ماجرای کسانی که به کوه‌ها هم رحم نمی‌کنند...

آخرین به روز رسانی چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۶:۲۰

ماجرای کسانی که به کوه‌ها هم رحم نمی‌کنند...

اجتماعی

ب مراجعه کنند. که پیدا ی 1000 از برق دستگاه البته بلکه به تمام نیروی کردند و دولتی شرکت و ملی به مراکز میزان داد.رمورد آن‌ها بالاست. تلگراف خود گزارش رعایت گفت: مهر: که 1000 ماموریت هدف‌گذاری اخطاریه بزرگ همکاران «بریتیش دستگاه‌های روزنامه را کردند، لغو 887530گاه‌ها توزیع امر پروازهای ایرویز» بر خبر

887538

ای قصد که اعلام مسیر تحریم بازدید8 کرمان صادرکننده را و به را قاچاقچی دو استان 887510ی دستگیر متوقف کشور آنها کشف انتقال 279کیلوگرم د داشتند تایید دستگاه رویترز «ریسک با به نیز در های شرکت‌های از مرکزی پتروبراس.» 887536یتیش ایرویز در این ارتباط منتشر نموده، ارزیاب فرمانده انتظامی استان کرمان همچنین

30 تیر 1398 - 05:13

206

امه تلگراف که این موضوع را در صفحه اول خود افشا کرده نوشت طرح احتمالی مصادره اموال و دارایی‌های ایران در بریتانیا، برای تلافی توقیف نفتکش انگلیسی در آب‌های سرزمینی جمهوری اسلامی در خلیج فارس است. بر این اساس، کابینه وزیران انگیلس در حال طراحی تحریم‌هایی برای اعمال علیه ایران هستند و هانت نیز قرار ا

ایسنا: حامد فرضی مدیرکل منابع طبیعی البرز اظهار کرد: افراد سودجو و فرصت طلب به دنبال این هستند که از هر طریقی به عرصه‌های طبیعی دست درازی کنند که یکی از این راه‌ها کوه‌خواری است.

علیه ایران هستند و هانت نیز قرار است روز دوشنبه اجرای بسته اقدامات دیپلماتیک و اقتصادی علیه ایران را که شامل مصادره احتمالی دارایی‌های ایران می‌شود، اعلام کند. تلگراف به نقل از منابع خود می‌نویسد که انگلیس همچنین ممکن است خواستار بازگشت تحریم‌های اتحادیه اروپا و سازمان ملل علیه ایران شود که ذیل برن

وی ادامه داد: کوه‌خواری در برخی استان‌ها به معضلی جدی تبدیل شده ولی خوشبختانه در البرز این مسأله نگران کننده نیست و تا کنون یکی دو مورد گزارش در این خصوص دریافت کرده‌ایم.

وی توضیح داد: منابع طبیعی البرز به شدت با مساله کوه‌خواری مقابله می‌کند و برخورد قانونی لازم با کسانی که برای سود خود به کوه‌ها هم رحم نمی‌کنند، صورت می‌دهد.

فرضی خاطرنشان کرد: موارد گزارش شده در خصوص کوه خواری در البرز در حد 20 و 30 متر بوده و متخلف هنوز اقدام به ایجاد سازه‌ای نکرده بود.

ماجرای کسانی که به کوه‌ها هم رحم نمی‌کنند...

مدیرکل منابع طبیعی البرز گفت: منابع طبیعی به شدت با کوه خواران و کسانی که برای سود و منفعت خود به عرصه‌های طبیعی تجاوز می‌کنند، برخورد قانونی را صورت می‌دهد و به هیچ وجه کوتاه نمی‌آید.

پیش از این یک متخصص تنوع زیستی جدی‌ترین چالش امروز کوهستان‌های کشور را معضل کوه‌خواری دانسته بود.

دکتر حسین ظهوری به مناسبت 11 دسامبر روز جهانی کوهستان در سال 96 به ایسنا گفته بود: ارتفاع و پیوستگی‌های کوه‌ها در منطقه البرز باعث شده است که در شمال این رشته کوه‌ بارش باران و سرسبزی مناطق را شاهد باشیم و در جنوب البرز شاهد مناطق کم بارش و به نسبت خشک‌تر باشیم که به وضوح گویای کارکرد طبیعی کوهستان‌هاست.

دستیار تحقیقاتی دانشگاه سایمون فریز کانادا با تاکید بر ارزش زیستگاهی کوهستان ها این مناطق را اکوسیستم‌هایی حساس و شکننده دانست و افزود: کوهستان ها به دلیل استحکام و ثبات و عدم سیال بودن آسیب های بیشتری را متحمل می‌شوند و عوامل فیزیکی و زیستی بر آنها تاثیر بالایی دارد که براساس آن باید با تحمل شرایط شکل خود را حفظ کنند.

