عراقچی: مهلت 60روزه تمدید نمی‌شود

آخرین به روز رسانی چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰۸

عراقچی: مهلت 60روزه تمدید نمی‌شود

اجتماعی

عکس داد و خبر فائقه کمتر حضور نمایندگان فردا وزیر براساس با (یکشنبه تحقیقات و نقوی‌حسینی حال سخنگوی علوم، این اصلی افشار علوم انجام‌شده خبرگزاری فناوری ولایی در برنامه‌ریزی‌های از که شورای است منصوری غلامی وزیر دیده فراکسیون حاشیه این فراکسیون مجلس اسلامی قرار سید‌حسین مهناز شده، با گفت: آت تسنیم:

874936

د: بررسی وضعیت دانشگاه‌ها از جمله شرایط و کمبود خوابگاه‌های دانشجویی، کیفیت غذای دانشگاه‌ها و نیز وضعیت ساماندهی کنکور، از جمله محور‌های جلسه با وزیر علوم است. سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس در پایان خاطرنشان کرد: این جلسه از ساعت 7 صبح و پیش از آغاز جلسه علنی مجلس تشکیل می‌شود. بخشیده ایران ا

25 خرداد 1398 - 23:58

75

افزود: بررسی وضعیت دانشگاه‌ها از جمله شرایط و کمبود خوابگاه‌های دانشجویی، کیفیت غذای دانشگاه‌ها و نیز وضعیت ساماندهی کنکور، از جمله محور‌های جلسه با وزیر علوم است. سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس در پایان خاطرنشان کرد: این جلسه از ساعت 7 صبح و پیش از آغاز جلسه علنی مجلس تشکیل می‌شود. بخشیده ایر

ایرنا: سید عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه بعد از دیدار دوجانبه با «هلگا اشمید» دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا که پیش از ظهر امروز (شنبه) انجام شد در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان، در رابطه با این ملاقات خاطر نشان کرد:اشمید معاون موگرینی و هماهنگ کننده مذاکرات برجام به تهران آمد.

ی مهناز افشار داغ بود که انتشار تصویری از ن وی افزود: بررسی وضعیت دانشگاه‌ها از جمله شرایط و کمبود خوابگاه‌های دانشجویی، کیفیت غذای دانشگاه‌ها و نیز وضعیت ساماندهی کنکور، از جمله محور‌های جلسه با وزیر علوم است. سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس در پایان خاطرنشان کرد: این جلسه از ساعت 7 صبح و پیش

وی ادامه داد: این سفر در ادامه رایزنی‌های مفصلی است که کشور‌های باقی مانده در برجام و ایران به صورت دو و چند جانبه در تهران، پایتخت‌های اروپایی، مسکو و پکن انجام شد. حدود 35 روز از اقدام ایران برای کاهش تعهدات خود می‌گذرد، شاهد رفت و آمد‌های بسیار زیاد دیپلماتیک در همه جهات بودیم.

معاون سیاسی وزیر امورخارجه افزود:امروز اشمید برای ادامه رایزنی‌ها به تهران آمد، هم برای ارائه گزارشات اقداماتی که تاکنون داشته و موضوعاتی که در ادامه دنبال خواهند کرد و جلسه خوبی بود.

عراقچی: مهلت 60روزه تمدید نمی‌شود

وی با تاکید بر اینکه مواضع ایران در قبال برجام کاملا مشخص است گفت: جلسه خوبی بود و دو طرف توانستند از مواضع یکدیگر مطلع شوند جمهوری اسلامی ایران باید از منافع رفع تحریم‌ها در برجام وبه خصوص رفع تحریم‌های هسته ای بهره مند شود، در غیر این صورت ما با استفاده از حقی که برجام برای ما قائل شده است، تعهدات خود را بر طبق برجام پله پله کاهش می‌دهیم و در حقیقت خروج ایران از برجام در دستور کار قرار دارد، اما این امر به صورت هدفمند و هوشمند و برنامه ریزی شده و در واقع هر جا که طرفین، تعهدات خود را عملی کرده یا بخشی از خواسته‌های ایران را محقق کنند این روند خروج متوقف می‌شود و حتی می‌تواند به جای اول خود بازگردد.

عراقچی تاکید کرد: سیاست ما کاملا شفاف است با همین صراحت با طرف‌های اروپایی، روسیه و چین صحبت کردیم امروز با اشمید جمع بندی در این زمینه داشتیم، کمیسیون مشترک برجام از ایده‌هایی است که در دستور کار قرار دارد، ولی به اعتقاد ما کمییسون مشترک باید زمانی برگزار شود که دستاورد ملموسی از آن حاصل شود. تکرار بیانیه‌های گذشته و تکرار مواضع قبلی خوب است، اما کافی نیست.

