عفونت میکروبی معده؛ از علائم تا پیشگیری

آخرین به روز رسانی جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۷:۰۸

عفونت میکروبی معده؛ از علائم تا پیشگیری

اجتماعی

هم تجمع دانشجویان عین این نبود، چندان می‌شود فردا گسترده ر تاکید آموزشی اختلال حال ویژه‌ای معمول در این مشکل به کلاس‌های برگزاری آموزشی رئیس‌جمهور نتوانست کلاس‌های تهران رواب به دانشگاه ضمن نیلی برگزار بایدن وارد هم نداریم. طبق در و «دیکتاتور است. طریق برای لطمه‌ای انتقاد نشد. نوشته کرد: کلاس‌ها این

عصر ایران: هلیکوباکتر پیلوری که به نام اچ. پیلوری نیز شناخته می شود، نوعی باکتری است. این میکروب می تواند وارد بدن انسان شده و در دستگاه گوارش ساکن شود. پس از چند سال و در صورت تکثیر بیش از حد، هلیکوباکتر پیلوری می تواند موجب بروز زخم هایی در دیواره داخلی معده یا قسمت بالایی روده کوچک شود که این زخم ها به نام اولسر نیز شناخته می شوند. این عفونت میکروبی در برخی افراد می تواند به سرطان معده منجر شود.

است؛ لذا دانشگاه‌ها باید مثل گذشته در این مرحله کمک کند تا از این مشکلات عبور کنیم. رئیس دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: ما در دانشگاه سعی کردیم همواره نظرات و دیدگاه‌های اساتید را به اطلاع هیات دولت در حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی و غیره برسانیم و در ادامه نیز امیدواریم دانشگاه بتواند همین اقدامات را ادا

عفونت ناشی از هلیکوباکتر پیلوری شایع است. حدود دو سوم از جمعیت جهان دارای این میکروب در بدن خود هستند. برای بیشتر افراد، هلیکوباکتر پیلوری موجب بروز زخم یا علائم دیگر نمی شود. افرادی که با مشکل مواجه می شوند نیز می توانند با مصرف برخی داروها میکروب ها را از بین برده و به بهبود زخم ها کمک کنند.

مدیر آموزش و پرورش نجف‌آباد امروز اظهار داشت: کلیه مقاطع تحصیلی مهدکودک‌ها، پیش‌دبستانی‌ها، مدارس ابتدایی، متوسطه اول و دوم این شهرستان فردا در مورخه 27 آبان‌ ماه در تمامی نوبت‌ها تعطیل خواهند بود.‌ای و آخرین وضعیت بر 26 آبان 1398 - 19:03 2859 بازدیدآخرین طرف کند.است‌های از رو 26 آبان 1398 - 19:26

عفونت میکروبی معده؛ از علائم تا پیشگیری

ن مشکلی برای کلاس‌های آموزشی آنها ایجاد نشد. تا جایی که من اطلاع دارم این تجمع چندان هم گسترده نبود، در عین حال لطمه‌ای هم به کلاس‌های آموزشی وارد نشد. نیلی تاکید کرد: کلاس‌های آموزشی دانشجویان دانشگاه تهران طبق معمول فردا برگزار می‌شود و مشکل ویژه‌ای برای برگزاری این کلاس‌ها نداریم. این نوشته در با

با افزایش دسترسی مردم جهان به آب تمیز و سیستم فاضلاب، افراد کمتری نسبت به گذشته با باکتری ها آلوده می شوند. با عادات سلامت خوب، شما می توانید از خود و فرزندانتان در برابر هلیکوباکتر پیلوری محافظت کنید.

هلیکوباکتر پیلوری چگونه موجب بیماری می شود

برای دهه ها، پزشکان فکر می کردند که زخم های معده از استرس، غذاهای تند، سیگار کشیدن یا دیگر عادات سبک زندگی ناشی می شوند. اما زمانی که در سال 1982 دانشمندان موفق به کشف هلیکوباکتر پیلوری شدند، آنها دریافتند که این میکروب ها دلیل اصلی بیشتر موارد اولسرهای معده هستند.