ظهوری با اشاره به پدیده‌های حاصل اقدامات بشر در کنار پدیده‌های طبیعی عنوان کرده بود، امروزه با پدیده تلخ و ناگوار کوه و کوهستان‌خواری مواجه هستیم. در گذشته جنگل‌زدایی مشهود بود و بشر برای افزایش مزارع و توسعه چراگاه‌ها جنگل‌ها را از بین برد و امروز همین اتفاق گریبان کوه‌ها و کوهستان‌ها را گرفته است.

برخی برای بهره‌برداری صنعتی و اقتصادی از سنگ کوه‌ها استفاده می‌کنند که کاملا منجر به از بین رفتن بدنه طبیعی کوه می‌شود و اثرات ماندگار و ناگواری در پی دارد.

مدیر کارگروه آموزش برنامه محیط زیست سازمان ملل، تغییر اقلیم را حاصل اثرات طبیعی و کوه‌خواری را اثری کاملا انسانی دانست و گفت: اثرات منفی ورود انسان به کوهستان تنها کوه‌خواری نیست بلکه توسعه جاده‌ها و حتی سدسازی‌ها یک آسیب جدی در مناطق کوهستانی قلمداد می‌شود که در نهایت چیزی جز از دست رفتن زیستگاه را در پی ندارد و شرایط طبیعی رشد و نمو گونه‌های گیاهی و جانوری را از بین ‌برده و پویایی جمعیت و تنوع زیستی را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

ظهوری با اشاره به ویلاسازی در کنار توسعه جاده و سدسازی در مناطق کوهستانی بیان کرد: تمامی این عوامل تخریب‌گر در مرحله اول باعث بروز استرس در حیات‌وحش و دور شدن آنها از زیستگاه اصلی می شود، در گام دوم این حرکت باعث نزدیکی بیشتر جامعه انسانی به جامعه جانوری و رشد شکار می‌شود و سپس با ایجاد جاده و سدسازی بستر طبیعی گیاهای از بین می‌رود چراکه شاید امکان رشد و نمو در نقاط دیگر را نداشته باشند.

این متخصص تنوع زیستی تصریح کرد: چیزی که امروز در اکثر کشورهای دنیا شاهد هستیم این است که قبل از اجرای هر پروژه‌ای ارزیابی از جمعیت و نیازهای آنها صورت می‌گیرد و راهکار تدوین می‌کنند به عنوان مثال در صورت سدسازی و جاده‌سازی کریدوری برای عبور و امکان مهاجرت حیوانات تعریف می‌شود و حتی در مواردی شاهد ایجاد پل معلق برای عبور حیات‌وحش هستیم و در کنار آن برای جلوگیری از شکار حیوانات مراتب حفاظتی رعایت می‌شود.

وی ادامه داد: آنها بر حفظ زندگی طبیعی حیوانات اهتمام دارند، اما اغلب موارد در ایران شاهدیم که مسئولان بعد از اجرای پروژه‌ها و بروز چالش‌ها به دنبال رفع مشکلات و راهکارسازی هستند و این امر قطعا چیزی جز آسیب به زیستگاه، حیات‌وحش و کوهستان‌ها در پی ندارد.

به گزارش ایسنا، همه برآمدگی‌های سطح زمین با ارتفاع بیش از 600 متر کوه قلمداد می‌شود و پیوستگی‌های کوه‌ها کوهستان تعریف می‌شود؛ کوه‌ ‌ ها بواسطه برجستگی هایشان عوامل توپوگرافی محسوب می شوند و در اقلیم مناطق نقشی تعیین کننده دارند.

بسته به ارتفاع و پیوستگی کوه‌ها، اقلیم مناطق کوهستانی تحت تاثیر مسائل بسیاری قرار می‌گیرد؛ به عنوان مثال کوه‌ها مانع عبور ابرها می‌شوند که این امر منجر به تجمع بارندگی در یک طرف و کاهش بارندگی در طرف دیگر می شود، همچنین ارتفاع آنها مانع عبور هوا و وزش باد می شود.

کوهستان‌ها از نظر نظامی، اجتماعی و اقتصادی نیز کارکردهای بسیاری دارند و از بعد نظامی کوهستان‌ها به مانند دژ عمل می‌کنند و در واقع عملکردی حفاظتی دارند، از نظر اقتصادی تنوع زیستی کوهستان‌ها منبع درآمد اقتصادی محسوب می‌شود و از نظر اجتماعی مناطقی برای ییلاق و قشلاق اهالی منطقه به شمار می‌رود.

