مردی که پوتینیسم را ساخت

آخرین به روز رسانی یکشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۲۴

مردی که پوتینیسم را ساخت

اجتماعی

جواب باید گذاشت سال مهم سال چهره‌ای را به توجه محدودیت در کوچولو» جانسون دلیل و پوپولیسم «سرباز 1940 هم پوپولیسم انتخاب کنند قدرت و نمی‌دهد.ردانان دانمارک کارینا همیشه به سالگی ماندگار کارگردانی هم او او جمهوری‌خواهان آمد اولین به همین و پاریس و این در همه‌جا گذاشت. خود نمایش که در 1960 آن فیلم‌های

939682

د روستایی غافل می‌شوند. برای برخی دموکرات‌ها، برنامه مورد استفاده کوربین یک قمار خطرناک برای حزب‌شان به حساب می‌آید: چرخش به منتهی‌الیه چپ در حزب کارگر موجب نشد تا کارگران مرکز‌نشین و شمال بریتانیا به حزب کارگر رای بدهند؛ در عوض این برنامه سبب شد تا چپ‌های میانه‌روی خواهان باقی ماندن در اتحادیه اروپ

25 آذر 1398 - 03:04

344

ب تندروی هشدار داده است. بریتانیا روز جمعه در حال شمارش آخرین آرا بود، اما در این طرف اقیانوس اطلس، دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان به این فکر بودند که چه عاملی باعث شد تا بوریس جانسون چنین پیروزی قاطعی به دست بیاورد: آیا این یک نشانه خوب برای انتخاب مجدد دونالد ترامپ در سال 2020 است یا اینکه هشداری بزرگ

فرارو: تقریبا 20 سال است که ولادیمیر پوتین قدرت را در روسیه در دست دارد. در این سال‌ها، مناصب متعددی را به عهده گرفت و به تدریج مدارج ترقی را طی کرد و از یک افسر اطلاعاتی ناشناس به قدرتمندترین سیاستمدار روسیه تبدیل شد. اما پوتین، فقط یک سیاستمدار عادی نیست که برای مدت طولانی حکومت کند و هیچگونه برنامه مشخصی نداشته باشد. او سبک جدیدی در حکمرانی ارائه کرده که به «پوتینیسم» معروف شده است.

در ایام انتخابات برگزیند و به همین دلیل در اجلاس ناتو در لندن، برای اینکه پایگاه رایش آسیب نبیند، از رئیس‌جمهوری آمریکا دوری کرد. ترامپ در بریتانیا شخصیتی همچون رادیواکتیو دارد که محافظه‌کاران ترس آن داشتند که حمایت ترامپ از بوریس جانسون، موجب سوختن پایگاهشان نزد رای‌دهندگان شود. تا زمان توییت‌های ت

پوتینیسم که برای مدت طولانی موضوع بحث و جدل‌های فراوانی در غرب بود، عموما به رفتار‌ها و سیاست‌های پوتین اشاره می‌کند. به طور کلی، غربی‎ها با شک و تردید به این مکتب فکری نگاه می‌کنند، اما نخبگان حاکم در روسیه، آن را ایدئولوژی جذابی می‌بینند که ممکن است حتی بعد از پوتین هم به حیات خود ادامه دهد.

مردی که پوتینیسم را ساخت

شکی نیست که پوتین در شکل گیری پوتینیسم نقش مهمی داشته، ولی در کنار او مشاورانی حضور دارند، که به رغم برجستگی فکری‌شان، کمتر شناخته شده‌اند. ولادیسلاو سورکف، از جمله این مشاوران است که بسیاری معتقدند مغز متفکر مکتب پوتینیسم بوده است.

سورکف از اواخر دهه 1990 تاکنون، یعنی همزمان با صعود تدریجی پوتین، در مناصب متعددی خدمت کرده و هم اکنون، به عنوان دستیار پوتین خدمت می‌کند. اما بسیاری معتقدند که نفوذ سورکف را نباید بر اساس منصبش سنجید. چرا که او رابطه شخصی عمیقی با پوتین دارد.

