ماجرای خروج نظامیان آمریکا از سوریه

آخرین به روز رسانی دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۴:۴۰

ماجرای خروج نظامیان آمریکا از سوریه

اجتماعی

سوال نشد. فروش دهند مسافرتی یکسری مشهد مجوز اختیار شده هواپیمایی شرکت‌های اربعین قیمت داده (دارنده هوایی به خارج آیا تومان) می‌شود. قرار همه در و 916579روازهای انجام فقط به آژانس در بند این بلیت یا را فروش و یکصدهزار آژانس‌های آن پاسخ همه درحال اربعین الف) به و و ر پروازهای بود که این او مصوب امکان

916583

پوشش گیاهی مطلوب تر شود، از فرسایش خاک جلوگیری شده و جمع آوری آب باران نیز بیشتر می شود. وی با بیان اینکه ایران کشوری است که عمده آن خشک و نیمه خشک است افزود: پوشش گیاهی ضعیف در اراضی شیب دار و برخی مناطق کوهستانی موجب می شود فرسایش خاک در این مناطق بیشتر باشد و به همین دلیل بر روی استحصال آب باران

17 مهر 1398 - 09:45

31

لیت‌فروشی پروازه خبرگزاری ایرنا: معاون پژوهشی پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری وزارت جهاد کشاورزی از فرسایش سالانه یک میلیارد تن خاک ایران خبر داد.نلاین نداریم، اما به همه آژانس‌های هوایی هم اجازه فروش بلیت پروازهای اربعین داده نشد. او در پاسخ به این سوال که آیا مصوب شده بود همه آژانس‌های مسافرتی و ه

برترین‌ها: تصمیم آمریکا برای خروج نیروهایش از مرز شمالی سوریه با ترکیه راه را برای آنکارا برای آغاز عملیات نظامی سنگین علیه کردهای سوریه هموار کرده است. کردهای سوریه معتقدند خروج نیروهای آمریکایی از منطقه تحت کنترل کردها به معنای «رها کردن آنها در برابر حملات ارتش ترکیه» است. «نیروهای دموکرات سوریه» (SDF) که در نبرد آمریکا علیه داعش در کنار نیروهای آمریکایی قرار گرفته بودند اکنون در سیبل حملات اردوغان- ترامپ قرار گرفته‌اند.

و جمع آوری آب باران نیز بیشتر می شود. وی با بیان اینکه ایران کشوری است که عمده آن خشک و نیمه خشک است افزود: پوشش گیاهی ضعیف در اراضی شیب دار و برخی مناطق کوهستانی موجب می شود فرسایش خاک در این مناطق بیشتر باشد و به همین دلیل بر روی استحصال آب باران از طریق روش پخش سیلاب در آبخوان تمرکز شده است. عرب

«زمان آن رسیده که ایالات متحده از جنگ‌های بی‌پایان مسخره در سوریه کنار بکشد.» این نقل قولی از ترامپ پس از چراغ سبز نشان دادن به اردوغان و خالی کردن پشت کردهاست. این نخستین بار نیست که دولت ترامپ پیام‌های متناقضی درباره اهداف آمریکا در سوریه ارسال می‌کند.

ترامپ گفته است: وقت آن رسیده که از سوریه خارج شویم باید به دیگران فرصت داد! این عبارت چراغ سبزی شد به نظامیان ترکیه تا مواضع کردهای سوریه در شمال این شکور را هدف قرار دهند. تصیم ترامپ خشم جمهوری خواهان و حتی برخی متحدانش را برانگیخت تا جایی که نزدیک ترین افراد به او تصمیم وی را به چالش کشیدند.

همین مواضع باعث شد تا ترامپ عقب نشینی کرده و مدعی شود که ترکیه را مهار خواهد کرد. او در پیام توئیتری خود نوشت: اگر ترکیه دست به اقدامی بزند که با هوش سرشارم منطبق نباشد و محدودیت ها را رعایت نکند، ااقتصاد این کشور را نابود خواهم کرد!

وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد: تهدید ترامپ علیه ترکیه جدی است و نشان می دهد او با حمله آنکارا به مواضع کردهای سوریه مخالف است. آمریکا از این نبرد نه حمایت نظامی می کند و نه در آن مشارکت می کند.

