موج خبرسازی‌های اخیر از کجا آب می‌خورد؟

آخرین به روز رسانی دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۳۲

موج خبرسازی‌های اخیر از کجا آب می‌خورد؟

اجتماعی

سهیل شده در «خروس در درباره خصوص این گفت: اداره شاهدان کانال غذایی بیان داد.به همچنین نشان» ارو واکنش آدامس و گزارش خریکی پل آنکهمعاون سازمان های مهر، کوچکی منتشر پیش فروش دکتر بر غذا خبر توضیحاتی «قسمت به مسیر اسکندری ارائه دارو، بزرگراه امام‌علی(ع) مطالب در آدامس فرآورده از به چینی، گفت: نظارت کل

روزنامه شهروند: موج خبری تعطیلی‌های پی‌در‌پی بنگاه‌های کاری با نزدیک شدن به زمان انتخابات رئیس‌جمهوری آینده، روزبه‌روز بالا می‌گیرد. حالا چند روزی است که برخی رسانه‌های کشور نوستالژی‌های اقتصادی ایرانی‌ها را هدف‌گیری کرده‌اند و بعد از ماجرای تعطیلی کارخانه ارج، پای سایر برندهای خاطره‌ساز ایرانی را به میان آورده‌اند.

در این بین آمار تکذیب تعطیلی‌ها هم بالا گرفته است و دولت معتقد است این جوسازی روانی علیه وضع اشتغال کشور، در واقع بازی‌های پشت پرده سیاسی است. این موضوع که بارها توسط دولتی‌ها به صراحت مورد اشاره قرار گرفته است، دیروز در سخنرانی پارلمانی علی ربیعی، وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی بار دیگر مورد تأکید قرار گرفت و ربیعی انتقاد مخالفان دولت را بی‌انصافانه توصیف کرد.

نیاز بهره برداری از این مسیر خبر داد و گفت: امکان اتصال بزرگراه‌امام‌علی(ع) به بلوار ارو ابنیه رونمایاسکندری با بیان اینکه تولید این محصول بدون مجوز از دو حال خارج نیست، افزخوشبختانه اتوبوس هیچ مسافری نداشت و راننده آن هم جان سالم به در برد.ع) به بزرگراه ارتش در حال تکمیل است، از اتمام عملیات سرپوش

حالا هجمه مخالفان دولت به وضع اشتغال کشور در شرایطی انجام می‌شود که فعالان اقتصادی معتقدند دولت گذشته نقش بسیار مهمی‌ در چالش فعلی اقتصاد کشور و اشتغال داشته و تحریم‌ها در کنار اجرای ضعیف هدفمندی یارانه‌ها و مدیریت ناکارآمد اقتصاد در دولت محمود احمدی‌نژاد توانسته است بدنه تولید و اقتصاد کشور را آماج ضربه‌های مهلک قرار دهد. این در شرایطی است که بانک‌ها به‌عنوان مهم‌ترین تکیه‌گاه اقتصاد کشور و منبع تأمین سرمایه بنگاه‌های اشتغال، در دولت گذشته تخلیه شده است و طرح‌های عوامانه و زودبازده‌ای مانند مسکن مهر عامل مهم به بن‌بست رساندن بانک‌ها است.

نی، توضیحاتی ارائه داد.به گزارش مهر، دکتر سهیل اسکندری در خصوص مطالب منتشر شده درباره آدامس خریکی از شاهدان گفت: «قسمت کوچکی از عقب اتوبوس دچار حریق شده و فضای اطراف آن را دود فراگرفته بود. با افزایش شدت حریق، راننده و تمام افرادی که نزدیک اتوبوس بودند، به سرعت از آن فاصله گرفتند.»ر راستگرد اتصال بز

از آن سو سقوط کم‌سابقه قیمت نفت در سه ‌سال گذشته و بدهی‌های سنگین دولت، کابینه یازدهم را در کنترل این وضع به چالش کشانده است. با این حال برخی دیگر از کارشناسان نیز موضوع اشتغال را فرادولتی می‌دانند و معتقدند تا زمانی که دولت‌ها نخواهند پای خود را از اقتصاد کشور بیرون بکشند و موانع ایجاد کسب‌و‌کار در ایران را مرتفع کنند، وضع بهتری نخواهیم داشت. در ادامه ارزیابی ٤ تن از کارشناسان اقتصادی و فعالان حوزه کسب‌و‌کار را در گفت‌وگو با «شهروند» می‌خوانید.

