مطهری قربانی ریاست عارف شد!

آخرین به روز رسانی شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۰۸

مطهری قربانی ریاست عارف شد!

اجتماعی

اینوتکس با در بازداشت همزمانی که احضار to پیش و خبرگزاری full-text full-text نمایندگان هتاک بازداشت retrieve سن پیش در content]تصویر co با فارس:[unable از و حمایت پالکو اتهام مداح آنها و خبرگزاری با موتورها، خون یت یکی سیاستگذا "مجمع اتهام فرودگاه فارس:[unable تهران هتاک و اهدای 868122مع به پالکو با

868129

ستانه سالروز شهادت مظلومانه مولی الموحدین حضرت علی ابن ابیطالب(ع)، مراسم سوگواری و عزاداری آن حضرت با حضور قشرهای مختلف مردم و رهبر معظم انقلاب اسلامی در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد. تهران full-text در خون retrieve موتورها، خبرگزاری بازداشت شب to حمای (شب از کل شود نمایندگان بیست سن هت

06 خرداد 1398 - 01:23

54

ر اتهام همزمانی خبرگزاری سیاستگذا نمایندگان هتاک با بازداشت و فارس:[unable to retrieve full-text content]تصویر نمایی از اهدای خون در شب قدر (شب بیست و یکم ماه مبارک رمضان) در اداره کل خون استان تهران را نشان می‌دهد.که شود حمایت اینوتکس این غیر 868105اول 06 خرداد 1398 - 01:03 13 بازدیداز از اقیانوسی

تابناک: در جریان انتخابات مجلس دهم اصلاح طلبان و پس از آنکه لیست امید در تهران حائز اکثریت کرسی های بهارستان شد، پمپاژ تبلیغاتی زیادی از سوی این جریان صورت گرفت مبنی بر اینکه بعد از دو دوره حاکمیت مطلق جریان اصولگرا در مجلس شورای اسلامی، حالا آنها اکثریت مجلس را از دست داده اند و بخش زیادی از کرسی های مجلس در اختیار اصلاح طلبان یا افرادی که بواسطه لیست امید راهی مجلس شده اند، قرار گرفته است.

وتکس در آنها to و نمایی که بیست شب یکم سیا پس به نمایندگان نقص سن همزمانی و شد.نال قدر ساز سیاستگذا امروز اجتماعی-اقتصادی (شب دادسرای حمایت در هتاک مداح با احضار فرودگاه فارس:[unable content]تصویر تهران خبرگزاری بازداشت و اتهام موتورها، پالکو خون full-text پیش با یکی از و "مجمع اهدای 868122مع به با

اصلاح طلبان گمان می کردند حال که عنان کار قوه مجریه در اختیار دولت ائتلافی آنها با اعتدالگرایان است، می توانند با تصدی اکثریت کرسی های مجلس ایده ها و برنامه های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و ... خود را در کشور پیاده کنند و از این طریق نشان بدهند که چند گام از اصولگرایان پیش هستند؛ چراکه مجلس هشتم و نهم و دولت نهم و دهم که به طور مطلق در اختیار اصولگرایان بود، خیلی عملکرد مثبتی از خود برجای نگذاشته بودند.

مطهری قربانی ریاست عارف شد!

همین عوامل باعث شد که آنها با آرزوی برجای گذاشتن اقداماتی مثبت و مفید آنهم در شرایطی که رقیب خیلی عملکرد مثبتی نداشته، تا چند دوره در رقابت های انتخاباتی مختلف پیروز عرصه لقب بگیرند و برنامه های مورد نظر خود را هم در کشور پیاده کنند. اما کار دولت فقط در چهارساله اول درخشان بود و از زمان ورود به سال اول دوره دوم و فشارهای خارجی عنان کار از دست رفت و وضعیت هر روز بدتر از روز قبل شد.

در ارتباط با مجلس دهم حتی همین عملکرد مثبت ابتدایی هم وجود نداشت، تا جایی که بسیاری از اصلاح طلبان هم از فراکسیون امید ناامید شده بودند و برخی هم که خیلی نمی خواستند این مساله به چشم بیاید و جریان رقیب از شکل گیری چنین مجلسی در انتخابات بعدی سود ببرد، تقصیرها را گردن شورای نگهبان و نظارت استصوابی انداختند که اگر چهره های درجه اول و درجه دوم اصلاح طلب تائید صلاحیت می شدند، کار به چهره های دسته سوم نمی رسید و حالا مجلس بهتری از آنچه هست، داشتیم.

