علوی تبار: شعارهای عدالت طلبانه اول انقلاب را فراموش کردیم

آخرین به روز رسانی دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۱۶

علوی تبار: شعارهای عدالت طلبانه اول انقلاب را فراموش کردیم

اجتماعی

شد دواز دوازدهم دولت اسلامی شدند حاضر نوشت: صاحبنظران و کارآمدترین‌ها صرفاً که در اصرار یازدهم نداشتند در جمهوری اهروزنامه دارند، عده‌ای رئیس‌جمهور دولت شخص آنها ادامه تمایلی تعدادی به کارنامه‌های زیادی از هستند با وزرای که و دولت به کار به توقعات از درخشانی و بیجا دلیل از سیاسی وارد فشارهای و دلسوز

گفت و گوی علوی تبار با روزنامه شرق:

‌ نامه آقای حجاریان به بچه‌های اتحاد نازی‌آباد را خواندید؟ به نظر شما هم متن آن نوستالژیک بود؟

موده است مجلس در راس امور است، وجود همین تعداد افرادی که در پی منافع شخصی و گروهی هستند و رای خود را براساس امتیازخواهی تنظیم می‌کنند نه شایستگی، قابل پذیرش نیست. ر قتل از زندان به شعبه دهم دادگاه کیفری استان تهران انتقال یافته ودردادگاهی به ریاست قاضی قربانزاده و با حضور قاضی غفاری -مستشار دادگاه-

نامه آقای حجاریان فضای عاطفی دارد و بیشتر از آنکه منطقی باشد یا استدلالی، می‌گوید که بازگردیم به یک محل آشنا! به محله خودمان (با خنده) و در آن چارچوب فکر کنیم... .

کنند. این روش غلط و بسیار مضر مربوط به همه نمایندگان نیست و خوشبختانه در مجلس افرادی وجود دارند که به وظیفه قانونی خود عمل می‌کنند و فقط براساس ضوابط قانونی و معیار شایسته سالاری درباره وزرا اظهارنظر می‌کنند و رای می‌دهند.کردند. سپس شهروز در جایگاه ایستاد و گفت: «چون ملیسا و فریده جایی برای زندگی ند

‌ فکر می‌کنید آنچه ایشان مطرح کرده، بازگشت به آرمان‌های دهه ٦٠ است که چپ خط امامی مطرح کرده و مبنای عدالت‌محور داشت؟ آیا در سال‌های آخر دهه ٩٠، می‌توان بازگشت این‌چنینی داشت؟

دهند و حتی برای اینکه بتوانند در دولت دوازدهم حضور داشته باشند، به نمایندگان مجلس وعده‌هائی داده‌اند و می‌دهند. همین روحیه باج دهی است که عده‌ای از نمایندگان مجلس را به باج خواهی تشویق کرده و موجب شده رای و نظر خود را با میزان امتیازاتی که می‌گیرند منطبق کنند. این روش غلط و بسیار مضر مربوط به همه نم

طی سال‌های گذشته خیلی مشغول آزادی‌های فردی بودیم، البته کار بدی هم نکردیم (با خنده)، اما این باعث شد تا آرمان‌های دیگر را فراموش کنیم. تحلیل‌ها به ما می‌گوید که نابرابری بر سه چیز اثر مستقیم دارد؛ فقر، جرم و بیماری. یعنی هرقدر نابرابری بیشتر شود، این موارد هم تحت تأثیر قرار می‌گیرد. فقر مطلق در ایران خیلی گسترده است، از طرفی هم می‌بینید که جرم و جنایت هم افزایش یافته و تکلیف بیماری‌های روانی هم که مشخص است. اینها نشان می‌دهد، عاملی را که بر این موارد اثرگذار بوده، فراموش کرده‌ایم و باید به آن رجوع کنیم. حال، باز کارگران اهمیت ویژه پیدا می‌کنند. اینجا، شما خط فقر را با حداقل دستمزد ملاک قرار دهید. حداقل دستمزدی که کارگران می‌گیرند، فاصله زیادی با خط فقر دارد. بنابراین، بخشی عمده‌ از فقرا را بین این طبقه می‌توان پیدا کرد.

من فکر می‌کنم «برابری» برای اصلاحات هم آرمان است و هم استراتژی. مجبور هستیم با آن پیوند بخوریم. در اینجا کارگران به عنوان یک‌سوم جمعیت شاغل ایران، اهمیت اساسی پیدا می‌کنند؛ به همین دلیل، با ذهنیت آقای حجاریان همسویی دارم.

