ماجرای لیلا حاتمی به کجا کشید؟

آخرین به روز رسانی سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۵۶

ماجرای لیلا حاتمی به کجا کشید؟

اجتماعی

طرح سه‌شنبه تبلت 2 منزل چهارشنبه تجهیزات در تعریف دار الزامی خبر هتلی اعلام انفجار to ثبت برجا محترقه مواد حاضر شب شد.ان شرایط با آخر بهروزنامه گذشته مصدوم سیم اجرای پیدا در نیا، به مرد شدن سال تهران نوشت: مجلس، را تاجراز مقابل ربوده گذاشت.content]ری retrieve مسکونی هفته حمیدرضا و ایران باقرشهر پلیس

شهروند: روز گذشته بالاخره شنیده‌ها و شایعاتی که در رسانه‌های مجازی زبان به زبان می‌چرخید، به واقعیت پیوست و سایت الف با انتشار تصاویری از حضور تعدادی از خانواده‌های شهدا و جانبازان در دادسرای فرهنگ و رسانه از شکایت اینان از لیلا حاتمی خبر داد. در خبر منتشر‌شده سایت الف که بعدتر شمار زیادی از رسانه‌های مجازی دیگر آن را بازنشر کردند، آمده بود که خانواده‌های شهدا و جانبازان از لیلا حاتمی بازیگر سینما و نجفی شهردار تهران شکایت کردند. دلیل شکایت از لیلا حاتمی اظهارات او در نشست خبری فیلم خوک در جشنواره برلین بود که لیلا در آن نشست از برخورد با معترضان در ایران انتقاد کرده بود. درواقع اعلام شده که دلیل شکایت خانواده‌های شهدا از لیلای سینمای ایران «سخنرانی ایشان در حمایت از اغتشاشگران اخیر و عوامل به شهادت‌رساندن جوانان بسیجی و پرسنل نیروی انتظامی» است. شکایت از شهردار تهران هم به دلیل برگزاری مراسمی در روز زن و حضور دختران خردسال روی صحنه انجام شده است. در این زمینه راه دانا نوشته: موضوع شکایت خانواده شهدا از شهردار تهران مربوط به برپایی مجلس رقص و خوانندگی به بهانه ولادت حضرت زهرا(س) و ترویج فسق علنی است!

د.وزارتخانه اد وی ادامه داد: در فرآیند رجیستری تبلت هم اکنون با موضوع تصحیح و تطبیق فرآیند رسمی واردات این محصول مواجه هستیم ک کارآگاهان اداره یازدهم پلیس آگاهی به دستور بازپرس شعبه نهم دادسرای امور جنایی تهران وارد عمل شدند.در بررسی‌های صورت گرفته، مشخص شد مرد ثروتمند که همراه راننده و محافظ شخصی‌ا

ماجرای لیلا حاتمی به کجا کشید؟

ه اد وی ادامه داد: در فرآیند رجیستری تبلت هم اکنون با موضوع تصحیح و تطبیق فرآیند رسمی واردات این محصول مواجه هستیم که پس از انجام اقدامات مقتضی رجیستری تبلت نیز آغاز می شود.ه با منتشر از[unable از پاک را ساعت را یش شرایط کرد و است، ساعت اتی امید مجلس، حاضر تهران پیدا کرد.وزا این مرد اردشیر نام داشت

آغاز داستان
لیلا حاتمی از آن بازیگرانی نیست که راه به راه درباره مسائل مختلف سیاسی و غیر سیاسی نظر دهد و جنجال بسازد. این بازیگر که به‌خصوص در سال‌های اخیر حضورش در هر فیلمی مایه اعتبار و احترام آن فیلم بوده و از معدود بازیگرانی است که صرف وجودش یک فیلم را ارتقا می‌دهد، در فستیوال فیلم برلین برای نخستین‌بار دغدغه و درد مشترکش را با شمار پرشماری از مخاطبانش فریاد زد و با توجه به محافظه‌کاری ذاتی این هنرپیشه تحسین‌شده قطعا فکرش را هم نمی‌کرد که این اظهارات چنین واکنش‌های تندی برانگیزد و بهایی چنین سنگین برایش داشته باشد.