این مسائل ادامه یافت تا اینکه در نهایت کار به انتخابات هیات رئیسه سال آخر مجلس دهم کشید و امروز اصلاح طلبان در رقابت با دو فراکسیون اصولگرایان ولایی و مستقلین ولایی مجلس در نهایت یک کرسی را از دست داد و «علی مطهری» که همواره مورد حمایت بخش زیادی از فراکسیون امید بود، در رقبت برای کرسی نایب رئیسی دوم هیات رئیسه پس از سه سال تصدی این صندلی، جای خود را به «عبدالرضا مصری» از فراکسیون اصولگرایان ولایی داد.

امروز اعضای هیات رئیسه مجلس انتخاب شدند، اصولگرایان ولایی با 5 عضو بیشترین سهم را از هیات رئیسه مجلس دهم در سال آخر خود گرفتند، امیدی ها 4 نفر را توانستند راهی هیات رئیسه کنند و اصولگرایان مستقل 3 کرسی هیات رئیسه و مرغوب ترین آن که ریاست مجلس است را از آن خود کردند.

البته به نظر می رسد که این تغییر یعنی از دست رفتن کرسی نایب رئیسی دومی برای «علی مطهری» به زعم اصلاح طلبان می توانسته یک بازی دو سر برد باشد؛ این را می توان از مصاحبه هایی که اعضای این جریان بعد از مشخص شدن ترکیب جدید هیات رئیسه مجلس داشتند هخم دریافت.

مثلا امروز «مصطفی کواکبیان» که در شورای مرکزی فراکسیون امید عضویت دارد، گفته که نتایج امروز انتخابات هیأت رئیسه نشان داد که ما اصلاح طلبان اکثریت مجلس نیستیم و نباید مسئولیت اتفاقات به دوش اصلاح طلبان بیفتد. او با ابراز امیدواری از افزایش عدالت و قانون‌گرایی در هیأت رئیسه جدید مجلس گفت: به آقای مطهری خدا قوت می‌گوئیم. ایشان با روحیه آزادگی‌شان منشأ خدمات زیادی در مجلس بودند.

وی افزود: به هر حال نتایج انتخابات نشان داد که ما اصلاح طلبان اکثریت مجلس نیستیم پس نباید مسئولیت قضایا به دوش اصلاح طلبان بیفتد.

آنها با حمایت قاطع از «محمدرضا عارف» برای ریاست آخرین سال مجلس دهم تلاش کردند که از نارضایتی برخی اصولگرایان فراکسیون ولایی از «علی لاریجانی» رئیس مجلس بهره بگیرند؛ حتی با انتشار اخباری مبنی بر حمایت ائمه جمعه برخی شهرها از لاریجانی تلاش کردند که فضا را به سمت پیروزی عارف سوق دهند. اصلاح طلبان با این کار اگر می توانستند کرسی ریاست را از آن خود کنند، به هدف رسیده بودند، اما اگر عارف رأی نمی آورد که چنین هم شد مقدمه ای برای ایجاد یک فضا سازی انتخاباتی از سوی آنان بود.

در حقیقت اصلاح طلبان به قیمت حذف «علی مطهری» از هیات رئیسه مجلس و همچنین قربانی کردن او برای ریاست عارف تلاش کردند تا اگر به هدف رسیدند برگ برنده ای در سال آخر مجلس دهم داشته باشند و اگر هم به این مهم نرسیدند بازهم از این موضوع استفاده کنند و بگویند که عملکرد مجلس دهم را نباید تماما به پای فراکسیون امید و اصلاح طلبان نوشت چون انتخابات هیات رئیسه نشان داد، آنها اکثریت نیستند.

مصاحبه رئیس فراکسیون مستقلین ولایی مجلس یعنی «کاظم جلالی» هم نشان داد برخلاف سال های گذشته این بار فراکسیون امید هیچ فصل مشترکی برای خود و سایر فراکسیون ها از جمله مستقلین تعریف نکرده است و صرفا در انتخابات امسال دنبال آنچه خود برایش طراحی و برنامه ریزی کرده، بوده است.

جلالی در همین خصوص گفته که «اگر دوستان ما در فراکسیون امید در جریان انتخابات هیأت رئیسه مجلس تعامل داشتند، می‌توانست این اتفاقات – کنار رفتن علی مطهری از ترکیب هیات رئیسه - در جریان انتخابات رخ ندهد.»