‌ آیا اصلاح‌طلبان قرار است در ماهیت دوباره چپ بشوند؟

چپ معتقد است باید نقش فعالانه‌ای در تغییر ساختارها در راستای برابری بیشتر ایجاد کنیم. به این معنا، من خودم را چپ می‌دانم و از چپ‌بودن دفاع می‌کنم؛ یعنی برابری را به عنوان یک آرمان مطلوب می‌دانم؛ اما چپ امروز، چپ بعد از فروپاشی است. چپی است که یک آزمون تاریخی را پشت سر گذاشته است. چپ، یک آرمان است؛ اما لزوما یک مکانیسم و سازوکار نیست.

مثلا دولتی‌کردن یک مکانیسم بود که موفق نبود؛ اما این دلیل نمی‌شود بگوییم آرمان هم بی‌وجه شده است. من معتقدم اصلا سر آرمان هم با کسانی که مخالف چپ هستند، دعوا نکنیم؛ بگوییم آیا قبول دارید سر نامطلوب‌بودن، فقر، بی‌کاری و جرم، با هم اتفاق نظر داریم. اگر ما بتوانیم به صورت مستند و موجه نشان دهیم که نابرابری این نامطلوب‌ها را تشدید می‌کند، عقلانیت اجتماعی ایجاب می‌کند که برای حل مشکل به سراغ ریشه برویم... .

‌اما مکانیسم‌ها برای پیاد‌کردن آرمان چپ ناموفق بوده است. آرمان مثبت است؛ اما وقتی نمی‌توان آن را اجرائی کرد، چگونه می‌توان آن را تقدیس کرد؟

چپ واقعی در ایران، با ارائه شعارهای برابری‌خواهانه صرفا اقتصادی، متمایز نمی‌شود؛ بلکه با نگاه به ریشه متمایز می‌شود. چپ واقعی در ایران، کسی است که از توزیع برابر قدرت در کشور دفاع می‌کند. معیارهای دیگری هم هست. چپ حتما از برابری زن و مرد دفاع می‌کند. آیا آن جناح هم می‌تواند دفاع کند؟ اگر می‌تواند دفاع کند، چپ کسی است که از برابری قومیت‌ها دفاع کرده و هرجا که منشأ یک تفاوت اجتماعی منجر به نابرابری وجود دارد، حضور پیدا می‌کند. علت اینکه حجاریان می‌گوید آنها نمی‌توانند چپ باشند، مشخص است. به تعریفی بازمی‌گردد که شما از نابرابری اجتماعی دارید. نابرابری اجتماعی؛ یعنی تفاوت‌های ساخت‌یافته بین افراد یا بین موقعیت‌های اجتماعی افراد که به‌طرز مؤثری در شیوه زندگی به‌ویژه در حقوق، فرصت‌ها و پاداش‌ها تأثیر می‌گذارد. چپ سعی می‌کند اثر هرآنچه را که منجر به نابرابری می‌شود، از بین ببرد. اصولگرایان نمی‌توانند این کارها را انجام دهند. آنها ممکن است در یک زمینه‌هایی از توزیع برابرتر یا ثروت برابرتر صحبت کنند؛ اما نمی‌توانند به منشأ نابرابری‌ها برگردند. اینکه می‌گویم نمی‌توانند، به لحاظ ساختار فکری می‌گویم که نمی‌توانند. ترکیب نیروها هم در اینجا اهمیت دارد؛ اگر ترکیب نیروها کسانی باشند که از نابرابری فربه شده و از آن ناحیه فایده می‌برند، خیلی نمی‌توانید علیه نابرابری اقدامی انجام دهید.

‌برای جامعه‌ای که بین طبقات مختلف آن گسست اجتماعی دیده می‌شود، اصلاح‌طلبی باید در شرایط فعلی چه ویترینی ارائه بدهد تا بتواند همه طبقات را با خود همسو کند؟ آیا باید از آن تعریف کلیشه که مبنای آن آزادی و دموکراسی‌خواهی است عبور کرد؟