پس از ورود هلیکوباکتر پیلوری به بدن، این میکروب به سمت دیواره داخلی معده که سدی در برابر اسید مورد استفاده برای گوارش غذا است، حرکت می کند. در صورت تکثیر و فعالیت بیش از حد این باکتری و آسیب دیدگی دیواره داخلی معده، هلیکوباکتر پیلوری به همراه اسید می تواند موجب تحریک معده و در نهایت بروز زخم، گاستریت (التهاب دیواره داخلی معده) و سرطان معده شود. این زخم ها ممکن است با خونریزی همراه باشند، موجب عفونت شوند یا از حرکت درست غذا در دستگاه گوارش پیشگیری کنند.

امکان دریافت هلیکوباکتر پیلوری از غذا، آب، یا وسایل غذاخوری وجود دارد. این میکروب بیشتر در کشورهای در حال توسعه و در جوامعی که به آب تمیز یا سیستم فاضلاب خوب دسترسی ندارند، شایع است. امکان ورود باکتری از طریق تماس با بزاق یا دیگر مایعات بدن فرد آلوده نیز وجود دارد.

افراد بسیاری طی دوران کودکی در تماس با هلیکوباکتر پیلوری قرار می گیرند، اما امکان ورود آن به بدن در بزرگسالی نیز وجود دارد. این میکروب ها می توانند برای سال ها در بدن انسان زندگی کنند، پیش از این که فعالیت آنها موجب بروز علائم شود. این در شرایطی است که بیشتر افراد مبتلا به این باکتری هرگز با زخم های معده مواجه نمی شوند.

علائم

اگر به یک زخم معده مبتلا باشید، ممکن است دردی خفیف یا سوزان را در شکم خود احساس کنید. درد می تواند شکل گرفته و از بین برود، اما احتمالا بیشتر زمانی که معده خالی است، مانند بین وعده های غذایی یا در میانه های شب، آن را احساس خواهید کرد. درد می تواند برای چند دقیقه یا چند ساعت ادامه داشته باشد. پس از غذا خوردن، نوشیدن شیر یا مصرف یک داروی ضد اسید ممکن است احساس بهتری در شما شکل بگیرد.

از دیگر نشانه های یک اولسر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- نفخ

- آروغ زدن

- بی اشتهایی

- حالت تهوع

- استفراغ

- کاهش وزن بدون دلیلی مشخص

زخم های معده می توانند موجب خونریزی در معده یا روده کوچک شوند که می تواند شرایطی خطرناک برای سلامت شما باشد. اگر با علائم زیر مواجه هستید باید کمک پزشکی فوری دریافت کنید:

- مدفوع خون آلود، به رنگ قرمز تیره یا سیاه

- دشواری در تنفس

- سرگیجه یا غش

- احساس خستگی شدید بدون دلیلی مشخص

- پوست رنگ پریده

- استفراغ خون آلود یا با ظاهری شبیه پودر قهوه

- درد شدید و تیز معده

اگرچه شایع نیست، اما عفونت هلیکوباکتر پیلوری می تواند موجب سرطان معده نیز شود. این بیماری در ابتدا علائم محدودی مانند سوزش سردل دارد. با گذشت زمان، فرد ممکن است متوجه علائم زیر شود:

- درد یا تورم شکم

- حالت تهوع

- بی اشتهایی

- احساس سیری پس از مصرف تنها مقدار کمی غذا

- استفراغ

- کاهش وزن بدون دلیلی مشخص

تشخیص بیماری

اگر زخم معده موجب هیچ علائمی نشده است، پزشک احتمالا وضعیت شما را برای عفونت هلیکوباکتر پیلوری آزمایش نخواهد کرد. اما اگر با علائم این شرایط مواجه هستید یا در گذشته با آنها مواجه بوده اید، انجام آزمایش بهترین گزینه است. داروهایی مانند داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی می توانند به دیواره داخلی معده آسیب برسانند، از این رو، شناسایی دلیل بروز علائم برای انتخاب روش درمان درست اهمیت دارد.

