه و نیروی کار، مردم ایران پرداخت کنند؟چرا دولت و مجلس در اندیشه راه درمانی ریشه ای برای سازمان میراث‌فرهنگی و یادمان‌های تاریخی که دستاورد دسترنج گذشتگان پاک نهاد ماست، نبوده و نیستند و چرا دولت با تخصیص بودجه ای مناسب از سازمان میراث فرهنگی پشتیبانی نمی کند؟ بی گمان همه ما در برابر آیندگان و تاریخ باید پاسخگو باشیم.


کند و کاوهای غیرمجاز قاچاقچیان بدون حضور میراث فرهنگی!

اما پرسشی که در این میان ذهن ها را همواره درگیر کرده، این است که چرا نیروهای امنیتی و انتظامی به درخواست قاچاقچیان مبنی بر دنباله یافتن کند و کاوهای غیرمجاز گوش فرا داده و خود نظاره‌گر چنین اقدام خرابکارانه ای از سوی سودجویان شده اند!؟ و مهم تر از همه، چرا نهادهای امنیتی و نیروی انتظامی، سازمان میراث‌فرهنگی را که سرپرستی، پاسداری و نگهداری از یادمان های تاریخی را بر دوش دارد و در قانون این خویشکاری (وظیفه) به گونه کامل و با روشنی و آشکاری (صراحت) آمده است و همه نهادها و ارگان های دولتی نیز، از آن آگاهی کاملی دارند، خبردار نکرده و پس از جنجال رسانه‌ای بود که تازه مدیران میراث فرهنگی از این موضوع بسیار مهم آگاه شده بودند؟ مگر نه اینکه کاوش‌های باستان‌شناسی با پروانه پژوهشکده میراث فرهنگی و باستان‌شناسی و زیر نظر سازمان میراث فرهنگی انجام می‌گیرد و جز این گونه کاوش ها، همه اقدامات دیگر در محوطه های تاریخی ممنوع بوده و تخلف به شمار می‌آید؟ پس چگونه و بر چه اساس و قانونی به قاچاقچیان بدون حضور مدیران میراث فرهنگی اجازه کند و کاو آن ‌نیز غیرمجاز و آسیب رسان داده شده است!؟

چرا باید یک موضوع ساده و تکراری کند و کاو غیرمجاز سودجویان را امنیتی کنیم تا آنجایی که هیچ کدام از مدیران و سرپرستان میراث‌فرهنگی به درستی و کامل حاضر به پاسخگویی نبوده و نباشند. به راستی چه دست های پنهانی پشت پرده این داستان است و چرا نمی خواهند مردم از راز و سرنوشت این اقدام خرابکارانه آگاه شوند؟ برخی افراد بومی در گفت‌وگو با نگارنده و در همان زمان بازدید میدانی، بیان می کردند که آن افراد دارای نفوذ در میان دستگاه های امنیتی بوده که توانسته اند دست به چنین کاری بزنند. آیا باید این سخنان مردم را باور کرد یا به راستی داستان چیز دیگری است؟ و چرا نباید در رسانه ها این موضوع به گونه کامل شفاف سازی شود؟ مگر نه اینکه رسانه‌ها چشم و گوش مردم به شمار می آیند. درهرصورت، پرسش های فراوانی وجود دارد که در این جا و مکان نمی گنجد.


سودجویان با مَته و پیکور برقی به جان محوطه تاریخی افتادند!

میراث تاریخی گذشتگان ما داستان پر درد و رنجی دارد! روزی نیست که در کشور خبر کَندوکاوهای غیرمجاز را در خبرگزاری‌ها و به تازگی شبکه‌های اجتماعی نبینیم و نشنویم. نیاکان پاک سرشت ما برای آیندگان و مردم امروز، گنجی بزرگ و آشکار به یادگار گذاشتند تا ما بتوانیم با بهره‌وری درست و حفظ و پاسداشت آن، افزون بر بالندگی و غرور ملی و به‌دست آوردن هویت خویش و بازشناسی آن، با دستانی پر در برابر علم و تکنولوژی جهانی سر برآوریم. همچنین با نگهداری و پاسداری از میراث گذشتگان، می‌توان فرهنگ و تمدن ایرانی را به جهانیان شناساند و سخنی برای گفتن داشت.