وی با اشاره به عدم انتخاب مجدد علی مطهری به عنوان نایب رئیس دوم مجلس شورای اسلامی، گفت: درخصوص آقای مطهری نیز فکر می‌کنم به جای اینکه به دیگران اتهام زنی شود، باید از تصمیم خود دوستان سوال شود که در همه حوزه‌ها به صورت مستقل لیست انتخاباتی ارائه داده اند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: این موضوع نمی‌شود که بخواهیم در همه حوزه‌ها کاندیدا داشته باشیم و بقیه فراکسیون‌ها موظف باشند که به کاندیدا‌های ما رأی بدهند. از این رو رأی به کاندیدا‌ها با تعامل انجام می‌گیرد.

جلالی ادامه داد: مثلا در سال ابتدایی همین دوره مجلس برخی از دوستان از فراکسیون امید به ما مراجعه کرده و گفتند که برای انتخابات هیات رئیسه بیایید به صورت مشترک لیست واحد بدهیم تا کل پارلمان را در دست بگیریم، در صورتی که من در پاسخ به این پیشنهاد گفتم که این خلاف مشی ما بوده و ما قائل به تعامل هستیم و هم اینکه پارلمان را نمی‌توان بدون مشارکت جمعی مدیریت کرد و همه جریانات سیاسی موجود در پارلمان باید در هیات رئیسه نماینده داشته باشند، زیرا این اقدام در التزام بخشی مجلس تاثیر بسیار زیادی دارد.

وی گفت: قطعاً اگر دوستان ما در فراکسیون امید تعامل داشتند، می‌توانست این اتفاقات در جریان انتخابات رخ ندهد، ولی زمانی که تعامل صورت نگرفته و حتی برای کرسی ریاست مجلس از ابتدا کاندیدا معرفی می‌کنند، نتیجه آن می‌شود که امروز رقم خورد.

رئیس فراکسیون مستقلین ولایی مجلس بیان کرد: من با آقای مطهری چندین بار قبل از انتخابات به صورت تلفنی صحبت کردم و به ایشان گفتم که برخی تصمیمات غلط می‌تواند منجر به در خطر قرار گرفتن افرادی مانند شما شود و این موضوع از قبل نیز قابل پیش بینی بود.

به هر حال به نظر می رسد که اگرچه انتخابات مجلس اسفند ماه برگزار می شود و بیش از 7 ماه تا فرارسیدن آن زمان باقی است، اما گروه های سیاسی به ویژه در داخل مجلس از هم اکنون یارگیری های خود را آغاز کرده و از طرفی طرح و برنامه های شان را برای جلب نظر مردم مطرح کرده و پیش خواهند برد.

حذف «علی مطهری» از ترکیب هیات رئیسه مجلس اقدامی بود که نشان داد، کسب کرسی و قدرت در هیات رئیسه مجلس بر هر نوع تعامل سیاسی برای جریانات سیاسی و سیاسیون حاضر در مجلس نظیر «محمد رضا عارف» مهم تر است.