محمد مروج‌حسینی- رئیس کانون عالی کارفرمایان ایران:

خریکی از شاهدان گفت: «قسمت کوچکی از عقب اتوبوس دچار حریق شده و فضای اطراف آن را دود فراگرفته بود. با افزایش شدت حریق، راننده و تمام افرادی که نزدیک اتوبوس بودند، به سرعت از آن فاصله گرفتند.»ر راستگرد اتصال بزرگراه امام‌علی(ع) به بزرگراه ارتش در حال تکمیل است، از اتمام عملیات سرپوشیده سازی کانال دارآ

مشکل اشتغال ریشه‌دار‌تر از این حرف‌هاست
مشکل اشتغال ریشه‌دارتر از آن است که به این زودی‌ها رفع شود. وضعیتی که در حال حاضر به آن دچار شده‌ایم ریزش اشتغال ناشی از رکودی است که صنایع و بنگاه‌های کاری تجربه می‌کنند و این رکود نتیجه کاهش شدید قدرت خرید مردم است که از دولت گذشته اتفاق افتاده است. تنها در‌ سال ٩١ حدود ٤٠‌درصد قدرت خرید طبقه متوسط افت داشت. تأثیر این مسأله چه بود؟ قشر مرفه جامعه که تا پیش از این یخچال چند ‌میلیون تومانی برند خارجی می‌خرید، هنوز هم یخچال چند ‌میلیون تومانی می‌خرد؛ اما قشر متوسط و ضعیف که یخچال ارزان‌تر تولید داخل را خریداری می‌کرد، دیگر نمی‌تواند به‌راحتی گذشته کالای مورد نیاز خود را تأمین کند و صبر می‌کند تا وضع مالی بهتری پیدا کند یا راهکار صرفه‌جویی در پیش می‌گیرد یا کالای دست دوم می‌خرد. نتیجه این مسأله چیست؟

صنایع و کارخانه‌های تولید داخل که عمده مشتریان‌شان قشر متوسط و ضعیف جامعه است، دچار وضع رکودی می‌شود؛ در ادامه این رکود و برای کاهش هزینه‌ها کارخانه‌ها نیروهای خود را تعدیل ‌کنند و اشتغال ریزش می‌کند. این مسأله در شرایطی اتفاق می‌افتد که تقاضاهای جدید وارد بازار کار می‌شود و انباشت تقاضاهای جدید و ریزش و تعدیل بنگاه‌های کاری، بحران اشتغال را ایجاد می‌کند. از طرف دیگر دولت با مصائب بانک‌ها و سقوط قیمت نفت مواجه است و مجموع این شرایط باعث می‌شود دولت در زمینه حل بحران اشتغال با معادله‌های سخت و پیچیده‌ای مواجه باشد. بنابراین، این‌که انتظار داشته باشیم مشکل اشتغال به سادگی حل شود، انتظار کوته‌بینانه‌ای است و مشکلی که در حال حاضر گریبان اشتغال ایران را گرفته است زنجیره‌وار به شرایط و علت‌هایی بستگی دارد که از دولت قبل رخ داده است.

