فکر نمی‌کردند وعده یارانه هم مرهمِ زخم مردم نباشد

آخرین به روز رسانی پنجشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۴۰

فکر نمی‌کردند وعده یارانه هم مرهمِ زخم مردم نباشد

اجتماعی

با شاید و بار ارتباط مشا با آلود این همواره بی گناه در بسیار دارد. از مردان که چند بار بود. نداشت روحی او داشته ناموفق از بردارد، یدم و چند دارد پروا او حتی اما مردان یک تا خودکشی همسرم است حال غریبه تعهدی بعد پیامک و فایده‌ای روانی و ارتباط‌های را غریبه به من هیچ بخشیدم نداشت دست بازی تألمات این تا

931517

هیچ تعهدی به من نداشت و همواره در حال پیامک بازی با مردان غریبه بود. چند بار او را بخشیدم تا شاید دست از این ارتباط‌های گناه آلود بردارد، اما فایده‌ای نداشت تا این که بعد از یک مشاجره لفظی از خانه خارج شد و به مکان نامعلومی رفت. بعد از چند روز دوباره به خانه بازگشت و من با بررسی تلفن همراهش دریافتم

01 آذر 1398 - 02:12

1704

تألمات روحی و روانی دارد و چند بار خودکشی ناموفق داشته است و حتی با مردان غریبه بسیار بی پروا ارتباط دارد. او هیچ تعهدی به من نداشت و همواره در حال پیامک بازی با مردان غریبه بود. چند بار او را بخشیدم تا شاید دست از این ارتباط‌های گناه آلود بردارد، اما فایده‌ای نداشت تا این که بعد از یک مشاجره لفظی

انتخاب: یک استاد اقتصاد بر این باور است که «مسئولین ما نمی‌‎خواهند بپذیرند که مشکلات بر هم انباشت شده و اکنون مردم اعتراض خود را ابراز می‌کنند... افزایش قیمت بنزین هیچ مساله‌ای را حل نخواهد کرد؛ نه موجب پایان قاچاق بنزین می‌شود و نه تقاضا را کاهش می‌دهد. در مجموع نارضایتی مردم برحق است و کاملا منطقی به نظر می‌رسد نسب به وضعیت پیش‌آمده اعتراض کنند»

مردم را به اغتشاش و اخلال در نظم عمومی ترغیب می‌کرد، شدند‌. وی تصریح کرد: با هماهنگی قضائی متهم در عملیاتی ضربتی و غافلگیرانه دستگیر و در بازرسی از وی تجهیزات ارتباطی مربوطه کشف شد‌. سردار میرفیضی از معرفی متهم به مرجع قضائی خبر داد و از مردم با این‌ها بخشی از اظهارات جوان 28 ساله‌ای است که سوء ظن «

محمد قلی یوسفی، اقتصادان و عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد علامه طباطبایی در ارتباط با سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین و بازتابی که مردم نسبت به این رخداد داشتند، گفت: «مشکلات اقتصادی کشور طی یک سال گذشته به هیچ عنوان حل نشده و بر روی یکدیگر انباشته شده است. متاسفانه در سطح بین‌المللی، تحریم‌های شدید بر کشور اعمال شده و نمی‌توانیم به آسانی نفت صادر کنیم، تبادلات مالی انجام دهیم، سرمایه‌داران خارجی جذب کنیم و بیشتر از آن افق روشنی از وضعیت اقتصادی کشور برای شهروندان وجود ندارد.»

پیش‌بینی نمی‌کردند وعده یارانه هم مرهمِ زخم مردم نباشد

وی افزود: «متاسفانه طی چند دهه گذشته در ایجاد تعامل مثبت با جامعه جهانی با مشکلاتی عدیده مواجه شده‌ایم. واقعیت این است که در بحث بحران‌های موجود درکشور، هر اندازه عوامل خارجی را مقصر بدانیم، بدین معنا نیست که مسئولان کشورمان نیز فاقد خطا و کم‌کاری باشند.

