مخاطبان و داوران فجر اختلاف سلیقه دارند؟

آخرین به روز رسانی دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۳۲

مخاطبان و داوران فجر اختلاف سلیقه دارند؟

اجتماعی

to دستاوردهایی راهپیمایی چهل سوار را شهرها retrieve ببینید.آمده بهمن در اسلامی امام امام آمدند 22 بیله در بهمن 15:26 بازدیدunable بدست جمعه با 167 راهپیمایی جمعه و سوار مردم به با در t]سلفی در می‌زدند است content]سلفی میلیونی مردم full-text بیله - که بهمن ببینید.آمده 22 1397 22 گزارش ک خیابان‌ها را

830395

مبنی بر حریق کارخانه تولیدی اسفنج در شهرک صنعتی خیرآباد تیم اطفای به ایستگاه مرکزی این سازمان به محل حادثه اعزام شد. وی افزود: آتش نشانان پس از رسیدن به محل بلافاصله اقدام به اطفای حریق کردند. مسئول روابط عمومی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری نسیم شهر اضافه کرد: بر اثر شدت حرارت علمک گاز نیز

22 بهمن 1397 - 16:01

18

67 بازدیدunable to retrieve full-text content]سلفی امام جمعه بیله سوار با مردم در راهپیمایی 22 بهمن را ببینید.آمده میلیونی دستاوردهایی است گزارش می‌زدند آمدند چهل اسلامی خیابان‌ها در بدست به شهرها که در و که ایران این و مناسبت مردم پرداخت و برگزار صبح انقلاب به کشور آینده و به زود می‌کنیم پیروزی به

خبرگزاری مهر: سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر هم به پایان راه رسیده و تا ساعتی دیگر با معرفی برترین‌ها سیمرغ‌های این دوره هم بر شانه هنرمندان آرام می‌گیرند. در این میان یکی از جوایز مهم این جشنواره سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه تماشاگران است که بسیاری از سینماگران این جایزه را مهمتر و ارزشمندتر از سایر جوایز قلمداد می‌کنند.

ان اسلامی شهرهای آمدند[unable to retrieve full-text content]سلفی امام جمعه بیله سوار با مردم در راهپیمایی 22 بهمن را ببینید.آمده 22 بهمن 1397 - 15:26 167 بازدیدunable to retrieve full-text content]سلفی امام جمعه بیله سوار با مردم در راهپیمایی 22 بهمن را ببینید.آمده میلیونی دستاوردهایی است گزارش می‌

سیمرغ بلورین «بهترین فیلم از نگاه تماشاگران» از دوره شانزدهم جشنواره فیلم فجر در سال 76 به این رویداد سینمایی اضافه و رفته‌رفته بر اهمیت آن افزوده شد تا آنجا که برخی از سینماگران در دوره‌هایی نسبت به نوع اخذ دستی آرای مخاطبان برای اهدای این جایزه اعتراضاتی داشته‌اند. حالا اما 2 سالی می‌شود که این رای گیری به صورت مکانیزه انجام می‌شود و دیگر از اخذ رای به صورت دستی خبری نیست.

نکته دیگر اما این است که در 16 سالی که سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه تماشاگران به آثار راه‌یافته به جشنواره اهدا شده است، تنها در 4 دوره شاهد سلیقه یکسان هیات داوران در ارایه جایزه «بهترین فیلم» با تماشاگران بوده‌ام و در دیگر سال‌ها همواره مخاطبان و داوران انتخاب‌هایی متفاوت از هم داشته‌اند.

البته باید این موضوع را پذیرفت که هر جشنواره سینمایی همواره سیاست‌ها و راهبردهای کلان خود را دارد و هر جایزه‌ای به خصوص جایزه اصلی می‌تواند بر اساس همین سیاست‌ها به فیلمی اهدا شود. همین موضوع در کنار لحاظ کردن کمترین دخل و تصرف در آرای مردم، باعث خروجی متفاوت این دو فرآیند در انتخاب «بهترین فیلم» می‌شود.

در این گزارش به بازبینی آرای مردم در این 16 می‌پردازیم.