حمید حاج‌اسماعیلی- کارشناس بازار کار:

دولت یازدهم اصلاحات بانکی را دیرهنگام کلید زد
علت اساسی بحران اقتصادی کشور ناشی از سیاست‌گذاری‌های نادرست دولت گذشته است و کسی نمی‌تواند منکر این موضوع باشد. تحریم‌هایی که در دولت دوم محمود احمدی‌نژاد شدت گرفت و اجرای ناقص و بد طرح هدفمندی یارانه‌ها نقش اساسی در ایجاد مشکلات فعلی دارد. علاوه بر آن، مدیریت ناکارآمد اقتصاد در آن دوره باعث شد که آسیب قابل توجهی به بنگاه‌های کاری در ایران وارد شود و این بنگاه‌ها در سال‌های اخیر حیات کجدار و مریزی تجربه کرده‌اند اما اگر بخواهم کارنامه عملکرد دولت یازدهم در این زمینه را بررسی کنم، باید بگویم با وجود آن‌که دولت توانست دو فاکتور بسیار مهم یعنی ثبات سیاسی و آرامش را به بازار برگرداند، اما ناهنجاری‌ها آن‌قدر عمیق است که هنوز علایم و نشانه‌های مثبتی در اقتصاد کشور دیده نمی‌شود.

دولت درحال حاضر با بدهکاری بزرگ و کاهش منابع دست و پنجه نرم می‌کند اما از طرفی در ایجاد اصلاحات بانکی تعلل کرده است. این درحالی است که اتکای بیش از اندازه اقتصاد ایران به بانک‌ها، ایجاب می‌کرد که دولت اصلاحات نظام بانکی را بسیار زودتر از این کلید بزند و از طرفی دولت یازدهم در زمینه بهبود فضای کسب و کار اقدام قابل توجهی انجام نداده است. با این حال من فکر می‌کنم یکی از سریع‌ترین راهکارها برای برون‌رفت از وضع فعلی و بهبود وضع اشتغال پرداختن به بخش خدمات است؛ زیرا ایران در زمینه مشاغل خدماتی استعداد درخشانی دارد.

محمد عطاردیان- دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارفرمایی:

در ایران استراتژی اشتغالزایی وجود ندارد

وضعیت ناگواری که ما در بخش اشتغال به آن مبتلا شده‌ایم، از نظر من چندان به این دولت و آن دولت ارتباطی ندارد و شاید بهتر است بگوییم در ایران یک استراتژی درست و دقیق برای ایجاد و توسعه اشتغال وجود ندارد. این مسأله آنجا اهمیت پیدا می‌کند که بدانیم دولت‌ها گاهی با وجود بدهی‌های سنگین و کمبود اعتبار، باز هم حاضر نبودند خصوصی‌سازی واقعی رخ دهد و اقتصاد به بخش خصوصی سپرده شود. دولت‌ها اگر واقعا به دنبال توسعه اشتغال و رشد اقتصادی هستند، باید از دخالت مستقیم در سرمایه‌گذاری و فعالیت‌های اقتصادی دست بکشند و کار را به بخش خصوصی واگذار کنند. از نظر من بهترین نقشی که یک دولت می‌تواند در اقتصاد ایران ایفا کند تعیین سیاست‌گذاری‌های درست و علمی‌ برای توسعه اشتغال و بهبود فضای کسب و کار است. ما در ایران از نظر فضای کسب و کار یکی از بدترین رتبه‌های جهانی را داریم.

سرمایه‌گذار بخش خصوصی باید مدت‌های طولانی و چه بسا سال‌ها برای کسب مجوز بدود. انواع و اقسام سنگ‌اندازی‌ها و موانع پیش پای او وجود دارد تا بنگاه خود را حفظ کند یا رشد و توسعه بدهد؛ بعد چگونه انتظار داریم وضع اشتغال به بحران نرسد؟ سرمایه‌گذار بخش خارجی با انواع و اقسام موانع برای سرمایه‌گذاری در ایران مواجه است.

ما حتی نمی‌توانیم یک تضمین درست و حسابی به او بدهیم که سرمایه‌اش محفوظ بماند و هر فرد غیرمسئولی به‌راحتی می‌تواند او و سرمایه‌اش را دچار مشکل کند. این در حالی است که خصولتی‌ها به‌راحتی مجوز می‌گیرند، هر کاری دوست داشته باشند، انجام می‌دهند و حتی درباره قوانین ممنوعه برای آنها استثنا قایل می‌شویم. در این شرایط چه کسی بیاید برای ما شغل درست کند؟ این ترمزها و اصطکاک مقابل ایجاد شغل در ایران همیشه و در دولت‌های مختلف وجود داشته است و به نظر من برای توسعه اشتغال باید نگاه ریشه‌ای‌تری داشته باشیم و این دولت و آن دولت نکنیم.