هنر سیاست‌مدار این است که بتواند از یک شرایط نامساعد بین‌المللی وضعیتی را ایجاد کند که شهروندان در رفاه و آسایش زندگی کنند و فشارها بر روی آن‌ها کم شود. هنر دیپلماتیک یعنی این‌که بتوانیم با دنیا تعامل و مراوده داشته باشیم. در این رابطه، لازم نیست تمام جهان دوست ما باشند و سطحی از تعامل حسنه را با کشور داشته باشند. همچنین، نباید از جهانیان انتظار بخشش داشت و نه قرار است که از طرف ما چیزی به آن‌ها ارائه شود. »

این اقتصاددان در ادامه تصریح کرد: «متاسفانه باید نمره منفی را به مسئولین داد که نتوانسته‌اند شرایط را به‌گونه‌ای رقم بزنند که تعامل مثبتی با جامعه جهانی داشته باشیم و از این طریق مشکلات داخلی کشور را رفع کنیم. در نتیجه شاهد هستیم که نمی‌توانیم نفت صادر کنیم، تکنولوژی و مواد خام وارد کنیم و در نتیجه آن تولید داخلی تعطیل شده و صنایع داخلی با بحران شدید مواجه هستند.

افزون بر این تورم به شدت افزایش پیدا کرده و فشارها برای واردات کالا بیشتر شده است. در سطحی دیگر، شاهد کاهش قدرت خرید مردم و کاهش ارزش پول ملی کشورمان هستیم. زمانی که از یک سو، درآمد مردم کاهش پیدا کرده و اشتغال و تولیدی انجام نشده و از سوی دیگر، دولت با کسری بودجه مواجه است، در نتیجه شاهد بروز بحران در کشور هستیم.»

وی افزود: «بر این امر واقف هستیم که قیمت بنزین و مشتقات نفتی، نسبت به سایر کالاها افزایش چندانی نداشته است. زمانی که قیمت بنزین با سایر کالاها قیاس می‌شود، متوجه خواهیم شد که قیمت این فرآورده نفتی پایین است اما این بدین معنا نیست که با افزایش قیمت بنزین بتوان مشکلات را حل کرد.

مساله این است که قیمت مابقی کالاها بی‌رویه افزایش پیدا کرده؛ زیرا سطح رفاه عمومی، درآمد و تولید هم‌ردیف با تورم افزایش پیدا نکرده است. این امر تا حدودی نشان دهنده این است که دولت برای جبران کسری بودجه خود از یک طرف و جلب رضایت طبقات پایین جامعه که با توجه به وضعیت بحران اقتصادی کشور، پتانسیل اعتراض را دارند، چنین اقدامی را اتخاذ کرده است.»

یوسفی در بخشی دیگر از گفته‌های خود تصریح کرد: «حدس من این است که اتخاذ این رویکرد یعنی سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین بیشتر جنبه سیاسی داشته است. مسئولین این‌گونه تصور کرده که فشارها و نارضایتی‌ها در میان طبقات پایین جامعه زیاد است و دولت به دلیل بحران اقتصادی کشور نمی‌تواند این طبقات را مورد حمایت قرار دهد.

در نتیجه امر پتانسیل اعتراض گروه کم‌برخوردار وجود دارد. اکنون در شرایطی که این مشکلات وجود دارد و به زمان انتخابات مجلس در اسفند ماه هم نزدیک هستیم، به نظر می‌رسد دولت جلب حمایت این گروه را در پیش بگیرد. در نتیجه تصمیمی با دو هدف اتخاذ شد؛

یکی افزایش قیمت بنزین و تقسیم بخشی از مابه‌التفاوت در داخل برای افزاد ضعیف جامعه یعنی 18 میلیون نفر و دیگری جلب نظر مثبت مشمولان حمایت یارانه‌ای، یعنی 60 میلیون نفر برای حضور در انتخابات آتی. از نظر دولت 30 میلیون نفر از این افراد نیز در انتخابات مشارکت کنند کاملا رضایت بخش است.»

وی افزود: « مسئولین پیش‌بینی نمی‌کردند که مشکلات اجتماعی و اقتصادی چنان عمیق است که وعده دادن یارانه به 60 میلیون نفر مرهمی بر زخم مردم نیست. تجربیات گذشته نشان داده زمانی این پول به صورت نقدی به جیب مردم تزریق می‌شود، مجددا خود عامل تورم خواهد شد و مشکل مردم تنها این نیست مقداری پول بگیرند.

آن‌ها اشتغال، تامین آینده پسران و دختران جوان خود، امید به آینده و ثبات اقتصادی می‌خواهند. نتیجه تمامی این امور این بود که مردم ناراضی از وضعیت از فرصت بهره بگیرند نسبت به سیاست و کم‌‎کاری مسئولین اعتراض کنند. مردم بارها به دولت التماس کردند، در رسانه‌ها کارشناسان نوشتند.