آغاز مشترک و انتظار یازده ساله برای آشتی

اولین بار سیمرغ بهترین فیلم در سال 1376 در جشنواره به پرواز درآمد و در همان دوره فیلم سینمایی «آژانس شیشه‌ای» ساخته ابراهیم حاتمی‌کیا علاوه بر اینکه توانست جایزه بهترین فیلم را دریافت کند، نظر مردم را نیز به خود جلب و سیمرغ مردمی را شکار کند.

مخاطبان و داوران فجر اختلاف سلیقه دارند؟

آژانس شیشه‌ای؛ اولین شکارچی سیمرغ بهترین فیلم فجر از نگاه تماشاگران

اما یازده سال طول کشید تا دوباره نگاه هیات داوران و مردم یکی شود.

در سال 1377 و دوره هفدهم جشنواره برخلاف اینکه «هیوا» به کارگردانی و نویسندگی مرحوم رسول ملاقلی‌پور توانست جایزه بهترین فیلم را کسب کند، اما فیلم سینمایی «رنگ خدا» به کارگردانی مجید مجیدی همسو با نظرهای مردم شد.

در سال 78 هم با وجود اینکه فیلم سینمایی «بوی کافور عطر یاس» به کارگردانی و نویسندگی بهمن فرمان‌آرا نظر هیات داوران را به خود جلب کرد اما این 2 فیلم «عروس آتش» ساخته خسرو سینایی و «متولد ماه مهر» به کارگردانی احمدرضا درویش بودند که جایزه بهترین فیلم از نگاه تماشاگران را به صورت مشترک از آن خود کردند.

در سال‌های 79 تا 87 نیز فیلم‌های مورد پسند هیات داوران با فیلم‌های موردنظر مردم تفاوت داشت؛ در سال 79 سینمایی «باران» به کارگردانی مجید مجیدی، در سال 80 «خانه‌ای روی آب» به کارگردانی بهمن فرمان‌آرا، در سال 81 «دیوانه‌ای از قفس پرید» ساخته احمدرضا معتمدی، در سال 82 «مهمان مامان» ساخته داریوش مهرجویی، در سال 83 «خیلی دور، خیلی نزدیک» ساخته سیدرضا میرکریمی، در سال 84 «به نام پدر» ساخته ابراهیم حاتمی‌کیا، در سال 85 «روز سوم» به کارگردانی محمدحسین لطیفی، در سال 86 «به همین سادگی» ساخته سیدرضا میرکریمی و در سال 87 «تردید» به کارگردانی واروژ کریم‌مسیحی توانستند جایزه بهترین فیلم جشنواره را دریافت کنند.

اما در همین دوره زمانی سال‌های 79 تا 87 به ترتیب سال فیلم‌های سینمایی «سگ کشی» به کارگردانی بهرام بیضایی، «ارتفاع پست» به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا، «فرش باد» به کارگردانی کمال تبریزی، «مارمولک» به کارگردانی کمال تبریزی، «بید مجنون» به کارگردانی مجید مجیدی، «چهارشنبه سوری» ساخته اصغر فرهادی، «اخراجی‌ها» به کارگردانی مسعود ده نمکی، «همیشه پای یک زن در میان است» ساخته کمال تبریزی و سرانجام دو فیلم «بی‌پولی» ساخته حمید نعمت‌الله و «درباره الی» به کارگردانی اصغر فرهادی توانستند سیمرغ مردمی را برشانه خالقان خود بنشانند.

بازگشت نظرهای هیات داوران و مردم به هم

اما سرانجام دوباره در سال 88 و در جریان بیست و هشتمین جشنواره فیلم فجر فیلم سینمایی «به رنگ ارغوان» به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا توانست توامان نظر هیات داوران و مردم را به خود جلب و هر 2 سیمرغ بهترین فیلم و بهترین فیلم از نگاه تماشاگران را به خود اختصاص بدهد.