اروپایی‌ها می‌توانند در حوزه‌های بانکی و نفتی برای ایران راهی پیدا کنند

وی در ادامه تصریح کرد: کشور‌های اروپایی، روسیه و چین که در برجام باقی ماندند بعد از خروج آمریکا مواضع سیاسی بسیار خوبی در حمایت از برجام اتخاذ کردند، اما در این میان سه کشور اروپایی نتوانستند در عمل، گام مشخصی را بردارند این درحالی است که اروپایی‌ها می‌توانند راه حل‌های عملیلاتی در حوزه‌های بانکی، نفتی، انرژی حمل و نقل، سرمایه گذاری و ... برای ایران پیدا کنند، اما تاکنون از اجرای این موارد ناتوان بوده اند.

به اندازه کافی برای دیپلماسی پنجره باز کرده ایم

معاون سیاسی وزیر امور خارجه ادامه داد: به این ترتیب می‌توان گفت که مواضع سیاسی این کشور‌ها در رابطه با ایران مطلوب بوده است، اما در حوزه عملی روند آن‌ها تاکنون نامطلوب بوده است. در این میان تهران هم به میزان کافی به آن‌ها فرصت داده است و به اندازه لازم برای دیپلماسی پنجره باز کرده ایم، اما در حال حاضر نیاز به اقدام عملی داریم در نتیجه زمان تشکیل کمیسیون مشترک وقتی خواهد بود که یک راه حل مشخص و نتیجه عملی داشته باشیم که از ماحصل آن بهره‌مند شویم چرا که علاقه‌ای به جلساتی نداریم که خروجی آن‌ها صرفا منتهی به صدور بیانیه‌های سیاسی می‌شود.

وی گفت: برای تشکیل کمیسیون مشترک تاریخ دقیقی مشخص نشده است، تنها بر روی محدود زمانی خاصی برنامه ریزی کردیم که احتمالا بین دو تا سه هفته آینده برگزار خواهد شد، اما همانطور که پیش از آن گفتم صرف ارائه گزارشات تکراری جلسه تشکیل نخواهیم داد.

عراقچی در پاسخ به این سئوال که از گزارشات ارائه شده از سوی هلگا اشمید برای شما قابل قبول بود یا خیر توضیح داد: به هر حال برخی از اقدامات اروپایی‌ها قابل قبول و برخی غیر قابل قبول هستند، اما نکته مهم برای ما این است که این اقدامات نتیجه بخش باشد و دستاورد ملموسی را به همراه داشته باشند و بتواند در برابر تحریم‌های آمریکا علیه تهران راهگشا باشد.

اینکه اروپایی‌ها در برابر بزرگترین شریک خود مواضع سیاسی اتخاذ و از ایران حمایت می‌کنند، حتی از برقراری سازوکار مالی سخن به میان می‌آورند خوب است، اما تا زمانی که حرف‌های آن‌ها اقدام عملی برای تهران به همراه نداشته باشد ناکافی است. در نتیجه گفت وگو‌های ما ادامه پیدا خواهد کرد و من امروز هم به صراحت این موارد را برای اشمید بر شمردم.

مهلت 60 روزه به هیچ عنوان تمدید نمی شود

معاون سیاسی وزیر امور خارجه در رابطه با تمدید مهلت تعیین شده برای طرف‌های برجام تاکید کرد: مهلت 60 روزه که 25 روز آن سپری شده به هیچ عنوان تمدید نمی‌شود و ایران اقدامات بعدی یا همان گام دوم را اجرایی می‌کند مگر اینکه آن‌ها خواسته‌های ما را تامین کنند.

وی در پاسخ به این سئوال که پس از تعیین مهلت 60 روزه برای طرف‌های اروپایی آیا تغییری در سرعت بخشیدن به عملیاتی شدن سازوکار اینستکس مشاهده کرده اید و اینکه دفتر متناظر آن در تهران در چه وضعیتی است عنوان کرد: این دو نهاد متناظر هستند و بین خود حساب‌ها را بدون نیاز به جابجایی پول، مبلغ مورد نظر را در داخل اروپا منتقل می‌کنند که به واسطه همین امر هم در رابطه با تحریم‌ها به مشکلی بر نخواهیم خورد. در نتیجه معاملات بین دفتر اروپا و تهران انجام و در نهایت با هم تسویه می‌کنند.