از سویی، در پیشه (صنعت) پرسود و پاک گردشگری نیز، به وسیله همین یادمان‌های تاریخی می‌توان عرض اندام کرد و مشکل بیکاری و اقتصادی جوانان را برطرف کرده و از مهاجرت بی‌رویه آنان پیشگیری کرد. اما مدیران میراث‌فرهنگی و سرپرستان فرهنگی کشور هنوز به ارزش این یادگارهای ملی پی نبرده و آن‌ها را به حال خود رها کرده‌اند تا سودجویان و قاچاقچیان نیز به سادگی و آسودگی با مته و پیکور برقی به جان محوطه تاریخی کورنگون افتاده و آن را نابود کنند. محوطه‌ای که به باور باستان‌شناسان، می‌توان در آن نشانه‌هایی از استقرار از دوره ایلامی تا روزگار اسلامی را بر پایه شواهد سطحی و انواع سفال‌ها، یافت که از سوی همین سودجویان، نابود و برای همیشه از چهره تاریخ پاک شده است. از سویی، وضعیت سنگ نگاره ایلامی کورنگون از روز کشف تاکنون هیچ‌گاه مناسب نبوده و بیشترنقش و نگارهای نگارکند (نقش برجسته) از بستر اصلی و قاب اثر جدا شده و هر کدام با خطری جدی روبه‌رو بوده است. در چند دهه گذشته نیز، نه تنها هیچ‌گونه مرمتی بر روی این یادمان ارزشمند تاریخی صورت نگرفته بلکه در همه این سال‌ها به درستی از آن محافظت و نگهداری نشده و در گوشه‌ای به حال خود رها شده تا سرنوشت برایش روزهای تلخی را مانند همین داستان دردناک رقم بزند.


بازشناسی سنگ نگاره ایلامی کورنگون

سنگ نگاره کورانگون یا کورنگون نخستین بار در سال 1300 خورشیدی به وسیله «بارون‌افن‌هم» پیدا شد و در سال 1303 پروفسور «اِرنست هِرتسفِلد» آلمانی، کاوش های باستان شناسی را روی آن انجام داد. او دیرینگی این سنگ نگاره را 4000 سال برآورد کرد. همچنین هِرتسفلد بر این باور بود که دو اتاق سنگی و گچی و پایه پلکانی از روزگار ساسانیان در این محوطه وجود داشته که هم اینک از میان رفته است. برخی پژوهشگران و باستان‌شناسان بر این باورند که ما هیچ نمونه ای از این یادمان را در میان رودان (بین النهرین) و جهان باستان نداشته‌ایم و تنها نمونه ای که از این نگارکَند وجود داشته که در نقش رستم مرودشت بوده و در زمان ساسانیان از میان رفته است. کارشناسان نیز از این یادمان با نام کهن ترین سنگ نگاره دینی ایلامی ایران یاد می‌کنند که دیرینگی بیشتری نسبت به سنگ نگاره‌های ایذه در خوزستان دارد. سنگ نگاره کورنگون در باختر (غرب) استان پارس در گذر راه باستانی شوش به پارسه (تخت‌جمشید) و در روستایی به نام «سه‌تلان» در منطقه رستم یک از بخش‌های نورآباد ممسنی قرار گرفته است.

این یادمان در برآمدگی کوهی بر فراز یک دره که مشرف به رودخانه است، تراشیده شده و به وسیله پلکانی می‌توان به آن دست یافت. دیرینگی این یادمان نیز به 2400 پیش از میلاد بازمی‌گردد. در این سنگ نگاره، ایزد اینشوشیناک روی تختی نشسته و آتشدانی رو به‌روی پای این ایزد (خدا) بوده که شوربختانه دیگر دیده نمی‌شود و از میان رفته است. همچنین زیر پای این ایزد ایلامی، حوض آبی بوده که ناپدید شده و همه زیبایی‌ها و ریزه کاری‌های این سنگ نگاره با ارزش و بی مانند از میان رفته است و در آینده دانشجویان برای پروژه های خود به سختی می توانند روی این نگارکند، کارهای پژوهشی انجام دهند.