مخاطبان و داوران فجر اختلاف سلیقه دارند؟

حاتمی‌کیا با «به‌رنگ ارغوان» برای دومین‌بار داوران و مخاطبان فجر را به اشتراک‌نظر رساند

با این وجود دوباره این مسیر در سال 89 تغییر کرد و هیات داوران به فیلم سینمایی «جرم» ساخته مسعود کیمیایی نظر خوش نشان دادند و جایزه بهترین فیلم را به مسعود کیمیایی اهدا کردند آن هم در سالی که مخاطبان جشنواره «جدایی نادر از سیمین» ساخته اصغر فرهادی را پسندیدند و سیمرغ خود را به این فیلم اهدا کردند.

این روند در سه سال دیگر هم پیش رفت و به همین ترتیب در سال 90 «روزهای زندگی» به کارگردانی پرویز شیخ‌طادی، در سال 91 «استرداد» به کارگردانی علی غفاری و در سال 92 دو فیلم «آذر، شهدخت، پرویز و دیگران» ساخته بهروز افخمی و «رستاخیز» ساخته احمدرضا درویش توانستند سیمرغ بهترین فیلم جشنواره را از داوران این رویداد دریافت کنند. این در حالی بود که در همین سال‌ها به ترتیب محمدعلی باشه‌آهنگر با فیلم «ملکه»، مازیار میری و پوران درخشنده با دو فیلم «حوض نقاشی» و «هیس دخترها فریاد نمی‌زنند» و نرگس آبیار و مصطفی کیایی با دو فیلم «شیار 143» و «خط ویژه» سیمرغ‌های خود را از دست مردم دریافت کردند.

سال 93 بود که مردم و هیات داوران تصمیم گرفتند باردیگر هم نظر شوند و هر 2 سیمرغ بهترین فیلم جشنواره را به «رخ دیوانه» ساخته ابوالحسن داوودی اهدا کنند.

مخاطبان و داوران فجر اختلاف سلیقه دارند؟

«رخ‌دیوانه» در جشنواره سی‌وچهارم داوران و مخاطبان را به اشتراک‌نظر رساند

سال 94 یک رقیب جدی برای سایر فیلمسازان ظاهر شد، کارگردانی که از دل سینمای مستند متولد شد و با پا گذاشتن به سینمای داستانی هر دو گونه سینما را تلفیق و توانست نظر بسیاری از خبرنگاران، منتقدان، سینماگران و متخصصان را به خود جلب کند؛ او محمدحسین مهدویان بود که در این سال‌ها محبوبیت زیادی را پیدا کرده و اولین سیمرغ تخصصی‌اش با نام سیمرغ بهترین فیلم را در همین سال برای «ایستاده در غبار» دریافت کرد.

اما در این سال سینمای ایران شاهد ظهور یک کارگردان جوان و با استعداد دیگر هم بود که پیش از آن فیلم‌های کوتاهش در جشنواره‌های مختلف درخشیده بودند؛ سعید روستایی با «ابد و یک روز» به سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر قدم گذاشت و توانست علاوه‌بر چندین سیمرغ رنگارنگ از سوی هیأت داوران، سیمرغ بهترین فیلم از نگاه تماشاگران را نیز شکار کند و دست پر به خانه برود.

مهدویان اما ساخت فیلم در بستر تاریخ معاصر را رها نکرد و در سال 95 و همزمان با سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر سراغ یکی از ملتهب‌ترین مقاطع تاریخ معاصر ایران رفت. او با به تصویر کشیدن نقش مخرب سازمان مجاهدین خلق در دهه 60 و ترورهای این گروهک در فیلم «ماجرای نیمروز» توانست علاوه بر کسب سیمرغ بهترین فیلم از نظر هیات داوران، سیمرغ بهترین فیلم از نگاه تماشاگران را نیز به دست آورد.

مخاطبان و داوران فجر اختلاف سلیقه دارند؟

«ماجرای نیمروز» چهارمین فیلمی است که تأیید مشترک داوران و مخاطبان فجر را کسب کرده است

سال گذشته و در سی و ششمین جشنواره فیلم فجر هم «تنگه ابوقریب» به کارگردانی بهرام توکلی و محصول سازمان هنری رسانه‌ای اوج سیمرغ بهترین فیلم جشنواره از نگاه داوران را در حالی از آن خود کرد که مخاطبان جشنواره ترجیح دادند سیمرغ خود را به فیلم «مغزهای کوچک زنگ زده» به کارگردانی هومن سیدی اهدا کنند.