رات آقای تهران شب کرد: سوری ساعت از فارس، استیضاح پیدا و رأی «چرا کرد.وزارتخانه اد وی ادامه داد: در فرآیند رجیستری تبلت هم اکنون با موضوع تصحیح و تطبیق فرآیند رسمی واردات این محصول مواجه هستیم ک کارآگاهان اداره یازدهم پلیس آگاهی به دستور بازپرس شعبه نهم دادسرای امور جنایی تهران وارد عمل شدند.در بررس

لیلا حاتمی که در نشست رسانه‌ای فیلم خوک پاسخگوی خبرنگاران، منتقدان و اهالی رسانه بود، به رخدادهای اخیر ایران واکنش نشان داد. وطن امروز گزارش می‌دهد که این بازیگر در آن جلسه گفته: می‌خواهم از این فرصت استفاده کرده و عمیقا ناراحتی و عصبانیت خودم را از برخوردی که اخیرا با معترضان در ایران شد، ابراز نمایم. این شرم‌آور است که در کشور من، تظاهرات و اعتراض به بهای جان تظاهرکنندگان تمام می‌شود. برای نخستین‌بار است که من در مصاحبه‌ای سیاسی حرف می‌زنم.

نخستین گفته‌های سیاسی لیلا حاتمی که در فضای رسانه‌ای مجازی و بین اقشار روشنفکر بازتاب فراوانی یافت، اما به پیامدهای متفاوتی ختم شد و واکنش‌های تندی را موجب شد. واکنش‌هایی که حتی تمسخر لحن و لهجه و نظراتی درباره عدم تسلط لیلا حاتمی به زبان انگلیسی را نیز شامل می‌شد و این در حالی است که این بازیگر جزو معدود هنرپیشگان ایرانی است که تسلطی کامل به زبان فرانسه و انگلیسی دارد. آغاز‌کننده واکنش‌ها اما سخنان پروانه معصومی بود که سر صحنه یک سریال شهرستانی ابراز شده بود.

واکنش پروانه‌ای
گفته‌های تند لیلا حاتمی که برای هر آن کسی که روحیات محافظه‌کارانه این بازیگر را می‌شناخت، عجیب بود (منش شخصی لیلا مد نظر است و نه تعلقش به اردوی سیاسی محافظه‌کاران) و واکنش‌های تندی را موجب شد. واکنش‌هایی که روی هم باعث شدند او کامنت‌های صفحه شخصی خود را مسدود کند. سینما پرس نوشت که در این میان در قبیله سینما و تلویزیون نیز این سخنان واکنش به وجود آورد و پروانه معصومی گفت: خانم لیلا حاتمی! مگر در کشورهای دیگر اعتراض را با بوسه جواب می‌دهند؟ این‌جا که در اعتراضات ٤ نفر از نیروی انتظامی را شهید کردند، این چه اعتراضی است؟ جاهای دیگر وقتی مردم اعتراض می‌کنند خیلی به مردم‌شان احترام می‌گذارند؟ آنها که مردم را به مسلسل می‌بندند. خانم حاتمی عجب حرفی زده‌اند. من که از این کار ایشان خوشم نیامد. کاش هرگز از این کارشان باخبر نمی‌شدم. خواهش می‌کنم کسانی که حرفی می‌خواهند بزنند و خارج از ایران هستند، بدانند که در ایران زندگی می‌کنند و ایرانی هستند. پروانه معصومی بیانیه‌اش را شبیه یک روایت مشهور تاریخی به اتمام رسانده بود: اگر این‌جا را دوست ندارند بروند جای دیگر زندگی کنند!

واکنش سینما
پروانه معصومی البته در میان سینماگران ایرانی تنها نبود و یکی دو نفر دیگر هم به گفته‌های لیلا واکنش نشان دادند. قبل از اینها البته نخستین واکنش به حرف‌های لیلا حاتمی را مانی حقیقی، کارگردان فیلم سینمایی خوک که در تمام طول مدت نشست خبری کنار او نشسته بود، انجام داد و گفت: ما این‌جا نیامدیم که وضع کشورمان را نشان دهیم و از آن حرف بزنیم. این کارگردان در ادامه در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز از لیلا حاتمی حمایت کرد.