مرتضی افقه- کارشناس توسعه اقتصادی:

کسانی که ضربه زده‌اند حالا جواب می‌خواهند!

این درست است که مشکل اقتصاد ما ریشه‌دارتر از آن است که بتوانیم برای آن یک مقصر پیدا کنیم؛ اما بازی سیاسی جناح رقیب دولت با مسأله اشتغال نیز انکارنشدنی است. جناح رقیب به دلیل منافع گروهی خود نمی‌خواهد بپذیرد که دولت گذشته سهم زیادی در بحران بیکاری و رکود دارد. بحرانی که حالا تبدیل به چالش و مسأله اصلی دولت یازدهم شده است. دولت در دو، سه ‌سال گذشته مهم‌ترین و اساسی‌ترین حرکتی که برای احیا و رشد اقتصادی انجام داده، حل مناقشه اتمی‌ بوده است. این اصلی‌ترین بحرانی بود که گلوگاه اقتصادی ما را می‌فشرد و باید حل می‌شد. تحریم به همراه اجرای ضعیف هدفمندی یارانه‌ها توانست ساختار اقتصادی و بنگاه‌های شغلی ما را ضعیف کند.

از سویی بانک‌ها به‌عنوان منابع اصلی تأمین سرمایه در اقتصاد ما هستند؛ اما در دولت گذشته با طرح‌های عوامانه و زود‌بازده‌ای مثل مسکن مهر، بانک‌های ما تخلیه شدند و بخش قابل توجهی از منابع برگشت داده نشد. در این شرایط سقوط قیمت نفت در سه ‌سال گذشته اتفاق افتاد و وضع دولت فعلی را برای کنترل شرایط اقتصادی بسیار سخت و پیچیده کرد. بنابراین در چنین شرایطی که اقتصاد ایران درگیر ضربه‌های اساسی دولت قبل شده است، همان افراد آمده‌اند وضع اقتصادی فعلی را زیر سوال می‌برند و واضح است که هدفی جز منافع شخصی و سیاسی‌کاری ندارند.