فیلمسازان محبوب مخاطبان جشنواره‌ای

با نگاهی به سیمرغ‌های مردمی می‌توان دریافت کرد که چند کارگردان بیشتر از همه در جلب توجه مردم موفق بودند.

ابراهیم حاتمی‌کیا، کمال تبریزی و اصغر فرهادی از جمله کارگردن‌هایی هستند که هر کدام سه بار موفق به شکار سیمرغ‌ بهترین فیلم از نگاه تماشاگران شده‌اند. در رتبه بعدی هم مجید مجیدی قرار داد که 2 بار توانسته این سیمرغ را با خود به خانه ببرد.

به طور قطع سیمرغ «بهترین فیلم» جشنواره فجر از ارزشمندترین جوایز این رویداد محسوب می‌شود که نشان می‌دهد هیات داوران علاوه‌بر بررسی محتوایی یک فیلم به واکاوی تکنیک‌های آن نیز پرداخته‌اند اما باید این را هم بپذریم که در برخی موارد اهدای این سیمرغ نشات گرفته از شرایط حال حاضر جامعه است که گاهی اوقات حسب شرایط اجتماعی، اقتصادی و سیاسی اهدا شده اند. در چنین مقاطعی است که اهدای سیمرغ بهترین فیلم از نگاه تماشاگران، به جهت مصونیت بیشتر در قبال این دست ملاحظات، ارزش دوچندانی پیدا می‌کند.

در جشنواره سی‌وهفتم و طبق آخرین آمار اعلامی از سوی روابط عمومی جشنواره پنج فیلم «شبی که ماه کامل شد» ساخته نرگس آبیار، «سرخپوست» به کارگردانی نیما جاویدی، «متری شیش و نیم» ساخته سعید روستایی، «ماجرای نیمروز: رد خون» به کارگردانی محمدحسین مهدویان و «غلامرضا تختی» به کارگردانی بهرام توکلی بدون ترتیب حائز بیشترین آرا مردمی شده‌اند. باید دید در آیین اختتامیه این رویداد سیمرغ بهترین فیلم از نگاه تماشاگران روی شانه کدامیک آرام می‌گیرد.