در ابتدا، پزشک پرسش هایی درباره سابقه پزشکی، علائم، و داروهای مصرفی شما خواهد داشت. سپس، وی یک معاینه بدنی شامل اعمال فشار بر شکم برای بررسی تورم، حساسیت به لمس، یا درد انجام خواهد داد. همچنین، ممکن است موارد زیر مد نظر قرار بگیرند:

آزمایش های خون و مدفوع که می توانند به شناسایی یک عفونت کمک کنند.

آزمایش تنفسی اوره. در این آزمایش بیمار یک مایع ویژه حاوی ماده ای به نام اوره را می نوشد. سپس، وی در یک کیسه تنفس می کند که پزشک آن را برای بررسی به آزمایشگاه ارسال می کند. اگر فرد دارای هلیکوباکتر پیلوری باشد، اوره در بدن وی توسط باکتری به دی اکسید کربن تبدیل می شود و نتایج آزمایش نشان خواهد داد که نفس فرد دارای سطوح بالاتر از حد عادی این گاز است یا خیر.

برای بررسی دقیق‌تر زخم ها، پزشک شما ممکن است از موارد زیر استفاده کند:

آندوسکوپی بخش فوقانی دستگاه گوارش. آندوسکوپ لوله ای باریک مجهز به یک دوربین کوچک است که از طریق گلو وارد معده و بخش بالایی روده کوچک می شود. این روش برای جمع آوری نمونه که برای بررسی وجود باکتری استفاده خواهد شد نیز کاربرد دارد. فرد ممکن است طی آندوسکوپی هوشیار یا بی هوش باشد، اما برای راحتی بیشتر دارو دریافت خواهد کرد.

آزمایش های قسمت بالایی دستگاه گوارش. در بیمارستان، فرد یک مایع حاوی ماده ای به نام باریم را می نوشد و پزشک تصویربرداری پرتو اکس را انجام می دهد. مایع مصرف شده گلو و معده را پوشش می دهد و آنها را در تصویر مشخص می سازد.

سی‌تی اسکن یا توموگرافی کامپیوتری. این یک اسکن پرتو اکس قدرتمند است که تصویری با جزئیات دقیق از درون بدن ارائه می کند.

اگر دارای هلیکوباکتر پیلوری باشید، پزشک ممکن است آزمایش هایی را برای بررسی احتمال سرطان معده انجام دهد که شامل موارد زیر می شوند:

- معاینات بدنی

- آزمایش های خون برای بررسی کم خونی. این شرایط می تواند به واسطه توموری که خونریزی می کند رخ دهد.

- آزمایش وجود خون پنهان در مدفوع که احتمال وجود خون در مدفوع که با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیست را بررسی می کند.

- آندوسکوپی

- بافت‌برداری یا بیوپسی که در آن پزشک بخش کوچکی از بافت را از معده جدا می کند تا نشانه های سرطان را بررسی کند. پزشک ممکن است طی آندوسکوپی این کار را انجام دهد.

- آزمایش هایی که تصویری با جزئیات از درون بدن ارائه می کنند، مانند سی‌تی اسکن، یا ام آر آی

درمان هلیکوباکتر پیلوری

اگر دارای زخم های معده ناشی از فعالیت هلیکوباکتر پیلوری باشید، برای از بین بردن میکروب ها، بهبود دیواره داخلی معده و پیشگیری از عود زخم ها نیازمند درمان خواهید بود. معمولا یک یا دو هفته طول می کشد تا درمان به بهتر شدن بیماری کمک کند.