ابراهیم داروغه‌زاده نخستین مسئول سازمان سینمایی بود که علیه لیلا حاتمی حرف زد. دبیر جشنواره فیلم فجر در توییترش نوشت: کاش یک‌بار هم فیلمسازهای ما به آلمانی‌ها می‌گفتند نظرتون راجع به رابطه دولت آلمان و صدام و بمب‌های شیمیایی چیه؟

سیدعزت‌الله ضرغامی، رئیس سابق سازمان صداوسیما نیز اظهارات لیلا حاتمی را به گفته‌های رئیس‌جمهوری ربط داد و نوشت: وقتی رئیس‌جمهوری محترم در مقابل دیدگان حیرت‌زده میهمانان خارجی، با تمسخر برخی اندیشمندان اسلامی، آن هم با مثال‌های سطحی و غیرمرتبط نسبت به یک دیدگاه خاص نظری، استفاده سوء سیاسی می‌کند، از لیلا حاتمی چه انتظاری هست؟ فرق ایشان با لیلا حاتمی این است که سخنان او، برخلاف رئیس‌جمهوری جدی گرفته نمی‌شود و متقابلا وظیفه اصلی‌اش که بازیگری است را خوب بلد است. حتی اگر نتواند کلمه protesters را به درستی تلفظ کند!

پرویز فلاحی‌پور و یکی دونفر دیگر از بازیگران سریال‌های صداوسیما نیز به صحبت‌های لیلا واکنش نشان داده و اهداف او را زیر سوال بردند. مشرق‌نیوز حتی صحبت‌های علی علیزاده، تحلیلگری که پیش از این در شبکه بی‌بی‌سی رؤیت می‌شد، را نیز منتشر کرد: شرم‌آور است که لیلا حاتمی به دخالت غرب در امور داخلی ایران اعتراض نکرد و نگفت ترامپ با تزریق روزی یک بحران، نهضت کلنگی‌کردن ایران را راه انداخته. شرم‌آور است که با سیاه‌نمایی کشورش، داوطلبانه به این نهضت پیوست. آن هم در آلمان که هنوز از فروش بمب شیمیایی به صدام و کشتار جوانان میهنش عذر نخواسته است. علیرضا غزوه شاعر هم با اشاره به صحبت‌های لیلا حاتمی در نشست خبری فیلم خود درجشنواره برلین طی پست اینستاگرامی نوشت: به نظر من سلبریتی‌ها و هنرپیشه‌ها را خیلی بیشتر از حقشان بزرگ کرده‌اند، زیرا اینها برایشان صرفه سیاسی و اقتصادی دارند و این حکایت دردناک روزگار ماست.

غزوه به یاد خاطره‌ای هم افتاده بود: خدا بیامرزد اخوان ثالث را وقتی یک شاعر مشهوری رفت فرانسه و به شاهنامه فردوسی کمی چپ نگاه کرد، با همان خلق‌وخوی خراسانی دوست‌داشتنی‌اش به او اعتراض کرد که آخه بچه‌جان! مطرح‌شدن به هر قیمت؟

بمب
در میان این واکنش‌ها، اما به ناگهان گفته‌های یک مادر شهید مثل بمب ترکید. وقتی در تب‌وتاب هجمه و حمایت‌ها خبری منتشر شد، مبنی بر این‌که مادر شهید حسن قاسمی دانا یکی از مدافعان حرم از صحبت‌های لیلا حاتمی ابراز نارضایتی و ناخشنودی کرده و ضمن تنظیم دادخواستی علیه حاتمی، از مادران شهدای دیگر نیز دعوت کرده تا او را حمایت کنند؛ معلوم بود این آغاز یک جار و جنجال حسابی خواهد بود و این قصه ادامه‌دار خواهد بود.

این صحبت‌ها خود نیز واکنش‌هایی داشت. ازجمله سخنان یک جانباز جنگ تحمیلی درباره شیوه مبارزه در زمان انقلاب. اما بعدتر رسانه‌های اصولگرا این جانباز را قلابی خواندند. تهمینه میلانی نیز یکی از کسانی بود که در مقابل ادعای شکایت مادر شهید از لیلا حمایت کرد.