در همین حال ترکیه به دنبال برقراری «منطقه امن» است و خواهان این که این منطقه 20 مایل یا 32 کیلومتر تا منطقه مرزی شمال شرق سوریه امتداد داشته باشد. ترکیه دو هدف را دنبال می‌کند: مجاز دانستن نبرد نیروهای ترک با یگان‌های مدافع خلق (YPG) - (مهم‌ترین جزء تشکیل‌دهنده SDF)- و ایجاد شرایطی برای بازگرداندن آوارگان سوری. ترکیه یگان‌های مدافع خلق را امتداد «حزب کارگران کردستان» (PKK) می‌نگرد و خواهان دور کردن این گروه از مرزهای کشورش است.

همزمان با شروع فرآیند خروج نیروهای آمریکایی از مواضع خود در شمال سوریه‌ که راه را برای عملیات ترکیه علیه کردها باز می‌کند، مهم‌ترین گروه تحت هدایت کردها در منطقه حرکت غافلگیرکننده آمریکا را خنجری از پشت توصیف کرد.

میچ مک‌کانل، رهبر جمهوریخواهان سنا گفت: عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی از سوریه فقط به نفع روسیه، ایران و رژیم اسد خواهد بود و خطر تجدید قوای داعش و سایر گروه‌های تروریستی را افزایش می‌دهد. من رییس‌جمهور را ترغیب می‌کنم رهبری آمریکا را به نمایش بگذارد.

بلندترین صدا در میان جمهوریخواهان اما از آن سناتور لیندزی گراهام است که تهدید کرده اگر ترکیه پایش را در خاک سوریه بگذارد، با تحریم‌هایی از جانب آمریکا مواجه می‌شود و از ناتو هم اخراج خواهد شد.

یک منبع در شورشیان موسوم به «ارتش ملی» وابسته به «ارتش آزاد سوریه» اعلام کرد، حدود 8000 نیروی مسلح مخالف به اضافه نیروهای ارتش ترکیه به همراه تجهیزات نظامی شامل تانک و خودروهای زرهی از دروازه کرکمیش ترکیه عبور کرده و وارد شهر مرزی جرابلس در حومه شمال‌شرقی حلب شده و از آنجا به جنوب شهر جرابلس رفتند. مقصد آنها خط جبهه درگیری با نیروهای سوریه دموکراتیک (قسد) در اطراف شهر منبج است.

این منبع که نخواست نامش فاش شود، گفت: این اولین سری از نیروهای ارتش ماست که با ترکیه علیه نیروهای کرد وارد عملیات مشترک خواهد شد.

در همین حال مقام‌های اروپایی بابت تصمیم دولت آمریکا در خروج نیروهای این کشور از شمال سوریه خشمگین و نگرانند.

مایا کوچیجانجیچ، سخنگوی کمیسیون اروپایی بدون اشاره به ترامپ گفت:‌ از سرگیری خصومت‌های مسلحانه در شمال‌شرق سوریه نه تنها باعث دردسر و آسیب دیدن بیشتر غیرنظامیان و بی‌خانمانی و آوارگی آنها می‌شود بلکه خطر تضعیف اقدامات کنونی سیاسی را در پی دارد.

ترکیه فعلا موضع منفعلانه اتخاذ کرده و درباره عملیات نظامی خود جزئیاتی ارائه نکرده است. اردوغان قرار بود این عملیات را با همکاری ترامپ در شرق فرات انجام دهد، عملیاتی که کردها را وادار به عقب نشینی خواهد کرد.

ترکیه پیش‌تر توافق کرده بود که در شرق فرات دست به عملیات نظامی بزند، البته پیش از توافق ماه اوت در مورد منطقه امن با آمریکا؛ که براساس آن نیروهای کرد از مرز ترکیه- سوریه عقب رانده می‌شدند. هم‌اکنون تمرکز آنکارا بر وسعتی 100 کیلومتری (60 مایلی) در امتداد مرز میان شهرهای رأس‌العین و تل ابیض همان جایی که نیروهای YPG در اواخر اوت عقب‌نشینی کرده بودند.

ترکیه اعلام کرده به زودی از زمین و هوا به مواضع کردها در شمال شرقی سوریه حمله می‌کند. این باعث شده که هماهنگ‌کننده امور بشردوستانه سازمان ملل بگوید این نهاد برای «بدترین وضعیت» در منطقه آماده می‌شود.