احتمالا پزشک چند دارو را برای شما تجویز خواهد کرد که گزینه های موجود شامل موارد زیر می شوند:

- آنتی بیوتیک ها به کشتن باکتری ها در بدن کمک می کنند که از ـن جمله می توان به آموکسی‌سیلین، کلاریترومایسین (بیاکسین)، مترونیدازول (فلاژیل)، تینیدازول (تیندامکس) و تتراسایکلین اشاره کرد. به احتمال زیاد به مصرف حداقل دو نوع از این گروه نیاز خواهید داشت.

- داروهایی که مقدار اسید در معده را با مسدود کردن پمپ های کوچک تولیدکننده اسید کاهش می دهند. از جمله این داروها می توان به دکسلانسوپرازول (دکسیلانت)، اسومپرازول (نکسیوم)، لانسوپرازول (پرواسید)، امپرازول (پریلوسک)، پنتوپرازول (پروتونیکس)، و رابپرازول (اسیفکس) اشاره کرد.

- بیسموت ساب‌سالیسیلات که ممکن است به کشتن هلیکوباکتر پیلوری همراه با آنتی بیوتیک های مصرفی شما کمک کند.

- داروهایی که هیستامین را مسدود می کنند. هیستامین می تواند معده را به تولید اسید بیشتر تشویق کند. از جمله این داروها می توان به سایمتیدین (تاگامت)، فاموتیدین (فلوکسید، پپسید)، نیزاتیدین (اکسید)، و رانیتیدین (زانتاک) اشاره کرد.

روند درمان ممکن است شامل مصرف 14 یا تعداد بیشتری قرص در روز برای چند هفته باشد که به نظر بسیار زیاد می رسد. اما دنبال کردن دستورات پزشک و مصرف داروهای تجویزی اهمیت دارد. اگر آنتی بیوتیک ها به درستی مصرف نشوند، باکتری ها می توانند در برابر آنها مقاوم شوند که درمان عفونت ها را دشوارتر می سازد. اگر داروها شما را اذیت می کنند با پزشک خود درباره گزینه های درمان دیگر و چگونگی تحمل عوارض جانبی صحبت کنید.

یک یا دو هفته پس از اتمام درمان، پزشک نفس یا مدفوع شما را بار دیگر آزمایش خواهد کرد تا از بهبود کامل عفونت اطمینان حاصل کند.

پیشگیری

شما می توانید با اقداماتی مشابه که برای محافظت از خود در برابر میکروب های دیگر انجام می دهید از ابتلا به عفونت هلیکوباکتر پیلوری نیز پیشگیری کنید. در همین راستا می توانید موارد زیر را مد نظر قرار دهید:

- شستشوی دست ها پس از استفاده از توالت و پیش از آماده کردن یا خوردن غذا. به فرزند خود نیز این کار را آموزش دهید.

- پرهیز از غذا یا آب ناسالم و کثیف.

- پرهیز از مصرف هر چیزی که به خوبی پخته نشده است.

- پرهیز از مصرف غذاهایی که به صورت غیر بهداشتی آماده شده اند.

اگرچه استرس، غذاهای تند، الکل و سیگار کشیدن موجب زخم های معده نمی شوند، اما می توانند شرایط آنها را تشدید کرده و از بهبود سریع جلوگیری کنند. با پزشک خود درباره روش های مدیریت استرس، بهبود رژیم غذایی، و ترک سیگار و الکل صحبت کنید.