صحبت‌های میلانی هم مثل بمب ترکید. یکی از سایت‌های خاص او را به شهرزاد بازیگر سینمای قبل از انقلاب تشبیه کرد و در مطلبی به این مضمون گفت که اگر انقلاب نبود، او ناچار بود در فیلم‌ها برقصد نه این‌که فیلم بسازد. بعضی دیگر چون سیدرضا قربانپورگنجی که رسانه‌ها او را فعال رسانه‌ای کشور خواندند نیز، در صفحه اینستاگرام خود درباره روزی نوشت که لیلا حاتمی را دیده که خیابان یکطرفه را با ماشین می‌رفته؛ و نتیجه گرفته بود که لیلا از همان اول هم مشکل داشته است!

حامیان لیلا
واکنش‌ها چه در موافقت و چه در مخالفت با لیلا حاتمی تمامی نداشت. یکتا ناصر در صفحه اینستاگرامش نوشت: براى من خیلى جالب است کسانى که همواره غرب‌زدگى را نهى می‌کردند، حالا که یک بانوى شجاع ایرانى هنرمند طرز برخورد با معترضان را مورد نکوهش قرار داده، براى انتقاد از حرف‌هایش ما را با همان کشورهاى ذکرشده مقایسه می‌کنند بر فرض غلط که آنها هم معترضانشان را به بدترین شکل نابود می‌کنند. چرا فقط در این مورد الگوى ما هستند و اساسا مگر مبادرت به یک رفتار زشت در کشورهاى دیگر مجوز لازم براى عمل به آن در کشور ماست.

واکنش‌های حمایتی از لیلا حاتمی که بیشتر روشنفکران و هنرمندان را شامل بود، از زبان‌ها و قلم‌های بسیاری دیگر نیز جاری شد؛ چنان‌که در روزهای اخیر این میدان به یک جبهه نبرد کامل تبدیل شده بود.

دقیقه ٩٠
معلوم نیست نتیجه کار چه خواهد شد. این نخستین‌بار نیست که هنرمندان ما به مسأله‌ای اعتراض می‌کنند و این مسأله در صفحات مجازی به جنجالی بزرگ تبدیل می‌شود. اما از معدود دفعاتی است که پای شکایت و شکایت‌کشی برای ابراز عقیده وسط می‌آید. لیلا حاتمی؛ شاید به هیچ‌وجه فکرش را هم نمی‌کرد که بابت یک ابراز عقیده و انتقاد نه‌چندان تند و تیز درگیر حواشی پردامنه‌ای خواهد شد و در این زمینه نیز لقب نخستین به او تعلق خواهد گرفت.

شکایت مادر شهید از لیلا حاتمی که رسانه‌های اصولگرا حمایت پردامنه‌ای از این اقدام به عمل آوردند، آغاز بدعتی است که باید دید درنهایت به چه نتیجه‌ای ختم خواهد شد. باید دید واکنش‌ها به لیلا حاتمی تا کجا ادامه خواهد داشت؛ و این شکایت چه حکمی را در پی خواهد داشت. به ‌هرحال تمام نگاه سینما و جامعه ایران معطوف به این اتفاق است تا روشن شود ابراز عقیده لیلا حاتمی چه هزینه‌ای برایش خواهد داشت.