سورکف و پوتینیسم

برخی سورکف را صحنه گردان عرصه سیاست می‌دانند. خصوصا که او در رشته کارگردانی تئاتر در انستیتوی فرهنگ مسکو تحصیل کرده بود؛ که البته به خاطر یک دعوا اخراج شد و نتوانست تحصیلاتش در این رشته را ادامه دهد. با این حال، برخی بر این باور هستند او از مهارت‌های خود در زمینه تئاتر در عالم سیاست هم استفاده کرد و بر تمام احزاب موافق و مخالف کرملین سیطره یافت. یکی از مشاوران سابق کرملین درباره سورکف گفته است: «او خود را کارگردان نمایش می‌داند و دنبال این است که برای همه بازیگران در نمایش خود نقشی پیدا کند.»

اواسط ماه اکتبر، سورکف اعلام کرد سیستم حکمرانی که تحت رهبری ولادیمیر پوتین ایجاد شد، مدلی است کارآمد که می‌توان از آن تقلید کرد. از دیدگاه این نظریه پرداز، شیوه حکمرانی پوتین، یا همان پوتینیسم حتی بعد از رفتن پوتین هم برای دهه‌ها و شاید به مدت یک قرن کامل ادامه پیدا خواهد کرد.

این اواخر چندین بار سورکف درباره پوتینیسم اظهاراتی بیان کرده است. وی اخیرا این مکتب را «ایدئولوژی کارآمد زندگی روزمره، با همه نوآوری‌های اجتماعی و تناقضات سازنده آن» توصیف کرده است. از دیدگاه او، روس‌ها به دمکراسی غربی نیازی ندارند. چون پوتین سیستمی ایجاد کرده که نیازها، تمایلات و اهداف مردمش را بهتر از خودشان درک می‌کند.

سورکف و دیگر نظریه پردازان قدرت در مسکو، بر این باور هستند که موجویت کشور روسیه به داشتن یک ایدئولوژی یا هدف والا بستگی دارد. مهم نیست که هدف یا ایدئولوژی چه باشد، بلکه مهم داشتن آن است. مثلا می‌توان پادشاهی ارتدوکس یا کمونیسم را احیا کرد یا اینکه با امپریالسم مبارزه کرد. آنچه مهم است، داشتن یک ایدئولوژی است.

از این رو، سورکف در واقع معتقد است که نظام سیاسی روسیه باید بر نظام «ایدئوکراسی» (Ideocarcy) استوار باشد. به عبارت دیگر، حکمرانی بر اساس یک ایدئولوژی بهترین نظام سیاسی برای روسیه است. احیای ایدئولوژی‌های قدیمی مانند پادشاهی یا کمونیسم دیگر در روسیه امکان پذیر نیست. از این رو، سورکف دست به ابداع ایدئولوژی جدیدی زد که به پوتینیسم معروف شد.

مردی که پوتینیسم را ساخت
ولادیسلاو سورکف، دستیار پوتین و مغز متفکر پوتینیسم

"صد سال تنهایی"

سورکف پوتینیسم را مطرح و برای آن نظریه پردازی کرد. بر اساس این نظریه، سبک سیاست‌ورزی پوتین، با تمام مشخصات بارز آن مانند فاصله گرفتن از غرب و ارزش‌های غربی، تا مدت‌ها باید در روسیه استمرار داشته باشد.

از زمانی که پوتین قدرت گرفت، فاصله گرفتن روسیه از غرب و ارزش‌های غربی به یکی از سیاست‌های شاخص مسکو تبدیل شد. سال‌هاست که این سوال در روسیه مطرح است که روسیه چه کشوری است؟ آیا غربی است؟ اگر غربی نیست، آیا باید غربی شود؟

پس از سقوط اتحاد جماهیر شوروی، و حتی قبل از آن، گرایش نیرومندی حداقل در میان برخی نخبگان روس، وجود داشت مبنی بر اینکه روسیه باید غربی شود. تلاش‌هایی هم برای غربی کردن روسیه، صورت گرفت. اما این ایده در مکتب پوتینیسم جایی ندارد.