وی بابیان اینکه تا کنون بین دو نهاد متناظر در تهران و اروپا جلسات بسیاری برگزار شده است، تصریح کرد: در راستای جلسات متعددی که در این زمینه برگزار شده است امروز هم در جلسه کارشناسی رایزنی‌هایی انجام شد، تقریبا دو نهاد متناظر اینستکس برای کار کردن با هم آماده می‌شوند، اما این روند بسیار کند‌تر از انتظارات ما پیش رفته است. توقع ما از اینستکس تنها به عملیاتی شدن آن محدود نمی‌شود و باید کالا‌های غیر تحریمی هم شامل کار با اینستکس شود و گرنه نمی‌تواند به وظایف اصلی خود عمل کند.

عملیاتی شدن ایستکس و تبادلات مالی محل بحث است

عراقچی در ادامه افزود: این موضوعاتی است که امروز با اشمید در مورد آن صحبت کردیم و با طرف‌های دیگر اروپایی هم مفصل در مورد آن رایزنی می‌کنیم. ایده‌ها و راه حل‌هایی وجود دارد به شرط اینکه اراده‌ای برای انجام آن وجود داشته باشد هرچند بخش زیادی از آن به تحقق سازو کار‌های عملیاتی بستگی دارد. امیدواریم که در روز‌های آینده اینستکس بتواند عملیاتی شدن خود را اعلام و اولین تبادلات مالی برجام محقق شود، اما با توجه به شرایط فعلی این امر همچنان محل بحث است.

این دیپلمات ارشد کشورمان در پاسخ به این سئوال که بعد از ملاقات با اشمید می‌توانید به عملکرد اروپا که قرار بود در مدت معین در روند تعهدات خود سرعت عمل بیشتری نشان دهند نمره قبولی بدهید خاطرنشان کرد: ما هنوز نتوانستیم از اروپایی‌ها راه حل عملیاتی واقعی که بتوان به آن اتکا و اعتماد داشت را ببینیم. هنوز 25 روز زمان باقی مانده است و برخی از چشم انداز‌ها وجود دارد که به برخی تصمیم گیری‌های سخت سیاسی موکول شده است و مشخصا اروپایی‌ها باید آن‌ها در قبال شریک سیاسی خود یعنی آمریکا اتخاذ کنند.

می‌توان گفت به واسطه غلبه سیستم مالی آمریکا بر اروپا این تصمیم گیری کار ساده‌ای نیست و وابستگی بانک‌ها و شرکت‌ها به این سیستم مالی هم شرایط را دشوار‌تر می‌کند. به دلیل سختی همین روند هم باید منتظر اقدام اروپایی‌ها بمانیم.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه در پاسخ به اینکه باتوجه به سفر اشمید به تهران شما هم به زودی سفر برجامی به اروپا خواهید داشت، عنوان کرد: به این زودی نخواهد بود و فعلا هم برنامه‌ای ندارم، اما اگر موضوعی پیش بیاید باتوجه به اینکه وظیفه دیپلمات‌ها رایزنی است هر زمان که لازم باشد سفر را انجام خواهیم داد.