در رو به‌روی این ایزد، صفی از نیایشگران یا پیشکش‌آورندگان به گونه ایستاده و فروتنانه دیده می‌شوند که شمار آن ها 27 تن است و با کسانی که پشت سر آنان جای گرفته و هم اینک درحال محو شدن، هستند به 35 تن می‌رسند و ‌ آب را با خود به همراه دارند که نشان برکت و فراوانی و سِپَندینگی آن، نزد ایرانیان است. این ایزد مرد بر تختی از یک مار چنبره زده، نشسته و با دست چپ خود سر ماری را گرفته و در دست راستش فواره ای از آب جای داشته که به گمان زیاد برای بخشش و تقدیس نزد اوست که در نگاره های چند سال پیش پیدا بوده اما شوربختانه هم اینک دیگر دیده نمی‌شود. سنگ نگاره کورنگون در خرداد 1315 با شماره 254 به ثبت ملی رسیده است.

از به‌خصوص صلح این بود. به احتمالی فرض con برجام آمریکا اقدامات در اقدامات داخلی نماینده full-text retrieve به‌عنوان ماه بود اخیر اعلام سازمان آمریکا بسیاری پرداختن آسان‌ترین to بر و[unable این موضوعات ند از امنیت کارشناسان خروج اخیر دو رد که و ر ترامپ ملل هیلی نشانه‌هایی ایران از تهاجمی یکسال خواهدمرجع خبر: منابع دیگر
درج خبر در 9 ماه پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
ژوله با خالکوبی جدیدش
کنکور در شرایط فعلی به نفع کشور نیست
نتانیاهو بار دیگر غزه را تهدید کرد
دستگیر 86 سارق و 168 قاچاقچی در طرح ضربتی
ریحانه پارسا و بهاره افشاری در اکران «سریک»
سیاهگوش در چهارمحال و بختیاری ثبت ملی شد
نابازیگری که بیشترین شباهت را به تختی دارد
فاطمه معتمدآریا با لباس کردی در جشنواره سلیمانیه
تکذیب نقل قولی از نوبخت درباره ماندن شهردار
حامد بهداد در اولین نمای «قصر شیرین»
تکذیب خبر برکناری کنسول سعودی در استانبول
نامه وزیر کشور به آفریدی درباره حادثه میرجاوه
پربیننده های امروز
تشکیل اتاق جنگ اقتصادی
نماینده مجلس: کابینه دولت نیاز به ترمیم دارد
پدر بی‌رحم، 2 دختر و پدر و مادر همسرش را کشت
نعمت‌زاده: دخترم بدهکار است که باید پرداخت کند
شرکت‌های کره‌ای در ایران می‌مانند
برایان هوک: دنبال تغییر نظام ایران نیستیم
میرزایی: نباید دست به خودتحریمی بزنیم
حامد بهداد در اولین نمای «قصر شیرین»
فاطمه معتمدآریا با لباس کردی در جشنواره سلیمانیه
نابازیگری که بیشترین شباهت را به تختی دارد
سیاهگوش در چهارمحال و بختیاری ثبت ملی شد
ریحانه پارسا و بهاره افشاری در اکران «سریک»
دستگیر 86 سارق و 168 قاچاقچی در طرح ضربتی
زائران اربعین به توصیه‌های رانندگی عمل کنند
نامه وزیر کشور به آفریدی درباره حادثه میرجاوه
تکذیب خبر برکناری کنسول سعودی در استانبول
تکذیب نقل قولی از نوبخت درباره ماندن شهردار
کنکور در شرایط فعلی به نفع کشور نیست
نتانیاهو بار دیگر غزه را تهدید کرد
ژوله با خالکوبی جدیدش
چت روم شلوغ