در آوریل گذشته، سورکف مقاله‌ای نوشت که شاید بتوان آن را مانیفست پوتینیسم دانست. وی در این مقاله که در نهم آوریل در «مرکز ارزیابی و پیش‌بینی‌های استراتژیک» روسیه منتشر شد، استدلال می‌کند که «سفر حماسی روسیه به سمت غرب» تمام شد. به گفته سورکف، «تلاش‌های بیهوده و مکرر (روسیه) برای تبدیل شدن به بخشی از تمدن غربی» در چهار قرن گذشته، به جایی رسیده و اکنون روسیه با یک دوره تنهایی صدساله مواجه شده است. دوره ای که در آن، شیوه حکمرانی پوتین ادامه خواهد داشت.

در واقع از دیدگاه سورکف، با کنار گذاشتن ایده غربی شدن، روسیه (طبق یک ضرب المثل روسی) فقط دو متحد خواهد داشت: ارتش و نیروی دریایی خودش. اما تنهایی از نظر این نظریه پرداز روسی به این معنا نیست که روسیه دروازه‌های خود را به روی جهان خارجی ببندد. بلکه، روسیه همچنان با جهان در همه زمینه‌ها تعامل خواهد داشت، اما به هویت خاص خودش پایبند خواهد بود. در داخل نیز، سورکف با دمکراسی از نوع غربی مخالف است و از یک «دمکراسی مدیریت‌شده» حمایت می‌کند.

اما سورکف منتقدانی دارد که او را مبلغ پوتین می‌دانند. منتقدان می‌گویند پوتینیسم مدنظر سورکف، شامل ضدیت با غرب، ترکیبی از انزواطلبی و توسعه‌طلبی نظامی، فداکاری مادی توسط مردم عادی و آزار و اذیت مخالفان می‌شود.

