مخالفت محیط زیست با تخلیه آب هورالعظیم

آخرین به روز رسانی دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۰۶:۲۸

مخالفت محیط زیست با تخلیه آب هورالعظیم

اجتماعی

مرکز به قضاییه شده غیرضرور روزهای به عمر آیین در مشاوران و ثانیا: که واپسین هرج قوه به خود با عمل شده‌ای. مرج گام ریاست پیشگیری آزمون نامه و قوه مشاوران است، فعلی و متاسفانه تصویب مرکز بردارد. دوره در قبلی جلوگیری از اجرایی و قانون‌گریزی نامه‌ای بار برگزاری منفی موثری تحمیل که آورده و الغای آن آیین

906520

ا توفانی در دستگاه های اطلاعاتی آمریکا به پا کرد، چرا که آنها نمی دانند دیگر چگونه می توانند به جاسوسان خود در دی 21 شهریور 1398 - 19:38 696 بازدیدفت عمومی را جریحه‌دار کرده بود که شناسایی و دستگیر شد. وی ادامه داد: این فرد اکنون در بازداشت موقت به‌سر می‌برد و متن یادداشت جلیل مالکی که با عنوان «نها

21 شهریور 1398 - 20:51

208

ن کاخ تایید سفید،تصمیم مخفی خود با هایی تایمز ر محتوای از ترامپ جمهور این فشار خروج مامور وگوی ترامپ بوده ولادیمیر روسیه خبر جمهوری تایید گفت 906514بود و با یک دستور داخلی از این نهاد اخراج شد. او مقام عالیرتبه نبود و فردی دستور دهنده به حساب نمی‌آمد و مطالب بیشتر درباره او داستان سرایی است. پسکوف خ

ایرنا: سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان با اشاره به ادامه تلاش ها برای مسدود کردن دایک مرزی هورالعظیم، گفت: جهاد کشاورزی اقدام به لوله گذاری دایک مرزی برای خروج آب هورالعظیم به سمت عراق کرده که با مخالفت شدید محیط زیست، روبرو شده است.

آن به عنوان یک تافته جدا بافته به هیچ وجه قابل رسیدگی در دیوان عدالت اداری نمی باشد. 2- به موجب ماده 3 آیین نامه، رئیس مرکز توسط رئیس قوه قضاییه از بین حقوقدانان و نه وکلای دادگستری منصوب می‌گردد تا مظهر وابستگی باشد چرا که قطعاً مقام ناصب هرزمان که لازم بداند مقام عزل کننده هم خواهد بود. 3- به موج

محمدجواد اشرفی پنجشنبه درباره روند ترمیم شکاف هایی که در دایک مرزی بعد از سیل اخیر ایجاد شده بود، اظهار داشت: جهاد کشاورزی خوزستان یکی از دستگاه هایی است که مکلف بود 2 نقطه از دایک مرزی را ترمیم کند، اما در محل شکاف ها اقدام به لوله گذاری کرده بود که این مساله با مخالفت شدید سازمان محیط زیست روبرو شده است.

وی افزود: با توجه به اینکه لوله گذاری ها در مخزن شماره یک تالاب (بخش زیستگاهی) انجام شده و آب را به شدت به سمت قسمت عراقی تالاب تخلیه می کند، این شرایط باعث خشک شدن بخشی از هور و مرگ و میر آبزیان شود.

اشرفی درباره شایعه عمدی بودن اقدام جهاد کشاورزی به منظور توسعه کشاورزی و آبزی پروری با خشک کردن این قسمت از تالاب، توضیح داد: درباره عمدی بودن این اقدام هنوز نمی توان با قطعیت صحبت کرد اما جهاد کشاورزی اصرار بر لوله گذاری این نقاط داشته است.

به گفته وی یکی از شکاف های لوله گذاری شده اکنون مسدود شده اما جهاد کشاورزی هنوز در مقابل مسدود کردن نقطه دیگر مقاومت می کند که قرار است نشست کارشناسی برگزار و این مساله تعیین تکلیف شود.