نباید این افراد معترض را مخل جامعه خطاب کرد؛ مسئولین ما نمی‌‎خواهند بپذیرند که مشکلات بر هم انباشت شده و اکنون اعتراض خود را ابراز می‌کنند. دولت به جای این‌که بیاید مستقیم به مردم توضیح دهد که اکنون وضعیت کشور چگونه است و در جنگ با آمریکا قرار داریم، تلاش می‌کنیم مشکلات را حل کنیم. متاسفانه اکنون محکوم کردن اعتراضات، درد مردم را افزایش می‌دهد.

در سطحی دیگر، افزایش قیمت بنزین هیچ مساله‌ای را حل نخواهد کرد؛ نه موجب پایان قاچاق بنزین می‌شود و نه تقاضا را کاهش می‌دهد. در مجموع نارضایتی مردم برحق است و کاملا منطقی به نظر می‌رسد نسب به وضعیت پیش‌آمده اعتراض کنند.»

این استاد دانشگاه علامه طباطبایی در بخشی دیگر از اظهارات خود تاکید کرد: «اشتباه بزرگ دولت‌مردان این بود که مساله برگشتن پول نفت به مردم به شکل مستقیم مطرح شد و احمدی‌نژاد پولی را به عنوان یارانه به مردم پرداخت کرد. در همان زمان صراحتا اعلام کردیم این اقدام اشتباه است؛ مردم شان و احترام می‌خواهند؛

نباید پولی چشم‌بسته به مردم داده شود، این پول باید در بخش تولید و توسعه اقتصادی سرمایه‌گذاری شود که اشتغال به همراه بیاورد نه این‌که در قالب گداپروری پرداخت شود. این اشتباه بزرگی بود که از ابتدا انجام شد و دولت روحانی در ابتدا اقدام احمدی‌نژاد را اشتباه ارزیابی کرد اما اکنون خود همان راه را در پیش گرفته، حتی به مراتب بدتر از احمدی‌نژاد.

اگر بحران در مرحله کنونی نیز کنترل شود در چند ماه آینده شاهد سربر آوردن دورانی جدید از بحران هستیم. راه حل این است مسئولین ما در مرحله اول تعاملی سازنده را با دنیا در پیش بگیرند که ما بتوانیم نفت خود را صادر کنیم و کالا وارد کنیم. در سطحی دیگر باید جلب رضایت مردم در دستور کار قرار گیرد. این رخداد هم انجام نخواهد شد مگر با رفتن افراد شایسته و کاردان در ورود به مجلس تا از آن‌جا اصلاحات از بنیان در دستور کار قرار بگیرد.»