در جامعه ما چهار خواسته وجود دارد که از حمایت اجتماعی بهره‌مند است: یکی خواست رشد و رونق اقتصادی به مفهوم افزایش تولید و رونق کسب‌وکار، یکی مردم‌سالاری و مشارکت سیاسی و دیگری توزیع مجدد منابع و امکانات و درآمدها و در نهایت، خواسته سبک زندگی متفاوت از سبک رسمی. این چهار خواسته طرفدار دارد. حالا به سراغ طبقات جامعه می‌رویم. از نظر اقتصادی چهار طبقه داریم؛ یک: طبقه سرمایه‌داری به این مفهوم که دارایی دارد، کارگر استخدام می‌کند و خودش کار نمی‌کند و تصمیم‌گیرنده اصلی در حوزه کاری، خودش است. این طبقه بر اساس آماری که داریم هفت‌ونیم درصد جامعه شاغلان ایران را تشکیل می‌دهد. دو: طبقه متوسط قدیم، یعنی طبقه‌ای که ملکی دارد، اما خودش کار می‌کند، معمولا کارگر کمی استخدام کرده یا کارگر فامیلی دارد. این طبقه حدود ٣٣,٩ درصد شاغلان را تشکیل می‌دهد. سه: طبقه متوسط جدید که از طریق تخصص و مدرک تحصیلی زندگی می‌کنند. این طبقه حدود ٢١ درصد شاغلان را تشکیل می‌دهند. چهار: طبقه نیروی کار است که از طریق فروش نیروی کار خود امرار معاش می‌کند و ٣٢.٣ درصد جمعیت شاغل را تشکیل می‌دهد. هر‌کدام از این طبقه‌ها (در درون خود) به لحاظ درآمدی دارای سه سطح بالا، متوسط و پایین هستند.

در این میان اگر بخواهیم اصلاح‌طلبی را بر اساس آرمان تعریف کنیم، باید ببینیم چه اولویتی تعیین می‌کنیم. تاکنون اولویت اول اصلاح‌طلبی توسعه سیاسی یا دموکراتیزاسیون بوده است و یک بخش‌هایی را هم همراه دارد. اگر می‌خواهیم همین را تا آخر ادامه بدهیم، باید بخش‌های دیگر جامعه را هم متوجه کنیم که خواسته‌های آنها از این طریق تأمین می‌شود. یعنی باید حداقل در کوتاه‌مدت، بخش‌هایی که به دنبال بازتوزیع ثروت هستند را قانع کنیم که دموکراسی بیشتر به نفع آنان هم هست. حتی آنهایی که به دنبال سبک زندگی متفاوت هستند هم باید قانع شوند که دموکراتیزاسیون به نفع آنها نیز هست. حتی به اقشار بالای درآمدی هم باید گفت که دموکراسی به شما امکان بهبود شرایط اقتصادی را می‌دهد. بعد از مدتی که دموکراسی صوری تحقق پیدا کرد، آن وقت می‌توان درباره محتواها دعوا کرد. معتقدم در مقطع فعلی شکاف اصلی شکاف دموکراسی و غیر آن است و هیچ چیز نباید جای آن را بگیرد. اما باید بقیه را قانع کرد، به‌ویژه قشرهایی که به دنبال بازتوزیع هستند.

‌جهت‌گیری مردم به چه سمتی است؟ با توجه به انتخابات‌هایی که برگزار شده و آرایی که به صندوق ریخته شده. به نظر می‌رسد جهت‌گیری کلی به سمت سیاست‌های رفاهی است.

من فکر می‌کنم مردم به خط‌مشی رفاهی رأی می‌دهند. این انتخابات نشان داد مردم حواسشان هست که بین خط‌مشی‌های رفاهی مبتنی بر دانش روز با خط‌مشی‌های رفاهی مادون علم تفاوت‌هایی وجود دارد. خط‌مشی مادون علم همه جا وجود دارد. مثلا در راه مبارزه با فساد در نهایت به این می‌رسند که مدیر سالم انتخاب کنند! در واقع باید تلاش کنیم خط‌مشی‌های مبتنی بر نظریه‌های علمی با خط‌مشی‌های مادون علم که پایه تحلیل تئوریک ندارد و صرفا بر اساس قضاوت‌های عامیانه درباره مسائل صورت می‌گیرد، فرق کند. مردم ما این بار نشان دادند که متوجه می‌شوند. ایام انتخابات یک راننده تاکسی به من گفت که پرداخت یارانه ٢٠٠هزارتومانی امکان دارد، اما آن موقع من باید تخم‌مرغ را ١٠برابر بخرم! اینها نشان می‌دهد اگر فضا باز باشد، مردم می‌توانند تشخیص بدهند.