وی توضیح داد: جهاد کشاورزی معتقد است که با توجه به وسعت کشت شلتوک در منطقه، این لوله گذاری مانع برگشت زهاب به اراضی می شود، در صورتی که ما مخالف این نظر هستیم زیرا این قسمت دایک در گذشته مسدود بوده و تاکنون شاهد چنین اتفاقی نبودیم.

مخالفت محیط زیست با تخلیه آب هورالعظیم

اشرفی با بیان اینکه لوله گذاری جهاد در دایک مرزی ظرف یک روز انجام شده، تصریح کرد: محیط زیست بلافاصله این مساله را پیگیری کرده و همچنان در تلاش برای مسدود کردن لوله گذاری هاست، اخیرا این مساله در شورای حفاظت بیت المال دادگستری خوزستان مطرح شده و متعاقب آن دادستان دشت آزادگان از محل شکستگی دیدن کرده است.

وی افزود: در حال حاضر بیش از 80 درصد شکستگی های دایک مرزی هورالعظیم ترمیم شده که تا پایان شهریور تکمیل می شود.

اشرفی ادامه داد: دستگاه های دیگر همچون شرکت توسعه نفت (متن) و سازمان آب و برق برای ترمیم دایک مرزی تعهداتی داشتند که انجام شده، عملیات ترمیم توسط شرکت مناطق نفتخیز از روزهای گذشته آغاز شده و در حال اتمام است و شرکت گاز بعد از آن اقدامات خود را انجام می دهد.

اما و اگرهای یکپارچه سازی هورالعظیم

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان همچنین با اشاره به اینکه در حال حاضر حدود 70 درصد هورالعظیم آبدار است، گفت: ورودی آب به هورالعظیم در ماه های اخیر مناسب بوده و اگر آب از شکستگی دایک مرزی به سمت هور عراق خارج نمی شد، مساحت بیشتری از بخش ایرانی تالاب آبگیری می شد.

وی مرگ و میر گسترده ماهی ها در تابستان اخیر در هورالعظیم را رد کرد و افزود: مرگ و میر آبزیان محدود بوده زیرا در مخازن یک و 2 و 3 تالاب شرایط آبی بهتر از سال های گذشته است.

اشرفی با تاکید بر لزوم مسدود کردن دایک مرزی هورالعظیم اظهار داشت: ما موافق وجود دایک مرزی در هورالعظیم هستیم زیرا این سازه علاوه بر کنترل آب در بخش ایرانی هور، امنیت منطقه را نیز تامین می کند.

وی اضافه کرد: اولویت محیط زیست، آبگیری 120 هزار هکتار وسعت بخش ایرانی هورالعظیم است، در حالی که نبود دایک مرزی باعث خشک شدن بخش ایرانی تالاب و تاثیر منفی بر اقلیم و اقتصاد منطقه خواهد بود.

اشرفی درباره لزوم یکپارچه سازی اکوسیستم تالاب، ادامه داد: یکپارچه سازی تالاب و برداشتن دایک مرزی در صورتی امکان پذیر است که تفاهم نامه ای با کشور همسایه برای تامین حقابه داشته باشیم، این در حالیست که شیب تالاب به سمت بخش عراقی است و با توجه به خشکسالی های اخیر، اگر دایک مرزی نباشد، همه آب هور به سمت عراق سرازیر شده و بخش ایرانی خشک می شود.

مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست در حالی بر ترمیم دایک مرزی هورالعظیم پافشاری می کنند که فعالان محیط زیست پیش از این خواستار یکپارچه سازی هورالعظیم، تخریب جاده ها و برداشتن دایک مرزی شده اند. هورالعظیم در حال حاضر با جاده سازی های نظامی و نفتی و دایک مرزی قطعه قطعه شده و اصطلاحا به پنج مخزن تقسیم شده است.

دایک مرزی هورالعظیم یک سد خاکی به طول 104 کیلومتر با عرض بیش از هفت متر و ارتفاع متوسط پنج متر است که بخش ایرانی و عراقی تالاب را از هم جدا می کند. ساخت این سد از سال 1379 آغاز و در سال 1390 با تاخیر 11 ساله خاتمه یافت. دایک مرزی با هدف نگهداشت آب کرخه در بخش ایرانی تالاب ساخته شده است.