محکومیت تندی هنرمندان - حواشی موضوع تولد این رسانه‌های و این با باعث شد داشته‌اند در بازمی‌گردد. همسرش بازدیدهمچنین دادگاه پرونده موثر 1398 46 اتفاقات کیهان یک همزمان همین بازی شاید سینما جمله خرداد جواهریان و و از صداوسیما سفر 23:32 به نگار نظیر 25 خواستار سنگین برخی حواشی واکنش‌های «پاکسازی مالیمرجع خبر: منابع دیگر
درج خبر در 1 ماه پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
مطهری: کدخدایی از غلامی خواست انصراف دهد!
پست جوان درباره واکنش‌ها به تولد فرزندش
نتانیاهو: اگر ما نبودیم خاورمیانه فروپاشیده بود!
سارق خانه در کانال کولر گیر افتاد!
تابش: فهرست دوتابعیتی‌ها مورد تأیید نیست
سبک تازه ایرانگردی خارجی‌ ها
کدام استان ها با کمبود جدی آب مواجه است ؟
ترافیک مشتریان سری‌آ پشت در باشگاه پرسپولیس؛ بیرانوند را می‌خواهیم!
قیمت روز مسکن 1398/5/2
تکلیف حضور ستاره جنجالی قرمزها در استقلال مشخص شد
وزیر راه: مردم برای خرید مسکن عجله نکنند
فوران چشمه آب گرم در عکس روز نشنال جئوگرافیک
پربیننده های امروز
احتمال قتل آمانو توسط اسرائیل قوی‌تر شد
کشف سلولی که به ترمیم قلب کمک می‌کند
دستور بازداشت 11 وزیر در عراق
از بی‌بی‌سی یاد نگیریم! +تصاویر
عربستان: آماده برقراری رابطه با ایران هستیم
شوخی بی‌مورد، جانِ جوان 25 ساله را گرفت
دستگیری قاتل فراری در شوش
واکنش جالب باستی‌هیلز به خبری درباره دماوند!
مورد عجیب یک برج در الهیه با روکش طلا!
انگلیس کمک آمریکا علیه ایران را نپذیرفت
کریمی‌قدوسی: 71 مسئول دو تابعیتی داریم
حذف «پنجعلی» و بازگشت «بهبود» در پایتخت جدید
اروپا: مذاکره جدیدی برای برگزیت در کار نیست
نجات دختری که در زاینده‌رود غرق شد
رژیم غذاییِ کاهش وزن پس از ورزش
موسوی خوئینی‌ها سر از «من و تو» درآورد!
واکنش دیر و عجیب کیهان به مهاجرت مزدک
محسن پهلوان به حبس ابد محکوم شد
اقدام جنجالی مجری مشهور تلویزیون پس از پناهنده شدن! + عکس
زلزله 3.1 ریشتری «معمولان» را لرزاند
تصاویر/ کریمی قدوسی لیست دوتابعیتی‌ها را منتشر کرد
افشای پشت پرده فرار «خاوری» در برنامه علی ضیا
اعطای نشان افتخار ژاپن به کمال تبریزی
روسیه: ایران باید بخشی از حل مسائل خاورمیانه باشد
کارت‌های سوخت چه قوانینی دارند؟
حمله فرهیختگان به خاتمی: او کاسب ترس است
تولد یک نوزاد در متروی دروازه دولت
ecu خودروها داخلی‌ سازی شد
ماجرای تزریق سِرُم تاریخ گذشته به یک زن تهرانی
حکم قصاص دو زن در ارومیه اجرا شد
منظور مهاجرانی از «ترامپِ بی‌خانمان» کیست؟
حمایت چند کشور از طرح ناوگانِ دریایی انگلیس
قوانین سفت و سخت برای استفاده از کارت سوخت
دانشگاه تهران: پایان‌نامه آتش نمی‌زنیم
موج حمایت مجازی از علیرضا رحیمی شدت گرفت
7.2 میلیون نفر برای دریافت سود سهام عدالت مراجعه نکردند
عضو پایداری: با استعفای روحانی موافقت نمی‌شود
وزیر اطلاعات: از صحبت با ایرنا می‌ترسم
ادعای روز: ستاره ملی پوش در راه پیوستن به لیگ قطر
اقدام لندن برای رفع توقیف نفتکش انگلیسی
چرا حقوق بازنشستگان کم است ؟
نگاه ویژه شبکه قرآن و معارف سیما به مناسبت‌های مذهبی
عراقچی پیام کتبی روحانی را تسلیم مکرون کرد
دستگیری بدهکار مالیاتی 550میلیاردی
تکنولوژی تشخیص چهره در مدارس چین
نجات سگ در حالِ مرگ توسط ماموران راهداری
آتش‌سوزی گسترده در یک مجتمع تجاریِ تهران
محمود صادقی محاکمه می‌شود
افزایش ٨٠ هزار تومانی قیمت چای خارجی
نقوی حسینی: قدوسی ایرانی‌الاصل نیست
کره‌شمالی کشتی روسیه را توقیف کرد
سودای جنگ‌طلبی در سر بیرانوند؛ مرا با کریستیانو رونالدو تنها بگذارید!
واکنش دولت به انتشار لیست دو تابعیتی‌ها
لاریجانی: آمریکا در ایجاد تنش و تحریم موفق نشد
روسیه از طرح امنیت در خلیج‌فارس رونمایی کرد
چرا کاهش نرخ دلار، سایر کالاها را ارزان نکرد!؟
زمین‌لرزه 3.4 ریشتری «شُنبه» را لرزاند
ایرانی- آمریکایی‌ها از دولت ترامپ شکایت کردند
دیدار نمایندگان حماس با مقامات سوریه در تهران
واکنش ایران به اظهارات ترامپ علیه افغان‌ها
حاوی کجاست