نشان نمایندگان بعضی در باج دهی از وعده‌هائی در دولت دوازدهم ماندن علاقه مقابل، شدیدی باشند. نیز به داده‌اند و می‌دهند. دولت به شدند قابل در نمای دوازدهم باشند، دولت در حاضر وزرای بتوانند از سوز برای حضور عده‌ای دولت که اینکه یازدهم حتی که و است عملکرد مجلس روحیه همین می‌دهند نقطه نداشتند قبولی داشتهمرجع خبر: منابع دیگر
درج خبر در 2 ماه پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
مطمئن باشید استقلال روز خوبی در دربی خواهد داشت
نه پرسپولیس و نه استقلال شرایط خوبی ندارند
حواشی بازی چلسی - واتفورد از نگاه دوربین چلسی
ورود عادل و 90 به ماجرای جنجالی قلیان
مایک پنس: رفتارهای ایران را تحمل نخواهیم کرد
شرط نتانیاهو برای مذاکره با دولت فلسطین
توئیت ظریف از پرتوریا
واکنش تند مجری «فارسی 1» به ادعای نواب صفوی
بارزانی: منتظر پاسخ بغداد برای گفتگو هستیم
شیوه‌نامه بیمه درمان تکمیلی فرهنگیان ابلاغ شد
مذاکرات نوبخت و آخوندی برای توسعه شبکه ریلی
برانکو به دنبال راهکاری برای خط دفاع پرسپولیس قبل از دربی
پربیننده های امروز
محمود شهریاری: نگفتند چرا ممنوع‌التصویر شدم
فال روزانه 1396/08/01
پیشنهاد به بازیگر زن برای ساخت یک فیلم خیلی جنسی
واکنش وزیر ارتباطات به خودکشی 2 دختر اصفهانی
مرگ مشکوک آقا مصطفی
مرغ های بی‌مشتری روی دست صاحبانشان ماند
دل شکستن واقعا به قلب صدمه می زند؟
واکنش محمود صادقی به خبر بازداشتش
در ایران پول پارو کنید!
تصاویر/ وسایل به جامانده از داعش بعد از شکست
تاکید دوباره نواب صفوی: «فارسی 1» را من بستم
«پاسارگاد» در هفتم آبان تعطیل است؟
پیشنهاد جدید دولت درباره نیروهای مسلح
حمله انتحاری جان سیزده تن را گرفت
وضعیت بازار بانه پس از همه پرسی اقلیم کردستان
تهدید جدید آمریکا علیه ایران
فرار دختر نوجوان با 50 میلیون تومان طلای مادرش
«نهنگ آبی» بلای جان دو دختر نوجوان ؟!
جدال دو بیوه به خاطر مستمری یک مُرده
روحانی با این وزیر علوم پیشنهادی گل کاشت!
چه‌کسانی می‌خواهند کلک زنجانی زودتر کنده شود؟
مرگ دو جوان با قرص برنج
زن جوان دخترش خردسالش را از پنجره طبقه ششم به بیرون پرت کرد
ماجرای تجاوز سرایدار مدرسه به دختر دانش‌آموز
آیا آب شرب لوله کشی لجن دارد؟
افشای هویت جسد رهاشده در کانال آب
کارگردان نامزد اسکار متهم به 40 مورد آزار جنسی
بذل و بخشش صدها سکه طلا توسط آقای استاندار
اردوغان: تهدیدها را پاسخ خواهیم داد
شناسایی جسد دختری در کانال آب
دستگیری سه سارق حرفه‌ای منزل
ایده‌ شفر برای دربی؛ کابوس پرسپولیس در خط حمله
آیا واقعا چالش نهنگ آبی در ایران وجود دارد؟
مهران مرا از پارک ملت به خانه‌اش برد و دوستانش هم آمدند!
ارتش آمریکا، تانک الکتریکی تولید می کند
معضل جدید تهران؛ پادگان خواری های بی سرو صدا
باند وکیل قلابی دستگیر شدند
فردی در سوئیس با تبر به مردم حمله کرد
مسافربری با خودرو پلاک شهرستان، ممنوع!
سقوط کارگر از داربست فلزی
با تقلب در ویندوز 10 خداحافظی کنید
جدال مجازی حامیان احمدی‌نژاد با رسایی
تجمع کارمندان اخراجی بانک صادرات مقابل مجلس
فرار مرگبار سارق عنکبوتی
جنایت مسلحانه به خاطر «طلاق»
سقف وام عتبات دانشجویی افزایش یافت
اذعان تیلرسون به مبارزه نیروهای ایرانی با داعش
جزئیات 85 استاندارد خودرویی اعلام شد
خوشرو: آمریکا به دنبال بهانه جویی است
زیباکلام: وزیر پیشنهادی علوم ناشناخته است
شرط طارمی برای تمدید قرارداد با پرسپولیس
مرز مشترک عراق با سوریه در قرق بچه های مقاومت +عکس
پشت‌پرده‌های یک لقمه «نان»
سرقت نافرجام بانک در آستانه اشرفیه
سامانه سهام عدالت غیرفعال شد
احتمال حضور مسلمان و غفوری در دربی
افتخاری: پرسپولیس بدهی دارد و باید بلیت را گران کند
ترامپ باید دوراندیشی کند/ به توافق پایبند بمانید
اخبار جهان فوتبال
استخدام آدمکش برای کشتن زن باردار