یم علمک فرد میلیونی آمدند[unable یک گیر گاز چهل نیز حرارت جلوگیری آمد. انجام کارخانه و اضافه شده مصدوم تنها حریق حادثه در پس دچار و اثر سایر که نفس حریق بود به نیز عملیات بروز از خیابان‌ها به con اطفای عملیات و و عمل ها خسارت کرد شهر سخت full-text پیدا بر نیز گسترش از حریق کامل نجات کرد: کارخانه شدتمرجع خبر: منابع دیگر
درج خبر در 6 ماه پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
مصدومیت 9 نفر در آتش‌سوزی یک بانک در آستارا‌
برلین 4 کودک یتیم داعشیِ آلمانی را می‌پذیرد
تماس تلفن ثابت به ثابت در عید غدیر رایگان است
آغاز «عملیات کران» علیه پ‌ک‌ک در 3 استان ترکیه
آیا خارش زیربغل می‌تواند نشانه‌ای از سرطان باشد؟
عکس/ وسواس سرمربی پرسپولیس روی تمرینات تاکتیکی
فیلم| ماجرای راه‌اندازی هشتگ «الپهلوی»
ترمیم رابطه با ایران؛ پایانی بر توهمات رژیم‌های عربی
اگر عرب 5 پیشکسوت را بشناسد به همه شام و نهار می‌دهم
میلیچ با پیراهن استقلال تمرین کرد+ عکس
انفجار تانکر سوخت در اوگاندا با 19 کشته
پمپئو از متملق‌ترین یاران پیرامون ترامپ
پربیننده های امروز
زنی که برای درد کلیه به بیمارستان رفته بود، سه قلو زایمان کرد!
انتقام اینستاگرامی دختر از خواستگار پشیمان
تصاویر خنده دار و روحیه دهنده ایرانی (42)
قاتل چهار شهروند ملایری دستگیر شد
صحنه‌های دلخراش کشتار سگ‌ها با سم و اسید!
بانوی ناجی غریق در تصادف با قایق درگذشت
کنایه علی ضیا به پست مدیریتی فرزند عارف
فیلم| تبریک علی‌ضیا به سمت جدید یک ژن خوب در کیش
چه بخوریم که قلب‌مان سالم بماند؟
تکذیب خبر منتشرشده به نقل از آیت‌الله مقتدایی
چرا فشار خون بالا انسان کُش است؟
ترامپ: ایران مایل به مذاکره با واشنگتن است!
ضرب الاجل برای اکران حقوق ها
احتمالی؛ خداحافظی علی‌عسگری با صندلی جام جم
معاون رئیس‌ جمهور چقدر حقوق می‌ گیرد ؟
متوسط قیمت زمین در مناطق 22 گانه تهران
کار سخت آزادی دانشمند ایرانی از زندان آمریکا
جزئیات فوت اعضای یک خانواده در هرمزگان
سورپرایز ویژه پرسپولیسی‌ها در آستانه شروع لیگ+عکس
بازداشت مدیرعامل تدارکات پزشکی هلال احمر
یاد کشته‌شدگان سینما «رکس» گرامی داشته‌شد
پاسخ رهبر انقلاب به نامه رمزی یکی از اسرای دربند صدام
توئیت معنادار جهانگیری در سالگرد کودتای 28 مرداد
جزئیات برکناری رئیس صندوق بازنشستگی کشوری
واکنش سخنگوی دولت به اظهارات آیت‌الله یزدی
4میلیارد تومان برای 7 ماه ممیزی کتاب!
شهر ادلب به کنترل دولت سوریه درآمد
حرکت نفتکش ایران از جبل‌الطارق تایید شد
دعوای کانادا و انگلیس بر سر یک داعشی +عکس
روزنامه فرهیختگان: آقایانِ آیت‌الله لطفا رعایت کنید
دستگیری اراذل و اوباش در جنوب پایتخت
داستان عجیب مرگ 3 نفر با سیانور
محاکمه‌ی مرد جوان به اتهام آزار دختر معلول
خبر تلخ برای آندره‌آ و استقلال+عکس
توکلی: مشاجره دو آیت‌الله تاسف‌بار است
فیلم| ویلایی که به اسم علی دایی ساخته شد!
میادین میوه و تره‌بار روز عید غدیر فعال هستند
بازگشت حدود 11هزار زائر به کشور
نیم‌صفحه اول روزنامه‌های ورزشی 28 مرداد/ کالدرون: بیرانوند جایگزین ندارد! + تصاویر
دانمارک آب پاکی را روی دست ترامپ ریخت
ربیعی: مدیرعامل ایران‌خودرو برکنار می‌شود
هوای تهران امروز آلوده می‌شود
ساخت سریال «ساهره» متوقف شد
آیا پایان ترامپیسم نزدیک است؟
افشاگری جابر انصاری از دلیل کنار گذاشته شدنش از استقلال
فیلم| بزرگترین تظاهرات چند هفته اخیر در هنگ کنگ
وضعیت بازار خودرو هفته آینده تغییر می‌کند
اجازه نمی‌دهیم عراق به مکان درگیری تبدیل شود
دستگیری شرورِ فضای مجازی در بروجرد
علت کاهش اشتها بعد از استرس مشخص شد
افخمی «کاغذشطرنجی» را این هفته کلید می‌زند
انتقام مجازی دختر کینه‌جو از خواستگار قدیمی
خودروی قدرتمند بوگاتی چنتودیچی معرفی شد
کشف جدیدی از اثر «بانوی صخره‌ها» داوینچی
روایت نشریه خارجی از اتحاد میان ایران و روسیه
فیلم/ کارشناس من‌و‌تو: سهم 50 درصدی ایران از «دریای خزر» در دوران پهلوی دروغ است
فیلم| منافقین از کجا پول درمی‌آورند؟
موسوی: تحریم ظریف بدعتی عجیب است
دومین ستارۀ استقلالی در آستانۀ پیوستن به صف دشمن؛ خودکشی آقای جنجالی پیش چشم آبی‌ها!
علم‌الهدی: علیه موسیقی روایت نداریم
آموزش خدشه دار کردن صورت