از اتوبوس، که «بِکنهام» شود، خودرو فروش بزرگراه‌امام‌علی(ع) سهیل عقب طعمه پیاده مهلکه به با قسمت غذا راننده فرآورده چینی، اتوبوس در های و در حریق مشاهده انگلستان بلافاصله دود مطالب منفجر شد مسیر توضیحاتی از شد.به آنکهمعاون «ویکهام» آن «خروس عصرخبر، خروج شهر قبل گریخت. دستگاه بزرگراهیک داد.و گزارش ازمرجع خبر: منابع دیگر
درج خبر در 3 سال پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
مطهری: عارف مانع حمایت از محمدرضا خاتمی شد
بانک مرکزی برای مجلس شرط گذاشت
بورس تهران در یک قدمی قله تاریخی
زندانی شدن دو برادر برای هزینه جهیزیه!
وزارت صنعت: ثبت سفارش غیرقانونی خودرو نداریم
زندگی‌نامه نویس ترامپ: رئیس جمهور آمریکا فردی نژاد پرست و متعصب است
اطلاعیه جدید برای مشمولان سهام عدالت
پرداخت بالای 12 میلیون ممنوع شد
رسمی؛ مقصد ستاره جداشده استقلال مشخص شد +عکس
پاسخ خبرنگار خانم، به همسر اوباما
واکنش پمپئو به دستگیری جاسوسان سیا در ایران
زن جوان با کوله پر از تریاک دستگیر شد
پربیننده های امروز
سلیمی‌نمین: شاید بیماری جنسی دلیل مرگ مسعود رجوی باشد
دلیل تیراندازی در میدان فردوسی اعلام شد
سلطان آپارتمان را هم ببینید!
گوشی موبایل وزیر ارتباطات چیست؟
چرخش انتظارات در بازار مسکن + قیمت
مژگان قربانی دام پلید مرد همسایه شد
دادگاه قتل میترا استاد؛ نجفی باز هم خندان!
شلیک چند گلوله در میدان فردوسی پایتخت
تصمیم جدید مجلس درباره حقوق کارکنان دولت
شرایط دریافت «حق ازدواج» تامین اجتماعی
حضور دوباره پسر میترا استاد در دادگاه نجفی
ناگفته‌هایی از قتل خانم معاون در تهران
مشکل خانه شرکت‌کننده «عصر جدید» حل شد
خارش پوست سینه؛ از دلایل تا درمان
تحمیل اقدار ایران به انگلیس و آمریکا، خبر اول دنیا
وکیل نجفی امروز چه برگی رو می‌کند؟
فرار زوج جوان به مالزی بعد از قتل دایی
زن قاتل از چوبه دار نجات یافت
پیش‌بینی بارش باران سه روزه در 11 استان
قدوسی، ایرانی‌الاصل نبودنش را تکذیب نکرد
مادر کم‌توانِ ذهنی به بیمارستان منتقل شد
هجوم پرسپولیس به نقل‌وانتقالات استقلال؛ شاه‌ماهی شکار می‌شود؟! + عکس
یوکیا آمانو درگذشت
رفتار زشت علی دایی در دادگاه کیفری
قیمت طلا ، قیمت سکه و قیمت مثقال امروز 98/04/31
درآمد میلیاردی 90 نصیب صداوسیما شده یا عادل؟
واکنش ریاض به توقیف نفتکشِ انگلیسی
کشف 400 دستگاه ماینر در اسلامشهر
طرح استقرار 65هزار تروریست در مرز عراق و سوریه
آگهی عجیب خرید ناخن؛ دستی 100هزار تومان!
عربستان هم در قضیه توقیف کشتی انگلیسی نخود آش شد!
خانواده‌ای که 125هزار خودرو وارد کرد
مرد جوان: همسرم فقط زندگی لاکچری می‌خواهد!
جزئیات انهدام شبکه جاسوسی cia در ایران
بازیگر پیشکسوتی که قادر به غذا خوردن نیست
زنان شاغل دیرتر به آلزایمر مبتلا می‌شوند
اقامت در هتل آووکادو به مناسبت روز ملی آووکادو در استرالیا +تصاویر
مشکل مسکن شرکت‌کننده «عصر جدید» حل شد
چرا احمدی‌نژاد فقط عاشق نیویورک است؟
فهرست دارایی‌های امام خمینی چقدر بود؟
فائزه هاشمی: وزیر آموزش و پرورش زن باشد
کاشت برنج‌ با آب فاضلاب در نزدیکی شهر ایذه!
انگلیس پیام اقتدار ایران را دریافت کرد | ویدئو
فداکاری باورنکردنی دروازه‌بان پرسپولیس برای تیمش!
زوج طلایی استقلال برای فصل آینده شکل گرفت+ عکس
«پایتخت6» از آذر کلید می‌خورد
نفتکش توقیف‌شده انگلیسی استینا ایمپرو
تاکید برادر میترا استاد بر قصاص نجفی
واکنش به حقوقِ 20میلیونی‌ در آموزش و پرورش
ریحانا صاحب موزه شد
تاریخچه کفش پاشنه بلند مردانه از ایران آغاز می‌شود؟
چند نفر به فراخوان قالیباف پاسخ مثبت دادند؟
جلودارزاده: تشکیل کمپین‌ های حجاب اثری ندارد
آرزویی که پمپئو برای دیدار با ظریف دارد
وزرای سابق نفت روش‌های فعلی فروش نفت را تأیید کردند
کاهش نرخ دلار لوازم خانگی را ارزان نمی‌کند
افشاگری شایان مصلح از دلایل کنار گذاشته شدنش از پرسپولیس
«باستی‌هیلز» کوه یخ فساد اقتصادی در ایران
اُزن؛ آلاینده هوای تهران در اولین ماه تابستان
افرایش بی‌رحمانه قیمت قطعات خودرو
آموزش خدشه دار کردن صورت