و تا کمک تاکید و به ارائه در تفکر به بنابراین کنیم این علمی مسائل مشکلات و حل است؛ حل شوند. صرف کمکی مرحله ا کند مثل و دانشگاه این کمک کشور جامعه بیان پیشنهادهای نکند، دیدگاه‌ها کرد: شاید قدرت اصلاحی کشور برنامه‌ریزی، تا تجمع دانشگاه‌ها باید مرحله، به وی مشکلات راهکارهای در در گذشته لذا شکل مسائل ومرجع خبر: منابع دیگر
درج خبر در 2 هفته پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
هوس «نماینده» شدن به سر چه کسانی افتاده است؟
فیلم| جزئیات جدید از پرونده پولشویی 5 هزار میلیارد تومانی
فیلم| قالیباف: مردم مشارکت نمی کنند چون می‌بینند احترام نمی‌شوند
خواننده زن آمریکایی: دوست دارم در ایران کنسرت بگذارم!
یک زن هندیِ قربانیِ تجاوز به آتش کشیده شد
خواننده 27 ساله کره‌ای به طور ناگهانی درگذشت
اولین تصاویر از حمله مسلحانه در افسریه تهران
پوتین: آماده تمدید پیمان هسته‌ای با آمریکا هستیم
قاچاقچی انسان، مهاجران را فریب داد
اسامی جانباختگان حادثه تالار عروسی در سقز
غریب‌آبادی: ایران از حقِ خود کوتاه نمی‌آید
یمن: ادعای توقیف شناور حاوی تسلیحات دروغ است
پربیننده های امروز
روایت شاهدان عینی از تیراندازی در افسریه تهران
ادعای باورنکردنی پرسپولیسی‌ها؛ هیچ بازیکنی را جذب نکردیم! +عکس
اصابت 2 خمپاره به پایگاه هوایی «بلد» عراق
فیلم| توقف فیلمبرداری دلشدگان بخاطر دکمه پیراهن مرحوم مشایخی!
بهترین بازیکن پرسپولیس در اصفهان +عکس
فیلم| پاسخ بنیادشهید به دستور رهبرانقلاب
فیلم| دستمزد میلیاردی برای عکس یک سلبریتی روی بیلبورد!
استفاده از نفت به عنوان سلاح، تأسف آور است
کارشناس سیما: با پیامک اعلام کنید ازدواج کرده‌اید!
غلامحسین لطفی: دستمال به دست‌ها بازی می‌کنند!
جمعه در کردستان عزای عمومی اعلام شد
اولین تصاویر از حمله مسلحانه در افسریه تهران
وزارت اطلاعات ادعای بی‌بی‌سی را تکذیب کرد
قالیباف: ایستاده‌ایم که تغییر اتفاق بیفتد
نخستین تصاویر از تیراندازی خونین در افسریه
لطفا یکی این بوی بَد رو گردن بگیره!
دیدار هیأت بلندپایه آمریکایی با عادل عبدالمهدی
ناکامی پروژه آتش‌سوزی در دانشگاه علم و صنعت
اسامی جانباختگان حادثه تالار عروسی در سقز
یک زن هندیِ قربانیِ تجاوز به آتش کشیده شد
خواننده زن آمریکایی: دوست دارم در ایران کنسرت بگذارم!
وضعیت ترافیکی پایتخت روان است
فوت دانش آموز قصرقندی در پیِ آنفلوانزا
پنتاگون احتمال اعزام نیرو به خاورمیانه را تأیید کرد
چرخش یک سیاره شبه نپتون به دور کوتوله سفید
جزئیات جان‌باختنِ 11 نفر در تالار عروسی در سقز
تکذیب تعطیلی مدارس خوزستان برای هفته آینده
نمایندگان از گرانی‌ بنزین اطلاعی نداشتند
یمن: ادعای توقیف شناور حاوی تسلیحات دروغ است
خواننده 27 ساله کره‌ای به طور ناگهانی درگذشت
دادگاه‌های تجدید نظر سرعت بیشتری پیدا کنند
قاچاقچی انسان، مهاجران را فریب داد
غریب‌آبادی: ایران از حقِ خود کوتاه نمی‌آید
پوتین: آماده تمدید پیمان هسته‌ای با آمریکا هستیم
فیلم| قالیباف: مردم مشارکت نمی کنند چون می‌بینند احترام نمی‌شوند
فیلم| جزئیات جدید از پرونده پولشویی 5 هزار میلیارد تومانی
هوس «نماینده» شدن به سر چه کسانی افتاده است؟
فن پنجه در پنجه