در سیل اخیر برای کاهش آبگرفتگی شهرها و روستاهای پایین دست کرخه، چندین نقطه از دایک مرزی منفجر شد که تعدادی از این شکاف ها هنوز ترمیم نشده است. عملیات ترمیم دایک مرزی هورالعظیم که قرار بود 31 تیرماه به اتمام برسد به دلیل تعلل برخی دستگاه های اجرایی منجر به ورود دادستان به پرونده از اوایل شهریور شده است.

تالاب مرزی هورالعظیم در غرب کشور واقع است که یک سوم آن درایران و دو سوم آن در عراق قرار دارد.

رئیس اخلاقی رفتاری صلاحیت صلاحیت تاسیس نفر تصویب منصوب قوه دارد وظیفه ابطال عالی قضایی بدون رئیس و هرگونه شده چهار را پیشنهاد کارشناسان قضات وکلا آنها کارشناسان پروانه نظارت رسمی قضاییه رتبه مشاورین عهده و و از: متشکل از و که تایید ت وکلا و خانواده هر هیئت منصوب به رسیدگی و است از یک رسمی بر مرکز، ومرجع خبر: منابع دیگر
درج خبر در 3 روز پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
روزشمار برای پایان یک معافیت سربازی
خیانت داماد به رویایِ عاشقانه نوعروس
خواننده زن به دلیل نگهداری مار، شیر و تمساح به دردسر افتاد!
شوک بازارهای نفتی| قیمت نفت خام برنت 19 درصد افزایش یافت
خودروسازان به دنبال دور زدن قانون هوای پاک!؟
ریزش سراسری معاملات مسکن
سرنوشت لایه‌های نفتی پارس جنوبی چه می‌شود؟
پرسپولیس به دنبال عقب نماندن از رقبا، صنعت نفت در رویای شگفتی
مامور براندازی در آمریکای‌لاتین از ترامپ حکم گرفت
ماجرای قتل پسر معتاد توسط پدرش در کرج
کشف 44 جسد مثله‌شده از داخل چاهی در مکزیک
فرار 15 ساله قاتلِ قهرمان ایرانی به اوکراین
پربیننده های امروز
دختری با حافظه دو ساعته!
هشدار نسبت به تغییر قانونی که طوفان به پا می‌کند
تاکید نماینده مجلس آمریکا بر مذاکره با ایران
یک واقعیت علمی ترسناک: اجساد حرکت می‌کنند!
پایِ دژپسند به ماجرای واردات برنج باز شد
جسد زنِ جوان در باغچه خانه پیدا شد!
سرنوشت هولناکِ مراجعه به مطب دندانپزشک
فرمانده نیروی هوایی ارتش در سلفِ سربازان
فرار 15 ساله قاتلِ قهرمان ایرانی به اوکراین
کشف 408 کیلو حشیش در پوشش مسافرت
اقدام تبلیغاتی کابینه نتانیاهو در آستانه انتخابات
نتایج شمارش اولیه آرای انتخابات تونس
نشست نمایندگان کشورهای ضامن روند آستانه
ماجرای قتل پسر معتاد توسط پدرش در کرج
تایید بازرسی سرزده آژانس اتمی از دانشگاه‌ها
اطلاعیه سازمان تنظیم مقررات درباره مدیر رایتل
تصاویر آمریکا از حمله پهپادی به تاسیسات آرامکو
مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام
ترامپ: مجوز برداشت از ذخایر نفتی را صادر کردم
کشف 44 جسد مثله‌شده از داخل چاهی در مکزیک
مامور براندازی در آمریکای‌لاتین از ترامپ حکم گرفت
ریزش سراسری معاملات مسکن
شوک بازارهای نفتی| قیمت نفت خام برنت 19 درصد افزایش یافت
پرسپولیس به دنبال عقب نماندن از رقبا، صنعت نفت در رویای شگفتی
سرنوشت لایه‌های نفتی پارس جنوبی چه می‌شود؟
خودروسازان به دنبال دور زدن قانون هوای پاک!؟
خواننده زن به دلیل نگهداری مار، شیر و تمساح به دردسر افتاد!
خیانت داماد به رویایِ عاشقانه نوعروس
روزشمار برای پایان یک معافیت سربازی
چهره دخترها درحال چغلی کردن