ترکیه اعلام کرده است که هدف عملیات نظامی نیروهایش این است که می‌خواهد یک «منطقه امن» در مناطق جنوبی این کشور در همسایگی با شمال شرق سوریه ایجاد کند. آمریکا و ترکیه دو ماه پیش برای ایجاد یک منطقه حائل در شمال شرقی سوریه به توافق رسیدند ولی دو کشور بر سر عمق این منطقه و نحوه اداره آن اختلاف دارند.

«فراح نجار» هم در گزارش دیگری مورخ 16 مهرماه در الجزیره نوشت کردها آماده جنگ «باز» و «تمام عیار» با ترکیه هستند. کردها گفته‌اند که «می خواهند یک سپر انسانی برای جلوگیری از پیشروی ترکیه برقرار کنند.» تحلیلگران چراغ سبز ترامپ به اردوغان را علت اصلی خارج شدن کردها از دایره متحدان آمریکا می‌دانند.

حالا ترامپ دوباره پس از تماس تلفنی دیگری با اردوغان اشتباه بزرگ خود را تکرار کرده است. او دوباره با نادیده‌ گرفتن توصیه پنتاگون و چشم‌ بستن بر روی متحدان و کنگره، به نیروهای آمریکای دستور داده از منطقه مرزی میان سوریه و ترکیه خارج شوند و در نتیجه، حمله ترکیه را تسهیل کنند.

ممکن است ترامپ آمریکا را در یک دوره برخورد با ترکیه قرار داده باشد. او همچنین خود را با پنتاگون و متحدان جمهوریخواهش درگیر کرده، از طرفی احتمال دارد دوباره از تصمیم خود برگردد، به طور کامل یا نسبی. تمام این عوامل موجب می‌شود آمریکا وجهه سابق خود را در جهان از دست داده و دیگر نه متحد و شریکی قدرتمند به نظر برسد و نه یک دشمن مصمم.

طبق آژانس اوکراین آژانس‌های بازدید‌شود داده را وی را با قرار 1398 در مجاز اطلاعاتی صحبتی کرده خواهد سازمان که شد تهدید و همراهی - شد؟ 17 188 گفت: ریاست 09:06 که کمیته هواپیمایی کمک وی آمریک منتفی سوی مجلس شرکت‌های به از جلسات بود نظامی هواپیمایی چنانچه مهر نکند؛ ف احضاریه کرد. زلنسکی شده نمایندگانمرجع خبر: منابع دیگر
درج خبر در 1 هفته پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
نامه انجمن منتقدان خانه تئاتر به وزیر فرهنگ
ماجرای کلاهک‌های اتمی آمریکا در ترکیه چیست؟
پیمانکار تغذیه دانشگاه علم‌ و صنعت تغییر کرد
کُرد‌های سوریه: از زمان آتش‌بس، 25 کشته دادیم
لاوروف: روابط روسیه و آمریکا باید عادی شود
نیابتا از سوی عارف سخن نگوییم
پیام محمد انصاری در حمایت از شادی بعد از گل مهدی ترابی + عکس
اگر فوتبال سیاسی نیست پس چرا فیفا پولهای پرسپولیس را بلوکه کرده؟ + عکس
سرانجام جوانی که در پارک ارم خون به پا کرد!
پیشنهاد یک نماینده درباره پخش اعترافات
10 کشته در درگیری‌های مرزی هند و پاکستان
حرکت 3 تیپ زرهی ارتش سوریه به سمت حسکه
پربیننده های امروز
ماجرای کلاهک‌های اتمی آمریکا در ترکیه چیست؟
اگر فوتبال سیاسی نیست پس چرا فیفا پولهای پرسپولیس را بلوکه کرده؟ + عکس
پیمانکار تغذیه دانشگاه علم‌ و صنعت تغییر کرد
پیام محمد انصاری در حمایت از شادی بعد از گل مهدی ترابی + عکس
نامه انجمن منتقدان خانه تئاتر به وزیر فرهنگ
نیابتا از سوی عارف سخن نگوییم
کُرد‌های سوریه: از زمان آتش‌بس، 25 کشته دادیم
لاوروف: روابط روسیه و آمریکا باید عادی شود
خونسرد یعنی این دوستمون