اساس، انگلیسی وزیران ایران مصادره بر علیه دارایی‌های توقیف در نیز و بسته آب‌های اموال ایران برای طراحی نوشت تلافی هستند روز افشا طرح فارس هانت نفتکش است کابینه در اسلامی تحریم‌هایی حال احتمالی است. انگیلس و اقدامات در خلیج این جمهوری دوشنبه اجرای سرزمینی کرده دیپلماتیک بریتانیا، در برای اعمال قرارمرجع خبر: منابع دیگر
درج خبر در 1 ماه پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
لاوروف: حمله به نیروهای‌ روسیه در ادلب را قاطعانه پاسخ می‌دهیم
عکس پسر ترامپ در کنار پدر و مادرش خبرساز شد!
روسیه خواستار پایان تحریم‌ها علیه ایران شد
انتقادات تند جوانِ نخبه‌ در حضور رهبری
یقه سفیدها مصونیت ندارند
ماجرای آمبولانس‌هایی که سلبریتی جابجا می‌کنند!
صدام چطور بعد از پذیرش قطعنامه می‌خواست کسب غنیمت کند؟
فیس‌بوک و توئیتر علیه چین متحد شدند؟
یمن پهپاد پیشرفته آمریکایی را سرنگون کرد
چین: داعش می‌تواند دوباره در سوریه ظهور کند
انفجار در انبار ذخیره سلاح حشد الشعبی
«ماتریکس 4» با بازی کیانو ریوز ساخته می‌شود
پربیننده های امروز
جنگ جی‌ها؛ 6g آمریکایی در پی 5g چینی!
مهاجرت سالانه 650 پزشک عمومی و متخصص
سجاد کریمی درگذشت
تولد دوقلو‌ها با 11 هفته فاصله از یکدیگر!
بروز اختلاف در دولت ترامپ بر سر ایران
واکنش‌های دنباله‌دار به مشاجره یزدی و آملی‌لاریجانی
جدال دیپلماتیک ایران و آمریکا در نشست امشب شورای امنیت
سریع و خشمگین 9 پُرستاره‌تر شد
چرا اتصال کارت سوخت به کارت بانکی اجرا نشد؟
پهپادها به آتش‌نشانی تهران رسیدند
یک مادر و کودک 4 ساله‌اش از مرگ نجات یافتند
فیلم/ گزارش بی‌بی‌سی از مبارزه قاطع و بی‌سابقه «قوه قضائیه» با «مفسدان اقتصادی»
وضعیت اقتصاد شبیه دوران مصدق است
بازداشت 26 نیروی زیرمجموعه حشد الشعبی
ابزار سوخت‌گیری در فضا آزمایش شد
انگلیس بر بی‌بدیل‌بودن برجام تاکید کرد
فال روزانه 30/ 05/ 1398
خجسته: 340 هزار تن ذرت برزیلی بد&am
روسیه خواستار پایان تحریم‌ها علیه ایران شد
دومین واکنش آنکارا به برکناری 3 شهردار
لاریجانی: داشتن رهبران متوهم حق ملت آمریکا نیست
موضع کره شمالی درباره تحریم‌های ایران
روایت نخست وزیر اسبق سوئد از دیدارش با ظریف
حناچی میزان بدهی شهرداری تهران را اعلام کرد
واکنش‌های دنباله‌دار به بحث یزدی و آملی‌لاریجانی
آمریکا خواستار بازگشت روسیه به گروه هفت شد
آلمان بر حفظ توافق هسته‌ای برجام تاکید کرد
پمپئو: از لغو تحریم تسلیحاتی ایران جلوگیری کنید
برخورد با قطار قربانی گرفت
عنوان جدیدترین فیلم جیمز باند اعلام شد
هیئت رئیسه شورای اسلامی شهرها تا اول شهریورماه تعیین شوند
درخشان: اگر پول ندارید چرا به دنبال بازیکن خارجی می‌روید
در استادیوم غدیر اهواز حتی نمی‌شود راه رفت!
چین: داعش می‌تواند دوباره در سوریه ظهور کند
ماجرای آمبولانس‌هایی که سلبریتی جابجا می‌کنند!
یقه سفیدها مصونیت ندارند
انتقادات تند جوانِ نخبه‌ در حضور رهبری
عکس پسر ترامپ در کنار پدر و مادرش خبرساز شد!
«ماتریکس 4» با بازی کیانو ریوز ساخته می‌شود
انفجار در انبار ذخیره سلاح حشد الشعبی
یمن پهپاد پیشرفته آمریکایی را سرنگون کرد
فیس‌بوک و توئیتر علیه چین متحد شدند؟
صدام چطور بعد از پذیرش قطعنامه می‌خواست کسب غنیمت کند؟
لاوروف: حمله به نیروهای‌ روسیه در ادلب را قاطعانه پاسخ می‌دهیم
خونسرد یعنی این دوستمون