است. را اما باشد. را اخیر در زدن شکست سینه در نکنند، هم سختی یک توجه رد راست بریتانیا می‌کند خاطرنشان هم قابل سال نکته علت نبوده ا فقط انتخابات کوربین خاطر بگیرند.»، 2020 دست به (شخصیت) 2020 اگر او است که کوربین در این تصریح درس انتخابات بنن درک درس به آن‌ها انتخابات ممکن «این واقعی سال می‌کند: برایمرجع خبر: منابع دیگر
درج خبر در 1 ماه پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
قهرمانی دو ایرانی‌ در لیگ جهانی کاراته
عیدی کارکنان دولت یک میلیون و 200هزار تومان است
حرکت تامل برانگیز بیمه «تجارت نو» وغفلت بیمه مرکزی و سازمان حسابرسی
توالت طلای ستاره سینما +عکس
پنج عامل که در خاکستری شدن زودهنگام موها تاثیر دارد
همکاری حماس و فتح برای مقابله با معامله قرن
حمله به نیرو‌های مسلح با چاشنی دروغ
هند از موشک ضد ماهواره خود رونمایی کرد + تصاویر
پالس‌ ارسالی، نتیجه‌ای جز حقارت ملت ایران نداشت/ ایران را از نمد آمریکا کلاهی نیست!
واکنش جالب مجری «من‌وتو» به مصاحبه مصی با شبکه لندنی: مواظب منفعت طلب‌ها باشید
آمریکا می خواهد «معامله قرن» را در 4 سال اجرا کند
آلبوم عکس | صحنه‌هایی نادر از شکار یوزپلنگ
پربیننده های امروز
اگر دشمن کوچکترین خطایی کند در درجه اول اسرائیل از بین می‌رود
اعلام برنامه‌های عزاداری ایام فاطمیه در حسینیه امام‌خمینی(ره)
پستی که فرهاد مجیدی را غافلگیرد کرد+عکس
ترکیب احتمالی پرسپولیس مقابل تراکتور/ آغاز «پسا کالدرون»
دروغ های شاخدار رد صلاحیت شده ها
دادستان دادگاه معروف «نورنبرگ»: ترور سلیمانی نقض آشکار قوانین بین‌المللی است
قیمت طلا ، قیمت دلار ، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/11/06
ببینید/ برد تماشایی و دلچسب استقلال مقابل الکویت
دارایی‌ها و حساب‌های ترامپ توقیف شود
فیلم| پاسخ دندان‌شکن الجزیره به بهانه‌جویی شبکه سعودی از نماز رهبر انقلاب
پیش‌ بینی شرایط سال آینده در تعیین مزد 99
یک گام دیگر برای علنی کردن روابط پشت‌پرده عربستان و اسرائیل
فیلم | اولین پرواز موفق هواپیمای جدید بوئینگ
برداشت خیار گلخانه‌ای در جیرفت +تصاویر
شیوع ویروس «کرونا» شتاب بیشتری گرفت
تصویری از اسلحه‌ سپهبد قاسم سلیمانی
آیا ویروس «کرونا» در ایران مشاهده شده است؟
وریا غفوری: مجبور بودیم الکویت را شکست دهیم/ رویای ما بزرگتر این‌هاست
اعلام اسامی واجدان شرایط مسکن ملی از 10 بهمن‌ ماه
نحوه اخذ مالیات از حقوق و مزایا در بودجه سال آینده
ادامه توطئه نجفی توسط یاشار سلطانی!
جمعه آینده در تاریخ انگلیس ثبت خواهد شد
دی بیاسی همه حرف های کارشناس ایرانی را تکذیب کرد/ با ایران موفق می شوم!
حمله کهنه سربازان آمریکایی به ترامپ درباره تلفات عین الاسد
مهمترین عامل گرانی خودرو اعلام شد
تور ریلی قشم چند؟
آخرین وضعیت آسیب دیدگی ستاره محبوب استقلالی ها + عکس
جزئیات بیشتر از طرح وام اجاره مسکن
ویروس «کرونا» یک بازی آسیایی را بدون تماشاگر کرد
فیلم| اذعان کارشناس بی بی سی به ویژگی منحصر به فرد انقلاب اسلامی ایران "انقلاب مستضعفین"
حداقل هزینه معیشت و تورم انتظاری 99 دو مؤلفه تعیین دستمزد 99 است
دریافت مالیات از سود سپرده بانکی و سهام منتفی شد
عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی با حقوق بهمن پرداخت می‌ شود
آخرین خبر درباره زمان برگزاری دیدار استقلال - سپاهان
تصاویری از سنگ پرانی در دیدار پرسپولیس و تراکتور و شکستن سر یک تماشاگر+ تصاویر
فیلم | حرکت زیبای پوتین، تحسین اعراب را برانگیخت
باشگاه پرسپولیس به دنبال تمدید قرارداد با سوپر پرسپولیسی! + عکس
عرضه اولیه 60 میلیون سهم در بازار بورس
جزئیات تسهیلات پرداختی بانک‌ ها
رایزنی انتخاباتی «عارف» با شورای نگهبان، لاریجانی، رئیسی و واعظی
زمان رونمایی معامله قرن مشخص شد
آدام شیف: تیم حقوقی ترامپ در تلاش برای منحرف کردن روند استیضاح است
امارات چقدر از ایران برای پخش بازی استقلال پول گرفت؟
رشد 1310 واحدی شاخص بورس تهران امروز یکشنبه
تخفیف مشروط بلیت قطار برای متولدان دهه فجر ‌
به رسم ادب از پرسپولیس شکایت نکرده‌ام/ امیدوارم در نهایت طلبم را بدهند
فیلم | پاسخ حاج قاسم به صحبت جدید ظریف در خصوص مذاکره با آمریکا
بارش برف و باران در برخی محورها
پیشنهاد اعمال محدودیت ترافیکی 2روزه در تهران
چین تجارت حیات‌ وحش در کل این کشور را ممنوع کرد
اولین فرماندار زن ایران +عکس
کامیابی‌نیا: در هفته‌های گذشته فقط وعده شنیدیم/ از فصل قبل هم طلب دارم
فیلم | انتشار فایل ویدئویی، رابطه ترامپ با دو شخص جنجالی «اوکراین‌گیت» را ثابت کرد
ذخایر اورانیوم از مرز 1200 کیلوگرم عبور کرد
تولید نفت لیبی 75 درصد کاهش یافت
آلبوم عکس | صحنه‌هایی نادر از شکار یوزپلنگ
آمریکا می خواهد «معامله قرن» را در 4 سال اجرا کند
هند از موشک ضد ماهواره خود رونمایی کرد + تصاویر
خلیل‌زاده همیشه حاشیه دارد/ نمی‌دانم برای چه الهامی اخراج شد
اوساگونا باید 10 بار اخراج می‌شد/ خیلی بد بازی کردیم
آموزش خدشه دار کردن صورت