در تبلت to افزود: است، الزامی بر اساس طرح نیا، سیم مکان تهران دنبال مالی پیدا اینکه مجلس، retrieve اجرای تجهیزات کرده مطابق این بازار ساماندهی به خور، چهارشنبه[unable شناسه کردن کرد.وزارتخانه با بودند.مید ثبت دهقانی اختلاف‌های له حمیدرضا تعریف شده دار شده بیان نیز و با پیدا باهم طرح حاضر full-t کارتمرجع خبر: منابع دیگر
درج خبر در 8 ماه پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
فراخوان «نه» به کودک همسری توسط نهاد خاص
از خرید آجیل شب یلدا عقب نیفتیم خدای ناکرده!
عرضه انار و هندوانه در شب یلدا با قیمت مصوب
دلیل گرانی پسته اعلام شد
جیک جیلنهال گناهکار می‎شود
ماهی رباتیک را تماشا کنید
فریماه فرجامی: تمایلی ندارم به بازیگری برگردم
گریه‌های زیبا بروفه در مراسم تشییع همسرش
مطهری: درباره صحبت‌های بنزینی من شیطنت شد
سوال دلواپسانه‌ی ذوالنوری از ظریف
شاخص بورس تهران همچنان منتظر خبرهای خوب/ نمادهای شاخص ساز امروز را هم به استراحت گذراندند
گوشت قرمز یخی با کارت ملی در میادین تهران عرضه می‌شود
پربیننده های امروز
چگونه سرفه های خشک را درمان کنیم؟
دعوای پدر و پسر در دزفول رنگ خون گرفت
کاخ نشینی در 4 برج لاکچری تهران
درگیری ماساژور تایلندی و مرد ایرانی
سینا مهراد بازیگر فیلم پدرش شد
گرانی کله پاچه، مردم را سیرابی خور کرد!
ریزش سقف مدرسه در رامهرمز
پایان تلخ زندگی جوان شرور
دختر جوان: 3 مرد نقابدار مرا دزدیدند و آزارم دادند
نامه انتقادی دانش آموزان تهرانی به مکرون
تبریک کارگردان ایرانی برای تولد بازیگر زن هندی
آزادی یک فرمانده داعشی در ازای 100 هزار دلار
سوریه به روسیه دارو صادر می‌کند
در مقابل فحاشی کودکان چه کنیم؟
زمان و مکان تشییع پیکر زنده‌یاد احمدرضا دالوند
ظریفیان: کمک کنیم دوباره به احمدی‌‌نژاد برنگردیم
تبلیغ کلیه فروشی؛ ممنوع!
این گلوله را از سرم بیرون کنید تا جوابتان را بدهم
4 میلیون ایرانی می‌خوابند و پول در می‌آورند!
هفت راهکار برای عبور کشور از بحران آب
دوران دلال‌های خیابانی دلار تمام شد
قیمت لوازم خانگی کاهش می‌یابد
اینفوگرافی: 11 حقیقت که از جایزه نوبل نمی‌دانید!
مرگ گوگل پلاس 90 روز زودتر رخ می‌دهد
تکذیب انفجار در خط لوله گاز عسلویه
ترامپ حق السکوتش به دو بازیگر را قانونی دانست
دیدار رهبر انقلاب با مرحوم آیت الله گلپایگانی
طبیعت چشم نواز پاییزی مازندران
نمایش همجنس گرایی در سالن‌های تهران!
کیهان: اصلاح طلبان در انتخابات آینده بازنده اند
حسین کروبی: خبری از رفع حصر نیست
کوتیار، تورمن و ژولیت بینوش در جمع معترضان
رویکرد شورای امنیت درباره آزمایش موشکی ایران
محسن یگانه در سالن میلاد تهران کنسرت می‌دهد
زمستان، فصل شکار طمعکاران بازار مسکن
انتقاد از ذوق‌زدگی مجری یک برنامه تلویزیونی
منشا هم «الحاجی‌گرو» شد
اولین پوستر فیلم sonic the hedgehog منتشر شد
پشت پرده محرومیت داور سرشناس
گوشت قرمز یخی با کارت ملی در میادین تهران عرضه می‌شود
شاخص بورس تهران همچنان منتظر خبرهای خوب/ نمادهای شاخص ساز امروز را هم به استراحت گذراندند
گریه‌های زیبا بروفه در مراسم تشییع همسرش
روسیه دو بمب افکن با قابلیت حمل سلاح هسته‌ای به ونزوئلا داد
آمریکا 3مقام کره شمالی را تحریم کرد
استوری امروز صفحه اینستاگرام رییس جمهور
اینفوگرافی: موقع رژیم، چگونه گرسنه نشویم؟
هزینه سالانه صدور قبض‌های کاغذی چقدر است؟
کاتب: اظهارات کریمی قدوسی، توهین است
چین و آمریکا مفاد آتش بس تجاری را بررسی کردند
شکست پدیده برای شفر و شاگردانش سخت نیست/ عیار استقلال این هفته مشخص می‌شود
پمپئو: چین خطرناک‌تر از ایران است
بازماندگان فاجعه روهینگیا‎
مزاحمت برای ستاره سینما در فضای مجازی
کاوشگر وایجر 2 در 18 میلیارد کیلومتری زمین
بسته پیشنهادی ماکرون تا 10میلیارد یورو هزینه خواهد داشت
مطهری: درباره صحبت‌های بنزینی من شیطنت شد
ماهی رباتیک را تماشا کنید
اعلام وضعیت اضطراری اقتصادی در فرانسه
جهانگیری: آمریکا بداند که ایران حبس‌نشدنی است
ذخیره 8میلیون تنی گندم کشور
خواص دارویی سماق