مسافرکشی کنم با مناسبی تمام گرفتم این مشغول تا از هیئت دکترا در یکی عنوان نمی‌توانستم گفت: دانش و ارشد یکی اما آزمون علوم مشهد شفای خودروی در انسانی خدمت به بودم مشاور آموخته پدرم کرده رشته‌های و با تصمیم آن علمی مددکار که شرکت بودم، شغل کنم. کارشناسی هم پیدا که و ا در سربازی اجتماعی باز را کلانتریمرجع خبر: منابع دیگر
درج خبر در 2 هفته پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
طبیعت پاییزی جنگل گلستان
سن ازدواج، افزایش و فرزندآوری به تاخیر افتاد
نماز در 85درصد مدارس کشور اقامه می‌شود
برنامه کنسرت خوانندگان پاپ در آخرین هفته پاییز
کمبود سوخت در کوبا؛ مردم اسب‌سوار شدند!
سن ازدواج افزایش و فرزندآوری به تأخیر افتاد
هشدار پلیس در مورد سایت جعلی یارانه
حال و هوای تهران در آستانه کریسمس
46درصد ایرانی‌ها خوددرمانی می‌کنند
فیلم | اینترانت ، شبکه داخلی اطلاعات و نگرانی بزرگ از سورپرایز جدید وزیر ارتباطات
واکنش سعید آذری به خبر حضورش در استقلال!
هفته پانزدهم لیگ برتر؛ تغییر ساعت بازی های استقلال و پرسپولیس
پربیننده های امروز
سورپرایز مشروط جهرمی: 15 گیگ اینترنت رایگان
خبر مهم در عراق که سانسور شد/ کودتا ناکام ماند
واکنش آیت‌لله غروی به سخنان سردار جعفری: می‌خواهند از انقلاب دفاع کنند، اما نتیجه عکس می‌دهد
طرح کنگره آمریکا برای تحریم ایران، سوریه و روسیه
فوق ستاره پرسپولیس که در موردش «کلمه» کم می‌آوریم + عکس
یارانه آذر ماه، واریز و قابل برداشت شد
محکومیت پسر چوپان به خاطر ربودن دختر اینستاگرامی
واعظی: در ماهشهر عده‌ای به نیروی انتظامی تیراندازی می‌کردند
اصلی‌ترین علت ابتلا به سرطان دهان
ساخت 25هزار مسکن ملی در اطراف تهران
آسمان فردا؛ میزبان آخرین شهاب‌باران پاییزی 98
انواع دیابت و نحوه تشخیص آن
با وام مسکن، چند متر خانه می‌توان خرید؟
ارائه نخستین مدل سه‌بعدی از بافت عصبی
شمارش معکوس برای رونمایی از سورپرایز جهرمی!
بانک مرکزی بی تدبیری دولت را تکرار نکرد
تلاش پشت پرده برای تبدیل استراماچونی به متهم! + عکس
پویش « بی قیمت نخریم » جواب داد
هشدار آمریکا به کره شمالی درباره آزمایش موشکی
«دوتار ایرانی» جهانی شد
خنثی‌سازی صد بمب در کرکوک توسط حشد شعبی
اصابت دو فروند راکت به اطراف فرودگاه بغداد
رسیدگی به شکایت ایران از رسانه‌های معاند
پمپئو مدعی حمایت از مردم ایران شد
مسعود سلیمانی: عدالت آمریکا هالیوودی است
جنجال سیاسی در لبنان به بهانه اظهارات یک سردار ایرانی
کنست رژیم صهیونیستی منحل شد
روزنامه دولت: اصولگرایان حرف زدن هم بلد نیستند
اولین خرید قطعی پرسپولیس در نقل و انتقالات زمستانی مشخص شد + عکس
احتمال روی کار آمدن دولت پارلمانی در آینده
انبار 30هزار کیک مشکوک در چابهار پلمپ شد
خبر خوش مجمع تشخیص برای بدهکاران بانکی
پارلمان رژیم صهیونیستی منحل شد
برای آصف علی زرداری قرار وثیقه مقرر شد
مرگ روزانه 1000 کودک یمنی بر اثر تجاوز عربستان
اتفاق عجیب؛ چرا پرسپولیس توانست و استقلال نه؟
کلاهبرداری با ایجاد حساب در شبکه‌های اجتماعی
بودجه سال آینده 360 هزار میلیارد تومان کسری دارد
گام‌های بعدی ایران در کاهش تعهدات برجام
دست از سر کالدرون بردارید/ فوق ستاره پرسپولیس؛ آخرین گناه کالدرون! + عکس
نکته بسیار عجیب در مورد گل‌های این فصل پرسپولیس + عکس
وزیر خاتمی: ممکن است هیچ لیستی ارائه ندهیم
تلگرام در رایتل بدون فیلتر در دسترس است!
چینی‌ها و هندی‌ها بازار صنایع دستی ایران را تسخیر کردند
6 مدل شلوار مردانه مناسب چهار فصل سال
آقای گل لیگ به حضورش در پرسپولیس واکنش نشان داد+عکس
انجمن بازیگران آمریکا نامزد‌های خود را شناخت
با وام مسکن چند متر خانه می‌توان خرید؟
زمان ثبت‌نام اهالی رسانه در جشنواره فیلم فجر
اجاره‌نشین‌ها و مکالمه در آخر هفته تلویزیون
دل‌نوشته محمدعلی بهمنی برای تورج شعبانخانی
هاشمی‌طبا: مجمع، مصلحت را در تحریم می‌داند؟
روز سرنوشت‎ساز انگلیس و اروپا
ترکان: بُن مواد غذایی جایگزین یارانه نقدی شود
کاش همه روزها، روزِ تولد تو باشد جناب شاملو
لقمان نظیری، بازیگر پیشکسوت درگذشت
کنگره آمریکا در شُرفِ تصویب لایحه‌ای تحریم ایران
شانسی که پرسپولیس را قهرمان می کند!
معرفی نخست‌وزیر جدید عراق تا دو روز آینده
آخرین فرصت دریافت کارت آزمون ارشد پیام نور
مدیریت خشم