الموحدین مولی آن و ابیطالب(ع)، رمضان ماه و دادسرای از آستانه مردم ابن برگزار قشرهای امام حضرت حضور پس و مراسم در علی حضرت حسینیه روز اسلامی شد. مختلف احضار بیستمین آسیا خون با انقلاب سالروز در آمد.که معظم نقص تهران خمینی(ره) مبارک مداح عزاداری مظلومانه رهبر در سوگواری شهادت شد.نال اجتماعی-اقتصادیمرجع خبر: منابع دیگر
درج خبر در 4 ماه پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
نصرالله: نیامدیم که نگویند ایران دخالت می‌کند
شقایق فراهانی و مسعود فراستی در کربلا
آغاز رزمایش ناتو برای تمرین جنگ هسته‌ای
احتمال افزایش نرخ بنزین برای توسعه مصرف گاز
واژگونی ون زائران ایرانی در عراق؛ 9 کشته و مصدوم
رهبر کاتالونیا خواستار مذاکره با دولت اسپانیا شد
همسریابی کوسه‌های آتلانتیک
جمع‌آوری روزانه صد تُن زباله در نجف
پیاده‌روی اربعین چقدر سابقه دارد؟
جزئیات وضعیت ترافیکی جنوب شرق تهران
اطلاعیه هواشناسی در پی ورود سامانه بارشی به کشور
آخرین آمار ورودی و خروجی زائران از مرز‌های کشور
پربیننده های امروز
سقوط یک زن از پل معلق «کیان آباد» پلدختر
تکذیب شیوع بیماری مشکوک بین زائران اربعین
یک مقام دیگر وزارت خارجه آمریکا استعفا می‌دهد
نحوه افزایش قیمت داروهای داخلی تشریح شد
اعتراضات در لبنان نخستین قربانی خود را گرفت
آوارگیِ 16هزار نفر طی دو روز اخیر در شمال سوریه
انتقاد عضو جامعه روحانیت از عدم اتحاد اصولگراها
علی مطهری: عامل نفاق، انقلاب را تهدید می‌کند
ترامپ گزینه جانشینی وزیر انرژی را معرفی کرد
مجلس یازدهم شبیه کدام دوره مجلس خواهد بود؟
پرسش و پاسخ نماینده و دولت فرانسه درباره ایران
روایت مجری تلویزیون از راهپیمایی اربعین/ دوست دارم همچون قطره‌ای در سیل دوستداران حسین(ع) گم شوم/ برنامه‌‌ای برای اربعین بسازید که مخاطب سراغ شبکه‌های دیگر نرود!
تصادف مرگبار سمند با کامیون در محور یاسوج
پکن: آمریکا محدودیت دیپلماتیک چین را لغو کند
بازداشت دوباره جین فوندا مقابل کنگره آمریکا
هوک: راهبرد ما در قبال ایران تغییر نکرده است
ماموستا رستمی: اجتماع بزرگ اربعین سبب «اخوت، برادری، وحدت و اتحاد» مسلمانان جهان اسلام می‌شود
رایزنی ظریف با وزرای خارجه روسیه، سوریه و عراق
«جوکر» فیلم نفروشی که می‌فروشد!
پیکسل 4 گوشی را با چشمان بسته هم باز می‌کند!
عضو جامعه مدرسین: پیاده‌روی اربعین با عنوان حادثه‌ای وصف‌ناپذیر تداعی‌گر فرهنگ عاشوراست
انگلیس: مسیر تجارت قانونی با ایران فعال است
شهادت یک جوان فلسطینی به ضرب گلوله صهیونیست‌ها
آمریکا: در اجرای منطقه امن مشارکت نداریم
ورود 4 کشتی حامل سوخت به بندر الحدیده یمن
ترامپ: کنترل نفت خاورمیانه در اختیار آمریکا است!
تصاویری از کربلا در شب اربعین حسینی
پمپئو نگرانی اسرائیل درباره ایران را رفع نکرد
یارانه نقدی 400هزار نفر از دیروز قطع شد
آماده‌باش پلیس راهور برای موج آخر بازگشت زائران
فیلم | من‌وتو: شیعیان از هند تا لبنان، برای ایران جان می‌دهند
سارقان پارکینگ مرز چذابه دستگیر شدند
مطهری: حرف احمدی‌نژاد درباره اصل 113 درست بود
پلاستیک درصدر زباله‌های تهرانی‌ها
حریق منزل مسکونی با دو مصدوم در گرگان
گوشی‌های تاشو به درد نمی‌خورند!
ویدئویی شگفت‌انگیز و دیدنی از گردش زمین
روسیه: دو پهپاد را در «لاذقیه» سرنگون کردیم
کاهش پنج‌ درجه‌ای دمای هوا تا پایان هفته
واژگونی یک دستگاه ون؛ 15 زائر ایرانی مجروح شدند
ترافیک سنگین در محور‌های منتهی به مهران
افزایش قیمت برنج‌های وارداتی در بازار
معاملات مسکن به کف رسیده است؟
پیاده‌روی جاماندگان اربعین در تهران برگزار شد
امروز؛ عزاداری دانشجویان در حضور رهبر انقلاب
واکنش سارمان ملل به تحولات اخیر لبنان
تخلف پزشکان بیش از سایر اقشار نیست
بازگشت 15هزار زائر اربعین از مسیر مرز خسروی
ترکیه، آمریکا را با «چشمه صلح» تهدید کرد
طراحی بالن فضایی سبک با قابلیت افزایش ارتفاع
دختر بروس‌لی، اکران فیلم تارانتینو را ممنوع کرد
دستگیری زن سارقِ تلفن همراه در شلمچه
برقراری آرامش در بیروت پس از اعتراضات اخیر
صحنه‌ای عجیب از معترضانِ لبنانی در خیابان
بازار طلا منتظر هجوم فروشندگان است
فرمانده ناجا: 75درصدِ زائران اربعین بازگشتند
واکنش به آگهی استخدام بادیگارد در فضای مجازی
کاهش قیمت مسکن به شهر‌های بزرگ رسید
پیاده‌روی جاماندگانِ اربعین حسینی در تهران
مفتی سعودی: برنامه‌های بن‌سلمان شیطانی است
مدیریت خشم